به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

کیف پول بیت کوین و انواع مختلف آن

کیف پول بیت کوین و انواع مختلف آن

توضیح اولیه در مورد کیف پول بیت کوین

همه ما می دانیم کیف پول چیست و چه کاربردی دارد. کیف پول بیت کوین نیز همانند تمام کیف پول های جهان، نوعی برنامه نرم افزاری یا سخت افزاری جهت نگهداری بیت کوین می باشد. از لحاظ فنی، بیت کوین ها در هیچ کجا نگهداری یا ذخیره نمی شوند. اما چیزی به نام کلید خصوصی برای آدرس هر بیت کوین وجود دارد که در کیف پول فردی که صاحب آن هاست نگهداری می شود.

چرا به کیف پول بیت کوین احتیاج داریم؟

بیت کوین از لحاظ نگهداری با دیگر ارزهای رایج و سنتی متفاوت است. همانطور که پروسه تولید و بدست آوردن بیت کوین با ارزهای سنتی فرق می کند نحوه نگهداری و ذخیره سازی آن ها نیز متفاوت است. از آن جایی که بیت کوین بصورت فیزیکی وجود ندارد و نمی توان آن را در جایی فیزیکی ذخیره کرد می توان با استفاده از کلیدهای خصوصی متفاوت به آدرس های عمومی شبکه  بیت کوین دسترسی یافت و از آن جایی که این موارد تضمین انجام تراکنش ها محسوب می شوند باید در جایی امن نگهداری شوند.

کیف پول بیتکوین شکل های مختلفی دارد و جهت انجام امور مختلف و برآورده کردن نیازهای مشخصی بوجود آمده است. این کیف پول ها از نظر سادگی رابط کاربری، امنیت و دسترسی های موجود مختلف می باشند که در این نوشته بصورت کامل به بررسی آن ها می پردازیم.

انواع کیف پول بیت کوین

کیف پول کاغذی بیت کوین

کیف پول کاغذی بیت کوین
کیف پول کاغذی بیت کوین

در کیف پول کاغذی، یک آدرس عمومی برای کسب بیت کوین درج شده است و همچنین یک کلید خصوصی برای انتقال یا خرج کردن بیت کوین وجود دارد. این آدرس ها اکثرا توسط کد های QR ثبت می شوند که استفاده از آن ها بسیار ساده است و با اسکن آن ها می توانید عملیات مورد نظر را انجام دهید. کیف پول کاغذی بیت کوین را می توانید از BitAddress و Bitcoinpaperwallet دریافت کنید که ساخت آدرس بیت کوین در آن ها بصورت کاملا تصادفی انجام می شود و یک کلید خصوصی نیز به آن اختصاص می دهد. شما این کیف پول ساخته  شده را با استفاده از سیستم های طراحی شده ایمن که وظیفه جلوگیری از سرقت را بر عهده دارند می توانید چاپ کنید.

نکته مثبت کیف پول کاغذی این است که در برابر حمله هکرها کاملا محافطت شده می باشد. زیرا که کلیدهای آن در هیچ کجا بصورت دیجیتالی ذخیره نمی شوند و دست هکرها از آن کوتاه است. البته در زمان ساخت کیف پول کاغذی بیت کوین باید نکاتی را رعایت کنید، برای مثال باید اطمینان حاصل کنید که کسی شما را مشاهده نمی کند و یا اطلاعی از عملی که می خواهید انجام دهید ندارد. همچنین باید مطمئن شوید که نرم افزار های جاسوسی یا مخرب بر روس سیستم شما وجود نداشته باشند که برای این کار می توانید از سیستم عاملی تازه و یا نرم افزار های مختلف امنیتی استفاده کنید.

همچنین پس از اینکه کیف پول کاغذی شما ساخته شد، دیگر نیازی به اینترنت نخواهید داشت. بنابراین بهتر است اتصال خود را قطع نموده و برای چاپ آن از یک پرینتر اختصاصی که به شبکه متصل نمی باشد استفاده کنید.

توجه نمایید که شما در حال چاپ دارایی با ارزشتان بر روی کاغذ هستید، پس در نگهداری از آن نهایت دقت را به کار ببرید.

بیت کوین فیزیکی

سکه بیت کوین فیزیکی
سکه بیت کوین فیزیکی

بیت کوین فیزیکی معمولا حاوی مقدار مشخصی بیتکوین می باشد و کلیدهای خصوصی آن توسط یک مهر امنیتی پوشانده شده است که تا زمان مخدوش نمودن این مهر قابلیت خرج کردن آن وجود ندارد.

