به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

پامپ و دامپ (Pump and Dump)

پامپ و دامپ (Pump and Dump)

عده ای از تریدر ها برای دستکاری قیمت فروش یک رمزارز از حیله ای بنام پامپ و دامپ “Pump and Dump” استفاده میکنند. ولی این طرح ها فقط میتوان در کشورهایی به کاربرد که هنوز قانون گذاری خاصی برای معاملات رمزارز ها صورت نگرفته در غیر اینصورت اینگونه معاملات با این طرح در صرافی های سنتی و رسمی غیر قانونی شناخته میشود و به شدت پیگرد قانونی دارد. در کشور های بدون قانون گذاری رمز ارز کاربران و معامله گران باید خودشان اقدامات متقابل برای جلوگیری از بکارگیری این حیله را انجام دهند.

طرح پامپ و دامپ چیست؟

پامپ (Pump) به رشد غیر منطقی و سریع یک رمزارز در بازار بوسیله اقدامات عمدی برخی تریدر های باتجربه گفته میشود . در اغلب مواقع بعد از رخ دادن پامپ باید شاهد یک دامپ (Dump) جالب و هیجان انگیز باشیم.

نمودار عادی یک کوین که دچار پامپ و دامپ شده است

Dump (در معنی لغتی یعنی ریزش) که این کاملا برعکس پامپ در نمودار و بازار است. دامپ همانطور که از معنی لغوی اش پیداست در بازار نیز یعنی سرازیر شدن یک دارایی مانند بیت کوین به صورت عمدی است. با این قصد که به صورت مصنوعی و کاذب کاهش یابد. دامپ که اغلب پس از پامپ رخ میدهد به افراد سودجو این فرصت را میدهد بوسیله تریدر هایی که فریب خورده و کوین های خودرا در قیمت بالای کاذب خریداری کرده اند سود خودرا ببرند و از فریب دیگران کسب درامد کنند.

بازیکنان اصلی در این طرح چه کسانی هستند؟

این حیله و طرح مدت هاست در بازارها مورد استفاده قرار میگیرد . اگر داستان “Boiler Room” یا کاری که جردن بلفورت کرده را شنیده باشید، احتمالا با این طرح آنایی دارید..

جردن بلفورت یکی از شخصیت های اصلی فیلم “گرگ وال استریت” را شکل داد.کسانی که فیلم این شخصیت را دیده باشند کاملا آشنایی با این مبحث دارند.  اگر چیزی در این باره نمی دانید، ابتدا باید بازیکنان اصلی این بازی یعنی دو گروه تریدر ها و مروج ها و تریدر ها و سرمایه گذاران را بشناسید.

گروه اول هدفشان دعوت کردن از گروه دوم به بازی است و کاملا از طرح بازی خبر دارند. مروج ها کسانی هستند که سرمایه کافی دارند ولی تجربه کافی در این موضوع را ندارند و بیشتر علاقه به تقلید کردن دارند ، و گوش به حرف متخصصان میسپارند.

اجرای یک پامپ و دامپ در سه مرحله

این در حالی است که پامپر یک شخص نیست بلکه گروهی هستند که با برنامه قبلی یکباره شروع به خرید دسته جمعی یک رمزارز میکنند و یا در زمان دیگر شروع به خرید رمزارز های دیگر میکنند.

چگونه می توانیم پامپ بیت کوین را تشخیص دهیم؟

این که قادر باشید به تایین زمان پامپ در حال ایجاد در یک رمزارز مانند بیت کوین باشید به جز اینکه باعث ضرر نکردن شما میشود همچنین باعث میشود کسب سود هم داشته باشید. پامپ هایی با مقدار زیاد و بزرگ هیچگاه به صورت خودجوش نیست  و اغلب حاصل تفکر و تلاش چند ضد یا شاید چند هزار نفر است ، که با همکاری یکدیگر پامپ را ایجاد کرده زیرا این پامپ ها نیازمند سرمایه زیادی است که نمیتوان با گروه های کوچک چنین کاری کرد به خصوص در مورد رمزارز های ناشناخته که دچار پامپ میشوند.

معامله گران برای تشخیص چنین طرح هایی در بازار معاملات باید به چند نکته توجه داشته باشند :

نکته اول : با توجه به لیست زیر میتوانید با حدودی از درگیر کردن معاملات با اینگونه دامپ و پامپ ها جبوگیری کنید

نکته دوم : در فضای مجازی نیز میتوانید با مطالعه مقالات معتبر گوناگون اطلاعات خودرا در این زمینه بالا برده تا با آگاهی بالا به ماعملات خود بپردازید..

نکته سوم : برخی از پامپر ها از طریق رسانات مختلف توجه افراد را به یک رمزارز جلب کرده تا از سرمایه گذاری حجیم در این باره بهره ببرند.

نکته چهارم : باید از این گونه اخبار که فردی سرمایه بزرگی در یک رمزارز وارد کرده را توجه نکنید و با برنامه و هوش خودتان معاملات خودرا جلو ببرید.

سیگنال پامپ چیست؟

سیگنال پامپ در کانال تلگرام

پامپ ها با مقیاس حجیم بی دلیل ایجاد نمی شوند. یک سری سیگنال ها میتوانند شروع آن هارا از قبل نشان دهند.

  • ایجاد توجه به یک رمزارز که تا قبل آن ناشناخته بوده
  • ایجاد اتفاقات خبرساز کاذب
  • رواج دادن خبر های دور از واقعیت در بین تریدر ها
  •  افزایش غیر واقعی امار زیاد خرید ها

با توجه و بازیابی این سیگنال ها، یک تریدر حرفه ایرا قادر میسازد پامپ هارا قبل از وقوع پیش بینی کند و زمان درگیری آن را پیدا کند ، که با شروع اولین موج (زمان دقیقی که پامپر ها به صورت دسته جمعی شروع به خرید میکنند)، وارد موج شود.

فی الواقع ، بازیابی و روع به موقع بوسیله دریافت این سیگنال ها کار دشواری است. به همین دلیل اغلب مجبوریم تا برنامه های بازار رمزارز های گوناگون را به طور مرتب پیگیری کنیم ولی راه های دیگری هم وجود دارد.


عضویت در گروه های پامپ ، حتی اگر علاقه ای به عضویت در این گروها و استفاده از پامپ ندارید ، بدست اوردن کمی اطلاعات در این زمینه بد نیست . برخی از این گروه ها چند روز مانده شروع ، ناحیه پامپ را ارسال کرده که شما نیز میتوانید از طرق این اطلاعات سوده خوبی بدست بیاورید.


پیگیری پامپ های رمزارز بوسیله سرویس های خاص نظارتی. به عنوان مثال CoinData


استفاده از بات های مربوطه جهت بازیابی پامپ ها در بازار معاملات. مانند YobitBot، CoinToolsBot و…


ایجاد سفارشات معلق. بعضی از صرافی ها (مانند پولونیکس) به شما اجازه میدهد تا سفارشات معلق برای یک رمزارز ایجاد کنید. اگر توقع ایجاد پامپ دارید ، لازم هست یک سفارش کوتاه مدت با را با چند برابر بیشتر از قیمت واقعی آن ثبت کنید. به عنوان مثال ، اگر نرخ واقعی یک رمزارز 5 دلار است ، میتوانید یک سفارش کوتاه مدت با نرخ 20 یا 30 دلار یفرستید. اگر پامپی در میان باشد. سفارش شما کار میکند و کسب سود میکنید. ولی اگر هیچگونه افزایش قابل توجهی در مدت زمان مورد بررسی نبود ،  به سادگی سفارشتان را لغو کنید.

در عین حال این بهترین و ساده ترین طریق برای کسب سود از راه پامپینگ است. این راهکار برای تریدر های با تجربه که با آنالیز از روند بازار آگاهی کامل را دارند و مقدار قابل توجهی سرمایه آزاد برای ثبت سفارش دارند راهکار بسیار مناسب و قابل اطمینانی است. سود خالص محاسبه شده برای یک معامله عادی پامپینگ چیزی حدود 5 درصد میباشد. با توجه به این هرچه بیشتر سرمایه گذاری کنید ، سود بیشتری خواهید داشت.

اصلی ترین انواع پامپ کدامند؟

کوتاه مدت – این نوع از پامپ افراد ملزم به وجود تعداد زیادی تریدر میباشد. اغلب یک تایمر برای زمان دقیق مبادلات تنظیم میشود ، که در آن زمان تریدر ها شروع به انجام معاملات و ایجاد پامپ میکنند و ارزش یک ارز را در چند ثانیه به صورت قابل توجهی بالا میبرند ، و همچنین تمام افراد درصد دقیق رشد ارز را میدانند و با آگاهی و برنامه کامل وارد معامله میشوند.

طولانی مدت – این نوع از چند ساعت تا چند روز ادامه پیدغا خواهد کرد به این ترتیب که یک ارز مطمعن بین پامپر ها اسنتخاب شده . پامپر ها اطلاعاتی در مورد ارز هدف پیدا کرده و در شبکه های مجازی و گفتمان ها و سایر مکان های مربوطه به اشتراک میگذارند. و با افزایش محبوبیت عرض هدف در بین معامله گران باعث بالارفتن نرخ این ارز در بازار میشوند.

پامپ چگونه انجام می شود؟

اول ،قبل از زمان اعلام شده برای پامپ ، نام ارز هدف و ادرس صرافی که همه ملزم به خرید از آن هستند اشتراک داده میشود، تمامی پامپر ها یا همان مروج ها باید در زمان مقرر شروع به خرید ارز هدفت در زمان مورد توافق کنند. که این باعث ایجاد یک موج قیمت شده که اصطلاح به آن “پامپ” میگوییم.

در اغلب مواقع هیچ  پامپی بدون اشتراک خبری و مجازی ایجاد نمیشود . مروج ها معولا از اطلاعات قابل باور و مطمعن برای توضیح دلیل افزایش قیمت یک رمزارز استفاده میکنند . به عنوان مثال با اخباری مبنی بر بروزرسانی توسعه دهندگان یا اتفاقات سیاسی جهان سعی در ربط دادن از این قبیل اخبار با افزایش قیمت رمزارز دارند .

اطلاعیه شروع یک پامپ

دوم، مروج ها در موج اول اخباری درمورد یک رمزارز “مطمئن” را در تالارهای گفتگوی اینترنتی، شبکه های مجازی و کانال های تلگرام مربوطه اشتراک می گذارند. مقصود آن ها جلب توجه بقیه سرمایه گذاران برای خرید رمزارزهدفی است که آن ها تعیین کرده اند. اگر این حیله تبلیغاتی به درستی عمل کند ، آن ها سعی در جلب توجه سرمایه گذارانی دارند که در همان زمان هم به طور مستقل روی رشد نرخ یک رمزارز اثرگذارند. این دومین موج پامپ است که پس از آن دامپ اتفاق میفتد

به محض این که بقیه سرمایه گذاران شروع به سرمایه گذاری می کنند، پامپرها سیگنال هایی در کانال های خود منتشر کرده که زمان فروختن رمزارز هارا در قیمت مورد توافق خبر میدهد ، این خبر موجب ریزش سریع نرخ میشود ، در همین جاست که افرادی که به وضعیت بی توجه باشند موجب ضرر میشوند

نمودار یک دامپ

مثال هایی از پامپ و دامپ

E-Coin در 6 فوریه 2019، یک رمزارز شناخته نشده به طور هیجان انگیزی 4742 درصد رشد داشت.همان یک روز برای این رمزارز مناسب بود که به فهرست 100 ارز برتر مارکت کپ برسد و در انتها به فهرست 20 ارز برتر اضافه شود.

یکی از جامع ترین (و سود آورترین) گروه پامپرها Big Pump Signal است که در تلگرام بیش از 73,000 ممبر دارد.در اواخر دسامبر و اوایل تشکیل کانال ، این گروه 26 پام و دامپ را  درکل با مقدار معامله 222 میلیون دلار رهبری کرد گروه های دیگر ام وجود دارد،  که میلیون ها سرمایه گذار در ان فعلیت میکنند ولی این گروه ها به صورت خصوصی فعلیت میکنند و افراد عادی حق ورود به ان هارا ندارند.

اوایل ماه جولای 2019، مدیر گروه BigPump Signal در خصوص یک کوین ناشناخته به نام Cloackcoin  در صرافی بایننس پیامی به اشترام گذاشت . که همین پیام کافی بود جهت اینکه قیمت Cloackcoin  با رشد 50 درصدی مواجه شود و به قیمت 5.77 دلار در صرافی برسد . سپس در تنها دو دقیقه به یک دلار افت کرد . در مجموع 6.700 تراکنش به مجموع مبلغ 1.7 میلیون دلار برای این رمزارز انجام شد.

نتیجه گیری

پامپ ودامپ در بازار های سنتی سرمایه گذاری غیر قانونی محسوب میشود و با آن برخورد میشود ولی در عین حال در نبود قانون مشخص و باد توجه به سود اور بودن این طرح مورد علاقه برخی کاربران است . کاربران در خصوص این طرح دو دیدگاه مختلف دارند : یکی آن هایی که با افتادن در تله اینگونه طرح ها سرمایه قابل توجهی از دست داده اند و این طرح را مجرمانه مینامند و دیگری کسانی که به دنبال سود زیاد بوده و با استفاده از این طرح کسب سود کرده و اند و این روش را حرفه ای و یک عمل حساب شده مینامند

در واقع این روش تا حدودی هیچ فرقی با قمار ندارد و هرکجا که بحث سرمایه گذاری و پول باشد سخن از رسیک هم همراه ان است ولی لازم به ذکر است که بدون داشتن اطلاعات و برنامه دقیق و روابط کارآمد با پامپ و دامپ تحقق چنین روشی ممکن نیست و سودی در پی نخواهد داشت.

 

 

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.