به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

قیمت بیت کوین در سال 2020 چگونه خواهد بود؟

قیمت بیت کوین در سال 2020 چگونه خواهد بود؟

پیش بینی قیمت بیت کوین در سال 2020

تقریبا همین دو سال پیش بود که کارمزد استخراج بیت کوین ها به نیم کاهش پیدا کرد. و چنان که پیدا می باشد به احتمال زیاد در همین سال دو هزار و بیست این مقدار هم به نصف خواهد رسید. اما این تغییرات در سیستم پاداش بیت کوین چه ربطی به قیمت و ارزش آن خواهد داشت؟ آیا آن را بالا خواهد برد؟ برای این که بتوانیم به این سوال راحت تر پاسخ بدهیم بیایید کمی در مورد تاریخچه ی بیت کوین بدانیم.

 

تاریخچه بیت کوین
تاریخچه بیت کوین

تاریخچه

با این که می گویند بیت کوین قدیمی ترین ارز دیجیتالی موجود می باشد. اما این قدمت تنها به یک دهه ی پیش بر می گردد. با این که به نظر می رسد شاید نتوانیم با این سابقه ی کم اقدام به تحلیل قیمت ها کنیم. اما با نگاه کردن به نمودار قیمت ها می توانیم تا حدودی به چیزی که می خواهیم برسیم. کاهش یافتن و نصف شدن کارمزد استخراج بیت کوین مربوط می گردد به سال های دو هزار و دوازده و دو هزار و شانزده. پس می توان چنین برداشت نمود که پس از طی دوره ی چهار ساله دائما پاداش استخراج نصف می گردد. یعنی بعد از زمانی که بیست و یک هزار بلاک استخراج گردند. ضمنا هر بار که قرار بوده این پاداش نصف شود. قیمت بیت کوین هم بالا تر می رفته است.

حالا این که این دو موضوع چه ربطی به هم دارند جای سوال است. اما تجربه ثابت نموده است که در هر بار کاهش کارمزد استخراج دقیقا این اتفاق هم می افتد. این ماجرا حتی پس از کاهش نرخ کارمزد اتفاق افتاد. یعنی در سال ۲۰۱۲ شاهد این بودیم که قیمت بیت کوین روند افزایشی داشت. یعنی هر واحد بیت کوین به قیمت یک هزار دلار معامله می‌شد که در آن زمان فوق العاده قیمت بالایی بود. و این همین ماجرا در سال ۲۰۱۶ اتفاق افتاد. سال دو هزار و هفده که سال محشری بود. زیرا قیمت بیت کوین در آن سال به نوزده هزار و پانصد دلار هم رسید. قیمت بیت کوین در سال 2020 به عقیده ی برخی ممکن نیست حتی به این عدد نزدیک هم بشود.

 

 

کاهش پاداش بیت کوین و قیمت ها

تجربه نشان می دهد دقیقا یک سال پس از هر باری که نرخ کارمزد ها نصف می شود. افزایش پیدا می کند. ولی با این وجود نمی توان تنها بر شواهد تاریخی استناد نمود. برای نمونه می توان به پیش بینی های متخصصان بیت کوین و سرمایه گذاران و معامله گران اشاره نمود. خیلی از پیش بینی های آن ها آن طور که می گفتند به وقوع نپیوست. تازه سنگ بنای خیلی از همین پیش بینی ها هم شواهد تاریخی و نمودار های قیمتی گذشته بوده است. پس به چه مبنا و اساسی می توان اعتنا نمود؟ اگر بخواهیم رابطه ای بین کاهش این کارمزد استخراج ها و فزونی قیمت ها بیابیم. باید به نرخ هش ها در همان زمان بپردازیم. و ببینیم قدرت شبکه چگونه بوده است.

در حقیقت هر بار که این نرخ کاهش پیدا می کند ماینر های بیشتری پا پس می کشند. و شاید به دنبال ارز دیجیتال دیگری مانند بیت کوین کش می روند. در این حالت چون تعداد استخراج کنندگان کمتر شده است. ارزش بیت کوین باید هم بالا برود. البته قیمت بیت کوین تنها متکی به نرخ کارمزد و پاداش ها نیست. بلکه ربط مستقیمی به حجم معامله ها هم دارد. چرا که معامله گران برای راحت تر شدن فرایند معاملاتی خود حاضرند هزینه نمایند. اگر روند افزایشی نرخ هر واحد بیت کوین ادامه پیدا کند. می تواند کم شدن نرخ کارمزد ها را هم جبران نماید. بنابر این نرخ هش هم می تواند بدون تغییر باقی بماند.

 

 

کمی هم در مورد نرخ هش بدانیم

نام سرپرست تیم تحقیقاتی خود بیت کوین گریک هیلمن می باشد. او در مورد شایعه هایی که بر اساس نصف شدن کارمزد استخراج به راه افتاده اند. می گوید به هر حال بازار ها نسبت به وقایع و اتفاقات پیرامون خود واکنش های مختلفی را نشان می دهند. و تا به حال هم دیده نشده است که یک بازار به هیچ اتفاقی بدون واکنش باقی بماند. خیلی ها تحلیل شان از کم شدن نرخ پاداش این است که به احتمال زیاد ارزش بیت کوین هم کاهش پیدا خواهد نمود. اما این هم بسیار محتمل می باشد که بیت کوین باز هم با افزایش نرخ قیمت ها رو به رو گردد. چرا این را می گوییم؟ زیرا عین همین ماجرا در سال دو هزار و شانزده هم دیده شد. آن زمان هم نرخ کارمزد ها کم شد.

اما قیمت ها پس از مدتی بالا تر رفت. ما به این حالات رفتار بازار می گوییم. اگر بتوانید درک درستی از رفتار بازار های مالی داشته باشید. می توانید تحلیل های بهتری هم کنید. گریک هیلمن نکته ی دیگری را هم گفت. این که کمی بعید به نظر می رسد که با کاهش کارمزد استخراج ها نرخ هش تغییر آن چنانی ای کند. همچنین افزود تاریخ بیت کوین چنین نشان داده است که با وجود کاهش نرخ این پاداش ها ماینر ها اقبال بیشتری را نسبت به استخراج بیت کوین از خود نشان می دهند. دلیلش هم می تواند این باشد که می دانند با کاهش این کارمزد ها به احتمال خیلی قوی قیمت و ارزش بیت کوین افزایش پیدا خواهد نمود.

پس در واقع می توان گفت که آن ها به دنبال بالا بودن کارمزد ها و پاداش خود نیستند. بلکه می خواهند به این وسیله ارزش دارایی های خود شان را بالا تر ببرند.

 

Michaël van de Poppe
Michaël van de Poppe

میخائیل وان دِ پوپه چه می گوید؟

پوپه را می توان یکی از تریدر هایی دانست که در تیم کوین تلگراف مشارکت می‌کنند. او معتقد است که قیمت بیت کوین پس از ماه ژانویه ی دو هزار و بیست نوسان بالایی را تجربه خواهد نمود. چرا که باید برای خود یک حداقل قیمت جدید برای این سال پیدا نماید. او گفت البته همین حالا بازار آرام و روان به نظر می رسد. اما ممکن است دیگر این طور نباشد. قیمت بیت کوین در سال 2020 هر چقدر که باشد تجربه نشان داده است که بد نیست همیشه مقداری از آن را برای روز مبادا ذخیره و نگه داری کنیم.

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.