به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

مدیرعامل ترون استیمیت را خرید؛ Steem در تلاش جهت کاهش قدرت جاستین سان!

مدیرعامل ترون استیمیت را خرید؛ Steem در تلاش جهت کاهش قدرت جاستین سان!

جاستین سان، مدیریت ترون اخیرا برنامه شبکه اجتماعی غیر متمرکز استیمیت را خریده است. و موجب ابراز نگرانی اعضای استیم در خصوص متمرکز شدن این برنامه گردید. استیمیت که یک برنامه بارگذاری فایل در زمینه بلاک چین میباشد، افراد قادرند با بارگذاری فایل ها و مطالب مفید به عنوان جایزه توکن اسکیت دریافت کنند. برنامه استیمیت در حال حاضر بر زمینه بلاک چین استیم فعالیت میکند.

اشخاصی که بلاک چین «استیم» (Steem) را مدیریت میکنند، مقارن یکشنبه (4 اسفند) یک سافت فورک را هماهنگ با گذشته به اجرا درآوردند. با اجرای این آپدیت، از استفاده بسیاری توکن استیم در رای گیری جلوگیری شد. این اتفاق چند روز پس از آن به وقوع پیوست که شرکت ترون با مدیریت جاستین سان، استیمیت (Steemit) را یکی از عظیم ترین پلتفرم ها بر پایه بلاک چین استیم است را در اختیار گرفته بود.

به نقل از کوین دسک، این پدیده به جهت مقابله با متمرکز شدن استیمیت برنامه ریزی شده است که حاکی از بعضی حقیقت های شگفت انگیز در پروتکل اجماع نمایندگی‌شده (Delegated) است.

پروتکل اجماع نمایندگی شده برای مشترکان این امکان را فراهم میکند که با در اختیار داشتن توکن یک سیستم، به نماینده مورد نظر خود رای بدهند و با این کار در آینده سیستم شریک باشند. ولی مشکل این اجماع به این صورت است که اگر شخص سرمایه داری توکن های بسیاری داشته باشد، قادر است در خصوص انتخاب نماینده اختیار شبکه در را در دست بگیرد و عدم تمرکز آن را از بین ببرد.

طی مقاله این که در خصوص سافت فورک توضیح داده است، کنترل یک شرکت با قدرت و ثروت بسیار، اثرگذار شرح داده شده است. نویسندگان این مطلب در ادامه توضیح دادند:

در قسمت های نخستین، اصلی ترین فعالیت برای مشترکان (Witness) (چیزی مشابه ماینر در شبکه بیت کوین)، امنیت و اعتماد بالای بلاک چین اسمیت میباشد. به جهت این امر، یک آپدیت به روند حفاظتی موقت به اجرا درمیاید تا وضعیت حاکم جهت سهام داری استیمیت و فعالیت از قبل مقرر شده آن، پایدار باقی بماند.

استیم که یک بلاک چین جهت سهام نمایندگی شده (DPoS) میباشد. و در این شبکه مشترکان دارنده توکن از میان خود فردی را به عنوان نماینده برمیگزینند تا اختیارات و تصمیمات اصلی بلاک چین بوسیله شخص مورد نظر گرفته شود که از این نظر بسیار شبیه بلاک چین ایاس میباشد. نهاد ساتیم این فورک را به اجرا درآورد به جهت اینکه نهاد استیمیت با در اختیار داشتن مقدار بسیار زیاد از توکن های بلاک چین استیم امکان داشتکنترل بلاک چین را در دست بگیرد. با اینکه در گذشته اصلا در رای گیری ها مورد استفاده قرار نگرفته است. براساس اخبار، جاستین سان که یک تاجر بسیار با ذکاوت و مردی بسیار مشهور در این صنعت است اختیار توکن هارا به تازگی در دست گرفته است.

با فعالیت این فورک، کارشناسان این سیستم ( که به آن ها شاهد میگویند) از تصمیم گیری های توکن هایی که در اختیار تعداد کمی مشترک قرار دارد جلوگیری کردند. این توکن ها با حجم بالا که در اختیار استیمیت قرار دارد، در بین جامعه استیم با نام صندوق سهام «ninja-mind» از آن یاد میکنند.

دارندگان این صندوق که از پایه گذاران و ثروت مندان نخست بلاک چین استیم محصوب میشوند. به صورت کلی نزدیک به 20 درصد کل کوین های شبکه در کنترل خود دارند و طی رای گیری ها نفوذ بسیار زیادی دارند.

در مطلبی که در خصوص سافت فورک بود آمده است که :

نقطه های کور و مشکلات احتمالی زیادی در خصوص استیمیت و استفاده با ثبات از آن وجود دارد که عرضه کنندگان سعی در رفع آن ها دارند.

کنترل استیمیت همیشه سرچشمه موجب واکتش ها میان استیم و استیمیت میباشد. ولی تا هنگامی که ند اسکات (Ned Scott)، پایه گذار سیستم، استیمیت را کنترل میکند. شبکه احساس امنیت قابل توجهی خواهد داشت که کسی در فعالیت ها دخالت نکند.سهام داری نینجا به این جهت طراحی شده است که سیستم پیشرفت کند. هکنون نیز که این توکن ها در اختیار شخص جدید است، احساس امنیت کاربران کاهش پیدا کرده است.

