به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

ارز دیجیتال باثبات یا استیبل کوین (Stablecoin) چیست؟

ارز دیجیتال باثبات یا استیبل کوین (Stablecoin) چیست؟

طی چند سال گذشه ارزهای دیجیتال با ظاهری مانند پول در دنیا بوجود آمدند و سر و صدای زیادی در بازارهای معامله و سرمایه گذاری بپا کردند. بدلیل نوظهور بودن این ارزها همیشه دستخور نوسانات و فراز و نشیب های زیادی هستند و به نوعی ثبات بالایی ندارند. ارز دیجیتال ثابت و استیبل کوین (Stable Coin) یک ارز دیجیتال با ثبات است که سرمایه گذاران برای مقابله با نوسانات بازار از آن بهره میبرند.

توسعه ارزهای دیجیتال ، یکی از 20 فناوری مهم و اصلی در 20 سال اخیر بشمار میاید.این فناوری تواسنت در نطام مالی و پولی دنیا دستاورد های مثمر ثمری داشته باشد. عدم تمرکز، ناموجود بودن بخش های ثالث برای ایجاد ترامنش، کمیابی، امنیت زیاد و سرعت زیاده آن بخشی از مزیت های این فناوری بودندکه موجب برتری آن ها در برابر ارزهای فیات شد و شکل ویژه ای به خود گرفتند.

ولی این فناوری ها نیز مانند دیگر فناوری های نوپا در سال های اول با مشکلات جدیدی روبرو شدند و چندین بار احتمال ناوبدی آنغان وجود داشت. همچنین پایین بودن ارزش بازار این فناوری موجبل این شده است که با واریز یا برداشت قابل توجهی از سرمایه به طور کلی بازار دچار ریزش یا افزایش و در نتیجه فراز نشیب بسیار زیادی میشود. حتی بیت کوین به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال که ارزشش دوبرابر مجموع دیگر ارزهاست نمیتواند خودرا از نوسانات بازار در امان نگه دارد.

فراز و نشیب ارزهای دیجیتال

فراز و نشیب ارزهای دیجیتال

در دنیای معاملات ممکن است فردی یک شبه به یک میلیونر تبدیل شود و در طرف دیگر فردی یک شبه میلیون ها سرمایه خودرا از دست بدهد. شاید برای افرادی که بیرون از معاملات این را میبینند بسیار جالب باشد ولی در آینده موجب بدبینی افراد به این بازار و صنعت سرمایه گذاری میشود.

این نوسانات موجب شد که جای خالی یک ارز دیجیتال با ثبات و قابل اطمینان به چشم بیاید و افراد خواستار چنین بازاری برای معامله و یا نگهداری سرمایه باشند.”ارز دیجیتال با ثبات” در واقع پاسخی برای این نیازها بود.


ارز دیجیتال باثبات چیست؟


ارز دیجیتال باثبات یا همان استیبل کوین (Stablecoin) به شکلی از ارزهای دیجیتال میگویند که ارزش آن به یک دارایی دیگر مانند طلا یا دلار وابسته است. برای مثال ارز دیجیتال “تتر” به دلار وابسته است و ارزش آن با ارزش دلار بالا و پایین میشود.

اضافه بر دلار، تقریبا ۱۸۰ ارز دیگر مثل پوند، یورو، ین، یوان، دینار و … موجد است که سازمان ملل آن‌ها را به عنوان یک دارایی مهم به رسمیت میشناسد. با وجود مشکل هایی نظیرتورم، کارمزد بالای تراکنش هاو… ولی این ارزها یک ویژگی بزرگ نسبت به ارزهای دیجیتال دارند که آن “ثبات قیمت” است. این مزیت باعث شده است که بسیاری سرمایه گذاران خودرا به آن متکی کنند. قصد بوجود امدن ارزهای دیجیتال با ثبات استفاده از ئیژگی ارزهای فیات در نوسانات بازار است.

