به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

درآمد استخراج بیت کوین در ایران چگونه برآورد می شود؟

درآمد استخراج بیت کوین در ایران چگونه برآورد می شود؟

درآمد استخراج بیت کوین در ایران چه قدر است؟

بار ها شاهد این سوال از جانب مخاطبان خود بوده ایم که درآمد استخراج بیت کوین در ایران چه قدر است؟ آن قدر این سوال پرسیده می شود که در این مقاله اختصاصی قصد داریم به آن پاسخی جدا گانه بدهیم. شرکت بلومبرگ یک شرکت رسانه ای و چند ملیتی است. که نیویورک مرکزیت آن را دارد. طی خبری ویژه این شرکت اعلام نموده است که درآمد استخراج بیت کوین در ایران فوق العاده بالا است. دلیل آن هم ارزان تر بودن برق نسبت به سایر نقاط جهان است.

به طوری که گفته می شود با استخراج هر واحد بیت کوین مبلغ صد و هشت میلیون تومان نصیب استخراج کنندگان می گردد. البته این محاسبات مربوط به زمانی می شود که هر واحد از بیت کوین تنها هشت هزار و سیصد دلار ارزش داشت. کمی بعد ارزش هر واحد بیت کوین به بیش از دوازده هزار دلار رسید. یعنی با یک محاسبه ی ساده می توان فهمید درآمد استخراج بیت کوین در ایران می تواند به یکصد و شصت و هفت میلیون تومان هم برسد.

 

یک واحد بیت کوین
یک واحد بیت کوین

درآمد استخراج بیت کوین در ایران و مزاحمت آن

یکی از مشکلاتی که در حوزه ی استخراج با آن رو به رو هستیم بار زیاده از حدی است که بر سیستم توزیع برق کشور وارد می گردد. به این صورت که چون افراد نسبتا زیادی متوجه شدند که این سیستم می تواند درآمد زا باشد. همه به سمت و سوی آن کشیده شدند. با زیاد شدن تعداد استخراج کنندگان، میزان مصرف برق هم بالا رفت. و شبکه زیر بار فشاری بی سابقه رفت. دلیل این همه مصرف برق در میزان سختی شبکه و الگوریتم هایی است که باعث طولانی شدن فرایند استخراج می گردند. از طرفی دستگاه های استخراج کننده هم به خودی خود خیلی برق مصرف می کنند. به این ترتیب با بالا تر رفتن مصرف برق مسئولان کشوری به این فکر افتادند. که برق نواحی خاصی را قطع کنند. و یا حد اقل تعرفه ی محاسباتی آن ها را بالا تر ببرند.

این نواحی را امروزه به مزرعه های استخراج بیت کوین و یا همان فارم می شناسیم. در این میان گفته های همایون حائری، معاون وزیر برق و انرژی وزارت نیروی ایران بسی قابل تامل است. به گفته ی او استخراج کنندگان از هر فرصتی برای استخراج بیت کوین بهره می برند. حتی از برق مکان های عمومی مانند مساجد. این موضوع باعث شده است که رد گیری آن ها کمی مشکل تر گردد. برق این نواحی به صورت یارانه ای محاسبه می گردد. بد نیست بدانید که استخراج هر واحد بیت کوین مصرف برقش مساوی است با بیست و چهار واحد مسکونی در تهران آن هم در یک سال. زیاد است نه؟ ولی واقعیتی است که وجود دارد. یا تصور کنید تولید یک واحد بیت کوین همان مقدار برقی را مصرف می کند. که ما در بیست و چهار سال برای یک واحد مسکونی در نظر می گیریم.

 

 

 

محاسبات کلی

پس اگر چه درآمد استخراج بیت کوین در ایران بسیار زیاد می باشد. اما به نظر می رسد میزان مصرف برقی هم که به شبکه اعمال می گردد خیلی زیاد است. به راستی چه کسی می تواند جوابگو باشد؟ حال تصور کنید به هر کیلو وات ساعت برق پانصد تومان یارانه تعلق می گیرد. با این حساب برای تولید و استخراج یک واحد بیت کوین سی و پنج میلیون تومان برق مصرف می گردد. ولی مابقی پولی که به دست خواهید آورد سود خالص خود تان خواهد بود. این قسمت ماجرا خوب است. اما مشکل باز هم سر همان مصرف برق می باشد. آن زمان که رسانه ی بلومبرگ خبر درآمد استخراج بیت کوین در ایران را داد. قیمت هر دلار سیزده هزار تومان بود.

حال این که در همین لحظه نرخ دلار چه قدر تغییر کرده باشد این مبلغ می تواند کم تر و یا زیاد تر شده باشد. همین الان که در حال خواندن این مطلب هستید قیمت و نرخ بیت کوین به بالا ترین حد خود در چندین سال گذشته و حتی همین چند ماه گذشته رسیده است. اگر نرخ هر واحد بیت کوین به دوازده هزار دلار برسد. چنان که قبلا گفته شده صرف نظر از هزینه ی مصرف برق می توان گفت که یک صد و شصت و هفت میلیون تومان سود استخراج کنندگان برق خواهد بود. این نکته را هم به خاطر بسپارید که قیمت کلی ارز های دیجیتالی مانند همین بیت کوین بیش از چهل درصد افزایش و صعود داشته است.

 

وزارت نیرو
ساختمان وزارت نیرو

وزارت نیرو چه قصدی دارد؟

برخی از این واحد های استخراج کننده یا همان فارم ها به نظر تعطیل شدنی نیستند. به این ترتیب وزارت نیرو قصد دارد که تعرفه ای خاص را برای آن ها در نظر بگیرد. به این ترتیب می توان گفت که بهای پرداختی این واحد ها در آینده بیشتر خواهد شد. و بعد از این سود دریافتی این واحد ها قدری کمتر خواهد بود. درآمد استخراج بیت کوین در ایران اگر چه تا به همین الآن پر سود بوده است. اما به مرور دو عامل باعث از رونق افتادن این کار خواهند بود. یکی این که میزان سختی شبکه بیشتر و بیشتر خواهد شد.

زیرا عمر استخراج بیت کوین دارد به انتهای خود می رسد. زیرا چنان که گفته می شود این میزان استخراج سقف مشخصی دارد. آن هم بیست و یک میلیون واحد. بنابر این می توان گفت که عمر این صنعت رو به اتمام است. تا همین الآن هم بیش از هفده میلیون واحد بیت کوین استخراج شده است. و کمتر از چهار میلیون دیگر باقی مانده است. از طرفی تعرفه ی بالای برق برای این واحد های استخراج کننده باعث شده است که درآمد استخراج بیت کوین در ایران کمتر از گذشته باشد.

 

 

بانک مرکزی

در همین سال گذشته خود بانک مرکزی هم یک پیش نویس تهیه کرد. که در آن نوشته شده بود. نمی توان از ارز های دیجیتالی به عنوان یک ابزار انتقال پول و دارایی استفاده نمود. زیرا با بالا رفتن روند استفاده ی مردم نظارت بر نقل و انتقالات و مبانی مالی برای بانک مرکزی خیلی دشوار تر از گذشته خواهد بود. این می تواند یک راه برای پول شویی هم باشد. مثلا کلاهبرداران برای سالم و تمیز نمودن پول خود می توانند از این روش و از طریق بیت کوین اقدام نمایند.

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.