به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

چگونه ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰ کاربردی می‌شوند؟

چگونه ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰ کاربردی می‌شوند؟

در سال‌های گذشته، فراگیری ارزهای دیجیتال در زندگی روزمره مردم عادی بسیار بيشتر از سال های گذشته شده است. ارشد این کاربردها، از سویی باعث محبوبیت روزافزون این فناوری‌ها خواهد شد و از سویی دیگر باعث فراگیر شدن آن ها در میان افراد میشود. اما از طرفی دیگر، کاربردهای متعددی است که فقط جنبه تبلیغاتی داشته و نمی‌توان حساب زیادی روی آن ها باز کرد.

به نقل از کوین تلگراف، با مشاهده پیشینه ارزهای دیجیتال، یک واقعیت غیر قابل انکار که وجود دارد: هر مرتبه که سیلی از علاقه و محبویبت به سوی این عرصه روانه شده است، قابلیت های نوینی نیز به دنبال آن ایجاد شده است. دو نکته اصلی که در این برهه، دخالت قابل توجهی بر رشد ارزهای دیجیتال داشتند، عبارت است از: جنون ICO‌ها در سال ۲۰۱۷ و راه‌اندازی صرافی‌ها.


اهمیت صرافی‌ها


معامله گران و سرمایه گذاران حوزه ارزهای دیجیتال امروزه برای انتخاب صرافی گزینه ها و موارد زیادی دارند و شاید برای آنان سخت باشد تا درک کنند صرافی ها چه قدمی در رشد صنعت ارزهای دیجیتال داشتند . تاثر آنهارا درک کنند.بیت کوین در ژانویه 2009 توسعه یافت ولی تا فوریه 2010 زمان لازم داشت تا اولین صرافی دیجیتال یعنی Bitcoin Market کاره خودرا اغاز کند و بعد از ان صرافی های دیگر نیز شکل بگیرند و این صنعت رونق جدی تری به خود بگیرد. با شروع کار Bitcoin Market کمتر از 11 ماه بیت کوین به قیمت 1 دلار رسید و کسی نمیتواند منکر تاثیر بسیار بالای صرافی ها در رشد و محبوبیت بیت کوین شود.

چند سال بعد و در سال ۲۰۱۶ ویژگی ساخت توکن (ERC-20) بر دامن اتریوم فراهم شد. آنگاه همه قدر بودند توکن یا ارز دیجیتال مورد پسند خودرا با استفاده از بلاک چین بسازند. این مورد به سرعت باعث عرضه اولین اولین سکه (ICO) در سال 2017 و 2018 شد. در آن زمان کاربران با سرمایه گذاری در توکن های فاقد ارزش باعث بالارفتن بی دلیل قیمت ها میشدند. عرضه توکن را مکیتوان به عنوان بنیادی ترین اتفاق در دنیای ارزهای دیجیتال دانست. در همان زمان بود که کاربران با فهمیدن اینکهخ قادرند توکن بخصوص خودشان را بسازند، قیمت و محبوبیت بیت کوین به سرعت بالا رفت و محبوب تر شد.

بسیاری از افراد و تحلیل گران قبل از رسیدن نرخ بیت کوین 20.000 دلار به کاربران در خصوص ترکیدن حباب های توکن اخطار داده بودند و این اتفاق را به بقیه بازگو کرده بودند. در این حوزه بسیاری از شرکت های خصوص توکن میساختند و میسازند و باید بدانیم که بعضی از آنان دچار ضرر و زیان میشوند و نمیتوان این موضوع را انکار کرد.

ولی صنعت ارزهای دیجیتال بسیار متفاوت تر است زیرا ارزش فناوری آن با ارزش بازاری آن یکسان محاصبه میشود، ولی این زمستان، زمستان سردی برای ارزهای دیجیتال بود.در شروع سال 2018 قیمت ها پایین مانده بود و این حالت تا بهال سال بعد آن ادامه داشت. با کم شدن ارزش توکن ها فقط نصف پروژه های عرضه توکن پس از 5 ماه توانستند خودرا باقی نگه دارند.


نمی‌شود ارزهای دیجیتال را فقط با تبلیغ زنده نگه داشت


نمی‌شود ارزهای دیجیتال را فقط با تبلیغ زنده نگه داشت

از هنگام ریزش بازار در سال 2018 افراد و بزرگان این حوزه دریافتند که با تبلیغات گسترده و بزرگ نمایی ارزهای دیجیتال نمیشود باعث رشد این صنعت شد. خیلی از شرکت های این حوزه شکست خوردند با اینکه وعده های تحول این عرصه را میدادند و همین کافی بود تا مخالفان ارزهای دیجیتال از بلاک چین با اسم «راه‌حلی که به دنبال مشکل است» نام بردند.

با وجود تمام این مخالفت ها ، بیت کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال در این زمستان خودرا ثابت کردند. دلیل این اثبات تنها عمل کردن به قول های خود و نوآوری در این زمینه بود.


اثبات اصالت


زنجیره عرضه یکی از قسمت هایی است که در آن بلاک چین با عرضه یک روش بسیار ساده جهت اثبات اصالت کالا، از درون کارخانه تا استفاده کننده پایانی، خودرا ثابت کرده و حرفی با گفتن دارد. به نقل از شرکت تحقیقاتی گارتنر (Gartner) در میانه ی سال ۲۰۱۹، ۹۰ درصد پروژه‌های زنجیره عرضه مربوط به بلاک چین در نزدیکی فروپاشی قرار گرفتند. با توجه به این مطلب علت این شکست ها و نابودی ها ناتوانی در متحقق کردن وعده هایی بود که از گذشته داده بودند.

استفاده بلاک چین توسط چند شرکت محبوب در زنجیره تامین و تدارکات بیانگر این بود ثبات اصالت در زنجیره بک ویژگی و کاربرد بسیار مهم و اصلی است. همچنین شرکت حمل و نقل مِرسک (Maersk) طی سال 2018 از راه حل بلاک چین در امور خود بهره برد. دقیقا همان سیستمی که در چندوقت بعد شرکت تای کاستومز (Tai Customs) هم از آن بهره برد. شرکت بزرگ کوکاکولا هم با عرضه برنامه خود، دلیل محکمی بر کاربردی بودن این برنامه است که کوکاکولا بعد از یک سال 70 شریک برای خود پیدا کند در صورتی که تا قبل از آن تنها 2 شریک داشت.


بازی‌های کامپیوتری


بیت کوین و ووچر در بازی های کامپیوتری

یکی دیگر از مواردی که بلاک چین میتواند در آن بسیار پرکاربرد باشد و همچنین خودرا ثابت کند، بازی های کامپیوتری و فروشگاه های مجازی داخل بازی هاست مانند سلاح، لباس، تجهیزات و… با ارزشی نزدیک به 50 میلیون دلار یکی از بازار های پردرامد کسب و کارهای دنیای مجازی است. این تجهیزات و اقلام داخل بازی و مجازی بدون وجود بلاک چین در اختیار کاربران نیست و تحت توسعه سازندگان بازی قرار دارد. از توکن های مخصوص این بازی ها میتوانیم به کریپتو کیتیز (CryptoKitties) اشاره کنیم که قادر است به شما دارایی هخای مجازیتان را به صورت مطمعن ارایه دهد. لازم به ذکر است این توکن ها میتوانند در آینده صنعت بازی هارا کاملا تحت تاثیر خود قرار دهند.

همچنین از دیگر کاربردهای بلاک چین در این حوزه، پرداخت امتیاز و جایزه کاربران توسط توسعه دهندگان است، حال شرکت مایکروسافت جهت برطرف کردن مشکل پرداخت های با تاخیر خود با شرکت ارنست اند یانگ (Ernst & Young) وارد همکاری شده و قصد دارد راه حل های آسان تر و بدون تاخیری برای پرداخت های خود پیدا کند


کسب سود از سود


پس از بحران اقتصادی سال 2008 درافت سود از سپرده های بلند مدت بانکی، که در گذشته بسیار رواج داشت تقریبا بیهوده تلقی شد و دیگر سوده باب میل سرمایه گذاران را نداشت. ولی حساب های پرسود ارزهای دیجیتال راهه نوینی در عرصه کگسب سود بشمار میاید که شما جهت دریافت سود نیازی به برنامه های بزرگ یا سفته های بانکی ندارید و به راحت ترین شکل ممکن قادر هستید سرمایه خودتان را بالاتر ببرید.

از یکی از روش های خوب رای کسب سود از سرمایه میتوان از (Lending) نام برد. در این شیوه میتوانید سرمایه خودرا به دست کاربران بسپرید ودر ازای سرمایه خود سوده حاصل از پول خودرا دریافت کنید. روش بعدی که از طریق بلاک چین امکان پذیر است و از سریق اثبات سهام ممکن است استینگ (Staking) میباشد. در این شیوه کاربران ارزهای خودرا به شکل بلاک چین اثبات میکنند و بلاک چین از سرمایه های دیگران را برای تایید تراکنش ها بهره میبرد.

با اینکه کسب سود این دو روش خیلی بیشتر از سپرده گذاری های سنتی بانکی است . در مثاب ریسک این سرمایه گذاری ها نیز میتواند با توجه به پلتفرم انتخاب شده بالاتر باشد. پس انتخاب پلتفرم مناسب را میتوان یکی از مهم ترین اصول در این گونه روش ها خواند.


ذخیره ارزش


یکی از مهم ترین کاربرد های بیت کوین در دنیای امروز ذخیره سرمایه است. که میتوان آن را جزو عوامل تاثیر گذار در پیشرفت ان دانست.

در چند سال های سپری شده کشور های نظیر ایران، ونزویلا و ارژانتین که با رکورد بازار خود مواجه شدند باعث این شد که سرمایه گذاران جهت ذخیره سرمایه خود و محافظت از ان در برابر تورم به سرمایه گذاری و ذخیر سرمایه در ابازار ارزهای دثیجیتال روی بیاورند.

همچنین در بعد جهانی این موضوع در خصوص رویداد ها و اتفاقات مهم جهانی است که باعث هجوم سرمایه گذاران برای حفاظت از سرمایه خود به سوی ارزهای دیجیتال میباشد.

این موثر بودن صنعت بلاک چین در خصوص مقابله با تورم، بیانگر ارزتباط بسیار موثر بین فناوری های نوین و دشواری های اقتتصادی است که هیچکس نمیتواند منکر آن شود.


فضا برای پیشرفت وجود دارد


با وجود پیشرفت بسیار زیاد ارزهای دیجیتال ولی هنوز تحلیل گران معتقدند که ارزهای دیجیتال جای پیشرفت بسیار زیادتری دارند. این لزوم در پیشرفت در خصوص متنع ایجاد شده برای اضافه شدن کاربران تازه به حوزه بلاک چین، که یکی از دغدغه های بزرگ در خصوص آینده حوزه ارزهای دیجیتال است، بیار تاثیرگذار و مهم تر است و اکنون نیز در سال 2020 بهره بردن از ارزهای دیجیتال ملزم به کار کردن با فناوری و پلتفرم های مخصوص است ک عده متعددی از مردم به صورت کلی با آن ها آشنا نیستند که این مورد در خصوص افراد کم توان در قناوری یک مشکل به حساب میاید. که چند وقتی است که شرکت هایی مانند اسکریل (Skrill) سعی در برداشتن این موانع از جلوی کاربران تازه کار دارند.

با این وجود اعتماد کاربران و خیال آسوده انان از سرمایه و کعامله خود یکی دیگر از مسایل مهم این قناوری هاست. با بررسی های انجام شده فقط در سال قبل 21 حمله سایبری به صرافی ها صورت گرفت، و اکنون نیز هرروزه شاهد چنین اتفاقاتی چه بزرگ و چه کوچک هستیم. و تیتیر بسیاری از خبرگذاری ها و رسانه ها همینگونه اخبار است به عنوان مثال میتوانیم به سری برنامه های “ملکه گمشده ارزهای دیجیتال (Missing Cryptoqueen)” که توسط بی بی سی پخش میشد اشاره کنیم. این برنامه به گم شدن کلاهبرداره مضنون به وان کوین (OneCoin)، روخا ایگناتوا (Ruja Ignatova) میپرداخت و بیننده بسیار متعددی داشت. با نمیتوان منکر این شد که اینگونه اخبار و برنامه ها میتواند روی کاربران تازه و نا آشنا و افراد عادی دنیا تاثیرات بسیار منفی در خصوص ساختار ارزهای دیجیتال داشته باشد.


چگونه اعتبار ارزهای دیجیتال را بالاتر ببریم؟


هیچ یک از موارد گفته شده نمیتواند منکر تلاش های بی وقفه فعالان این عرصه جهت پیشرفت روزافزون و بالابردن ارزش این حوزه شود. به عنوان مثال کوین بیس همیشه سعی در معرفی کردن خود به عنوان یک صرافی که به صورت قانونی و مطمعن کار میکند داشته است و همیشه تلاش کرده که این را ثابت کند. کوین بیس دومین صرافی ای بود که قادر شد مجوز بیت لایسنس (Bitlicense) برای خود به ارمغان بیاورد، مثل صرافی هایی نظیر زاپو (Xapo) و بیت استمپ (Bitstamp). همچنین از انکلستان نیز صرافی کراکن (Kraken) زیر نظر امور مالی انگلستان (FCA) به کار خود ادامه میدهد.

لازم به ذکر است که پذیرفته شدن ارزهای دیجیتال از سوی شرکت ها و موسسات بسیار محبوب و معتبر در پیشرفت این فناوری نقش بسیار پررنگی دارد، ورورد اینگونه شرکت ها به این حوزه از چند جهت میتواند مثمر ثمر باشد.

اول اینکه باعث ورود کاربران بیشتر و کنجکاوی کاربران نااشنا با این حوزه میشود و به واسطه اعتماد به موسسات معتبر، اعتماد به این حوزه نیز در فضای فناوری بالا میرود، موسسات مالی دولتی نیز مهر اعتماد بسیار بزرگی در کارنامه ارزهای دیجتال میتواند باشد و یک دستاورد بزرگ در خصوص کاربردی بودن این حوزه، همچنین این پذیرش ها پیوند واضحی بین اقتصاد سنتی و فناوری ارزهای دیجیتال است که هیچکس نمیتواند منکر آن شود یا بگوید دیگری بر روی دیگری تاثیر منفی دارد.اربتاط لاک چین با هر حوزه دیگری نشانه از موفیت این حوزه دارد.

سال گذشته برای کاربران و فعالان این حوزه سال بسیار سردرگمی بود چرا که ارزهای دیجیتال توانستند صعود و سقوط زیادی را تجربه کنند. در این میان ارزهای دثیجیتال مورد استفاده اعتراضات مردمی و فعالان احتماعی قرار گرفت و راهی بسیار قابل اعتماد برای سپرده گذاری تبدیل شد و به نوعی باید بگوییم صنعت ارزهای دیجیتال و این فناوری در سال گذشته با قدرت طلوع کرد. هنوز هم موانعی در این میان وجود دارد که با برداشتن این موانع و نفوذ به زیرساخت های مالی مهم دنیا  باید شاهد پیشرفت و همگیر شدن بسیار پرقدرت این حوزه در دنیا باشیم.

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *