به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

رشد زمستان تا بهار ارزهای دیجیتال: چه عواملی در قیمت بیت کوین تاثر گذار بودند؟

رشد زمستان تا بهار ارزهای دیجیتال: چه عواملی در قیمت بیت کوین تاثر گذار بودند؟

در ماه‌های اغازین سال ۲۰۱۹، قیمت بیت کوین (BTC) همچنان پایین تر از مرز ۴,۰۰۰ دلار ثابت بود. با این وجود ترس کاربران در خصوص میانه زمستان بالاتر رفت و نگرانی های جدید ایجاد کرد. ولی همین کافی نبود ، در سال 2018 فروپاشی 2000 ارز دیجیتال خود توانست 80% از بازار بکاهد و ضربه بزرگی به این صنعت بزند.

با این وجود انگار زمستان ارزهای دجیتال تمام شدنی است و بهار رو آغاز است. کوین تلگراف در مقاله حدید موارد مهمی که قادرند در رشد قیمت بیت کوین تاثیر داشته باشند را بررسی کرده که قسمتی از آن را به توجه شما میرسانیم.

در طول سال ۲۰۱۸، به دلیل فعالیت های مجرمانه و اقدامات کلاهبرداران در عرصه ارز دیجیتال باعث کمرنگ شدن اعتماد و طمینان سرمایه گذاران تازه ورود به این عرصه شد. در آن برهه مقداری بیش از میلیون ها دلار از دست سرمایه گذاران رفت. همچنین افراد معروف مانند، نوریل روبینی (Nouriel Roubini) با خطاب کردن بیت کوین به عنوان “مادر تمام حباب های مالی” باعث بال رفتن ترس سرمایه گذاران از این ارزهای دیجیتال شدند.

شرکت بریتانیایی ارنست اند یانگ (Ernst & Young) که در حوزه خدمات حسابرسی و مشاوره مالی فعالیت میکنند، در اغاز سال ۲۰۱۸ تحلیل های حاصل از بررسی های تکنیکی درخصوص این صنعت منتشر کرد. این مقاله آمده است که کلاهبرداران اینترنتی به طور میانگین هرماه 1/5 میلیون دلار از صنعت ارزهای دیجیتال بدست آوردند که در مجموع مبلغ هنگفتی حدود 400 میلیون دلار را میتوان تخمین زد.

این اقدامات مجرمانه باعث شد تا برخی از پروژه های بلاک چین به صورت مخفیانه فعالیت کنند تا از آسیب در امان باشند و همچنین صبر کنند تا وضعیت سفید شود. به عنوان مثال در لیست «۵۰ کسب و کار برتر حوزه فین تک – سال ۲۰۱۹» مجله فوریس که از شرکت های موفق در حوزه فناوری نام برده بود تنها 6 پروژه بلاک چینی نام برده شد ولی در ادامه و در سال 2018 مجله فوریس از 11 پروژه بلاک چینی موفق در مقاله خود نام برد.


عوامل اصلی موثر جان گرفتن دوباره بیت کوین


bitcoin

رونق بیت کوین و شناخته شدن آن را باید مدیون سال 2917 بدانیم، در این سال خیلی از سرمایه گذاران بیت کون را شناختند و به ویژگی های آن پی بردند و خیلی از آن ها به سرمایه گذاری در آن روی آوردند، در زمان سیل رشد بیت کوین و رسیدن به قیمت  20 هزار دلار یک رشد تاریخی را رقم زد و به همین دلیل متخصصان این حوزه دریافتند که این رشد انفجاری پیامد های مثبتی در پی نخواهد داشت و مطمعنا سیل نزولی انفجاری ای نیز خواهد داشت.

تحلیل آنان درست بود و در اواسط سال 2017 بیت کوین با سیل نزولی بسیار ترسناک به قیمت 3/300 دلار رسید. و متخصصان این نرخ را کف قیمت بیت کوین شناسایی کردند زمانی که یک دارایی به کف قیمت خود میرسد، در مجموع نوسانات آن کاهش پیدا می‌کند. در خصوص بیت کوین هم دیدیم که در نیمه اول ژانویه ۲۰۱۹ نوسانات داخلی این ارز به کم ترین سطح کاهش یافت.

جروئن ون لانگ (Jeroen Van Lange)، یک متخصص بازار به کوین تلگراف گفت:

آنهایی که زرنگ بودند بیت کوین را زمانی که بین ۳,۰۰۰ تا ۴,۰۰۰ دلار بود خریداری کردند.

این متخصص معتقد است که رشد با سرعت از ۳,۰۰۰ دلار به ۱۳,۰۰۰ دلار روی روحیه ی بازار و مخصوصا ترس از دست دادن (FOMO) بسیار موثر بود:

برای اشخاصی که در سال ۲۰۱۷ سرمایه‌گذاری کرده بودند ولی در بازار نزولی دچار ضرر شدند اوضاع از این بدتر نمی‌شد؛ با این وجود آن‌ها هنوز هم به بیت کوین اعتماد داشتند.

به اعتقاد ون لانگ عالت های زیر هم به سوق دادن قیمت بیت کوین به سوی صعودی کمک کردند:

  • بیت کوین در میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای (MA-200) خودش حمایت شد.
  • نوسان آن به سطوح خیلی پایین در آغاز سال ۲۰۱۹ رسید.
  • سقوط تقریبا ۸۵% بیت کوین از قیمت اوجش تا آن زمان

همچنین در ادامه، کریگ روسو (Craig Russo) مالک استارتاپ پیر (Peer) در بوستون در مورد با این مسیله به کوین تلگراف گفت:

همچی فقط یک عامل نیست و عوامل متعددی با هم در افزایش نرخ بیت کوین در نیمه اول سال ۲۰۱۹ تاثیر داشتند و دخیل بودند کهبه معروف ترین آنها  تغییرات میتوانیم به عرصه، تقاضا اشاره کنیم که پس هاوینگ [آینده] پدیدار می‌شود. پذیرش دوباره ارزش ذاتی بیت کوین به علت ورود شرکت‌ها و مؤسسات مالی برجسته نیز از دیگر علت ها است.

روسو همچنین معتقد است که قیمت نرخ کوین طبق انتظار به وضعیت بازار واکنش نشان داده است:

علت دیگری هم اخنمال دارد و آن این است که بیت کوین در حال رهایی از دست وضعیتی بود که به علت فروش بیش از حد توان گرفتار آن شده بود و به دلیل آن عوامل، ارزشش به روند ترسناک و قابل توجهی پایین آمد. این مضوع باعث ایجاد فشار کوتاه‌مدتی در چند نقطه اساسی بین ۳,۰۰۰ و ۱۰,۰۰۰ دلار روی آن شد. با این وجود، پس از صعود به مرز ۱۴,۰۰۰ دلار، معلوم است  که اکنون بیت کوین در بازه ی قیمتی وسیع‌تری قرار گرفته است.


عوامل مهمی که به بیت کوین کمک کردند


اضافه بر همه ویژگی های بالقوه و ذاتی بیت کوین، خیلی دیگر از موارد بیرونی نیز علت شد تا بیت کوین قادر شود از مرحله رکود بسلامت بیرون بیاید و دوباره توانایی‌ها و مزیت های خود را به نمایش بگذارد.

پشتیبانی چین

در اکتبر سال ۲۰۱۹ زمانی که قیمت بیت کوین به ۷,۵۰۰ دلار رسید، رئیس‌جمهور چین ژی جین پینگ (Xi Jinping) گفت کهزحمت های کشورش را برای توسعه بلاک چین سریعتر خواهد کرد تا از این فناوری نوین در برخی از صنایع محلی چین استفاده شود. این مسیله خود نیز مهر تایید و معتبری روی کل صنعت ارز دیجیتال بود؛ در ادامه تا ۲۷ اکتبر نرخ یک بیت کوین رشد کرده و به مرز ۱۰,۰۰۰ دلار رسید.

با این حال سال قبل معلوم شد چین به دنبال توسعه ارز دیجیتال بانک مرکزی مخصوص خودش است و این ارز احتمال دارد در سال ۲۰۲۰ توسعه یابد. این ارز که با عنوان «یوان دیجیتال» یاد میشود، در اصل مثل پول توکنی عمل خواهد کرد و پشتوانه آن بانک مرکزی چین خواهد بود.

با این وجود، فرانک فو، مدیر شرکت فنبوشی کپیتال (Fenbushi Capital) به کوین تلگراف گفت که معتقد است دلیل اصلی رشد قیمت بیت کوین صحبت ها و مصاحبه های رییس جمهور چین و ارزیابی مردم از اآن صحبت ها بوده.

China-to-Bitcoin

افزایش پذیرش بیت کوین

در ۱۲ ماه اخیر برخی از مؤسسات مالی مثل جی پی مورگان (JP Morgan) و ولز فارگو (Wells Fargo) عنوان کردند که قصد دارند روی توسعه توکن رمزنگاری شخصی خودشان کار کنند یا اینکه قصد دارند از فناوری بلاک چین جهت سهولت در روند عملیات‌های جاری خودشان استفاده کنند. این موضوع هارا را می‌توان مثل مهر تأیید و اعتمادی صنعت ارز دیجیتال دانست که به بالارفتن اطمینان سرمایه‌گذارانی که در این بازار نسبتا نوپا کار میکنند می‌کنند کمک می‌کنند.

انتظار برای هاوینگ بیت کوین

یکی دیگر از دلایل رشد قیمت بیت کوین، ترس از دادن آن در (FOMO)  است که بوسیله رویداد هاوینگ در 12 مه 2020 یعنی ۲۳ اردیبهشت رخ خواهد داد نیز مربوط میشود.

در ادامه این هاوینگ، پاداش بلاک بیت کوین از ۱۲٫۵ واحد به ۶٫۲۵ بیت کوین کم و نصف خواهد شد. این کار باعث  می‌شود تعداد بیت کوین‌هایی که از هر بلاک عرضه میشود خاص تر و کمیاب تر شود.

حرکت چرخه‌ای بازار

صنعت ارزهای دیجیتال بواسطه چرخه های خود از پستی ها و بلندی های پیرامون خود گذر میکند. به عنوان مثال بعد از رشد قیمت بیت کوین در سال 2014 همگان یه نزول قیمتی قابل توجه را در سال بعد از آن شاهد بودند. که مانند همین روند نیز در سال 2017 و 2018 رخ داد.

برای فهمیدن این روند چرخه ای تا حدودی کنترل شده، کوین تلگراف با جفری لیو شان (Jeffery Liu Xun) مدیرعامل شرکت زان پول (XanPool) که یک درگاه پرداخت همتا به همتا جهت ارزهای رایج (فیات) است گفتگویی داشت. این درگاه پرداخت های خود به کاربران خودرا به شکل سریع و آنی انجام میدهد و این اعتماد را در کاربران خود پرورش داده که پول آنان به هیچ وجه توقیف یا بلوکه نمیشود. لیو شان در این رابطه افزود:

دیگر باید بگوییم زمان آن رسیده است. بیت کوین دارایی‌ای است که جهت صعود عرضه شده است.

او در ادامه گفت:

اکنون مثل هر بازار دیگری، افراد باید از دو برهه طمع و ترس عبور کنند. پس از مرحله طمع در سال ۲۰۱۷، عادی بود که بیت کوین مرحله ترس [از کاهش قیمت] را با کاربران خود تجربه کند. یادتان باشد که بیت کوین اگر به بالاترین قیمت بی سابقه خود رسید باید منتظر مرحله ترس در آن باشیم. اگر در خصوص بازه ی زمانی سه ساله از ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ را مورد تحلیل قرار دهید متوجه منظورم خواهید شد.

WALL-ST.-CHEAT-SHEET

چرخه بازار، برای مشاهده سایز کامل روی تصویر کلیک کنید.

پیدایش لیبرا

در آغاز سال ۲۰۱۹، مارک زاکربرگ از عرضه ارز دیجیتالی برای استفاده کاربران خود خبرداد است که قادر باشند تنها با فشردن یک دکمه  پرداخت ها و انتقال های  مورد نیاز خودرا انجام بدهند.

با این وجود که ارز دیجیتال لیبرا هنوز قادر نبوده رضایت کاربران و حتی خوده زاکربرگ و تیم آن را جلب کند ولی در آگاه شدن مردم عادی از این صنعت و تبلیغات بازار ارزهای دیجیتال کمک بسیار بزرگی کرد.

راه‌اندازی بکت

بکت در سپتامبر 2019 موفق به توسعه ارز دیجیتال مخصوص بکت شد. همان چیزی که کاربران این پلتفرم مدت ها منتظر آن بودند. همچنین قبل از راه اندازی این ارز دیجیتال تبلیغات گسترده ای را با خود همراه داشت. زیرا قادر بود روش تازه ای برای موسسات بزرگ بوجود بیاورد.

مقدار معاملات انجام شده روزانه بیت کوین درون این پلتفرم به بالاترین اندازه بی سابقه در نوامبر ۲۰۱۹ رسید که به این علت مردم بیشتری علاقه و تمایل به این عرصه پیدا کردند. با اغاز سال ۲۰۲۰، اف تی ایکس (FTX) و گروه سی ام ای (CME) هم به این عرصه اضافه شدند که حتما پیوستن این دو باعث افزایش تقاضا خواهد شد.

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.