به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

ارز دیجیتال چیست

ارز دیجیتال چیست

ارز دیجیتال چیست ؟

می خواهیم به صورت کامل بدانیم که ارز دیجیتال چیست. ارز دیجیتال یک روش نوین پرداخت است که فقط به صورت الکترونیکی قابل استفاده است، قابل لمس نمی باشد و وجود فیزیکی ندارد. ارز دیجیتال توانایی انتقال مابین افراد و عناوین مختلف را با کمک فناوری هایی مثل کامپیوترها، تلفن ها و اینترنت دارد. با وجود اینکه این ارز شباهت بسیاری به ارز فیزیکی دارد اما ارز دیجیتال انتقال های بدون مرز و البته بسیار سریع را برای افراد امکان پذیر می کند. از ارز دیجیتال می توان برای خرید کالا و خدمات استفاده کرد ولی امکان ایجاد محدودیت استفاده از آن برای مکان های خاص نیز وجود دارد. مثلا پول دیجیتالی که فقط در یک شبکه بازی های رایانه ای قابل استفاده باشد و…

ارز دیجیتال با نام های دیگری مانند پول دیجیتال، ارز مجازی هم شناخته می شود و معادل انگلیسی آن Digital Currency می باشد.

اولین ارز رمزگذاری شده که به صورت گسترده مورد استقبال قرار گرفت، بیت کوین بود که وابسته به بلاک چین است که در مقابل مشکلات نقطه ای مقاوم است و اظمینان حاصل می کند تا رکورد ها دستکاری نشوند.

در سال 1983 یک دانشمند کامپیوتری آمریکایی با نام David Chaum اولین بار ایده ارز دیجیتال را در تحقیقات خود ارائه کرد.

ارز دیجیتال و زیر شاخه های آن

ارز دیجیتال فعلا تعداد کاربران محدودی دارد و چارچوب های قانونی آن مانند چگونگی اعمال مالیات هنور تکمیل نشده است. زیرساختی هایی که قرار است در آینده از ارز دیجیتال به عنوان یک روش رایج برای پرداخت پشتیبانی کند هنور در حال توسعه و احداث می باشد.

ارز های رمزگذاری شده (Cryptocurrencies) و پول مجازی زیر مجموعه از ارز دیجیتال هستند. چون که پرداخت ها به صورت مستقیم بین پرداخت کننده و دریافت کننده انجام می شوند، در زمان استفاده از ارز دیجیتال هزینه های واسطه گری و نقل و انتقال مالی از بین می رود. همچنین انتقالات مالی بسیار آسان تر و با شفافیت بیشتر صورت می گیرد.

استفاده از ارز های دیجیتال ویژگی های بسیاری از جمله امکان انجام به موقع و کم هزینه پرداخت، را به همراه دارد.

مزایای استفاده از ارز دیجیتال

عدم امکان تقلب

ارز های دیجیتال شده در دست مردم دیجیتال هستند و امکان جعل آن ها وجود ندارد یا مانند استفاده از کردیت کارت ها امکان عودت وجه پرداخت شده توسط پرداخت کننده وجود ندارد.

انجام سریع نقل و انتقالات

خرید کالاهای فیزیکی واسطه هایی را نیاز دارد. مانند تاخیر در تکمیل سفارشات و هزینه های مربوط به پرداخت به افراد. با استفاده از ارز های دیجیتال این واسطه ها از بین می روند و به همین ترتیب هم هزینه هایی که شخص انجام دهنده تراکنش می بایست پرداخت می کرد از بین می رود.

هزینه های کم تر برای انجام تراکنش

اغلب در استفاده از ارز های دیجیتال هزینه ای برای انجام تراکنش از شما اخذ نمی شود چرا که ماینر ها یا استخراج کنندگان توسط شبکه پاداش خود را دریافت می کنند. اگر چه در استفاده از ارز دیجیتالی مانند بیت کوین هزینه ای برای انجام تراکنش دریافت نمی شود ولی بسیاری معتقد هستند که در نهایت کاربرانی که از بیت کوین استفاده می کنند می بایست از اشخاص و سرویس های مثل Coinbase برای ساخت و نگهداری از کیفت پول بیت کوین استفاده کنند که شامل هزینه برای آن ها می شود. سرویس هایی مثل Coinbase کاری را انجام می دهند که پی پل برای پول های شما و کردیت کارت شما انجام می دهد؛ یعنی ارائه سیستم تبدیل ارز آنلاین برای بیت کوین که این خدمات شامل هزینه برای شما می شوند.

عدم امکان سرقت اطلاعات هویت

زمانی که شما مشخصات کارت اعتباری خود را به یک پذیرنده می دهید، در واقع به آن پذیرنده دسترسی مستقیمی به کارت اعتباریو سرمایه خود می دهید. کردیت کارت ها بر پایه “کشیدن” کار می کنند یعنی که یک فروشگاه پرداختی را انجام می دهد و مقداری را برای انجام تراکنش را از حساب شما کسر می کند. ارز دیجیتال از ساز و کار “ارسال” استفاده می کند که این امکان را به خریدار می دهد تا دقیقا همان میزان که می خواهد برای شخص پذیرنده پول بفرستد بدون این که نیاز باشد اطلاعات دیگری به او بدهد.

دسترسی به همه

تقریبا حدود 2.2 میلیارد فرد وجود دارد که از اینترنت یا تلفن های موبایل استفاده می کنند که در حال حاضر به صرافی های سنتی جهت تبدیل ارز دسترسی ندارند؛ این افراد به شدت به بازار ارز دیجیتال نیازمند خواهند بود.

سیستم M-PESA در کنیا، یک سیستم انتقال و ارسال پول بر پایه تلفن همراه است و سیستم مدیریت مالی به تازگی یک دستگاه بیت کوین را منتشر کرد که حالا یک سوم مردم کنیا یک کیف پول بیت کوین دارند!

نامتمرکز بودن

کامپیوتر های شبکه جهانی از تکنولوژِی بلاک چین استفاده می کنند که به صورت اشتراکی به مدیریت پایگاه داده ای از رکورد های مربوط به تراکنش های بیت کوین دست پیدا کنند. این یعنی نامتمرکز بودن، بیت کوین که یک ارز دیجیتال می باشد توسط شبکه اخودش مدیریت می شود و هیچ تایید کننده مرکزی در راس برای تایید تراکنشات فعالیت نمی کند.

در بیت کوین شبکه بر پایه ارتباط یک کاربر با یک کاربر دیگر است (نقطه به نقطه) و همان معنی نامتمرکز بودن را دارد.

شهرت در سطح جهانی

ارز های دیجیتال تحت تاثیر هزینه هایی مانند نرخ تبدیل، نرخ های سود و هزینه های مربوط به تراکنش ها یا هر هزینه دیگری که وابسته به کشور باشد، قرار نمی گیرد، در نتیجه می تواند به صورت جهانی مورد استفاده قرار گیرد. همین موضوع می تواند صرفه جویی در وقت و هزینه انتقال پول بین کشور های مختلف را ایجاد کند. ارز های رمزگذاری شده در سطح جهانی فعالیت می کنند  و همین موضوع انجام تراکنش ها را آسان تر می کند.

عدم امکان تصرف آن

پی پل را که یک سیستم پرداخت بین المللی است در نظر بگیرید. اگر این شرکت بنا به دلایلی تشخیص دهد که حساب شما مورد سو استفاده قرار گرفته است، این اجازه را دارد که بدون اطلاع به شما آن را مسدود کند و سرمایه های شما را نیز از دسترس خودتان خارج کند.

در این شرایط شما باید به دنبال رفع اختلاف باشید و پیگیری کنید تا بتوانید به سرمایه خودتان دسترسی پیدا کنید.

اما در ارز های دیجیتال شما یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی دارید که آدرس ارز دیجیتال شماست. هیچ کس نمی تواند سرمایه شما را از دسترسخودتان خارج کند مگر این که خودتان آن را از دست بدهید یا کیف پول تحت وب شما آن را از دست بدهد.

در هر صورت ارز های دیجیتال هنوز راه طولانی را پیش رو دارند تا بتوانند جایگزین کارت های اعتباری و ارز های سنتی کشور ها شوند.

بسیاری از مردم هنوز درباره ارز های دیجیتال اطلاع ندارند. کاربران باید با آموزش توانایی استفاده از ارزهای دیجیتال را در زندگی خود کسب کنند. همچنین پذیرندگان و فروشندگان نیز باید استفاده از ارزهای دیجیتال را در معاملات خودشان ساده تر کنند.ارز دیجیتال چیست

ارز دیجیتال چیست

معایب استفاده از ارز دیجیتال

سردرگمی در استفاده از آن

سال 2014 یک صرافی بیت کوین با نام Mt. Gox ورشکسته شد و حدود نیم میلیارد دلار بیت کوین را با خود برد. مشتریان دیدند که بخش بزرگی از درآمد آن ها یک شبه از بین رفت و تا به امروز علت افت آن مشخص نشده است. در چنین وضعیتی دخالت پلیس لازم شد و Mark Karpeles مدیر عامل صرافی مذکور، مدتی را در زندان سپری کرد و بعد از مدتی آزاد شد.

اتفاقاتی مانند این کم پیش نیامده اند و بعضی از صرافی ها نیز مورد حملات هکری و نفوذ قرار گرفته اند و ضرر هایی را متحمل شده اند.

ارز های مجازی مانند بیت کوین پول واقعی نیستند و مانند بانک های سنتی مرجعی برای بیمه کردن دارایی شما در این زمینه وجود ندارد؛ در نتیجه بازگرداندن پول به سرقت رفته کاری بسیار سخت و در اکثر مواقع غیر ممکن است.

ارزی نه چندان ناشناس

بسیاری معتقدند که بیت کوین ارزی است که در استفاده از آن ناشناس خواهید بود. اما بیت کوین به اندازه ای که گفته می شود واقعا ناشناس نیست. در فناوری بلاک چین رکورد های مربوط به تراکنش های شما بدون نامی از شماست اما این به آن معنا نیست که نمی توان رد تراکنش ها را به سمت شما دنبال کرد.

البته تا زمانی که قوانین را رعایت کنید مشکلی پیش نمی آید.

در سال 2015 فردی با نام Ross Ulbricht اقدام به راه اندازی بازار سیاه آنلاینی به نام Silk Road می کند که حکم حبس ابد می گیرد.

مشتریان در این بازار می توانستند کالای های غیر قانونی مانند مواد مخدر و سلاح گرم و سرد را از طریق ارز های دیجیتال مانند بیت کوین خرید و فروش کنند.

چندی بعد شخص راه انداز این بازار که برای مدت ها مورد پیگیری بود توسط FBI دستگیر شد.

شاید موقتی باشد

یکی از ایراداتی که افرادی به ارز های دیجیتالی وارد می کنند این است که این ارز شاید فقط برای یک دوره باقی بماند و احتمالا پس از گذشت مدتی عمرش به پایان رسد و در این میان افرادی که روی این ارزها سرمایه گذاری کرده اند دچار مشکلات مختلفی شوند.

البته این موضوع را هم در نظر بگیرید که هم اکنون بسیاری از کمپانی ها پرداخت از طریق بیت کوین برای هزینه های خود را پشتیبانی می کنند و برخی دیگر امکان خرید کالا را نیز از این طریق را مهیا کرده اند.

ریسک های استفاده از ارز دیجیتال چیست ؟

هم اکنون ارز های دیجیتال توسط بانک ها پشتیبانی و پذیرفته نمی شوند، پس این نوع از ارز توسط افراد و سازمان ها هم مورد استقبال قرار نمی گیرد. همچنین ریسک های دیگری در استفاده از ارز های دیجیتال مانند امنیت، نوسان قیمت ارز دیجیتال و شناسایی ذینفع پرداخت، وجود دارد. در بخش هایی خاصی نیز دلیل استفاده نکردن از ارز دیجیتال عدم امکان شناسایی شخص پرداخت کننده است که در این صورت نمی توان سرویس دهی را بر اساس پرداخت شخصی ناشناس انجام داد.

ارز دیجیتال چیست ویکی پدیا,ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد,استخراج ارز دیجیتال چیست,ارز دیجیتال e2c چیست,ارز دیجیتال ترون چیست,توکن ارز دیجیتال چیست,ارز دیجیتال تلگرام چیست,ارز دیجیتال فوین چیست,ماینر ارز دیجیتال چیست,ارز دیجیتال چیست pdf,انواع ارز دیجیتال چیست,دستگاه استخراج ارز دیجیتال چیست,منظور از ارز دیجیتال چیست,بهترین ارز دیجیتال چیست,بازار ارز دیجیتال چیست,ارز دیجیتال بیت کوین چیست,بلاک چین ارز دیجیتال چیست,کیف پول ارز دیجیتال چیست,پیوت چیست ارز دیجیتال,خرید ارز دیجیتال چیست,تریدینگ ارز دیجیتال چیست,خرید و فروش ارز دیجیتال چیست,ارز دیجیتال دش چیست,توکن در ارز دیجیتال چیست,ارز دیجیتال ریپل چیست,صرافی ارز دیجیتال چیست,فورك ارز ديجيتال چيست,ارز دیجیتال کاردانو چیست,ارز دیجیتال گولم چیست,ارز دیجیتالی گرام چیست,ارز دیجیتال مونرو چیست,ارز دیجیتال ورج چیست,ارز های دیجیتال چیست,ارز دیجیتال یا بیت کوین چیست

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.