به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

کارمزد انتقال بیت کوین چقدر است و چگونه محاسبه می شود؟

کارمزد انتقال بیت کوین چقدر است و چگونه محاسبه می شود؟

پرسشی که زیاد در جامعه کاربران بیت کوین پرسیده می شود این هست که کارمزد انتقال بیت کوین در طی یک تراکنش چقدر هست و به طور کلی پایه محاسبه آن چگونه هست؟

اکثر کاربران و تریدر های بیت کوین که تراکنش های بیت کوین انجام می دهند، این پرسش را می پرسند که برای انجام یک تراکنش چقدر باید خرج پرداخت کنند.

درست هست که بیت کوین برای انجام تراکنش ها با سرعتی بالا و خرج ای پایین به وجود آمده ولی در حال آماده به این قصد به طور کامل دست نیافته هست و کارمزد تراکنش های بیت کوین بالهست.

ولی چرا بالهست؟ چون میزان یک مگابایتی بلاک ها در شبکه بیت کوین تقریبا همیشه پر هست و فضایی برای تراکنش هایی که بابت آن ها کارمزد کمی پرداخت شود، وجود نخواهد داشت.

در این نوشته چیز هایی که باید درمورد کارمزد انتقال بیت کوین بدانید را توضیح می دهیم ولی قبل از آن می خواهیم به این مسئله بپردازیم که چه کسی در یک بازار آزاد (مثل بازار بیت کوین) تصمیم می گیرد که کارمزد چقدر باشد؟

کارمزد انتقال بیت کوین چگونه محاسبه می شود؟

در بلاک چین بیت کوین، کارمزد تراکنش توسط عوامل بازار آزاد تعیین می شود.عوامل بازار آزاد به معنی این هست که هر کسی آزاد هست تا کارمزد دلخواه خود را تعیین و تراکنش را ارسال کند. از یک سو چنین چیزی خوب هست ولی معایبی هم در زمان هایی که فضا کم باشد، دارد.

منظور از فضای کم این هست که بلاک های در شبکه زنجیره بلاک بیت کوین تنها 1 مگابایت ظرفیت دارند که شمار مشخصی تراکنش در آن جای می گیرد. به طور متوسط هر تراکنش بیت کوین 230 تا 250 بایت هست که یعنی حدودا در هر بلاک در شبکه بیت کوین بین 4194 تا 4559 تراکنش جای می گیرد.

همه ما می دانیم که ماینر های شبکه بیت کوین به علت جایزه و کارمزد تراکنشی که دریافت می کنند، تمایل به هستخراج دارند و یعنی سعی می کنند تا فایدهی که می برند را حداکثر کنند.

آن ها به دو روش می توانند فایده خودشان را حداکثر کنند

  • با پیدا کردن بلاک های غالبا و در ثمره جایزه غالبا
    با وارد کردن تراکنش هایی که کارمزد غالبای به آن ها می دهند در بلاک یک مگابایتی

از نظر فنی، پیدا کردن بلاک های غالبا نیازمند انژی و خرج زیادی هست که زمان هم می برد و بنابراین آیتم دوم منطقی تر به نظر می رسد.

در ثمره هم کاربران بازار آزاد و هم محدودیت میزان بلاک در تعیین کارمزد انتقال بیت کوین کارایی دارند.

حالا آن گروه از کاربران در بازار آزاد که نمی خواهند انجام شدن تراکنششان خیلی درازا بکشد کارمزد غالبای به ازای هر بایت ضمیمه می کنند و بنابراین باعث می شوند تا متوسط کارمزد این بازار آزاد بالاتر برود.

شما چقدر باید بابت انتقال بیت کوین پرداخت کنید؟

و اما حالا می رسیم به پرسش اصلی؛ این که چنانچه بخواهید مقداری بیت کوین به شخص دیگری انتقال بدهید، چقدر باید بابت آن کارمزد بپردازید تا تراکنش شما با موفقیت انجام شود؟

فرم ارسال بیت کوین در بلاکچین
فرم ارسال بیت کوین در بلاکچین

معمولا کیف پول های گوناگون در موقع انتقال بیت کوین کارمزد خوب را برای انجام تراکنش به صورت قبلفرض تنظیم می کنند. در غیر این صورت با توجه به این که حداقل و حداکثر آن مقداری متغیر هست، می توانید از وب سایت bitcoinfees.earn.com برای مشاهده کارمزد استفاده کنید.

کارمزد انتقال بیت کوین
کارمزد انتقال بیت کوین

در سمت چپ، در تصویر بالا محدوده ای آزاد هست که می توانید هر مقداری در این محدوده را به واحد ساتوشی به ازای هر بایت گزینش کنید و در سمت رهست شمار بلکه مورد انتظار و زمانی که درازا می کشد، نمایش داده می شود.

برای مثال در تصویر بالا حداقل کارمزد 900 تا 1000 ساتوشی به ازای هر بایت هست که چنانچه این مبلغ را پرداخت کنید، تراکنش شما در نخستین بلاک اضافه می شود و بین 10 تا 30 دقیقه منتظر می مانید.

اما چنانچه کارمزد 5 درصد (کمتر از حدود 850 تا 880 ساتوشی به ازای هر بایت) پرداخت کنید در یک یا دو بلاک بعدی قرار خواهد گرفت و بین 60 تا 70 دقیقه منتظر می مانید

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.