ارزهای دیجیتال باثبات یا Stablecoin

پایداری و ثبات؛ هدف اصلی استیبل کوین ها

در مجموع، استیبل کوین ها نوعی از ارزهای دیجیتال میاشند که پشتیبان ثابت دارند. اغلب متکی بودن یک ارزدیجیتال به پشتیبانش 1:1 است. پشتیبانی که ارز دیجیتال به آن وابسته است در بین کوین ها متفاوت است و همین تفاوت آن هارا به دو نوع متمرکز و غیرمتمرکز دسته بندی کرده است.

استیبل کوین متمرکز

پشتیبان ارز دیجیتال متمرکز، یک ارز فیات یا کالا میباشد. اغلب این کوین ها بوسیله یک بخش متمرکز اداره میشوند.و همچنین بخش متمرکز کالا یا سرمایه را به عنوان وثیقه نزد خود نگهداری میکنند.

ارز دیجیتال «USDT» که توسط شرکت تتر مدیریت میشود، یک مثال از ارزهای دیجیتال باثبات میباشد که بوسیله دلار پشتیبانی می‌شود.همچنین ارز دیجیتال «پترو» مثال دیگری است که از نوع پشتیبانی شده توسط کالا است که بوسیله دولت ونزوئلا جهت مقابله با ابرتورم توسعه یافته است. این ارز بوسیله نفت ونزوئلا پشتیبانی می‌شود.

استیبل کوین غیرمتمرکز

ارز دیجیتال باثبات غیرمتمرکز به ارزهایی گفته یمشود که توسط هیچگونه بخش ثالثی کنترل نمیشود. ولی این به این معنی نیست که این ارزها پشتیبان ندارند. در حقیقت پشتیبان این ارزها ، ارزهای غیرمتمرکز دیگر هستند.


کاربردها در دنیای واقعی


با توجه به اینکه ارزهای دیجیتال با ثبات یا استیبل کوین در مرحله های آغازین خود هستند. ولی با این حال در حال حاضر استفاده از ان ها در دنیای واقعی ممکن است . در ادامه به چند مورد از این استفاده ها اشاره میکنیم :

استفاده روزمره

در حال حضر قادر هستیم از استیبل کوین ها مثل ارزهای فیات عادی در مبادلات روزانه استفاده کرد. با این مزیت که استیبل کوین ها،  ویژگی های ارزهای دیجیتال را هم برای شما به ارمغان میاورند.

زیاد دور نیست روزهایی که برای دادن هزینه های رستوران ها و فروشگاه ها توسط گوشی تلفن با استفاده از ارزهای دیجیتال بهره ببریم و جهت دادن پول به یچه هایمان به رمزارزها متکی شویم.

همچنین برای تراکنش های برون مرزی میتوان از اینکونه استیبل کوین ها بهره برد و با این کار دیگر هزینه برای تراکنش های متعدد برای تبدیل ارزها صرف نمیشود و همچنین در وقت نیز صرفه جویی میشود.

آسان‌سازی پرداخت‌های همتا به همتا و قراردادهای هوشمند

قرارداد هوشمند (Smart Contract) به قرارداد هایی گفته میشود که زمینه آن به اساس بلاک چین چیده شده و شرط های آن نیز فراهم میشود و در ادامه بدون تایید های طرفین قرار داد پابرجا بوده و به صورت خودکار اجرایی میشود. همچنین این قراردادها شفاف ، قابل اعتماد ، قابل ردیابی و بدون برگشت میاشند. برای مثال میتوان به پرداخت قراردادهایی نظیر، پرداخت وام، حقوق کارمندان، اجاره ماهانه و سود های شراکتی اشاره کرد.

قرارداد هوشمند (Smart Contract)

قرارداد هوشمند (Smart Contract)

اکنون نیز بسیاری از مراکز مشاغل از راه دور برای پرداخت حقوق کارمندان خود اینگونه قراردادها و پرداخت ها در بستر بلاکچین استفاده میکنند. زیرا نیاز به تبدیل ارز فیات برای پرداخت در کشورهای مختلف نیست و میتوان به راحتی با استفاده از ارزهای باثبات اینگونه پرداخت هارا انجام داد.

حواله‌های پرسرعت و مقرون به صرفه

استیبل کوین ها قابلیت این را دارند که زندگی زیادی از خانواده هارا در سطح دنیا تغییر دهند. اکنون در دنیا بسیاری از کارگران با استفاده ازخدماتی نظیر وسترن یونیون پول مورد نیاز خانواده خودرا برای آنان ارسال میکنند.

ولی با استفاده از فناوری ارزهای دیجیتال میتواندد با کمترین کامزد و با سرعت بالا پول مورد نیاز خودرا از کشوری به کشور دیگر بفرستند و از این بابت خیالشان آسوده باشد. همچنین میتوانند از کیف پول های دیجیتالی نیز بهره ببرند. در دنیایی که ارزهای دیجیتال وجود دارند دیگر زمان و مکان و فاصله برای انتقال پول معنای خاصی ندارد.

محافظت از سرمایه در برابر سقوط ارزش ارز ملی

همچنین میتوان برای محافظت از سرمایه خود در برابر تورم و سقوط ارزش پول ملی از ارزهای دیجیتال بهره برد. ولی در مقابل ارزهای دیجیتال نیز فراز و نشیب بالایی دارند و بهتر اسیت که به ارزهای دیجیتال باثبات یا استیبل کوین ها روی بیاورند.

به عنوان مثال ونزوئلا نمونه ای امروزی و قابل مشاهده است. بحران اقتصادی و تورم  در این کشور به یک فاجعه یک میلیون درصدی تنبدیل شده. قیمت کالها در این کشور به صورت هفتگی چند برابر میشود و سرمایه افراد این کشور هرروز ارزش خودرا به مقدار بیشتری از دست میدهد و این بی ارزش شدن هررزو ادامه دارد.

بی ارزش شدن پول ملی (بولیوار) ونزوئلا

بی ارزش شدن پول ملی (بولیوار) ونزوئلا

در حال حاضر برای اینگونه کشور های بحران زده استیبل کوین ها میتواند راه نجاتی باشد برای کسانی که میخواهند از سرمایه و پس انداز خود در برابر ریزش ارزش محافظت کنند.

بهبود عملکرد صرافی‌های ارز دیجیتال

اکنون به موجب قوانین امنیتی سخت امکان پیشتیبانی صرافی های دیجیتال از ارزهای فیات فقط در صرافی های محدودی با نظارت کامل وجود دارد. راه حل این دغدغه تنها استفاده از ارزهای دیجیتال باثبات یا استیبل کوین است که به کاربران امکان استفاده از هر دو نوع ارز را میدهد. جهت انجام این امر تنها باید بجای استفاده از دلار از ارزهای دجیتال وابسته به دلار در صرافی ها استفاده شود.

مارکت تتر در بایننس

مارکت تتر در بایننس

این امر باعث سهولت در کار تازه واردان میشود. زیرا دیگر لازم نیست قیمت ارزهای دیجیتال را با بیت کوین که قیمت پرنوسانی دارد مقایسه کرد و فقط کافیست قیمت هارا با دلار در بازار مقایسه کنند. اکنون نیز بسیاری از صرافی ها جهت خرید الت کوین کاربران را ملزم به بهره از بیت کوین میکنند.

سرمایه‌گذاری

اتسیبل کوین ها همچنین راه مناسبی برای سرمایه گذاری هستند. برای افرادی که میخواهند روی طلا یا دلار سرمایه گذاری کنند دیگر با استفاده از استیبل کوین نیاز به خرید فیزیکی و نگهداری انان نیست و به راحتی قادر هستند اتسیبل کوین طلا یا دلار بخرند و به راحتی همیشه با اطمینان همراه خود داشته باشند. البته با اعتبار استیب موینی که میخرید را در نظر بگیرید.


محدودیت‌ها


اتسیبل کوین ها نیز بدون معایب یا محدودیت نیستند و محدودیت هایی در آن وجود دارد کاربران باید آن توجه کنند برای مثال میتوانیم تتر را نام ببریم. تتر که توسط فیات پشتیبانی میشود. تحت نظارت نهادهای متمرکز است و این امر نیاز به اعتماد کاربران دارد که مطمعن شوند دلار ها به اندازه حرفا هاشان در دسترس باشد که ارز دیجیتال تتر سابقه درخشانی در این امر ندارد و تا اندازه قابل توجهی اعتماد خودرا از دست داده است.

تتر هنوز حساب واضخی جهت برملا کردن میزان سپرده‌هایش قراهم نکرده است. عده زیادی از کاربران بر این باورند تتر درحقیقت فقط بخشی از دارایی‌هایی را که ادعا می‌کند، به طور حقیقی در دسترس دارد. این اتهامات موجب شد ارزش بازار تتر در اکتبر ۲۰۱۸ (مهر ۱۳۹۷) بیش از یک میلیارد دلار ریزش داشته باشد.

برای بوجود امدن اعتماد بین کاربران و نهاد میبایست یک نهاد سوم به تمام حسابرسی ها نظارت داشته باشد و اعتماد کاربران را به این طریق بالا ببرد.

لازم به ذکر است دارایی‌‎هایی که متکی به فیات هستند، میبایست تحت نظارت افراد قانون و در چارچوب مقررات مرتبط به ارزهای فیات باشند. این موضوع مبادله این ارزهارا با ارزهای دیجیتال با مشکل روبرو خواهد کرد. درحقیقت اندازه نقدینگی این ارزها از ارزهای دیجیتال بسیار کمتر است.

این امر در خصوص استیبل کوین هایی که پشتوانه کالا دارند نیز اتفاق میفتندپپد. تصور کنید کوینی دارید که پشتیبان آن طلا است و قصد بر نقد کردن ان دارید. جهت انجام این کار باید زمان زیادی صرف کنید. با حتی اشید لازم باشد به کشور منبع وثیقه سفر کنید و در مجموع باید برای انجام این کار هزینه و زمان زیادی صرف کنید.

از دیگر مشکلاتی که باید به ان اشاره کنیم احتمال سقوط ریزش ارز فیات است که مطمعنا ارز دیجیتال وابسته به آن نیز دچار ریزش خواهد شد. اگر اتفاقی مانند “چهارشنبته سیاه” یکبار دیگر اکنون رخ دهد تمام ارزهای دیجیتال وابسته به ارزهای فیات نیز دچار ریزش میشود در اتفاق چهارشنبه سیاه پول ملی انگلستان در برابر دلار 25 درصد افت را تجربه کرد.

استیبل کوین های غیرمتمرکز هم از این مشکل در امان نیستند و ممکن است در اثر ریزش ارز پایه آن ها نیز ریزش داشته باشند. در مجموع نوسان دارایی های دیجیتال بیشتر است. و با توجه به اینکه استیبل کوین ها از ارزهای فیات به عنوان پشتیبان بهره میبرند پس در نتیجه بیشتر در نوسان مورد ضرر واقع میشوند.


چشم‌انداز پیش‌رو


ارزهای دیجیتال و استیبل های کوین های در بازار سرمایه گذاری تازه وارد هستند و هنوز در حال عیب زدایی و شکل گرفتن هستند و هوز میتوانیم مسیر طولانی ای در پیش روی ان ها ببینیم که بیشتر پیشرفت کنند و همگیر شوند.

شرکت‌ها و نهادهای متعددی مانند فیس‌بوک، جی‌پی‌مورگان و … که روز به روزهم به تعداد انها اضافه میشوند، در حال توسعه ارز دیجیتال مخصوص خود هستند و به دلیل داشتن پشتیبان میتوانیم آن هارا نیز یک نوع استیبل کوین بشناسیم.

ارز دیجیتال لیبرا فیسبوک

لیبرا؛ از پروژه‌های نویدبخش حوزه استیبل کوین ها

در عرصه بلاک چین که همیشه دستخوش تغییرات زیادی بوده است، نمیتوان آینده بازار را پیش بینی کرد. ولی استیبل کوین ها میتواند در آینده خودرا ثابت کرده و اعتماد بسیاری را جلب کند.

هر کدامیک از ارزهای دیجیتال باثبات، مشکلات و مزیت های خاص خود را دارا هستند و نمیتوان گفت که همه آنان بدون عیب و کامل هستند. با این وجود، توسعه یافتن و گسترش ارزهای دیجیتال ملی (CBDC)، قادرند ثبات و ارزشی را که استیبل کوین‌ها در سطح جهانی برای اشخاص و مشاغل بوجود میاورند، دچار اختلال کند.

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.