به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

آیا متمرکز شدن ماینینگ بیت کوین خطرناک است؟

آیا متمرکز شدن ماینینگ بیت کوین خطرناک است؟

یکی از اصلی ترین و بهترین ویژگی های شبکه بیت کوین که باعث برتری آن نسبت به دیگر سامانه های پرداخت میشود، غیر متمرکز بودن آن میباشد. ولی در طول زمان به مرور شاهد تمرکزگرایی آن بوده ایم که این امر موجب ایجاد نگرانی بسیاری از کارشناسان و کاربران این شبکه قوی شده است. ولی حال سوال این است، آیا باید همگان نگران این موضوع باشند یا خیر؟، هاسو (Hasu)، نویسنده سایت کوین دسک و کارشناس حوزه کریپتو و سایر ارزهای دیجیتال طی مقاله ای به بررسی این موضوع پرداخته که ما نیز به قسمت های مهم آن میپردازیم.

طی مطلب جدید که اخیرا توسط شرکت پژوهشی توکن آنالیست (TokenAnalyst) انتشار یافته است، مدعی شده است که یک نهاد ثابت و قوی تقریبا 50 درصد از میزان هش ریت (میزان هش و قدرت پردازش) بیت کوین را تحت کنترل خود دارد. این آمار و ارقام از آن جایی به دست آمده که اخیرا 5 استخر بزرگ استخراج بیت کوین با توافق یکدیگر یک شبکه خدمات ابری ماینینگ را به شکل یک شرکت منسجم راه انداری کرده اند.

توکن آنالیست که در خصوص تحیق بابت ارزهای دیجیتال فعالیت میکند، نکرانی خودرا در خصوص تمرکزگرایی در شبکه بیت کوین اعلام کرد. در ادامه این گزارش آمده است:

طی سال ۲۰۲۰، بیت کوین به یک شبکه خیلی متمرکز مبدل شده است که اطمینان در آن به تعداد محدودی از سازمان‌های عظیم کاهش یافته است. به هر شکل تمرکزگرایی در مقدار قدرت هش شبکه بیت کوین مشکل ساز خواهد بود و میبایست به آن توجه کرد، چرا که موجب تخریب آن بدون الزام به اطیمنان این شبکه می‌شود.

این سخنان و عقیده ها از آن جایی سرچشمه دارد که همگان میگویند امنیت و اعتماد شبکه بیت کوین به غیرمتمرکز بودن قدرت هش آن وابسته است. چه کسی میتواند صحت این موضوع را بیان کند ؟


متمرکز شدن غیرقابل اجتناب است


این عقیده کاملا صحیح است که ماینری با میزان قدرت 100 درصد هش در مقابل ماینری با میزان قدرت 10 درصد هش، میتواند کنترل بیشتری رو شبکه بیت کوین در اختیار داشته باشد.اینگونه ماینر قادر است از تشکیل مکرر بلاک چین در طول تراکنش جلوگیری کند و حمله ای با عنوان فروش دوباره بیت کوین را برنامه ریزی کند یا مانع انجام هر تراکنشی شود که دوست دارد.

اگر ماینری که بالاترین قدرت هش را در در دست دارد قادر است از قدرت خود سواستفاده کند و مشترکان دیگر را موجب ضرر و آسیب کند، آیا این یعنی مشترکان دیگر باید تمام اراده خودرا برای جلوگیری از متمرکز شدن شبکه بیت کوین بگذارند؟

گرگ مکسول (Greg Maxwell) یکی از عرضه کنندگان اسبق بیت کوین کُر ااین امر را بی فایده میخواند:

چنین کاری بی‌فایده است چرا که حمله به شبکه از طرف هر کسی ممکن است ترتیب داده شود و به شخصی که به تنهایی بالاترین میزان قدرت هش را در ادر دست دارد، بستگی ندارد. حمله تنها زمانی قادر است به سرانجام برسد که برای مثال ۱۰۰ نفر از کاربران با قدرت هش مساوی در شبکه وجود داشته باشند و بیشتر آنها با یکدیگر تبانی کنند که نتیجه مورد هدفی را منع کنند.

این بیانگر این اسن که هیچوقت نمیتوان مانع متمرکز شدن شبکه بیت شد. ماینرها همیشه قادرند با یکدیگر تبانی کرده و مشابه یک گروه همبسته عمل کنند. ولی حال سوال این است، چگونه به شبکه اطمینان کنیم که با  تبانی چند کاربر میتواند ازهم فروبپاشد؟ ولی در حقیقت هم اکنون نیز بزرگترین استخرهای استخراج بیت کوین چنین عملی را انجام میدهد.آنها با همبستگی و یکی شدن خود سعی دارند که قدرت هش خود را در شبکه افزایش دهند. حال اگر ماینرها قادرند با واحد شدن یکدیگر سود بیشتری کسب کنند پس مطمعن باشید این کار را انجام میدهند.

ذات انسان دستور میدهد که عملی که موجب نفع و سود بیتشری میشود را انجام دهد. حتی با این وجود که این عمل را تبانی بنامند یا تهمت حمله به سیستم را به همرا داشته باشد.

بنابراین بر اساس سخنان مکسول، قادریم بگوییم این عارضه راه حل مطمعنی ندارد. زیرا اگر سیستمی طراحی شده باشد که امکان جلوگیری از قدرت شخصی را برای شما فراهم کند، پس حتما امکان جایگزین کردن کل الگوهارا هم برای شما فراهم خواهد کرد.

در مجموع باید بگوییم در صورتی که متمرکز شدن قدرت هش در ادامه روند کار و متمرکز شدن سهام در ادامه روند سهام، قابل جلوگیری نیست، چرا باید نگران نباشیم؟


متمرکز شدن مشکلی برای شبکه بیت کوین ایجاد نمی‌کند


در جواب این سوال که نگران باشیم یا خیر، باید بگوییم در تهیه شبکه بیت کوین موضوع اصلی این نیست که میزان قدرت استخراج قطعا میان تعداد بسیاری ماینر تقسیم شود. در حقیقت موضوع اصلی این است که آیا ماینرها اشخاصی منطقی هستند یا خیر. این دو مسئله کاملا با یکدیگر فرق میکنند.

باید اذعان کنم که فهم مسئله امنیتی بیت کوین در آغاز برایم مبهم بود. اگر بیت کوین در مقابل لحظه‌ای که گروهکی از ماینرهای هم دست ۵۱ درصد از قدرت هش را به اختیار خود درمیاورند، نابود شود و یا موجب ضرر باشد، چگونه قادریم در این خصوص نظارت کامل داشته باشیم؟ اضافه بر آن، چرا فورک‌های کوچکتر مثل بیت کوین کش و بیت کوین اس وی به صورت مکرر مورد حمله قرار نمگیرند، در صورتی که تعداد زیادی استخر استخراج شخصی در بیت کوین کر قدرت هش بالاتری را در مقابل به کل شبکه آنها در اختیار دارند؟

پس از اینکه دریاقتم متمرکز شدن شبکه بیت کوین از اهمین زیادی برخوردار نیست. دیگر این مباحث حاشیه ای برایم ترسناک نبودند. ن به این دلیل که حمله ممکن نیست، بخاطر این مسئله که حمله به شبکه هزینه بسیار بالایی نیاز دارد و به راحتی ممکن نمیباشد.


نتیجه چیست؟


متمرکز شدن استخراج قابل جلوگیری نمیباشد، ولی خطران زیادی نیز به همراه خود ندارد زیرا حمله به بیت کوین هزینه بسیار زیادی برای افرام مهخاجم به همراه خواهند داشت  با احتساب هزینه‌ای که میبایست جهت به دست آوردن بالاترین قدرت هش بپردازد واقعا رقم بزرگی است که به صرفه نمیباشد. در مجموع سیستم شرایطی برای شما به ارمغان اورده است که ماینرها با نظارت و کار سود و پولی بدست میاورند که با حمله امکان دستیابی به آن وجود ندراد.

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *