به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

یونی سواپ (Uniswap) چیست؟ هر آنچه که باید درمورد یونی سواپ بدانید

یونی سواپ (Uniswap) چیست؟ هر آنچه که باید درمورد یونی سواپ بدانید

یونی سواپ (Uniswap) به‌علت نوآوری و عرضه خدمات مبادله ارزهای دیجیتال بدون نیاز به احراز هویت (KYC) و ثبت‌نام، توانست در مدت‌زمان کوتاهی به یکی از بزرگ‌ترین صرافی غیرمتمرکز جهان تبدیل شود.

صرافی‌ها یکی از عناصر مهم صنعت روبه‌رشد ارزهای دیجیتال هستند که در چند سال گذشته بیشترین وظیفه را در زمینه مبادلات این دارایی‌ها بر عهده داشته‌‌اند و بدون‌ وجود آنها، بخش چشمگیری از تراکنش‌ها هرگز شکل نمی‌گرفت.

با این‌ حال، بزرگ‌ترین مشکل و نقد واردشده به این پلتفرم‌های مبادلاتی را می‌توان متمرکزبودن آنها توصیف کرد. به همین جهت، اغلب توسعه‌دهندگان به‌دنبال راهی برای رفع این مشکل‌ بوده و در نهایت توانستند مفهوم جدیدی با نام صرافی‌های غیرمتمرکز (Decentralized Exchanges) را در صنعت ارزهای دیجیتال ایجاد کنند؛ مکانی که وعده مبادلات کاملاً غیرمتمرکز را به کاربران می‌دهد.

یکی از پیشگامان این بخش که توانست تحول چشمگیری در زمینه مبادلات ارزهای دیجیتال ایجاد کند، صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ (Uniswap) است. این پلتفرم به‌علت نوآوری و عرضه خدمات مبادله ارزهای دیجیتال بدون نیاز به احراز هویت (KYC) و ثبت‌نام، توانست در مدت‌زمان کوتاهی به یکی از بزرگ‌ترین صرافی غیرمتمرکز جهان تبدیل شود.

در ادامه مطلب به معرفی یونی سواپ، جریان کار این پلتفرم، کیف‌ پول‌ها و همچنین آموزش کار با آن خواهیم پرداخت. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

یونی سواپ چیست؟

یونی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز مبادله ارزهای دیجیتال است که برخلاف صرافی‌های متمرکز مثل بایننس (Binance) و کوین‌بیس (Coinbase)، شرکت یا نهاد واحدی آن را اداره نمی‌کند و نیازی نیست کاربران کلید خصوصی ارزهای خود را در اختیار صرافی قرار دهند.

لازم است یادآوری کنیم که عرضه‌نکردن کلید خصوصی به صرافی‌ها سبب می‌گردد.تا در صورت هک‌شدن صرافی، خطر ازدست‌رفتن و سرقت دارایی‌های دیجیتال کاربران به حداقل برسد.

پلتفرم یونی سواپ روی بلاک‌ چین اتریوم ساخته شده است؛ شبکه‌ای که از بُعد حجم بازار در بین همه شبکه‌های بلاک چینی در جایگاه دوم قرار دارد. با توسعه صرافی یونی سواپ روی اتریوم این پلتفرم توانست با توکن‌هایی بر پایه استاندارد ERC-۲۰ و کیف‌ پول‌هایی مثل متامسک (MetaMask) و مای‌اترکیف پول (MyEtherWallet) سازگار شود.

یونی سواپ پلتفرمی منبع‌باز (OpenSource) است. این بدان معناست که هرکسی می‌تواند به کدهای ساخت این پلتفرم دسترسی داشته باشد و در کنار بازبینی آنها، در صورت نیاز یک صرافی غیرمتمرکز مشابه راه‌اندازی کند.

یکی دیگر از مواردی که موجب جذب سریع مخاطب و محبوبیت یونی سواپ شد، رایگان‌بودن فرایند معرفی و لیست‌کردن توکن‌های جدید در این صرافی است. به‌شیوه کلی، برای لیست‌شدن توکن جدید در صرافی‌های متمرکز، باید هزینه زیادی به این صرافی‌ها پرداخت شود تا زمینه معرفی و عرضه این دارایی‌های جدید را فراهم کنند.

