به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

حقوق متخصص ارزهای دیجیتال و بلاک چین در جهان چقدر است؟ بررسی جامع مشاغل بلاک چینی

حقوق متخصص ارزهای دیجیتال و بلاک چین در جهان چقدر است؟ بررسی جامع مشاغل بلاک چینی

همراه با افزایش قیمت بیت کوین طی سال ۲۰۱۹ که تنها در چهار ماه از ۳,۵۰۰ دلار در ماه فوریه به ۱۲,۶۸۹ دلار در ماه ژوئن افزایش یافت، در این میان بازار کار و مشاغل در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاک چین نیز افزایش قابل توجهی داشت. درخواست ها جهت وکلای بلاک چین نیز رشد زیادی داشته است، فیسبوک به صورت جدی در حال جذب افراد جدید است و یالات متحده امریکا در فرصت های شغلی حوزه ارزهای دیجیتال و بلاک جین بسیار پیشرو است.

کوین تلگراف طی مقاله ای ارزشمند به ارزش ماشغل حوزه ارزهای دیجیتال و بلاک چین در بازار کنونی منتشر کرده است.


آمریکا در صدر استخدام‌های بلاک چینی


آمریکا بیشتریت مشاغل بلاک چین [زرین اکسچنج]با توجه به گزارش سه ماهه آغازین سال ۲۰۱۸ که آپ‌ورک (Upwork)، عظیم ترین شبکه فریلنس (دورکاری) جهان، بررسی کرده است، فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال در لیست صد مشاغل پر تقاضای سال های اخیر وجود دارد. بررسی و تحیلیل های صورت گرفته توسط شرکت جهانی هایرد(Hired) بیانگر این است که مشاغل متخصصیان بلاک چین در طول سال قبل افزایش 517 درصدی را تجربه کرده است.

طی سال ۲۰۱۹، تقاضاها جهت متخصصانِ این‌چنینی تغییر قابل توجهی نداشته است. واژه «بلاک چین» در بازار کار  بیشتر از قبل بر سر زبان هاست و تکرار میشود، به همانگونه که در آغاز قرن ۲۱ وابسته کردن واژه «ابری» (Cloud) به هر تخصص و شغلی رایج بود. شرکت هایی که قصد بر سوار شدن بر این جریان فناوری را دارند، موقعیت های شغلی متعددی را فراهم میسازند ولی اکنون نیز تعداد افراد متخصص این حوزه برای این بازار کافی نیست.

با توجه به داده‌های اخیر سایت بین‌المللی یافتن مشاغل لینکدین (LinkedIn)، میزان موقعیت های شغلی مناسب و وابسته به بلاک چین از ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ (آذر ۹۷) تا امروز افزایش قابل توجهی داشته و تعداد متقاضیان نیز رشد کرده است.با این وجود شرکت های پیشرو در این زمینه از پایان جولای (مرداد) ۲۰۱۹،  ۱۶,۶۶۸ موقعیت شغلی فراهم کرده اند که این پیشرفت 2 درصدی نسبت به سال قبل را نشان میدهد.

تغییرات موقعیت های شغلی بلاک چین [زرین اکسچنج]میزان نهادهای امریکایی که به کار گرفتن متخصصان بلاک چین میپردازند افزایش زیادی داشته. ایالات متحده در حوزه فراهم کردن موقعیت های شغلی بلاک چینی مثل سابق بالتر از تمام کشورها قرار دارد و طی سال 2019 قدر بوده رکورد سال قبل خودرا جابه جا کند. با توجه به اظلاعات وب‌سایت کاریابی گلس‌دُر (Glassdoor)، از پایان ماه جولای ۲۰۱۹، نهادهای آمریکایی به طور کلی ۲,۹۰۷ موقعیت شغلی را در این وب‌سایت ثبت کرده اند که در مقایسه با سال ۲۰۱۸ افزایش ۴۰ درصدی داشته است. که همین افزایش تقریبا 2 برابری نظر کارشناسان به سمت مشاغل بلاک چین جلب کرده است.

با توجه به اطلاعات ما، بازار کریپتو و بلاک چین در حال حاضر تازه در اغاز راه خود قرار دارند و این صنعت نوین به سرعا در حال پیشرفت است. از فوریه ۲۰۱۸ تا فوریه ۲۰۱۹، ما نظاره گر این واقعه بودیم که میزان موقعیت های شغلی وابسته به ارزهای دیجیتال، بیت کوین و بلاک چین، به میزان 90% افزایش یافت.

ولی از سویی دیگر، با نگاه به اطلاعات تحلیل‌گران وب‌سایت ایندید (Indeed) که به کوین‌تلگراف فرستاده بودند، در مجموع کل جهانی از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹، میزان موقعیت های شغلی که در آن ها کلمه های (بلاک چین) و (ارز دیجیتال) بوده در مقایسه با کل بازار کاهش 12% داشته است.
غییرات موقعیت های شغلی بلام چین به تفکیک سایت ها [زرین اکسچنج]این کم شدن متقتضیا مشاغل بلاک چینی توسط شرکت های کاریابی و استخدام عظیم جهانی دیگر نیز تایید شده است. شرکت های بزرگی مانند گلس‌در و انجل‌لیست (AngleList) هم هریک به ترتیب ریزش 11 و 18 ردصدی را در این حوزه بیان میکنند.
تقاضای افراد جهت مشاغل بلاک چینی در مقایسه با سال ۲۰۱۸ نصف گردیده است. با توجه به اطلاعات کسب شده بوسیله کارشناسان سایت ایندید، میزان تقاضای افراد برای شغل های وابسته به بلاک چین و ارزهای دیجیتال در مقایسه با کل بازار طی سال گذشته 52% ریزش داشته است.تحلیل گران از ارتباط بسیار جدی بین قیمت بیت کوین و جستجوی افراد به دنبال اینگونه مشاغل خبر دادند:بیت کوین در دسامبر سال 2017 به بیشترین ارزش و نرخ خورد دست یافت ولی در فوریه 2019 فقط 37% از آن قیمت را توانست حفظ کند. نواسانات بیتن کوین با میزان تقاضای مشاغل در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال رابطه مستقیم دارد و نمیتوان منکر این واقعیت شد.

متقاضیان شغل و علاقه کارفرمایان به بیت کوین [زرین اکسچنج]تغییرات موقعیت های شغلی و میزان جستجو [زرین اکسچنج]


کارمندان تمام وقت در ارجعیت


میزان شغل‌های از راه دور در حوزه صنعت بلاک چین، از سال ۲۰۱۸ تا امروز به مقدار زیادی ریزش داشته است: ۲۵ موقعیت فراهم شده در سال ۲۰۱۹ در مقابل ۱۲۷ موقعیت در سال ۲۰۱۸. ایلامینیتز (Illuminates)، شرکتی که قصد  تهیه پلتفرم غیرمتمرکز روابط تجاری دا دارد، اعتقاد دارد در میان داوطلبان و متقاضیان نیز گرایش شبیهی موجود است. این شرکت در گفتگو با کوین‌تلگراف اظهار داشت:

حتی در مشاغل نوظهور نیز میزان کاهش در قسمت کار از راه دور به وضوح قابل مشاهده است. و فقط ۲۹.۵% از موقعیت های شغلی به صورت از راه دور میباشند. به اعتقاد ما این مشکل به سبب توسعه دهندگان نابلد با پرونده و نمونه‌کاری‌های دروغین، معضلات میان شراکت‌ها، ارتباط تهیه کنندگان، وعده‌های ناموفق و وقفه در پرداخت مطالبه بوجود میاید. یقینا این معضلات در حوزه های بلاک چین و ارزهای دیجیتال به علت بدنام شدن این حوزه توسط افراد سودجو با هدف پولشویی شکل گرفته است. این فقط یه کعضل زودگذر در مقیاس کوچک نیست.

میانگین حقوق سالیانه یک متخصص بلاک چین [زرین اکسچنج]


درآمد متخصصان بلاک چین چقدر است؟


با نگاه به اطلاعات مختلف گردآوری شده بوسیله گلس‌در و ایندید، میزان پرداخت دستمزد شاغلان بلاک چین در مقایسه با سال قبل کاهش قابل توجهی نداشته است.

با توجه به اطلاعات گلس‌در، بازه ی حقوق‌های اعلام شده چیزی میان ۱۷,۰۰۰ تا ۲۷۱,۰۰۰ دلار در طول سال به صورت متغیر است. اطلاعات و گزارشات شرکت بلاک چینی تک‌اطلس (TeQatlas) بیانگر این است که اغلب حقوق‌های درخواستی اینگونه از مشاغل میانگین ۸۱,۰۰۰ تا ۱۴۴,۰۰۰ دلار در سال گزارش شده. میانگین حقوق با توجه به گزارشات ایندید اما ۷۵,۰۰۰ تا ۹۰,۰۰۰ دلار در سال بود که مقدار متوسط آن ۸۲,۵۰۰ دلار است. که نسبت به سال قبل، گلس‌در طی مقاله ای در ماه آگوست سال ۲۰۱۸ میانگین دستمزد متخصصان بلاک چین را ۸۴,۸۸۴ دلار گزارش کرده بود.

با این وجود، میانگین دستمزد در سال 2019،در مقابل ریزش قیمت قیمت‌ها و یا اضافه شدن تعداد متقاضیان اهل آسیای جنوبی (هند، نپال، پاکستان و …) که در چلتفرم هایی مثل آپ‌ورک علاقمند اند که در مقابل پرداخت ۱۰ الی ۲۰ دلار در ساعت مشغول بکار شوند تحت تاثیر قرار نگرفت.

این در حالتی است که میانگین دستمزد درخواستی شاغلان آمریکایی در این سایت‌ها ۱۰۰ دلار در ساعت و یا بیشتر ثبت میشود. از تاریخ ۲۸ جولای سال ۲۰۱۹، به کارگیری متخصصان هنید بهترین گزینه برای توسعه دهنگان بوده است. زیرا یه شاغل هندی در مقابل یک ساعت کار میتواند تنها 3 دلار درخواست کند. همچنین بالاترین هزینه در فعالیت های بلاک چینی مربوط به وکلای عرصه بلام چین و حوق آن در آمریکاست که چیزی حدود 200 دلار در ساعت دریافت میکنند.

حقوق متخصصین بلاک چین به صورت ساعتی [زرین اکسچنج]تحلیل گران شرکت تک‌اطلس موقعیت های شغلیِ قابل دستیابی وابسته بلاک چین در سال آتی مورد برسی قرار داده اند. با توجه به این گزارشات، بالاترین دستمزد همچنان در ایالات متحده (تقریبا چیزی حدود ۱۰۹,۷۷۳ دلار) اختصاص داده میشود و بعد از آن از آن با تفاوت اندک (۹۸,۵۰۰ دلار) به شاغلان آسیایی تعلق دارد، این وجود مقدار تقریبی دستمزد متخصصان اروپایی ۵۷,۵۰۰ دلار و ۳۰% کمتر از متخصصان آمریکایی‌ست. با این وجود احتمال دارد جستجوگران کار از کشورهای دیگر با علاقه به کار از رواه دور، کار با حقوق بیشتری پیدا کنند.

میانگین حقوق متخصصان بلاک چین به تفکیک جغرافیایی [زرین اکسچنج]


برنامه‌نویس‌ها؛ مهم‌ترین گروه


قسمت بزرگ مشاغل حوزه بلاک چین و ارز دیجیتال مثل سابق بر عرضه کنندگان معطوف است و بالاترین تقاضا نیز برای این عرصه است. مقاله «مشاغل نوپای ایالات متحده» که لینکدین در سال ۲۰۱۸ به آن پرداخته است . بیانگر این است که درخواست ها جهت استخدام توسعه‌دهندگان بلاک چین در مقایسه با سال گذشته  ۳۳ برابر افزایش داشته است.

در اکتبر سال ۲۰۱۸، با توجه به اطلاعات جانکو اسوشیتز (Janco Associates)، شرکت مشاوره‌ای که تحلیل های مربوط به حقوق را انجام می‌دهد، نیانگین حقوق یک توسعه‌دهنده بلاک چین ۱۲۷,۰۰۰ دلار در سال برآورد شده.

با توجه به آمار و بررسی هایی که بوسیله شرکت کاریابی هایرد جمع آوری شده است، میشود فهمید که مقدار درآمد توسعه‌دهندگان بلاک چین با توجه به منطقه چیزی حدود ۶۷,۰۰۰ تا ۱۵۵,۰۰۰ دلار در سال است.

در آغاز سال ۲۰۱۹، این ارقام کمی متفاوت است. در ژانویه، درآمد سالانه میانگین برای توسعه‌دهندگان بلاک چین ۱۳۲,۰۰۰ دلار برآورد شد و مجرب ترین توسعه‌دهندگان ۱۷۶,۰۰۰ دلار سود بدست آوردند.

