به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

نگاهی به آدرس‌های ثروتمند بیت کوین ؛ اربابان ناشناس

نگاهی به آدرس‌های ثروتمند بیت کوین ؛ اربابان ناشناس

این روزها که افراد فراوانی با بیت کوین آشنا می‌شوند و با توجه به فرایند افزایشی این ارز دیجیتال امیدوار میباشند تا موفق شوند سرمایه کم خود را افزایش دهند، در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به آدرس‌های ثروتمند بیت کوین

دارندگان عظیم بیت کوین از همه خوشحال‌تر خواهند بود؛ اشخاصی که ده‌ها هزار واحد بیت کوین در اختیار دارند و کمتر فردی هم آنها را می‌شناسد، طی چند ماه اخیر میلیون‌ها دلار سود بدست آورده اند. شاید جالب باشد که بدانید تنها ۱۰۰ آدرس بیت کوین بیشتر از ۱۵ درصد از تمام واحدهای بیت کوین را در خود نگهداری میکنند.

وب‌سایت کوین تلگراف در مقاله‌ای، ۱۵ آدرس‌ها ی برتر بیت کوین (از نظر موجودی بیت کوین) را بررسی نموده و درخصوص اهمیت توجه به این اطلاعات توضیحات زیادی را فراهم نموده است. لذا اگر از سرمایه‌گذاران حرفه‌ای بیت کوین و ارزهای دیجیتال میباشید ، این مقاله را تا پایان دنبال نمایید.

آدرس‌های ثروتمند بیت کوین در کانون توجه

نگاهی به آدرس‌ها ی ثروتمند بیت کوین؛ اربابان ناشناس
آدرس‌های ثروتمند بیت کوین

شفافیت یکی از بهترین قابلیت های ارزهای دیجیتال میباشد و اصلاً همین ویژگی بی نظیر بود که خیلی از کاربران را به طرف بیت کوین جذب نمود.

در بیت کوین، فناوری بلاک چین به سبب استفاده از شفافیتی بدون انکار ، تمامی داده های مرتبط با عملیات شبکه را در اختیار عموم اشخاص قرار می‌دهد؛ به شکلی که جزئیات هر آدرس، تراکنش، کارمزد یا دیگر اطلاعات مرتبط با تراکنش‌های چندامضایی و سگویتی جهت همه قابل رویت است.

۱۵ کیف پول ثروتمند بیت کوین (یا به زبان دقیق‌تر ۱۵ آدرس ثروتمند بیت کوین)، به سبب متعدد، همواره  در کانون توجه کاربران ارزهای دیجیتال قرار گرفته اند. بعضی از پژوهشگران به‌امیدِ پیدا کردن ردپایی از ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، این آدرس‌ها را مدنظر خواهند داشت . عده‌ای دیگر هم به جهت رهگیری حرکات نهنگ‌های بازار و پیش‌بینی دستکاری‌های احتمالی بازار (که بیشتر به فراز و نشیب های ناپایدار قیمت بیت کوین منجر میگردد)، داده‌های مرتبط با این آدرس‌ها را مورد بررسی قرار میدهند.

از طرف دیگر، حتی نهادهای حاکمیتی در دولت‌ها هم چنین آدرس‌هایی را به‌دقت تحت بررسی خود قرار میدهند.

به همین سبب شرکت‌هایی با هدف پیدا کردن اطلاعات بیشتر درخصوص آدرس‌های ارزهای دیجیتال و ارتباطات احتمالی آن‌ها با یکدیگر بوجود آمده اند. بر کسی پوشیده نمیباشد که سازمان خدمات درآمد داخلی ایالات متحده که وظیفه دریافت مالیات‌ها را برعهده دارد، قبل تر با انعقاد قراردادی با دو شرکت چینالیسیس (Chainalysis) و اینتگرا اف‌ای‌سی (Integra FEC) رهگیری تراکنش‌های ارزهای دیجیتال را در دستور‌کار خود قرار داده است.

بر اساس گزارش‌ها، اخیراً هم وزارت خزانه‌داری ایالات متحده تحت هدایت استیون منوچین در حال تحقیق ضرورت تدوین قوانین نظارتی بر کیف پول‌های شخصی میباشد. در صورت به تاصویب رسیدن چنین قوانینی، اهمیت حریم خصوصی جهت فعالان زمینه ارزهای دیجیتال دوچندان خواهد گردید.

هر آدرس لزوماً به معنای یک موجودیت مجزا نیست

همانگونه که در جدول بالا مشاهده می‌کنید، ۱۵ آدرس برتر بیت کوین، نزدیک به ۱.۰۷ میلیون واحد بیت کوین را که معادل ۵.۷ درصد از تمام موجودی امروزی این ارز دیجیتال میباشد در اختیار دارند. اگر ارزش هر بیت کوین را ۴۰٬۰۰۰ دلار (معادل قیمت کنونی آن در زمان نوشتن این مطلب ) در نظر بگیریم، ارزش این تعداد بیت کوین دست‌کم مساوی با ۴۲.۸ میلیارد دلار خواهد بود. با اینکه این عدد خیلی قابل‌توجه میباشد ، ولی  جالب است بدانید که حجم کل مبادلات آنی روزانه بیت کوین در صرافی‌ها، نزدیک بر ۵ میلیارد دلار خواهد بود.

نکته حائز اهمیت در رابطه با این آدرس‌ها آن میباشد که تاریخ نخستین واریز به هر آدرس (First in)، الزاما به‌معنای آن نخواهد بود که صاحب این آدرس، همه بیت کوین‌ها را در همان تاریخ به دست آورده است، چراکه احتمال دارد که کوین‌ها از آدرس دیگری مربوط به همان مالک فرستاده شده باشند. لذا در جدول بالا، ۱۱ آدرسی که تاریخ نخستین واریز آنها مربوط به بعد از سال ۲۰۱۸ میباشد ، لزوماً مربوط به اشخاص تازه‌کار نمیباشند.

علاوه بر این، باید یادآور شد که هیچکدام از این ۱۵ آدرس ثروتمند، به دارایی‌های ساتوشی ناکاموتو مربوط نمیباشند . سرخیو لرنر (Sergio Lerner)، محقق زمینه ارزهای دیجیتال اینگونه استدلال دارد که بلاک‌های استخراج‌شده بوسیله خالق بیت کوین، از الگوی یکتایی موسوم به پاتوشی(Patoshi) پیروی خواهند کرد. به این معنی که با اینکه ساتوشی بیت کوین‌های خود را به آدرس‌های دیگر منتقل نکرده، ولی از آغاز هم آنها را به یک آدرس واحد واریز نکرده است.

با نگاهی موشکافانه تر به ۱۰۰ آدرس برتر بیت کوین، می‌توان به این رسید که این آدرس‌ها درمجموع ۱۵.۷ درصد از کل بیت کوین‌های موجود را به خود اختصاص داده‌اند که این الگو نسبت به الگوهای توزیع در بازارهای سنتی خیلی متفاوت میباشد. برای نمونه، ۲۰ صندوق برتر مالک سهام شرکت پی‌پال، درمجموع ۱۹.۷ درصد از تمام سهام این شرکت را در اختیار خواهند داشت.

نکته جالب دیگر درخصوص ۱۵ آدرس برتر بیت کوین آن میباشد که ۵ مورد از این آدرس‌ها مربوط به صرافی‌های مشهور حوزه ارزهای دیجیتال میباشند؛ لذا نمی‌توان تمرکز بیت کوین در تعدادی آدرس محدود را لزوماً به نهنگ‌های این ارز دیجیتال مربوط دانست.

علاوه بر صرافی‌های ارز دیجیتال که میزبان تعداد فراوانی از بیت کوین‌ها (در یک کیف پول با چندین آدرس) میباشند، بعضی از سرویس‌دهندگان کیف پول‌های امانی هم مبالغ فراوانی از بیت کوین‌های کاربران خود را در چند آدرس محدود نگهداری خواهند کرد. لذا موجودی فراوان این آدرس‌ها الزاما به معنی اختصاص کل بیت کوین‌های آنها به یک شخص یا گروه واحد نمیباشد.

ثروتمندان تمایلی به خرج‌کردن بیت کوین‌هایشان ندارند

۸ آدرس از ۱۵ آدرس برتر بیت کوین، تا امروز حتی یک ساتوشی (خردترین واحد بیت کوین) هم خرج نکرده‌اند. اگر ۵ آدرس مربوط به صرافی‌ها را درنظر نگیریم، میفهمیم که فقط ۲۰ درصد از آدرس‌های این لیست ، کوین‌های خود را جابه‌جا نموده اند. این خود بیانگر نفوذ فراوان هودلرها در بین آدرس‌های برتر بیت کوین میباشد.

همچنین، ۱۱ مورد از ۱۵ آدرس برتر بیت کوین، جهت نخستین بار طی کمتر از سه سال اخیر مورد بهره قرار گرفته‌اند که می‌توان علت های متعددی را جهت این اتفاق عجیب در نظر گرفت. از جمله اصلی ترین این دلایل، می‌توان به اتخاذ تدابیر امنیتی پیشرفته، تغییر سرویس امانی، یا ساختارهای متغیر مالکیتی اشاره نمود.

نکته قابل‌توجه دیگر، مقدار سازگاری این آدرس‌ها با راهکارهای سگویت میباشد که قادر است کارمزد تراکنش را به شکل چشم‌گیری کمتر کند. فقط ۲ آدرس از ۱۵ آدرس برتر (و تنها ۳ آدرس از ۲۰۰ آدرس برتر)، با راهکار بچ۳۲ سگویت (Bech32 SegWit) سازگار میباشند؛‌ این بیانگر آن است که کاربران به‌رغم مزیت‌های آشکار تراکنش‌های ارزان، هنوز هم در مقابل تغییر مقاومت می‌کنند. جالب اینکه که کیف پول سرد صرافی بیتفینکس (Bitfinex) که در رده دوم ۱۵ آدرس برتر قرار خواهد داشت، تنها کیف پولی میباشد که تا امروز تراکنش خروجی داشته است.

چند آدرس‌های ثروتمند بیت کوین رازآلود کماکان در حال انباشت هستند

سومین آدرس‌های ثروتمند بیت کوین ، خیلی رازآلود به نظر میاید؛ چرا که حاوی ۹۴٬۵۰۶ بیت کوین دست‌نخورده میباشد. این آدرس، قبل تر در سپتامبر ۲۰۱۹ هم خبرساز شده بود؛ هنگامی که مؤسسه گلاس‌نود (Glassnode) گزارش داد که ۷۳٬۰۰۰ بیت کوین موجود در این آدرس، از مبدأ صرافی هوبی (Huobi) به آن فرستاده شده است.

خیلی از تحلیل‌گران در آن دوران ، این کوین‌ها را به طرح پانزی پلاس‌توکن (Plustoken) مربوط میدانستند، ولی کمی بعد نادرستی این اخبار اثبات گردید؛ چرا‌که پلیس چین در نوامبر ۲۰۱۹ موفق شد با دستگیری گردانندگان این طرح، ۱۹۴٬۷۷۵ بیت کوین را از آنها توقیف نمود.

علاوه بر آدرسی که در رده چهارم ۱۵ آدرس برتر جا خوش کرده و حاوی ۷۹٬۹۵۷ بیت کوین از مارس ۲۰۱۱ به این‌سو است، ۲۰ آدرس دیگر از ۳۰۰ آدرس برتر، دست‌کم ۹ سال قدمت دارند. اگرچه کسی نمی‌تواند اثبات کند که موجودی این آدرس‌ها (به دلایلی مانند گم‌کردن کلیدهای خصوصی) از دست رفته است یا خیر، بسیاری این‌گونه فکر می‌کنند.

گفتنی است که شمار کوین‌های دست‌نخورده در این آدرس‌ها به ۳۱۳٬۰۱۳ واحد می‌رسد و از میان آنها، تنها یک آدرس‌ از زمان پیدایش خود تراکنش خروجی انجام داده است. بنابراین به‌جز آدرس «۱J1F3U7gHrCjsEsRimDJ3oYBiV24wA8FuV» متعلق به استخر اف۲پول (F2Pool) که حاوی ۹ هزار بیت کوین است، گمان می‌رود که موجودی آدرس‌های دیگر برای همیشه از دست رفته و در شبکه به خواب ابدی فرو رفته باشد.

نگاهی به آدرس‌ها ی ثروتمند بیت کوین؛ اربابان ناشناس

پنجمین آدرس‌های ثروتمند بیت کوین برتر هم که در نمودار بالا تغییرات موجودی آن را مشاهده می‌کنید، در فوریه ۲۰۱۹ ایجاد شد و در همان روز اول، از نظر میزان موجودی در رده ۸۱ام برترین آدرس‌ها قرار گرفت. از آن زمان این آدرس به‌طور مرتب در حال جمع‌آوری بیت کوین بوده و تراکنش‌های ورودی آن از یک بیت کوین در دسامبر ۲۰۱۹ تا ۴٬۱۰۰ بیت کوین در ژوئن ۲۰۱۹ متغیر است. این آدرس به‌رغم آنکه یک گردآورنده بزرگ است، اما ۷ تراکنش خروجی را نیز در کارنامه دارد که مقادیر آنها از ۷۸۶ بیت کوین تا ۳٬۰۰۰ بیت کوین متفاوت است.

در فهرست برترین آدرس‌های ثروتمند بیت کوین ، دقیقاً ۱۰۰ آدرس هم وجود دارند که نخستین بار در فاصله زمانی ۳۰ نوامبر تا ۱۸ دسامبر ۲۰۱۸ مورد‌استفاده قرار گرفته و هر یک حاوی ۸ یا ۱۲ هزار بیت کوین هستند. تحلیلگران بلاک چین، این آدرس‌ها را عموماً به سرویس امانی صرافی کوین‌بیس موسوم به کوین‌بیس کاستودی (Coinbase Custody) نسبت می‌دهند. بنابر داده‌های وب‌سایت چِین دات اینفو (Chain.Info)، این آدرس‌ها با موجودی ۸۸۱٬۴۷۱ بیت کوینی خود دست‌کم ۹۶ درصد از موجودی کیف پول سرد صرافی کوین‌بیس را به خود اختصاص داده‌اند.

نظریه ورود نهنگ‌های جدید

اغلب سرمایه‌گذاران به‌صورت غریزی گمان می‌کنند که پایداری یک روند صعودی، در گرو حضور و شکل‌گیری نهنگ‌های جدید است. با این حال، تاکنون هیچ‌گونه شواهد معتبری مبنی بر این نظریه مشاهده نشده است.

فارغ از این، فهرست ۳۰۰ آدرس برتر همواره شاهد جریانی پیوسته از آدرس‌های جدید بوده است. برای مثال، طی ۳۰ روز گذشته، ۱۶ آدرس جدید اولین واریزی‌های خود را دریافت کرده‌ و وارد باشگاه ۳۰۰تایی برترین آدرس‌های بیت کوین شده‌اند. بار دیگر یادآوری می‌کنیم که یک آدرس جدید به‌معنای یک فرد یا موجودیت جدید نیست، بلکه صرفاً نشان می‌دهد یک آدرس جدید اولین بیت کوین‌ خود را دریافت کرده است.

حتی گاهی هم در بازه‌های زمانی طولانی به‌مدت ۵۰ روز یا بیشتر، هیچ آدرس جدیدی به‌جمع ۳۰۰ آدرس برتر اضافه نمی‌شود؛ البته این اتفاق چندان معمول نیست و به‌ندرت رخ می‌دهد. تصادفاً در چنین مواقعی، این بازه‌ها با خاتمه یک دوره صعودی همراه می‌شوند و پس از آن بازار شاهد اصلاحات قیمتی خواهد بود.

نگاهی به آدرس‌ها ی ثروتمند بیت کوین؛ اربابان ناشناس

گفتنی است در بازه زمانی ۲۸ نوامبر ۲۰۱۹ تا ۹ فوریه ۲۰۲۰، هیچ‌یک از ۳۰۰ آدرس برتر بیت کوین مورد‌استفاده قرار نگرفته‌اند؛ درست در همین بازه زمانی بود که بهای بیت کوین ۳۵ درصد افزایش یافت. نکته عجیب‌تر آنکه طی ۳۲ روز پس از اتمام این دوره، قیمت بیت کوین با افتی ۵۲ درصدی مواجه شد.

نگاهی به آدرس‌ها ی ثروتمند بیت کوین؛ اربابان ناشناس

مشابه این اتفاق، پیش‌تر در بازه زمانی ۱۸ اکتبر تا ۱۱ دسامبر ۲۰۱۷ هم رخ داده بود. در این بازه، قیمت بیت کوین در یک رالی صعودی، افزایشی ۱۹۳ درصدی را تجربه کرد؛ در حالی که هیچ‌یک از ۳۰۰ آدرس برتر در آن زمان تازه‌وارد نبودند. به‌طور مشابه طی ۳۶ روز آتی پس از این اتفاق، قیمت بیت کوین با افتی ۳۴ درصدی روبه‌رو شد.

پیش از آن هم، در بازه زمانی ۲۰ آوریل تا ۷ ژوییه ۲۰۱۷ در حالی که هیچ یک از ۳۰۰ آدرس برتر به‌تازگی ایجاد نشده بودند، بیت کوین افزایشی ۱۱۱ درصدی را تجربه کرد و باز هم در یک فاصله زمانی کوتاه ۹روزه افتی ۲۴ درصدی را از سر گذراند.

بنابراین بر اساس داده‌های تاریخی می‌توان نتیجه گرفت که نظریه نهنگ جدید می‌تواند منطقی باشد. رالی‌های صعودی بازار معمولاً در دوره‌های زمانی طولانی رخ می‌دهند که در آنها آدرس‌های جدید کمتر فرصت دارند به فهرست ۳۰۰ آدرس برتر راه پیدا کنند؛ اتفاقی که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران نهادی که پیش‌تر جای پای خود را در بازار محکم کرده‌اند، در این دوره‌ها در حال انباشت موجودی هستند. از طرف دیگر، نهنگ‌های جدید احتمالاً در اثر فراگیری ترس از جا ماندن (FOMO)، انگیزه پیدا می‌کنند و حضور آن‌ها با شکل‌گیری قله‌های نسبی قیمت همراه است.

بنابراین پایش آدرس‌های برتر و تحلیل داده‌های درون‌زنجیره‌ای می‌تواند راهکار مناسبی برای تخمین زمان وقوع اصلاحات احتمالی بازار باشد.

جمع‌بندی

معمولاً هر زمانی که سپرده‌های بزرگ وارد صرافی‌ها می‌شود، می‌توان نتیجه گرفت که یک سفارش فروش در حال شکل‌گیری است و معامله‌گران، این رویداد را به‌عنوان یک سیگنال نزولی تعبیر می‌کنند. تحلیلگران این تحرکات را با اوج و فرودهای قیمتی بیت کوین مقایسه می‌کنند تا بتوانند میان نوسانات بازار و نقل‌وانتقالات گسترده نهنگ‌ها ارتباطی پیدا کنند.

هروقت بازار در حال طی حرکتی صعودی باشد و ماینرها هم فروش خود را کمتر کنند، تحلیل‌گران انتظار خواهند داشت با آغاز جابه‌جایی کوین‌ها بوسیله ماینرها، قیمت اصلاح گردد. لذا با مدنظر داشتن این عوامل، جهت جلوگیری از اثرات قیمتی مخرب، باید هر هفته ۶,۳۰۰ بیت کوین وارد بازار گردد.

حالا که پای سرمایه‌گذاران نهادی به بازار بیت کوین گشوه شده، سرمایه‌گذاران کنجکاوند بدانند که آیا این رویداد در سال ۲۰۲۱ هم نظیر سال ۲۰۲۰ به جذب بیت کوین‌های تازه‌استخراج‌شده منجر میگردد یا خیر.

هرچند به‌ نظر میاید که سال ۲۰۲۱ سال خیلی پرباری جهت ارزهای دیجیتال باشد، ولی قانون‌گذاری‌ سخت‌گیرانه دولت‌ها، همواره موجب ریزش‌های ناگهانی بازار شده و این اتفاق در سال ۲۰۲۱ هم دور از انتظار نخواهد بود. لذا هنوز هم دنبال‌کردن ۱۵ آدرس برتر بیت کوین و تحرکات نهنگ‌های بازار، جهت سرمایه‌گذاران حرفه‌ای ارزهای دیجیتال بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *