به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

بلاک چین چیست و چه منفعتی برای ارزهای دیجیتالی دارد؟

بلاک چین چیست و چه منفعتی برای ارزهای دیجیتالی دارد؟

بلاک چین چیست ؟

بلاک چین مجموعه ای از رکوردهای در حال رشد است که به آن ها بلاک ها می گویند که به هم متصل شده اند و با بهره از رمزنگاری های مختلف ایمن شده اند. هر بلاک به صورت پیشفرض یک نشانگر کدگذاری شده دارد که به بلاک قبلی اشاره می کند. از نظر طراحی، بلاکچین ها در برابر دستکاری و خرابکاری مقاوم هستند.

اولین بهره عملی آن، ایجاد بستری برای کاربر در فضای اینترنت می باشد تا یک موجود دیجیتالی را به یک کاربر دیگر در اینترنت انتقال دهد به نحوی که این انتقالات ایمن و رمزنگاری شده باشند. در نتیجه همه می توانند از صحت انتقال اطمینان داشته باشند و هیچکس نمی تواند درستی انتقال انجام شده را به چالش بکشد.

مثالی از تعریف بلاک چین در دو شبکه مختلف

با استفاده از بلاک چین، افراد بسیاری می توانند یک رکورد را ثبت کنند و همچنین دسته ای از کاربران نیز می توانند بر روند ویرایش یا آپدیت اطلاعات کنترل داشته باشند.

برای مثال مقالات منتشر شده در ویکی پدیا، محصول و تهیه شده توسط یک انتشار دهنده نیست و هیچ شخصی نیز اطلاعات را کنترل نمی کند.

یک کاربر با استفاده از دسترسی ها و امکاناتی که در حساب کاربری اش دارد، می تواند مقالات و اطلاعات موجود در ویکی پدیا را که در یک سرور مرکز نگهداری می شوند را تغییر بدهد.

در واقع شما ممکن است زمانی که در حال مشاهده یکی از مقالات ویکی پدیا هستید، مقاله ای را مطالعه کنید که توسط صدها کاربر کنترل و تغییر داده شده است و جز هسته اصلی اطلاعات، بقیه موارد توسط دیگر کاربران بروز و پیشرفت کرده باشند.

بلاک چین و ویکی پدیا
بلاک چین و ویکی پدیا

پایه های اصلی ویکی پدیا مشابه سرورهای دولت ها یا بانک ها بسیار مقاوم و محافظت شده می باشند. کنترل پایگاه داده های اصلی در ویکی پدیا با مدیران و صاحبان آن هاست که شامل مدیریت بروزرسانی ها، دسترسی ها و حفاظت در برابر تهدیدهای مجازی می باشد.

اما دیتابیس ساخته شده توسط فناوری بلاک چین پایه های دیجیتالی مختلفی دارد و دقیقا همین تفاوت هاست که بلاک چین را بسیار منحصربفرد و مهم می کند.

مقالات موجود در دانش نامه ویکی پدیا در سرورها ویرایش می شوند و تمامی کاربران می توانند آخرین بروزرسانی هر مطلب را مشاهده کنند. اما در فناوری بلاک چین هر گره (Node) در شبکه به یک نتیجه پایانی دست می یابند و گره رکوردها را بصورت مستقل از بقیه گره ها ویرایش می کند و محبوب ترین رکورد، تبدیل به رکورد اصلی می گردد و در جای رکورد اصلی می نشیند.

بلاک چین چیست
بلاک چین چیست

دقیقا همین تفاوت است که فناوری بلاک چین را محبوب و پرکاربرد می کند. بدین شکل نوآوری ها در ثبت و انتشار اطلاعات مشاهده می گردد و نیازی هم به یک بخش مجزا برای نظارت و تایید وجود ندارد. با این حال بلاک چین با وجود تمام مزایا و ویژگی هایی که دارد یک فناوری تازه و نو محسوب نمی شود.

این سیستم، با ترکیب فناوری هایی که از قبل مورد اطمینان بوده اند تشکیل شده است. در واقع این فناوری از نرکیب اینترنت، رمزنگاری کلید های خصوصی و یک پروتکل نامتمرکز به وجود آمده است.

نتیجه این سیستم و فناوری، ایجاد یک بستر برای تراکنش های دیجیتالی است که به یک شخص سوم قابل اعتماد به عنوان واسطه نیاز ندارد. روند ایمن سازی معاملات دیجیتالی ضمنی است و توسط طراحان شبکه سیستم بلاک چین پشتیبانی می شود.

معنی اعتماد دیجیتالی در بلاک چین چیست؟

اعتماد یک مفهوم بین طرفین مختلف می باشد که دارای ریسک است و در بستر دیجیتال، ایجاد اعتماد معمولا از طرق مختلفی مانند ارائه مدارک یا اطلاعات هویتی انجام می شود و به همین شکل نیز دسترسی ها مشخص می گردند.

به زبان ساده، شخص در صورتی می تواند به شما اعتماد کند که بداند “شما دقیقا همان شخصی هستید که می گویید؟”  و یا “امکان انجام کاری که می بایست انجام دهید را دارید؟”

اما در سیستم بلاک چین، کلید خصوصی رمزنگاری شده، ابزاری قدرتمند برای مالکیت محسوب می گردد و تمام نیازهای موجود جهت احراز هویت و اعتبارسنجی را برآورده می سازد. در واقع داشتن یک کلید خصوصی به معنای دارا بوردن اجازه دسترسی و مالکیت می باشد.

یکی از مزیت های چنین احراز هویتی این است که لازم نیست شخص اطلاعاتی که نیاز به ارائه مدام آن ها نیست برای انجام هر تراکنش ارائه نماید و همین امر باعث ایجاد امنیت بیشتر برای کاربران می شود، زیرا ارائه اطلاعات مختلف هویتی ممکن است شخص را در معرض خطرات مختلفی مانند سو استفاده یا هک قرار دهد.

اما فقط تایید هویت کافی نیست… اخذ مجوز برای انجام کارها، وجود پول کافی، اعلام نحوه صحیح تراکنش و … نیاز به یک بستر شبکه ای توزیع شده به عنوان یک نقطه شروع دارد. قابل ذکر است که یک شبکه توزیع شده خطر ایجاد خرابی را در یک سیستم متمرکز کاهش می دهد.

پس در نتیجه چنین شبکه ای که با اینگونه احراز هویت و اعتبارسنجی تشکیل شود، بستر انجام تراکنش های مختلف را در فضای دیجیتالی بدون نیاز به جلب اعتماد مهیا می کند.

یکی از مواردی که از فناوری بلاک چین، بهره عملی می برد ارزهای دیجیتال است.

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.