به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

مزایا و معایب بیت کوین چیست؟

مزایا و معایب بیت کوین چیست؟

مزایای بیت کوین چیست؟

در این مقاله به معرفی مزایای بیت کوین و همچنین معایب استفاده از آن خواهیم پرداخت. به احتمال زیاد تا همین الآن فکر می کنید که همه چیز در مورد بیت کوین را می دانید. اما باید گفت این تکنولوژی نو پا است. و هنوز هم جای کشف چیز های بسیاری را دارد. حتی هیچ کدام از معامله گران و تریدر ها و مالکین اعظم خود بیت کوین مانند کریگ رایت هم چنین ادعایی را ندارد. ادعای این که من سیر تا پیاز بیت کوین را می دانم. اولین چیزی که به عنوان یک مزیت در بیت کوین به حساب می آید این است که افراد مختلف از سر تا سر جهان می توانند به وسیله ی بیت کوین دارایی های خود را انتقال بدهند.

بیت کوین توسط توابع متعددی به نام blockchain ساخته شده است. با این تکنولوژی جدید می توان مبالغ کم یا زیادی از پول و نقدینگی را در چند ثانیه بین کشور ها جا به جا نمود. این همان اتفاقی است که در مقیاس های کوچک تری در بانک های داخلی می افتد. و می توان از آن به عنوان یکی از مزایای بیت کوین نام برد.

 

کاربرد های بیت کوین
کاربرد های بیت کوین

کاربرد ها و مزایای بیت کوین

چنان که گفتیم بیت کوین با شبکه ای به نام بلاک چین کار می کند. این شبکه تنها در مورد ارز های دیجیتالی کارایی ندارد. بلکه می توان از آن به عنوان یک ابزار جانبی حسابداری هم بهره جست. البته در صنایع دیگر مانند پیام رسانی هم می توان از آن استفاده نمود. بلاک چین به خودی خود حائز امنیت بالایی است. و به این ترتیب جزو مزایای بیت کوین به حساب می آید. یعنی همه در این شبکه می دانند که جای پول های شان کاملا امن است. اگر برای مواردی همچون افشای هویت و سرقت اطلاعات شخصی،  تقلب در پرداخت نگران هستید.

می توانید به این شبکه کاملا اعتماد نمایید. ضمنا سکه های شما دیجیتالی هستند و قابلیت سرقت هم ندارند. اگر می خواهید می توانید پرداخت های خود را با استفاده از کارت های اعتباری انجام دهید. یکی از مزایای بیت کوین هم این است که شما در هر معامله تنها به قدر نیاز پول های بیت کوینی خود را آزاد می کنید. و دریافت کننده و یا هر کس دیگر دسترسی به بقیه ی پول های شما ندارد.

 

 

کمی هم در برای عیب های بیت کوین بدانیم

در حال حاضر مهم ترین عیب بیت کوین این است که هنوز هم با وجود گذشت این همه سال برای همه کس شناخته شده نیست. مثلا بیت کوین را نمی توان به افراد سالخورده ی بالای 70 سال به خوبی توضیح داد. حال تصور کنید که همین الان که این مطلب را می خوانید خیلی از کاربران خود بیت کوین هم درک درستی از آن ندارند. و حتی به میزان امنیت آن هم واقف نیستند. بنابر این تنها راه حل این مشکل این است که اطلاعات و اگاهی بیشتری به مردم و حتی کاربران بیت کوین داده شود. در مورد ارز های دیجیتالی و نحوه ی کارکردن آن ها. از جمله معایب بیت کوین می توان به این اشاره نمود که خیلی از مردم حتی به ارز های معروفی همچون بیت کوین اعتماد ندارند. چرا؟

خب کسی که تا به حال از پول و اسکناس کاغذی استفاده می کرده می خواهد بیت کوین بخرد. او پولش را به شما می دهد و شما در عوض به او چه می دهید؟ یک تکه کد نا معلوم در یک وب سایت که اسمش را گذاشته اند کیف پول. یا در یک نرم افزار تحت موبایلی که نام آن کیف پول است. تازه هر کدام از این کیف پول ها هم اسم های بعضا عجیب و غریبی دارند. مانند کوینومی. یا لدجر نانو. خود تان را به جای این افراد بگذارید. خود تان باشید به چنین چیز های نا مفهومی اعتماد می کنید؟ این موضوع تا زمانی وجود دارد که مفهوم بیت کوین کم کم به شما اثبات شود. باید با مبالغ کم کار کردن را شروع کنید تا به مرور بتوانید به بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال اعتماد نمایید.

 

امنیت
امنیت بیت کوین

امنیت نکته ی اصلی است

امنیت در بیت کوین مانند یک تیغ دو لبه است. هم می توان آن را جزو مزایای بیت کوین بر شمرد. و هم جزو معایب بیت کوین است. از جمله ی دیگر مزایای بیت کوین می توان به عدم سرقت هویت در آن اشاره نمود. توجه داشته باشید با این که بیت کوین از شما کارت ملی و شناسنامه نمی خواهد. اما نسبت به حتی سیستم بانکی هم مطمئن تر است. به این صورت که در هر تراکنش ابتدا باید هویت خود را تایید کنید. و پس از انجام آن می توانید اقدام به ارسال بیت کوین خود به دیگران کنید. توجه کنید که هر تراکنش شما خاصیت بر گشت ناپذیری دارد. این هم می تواند خوب باشد. و هم می تواند بد باشد.

اما در صورتی که حواستان را جمع کنید که چه پولی را به چه میزان و برای چه کسی می فرستید می تواند بد نباشد. از طرفی وقتی شخصی برای شما مبلغی را ارسال می دارد. نمی تواند تراکنش خودش را برگرداند. یکی از موارد حائز اهمیت در مورد بیت کوین قابلیت نقد شوندگی خوب آن نسبت به سایر ارز های دیجیتال است. به این ترتیب که حتی در برخی کشور ها بیت کوین درای دستگاه ای تی ام نیز می باشد. و این می تواند جزو مزایای بیت کوین به شمار برود.

 

 

قابل ضبط نبودن

وقتی با مراجع قضایی بر سر مسائل مالی به مشکل بر می خوریم. سریع به اموال مان دست می برند. اما در صورتی که همه ی پول خود را به بیت کوین تبدیل کرده باشید به هیچ عنوان قابل پیگیری نیست. زیرا خاصیت بیت کوین هم همین است. نمی توان مسدودش نمود. این خاصیت بیت کوین می تواند در جنبه های منفی هم لحاظ شود. به این ترتیب که کلاهبرداران و دزدان می توانند از این موضوع استفاده نمایند. و کسی هم نمی تواند رد آن را بزند. از بیت کوین نمی توان مجددا منتشر نمود. به این ترتیب ارزش آن روز به روز بالا تر می رود.

سقف انتشار بیت کوین تنها بیست و یک میلیون واحد است. تعداد کاربرانش هم دائما در حال افزایش است. این سقف قرار نیست بیشتر شود. پس تنها اتفاقی که می افتد این است که ارزش آن بالا تر و بالا تر می رود.

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.