اولین مدل از بیت کوین فیزیکی توسط شرکت Bitbill تولید و عرضه شد که مشابه کارت های اعتباری بود اما در سال 2011 برای اولین بار سکه های جذاب بیت کوین توسط شخصی به نام Mike Cadwell ساخته شد. کلید های خصوصی در این نوع سکه زیر هولوگرام زیبایی درج شده اند و در صورتی که این هولوگرام را از بین ببریم قابلیت مشاهده کلید های خصوصی وجود دارد. زمانی که کد سکه در جایی خرج شود، سکه اعتبار ارز دیجیتالی اش را از دست می دهد.

در سال 2013 از سازنده این بیت کوین فیزیکی خواسته شد که تولید سکه ها را متوقف کند زیرا کار وی به انتقالات پول خارج از چارچوب کمک می کرد.

کیف پول موبایلی بیت کوین

کیف پول موبایلی بیت کوین
کیف پول موبایلی بیت کوین

این کیف پول بر روی دستگاه موبایل شما نصب می شود و پرداخت های روزمره را در فروشگاه های مختلف مجازی یا حتی فیزیکی بسیار ساده و روان می کند. حتی در بعضی موارد برنامه هایی امکان نقل و انتقال پول توسط NFC را می دهند بدین شکل که شما بدون نیاز به اطلاع از کلیدهای یکدیگر تنها با نزدیک کردن دو دستگاه موبایل می توانید مبادلات مالی خود را انجام دهید.

اما با وجود اینکه کیف پول های موبایلی بیت کوین سرعت انجام معاملات را افزایش می دهند و همچنین استفاده از آن ها بسیار ساده است اما به شدت در خطر حملات هکری می باشند. شما زمانی که هکری به گوشی موبایل شما دسترسی پیدا کند به راحتی کنترل کیف پول خود را از دست داده اید. برنامه های بسیاری جهت پشتیبانی کیف پول در موبایل های اندرویدی وجود دارد اما اپل در سال 2014 این نوع برنامه ها را از اپ استور حذف نمود اما چند ماه بعد نظر خود را تغییر داد.

نام برنامه سیستم عامل ویژگی ها
Airbitz iOS, Android بدون نیاز به دانش تخصصی، یک بار ورود، تایید دو مرحله ای
Bitcoin Wallet iOS, Android سلسله مراتب قطعی امکان جستجو در بین پذیرندگان بیت کوین در منطقه سکونت شما را می دهد، متن باز
Copay iOS, Android, Windows Mobile می توانید چند حساب کاربری داشته باشید که بنابراین یک گروه می تواند امکان ارسال پول را تایید کند، متن باز
FreeWallet iOS, Android فضای ذخیره سازی سرد، برداشت از و به هر ارز رمزنگرای شده دیگری
Jaxx iOS, Android فضای ذخیره سازی سرد، نیازی به تایید نیست
Mycelium iOS, Android فضای ذخیره سازی قدیمی، سلسله مراتب قطعی، متن باز

 

کیف پول بیت کوین تحت وب

کیف پول بیت کوین تحت وب
کیف پول بیت کوین تحت وب

کیف پول های تحت وب بیت کوین، اطلاعات کلیدهای شما را بر روی سرورهای خودشان ذخیره می کنند. این سرورها بصورت همیشگی آنلاین هستند و توسط اشخاص کنترل و مدیریت می شوند. وبسایت های مختلفی ، امکانات مختص به خودشان را ارائه می کنند و شما در هر جایی با استفاده از هر دستگاهی که به اینترنت متصل باشد می توانید به کیف پول خود دسترسی داشته باشید. بعضی از این سرویس دهنده ها نیز اپلیکیشن های مخصوص موبایل را عرضه می کنند که شما می توانید به کیف پول بیتکوین خود توسط مرورگر، کامپیوتر و موبایل دسترسی پیدا کنید.

اما این کیف پول ها مشکل امنیتی نیز دارند. زیرا به دلیل نگهداری در فضای دیجیتالی امکان دسترسی هکرها به حساب شما و دستبرد سرمایه وجود دارد. همچنین از آن جایی که تمام کدها توسط شخصی خاص کنترل می گردد ممکن است مشکل ساز شود.