تاریخچه یونی سواپ

پلتفرم غیرمتمرکز یونی سواپ را هیدن آدامز (Hayden Adams)، مهندس مکانیک و کارمند پیشین شرکت زیمنس، در سال ۲۰۱۸ ساخت. این صرافی به‌منظور حل شماری از بزرگ‌ترین مشکلات راجع به صرافی‌های ارزهای دیجیتال مثل متمرکزبودن و کمبود نقدینگی توسعه یافت. یکی از راهکارهای موفق این صرافی برای نکته نقدینگی، عرضه پروتکل نقدینگی خودکار (Automated Liquidity Protocol) بود.

بعد از موفقیت چشمگیر و درخواست کاربران برای اضافه‌شدن گزینه‌ها و سرویس‌های بیشتر، نسخه دوم یونی سواپ (Uniswap V۲) در اردیبهشت ۱۳۹۹ راه‌اندازی شد. در نسخه دوم یونی سواپ کاربران می‌توانستند تمامی دارایی‌های دیجیتال بر پایه بلاک چین اتریوم را به‌صورت مستقیم با یکدیگر مبادله کنند؛ بنابراین نیازی نبود که استخر نقدینگی اتریوم به‌عنوان واسطه مورداستفاده قرار بگیرد.

تا پیش از راه‌اندازی یونی سواپ امکان مبادله مستقیم یک توکن ERC-20 با یک توکن ERC-20 دیگر یا به‌عبارتی سواپ‌کردن (Swap) توکن‌ها وجود نداشت و تنها راه، تبدیل آنها به اتر و بعد از‌آن خرید توکن موردنظر بود.

به‌ این‌ ترتیب امکان تبدیل دو توکن با استاندارد ERC-20 به یکدیگر به‌صورت مستقیم فراهم شد. این ویژگی به کاهش تعداد تراکنش‌ها و کارمزد نقل‌وانتقال کمک فراوانی کرد. در کنار این، چنین کاری سبب شد تا ترافیک بلاک‌ چین اتریوم و تراکنش‌های تأییدشده هم کمتر شود.

نسخه سوم یونی سواپ (Uniswap V۳) هم در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ راه‌اندازی شد. بهینه‌سازی کارکرد، کنترل بیشتر روی کارمزدها و گزینه‌های بیشتر در ارتباط با دسترسی‌های استخرهای نقدینگی تغییراتی است که در این نسخه گنجانده شد.

یونی سواپ چطور کار می‌کند؟

یونی سواپ چطور کار می‌کند؟
یونی سواپ چطور کار می‌کند؟

این پلتفرم محبوب توانست معماری سنتی مبادلات ارزهای دیجیتال را پشت سر گذاشته و مفهوم دفتر سفارشات (Order Book) را به‌کلی دگرگون کند.

به‌شیوه کلی یونی سواپ برحسب دو قرارداد هوشمند کار می‌کند: قرارداد اکسچنج (Exchange) و قرارداد فکتوری (Factory). این دو قرارداد در حقیقت نرم‌افزارهای کامپیوتری خودکاری هستند که با رعایت شرایط خاص از سوی کاربران می‌توانند کارکردهای گوناگونی را عرضه دهند.

به‌عنوان مثال، قرارداد هوشمند فکتوری برای اضافه‌شدن توکن‌های جدید به صرافی مورد‌استفاده قرار می‌گیرد، در حالی‌ که می‌توان از قرارداد هوشمند اکسچنج برای مبادله توکن‌ها استفاده کرد. کاربران می‌توانند با استفاده از این ویژگی هرگونه توکن بر پایه استاندارد ERC-20 را بدون‌ نیاز به دفتر سفارشات با یکدیگر مبادله کنند. به‌عبارت‌ دیگر، این پروتکل نیاز به واسطه‌ها را از بین می‌برد، در برابر سانسور مقاوم است و امنیت بالاتری در مقابل پلتفرم‌های متمرکز دارد.

با استفاده از این سیستم، خریدار یا فروشنده مجبور نیست منتظر پیداشدن سوی دیگر معامله باشد. در عوض، آنها می‌توانند هرگونه تبادلی را به‌صورت لحظه‌ای و با قیمت مشخص انجام دهند، به‌شرطی که نقدینگی کافی در استخر موردنظر وجود داشته باشد.

البته باید به این نکته اشاره کنیم که که این ویژگی بعد از به‌روزرسانی و عرضه نسخه دوم پلتفرم یونی سواپ میسرشد.

پروتکل نقدینگی خودکار و استخرها

شاید این سؤال برایتان ایجاد شود که بدون وجود دفتر سفارشات، چطور تراکنش‌های ارزهای دیجیتال شکل می‌گیرند؟ جواب این سؤال چندان پیچیده نیست. یونی سواپ برحسب مدلی کار می‌کند که در بر گیرنده تأمین‌کنندگانی است که موجودی استخرهای نقدینگی را فراهم می‌کنند. این سیستم همچنین یک مکانیسم قیمت‌گذاری غیرمتمرکز را به‌وجود آورده که موجب تغییر در دفتر سفارشات شده است.

هر جفت‌ارز در یونی‌سواپ، استخر نقدینگی اختصاصی خود را دارد. هرکسی می‌تواند با واریزکردن مقدار برابر از هر دو توکن در استخر نقدینگی، تبدیل به یک تأمین‌کننده نقدینگی شود.

در ازای این کار، به آنها توکن نقدینگی (Liquidity Pool Token) داده می‌گردد. توکنی که نشان‌دهنده سهم نقدینگی آنها در استخر است. هر گاه که سرمایه‌گذار یا تأمین‌کننده نقدینگی تمشتاق داشته باشد، می‌تواند توکن‌های خود را با بازگرداندن توکن‌های LP برداشت کند.

به‌عنوان مثال، اگر شما ده هزار دلار به یک استخر نقدینگی اختصاص داده‌اید که در آن صد هزار دلار سرمایه ذخیره‌‌شده است، در ازای تأمین ۱۰ درصد از نقدینگی آن استخر یک توکن دریافت خواهید کرد.

یونی سواپ برای هر معامله‌ای که روی پلتفرمش انجام می‌گردد.۰.۳ درصد کارمزد ثابت از کاربران دریافت‌کرده و به‌شیوه خودکار این کارمزد را به ذخایر نقدینگی تزریق می‌کند.

تعیین قیمت توکن در یونی سواپ

یکی دیگر از فرق‌های مهم این سیستم با صرافی‌های متمرکز، نحوه تعیین قیمت هر دارایی دیجیتال است. به‌جای سیستم دفتر سفارشات که در آن قیمت هر دارایی دیجیتال را بالاترین قیمت پیشنهادی خریدار و پایین‌ترین قیمت پیشنهادی فروشنده تعیین می‌کند، یونی سواپ از یک سیستم بازارساز خودکار (AMM) استفاده می‌کند.

بازارساز خودکار همان‌ طور که از نامش مشخص است (بازارساز + خودکار)، یک الگوریتم ریاضی است که برای معاملات بی‌واسطه در صرافی‌های غیرمتمرکز، بازار ایجاد می‌کند. در اینجا منظور از بازار، شرایطی است که باید مهیا شود تا یک معامله انجام گیرد. این الگوریتم به‌صورت خودکار و با استفاده از مکانیسم عرضه‌وتقاضا، قیمت دارایی‌ها را تعیین کرده و به کاربران اجازه می‌دهد بدون ثبت سفارش خریدوفروش و حتی بدون نیاز به شخص ثالث، معاملات خود را انجام دهند.

این روش جایگزین، برای تنظیم قیمت یک توکن برحسب عرضه‌وتقاضای موجود از یک برابره ریاضی ساده بهره می‌برد.

برابره تعیین قیمت هر توکن عبارت است از: X ضربدر Y برابر است با K.

در این برابره مقدار توکن A برابر X و مقدار توکن B برابر Y است. K عددی است که باید پیوسته مقدارش در استخر ثابت باشد.

برای روشن‌ترشدن این نکته به این مثال توجه کنید:

فرض کنید فردی می‌خواهد با استفاده از استخر لینک/اتریوم (LINK/ETH) در یونی سواپ، توکن‌های LINK خود را با اتر مبادله کند. اگر این فرد تعداد زیادی لینک به استخر اضافه کند، نسبت این ارز به اتریوم در این استخر افزایش می‌یابد.

با توجه به فرمولی که به آن اشاره کردیم و عدد K که باید پیوسته ثابت بماند، با افزایش قیمت اتر، قیمت LINK در استخر کاهش می‌یابد. هرچه لینک بیشتری وارد استخر شود، این فرد اتر کمتری دریافت می‌کند؛ چراکه قیمت آن افزایش‌ یافته است.

به‌شیوهکلی می‌توان گفت که در این روش با در نظرگرفتن نسبت تعداد توکنی که در استخر وجود دارد، قیمت توکن‌ها افزایش یا کاهش می‌یابد.

این بدان معناست که صرافی‌های غیرمتمرکز قیمت‌ توکن‌ها را از بازار نمی‌گیرند، بلکه برحسب تعادل استخرها، قیمت‌ را تعیین می‌کنند. اگر تعادل استخر به هم بخورد، قیمت توکن‌ها هم تغییر خواهد کرد.

البته در حقیقتیت حجم نقدینگی موجود استخرها بسیار بزرگ بوده و تغییرات قیمت‌ هم بسیار ناچیز است.

آربیتراژ در یونی سواپ

آربیتراژ در یونی سواپ
آربیتراژ در یونی سواپ

اقتصاد و دارایی به‌معنای یافتن موقعیت و استفاده از فرق قیمت بین دو یا چند بازار برای کسب سود است. سود آربیتراژی زمانی به‌دست می‌آید که یک کالا در دو بازار گوناگون با قیمت‌های مفرقی عرضه شوند. در این حالت معامله‌گرها می‌توانند با خرید کالا از بازارهایی که قیمت در آنها پایین است و فروش در بازارهای دیگر، کسب سود کنند. این روش در بازار ارزهای دیجیتال به‌ویژه صرافی‌های غیرمتمرکز بسیار کاربردی است.

به‌عنوان مثال اگر قیمت هر واحد بیت کوین در صرافی A به‌شیوه متوسط ۴۵ هزار و ۵۰۰ دلار و در صرافی B ۴۵ هزار و ۴۵۰ دلار باشد، معامله‌گرهای آربیتراژ می‌توانند با خرید حجم زیادی بیت کوین از صرافی A و فروش آن در صرافی B به سود چشمگیری برسند.

معامله‌گرهایی که از اختلاف قیمت ارزهای دیجیتال در دو یا چند بازار استفاده می‌کنند، از اجزای مهم اکوسیستم صرافی‌های غیرمتمرکز به‌شمار می‌جریان.

از‌آنجا که مبادلات بزرگ سبب برهم‌زدن تعادل در استخر‌ها و کاهش یا افزایش قیمت توکن‌ها می‌شوند، مبادله‌گران آربیتراژ می‌توانند توکن‌هایی را پیدا کنند که با قیمت بالاتر یا پایین‌تر از متوسط ​​قیمت بازار معامله می‌شوند.

معامله‌گرها تا زمانی که قیمت با سایر صرافی‌های دیگر تطابق یابد می‌توانند به خرید‌و‌فروش ادامه دهند. این ارتباط نانوشته اما هماهنگ میان سیستم بازارسازهای خودکار و مبادله‌گران آربیتراژ، همان وسیله‌ای است که قیمت توکنی مثل یونی سواپ را با سایر بازارهای مبادلاتی هم‌خوانی می‌دهد.

توکن UNI

یونی سواپ (Uniswap) چیست؟ هر آنچه که باید در مورد یونی سواپ بدانید

بعد از سال‌ها فعالیت موفق در مسیر تمرکززدایی تراکنش‌های ارزهای دیجیتال، صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ توکن‌های حاکمیتی خود را با نماد UNI معرفی کرد تا به جامعه طرف‌داران و فعالان حوزه صرافی‌های غیرمتمرکز امکان مالکیت بخشی از این پلتفرم را بدهد.

دارندگان توکن‌های یونی را می‌توان به نوعی سهام‌دار صرافی یونی سواپ توصیف کرد که اجازه مشارکت در جریان تصمیم‌گیری در رابطه با تغییرات کلیدی پروتکل و طرح‌های توسعه این مجموعه را در اختیار دارند. در آینده نه‌چندان دور تیم توسعه‌دهنده یونی سواپ از جریان تصمیم‌گیری کنار می‌رود و فقط دارندگان توکن UNI اجازه تصمیم‌گیری در رابطه با آینده این پروتکل را خواهند داشت.

این توکن‌ برای اولین بار در سپتامبر ۲۰۲۰ (شهریور ۱۳۹۹) عرضه شد و یونی سواپ برای توزیع آن از یک شیوه جدید ایردراپ (Airdrop) استفاده کرد. این پلتفرم در آن زمان به‌تمامی آدرس‌های اتریوم که از یونی سواپ استفاده کرده بودند ۴۰۰ توکن یونی ارسال کرد (در آن زمان این مقدار توکن حدود ۱,۴۰۰ دلار ارزش داشت). بیش از ۲۵ هزار آدرس اتریوم توکن‌های ارسالی UNI را دریافت کردند.

بازخورد مثبت و استقبال زیاد کاربران از این ایردراپ سبب شد تا از آن زمان به بعد از این روش محبوب برای پاداش‌دادن به کاربران در عرصه دیفای استفاده شود.

قیمت یونی

بعد از موفقیت‌های چشمگیر صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ، توکن‌های UNI شاهد تغییرات قیمت زیادی بودند. از موجبات تأثیرگذار بر قیمت لحظه‌ای این توکن‌ها می‌توان به مواردی همچون توسعه‌ و پیشرفت این شبکه و افزایش کاربرد توکن‌های یونی سواپ اشاره کرد.

محبوبیت صرافی یونی سواپ در کنار افزایش مقدار استفاده از توکن‌های UNI سبب شد تا مجموع سرمایه در گردش این توکن افزایش‌ یافته و بتواند در وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ به جایگاه بالایی برسد. با توجه به نیرومندبودن پروژه یونی سواپ و برنامه‌هایی که این پروژه برای آینده دارد، می‌توان جریان مثبتی برای قیمت ارز یونی در آینده متصور شد. یونی سواپ در زمان نگارش این مقاله جایگاه بیست‌و‌چهارم را در بین صد ارز دیجیتال برجسته به‌ خود اختصاص داده است.

همان‌ طور که گفته شد، یونی سواپ برحسب تعداد کاربرانی که شرایط شرکت در ایردراپ این صرافی را داشتند، ۴۰۰ واحد یونی را میان کاربران خود توزیع کرد. این توکن کار خود را با قیمت ۰.۳ دلار در ازای هر واحد UNI در صرافی بایننس شروع کرد و به‌سرعت توانست به سطوح بالاتر از ۱ دلار برسد.

البته جریان افزایش قیمت توکن‌های UNI همین‌جا به پایان نرسید و برای چندین ساعت، هر واحد توکن یونی سواپ بین ۲ دلار تا ۴ دلار معامله می‌شد. این تغییرات صعودی در عرض کم‌تر از ۲۴ ساعت دو برابر شد و قیمت هر واحد توکن یونی به ۸.۷۵ دلار رسید.

ازآنجاکه هر کاربر ۴۰۰ واحد یونی دریافت کرده بود، با توجه به قرارگرفتن قیمت یونی سواپ در محدوده ۴ دلار، مجموع ارزش این ایردراپ برای هر آدرس در ساعات اولیه تا بیش از ۱,۵۰۰ دلار ارزیابی می‌شد. در صورتی‌ که کاربران بعد از دریافت توکن‌ها اقدام به فروش نکرده و تنها یک روز صبر می‌کردند، مجموع ارزش دارایی دریافت‌شده به‌واسطه ایردراپ یونی سواپ آنها به ۳,۵۰۰ دلار می‌رسید!

بر همین اساس، ایردراپ یونی سواپ را می‌توان یکی از باارزش‌ترین ایردراپ‌ها در بازار ارزهای دیجیتال توصیف کرد.

در سال ۲۰۲۰ قیمت یونی سواپ تقریباً ثابت بود و تغییرات آن از یک جریان خنثی تبعیت کرد. بالاترین قیمت UNI در این سال حدود ۸.۷۵ دلار و پایین‌ترین قیمت هم در محدود ۱.۶۹ دلار به ثبت رسید.

این جریان تغییرات قیمت در سال ۲۰۲۱ دگرگون شد و توکن‌ یونی توانست رشد بیشتری را تجربه کند. در هفته‌های نخستیی سال ۲۰۲۱ ارزش هر واحد توکن UNI به حدود ۴۸ دلار رسیده بود، هرچند که بعد از ثبت این رکورد تاریخی بازار دچار اُفت ارزش شد و هر واحد یونی به قیمت ۸.۷۶ دلار رسید.

کیف پول‌های یونی سواپ

آنچنان که در بخش‌های نخستیی این مقاله توضیح داده‌ شد، یونی سواپ روی بلاک‌ چین اتریوم ساخته‌ شده است؛ بنابراین تمامی کیف‌ پول‌های اتریوم که امکان پشتیبانی از توکن‌های ERC-20 را داشته باشند، می‌توانند به‌عنوان کیف‌ پول یونی سواپ استفاده شوند.

کیف پول‌های یونی سواپ
کیف پول‌های یونی سواپ

شماری از بهترین کیف‌ پول‌های شبکه اتریوم که می‌توان از آنها برای نگهداری توکن یونی استفاده کرد عبارت‌اند از:

آموزش استفاده از یونی سواپ

به‌واسطه صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ شما قادر خواهید بود تا اتریوم و هزاران توکن بر پایه این شبکه بلاک‌ چینی محبوب را با یکدیگر مبادله کنید. کار با صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ نسبتاً آسان است و برای استفاده از خدمات مبادلاتی آن نیازی به تأیید هویت و یا گذراندن مراحل خاصی نیست.

در نخست شما به یک کیف‌ پول اتریوم و مقداری اتر برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها نیاز دارید. در کنار اتر، شما باید استیبل کوین موردنظر خود را در این کیف‌ پول نگهداری کنید.

از آنجا که کار با کیف پول متامسک ساده است، برای آشنایی بیشتر با سازوکار تبادلات ارزهای دیجیتال در یونی سواپ از این کیف‌ پول استفاده‌ می‌کنیم.

در گام اول به‌سراغ وب‌سایت رسمی یونی سواپ با آدرس app.uniswap.org می‌رویم. در این مرحله با صفحه‌ای مثل تصویر زیر روبرو می‌شوید. در این قدم باید روی گزینه «اتصال کیف‌ پول» (Connect Wallet) کلیک کنید.

آموزش استفاده از یونی سواپ
آموزش استفاده از یونی سواپ

روی گزینه «Connect Wallet» کلیک کنید

در پنجره بازشده از شما خواسته می‌گردد.تا کیف‌ پول موردنظرتان را برای اتصال به حساب یونی سواپ انتخاب کنید. روی کیف‌ پول متامسک کلیک کنید.

کیف‌ پول مورد نظر خود را انتخاب کنید.
کیف‌ پول مورد نظر خود را انتخاب کنید.

اکنون رمز عبور تعیین‌شده برای کیف‌ پول متامسک را وارد کرده و بعد از‌آن روی گزینه «Unlock» کلیک کنید.

رمز عبور کیف‌ پول را وارد کنید.
رمز عبور کیف‌ پول را وارد کنید.
انتخاب یکی از حساب‌ها
انتخاب یکی از حساب‌ها

در نهایت روی گزینه «اتصال» (Connect) کلیک‌ کنید تا کیف‌ پول متامسک به حساب یونی سواپ شما متصل شود.

روی گزینه «Connect» کلیک کنید
روی گزینه «Connect» کلیک کنید

اکنون که کیف‌ پول متامسک با موفقیت به حساب یونی سواپ متصل شد، می‌توانید ارزهای دیجیتال گوناگون را مبادله کنید. توجه داشته باشید در قسمت پایین منوی سفارش، اطلاعاتی مثل مقدار توکن دریافتی و کارمزد تراکنش نمایش داده می‌گردد. در صورتی‌ که با ارقام نشان داده‌شده موافق هستید، کافی است روی گزینه «مبادله» (Swap) کلیک کنید.

آموزش خرید یونی

برای خرید توکن‌های یونی مثل همه ارزهای دیجیتال دیگر، باید به سایت یک صرافی ارز دیجیتال مراجعه کنید. اگر ساکن ایران هستید برای خرید توکن UNI می‌توانید از یکی از دو روش زیر استفاده کنید:

  • خرید مستقیم از سایت‌های ایرانی با ریال و کارت‌ بانکی؛
  • خرید اتریوم یا تتر از سایت‌های ایرانی با ریال و کارت‌ بانکی و بعد از‌آن تبدیل آن به UNI در صرافی‌های خارجی مثل کوین‌بیس و بایننس.

خرید از صرافی‌های ایرانی

اگر می‌خواهید از صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی مستقیماً توکن یونی سواپ بخرید، می‌توانید با جست‌وجو در گوگل آنها را پیدا کرده و بعد از ثبت‌نام و احراز هویت، به‌شیوه مستقیم با کارت بانکی خود این فرایند را انجام دهید.

اگر همین حالا عبارت‌هایی مثل «خرید یونی» را در گوگل جست‌وجو کنید، با ده‌ها صرافی ارز دیجیتال ایرانی روبرو می‌شوید که در آنها امکان خریدوفروش ارزهای دیجیتال به‌شیوه مستقیم با کارت بانکی وجود دارد. البته باید مراقب باشید که در هنگام پیداکردن صرافی‌های ایرانی در دام کلاهبرداران نیفتید.

بیشتر اوقات وب‌سایت‌های صفحه اول گوگل همگی معتبر هستند و شاید تنها در قیمت و کیفیت خدمات کمی مفرق عمل کنند. مثلاً یک صرافی می‌تواند در مقابل سایرین نقدشوندگی بالاتری داشته یا از پشتیبانی بهتری برخوردار باشد. با این وجود، حتماً قبل از ثبت‌نام در یک صرافی، از اعتبار آن مطمئن شوید.

خرید از صرافی‌های خارجی

از آنجا که ممکن است اغلب صرافی‌های ایرانی یونی سواپ را در فهرست ارزهای خود نداشته باشند و یا هزینه تمام‌شده خرید در این سایت‌ها بالا باشد، شماری سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند از روش دوم استفاده کنند؛ یعنی خرید اتریوم یا تتر از سایت‌های داخلی و بعد از‌آن تبدیل آن به توکن‌های یونی در صرافی‌های خارجی ارز دیجیتال.

توجه داشته باشید که صرافی‌های بین‌المللی به‌علت تحریم‌ها، به کاربران ساکن ایران اجازه فعالیت نمی‌دهند و ریسک مسدودشدن حساب وجود دارد. با این وجود، شماری از کاربران ایرانی هم اکنون از صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی استفاده می‌کنند که البته برای این کار آی‌پی (IP) خود را با استفاده از VPN به یک کشور اروپایی یا آمریکایی تغییر می‌دهند.

با استفاده از این لینک می‌توانید فهرست صرافی‌های خارجی را که از UNI پشتیبانی می‌کنند مشاهده کنید.

سؤالات متداول

یونی سواپ چیست؟

یونی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز است که روی بلاک‌ چین اتریوم ساخته‌شده و می‌توان به‌وسیله این صرافی تمامی توکن‌های ERC-20 را با یکدیگر مبادله کرد.

چطور می‌توان در صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ ثبت‌نام کرد؟

برای معامله ارزهای دیجیتال در صرافی یونی سواپ نیازی به ثبت‌نام یا احراز هویت نیست و تنها با اتصال کیف‌ پول به این صرافی، می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را مبادله کنید.

کارمزد تراکنش‌های یونی سواپ چقدر است؟

کارمزد درنظرگرفته‌شده برای تبدیل توکن‌های گوناگون به اتریوم در این صرافی ۰.۳ درصد است که باید با اتریوم پرداخت شود. همچنین کارمزد در نظر گرفته‌شده برای معامله توکن‌های ERC-20 به توکن‌های دیگر هم ۰.۳ درصد است.

جمع‌بندی

در این مقاله در کنار معرفی پرطرفدارترین صرافی غیرمتمرکز صنعت ارزهای دیجیتال یعنی یونی سواپ، تاریخچه به‌روزرسانی‌های بزرگ، چگونگی تعیین قیمت، و کیف‌ پول‌های آن را هم بررسی کردیم.

نباید فراموش کرد که صرافی‌های ارز دیجیتال یکی از اصلی‌ترین علل رشد این صنعت نوپا هستند؛ چراکه با عرضه خدمات گوناگون به کاربران و امکان تبدیل سریع این دارایی‌ها توانستند شماری از مسائل را حل‌ کرده و امکان دسترسی عمومی به این بازار را فراهم کنند.

با این‌ حال، صرافی‌های غیرمتمرکز توانستند خود را به‌عنوان نسل جدید صرافی‌ها معرفی کنند و شماری از بزرگ‌ترین مشکلات از‌ جمله تمرکز قدرت، وجود واسطه و نیاز به خریدار و فروشنده را حذف کنند.

در این میان یونی سواپ به‌عنوان یکی از پیشگامان این بخش، تحول چشمگیری در زمینهٔ مبادلات ارزهای دیجیتال ایجاد کرده و در مدت‌ کوتاهی به یکی از بزرگ‌ترین و پرطرفدارترین صرافی‌های غیرمتمرکز تبدیل شده است.

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *