به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

شغل های بلاک چینی چه مشاغلی هستند؟

شغل های بلاک چینی چه مشاغلی هستند؟

در مورد شغل های بلاک چینی چه می دانید؟

در این دنیا مشاغل با توجه به تغییرات دائما در حال به وجود آمدن هستند. اگر چه برخی از آن ها هم در حال از بین رفتن هستند. اما تحت شرایط جدید همیشه مشاغل زیادی به وجود می آیند. یکی از این مشاغل، شغل های بلاک چینی هستند. اما منظور از شغل های بلاک چینی چیست؟ خیلی از فن آوری ها باعث به وجود آمدن مشاغل جدیدی هستند. مانند فن آوری بلاک چین. که طی بروز و ظهور آن مشاغل زیادی برای خیلی ها به وجود آمد. این فن آوری ها خود شان متضمن پایداری و بقای مشاغل می باشند. مثلا تا زمانی که فن آوری بلاک چین هست. صرافی ها هم هستند. خب بلاک چین تا چه زمانی هست؟ تا همیشه.

بلاک چین از همان اول هم تاثیر شگرفی برا روی آراء کریپتو، برنامه نویسان، محققان، مدیران، بانک داران مرکزی و همچنین سیاست مداران سرتاسر جهان گذاشت. و تازه این امر در حالی بود که خیلی از بالا دستی ها و ثروت مندان با این ایده مخالفت می نمودند. یعنی صاحبان قدرت. دلیلش هم این بود که با ظهور این پدیده قدرت مالی رسما قرار بود از دست آن ها بیرون برود. و به دست صاحبان حق برسد. یعنی مردم عادی. به طور کلی بلاک چین یعنی قدرت به مردم برسد. و همه کس بتوانند فارق از ملیت و نژاد و هر چیز دیگری از حقوق مالی مساوی بر خوردار باشند.

 

برنامه نویسی
برنامه نویسی

توسعه ی بلاک چین ها

اگر در فکر این هستید که فری لنسری نمایید. توسعه دادن بلاک چین ها می تواند جزو شغل های بلاک چینی جذاب محسوب گردد. و البته این را هم بد نیست بدانید که از همین پارسال تا به الان این شغل خودش با رشد شش هزار درصدی مواجه بوده است. دلیلش هم در این است که مبنا و پایه ی این شغل پول است و پول. در این شغل شما خدمات مالی را بسط و گسترش می دهید. و مانند صاحب یک بانک می مانید. همین شغل در حال حاضر تبدیل شده است به یک cloud technology یعنی یک فن آوری ابری. که در یک جای مشخص استقرار ندارد. شرکتی به نام Janco Associates وجود دارد. که تحقیقا نسبتا جامع و کاملی در مورد بلاک چین ها انجام می دهد.

و بر طبق گزارش همین شرکت در حدود بیش از بیست و سه درصد از شرکت های بزرگ در زمینه ی های مختلفی از بلاک چین و مشاغل مربوط به آن ها مشغول فعالیت می باشند. همیشه هم برای انجام کار های خود از افرادی مانند یک مدیر پروژه، یک یا دو طراح برنامه های کاربردی بلاک چینی و دو تا چهار توسعه دهنده ی بلاک چین بهره می برند. در این حالت تمام کسانی هم که در این زمینه مشغول کار می شوند و به نوعی استخدام شده ی آن شرکت محسوب می گردند. افراد با سابقه و ماهری می باشند. که معمولا تمامی گواهی نامه های مربوط به این حیطه یعنی بلاک چین را هم دارند. در حقیقت شرکت Janco Associates را می توان یک شرکت مدیریت بلاک چینی معرفی نمود و دانست.

که کارش برآورد نمودن حقوق و دست مزد چنین افرادی با چنین درجه مهارت هایی می باشد.

 

 

 

ویکتور یانولائتیس کیست؟

مدیر عامل شرکت جانکو شخصی است به نام Victor Janulaitis. که معتقد است کسانی که شغل های بلاک چینی دارند. و در این حیطه مشغول می باشند. همیشه میزان حقوق و دست مزد شان از سایر افراد بیشتر است. مگر این که بازار به چنان درجه غنایی برسد که شغل های بلاک چینی خیلی مشاغل معمولی ای تلقی گردند. که چنین حالتی هم احتمالا تا پنجاه سال دیگر هم به وقوع نخواهد پیوست. اما چرا؟ زیرا شغل های بلاک چینی درست است که خواهان زیادی هم دارند. اما افراد ماهر برای آن خیلی کم است. کسی که واقعا از دستش کار بر بیاید کم است. پس حقوق همین ها هم که در این مشاغل هستند باید زیاد باشد. تا راضی باشند.

 

Upwork
سایت Upwork

بازار این شغل ها در سال 2019 چگونه بود؟

بازار این مشاغل داغ تر از چیزی است که فکرش را می کردید. مثلا توسعه دفاتر کل توزیع را که به نام distributed ledgers  می شناسیم رتبه ی اول را در میان تمامی مشاغل به خود اختصاص داده است. این رتبه ی اول بودن به جهت سرعت افزایش و گسترش حیطه ی خود شغل است. و سایر مشاغل مرتبط با همین شغل هم از یک سال پیش تا کنون بیش از دویست درصد رشد داشته است. باور تان می شود؟ فقط در یک سال. Upwork یک وب سایت استخدام فری لنسر و دور کاری می باشد. این وب سایت البته ایران را مورد تحریم قرار داده است. و برای ورود به آن نیاز به تغییر آی پی خواهید داشت. ولی خب بنابر گفته ی این وب سایت دور کاری، یک آمار برای مشخص شدن بیست شغل برتر برای دور کاری گرفته شده است.

بر طبق همین آمار شغل های بلاک چینی به طرز عجیبی رشد و کثرت پیدا نموده اند. از این موضوع هم که بگذریم یک مرکز تحقیقاتی به نام Gartner Research هم وجود دارد. که به براورد نمودن میزان ارزش افزوده ی مشاغل این چنینی پرداخته است. در این حالت این مرکز چنین براورد نموده است که شغل های بلاک چینی تا سال دو هزار و بیست و پنج بیش از یکصد و هفتاد و شش میلیارد دلار ارزش افزوده خواهند داشت. و تا سال دو هزار و سی هم این رقم به بیش از سه ممیز یک دهم تریلیون دلار خواهد رسید. یعنی عددی که احتمالا می حتی نمی توانیم آن را بنویسیم.

 

 

 

مدارک دیگری برای اثبات محکم تر

تازه موضوع به همین جا هم ختم نخواهد شد. زیرا کاربرد بلاک چین قرار نیست تنها در همین محدوده ی مالی باشد. یعنی قرار است که آموزش، امور مالی، مراقبت های بهداشتی و غیره را هم شامل شود. اگر همین الان هم بتوانید سری به وب سایت AngelList بزنید. خواهید فهمید که بیش از یک هزار و پانصد و بیست استارت آپ وجود دارند که دائما به دنبال متخصصان واقعی بلاک چین می گردند. این یعنی فرصتی تکرار نشدنی. در حقیقت چنین فرصت های شغلی ای باعث می شوند که فرصت های دیگری مانند واقعیت مجازی (VR) و هوش مصنوعی (AI) در نظر ما دیگر جلوه ی گذشته را نداشته باشند. یعنی می گوییم تا بلاک چین و مشاغل مربوط به آن هستند. واقعیت مجازی (VR) و هوش مصنوعی (AI) دیگر چیست؟

 

 

حالا چه شغلی برای شما مناسب می باشد؟

چرا این همه تقاضا برای شغل های بلاک چینی وجود دارد؟ به نظر شما علت چه می تواند باشد؟ ما می گوییم به خاطر کمبود و نایاب بودن نیروی کاری متخصص. همین. تعداد شغل های بلاک چینی در حال حاضر در آمریکا و سایر کشور های جهان سر به فلک گذاشته است. برای این که بتوانید به راحتی استخدام شوید. تنها کافی است که بدانید که هر یک از این موسسه ها و شرکت ها چه نیازی دارند. حال بیایید به چند شغل جذاب و بسیار بسیار پر درامد در حیطه ی بلاک چین اشاره کنیم. اولین آن ها را می توانیم مهندس نرم افزار بلاک چین یا همان توسعه دهنده ی بلاک چین بنامیم. همین حالا هم خیلی از شرکت ها به دنبال مدیر کارامد و لایقی هستند که حداقل مدرک کارشناسی علوم کامپیوتر، مهندسی کامپیوتر یا سایر مدارک مهندسی را داشته باشد.

و صد البته کارش را هم خوب بلد باشد. تصور کنید پایه حقوق این افراد از نود هزار دلار شروع می شود. و می تواند تا دویست و بیست هزار دلار هم برسد. کم است؟ خب شاید این شغل نظر تان را جلب نکرده باشد. پس به سراغ بعدی می رویم. شغل بعدی معمار فناوری بلاکچین می باشد. که همه چیز روی ناز شصت او است. این افراد باید به اندازه ی کافی تجربه و دانش لازم را داشته باشند. آن هم به عنوان یک برنامه نویس کارامد. برای سطوح بالا تر این مشاغل لازم است که مدارک مربوط به علوم کامپیوتری را هم داشته باشید. البته چنان که گفتیم تجربه و بلد بودن همیشه حرف اول را در این زمینه ها می زند. یعنی ممکن است شخصی به طور استثناء مدارک مربوط را هم نداشته باشد. ولی کار از دستش بر بیاید.

 

holding a chain
holding a chain

اول باید تجربه داشت

کافی است که متخصص بودن خود را به اثبات برساند. همین. این معماران که گفتیم همواره در مورد پتانسیل های موجود در این فن آوری به بحث و گفت و گو می پردازند. همچنین به عنوان یک نماینده از یک شرکت هم اقدام به فعالیت و ارائه ی خدمات می کنند. در آمد آن ها هم می تواند چیزی ما بین یک صد هزار تا یک صد و هشتاد هزار دلار باشد. مورد بعدی مربوط می گردد به مدیریت محصولات بلاک چینی. یعنی محصولاتی که عموما خدمات شان مبتنی بر بلاک چین می باشد. در این شغل هر شرکت می تواند به طور جدا گانه ای مدارک خاصی را از شما طلب نماید. ولی معمولا دیده شده است که آن ها مدارک لیسانس فناوری یا مدیریت را از افراد می خواهند. و مانند قبل تجربه ی کاری و کارامد بودن را.

آن ها خیلی هم به دنبال بلد بودن کد نویسی دستی نیستند. و فقط می خواهند که شما به عنوان یک برنامه نویس بلد باشید چند خط کد بنویسید. همین. ضمنا باید بتوانید میزان بودجه ی شرکت را با دوره ی زمانی آن ها هندل نمایید. پایه ی حقوق در این شغل هم چیزی ما بین هشتاد تا یک صد و چهل هزار دلار می باشد.

 

 

تحلیل گر ریسک بلاک چین دیگر کیست؟

این افراد باید درک خوبی از فن آوری بلاک چین و زبان های برنامه نویسی مورد نیاز شان داشته باشند. تا بتوانند برنامه های بلاک چینی خوبی را تدارک ببینند. این افراد همان هایی هستند که قرار است بدانند آیا فلان برنامه و پروژه که در حال کار است کاملا بر پایه ی قوانین و مقررات فدرال و ایلتی فعالیت می کند یا خیر؟ کار آن ها هم متغییر است. و گاها وسعت آن کم و زیاد می گردد. آن ها می توانند در زمینه های برنامه نویسی و فعالیت های توسعه، تحلیل داده ها یا تهیه مستندات شرکت نمایند. حقوق پایه ی آن ها نیز می تواند چیزی بین هشتاد هزار تا یک صد و بیست هزار دلار باشد. حال به شغل مدیر تحلیل گر روابط عمومی بلاک چین می پردازیم.

افرادی که می خواهند در این زمینه مشغول فعالیت شوند. باید به اندازه ی کافی تجربه و سوابق کاری در زمینه ی آموزش را هم داشته باشند. آن هم در زمینه هایی همچون رسانه، ارتباطات، روابط عمومی یا روزنامه نگاری. ضمنا باید درک عمیق و درستی هم از جای جای بلاک چین داشته باشند. افرادی که به عنوان مدیر تحلیل گر روابط عمومی بلاک چین مشغول به کار هستند. باید در زمینه ی ارتباطات رسانه ای برای شرکت مشغول فعالیت باشند. حقوق آن ها نیز می تواند بین شصت تا یک صد و چهل هزار دلار متغییر باشد.

 

UX
UI ,UX

مهندس نرم افزار نهایی چه کسی است؟

معمولا کسانی که در این حیطه مشغول می باشند. باید مدارک مربوط به علوم کامپیوتری را هم داشته باشند. البته داشتن مدارک چنان که کمی قبل تر گفتیم خیلی هم ملاک نیست. یعنی کسانی که به صورت تجربی و خود آموخته توانسته باشند به این حد و سطح برسند. هم می توانند برای چنین مشاغلی انتخاب گردند. یعنی باید بتوانند طراحی وب سایت انجام بدهند. و برنامه نویسی را هم بلد باشند. در این مورد می توان گفت که برنامه نویسی یک مهارت واقعا لازم به شمار می رود. و مخصوصا دو مهارت UX یعنی تجربه ی کاربری و UI یعنی واسط کاربری واقعا لازم می باشد. حقوق این افراد هم می تواند بین هفتاد و پنج تا صد و چهل هزار دلار متغییر باشد. حالا سری می زنیم به شغل مشاور حقوقی بلاک چین.

این افراد دیگر دقیقا به مدرک و مهارت لازم برای گرفتن این پست نیاز دارند. اغلب استارت آپ ها و شرکت ها هم به دنبال کسانی می گردند که تا حالا با بلاک چین و استارت آپ ها کار کرده باشند. و تجربه ی کاری خوبی را داشته باشند. با توجه به حساسیت موقعیت شغلی آن ها حقوق شان هم می تواند چیزی بین صد و ده تا دویست هزار دلار متغییر باشد.

 

Solidity
Solidity

این حیطه حتی کارآموزی برنامه نویسی را هم در بر می گیرد

نگران نباشید. در این حیطه حتما هم لازم نیست که مهارت های آن چنانی همراه با کلی تجربه ی کاری داشته باشید. اگر خود تان مایل باشید می توانید در این حیطه کار آموزی هم انجام دهید. در این حالت می توانید به توسعه ی پروژه های آزمایشی بلاک چین ها و اثبات مفهوم آن ها نیز بپردازید. چون خیلی از این شرکت ها مدت زیادی را در حالت آزمایشی به سر می برند. گذراندن و به پایان رساندن همین دوره های کار آموزی و آزمایشی هم می تواند به عنوان یک تجربه ی کاری و سابقه برای شما در نظر گرفته شود. نا گفته نماند که مهات های مختلفی اعم از تکنیکال می توانند شامل مهارت در NodeJS ،Go ،RESTful ،API ،React ،Java ،C ++ ،Solidity ،Truffle ،CSS و HTML نیز باشند.

حقوق این افراد معمولا به صورت ساعتی پرداخت می گردد. که باز هم بد نیست. یعنی چیزی بین پانزده تا سی دلار در هر ساعت. همواره به این امر توجه داشته باشید که دوره های آنلاینی در حال برگزاری هستند که می توانند برای شما مفید واقع گردند. دوره هایی که در آن ها می توانید گواهی نامه نیز بگیرید. به آن ها عموما دوره های  Blockchain Council نیز می گویند.

 

 

نتیجه

مهم نیست که تخصص شما در این حیطه چه باشد. مهم این است که فقط کمی پشتکار و پایداری در این عرصه داشته باشید. زیرا شغل های بلاک چینی خیلی نو، جدید و نا شناخته هستند و تا بیاید بازار کار شان پر شود دست کم یک پنجاه سالی طول می کشد. افراد پایدار و ثابت قدم در این حیطه بسیار کم هستند. و اغلب در همان مراحل اولیه کنار می کشند. اگر هم که مهارتی در این زمینه ها که گفته شد دارید می توانید حتما وارد شوید. پول خوبی منتظر شما است. زود تر اقدام کنید و از چیزی نترسید.

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.