با این وجود، پس از ۶ ماه، در تاریخ ۲۲ جولای ۲۰۱۹، با نگاه به گزارشات شرکت کاریابی زیپ‌ریکروئیتر (ZipRecruiter) میانگین حقوق یک توسعه‌دهنده بلاک چین در ایالات متحده در سال با اندکی ریزش به ۱۲۶,۰۲۰ دلار در سال تبدیل شد و این آمار ۱ الی ۵ درصد پایین تر از سال قبل است.

بنابراین، اگر به پرتقاضا ترین موقعیت های شغلی همین وب‌سایت توجه کنید خواهید فهمید که در ۷۵% از موارد شرکت‌ها راضی به پرداخت ۱۳۶,۰۰۰ دلار در سال هستند و این آمار حتی از حقوق‌های سال ۲۰۱۸ نیز فراتر رفته است.

با این حال انگار یافتن شغلی با درامد نیم میلیون دلاری، به چیزی فراتر از شانس نیاز دارد. زیرا تحلیل ها بیانگر این است که میانگین دستمزد یک توسعه دهنده بلاک چین در سال تفاوت چندانی نکرده است. این موضوع بیانگر این است که حتی اگر موقعیت مکانی را در نظر نگیریم، شما با چندین سال تجربه و تبدیل شدن به یک متخصص مجرب، بازم هم موقعیت پیدا کردن یک شغل نیم میلیون دلاری را برای پیشرفت ندارید.

با این وجود، کارشناسان ایلامینیتز در خصوص اضافه شدن افراد متعدد از توسعه‌دهندگان منطقه های محروم مثل نیجریه، پاکستان، هند و کنیا به عرصه مشاغل که قیمت و میانگین کار کمتری را فراهم میکنند، اخطار دادند. با توجه به گفته کارشناسان، این روند، کم شدن تقاضا جهت توسعه‌دهندگان دورکار را به ارمغان میاورد.


بیت کوینِ گران‌تر، حقوق بیشتر


بیت کوین گرانتر، حقوق بیشتر [زرین اکسچنج]افرادی که حقوقشان به صورت ارز دیجیتال محاسبه و پرداخت میشود، با صرف نظر از ترفیع و افزایش حقوق، دستمز آن ها خود به خود با قیمت بیت کوین افزایش میابد. کارمندانی که حقوق 2.000 دلاری ماه دسامبر و ژانویه و فوریه خودرا نگه داشته باشند. با احتساب افزایش سریع بیت کوین پول آن ها حالا 3 و نیم برابر گردیده و پیزی حدود 21.000 دلار سرمایه در اختیار دارند.

مقبولیت و محبوبیت پرداخت دستمزد به ارز دیجیتال با بررسی های فراهم شده توسط بیت‌ویج (Bitwage)، شرکتی که به شرکت‌ها جهت پرداخت دستمزد کارمندانشان به صورت ارزهای دیجیتال خدمات فراهم میکند، مورد تایید واقع شده. با توجه به  بررسی ها و داده های این سرویس، هم اکنون، ماهانه ۲.۵ میلیون دلار جهت حقوق پیمان‌کاران و کارمندان تمام وقت هزینه صرف میشود و مجموعا مقدار ارزهای دیجیتال که توسط این سرویس به شاغلان پرداخت گردیده از 31 میلیون دلار طی سال 2018 به 50 میلیون دلار در جولای 2019 افزایش پیدا کرده است.

نکته جالب این است که، شرکت‌هایی عظیمی مثل آمازون، گوگل و اپل متخصصانی دارند از خدمات شرکت بیت ویج جهت تبدیل حقوق خود بهخ ارزهای دیجیتال استفاده میکنند. در حقیقت بیت ویج این مزیت ها ارایه کرده تا کارمندان قادر باشند به شکل قانونی از پرداخت ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین بهرمند شوند. همچنین از ماه ژانویه شرکت ها قادرند برای پرداخت مالیات یا بیمه درمانی خود از ارزهای دیجیتال استفاده کنند.


غول‌ها در حال استخدام نیرو


شرکت های بزرگ در حال استخدام نیروی بلاک چین [زرین اکسچنج]صرف نظر از نوسانات در حوزه ارزهای دیجیتال، بنظر میرسد شرکت‌های محبوب جهانی پتانسیل برای پیشرفت زیادی را در این بازار نوپا دیده اند. طی سال 2019 شرکت های بزرگ متعددی در کسب نیروی متخصص و افتتاح دفاتر ویژه در عرصه وابسته به ارزهای دیجیتال بسیار پیشرو بودند..

به نقل از انجل‌لیست، هم اکنون فقط در آمریکا حدود ۱,۵۰۰ استارتاپ کریپتویی که قارد بودند از طریق ICO یا همان توسعه اولیه سکه در مجموع ۳.۷ میلیارد دلار کسب سود کنند، هم اکنون در راستای جذب نیروهای کارآمد هستند.

از بزرگترین و جدی ترین شرکت‌ها در این عذصه باید از آی‌بی‌ام IBM، سیسکو (Cisco) و اکسنچر (Accenture) نام ببریم که در مجموع ۱,۰۰۰ موقعیت شغلی قابل دستیابی را فراهم کرده اند.

بیشترین میزان حقوق ها را شرکت‌های توسعه دهنده و مخصوص در حوزه بلاک چین و ارز دیجیتال پرداخت می‌کنند، با این وجود که بقیه شرکت ها در حال پیشرفت هستند و همچنین دستمرد کارمندان خود را به صورت ارزهای دیجیتال پرداخت میکنند. برای مثال شرکت هایی مانند، صرافی کراکن (Kraken)، اظهار کرده که در ماه آوریل دستمزد 250 نفر از متخصصان خودرا به صورت بیت کوین داده است و در ادامه درخواست افراد برای گرفتن دستمزد به صورت بیت کوین یا ارزهای دیجیتال از سوی کارمندان ادامه دارد.

بالاترین دستمزد ها به تفکیک شرکت های بزرگ [زرین اکسچنج]جالب این است که کراکن تقریبا ۸۰۰ کارمند دارد. با این حال با حساب اندک میتوانیم بفهمیم که حدود ۳۰% از متخصصان آن حقوق خودرا به صورت بیت کوین دریافت میکنند. ولی کراکن در زمینه پرداخت حقوق به صورت ارزهای دیجیتال تنها نیست، با توجه به بررسی های سال 2018، 90% متخصصان بایننس هم دریافت حقوق به صورت ارز دیجیتال را انتخاب کرده اند.

اخیرا در دفاتر فیس بوک نیز تعداد قابل توجهی موقعیت های شغلی وابسته به بلاک چین  اعلام شده است. در ماه مارس 2019 وب سایت موقعیت های فیسبوک، 22 موقعیت شغلی جدید را اضافه کرد. در واقع فیس بوک قصد در استخدام کارشناسان مجرب ، مدیران متخصص و برنامه نویسان ماهر در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاک چین را دارد.


مشاغل بلاک چینی ماندگارند


مشاغل خوزه بلاک چین [زرین اکسچنج]این موضوع به این منظور نیست که متخصصان حوزه بلاک چین و کارشناسان مربوط به آن قرار است جای همه را بگیرند و قصد در گرفتن شغل دیگران داشته باشند. ولی اینگونه موقعیت های شغلی به سرعت در آینده گیشرفت خواهد کرد.

این بدیهی است که با کاهش ارزش ارزهای دیجیتال، موقعیت های شغلیه وابسته به آن نیز کمتر شود. (Tal Vinnik)، استراتژیست داخلی در ایندید پرایم (Indeed Prime) که وظیفه معرفی افراد مجرب در هر زمینه ای به شرکت هارا دارد در گفتگویی اظهار کرد :

برای نخستین مرتبه،میزان شغل ها به ازای یک میلیون نفر در درخواست ها در میلیون جلو رد، اکنون اگر ارزش بیت کوین به شکل قابل توجهی کاهش یابد ، فردی که در جستجوی شغل بلاک چینی است یقینا رقابت کمتری را باد افراد دیگر خواهد داشت. همچنین میشود گفت نابلد بودن افراد تازه ورود به این بازار در 3 سال گذشته نیز رفع شده باشد و متخصصان و کپتوسعه دهدگان به مهارت کافی دست پیدا کرده باشند.

اتفاقات و مسایل متعددی ممکن است روی پرداخت دستمزد به صورت ارز دیجیتال موثر باشند. در مجموع، در برهه ای که ارزش بیت کوین بسیار کمتر از اکنون بود، پرداخت حقوق به صورت بیت کوین بسیار رایج شد، ولی با رشد بی سابقه ارزش بیت کوین و بالا رفتن ریسک این روش پرداخت، و ترس افراد از سقوط دوباره ، ممکن است در آینده دیگر محبوبیت سابق را در پرداخت دستمزد ها نداشته است.

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *