به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

سرمایه گذاری رشد (Growth Investing) چیست؟

سرمایه گذاری رشد (Growth Investing) چیست؟

سرمایه گذاری در واقع افزایش یک میانگین و الگو برای فردیست که برای رشد ارزش سرمایه یک سرمایه گذار تلاش میکند. سرمایه گذاران اغلب در بازارهایی مشغول فعالیت اند که احتمال افزایش ارزش بیشتری دارند. این بازارها معمولا از ارزش پایینی برخوردارند ولی سرمایه گذاران امید به بالارفتن ارزش آن ها در آینده را دارند پس در این بازارها سرمایه گذاری میکنند با هدف کسب سود از افزایش ارزش سرمایه مورد هدف. در ادامه با مفاهیم سرمایه سرمایه گذاری و بخشی از آن به زبان ساده آشنا خواهید شد.

در عالم و بازار اقتصاد، «سرمایه‌گذاری» به خرید سهام یا هرچیز قابل خرید با هدف افزایش سرمایه خود و ارزش آن دارایی در آینده میگویند.سرمایه گذاری، میتواند خرید یک کالا باشد که فرد از آن بی نیاز است ولی پیش بینی ها نشان میدهد که در آینده میتواند برای فرد کسب سود داشته باشد. سرمایه‌گذاری همیشه به معنی «سفته‌بازی یا دلالی» نیست، زیرا سرمایه‌گذاری،موجب یافت ثروت است، اما هدف از سفته‌بازی همیشه سودآوری است و احتمال دارد این سود هیچگاه منتهی به تولید ثروت نشود.

بر اساس اینکه سرمایه‌گذار چه دارایی را برای سرمایه گذاری برمیگزیند و نگرش او نسبت به آینده آن دارایی چگونه است، سرمایه‌گذاری به دو حالت سرمایه‌گذاری رشد و سرمایه‌گذاری ارزش نامگذاری میشود.


سرمایه‌گذاری رشد چیست؟


«سرمایه‌گذاری رشد» (growth investing) به نوعی از سپردا گذاری میگویند که در آن فرد سرمایه گذار یک جنس یا سهام را برای طولانی مدت انتخاب میکند و به صورت طولانی روی آن سهام سرمایه گذاری میکند ک این باعث بالارفتن ارزش سهام یا کالا و بالارفتن قیمت آن و کسب سود فرد سرمایه گذار میشود. براساس سرمایه‌گذاری رشد، سودآوری در مدت زمانی ماهانه یا سالانه مورد بحث نیست و هدف فقط رشد قیمت هر واحد سهم یا دارایی در طولانی مدت، کسب سود حاصل از فروش سهم یا دارایی است.

سرمایه‌گذاری رشد (Growth Investing) چیست؟سرمایه‌گذاران رشد اغلب در جستجوی سهام ها و بازار هایی هستند که پتانسیل افزایش قیمت در آن ها بالاست و بیشتر در خصوص فناوری های جدید میباشد زیرا اینگونه سهام ها در مسیر پیشرفت قرار دارند. بنابراین، سرمایه گذار بجای مالکیت یک سهام و نگهداری و پرورش آن همیشه در جستجوی سود از راهه فروش سهام در زمان مناسب است. که با تحقیق بر روی یک سهام و ارزیابی ان قادرند بفهمن که چه زمانی سهام خودرا بفروشند که بالاترین سود ممکن را کسب کنند.

سرمایه‌گذاری رشد از نظر سرمایه گذاران بیار وفق العاده است زیرا، با یافتن سهام شرکت های نوپا و ارزیابی آن قادرند به سود بالایی برسند البته لازم به ذکر است که میزان ریسک در اینگونه سپرده گذاریها بسیار بالاست و نمیتوان گفت سرمایه گذاری رشد همیشه برای سرمایه گذاران موفق بوده است.

سرمایه گذاران به بازارهای کوچک و نوظهور ولی با استعداد در زمینه پیشرفت گرایش بسیاری دارند. معمولا شرکت هایی را انتخاب میکنند که از نظر ساختاری به کمال رسیده اند و حال در مسیر پیشرفت خود قرار دارند و قادرند سرمایه آنان را رشد دهند و پند برابر کنند.


انواع روش‌های سرمایه‌گذاری رشد


سهام های خاصی در طول تاریخ بوده اند که بیشترین میزان رشد را داشته اند و اکنون سرمایه گذاران از پتانسیل آن ها حرف میزنند. اغلب ان ها نقاط اشتراک زیادی دارند. در ادامه به معرفی صحیح ترین شیوه های سرمایه گذاری رشد خواهیم پرداخت:

سهام‌ها یا دارایی‌هایی با ارزش بازار پایین

اندازه یک شرکت با اساس ارزش آن شرکت در بازار معاملات بررسی میشود. هیچ اندازه و معیار جهت اندازه گیری شرکت ها نیست و تنها نسبت سهام آن ها به کل بازار تعیین کننده آن است برای نمونه در بازار بورس نیویورک، شرکت‌هایی با ارزش بین 300 میلیون تا 2 میلیارد دلار، شرکت هایی کوچک به شمار میایند، در بازار کنونی ارزهای دیجیتال، ارزهایی که ارزش آن ها کمتر 10 میلیون دلار باشد کوچک به شمار میایند و یا در بازار بورس ایران، دارایی ها و شرکت هایی که ارزش آن ها کمتر از 10 میلیارد تومان است کوچک به شمار میایند.

شرکت هایی که از نظر بازارها موچک محسوب میشوند در مسیر پیشرفت خود قرار دارند و قادرند سود خوبی به سرمایه گذاران برسانند ولی این شرکت ها در کنار سود آوری خوب، ریسک بسیار بالایی نیز به ارمغان میاورند. اغلب در برهه پس از رکود میتوان سود بالایی از اینگونه شرکت ها دریافت کرد.

سهام‌های مرتبط با تکنولوژی و بهداشت

شرکت های نوپا که فناوری های نوینی عرضه میکنند و مسایل مربوط به بهداشت و نوآوری در این زمینه ها، پتانسیل بسیار بالایی برای سرمایه گذاری دارند و قادر هستند سرمایه افراد را در مدیت زمان کم به سود برساند. به عنوان نمونه سهام شرکت فایزر (Pfizer)، که اکنون عظیم ترین شرکت دارو سازی دنیا به شمار میاید، در سال 1994 زیر 5 دلار بوده است ولی پس از عرضه داروی ویاگرا توسط این شرکت و ثبت این دارو توسط سازمان غذا و داروی آمریکا سپس در سال 1998 سهام این شرکت به بیشتر از 30 دلار رسید.

از بازار ها و کارهایی که در چند سال گذشته مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته و محبوب شده است، شبکه بلاک چین و ارزهای دیجیتال است که شرکت های بزرگ و عظیمی درحال استفاده از آن برای انجام پروژه های همیشگی خود هستند و به نوعی خودرا با این قناوری همگام کرده اند.

پروژه‌هایی مانند آیوتا (IOTA) در حوزه اینترنت اشیا، بلاک استک (Block Stack) در زمینه مرورگرهای اینترنتی، پات کوین (PotCoin) در زمینه سلامت، نیومریر (Numeraire) در زمینه هوش مصنوعی و پاورلجر (PowerLedger) در عرصه انرژی، مثال های بزرگ و معروف از فعالیت های بلاک چین است که به نوعی میتوان آن هارا به سرمایه گذاری رشد مربوط دانست.

سهام‌ها یا دارایی‌های مرتبط با سفته‌بازی

سفته بازان، در واقع سرمایه گذارانی هستند به سرمایه گذاری در سهام هایی با ریسک بالا و بزرگ علاقه دارند آن ها قادرند با سرمایه گذاری سرمایه خودرا چند برابر کرده و سود بالایی بدست بیاورند ولی این فقط یک طرف ماجراس زیرا ممکن استن با این سرمایه گذاریها، دارایی خودرا از دست داده و به مقدار قابل توجهی موجب ضرر شوند.


ارزیابی پتانسیل یک شرکت یا دارایی برای رشد


افرادی که قص سرمایه گذاری در یک شرکت را دارند میبایست ابتدا آن سهم را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند تا بتواندد مقدار رشد و پیشرفت ان سهم را دریابند و میزان سود خودرا تخمین بزنند. در واقع هیچ معیار و راه حل مطمعنی برای اینکار وجود ندارد و هر سرمایه گذار به شیوه بخصوص خود عمل میکند و چارچوب های خاصی برای خود در نظر میگیرد. به عنوان مثال برخی سرمایه گذاران شرایط فعلی شرکت و نمودار رشد آن را مورد بررسی قرار میدهند از مهم ترین اصل هایی که باید برای بررسی یک سهم در نظر گرفت نمودار تاریخچه عملکرد شرکت است که میتواند مسیر پیش روی آن سهم را تا حدودی برای افراد قابل پیش بینی کند. در مجموع سرمایه گذاران برای خرید یک سهم باید به 5 مورد اساسی در این زمینه توجه داشته باشند:

رشد چشمگیر در تاریخچه قیمتی

شرکت های برای سرمایه گذاری سودآور مورد پسند است که نمودار رشد آن گذشته خوبی را نشان دهد، به عنوان مثال می‌توانیم بگوییم دستکم سود ۵ درصد در خصوص شرکت‌‎هایی بامقدار ارزش بیشتر از ۴ میلیارد دلار، ۷ درصد درخصوص شرکت‌هایی با مقدار ارزش ۴۰۰ میلیون تا ۴ میلیارد دلار ولااقل سود ۱۲ درصد درمورد شرکت‌هایی که ارزش آن‌ها پایین تر از ۴۰۰ میلیون دلار است، مورد پسند به نظر میرسد. در واقع باید بگوییم شرکت یا سهامی که تاریخچه خوب و سودآوری دارد در آینده نیز قادر است به رود خوب خود ادامه دهد.

امید به رشد قابل توجه قیمت در آینده

بیانیه عملکرد یک شرکت، در واقع یک گزارش از عملکرد شرکت است در زمان تعیین شده توسط شرکت منتشر میشود. تین گزارش از سود شرکت پس از هر فصل مالی به اطلاع عموم میرسد و طی آن شرکت عملکرد ریز و درشت خودرا به نمایش میگذارد، این گزارش ها سرمایه گذاران را به خود جذب کرده تا با بررسی این گزارش ها در صورت تمایل به سرمایه گذاری در آن شرکت روی بیاورند.

حاشیه سود بسیار زیاد

میزان سودی که حاصل از فروش شرکت با کسر تما هزینه ها بجز مالیات بدست میاید را حاضیه سود شرکت میگویند. این یکی از ارکان محاسبه سود شرکت است زیرا یک شرکت ق5ادر است فروش بالایی داشته باشد ولی ولی سود بالایی از آن دریافت نکند که این بیانگر مدیریت ضعیف در خصوص هزینه ها و سود باشد. در مجموع اگر حاشیه سود یک شرکت از مقدار حاشیه سود خود در 5 سال گذشته خود بیشتر باشد گزینه خوبی برای سرمایه گذاری رشد بنظر میرسد.

بازده بالای سهام یا دارایی

بازده سهام شرکت (ROE)، محاسبه سود یک شرکت بواسطه سودی است که سهام داران شرکت بدست میاورند. این بازده از طریق تقسیم درآمد خالص ، بر میزان دارایی یک سهامدار بدست میاید. محاسبه این میزان بازده و مقایسه آن با شرکت های دیگر و همچنین میزان خود در سال های گدشته یکی دیگر از شیوه های تشخیص سهام مناسب برای سرمایه گذاری است. این مورد بیانگر مدیریت مناسب و قدرتمند شرکت میابشد و میتوان گفت که شرکت در مسیر خوبی حرکت میکند.

کارایی سهام یا دارایی

در مجموع، سهامی که ارزش آن در طول 5 سال دوبرابر نشده، گزینه خوبی برای سرمایه گذاری بنظر نمیاید. لازم به ذکر است اگر شرکتی افزایش سالانه 10 درصد داشته باشد پس از 7 سال سهامش دوبرابر میشود، جهت دوبرابر شدن سهام در 5 سال، سهام ملزم  به رشد سالانه 15 میباشد که این میزان رشد در یک سال برای شرکت های نوپا و در مسیر توسعه آسان نیست.


سرمایه‌گذاری ارزش یا سرمایه‌گذاری رشد؟


«سرمایه‌گذاری ارزش» (Value Investing)، در این روش سرمایه گذاران با سپرده گذاری در یک شرکت به صورت سالانه یا ماهانه، قسمتی از سود شرکت را دریافت میکنند. این روش در واقع روبروی روش سرمایه گذاری رشد میباشد و نمیتوان این دورا به یکدیگر نسبت داد.

بعضی از کارشناسان، سرمایه‌گذاری رشد و ارزش را عمدتا متفاوت با یکدیگر میدانند. سرمایه‌گذاران ارزش اغلب در جستجوی سهم‌هایی هستند که پایین تر از قیمت اصلی خود معامله می‌شوند. در حالی که سرمایه‌گذاران رشد به بررسی و تحلیل تاریخچه و پتانسیل سهم علاقه دارند و به اندیکاتورهایی را که بیانگر این است که سهم در فراتر از قیمت خود معامله می‌شود، توجه نمیکنند.

سرمایه‌‎گذاران ارزش در جستجوی یافتن سهم‌هایی هستند که ارزش اصلی آنان، بالاتر از نرخ معاملاتی است، به این کار در معاملات «شکار معامله» میگویند. اما سرمایه‌گذاران رشد بیشتر بر روی مسیر پیشرفت و استعاداد رشد یک سهم توجه میکنند. سرمایه گذاران رشد احتمال دارد یک سهام را بالاتر از ارزش اصلی آن سهام بخرند ولی اطمینان داشته باشند که این سهام در آینده قادر است بالاتر از این میزان رفته و برای آن ها سودآور باشد.

 

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *