به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

ساخت توکن روی اتریوم و نحوه آن

ساخت توکن روی اتریوم و نحوه آن

ساخت توکن روی اتریوم چگونه امکان دارد؟

این مقاله با مقاله های دیگر کاملا فرق دارد. زیرا در مقاله های قبلی تنها روش کار با توکن ها و اطلاعات مربوط به آن ها را آموزش می دادیم. یا نهایتا بستر های مختلف بلاک چینی را با یکدیگر مقایسه می نمودیم و معرفی می کردیم. اما در این مقاله به طور کاملا متفاوت قصد داریم ساخت توکن روی اتریوم رو به شما آموزش بدهیم. البته در این آموزش این توکن ها بر بستر یک شبکه ی تستی ساخته می شوند. دلیلش هم آن است که ساخت توکن روی اتریوم نیازمند صرف و هزینه کردن مقداری اتریوم می باشد. با این حال ساخت توکن روی اتریوم و بستر اصلی آن را هم بررسی می کنیم. این توکن مانند توکن اتریوم است.

 

ملزومات
اولین ملزومات

اولین ملزومات ساخت توکن روی اتریوم

برای شروع بیایید یک حساب در MetaMask بسازیم. بنابر این باید اول به لینک معرفی شده بروید و آن قدر مراحل پیش رو را ادامه دهید تا یک افزونه به شکل زیر روی مرورگر گوگل کروم شما ظاهر گردد. لینک ثبت نام

افزونه
افزونه کروم

به خاطر داشته باشید که برای ورود به این لینک به خصوص احتمالا نیاز به VPN یا Kerio داشته باشید. من خودم که امتحان می کردم متوجه شدم که این صفحه را تنها می توانم با Kerio باز کنم. پس برای شما هم چنین احتمالی وجود خواهد داشت. سپس دکمه ی Add to Chrome را بزنید. سپس در کادر کوچکی که نمایان می گردد، دکمه Add extension را بفشارید. برای چند لحظه صبر کنید تا افزونه به خوبی بر روی مرور گر کروم شما نصب گردد. حالا عبارت زیر را مشاهده خواهید نمود:

Welcome to MetaMask

Connecting you to Ethereum and the Decentralized Web.

We’re happy to see you.

Get Started

حالا دکمه Get Started را می فشاریم. حالا بک حساب جدید ایجاد کنید. سپس یک عبارت ده کلمه ای را برای ورود های بعدی خود یاد داشت نمایید. برویم به مرحله دوم.

 

مرحله ی دوم شامل چه عملیاتی است؟

خب قبل از این که کار مان را شروع کنیم اول باید به بیان یک سری مسائل مهم بپردازیم. قبل از انجام هر کاری ابتدا نام توکن خود را انتخاب نمایید. مثلا می توانید از نام zarinexchange Token استفاده نمایید. یا هر چیز دیگری. ضمنا نماد هر توکن تنها سه و یا چهار کاراکتر به صورت خلاصه شده از نام اصلی می باشد. مانند ZRNX یا چیزی شبیه به این. مورد مهم بعدی تعیین رقم های بعد ممیز یا همان اعشار های توکن ما است. در این مورد می توانید خود تان تعیین کنید که کوین شما تا چند رقم اعشار دارد. مثلا می دانیم که بیت کوین که یک توکن معروف است تا چهارده رقم اعشار هم دارد. اما ما برای این که کار را سخت نکنیم تنها برای توکن خود یک رقم اعشار در نظر می گیریم.

حالا باید تعداد توکن های مورد تبادل را تعیین نمایید. می تواند این رقم یکصد هزار عدد هم باشد. فرقی نمی کند. همان طور که گفتیم برای ساخت توکن روی اتریوم و البته بستر اصلی آن باید مقداری اتریوم هم هزینه کنید. ولی ما برای پرهیز از این کار به انجام تستی این کار می پردازیم. حالا طبق شکل زیر مطمئن شوید که بر روی بستر شبکه ی آزمایشی Ropsten هستید. و تیک را روی همین گزینه نگه دارید.

 

مرحله ی سوم چیست؟

حالا برای ساخت توکن روی اتریوم باید مقداری کارمزد هم به صورت GAS داشته باشید. برای این کار بایستی مقداری اتریوم آزمایشی هم داشته باشید تا بتوانید در این بستر تستی از آن استفاده کنید. اما کارمزد گس چیست؟ از این کارمزد برای انتقال توکن های خود تان استفاده خواهید کرد. حالا مشکل دو تا شد؟ اتریوم آزمایشی را از کجا بیاوریم؟ نگران نباشید. می توانید برای ساخت توکن روی اتریوم آن را از وب سایت فاست متا مسک دریافت کنید. البته چنان که گفتیم این اتریوم ها آزمایشی هستند. پس ارزش خاصی ندارند. از به دست آوردن آن ها چندان هم خوشحال نباشید. حالا به وب سایت رمیکس اتریوم بروید. در صفحه ی جدید به گوشه ی چپ و بالا نگاه کنید و دکمه ی +  را بفشارید.

تکست
فایل نوشتاری

با فشردن این دکمه فایل جدیدی باز خواهد شد. حالا باید نامی را انتخاب نمایید. پس از انتخاب نام پسوند آن را به صورت .sol قرار بدهید. حالا طبق تصویر زیر مقدار های مورد نظر خود تان را با مقدار های عکس عوض کنید.

حالا این محتوای به دست آمده را کپی کنید و در قسمت جدیدی از وب سایت که الآن مشاهده می نمایید وارد کنید. خب حالا که کد تمام شد می توانید توکن خود تان را بر بستر آزمایشی قرار بدهید. به سربرگ Run در remix دقت کنید. حالا شروع به تطابق تنظیمات خود تان با تنظیماتی که در این سر برگ وجود دارد کنید. حالا دقت کنید که ممکن است خطایی رخ بدهد. مثلا ممکن است قسمت account در RUN خالی باشد. در این حالت مطمئن باشید که کیف پول متا تسک شما حتما ایرادی دارد. پس به قسمت تنظیمات متا تسک بروید. حالا وارد قسمت privacy شوید و گزینه ی privacy mode را خاموش کنید. حالا به قسمت COMPILER بروید. حالا 0.4.25 commit را انتخاب نمایید.

به هیچ عنوان از حالت NIGHTLY استفاده نکنید. اگر هم گزینه ی کامپایل خودکار روشن است، آن را خاموش کنید. حالا دوباره به سر برگ Run بروید و توکن خود تان را انتخاب کنید. حالا گزینه ی Deploy رو انتخاب کنید. در این حالت کار تان تقریبا تمام شده است. اگر پنجره ای ظاهر شد و از شما تایید این کار را خواست، آن را تایید نمایید. ممکن است بنویسد که اتریوم آزمایشی ای به شبکه آزمایشی منتقل نشده است. خیلی هم عجیب نیست. روی تب افزونه ی خود دکمه ی آیکون متا تسک را بزنید. حالا دکمه ی Contract Deployment را فشار بدهید. حالا هم روی View On Etherscan کلیک کنید. حالا شناسه ی قرارداد و یا همان contract ID را کپی نمایید.

این شناسه علامت خورده است. حالا برگردید به متا تسک. گزینه ی Add Token را بزنید. تمام اطلاعات را نسبت به توکن خود وارد کنید. این اطلاعات همان اطلاعاتی هستند که قبلا آن را کپی کرده بودید تا بتوانید ساخت توکن روی اتریوم را انجام دهید. کار تمام است. تمام ارزش و اعتبار این توکن به حساب شما اضافه شده است. جالب است که می توانید از طریق متا تسک و یا هر کیف پول دیگری این اعتبار را به هر کسی دیگری هم بدهید.

 

مرحله ی چهارم و آخر

خبر جالبی که برای تان دارم، این است که حالا می توانید این توکن ساخته شده را بر بستر اتریوم قرار دهید. و جالب تر آن که حتی می توانید آن را به یک توکن اصلی هم تبدیل کنید. حس جالبی است نه؟ حس ساخت توکن روی اتریوم را می گویم. البته یک نکته وجود دارد. برای تبدیل این توکن به توکن اصلی باید مقداری هم اتریوم هزینه کنید. اما برای چه؟ ساده است. هم بابت کارمزد باید این مقدار را بپردازید و هم بابت این که اتریوم پرداختی شما به حالت پشتوانه ای برای توکن مخصوص شما در خواهد آمد. می دانید که خود اتریوم به اندازه ی کافی برای خودش ارزش و اعتبار دارد. ولی توکنی که شما ساخته اید فاقد هر گونه اعتباری برای انواع تبادلات است. چرا؟

چون اگر قرار بر این بود که هر کسی به همین سادگی بتواند توکن مخصوص خودش را تولید کند دیگر سنگ روی سنگ بند نمی شد. بگذریم. حالا برای تبدیل این توکن به توکن اصلی باید چه کنیم؟ روش به چه صورت است؟ خیلی ساده می توانید مرحله ی سوم را که کمی بالا تر توضیح دادم تکرار کنید ولی این دفعه به جای این که گزینه ی Ropsten را تیک بزنید، باید شبکه ی اصلی اتریوم را انتخاب نمایید.

 

کیف
کیف پول اتریومی

حرف آخر

دو مورد در این مقاله وجود داشت. اول این که ساخت توکن روی اتریوم کار چندان سختی نیست. بنابر این هر کسی می تواند توکن بی ارزشی را چنان که گفتم تولید کند و به جای یک توکن مطرح به شما بدهد. گول نخورید. شاید فلسفه ی نگارش این مقاله بیشتر گفتن همین دو کلمه بوده است. دوم این که توکن های تولیدی تا زمانی که مورد استفاده ی جمعی و جهانی قرار نگیرند ارزشی هم ندارند.

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.