در جدول زیر چند ارائه دهنده برتر کیف پول بیت کوین تحت وب را مشاهده می کنید:

نام سرویس دهنده ویژگی ها
Coinbase یک راهکار همه جانبه برای همه نیاز ها، یک صرافی یکپارچه شده با یک کیف پول
Circle کاربران می توانند بیت کوین بفرستند، بگیرند، بخرند و نگهداری کنند
Blockchain یکی از محبوب ترین کیف پول های تحت وب بیت کوین
Strongcoin یک کیف پول ترکیبی ارائه می دهد که امکان رمزنگاری کلید های خصوصی را پیش از ارسال آن به سرور می دهد
Xapo یک کیف پول بیت کوین ساده با داشتن فضای ذخیره سازی سرد

کیف پول بیتکوین دسکتاپ

کیف پول بیتکوین دسکتاپ
کیف پول بیتکوین دسکتاپ

کیف های دسکتاپ ویندوز بر روی کامپیوتر دانلود و نصب می شود و کلید های خصوصی شما را بر روش هارد نگهداری می کنند. این نوع کیف پول نیاز به بخش سومی برای نگهداری داده های خود ندارد و همین موضوع امنیت آن را افزایش می دهد. البته این نوع کیف پول هم به اینترنت نیاز دارد که مقداری از امنیت آن را کاهش می دهد اما برای افرادی که مقدار کمی بیت کوین را معامله می کنند قابل استفاده است.

برخی از کیف پول های مطرح که امنیت خوبی نیز دارند را در جدول زیر مشاهده می کنید:

نام نرم افزار سیستم عامل ویژگی ها
Electrum Mac OS, Windows, Linux یکی از محبوب، قدرتمندین، موثر و ایمن ترین کیف پول های دسکتاپ؛ متن باز.
Exodus Mac OS, Windows, Linux کیف پول قابل اعتماد، ساده و کاربر پسند
Bitcoin Core Mac OS, Windows, Linux کیف پول گره کامل که می بایست کل بلاک چین را برای استفاده دانلود کنید. امکان تایید تراکنش را به صورت مداوم می دهد و به شخص دیگری در سیستم متکی نیست
Copay Mac OS, Windows, Linux کیف پول چند امضایی؛ برای موبایل و دسکتاپ؛ متن باز
Armory Mac OS, Windows, Linux, Ubuntu, RaspberriPi اهمیت بالا به امنیت؛ قابلیت های مختلف برای رمزنگاری و فضای ذخیره سازی سرد

کیف پول سخت افزاری بیت کوین

کیف پول سخت افزاری بیت کوین
کیف پول سخت افزاری بیت کوین

این نوع کیف پول ، یک سخت افزار فیزیکی محسوب می شود که می تواند کدهای خصوصی کاربر را ذخیره نماید و از ایمن ترین روش نگهداری بیت کوین بشمار می رود. تا امروز هیچگونه سرقتی از این کیف پول ها انجام نشده است و برخلاف کیف پول های کاغذی یا سکه ای نیازی به وارد نمودن در نرم افزار های خاص ندارد و بصورت مستقل کار می کند. این سخت افزار در برابر تمامی ویروس های دیجیتالی ایمن است و اعتبار آن بصورت ساده خارج نمی شود.

مدل هایی از این دستگاه دارای نمایشگر نیز می باشند که می توانند اطلاعات خاصی را نمایش دهند و آدرس های پرداخت را تایید کنند. در جدول زیر تعدادی از کیف پول های سخت افزاری بیت کوین را مشاهده می نمایید:

نام قیمت ویژگی ها
Ledger Nano S 58 یورو دارای نمایشگر، دارای دو دوکمه که برای تایید تراکنش باید به صورت همزمان فشار دهید که از ورود هکران به آن و تایید تراکنش ها جلوگیری می کند، پین کد، جعبه ای غیر قابل نفوذ
TREZOR 99 دلار دارای نمایشگر، پین کد
KeepKey 99 دلار دارای نمایشگر دیجیتالی، بدنه فلزی، پین کد، ساخت اعداد تصادفی، امکان بازیابی با افزونه مرورگر کروم
Ledger HW.1 17 دلار بدون نمایشگر، با کامپیوتر آفلاین یا USB بوتیبل راه اندازی می شود، پین کد، کارت امنیتی که تایید دو مرحله ای هم دارد

نگهداری بیت کوین در بانک

بانک هایی که بصورت سنتی فعالیت می کنند نه تنها از بیت کوین پشتیبانی نمی کنند و مدیریت آن را بر عهده نمی گیرند، بلکه در بعضی از موارد محدودیت هایی جهت مقابله با بیت کوین نیز اعمال می کنند. اما در سال های اخیر بانکی به نام Bitcoin Crypto Bank ساخته شد که اولین بانک خصوصی بیت کوین محسوب می شود. این بانک می تواند نگهداری بیت کوین را بر عهده بگیرد و آن را مدیریت کند.

تالیف و ترجمه: زرین اکسچنج

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.