به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

شیوع ویروس‌ کرونا در آستانه هاوینگ بیت کوین؛ ماینر ها به دردسر افتادند

شیوع ویروس‌ کرونا در آستانه هاوینگ بیت کوین؛ ماینر ها به دردسر افتادند

کشور چین طی هفته های اخیر مورد حمله ویرویس جدیدی به نام کرونا قرار گرفته و این در حالی است بیشتر از 65 درصد خدمات ماینر و مینینگ دنیا در چین درحال شکل گیری است. ما نیز قصد داریم طی این مطلب تاثیرات شیوع ویروس کرونارا بروی صنعت ارزهای دیجیتال بازگو و بررسی کنیم.

تهییه کنندگان چینی وسایل مورد نیاز استخراج هرچه که میگذرد و به روز هاوینگ بیت کوین(نصف شدن حق استخراج) نزدیکتر میشوند با درخواست های جدیدتر و همچنین وسایل جدیدتری روبرو هستند. آن ها بر این اعتقادند که اگر این بیماری در ماه های آتی ریشه کن نشود ممکن است مشکلات و اختلالات متعدید در شبکه ایجاد کند. این یخشی از حرف های کوین شائو (Kevin Shao)، رییس عمومی بخش بلاک چین شرکت کنان کریتیو (Canaan Creative) است.

به نقل از کوین دسک شائو گفت که در حال حاضر ماینرها قادرند که هش ریت شبکه خودرا ثابت نگه دارند ولی با ادامه این روند قطعا این صنعت با کمبود تجهیزات جدید روبرو خواهد شد.

هم اکنون نیز تهیه دستگاه های جدید بسیاری از نهاد های تولید کننده شرق آسیا و چین مانند بیت مین (Bitmain)، کنان (Cannan)، میکرو بی‌تی (MicroBT) و اینوسیلیکون (Innosilicon) با مشکل و اختلال روبرو شده است. بیت مین و کنان که دو غول در عرصه تولید تجهیزات ماینینگ هستند بنابر اطلاعیه ای تاخیر این شرکت هارا در خدمات پس از فروش اعلام کرده اند.

کاربران و ماینر ها جهت بروزرسانی تجهیزات استخراج خود و آمادگی جهت روزهای هاوینگ بیت کوین در ماه می سال جاری به دنبال تهیه دستگاه‌های استخراج جدید و بروز بیت کوین هستند.

ابی ینگ (Aby Yang)، معاون اجرایی ارشد شرکت پاندا ماینر (PandaMiner) در مصاحبه ای با کوین دسک افزود:

یکی از صنعت ها و لوازمی که بیشتر از همگان تحت تأثیر (ویروس کرونا) قرار دارد روند تهیه تجهیزات استخراج شرکت ما است.

این شرکت بزرگ در شهر شنزن که در سال ۲۰۱۳ افتتاح شد ، ۹ فارم بزرگ را از لحاظ تجهیزات استخراج و خدمات تأمین توان پردازشی تامین میکند.

ینگ در ادامه اظهار داشت:

ولی فقط ما نیستیم. خیلی دیگر از شرکت‌های تهیه کننده ماینر که کارگاه هایشان در منطقه دونگوان و شنزن در استان گوانگ‌دونگواقع شده تحت تأثیر پخش ویروس این بیماری قرار گرفته‌اند. اغلبه خط تولیدها تا پایان تعطیلات طولانی شده آتی تا تاریخ ۱۰ فوریه از کار افتاده اند.

با این وجود با اضافه شدن دستور منع رفت و آمد بین شهرهای ووهان باعث بسته شدن دفتر این شرکت ها در شهر شد که تاثیرات منفی بیشتری را در پی خواهد داشت.

شائو افزود:

ولی این دیرکرد به علت تعطیلات چنروزه اخیر ، تأثیر بسیاری روی عملکرد کلی شرکت ما نداشته است ولی میتواند تاثیرات در حالت ادامه داشتن روند شیوع بیماری بیشتر شود و فعالیت هارا دچار اختلال کند.

با توجه به اطلاعات کسب شده از سایت BTC.com، درجه سختی شبکه بیت کوین، مقیاسی جهت تعیین سختی پردازش پاداش‌های استخراج در شبکه بیت کوین، در تاریخ‌های ۲ و ۱۵ ماه ژانویه تقریبا ۶٫۵۷ درصد و ۷٫۰۸ درصد افزایش را تجربه کرده است.

میزان افزایش در تاریخ ۲۸ ژانویه تقربا ۴٫۶۷ درصد سقوط یافته است و پیش‌بینی می‌شود که این افزایش طی مدت ۳ روز آتی، ۳ درصد دیگر هم سقوط کند. سختی استخراج بیت کوین تقریبا هر ۱۴ روز یک‌ مرتبه خودش را تنظیم می‌کند و در وابستگی مثبت با افزایش و کاهش تعداد مشترکان در حال فعالیت در شبکه، کم یا زیاد خواهد شد.

ونگ ژین (Wang Xin)، سرپرست بازاریابی میکرو بی‌تی (WhatsMiner) در یک گفتگو و نشست گفت:

این دلابل روی ورقه تجهیزات ماینینگ و ماینر هارا تحت الشعاع خود قرار داده اند و به این علت افزایش دوباره هش ریت بیت کوین ممکن است با اختلال و تاخیر روبرو شود.


افزایش تقاضا


افزایش تقاضا برای استخراج ماینینگ [زردین اکسچنج]با توجه به صحبت های شائو، میزان هش شبکه از حدود ۵۰ اگزاهش در ثانیه در آغاز سال ۲۰۱۹ تا لمروز دو برابر شده است. با این وجود که نرخ بیت کوین هم در آغاز سال ۲۰۱۹ تقریبا ۳,۲۰۰ دلار بود و حالا در نرخ بالای ۹,۷۰۰ دلار معامله میشود. این بیانگر این است که ارتباط مستقیم بین قیمت بیت کوین و هش ریت این شبکه وجود دارد.

ونگ ژین از شرکت مایکرو بی‌تی نیز اظهار کرد:

ماینرهای کارکرده [مانند انت ماینر S9] که به قصد جبران سریعتر سرمایه فراهم شده‌اند، اکنوندر مقایسه با مدل‌های توانمند جدید [مانند WhatsMiner M20 و Antminer S17] ریسک بالاتری را خواهند داشت که بپس از هاوینگ به علت از دست دادن کسب سود خاموش شوند.

با توجه به شاخص کسب سود استخر استخراج f2pool، مدل‌هایی مانند مدل مشهور انت ماینر S9 با نرخ امروزی بیت کوین و با احتساب تعرفه برق ۰٫۰۵ دلاری، تقریبا ۳۰ درصد کسب سود ناخالص خواهند داشت.

ولی کاهش تعداد مدل های جدید استخراج ، برای افرادی که پیش از این اتفاقات ابزار خودرا فراهم کرده اند و دستگاه های آنان در حال فعالیت است، خبر ناخوشایندی نبوده و نیست

شائو بر این باور است که ماینرهای موجود در شبکه با کاهش هم نوع های خود در شبکه به علت نبود تجهیزات کافی میتوانند به جایگاهی بالاتری دست یابند و پاداش های بهتری کسب کنند.

همچنین شائو در ادامه گفت که شیوع بیشتر ویرویس کرونا خدمات پس از فروش دستگاه های استخراج را از آنان میگید و میتواند به طور جدی روی این شبکه و فعالیت ماینر ها تاثیر گذار باشد.


مشکلات تامین قطعات


اختلال در تامین قطعات استخراج [زردین اکسچنج]

ونگ اظهار میکند که کارگاه های سازنده به دنباله زیاد شدن شدن تعطیلات سال نوی چینی، زمان ادامه به فعالیت خود را به عقب انداخته‌اند.از طرف دولت چین به تمام کسب و کارها و کارگاه ها دستور داده شده که در جهت جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس در صورت امکان تا دهم فوریه فعالیت خودرا شروع نکنند.

ولی با این وضعیت چین و شهر ووهان فقط صنعت ارزهای دیجیتال نیستند که دچار اختلال شده اند بلکه بسیاری از کسب و کارهای دیگر نیز با چنین مشکلی روبرو هستند و همچنین در ادامه احتمال مشکل در فروش آیفون نیز وجود دارد.

شائو در ادامه گفت که یکی از دغدغه های اصلی شرکت او تاخیر در تحویل ماینرهاست. او گفت:

احتمال دارد که ما قادر باشیم خود را برای مقابله با این بیماری آماده کنیم ولی هیچ دخالتی روی بخش لجستیک نمیتوانیم داشته باشیم.

طبق سخنان او، شرکت‌های دولتی لجستیک، ابتدا تیزا کسانی را برای تجهیزات رفع میکند که مبتلا به ویروس شده اند و احتمال اینکه نیمی از کسانی که سفارش ماینر داده اند اچار مشکل شوند وجود دارد و این مشکل و اختلال تا زمان ایستادن شیوع بیماری نیز ادامه خواهد داشت.

این کارخانه‌ها حتی در شرایط برگشت به فعالیت همه کارکنان، باز هم تا هنگامی که تجهیزات لازم بوسیله شرکت‌های تأمین‌کننده به دستشان نرسد، قادر نیستند خط تولید خود را دوباره واد فعالیت کنند.

شاثو افزود:

در صورتی که تهیه کنندگان قادر نشوند قطعات را در زمان مقرر تحویل دهند، تولیدکنندگان نیز هم قادر نیستند ماینرها را مونتاژ کنند.

ینگ ژین در ادامه صحبت ها اظهار کرد که یکی از روش هایی که شرکت‌ها قادرند از تجهیزات مانده در انبار بهرمند شوند این است که فاقد فروش کالا به‌ شکل فیزیکی خودشان آن هارا وارد شبکه کرده و قدرت پردازشی (هش) آن‌ها را به به کاربران بفروشند. ولی این شیوه زمانی عملی است که آن‌ها تجهیزات لازم جهت مونتاژ ماینرها را در دسترس داشته باشند.

ینگ می‌گوید:

ولی این امر در حالتی که ویروس شیوع بیشتری داشته باشد نمیتواند عملی و ثابت بماند و علت این امر عدم دسترسی شرکت ها در ادامه است زیرا آن هاام باعث تکمیل شبکه میشوند و شبکه از نظر قدرت ضعیف تر میشود.


فارم های استخراج


از کار افتادگی دستگاه های ماینر [زردین اکسچنج]

فارم‌های استخراج تا امروز از این اختلالات مضون مانده‌اند اما در صورت مستمر بودن قوانین قرنطینه و فراگیر شدن گسترش شیوع این ویروس، امکان وجود مشکلات برای فارم ها نیز وجود دارد.

ینگ معتقد است که شرکت پاندا ماینر تا امروز در فراهم کردن ملزومات به فارم های فعال خود توانا بوده است ولی تهیه فارم‌های جدید با مشکل و تاخیر روبرو خواهد شد. او همچنین گفت:

دو سوم از کارکنان شرکت تعطیلان سال نوی چین را به خانه نرفته اند و در کارگاه ها مشغول به کرا بوده اند، ولی برگشتن افرادی که به خانه رفته اند کمی طول خواهد کشید.

بسیاری از شهرها برای افرادی که از شهرهای کوچک دیگر به کاره خود بعد از تعطیلات برمیگردند، دو هفته قرنطینه در انتظار آنان است.

به عنوان مثال ناحیه مستقل کین سیانگ که به علت تعرفه برق کم مقدار عظیمی از کل فارم هارا در خود جای داده است. قوانین با دقت و سختی برای افرادی که از دیگر مناطق به آنجا میاید در نظر گرفته است.

او در بخش دیگری از صحبت ها به اختلاف قوانین قرنطینه در بخش ها پرداخت و گفت :

ما از کارکنان درخواست کرده ایم که بلافاصبه به سین کیانگ برگردند و در قرنطینه باشند تا بتوانند زودتر به کارگاه ها برگردند.

ینگ ادعا میکند که فارم استخراج شرکتش که در استان گوئیژو قرار گرفته، تحت نظارت قوانین محکم تری گرفته. او گفت:

کارکنان ما مجازند که در تأسیسات خودمان مشغول باشند و جهت پشتیبانی از عملیات فقط قادیم از چند نفر ماستفاده کنیم.

با توجه به گفته های ینگ، قانون قرنطینه دو هفته‌ای در استان سیچوآن که نظارت مقدار ۵۰ درصد از هش ریت بیت کوین را به دارا است، هم مطابق دیگر جاها برقرار است.

ینگ اظهار کرد که کافی نبودن کارمندان در کارگاه ها اکنون هم تأثیر منفی بر کسب و کارها داشته که به صورت واضح قابل مشاهده است.

ینگ معتقد است که وظیفه کارکنان است که از اتصال دستگاه ها به اینترنت و تأمین توان الکتریکی آن‌ها مطمعن شوند و نظارت بر این امر داشته باشند. ولی وظیفه احیای بردهای خراب و دیگر سخت‌افزارهای کاربردی جهت عملیات استخراج هم جزوی از وظیفه آنان است.

او در انتهای صحبت هایش افزود:

ما اغلب جهت حفاظت از فارم بیشتر از ده نفر نیرو در دسترس داریم ولی اکنون کافی نبودن کارکنان منجر به این شده است که فعال نگه‌داشتن این‌ همه ماینر برای ما سخت تر از قبل باشد.

با توجه به گفته ینگ، مقامات محلی در برخی موارد خاص از کار کردن کارکنان در شرکت جلوگیری میکنند و شرکت‌ها جهت نگه داشتن دو یا سه نفر در شرکت میبایست با دولت مخابره داشته باشند.

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.