سان در خصوص این اتفاقت گفت:

ما میبایست سعی زیادی داشته باشیم جهت اینکه «steemit.com» به شبکه ای که انتظار داریم تبدیل شود.

او فهرستی که برنامه ها را جهت آمیزش ارزهای دیجیتال متنوع در شبکه ترون آماده کرده است که موجب میشود توکن های ترون میان صرافی های بیشتری ارائه شوند و اشخاص با رده های بالاتری به این شبکه روی بیاورند.

با توجه به گفته ها سان در اینده قصد دارد نشست مهمی به اسم «STEEMit 2.0 Town Hall» برنماه ریزی کند و 50 نفر از شاهدان سرشناس این شبکه را به شرکت در این نشست دعوت کند. یکی از اصلی ترین مباحثی که قرار است در این نشست مطرح شود، قطعا شیوه همکاری بین کوین های استیم و ترون خواهد بود. گفتی است که تا امروز این پرسش به صورت ذهنی تنها سوالی روی کاغذ بوده است.

بیانیه اعلام تماک استیمیت به شکل واضح در خصوص کنترل شرکت بر مقدار معین ارز دیجیتال صحبت نکرده است. در واقع به این مغنی است که هنوز معین نیست که مالکیت به طور کلی در کنترل بنیاد ترون است یا ن.


استیم و استیمیت چه هستند و چگونه کار می‌کنند؟


«استیم» (Steem)در حقیقت استیمیت یک وب سایت وبلاک نویسی میباشد که فعالیت ان شبیه به ردیت (Reddit) و مدیوم (Medium) است و یکی از برجسته ترین فعالیت های بلاک چین استیم به حساب میاید.

در کنار استیمیت، برنامه های غیر متمرکز متعددی هستند که روی این بلاک چین فعالیت میکنند. شرکت استیمیت تنها صاحب برنامه استیمیت است. ولی در عین حال نفوذ و کنترل این برنامه بیشتر از برنامه عای دیگر مباشد.

استیمت با بهره از بلاک چین و توکن های استیم، برای مطالب مناسب و با ارزش جایزه در نظر میگیرد.

هم اکنون مجموع توکن های موجود در بازار دقیقا ۳۷۳,۴۴۲,۲۳۵ عدد میباشد.

استیم دارای سه توکن متنوع است؛ استیم، استیم پاور (Steem Power) و استیم دلار (Steem Dollars)، که در واقع استیم توکن اصلی محسوب میشود. استیم پاور هنگامی به وجود میاید که مشترکان برای قفل کردن استیم توافق کامل داشته باشند، فعالیت آن تقریبا شبیه سهانم داری در شبکه است و جهت رای دادن به مطالب خود مورد استفاده قرار میگیرد. استیم دلار هم یک استیبل کوین میباشد که از مشترکان در برابر نوسانات نرخ استیم حفاطت میکند.

یکی از معایب یا دشواری هایی که در استیم در مقابل شماست این اسن که هیچوقت نخواهید فهمید که چقدر استیم پاور در حال تراکنش است. با این حال سرعت سقوط میزات استیم پاور بسیار کم است ولی در مقابل سرعت بالارفتن آن بسیار زیاد است.

بر اساس سخنان جیمز رِیدی (James Reidy)، که یکی برجسته ترین فعالان سبکه استیم میباشد. به شکل آنی 210 میلیون استیم پاور در شبکه موجود است. چنانچه از مجموع استیم ها جهت رای گیری استفاده شود، 340 میلیون استیم پاور قابل دسترس است. ریدی در این خصوص ادامه داد:

استیمیت تقریبا 68 میلیون استیم پاور را تحت کنترل خود دارد. ولی میزان دقیق و مطمعن آن مشخص نیست. زیرا استیمیت قادر است به تعداد دلخواه استیم یا استیم پاور را در تعداد زیادی حساب ذخیره کند.

در این سیستم، تعداد افرادی که جهت شاهد شدن نام نویسی میکنند مضاعف بر تعداد مورد نیزا شبکه میباشد. ریدی که یکی از شاهدان شبکه محسوب میشود، هنوز در میان 20 شاهد مهم شبکه نیست. وی در ادامه سخنان خود گفت :

هم اکنون که فقدان قطعیت در شبکه بسیار است. کاری که شاهدین برای بلاک چین انجام میدهند، مناسب ترین کار است. حرف هایی از سوی شرکت استیمیت میان امد در خصوص اینکه از سهام شبکه در جهت افزایش اکوسیستم مورد استفاده قرار خواهد گرفت. ولی  اصلی ترین خواسته همگان این است که از این نوع سهام در جهت را گیری استفده نشود. در حال حاضر دور از امکان است که در خصوص فروش سهام، وعده اه عملی شود. بنابراین شاهدان تا روزی که در خصوص وعده ها به توافق برسند به محافظت از بلاک چین ادامه خواهند داد.

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *