به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

تجربیات سرمایه‌گذاری به همراه ۵ سرمایه‌گذار برتر دنیا.

تجربیات سرمایه‌گذاری به همراه ۵ سرمایه‌گذار برتر دنیا.

دنیا بار دیگر در حال صعود به طرف نظام سرمایه‌داری است و این موضوع، نیاز به سرمایه‌گذاری را بیشتر از هر زمان دیگری بالا میبرد. افراد عادی به دنبال بزرگان سرمایه‌گذاری‌اند تا بتوانند تجربه و فنون را فراگیرند و امیدوارند که بتوانند مانند آنان موفقیت را تکرار کنند.

وب‌سایت مدیوم در مطلبی، پنج سرمایه‌گذار مشهور را معرفی کرده است. سرمایه‌گذارانی که در زمینه های متفاوتی فعالیت می‌کنند، ولی استراتژی‌های مشابهی جهت رسیدن به موفقیت دارند.


۵– پیتر لینچ


اگر در تلاش برای بدست آوردن سودآوری با ثبات هستید، «پیتر لینچ» (Peter Lynch) همان فردی است که باید سرمایه خود را با خیال راحت به او بسپارید.

هنگامی که لینچ در شرکت سرمایه‌گذاری «فیدلیتی مگلان» (Fidelity Magellan) در حال فعالیت بود، موفق شد مجموعه را به بازده سالانه ۲۹ درصد افزایش دهد و طی ۱۳ سال فعالیت خود، توانست ارزش این صندوق را از ۲۰ میلیون دلار به بیشتر از ۱۴ میلیارد دلار برساند. او عادت دارد که شش روز در هفته و گاهی کل هفته را به فعالیت مشغول باشد.

تجربیات سرمایه‌گذاری به همراه ۵ سرمایه‌گذار برتر دنیا.لینچ اعتقاد دارد که سرمایه‌گذاران شخصی، از نگاه پژوهشی نسبت به حرفه‌ای‌ترها مزیت هایی را دارند. چرا که سرمایه‌گذاران حرفه‌ایِ این عرصه مدام باید در حال کسب سود از بازار برای مشترکان خود باشند و این موجب میشود که آن‌ها زمان مناسب برای تحقیق و پژوهش در زمینه فعالیت‌های شرکت خود را نداشته باشند.

لینچ که از بزرگان زمینه سرمایه‌گذاری رشد محسوب میشود، او تا به حال چند کتاب معروف و ارزشمند در رابطه با سرمایه گذاری سرمایه‌گذاری تالیف کرده است؛ از جمله «بر بلندای وال استریت» (One Up On Wall Street) و «شکست دادن وال استریت» (Beating the Street). اگر علاقه دارید که بیشتر با او آشنایی داشته باشید، خواندن کتاب بر بلندای وال استریت میتواند گزینه ای عالی و بسیار ارزشمند برای شما باشد.

پشت هر سهام، یک شرکت در حال فعالیت است. [جهت تحلیل و بررسی آن سهام] به این نگاه کنید که آن شرکت چگونه فعالیت می‌کند.

پیتر لینچ


۴- راکش جِهانجانوالا


«راکش جِهانجانوالا» (Rakesh Jhunjunwala)، سرمایه‌گذاری مشهور از هند است که با لقب وارن بافت هند نیز بسیار محبوبیت خوبی دارد.

تجربیات سرمایه‌گذاری به همراه ۵ سرمایه‌گذار برتر دنیا.او که از خانواده‌ای از طبقه متوسط کشور برخواسته بود، از خردسالی علاقه زیادی به بازار سهام از خود بروز داده بود. او همواره عادت داشت که از آشنایان و مخصوصا پدرش، در خصوص بازار سهام بپرسد و بیاموزد.

راکش ویژگی منحصر به فردی در پیدا کردن و شناخت سهم‌های بسیار سودآور (multi-bagger stocks) دارد و همین موضوع یکی از عواملی است که در رسیدن به ثروت ۳ میلیارد دلاری، به یاری او آمده است. سهام‌ بسیار سودآور، اصطلاحا به سهم‌هایی تلقی میشود که بازدهی بالای صد در صد دارند. این اصطلاح نخستین مرتبه توسط پیتر لینچ در کتاب بر بلندای وال استریت استفاده شد و بر سر زبان ها افتاد.

راکش کاملا به این مسئله اعتقاد دارد اعتقاد دارد که تجربه عالی ترین معلم است. او تلاش میکند که از اشتباهات خود درس بگیرد. چند سال پیش، راکش سهامش در شرکت «کریسیل» (CRISIL) را با نرخ ۳٫۵ میلیون دلار فروخت. همان مقدار سهم هم اکنون بیشتر از ۹۱ میلیون دلار ارزش دارد. با این حال، او از کرده ی خود پشیمان نبود، بلکه فهمید و دانست تا بتواند سرمایه‌گذار بهتری شود.

راکش در کنار اینکه به عنوان یک سرمایه‌گذار موفق و مشهور شناخته میشود ، به سادگی و فروتنی نیز بسیار معروف است.

مثل زنان، حق همیشه با بازار است. [با این تفاوت که] با زنان می‌توانید بحث کنید اما با بازار نه.

راکش جِهانجانوالا


۳- آیون تیریاک


«آیون تیریاک» (Ion Tiriac) در عرصه های مختلفی فعالیت کرده است. با این وجود، از میان همه این فعالیت‌ها، از او به عنوان یک سرمایه‌گذار برجسته یاد میشود.

تجربیات سرمایه‌گذاری به همراه ۵ سرمایه‌گذار برتر دنیا.تیریاک در سنین جوانی، هاکی‌باز و تنیس‌بازی معروفی از رومانی بود. او بعد از بازنشستگی وارد دنیای تجارت شد. وی فعالیت تجاری خود را در آلمان شروع کرد. پس از فروپاشی کمونیسم در آلمان، تیریاک دومرتبه به رومانی برگشت.

اغلب سرمایه‌گذاری‌های تیریاک در زمینه خرده‌فروشی، بانک‌داری، بیمه و املاک و مستغلات میباشد. اغلب این سرمایه‌گذاری‌ها، سود زیادی برای او به ارمغان آوردند و توانسته که او را به نخستین میلیاردر رومانیایی تبدیل کند.

ارزش خالص ثروت او دو میلیارد دلار است که او را به ثروتمندترین رومانیایی و در ضمن دومین ورزشکار ثروتمند دنیا تبدیل می‌کند. احتمال دارد سرمایه‌گذاران بهتری از او وجود داشته باشند، ولی ماجرای زندگی هیچ یک از آن‌ها به اندازه تیریاک، افسانه‌ای و جذاب نمیتواند باشد.

من بهترین تنیس‌بازی هستم که قادر نیست تنیس بازی کند.

آیون تیریاک


۲- گو گوانگ‌چانگ


این سرمایه‌گذار چینی نیز مانند راکش، وارن بافتِ کشور خود لقب گرفته است.

تجربیات سرمایه‌گذاری به همراه ۵ سرمایه‌گذار برتر دنیا.«گو گوانگ‌چانگ» (Guo Guangchang)، مثالی زنده از داستان‌هایی است که در آن‌، فردی فقیر به ثروت زیادی دست پیدا می‌کند. در دوره دانشجویی، او مجبور بود جهت فروش نان، خانه‌ به خانه به درب منزل مردم رفته تا قادر باشد هزینه‌های تحصیل خود را بدست بیاورد. ولی در حال حاضر ارزش خالص ثروت او ۴٫۶ میلیارد دلار برآورد شده است.

او «فوسان اینترنشنال» (Fosun International)، یکی از غظیم ترین شرکت‌های خصوصی را در چین بنیان گذاری کرد. سرمایه‌گذاری‌های او متشکل از قسمت های بیمه، امور مالی، مراقبت‌های بهداشتی، فولاد، خرده‌فروشی و داروسازی است. او در ضمن به تجارت خارجی نیز توجه دارد و میلیاردها دلار در اروپا و آمریکا سرمایه‌گذاری کرده است.

«گو» خود را یکی از شاگردان مکتب بافت میخواند و فوسان را با شرایط سی سال قبل برکشایر هاتاوی (Berkshire Hathaway) مقایسه می‌کند.

حفظ تعادل میان افزایشی سریع و آرام اهمیت زیادی دارد. این در حقیقت یک هنر است.

گو گوانگ‌چانگ


۱- وارن بافت


چه فردی بجز «دانای شهر اوماها» قادر است در جایگاه نخست این لیست قرار بگیرد؟ چهارمین شخص ثروتمند جهان نیازی به شناخته شدن ندارد. هر یک سهم از شرکت او، برکشایر هاتاوی، قریب به سیصد هزار دلار ارزش دارد.

تجربیات سرمایه‌گذاری به همراه ۵ سرمایه‌گذار برتر دنیا.شما در سن یازده سالگی چه فعالیتی میکردید؟ به شکل یک مبتدی، وارن بافت (Warren Buffet) نخستین سهام خود را در این سن خریداری کرده است.

او از فعالان مشهور در عرصه«سرمایه‌گذاری ارزش» (Value Investing) محسوب میشود. سرمایه‌گذاری ارزش یعنی بدست اوردن سهامی‌ که قیمتش از ارزش حقیقی آن کمتر است. علاوه بر این، او چنین سهامی را تنها در صورتی خریداری می‌کند که قادر باشد آن شرکت و عملکرد داخلی‌اش را کامل بفهمد و درک کند.

بافت در ضمن به خرید کسب‌وکارهایی که با چالش مواجه اند مشهور است. او سهام چنین شرکت‌هایی را به مقداری خریداری می‌کند تا قادر باشد دست بالا را در شرکت داشته باشد و سپس به بهبود وضعیت شرکت میپردازد.

او در دهه ۱۹۶۰ و در مقطعی که برکشایر هاتاوی با معضل روبرو شده بود، همین کار را با این شرکت کرد. موضوع جالی این است که بافت، سرمایه‌گذاری در برکشایر را یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات خود عنوان میکند.

وقتی از بافت در مورد آموزش در مدرسه پرسش شد، او گفت که چنین چیزی برای همه نمیتواند خوب باشد. او اعتقاد داردبه جای باور به آموزشِ سرمایه‌گذاری در مدرسه، هر فردی باید شخصا در خصوص سرمایه‌گذاری و پول تحقیق داشته باشد و تجربه بدست بیاورد.

در سن ۸۹ سالگی، او امکان دارد مدت زیادی با ما نباشد، ولی دستاورد هایش و آموزه هایش در جهانِ سرمایه‌گذاری تا ابد به همراه نامش زنده خواهد ماند.

قیمت، آن چیزی است که شما پرداخت میکنید و ارزش، چیزی است که به دست می‌آورید.

وارن بافت

 

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *