به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

۵ چیزی که معامله‌گران بیت کوین این هفته باید دنبال کنند

۵ چیزی که معامله‌گران بیت کوین این هفته باید دنبال کنند
قیمت بیت کوین با در نظر گرفتن احساسات افزایشی و نزولی حاکم بر بازار و گمانه‌زنی‌ها در رابطه با شکستن رکورد تاریخی قیمت، با قدرت در ۱۶,۰۰۰ حمایت گردیده است. در ادامه مطلب پنج عامل تأثیرگذار بر قیمت را بررسی خواهیم کرد.که معامله‌گران بیت کوین باید به آن ها توجه ویژه ای داشته باشند

به گزارش کوین تلگراف، بیت کوین در حالی هفته تازه [میلادی] را شروع کرده است که بازارهای سهام با افزایش همراه بوده‌اند و شاخص دلار در حال ریزش میباشد. ولی سؤال اصلی اینجاست که حرکت بعدی در بازار بیت کوین چه خواهد بود؟

رونق بازار سهام و سقوط شاخص دلار

شرایط کلان اقتصاد طی هفته جاری اختلاف هایی عمده با شرایط هفته پیش  دارد؛ بازارهای سهام به سبب توافق تجاری اقتصاد‌های قدرتمند در آسیا، رونق گرفته‌اند و این در صورتی است که شاخص دلار در حال ریزش میباشد.

اطلاعات جدید نشان می‌دهد که شاخص دلار آمریکا (DXY) که بعد از انتخابات آمریکا به ۹۳.۲ رسیده بود، در محدوده ۹۲.۵۸ قرار گرفته است. از گذشته تا به حال، قیمت بیت کوین و شاخص دلار، همواره حرکتی برعکس یکدیگر را داشته اند. این تأثیر چندی است که کمرنگ گردیده است، ولی با این حال هر گونه نوسان در شاخص دلار در قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال نیز اثرگذار خواهد بود.

نمودار شاخص قیمت دلار
نمودار شاخص قیمت دلار

روز دوشنبه شاهد امضای قرارداد «همکاری جامع اقتصادی» بودیم. ۱۵ کشور این قرارداد را که عظیم ترین قرارداد تجاری در دنیا بهبشمار میرود، به امضا رساندند. بر اساس این قرارداد، مالیات تجارت کالا میان این ۱۵ کشور، تا ۹۲ درصد کمتر خواهد شد. این قرارداد تأثیر فراوانی بر بازارهای سهام آسیا داشت.

این تأثیر در بازارهای سهام اروپا و آمریکا هم قابل رویت بود و این بازارها در حال رسیدن به اوج‌های تاریخی خود میباشند. می‌توان گفت که این شرایط شباهت فراوانی با شرایط  ماه مارس (اسفند ۹۸) دارد. در آن دوران بازارهای سهام به‌شدت درحال ریزش بودند، ولی به‌سرعت این سقوط احیا گردید. حالا ولی، با وجود تنگ‌تر شدن حلقه محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا، بازارهای سهام هنوزهم پررونق میباشند.

گزارش‌های معامله‌گران بیت کوین بیان میکنند که ورود بانک‌های مرکزی به بازارهای سهام و حمایت آنها از این بازارها موجب ایجاد شبهاتی در ارتباط با سلامت این جهش‌ها گردیده است.

دان تاپیرو (Dan Tapiero)، معامله‌گران بیت کوین و سرمایه گذار کلان، اعتقاد دارد که این قبیل سیاست‌های اقتصادی می‌تواند به افزایش بیشتر سرپناه‌های امن سرمایه‌گذاری مانند بیت کوین منجر گردد. او در توییتی گفت:

در انتظار تزریق نقدینگی بیشتر از طرف بانک‌های مرکزی باشید. همزمان با افزایش احتیاط، فعالیت اقتصادی در کوتاه‌مدت کاهش پیدا خواهد کرد. شرایط کرونا معلوم نیست. بازارها حمایت می‌شوند و بازارهای بیت کوین و طلا از این وضعیت سود خودرا میگیرند.

سومین هفته قدرتمند تاریخ بیت کوین

فراز و نشیب های قیمت بیت کوین در روزهای شنبه و یکشنبه این شرایط را فراهم نمود تا پادشاه ارزهای دیجیتال سومین عملکرد هفتگی خوب خود را ثبت نماید. کندل هفتگی بیت کوین در ناحیه ۱۵,۸۹۰ بسته شد که در رده سوم بیشترین قیمت‌های بسته‌شدن هفتگی جای می‌گیرد.

این در شرایطی است که هفته قبل از آن، معامله‌گران بیت کوین قیمت هفتگی قابل‌توجهی را ثبت کرده بودند، ولی قیمت هفته گذشته رکورد پیشین را شکست و حالا سومین قیمت بسته‌شدن هفتگی تاریخ میباشد. در حال حاضر فقط دو ناحیه دیگر وجود دارد که قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی هنوز موفق به شکسته‌شدن آنها نشده است. خیلی از معامله‌گران بیت کوین نمی‌دانند که آیا این اتفاق در آینده رخ می‌دهد یا خیر.

مایکل ون دپوپ (Michael ven de Poppe)، کارشناس ارزهای دیجیتال، روز یک‌شنبه و هنگامی که قیمت بیت کوین در محدوده ۱۵,۸۵۰ دلار قرار داشت اظهار کرد:

در مجموع بازار در یک چند راهی قرار گرفته. شکستن حمایت ۱۵,۵۰۰ این تصور را القا می‌کند که شاهد یک اصلاح قیمت در بازار باشیم و ممکن است قیمت بیت کوین به ۱۳,۰۰۰ دلار یا پایین‌تر نیز سقوط کند.

نمودار قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین

تون ویز (Tone Veys)، کارشناس مطرح بازار، قبل تر گفته بود که در انتظار رسیدن قیمت بیت کوین به ۱۷,۰۰۰ یا ۱۸,۰۰۰ دلار میباشد. او در این خصوص گفت:

فکر نمی‌کنم که جهش کنونی ما را به اوج قیمت تاریخی [بیت کوین] سوق دهد. معتقدم که اوج قیمت اواخر نوامبر (آذر) یا نیمه دوم ماه نوامبر رخ دهد و تا آغاز دسامبر ادامه داشته باشد.

مقاومت سرمایه‌گذاران نهادی در برابر فروش

هم اکنون قیمت بیت کوین احیا گردیده است و در محدوده ۱۶,۲۵۰ دلار معامله میگردد. جدای از سرمایه‌گذاران خرد، سرمایه‌گذاران نهادی هنوزهم نسبت به قیمت آینده بیت کوین تصوری صعودی دارند. ویلی وو (Willy Woo)، کارشناس مطرح، با اشاره به جریان سرمایه از جانب این معامله‌گران بیت کوین می‌نویسد:

شرایط به شکلی است که تکنیکال‌های نزولی را از سر راه بردارد (واگرایی شاخص قدرت نسبی (RSI) در تایم فریم ۴ ساعته و شاخص TD9‌ در تایم فریم ۸ ساعته).

عوامل فاندامنتالِ درون زنجیره‌ای در کوتاه‌مدت و میان‌مدت افزایشی هستند. ارزهای بیشتری از صرافی‌ها بیرون رفته‌اند و کاربران بیشتری به این صرافی‌ها وارد گردیده اند؛ سناریوی کنونی خرید در کف میباشد!

البته لازم به ذکر است که خارج شدن ارزها از صرافی‌ها، عاملی میباشد که در جهش پیشین از ۱۱,۰۰۰ دلار نیز به آن اشاره شده بود. در این وضعیت ، معامله‌گران بیت کوین به جای معامله ارزهای خود، آنها را برای نگه‌داری بلندمدت و میان‌مدت به کیف پول‌هایشان انتقال میدهند.

عوامل فاندامنتال

علیرغم هشدارها نسبت به کاهش قیمت بیت کوین، عوامل فاندامنتال هنوزهم جهت صعود را بیان میکنند.

اطلاعات روز دوشنبه بی‌تی‌سی دات‌کام بیان میکند که اصلاح بعدی شبکه، موجب افزایش ۴ درصدی در سختی شبکه خواهد شد. این در صورتی است که دراصلاح سختی پیشین، شاهد ریزش شدید سختی بودیم. اصلاح دو هفته قبل، سختی شبکه را ۱۶ درصد دچار کاهش کرد که دومین اصلاح سختی بزرگ در شبکه بیت کوین محسوب میشود.

به اعتقاد خیلی از معامله‌گران بیت کوین سختی شبکه بیت کوین یکی از اصلی ترین شاخصه‌های فنی این ارز دیجیتال میباشد. تلفیق هاوینگ بیت کوین و اصلاح‌های سختی در بلندمدت موجب شده است تا شبکه بیت کوین تماماً از کمک‌های بیرونی بی‌نیاز گردد.

نمودار سختی شبکه بیت کوین
نمودار سختی شبکه بیت کوین

پرستون فیش (Preston Pysh)، از افراد معروف در زمینه ارزهای دیجیتال، در توییتی نوشت:

اصلاح سختی شبکه بستری را فراهم خواهد کرد که فقط مقدار مشخصی ارز در هر روز وارد شبکه گردد. تأثیر این مسئله بر قیمت جالب است؛ زیرا جلوی رخ‌داد قبل از موعد هاوینگ را خواهد گرفت.

اطلاعات بی‌تی‌سی دات‌کام همچنین بیان میکند که هش ریت شبکه بیت کوین در حال افزایش میباشد. هش ریت شبکه بیت کوین بیان کننده قدرت پردازشی میبادش که ماینرها در شبکه قرار می‌دهند.

طمع تا کجا پیش می‌رود؟

یکی از شاخص‌هایی که احساسات حاکم بر بازار را تخمین می‌زند، بیان میکند که احتمال کاهش قیمت بیت کوین وجود دارد.

شاخص ترس و طمع معامله‌گران بیت کوین بیان کننده این است که احتمال اصلاح قیمت بسیار زیاد است. این شاخص از عوامل متنوعی برای برآورد احساسات حاکم میان سرمایه‌گذاران بهره میگیرد. زمانی این شاخص عدد ۹۰ یا بالاتر را نشان دهد، گفته می‌شود که در محدوده «طمع شدید» قرار گرفته است. این شاخص ۱۰۰ واحد اندازه‌گیری دارد.

شاخص ترس و طعم
شاخص ترس و طعم

نکته حائز اهمیت اینجاست که فقط طی جهش صعودی سال پیش این شاخص به محدوده ۹۰ رسیده بود. نباید فراموش کرد که کارشناسان معتقدند جهش کنونی قیمت طبیعی‌تر از جهش‌های قبلی میباشد.

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.