به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

آیا نابودی بیت کوین امکان پذیر است؟

آیا نابودی بیت کوین امکان پذیر است؟

نابودی بیت کوین از رویا تا واقعیت

با این که خیلی ها به دنبال اعلام خبر نابودی بیت کوین هستند. ولی بد نیست که بدانید خبر نابودی بیت کوین تا همین الان بیش تر از دویست بار اعلام شده است. انگار خیلی ها بد شان نمی آید نابودی بیت کوین را ببینند. خب واقعیت این است که قرار نیست بیت کوین از بین برود. ولی در برحه های زمانی متفاوت با انتشار خبر نابودی بیت کوین برخی قصد دارند نوسانات مربوط به بیت کوین را دست کاری کنند. مثلا ممکن است بخواهند از ارزش آن کاسته شود. از جمله ی ویژگی های این شبکه و سیستم می توان به پایداری نزدیک به صد درصد آن اشاره نمود. ضمنا بیت کوین چنان که خبر دارید اولین ارز دیجیتالی به وجود آمده است.

یعنی بیش از ده سال است که شبکه ی بیت کوین تشکیل شده است. ولی با این وجود خیلی ها چنین خبر هایی را مرتب منتشر می کنند. ولی موضوع این است که هر چند وقت که چنین اخباری منتشر می گردد. و اتفاقا بیت کوین هم همچنان به حیات خود ادامه می دهد. بر اعتبارش افزوده می گردد. کسی چه می داند. شاید کسانی که این اخبار را منتشر می کنند در پی بزرگ تر نمودن اعتبار این ارز دیجیتالی هستند. در این بین کسانی که خبر نابودی بیت کوین را به مردم مرتبا می دهند ممکن است خیلی هم افراد معروف و معتبری باشند. آپ تایم بودن همان میزان پایداری شبکه ی بیت کوین است. که معیار خیلی مهمی می باشد.

 

آپ تایم 100 درصد شبکه
آپ تایم 100 درصد شبکه

آپ تایم 100 درصد شبکه

بیایید بهتر به بیان این مسئله بپردازیم. آپ تایم صد درصد در یک شبکه نشان دهنده ی صد در صد کار کرد آن بدون افت سیستم است. یعنی اختلالی در آن به وجود نمی آید. با ذکر این توضیحات می خواستم به این جا برسم که من فرض را بر ابله بودن این افراد نمی گذارم. تصورم اتفاقا این است که خیلی هم باهوش هستند. اما چرا چنین پیش بینی های عجیبی می کنند. که تا به حال به وقوع نپیوسته است؟ جواب این است که یا اصلا وقتی برای تحلیل سیستم نگذاشته اند. و یا شاید به دنبال بیشتر نمودن اعتبار خود بیت کوین هستند. زیرا با بالا تر رفتن اعتبار بیت کوین ارز سرمایه ی آن ها هم بالا تر خواهد رفت.

 

سناریو های موجود چیست؟

حال بیایید به امکانات مختلفی بپردازیم که به وسیله ی آن ها شاید نابودی بیت کوین امکان پذیر شود. اول این که به لحاظ فنی بیت کوین زمانی نابود خواهد شد که دیگر هیچ کاربر و کامپیوتری از نرم افزار آن استفاده نکند. یا اصلا نصبش ننماید. ولی در یک صورت بیت کوین ممکن است از بین برود. این که خود جامعه ی بیت کوینی بخواهند چنین اتفاقی رخ بدهد. در این میان بد نیست که بدانید به احتمال زیاد بیت کوین همین امسال ممکن است بهترین ارز دیجیتالی شناخته شود.

 

آخر الزمان
آخرالزمان بیت کوین

آرماگدون بیت کوین

برخی ادعا می کنند آخر الزمان بیت کوین پنج سال دیگر رخ می دهد. این احتمال تقریبا صفر درصد است. و موجب نابودی فوری این ارز خواهد شد. اما چطور ممکن است. زمانی را تصور نمایید که برق کل کره ی زمین از بین رفته است. در این حالت اینترنتی هم در کار نخواهد بود. وقتی هم که اینترنت نباشد. گره های بیت کوین نمی توانند با هم ارتباطی داشته باشند. در این حالت سیستم و شبکه ی بیت کوین به خودی خود از کار می افتد. از طرفی حتی اگر اینترنت کل دنیا به صورت موقتی هم قطع گردد. باعث به وجود آمدن یک روال سردر گمی در این بین خواهد شد.

اما با این وجود خود شبکه از طویل ترین زنجیره هم باز شروع به کار خواهد نمود. حال تصور کنید فقط مکان هایی مانند موزه ها از بیت کوین استفاده کنند. در این حالت هم نمی توان گفت که بیت کوین از بین رفته است. انقراض بیت کوین یک سناریوی نا شدنی است.

 

وجود بحران

احتمال وقوع چنین سناریویی تقریبا کم است. و ممکن است پنج سال دیگر به وقوع بپیوندد. در این حالت ممکن است همه دچار یک بی توجهی ناگهانی نسبت ب این ارز شوند. یعنی چه؟ یعنی یک به روز رسانی خطر ناک و مضر می تواند باعث این شود که شبکه بلاک چینی به خطر بیوفتد. ممکن است خطر آن قدر بزرگ باشد که چیزی در حد آن افتضاح بستر اتریوم رخ بدهد. نام آن پروژه در بستر اتریوم DAO بود. که نزدیک بود کل سیستم را فلج کند. حال اگر چنین اتفاق نا خوشایندی در شبکه ی بیت کوین بیوفتد. و باعث شود که یک به روز رسانی خطر ناک بر روی شبکه بار گزاری گردد. ممکن است به ری استارت سیستم ختم شود. در این میان هم می توان fork ایجاد نمود.

خب کار شبکه در این حالت تمام است. برای همین جامعه ی بیت کوین کاملا با چشمانی باز مراقب تغییرات در سورس کد ها هستند. اگر کد خاصی تغییر کند. باید به صورت همتا به همتا بررسی گردد. البته جالب است که بدانید تنها خود ناسا می تواند چنین کد های بدون عیبی را تولید نماید.

 

Bitcoin fork
تقسیم بیت کوین

تفرقه و دسته بندی زیاد

در این سناریو از نابودی بیت کوین که باز هم ممکن است تا همین پنج سال آینده به وقوع بپیوندد. این امکان وجود دارد که خود جامعه ی بیت کوین با پیشرفت آن مخالفت کنند. در این حالت Bitcoin fork به وجود خواهد آمد. یعنی تقسیم بندی بیت کوین. وقتی Bitcoin fork اتفاق بیوفتد روند پیشرفت شبکه به کندی صورت می پذیرد. بیت کوین کش در همین سال پیش از شبکه ی بیت کوین جدا شد. آن هم بدون کوچک ترین مشکلی. در حقیقت شبکه ی بیت کوین بستری بود که باید بیت کوین کش را پشتیبانی می نمود.

در این حالت قدرت هش شبکه افزایش یافته بود. با این اقدام قدرت هش هم کاهش یافت. در این حالت ممکن است توجه به خود بیت کوین کم تر شود. بنابر این استفاده از آن هم کاهش خواهد یافت. ولی خب خود جامعه ی بیت کوین نمی خواهند چنین اتفاقی روی بدهد.

 

زمانی که چندین سرکوب توسط دولت ها صورت بگیرد

احتمال وقوع چنین حالتی به صورت متوسط رو به کم می باشد. و تاثیر آن هم یک بی توجهی ناگهانی است. به خاطر داشته باشید که ذات شبکه و ارز بیت کوین همان غیر متمرکز بودن آن است. پس قائدتا دولت ها و حکومت ها نمی توانند به آن دسترسی داشته باشند. تا مثلا در مسیر سیاست های خود از آن استفاده کنند. اما یک کار کوچک را می توانند انجام دهند. این که استفاده ی از آن را کمتر و محدود کنند. یا مثلا استفاده از چنین ارزی جرم به حساب بیاید. حتی می توانند حساب های بانکی متصل به بیت کوین را ببندند. ضمنا می توانند جلوی استارت اپ هایی را که با این ارز دیجیتالی کار می کنند را بگیرند.

من نمی گویم همه ی کشور ها باید دست به اعمال چنین محدودیتی بزنند تا نابودی بیت کوین حتمی شود. اما اگر فقط چند کشور هم چنین کاری را انجام دهند. ارز بیت کوین بسیار افول خواهد نمود. دلیلش هم این است که فرایند تبادلات بین کشور ها کاملا مختل می گردند. و به این ترتیب حتی ممکن است که بخواهند از ارز دیگری استفاده کنند. برای مثال همین پارسال دولت چین یک صرافی را به کلی مسدود نمود. چنان که ملاحظه می کنید. ممکن است اعمال محدودیت ها چه به صورت تک کشوری و چه به صورت گروهی اتفاق بیوفتد. و عجیب هم نیست. اما با این حال تقریبا غیر ممکن است که کل دنیا بخواهند این شبکه بخوابد. و به نابودی بیت کوین منجر شود.

چرا؟ کی بوده که کل دنیا بر سر یک موضوع به صورت واحد به توافق برسند؟ هیچ گاه. حتی اگر این موضوع به نفع همه بوده باشد هم چنین کاری را نمی کنند. پس غیر ممکن است.

 

دلیل حمایت دولت ها از بیت کوین چیست؟

از نگاه دیگر بیت کوین در خود ژاپن که به نظر می رسد کشور مادر آن باشد کاملا قانونی است. حال اگر قدرت های بزرگی مانند آمریکا، انگلیس و چین سعی کنند بیت کوین را محدود و مسدود نمایند ممکن است ضربه ی بسیار سختی بر پیکره ی بیت کوین وارد گردد. ولی به جای آن همین حالا شاهد این مطلب هستیم که دولت ها به جای محدود نمودن بیت کوین سعی در قانون مندی آن دارند. و قوانینی را در راستای تبادلات بین افراد وضع می کنند. دلیل این مورد چیست؟ این کار را می کنند تا بتوانند از سرمایه گذاران حمایت و پشتیبانی نمایند. و به این وسیله سودی هم عاید خود شان بشود.

 

هک
هک بیت کوین

اگر شبکه ی بیت کوین هک شود چه می شود؟

منظورم این نیست که یک شخص بخواهد شبکه را هک کند تا به نابودی بیت کوین بینجامد. چون عقلا غیر ممکن است. منظور این است که این هک به صورت کاملا گسترده صورت بپذیرد. احتمال وقوع چنین سناریویی تقریبا زیاد است. جزو تاثیرات آن می توان به بروز یک اختلال موقت اشاره نمود. البته چنین سناریویی ممکن است به چندین صورت انجام شود. مثلا روشی وجود دارد به نام حمله ی پنجاه و یک درصد. یعنی عملیات هکی انجام گردد که خود پروتکل شبکه هک شود. البته به لحاظ تئوریک چنین چیزی احتمال دارد. ولی در عالم واقع نمی توان چنین کاری را انجام داد. در این حالت با حمله به پروتکل اصلی باعث می شوند که منبع سود دهی تخریب شود.

پس حالا برای استخراج بیت کوین نیازمند سرمایه گذاری های کلان تری خواهیم بود. منظورم همان خرید تجهیزات جانبی و دستگاه ماینر است.

 

مثال برای عدم تغییر ارزش بیت کوین در اثر هک

بیایید با ذکر یک مثال موضوع را روشن تر کنم. در سال دو هزار چهارده یک صرافی به نام Mt. Gox هک شد. این صرافی آن زمان بیش از هفتاد درصد از کل تراکنش های مربوط به بیت کوین را انجام می داد. آن زمان مشکل بزرگی به وجود آمد. اما حالا صرافی های خیلی بیشتری برای انجام تراکنش های ما وجود دارند. زمانی که یک کدام از آن ها دچار هک شود ارزش بیت کوین به احتمال زیاد خیلی کم می گردد. ولی پس از گذشت مدت زمانی به حالت قبلی خود باز خواهد گشت. یک مثال دیگر می زنم.

ان ای ام یک ارز دیجیتالی است. که چهار صد میلیون دلار هم قیمت داشت. این ارز دیجیتالی از صرافی ای به نام کوین چک دزدیده شد. همان زمان قیمت ان ای ام بین پانزده تا بیست درصد کاهش داشت. ولی روز بعد دوباره همه چیز درست شد. و ارزش ان ای ام به جایگاه قبلی صعود نمود.

 

چه چیزی بهتر از بیت کوین می آید؟

تصور کنید یک ارز دیجیتالی بهتر از خود بیت کوین ارائه گردد. ارز بهتر یعنی چه؟ یعنی این که از استخراج آن بتوان سود بیشتری کسب نمود. ضمنا کارمزد تراکنش های آن یا کمتر باشد. یا اصلا صفر باشد. احتمال وقوع این سناریو هم با این که وجود دارد. ولی کم است. البته موضوع ربط مستقیمی به اقتصاد جوامع مختلف دارد. بیت کوین با وجود قدمتی که دارد. ویژگی های زیادی را نزد کاربران و استفاده کنند گان خود به نمایش گذاشته است. پس با این حساب ارز جدیدی که می آید باید خیلی شگفت انگیز و بهتر باشد. که باعث شود اقبال مردم از بیت کوین به سمت خودش جلب شود. البته تا همین الآن چنین چیزی شکل نگرفته است. دلیلش هم بحث مشکلات فنی آن نیست. زیرا می توان زمینه ها و زیر بناهای فنی آن را به خوبی تامین نمود.

بحث بر سر مشکلات اقتصادی و دولتی است. حد اقل در این مورد می توان گفت که تا همین پنج سال آینده هم شاهد ظهور چنین ارز دیجیتالی نخواهیم بود. تا بتواند زمینه ساز نابودی بیت کوین گردد. البته خود اقتصاد هم می تواند سبب نابودی بیت کوین شود. اگر قیمت برق به شدت بالا برود کدام ابلهی می خواهد بیت کوین استخراج کند. وقتی به ضررش است. همه به عشق سود کردن در این وادی وارد می شوند. شاید استخر های استخراجی که سود خیلی بالا تری را پیشنهاد بدهند بتوانند دوام بیاورند.

 

افول روند های بازار

زمانی که کسب و کار های نو پا که توسط همین بیت کوین پشتیبانی می شوند نا امید کننده باشند. و نتوانند انتظارات مردم را براورده نمایند. رشد بازار کم می شود. در این حالت ارز های دیجیتالی و مخصوصا خود بیت کوین آن جذب قبلی را برای مردم نخواهند داشت. و این خود به معنای افت ارز آن ها می شود. یا همان نابودی بیت کوین که می گفتیم.

 

نابودی بیت کوین
کامپیوتر کوانتومی
آیا کامپیوتر کوانتومی آمده است که کار را خراب کند؟

همین مهر ماهی که گذشت اتفاق جالبی در مورد گوگل افتاد و خبر آن به شدت درز نمود. همان کامپیوتر کوانتومی. تصور کنید کار کامپیوتر های کوانتومی این است. که محاسبات و پردازش هایی را که برای ابر کامپیوتر ها بیش از ده هزار سال طول می کشد. را در فقط چند ثانیه انجام می دهد. در این حالت بیت کوین یعنی چه؟ نرخ هش و ماینر و ای سیک و ریگ چه معنایی دارند؟ سختی شبکه هر چه قدر هم که باشد فایده ای ندارد. این کامپیوتر ها می توانند رست شبکه را بکشند. یعنی می توان در مثلا دو ثانیه بیست و یک میلیون از یک ارز دیجیتالی را استخراج نمود و ترتیب آن را برای همیشه داد. خب موضوع تنها همین نیست.

موضوع دیگر این است که حد اقل این دستگاه ها در اختیار هر کس و نا کس نیست که بخواهد ریشه ی ارز های دیجیتال را از روی زمین بکند. و مثلا موجب نابودی بیت کوین گردد. چنین فناوری ای تا بخواهد به دست همه برسد راه خیلی درازی را در پیش رو دارد. ضمنا این سیستم تا همین حالا تنها توانسته است که مسائل رندوم را حل کند. اما آیا می تواند یک مسئله ی طرح شده توسط انسان را نیز حل کند؟ با این که ممکن است نابودی بیت کوین توسط همین سیستم به وقوع بپیوندد. اما به امید آن ننشینید. و پیشنهاد می کنم به استخراج خود بپردازید. چون ممکن است پنجاه سال دیگر اتفاق بیوفتد.

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.