به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

سای (Sai)، دای (Dai) و میکردائو (MakerDao) چیست؟

سای (Sai)، دای (Dai) و میکردائو (MakerDao) چیست؟

ارز دیجیتال سای (Sai) از جمله ارزهای آینده دار با چشم انداز باشکوه در بازار ارزهای دیجیتال است.طی این مطلب قصد داربم به طور کلی به معرفی این ارز و اکوسیستم «میکردائو» (MakerDAO) بپردازیم و ان را بررسی کنیم.


ارز دیجیتال سای (Sai) چیست؟


«سای» (Sai) که قدر گذشته به عنوان «Dai» میشناختند یک ارز دیجیتال ثابت با عدم تمرکز میباشد و نرخ آن همیشه یک دلار آمریکاست و بر پایه بلاک چین اتریوم و اکوسیستمی با عنوان میکردائو طراحی میشود. ولی هدف از تهیه سای چیست و قصد بهبود چه معضلاتی را دارد؟

ارز دیجیتال سای: یک استیبل کوین

نرخ یک ارز دجیتال همواره قادر است در طول یک روز یا حتی یک ساعت، فراز و نشیب های فراوانی را به خود ببیند. حتی ارزهای دیجیتال با حجم بازار بسیار زیاد مانند بیت کوین نیز از فراز و نشیب ها در امان نیستند. علاوه بر اینکه این فراز و نشیب ها موجب سود برای معامله گران ماهر میشود ولی ضرر هایی نیز برای افرادی در پی دارد. این نوسان های متعدد موجب عدم مقبولیت از سوی برخی از افراد در بازار های مالی به دلیل عدم ثبات کافی و اعتماد مالی میشود.

در ضمن تریدرهایی که هرروزه به عنوان شغل در این بازارها فعالیت میکنند با اشتباه های کوچک و تحلیل های نادرست خودرا متحمل ضرر های بزرگ در این بازار میکنند. به همین سبب بود ارزهای دیجیتالی به اسم استیبل کوین (StableCoin)، پدیدار شدند.اینگونه ارزها که آن ها تحت عنوان «ارزهای دیجیتال باثبات» میشناسند از تریدرها در برابر فراز و نشیب های بازار محافظت میکنند.

نرخ یک استیبل کوین وابسته یک دارایی ثابت مثل دلار آمریکا یا طلا میباشد، تا قادر باشد به سبب دارایی خود از فراز و نشیب های متعدد جلوگیری کند

ارز دیجیتال تتر (Tether) با نشان USDT یکی از محبوب ترین استیبل کوین های حال حاضر میباشد که با پشتوانه دلار فعالیت میکند. شیوه فعالیت تتر و اغلب استیبل کوین ها های حال حاضر به این شکل است که به میزان ارزهای دیجیتال عرضه شده، در حساب های بانک های توسعه دهنده ارز پشتوانه حقیقی وجود دارد.

به عنوان مثال اگر 1 میلیارد USDT  فروخته شود، میبایست 1 میلیارد دلار پول واقعی در حساب بانکی در مکانی نگهداری شود، ولی تفاوت ارزهای دیجیتال با استیبل کوین ها چه چیزی است که آن ها بخصوص نگه میدارد؟

سای (Sai)، دای (Dai) و میکردائو (MakerDao) چیست؟برخلاف اغلب ارزهای دیجیتال باثبات دیگر که پشتوانه آن ها به عنوان دلار یا طلا در بانک ها نگهداری میشود، قیمت نرخ سای با وثیقه گذاری یک ارز دیجیتال مثل اتریوم طی یک قرارداد هوشمند (Smart Contract) تحت عنوان صندوق سپرده گذاری باثبات باقی میماند.

سای (Sai) متفاوت با اغلب ارزهای دیجیتال باثبات با عدم تمرکز فعالیت میکند، و در جهت استفاده ان ملزم به اطمینان به نهاد یا شرکت خاصی نیست. در مجموع استیبل کوین ها به دو گروه متمرکز و توزیع شده تقسیم میشوند.

استیبل‌ کوین متمرکز

استیبل کوین های متمرکز اغلب پشتوانه آن ها ارزهای فیات و یا کالاها میباشند. با توجه به گفته هایمان تتر یک استیبل کوین با پشتوانه فیات (دلار) میباشد و یا “پترو” نیز از جمله استیبل کوین های متمرکز است که پشتوانه آن کالا (نفت) میباشد که بوسیله دولت ونزوئلا در جهت مبارزه با ارتورم در کشور طراحی شده است.

اختلاف میان انجمن ارزهای دیجیتال با استیبل کوین ها درخصوص متمرکز بودن اغلب آن هاست زیرا جهت بره بری از آن ها ملزم به اطمینان به شرکت سومی در میان معامله هستید که این با ماهیت و اصلیت ارزهای دیجیتال مغایرت دارد.

استیبل کوین غیرمتمرکز

استیبل کوین های غیرمتمرکز در واقع استیبل کوین هایی هستند که پشتوانه ان ها دیگر ارزهای دیجیتال هستند. و به همین سبب، امن تر و سریع تر میباشند و برای معامله ان ها تنها اعتماد به ارز دیجیتال پشتیبان لازم است نه یک نهاد و یا شرکت ثالث.

استیبل کوین های غیرمتمرکز با بهره از فناوری بلاک چین ثبات قیمت را برای خود فراهم میکنند و همین موضوع تفاوت اصلی آن ها با استیبل کوین های متمرکز را رقم میزند. ثابت بودن نرخ این ارزها به سبب گذاشتن وثیقه و همچنین معرفی ابزارهای مضاعف و مشوق‌ها پایدار میماند.

سای (Sai) نخستین استیبل کوین با عدم تمرکز میباشد که به قصد ثابت نگه داشتن قیمت بدون پشتوانه های فیزیکی مانند فیات یا کالا تهیه و عرضه شد.

جهت تهیه سای دو روش موجود است: خرید سای (Sai) از صرافی ها و یا تهیه و تولید سای. مورد اول که همه با آن آشنایی دارید و به سهولت امکان پذیر است. اما خاصیت اصلی سای (Sai) در روش دوم یا همان تولید سای میباشد. که در ادامه مطلب به آن خواهیم پرداخت.


سای (Sai) چگونه کار می‌کند و چگونه قیمتش ثابت می‌ماند؟


سای (Sai) که درواقع یک استیبل کوین است طی یک قرارداد هوشنمد با عنوان میکردائو بوجود میاید و همواره برابر با قیمت دلار امریکاست، در واقع همیشه قیمت آن یک دلار خواهد بود.

میکردائو یک قرارداد هوشنمد در زمینه شبکه اتریوم میباشد و پشتوانه آن اتر، که ارز دیجیتال اتریوم است و چند ارز دیجیتال دیگر میباشد. به همین سبب دارای عدم تمرکز میباشد. زیرا پشتوانه ان یک اکوسیستم غیرمتمرکز است، پس به هیگونه نهاد یا شرکت یا دولتی وابستگی ندارد.

احتمال دارد هم اکنون برایتان این پرسش بوجود آمده باشد که سای (Sai) وقتی یک ارز دیجیتال دیگر پشتیبان آن است، نرخ حودرا ثابت نگه میدارد، با این وضعیت که قیمت ارزه پشتیبان خود دچار نوساناتی است؟

سای (Sai) چگونه کار می‌کند و چگونه قیمتش ثابت می‌ماند؟ثبات نرخ (Sai)  به شیوه سیستم سپرده گذاری در شبکه اتریوم تامین میشود، جهت تولید سای (Sai) ، ابتدا کاربر میبایست ارز دیجیتال خودرا درون یک “صندوق امانت گذاری” و یا «Vault» بفرستد. اینگونه صندوق ها که در گذشته «Collateralized Debt Position» و یا به اختصار «CDP» نام داشتند. در آغاز جهت وثیقه گذاری در این صندوق تنها از اتر پشتیبانی میشد، ولی هم اکنون از ارز دیجیتال بت هم قادریم در جهت سپرده گذاری استفاده کنیم. میکردائو در تلاش است که ارزهای دیجیتال معتبر و بیشتری را به این سیستم اضافه کند، که از مهم ترین آن ها میتوانیم از، اگر (REP)، گولم (GNT)، اومیسه گو (OMG)، زیرو ایکس (ZRX) و دیجیکس دائو (DGD)، نام ببریم.

Vault یا صندوق، مثل یک آدرس اتریوم فعالیت میکند، در حقیقت جهت ساخت سای (Sai) تنها لازم است به سایت میکردائو بروید و کیف پول خودرا به سایت متصل کنید و بت یا اتر خودرا واریز کرده و سای ایجاد کنید. در ادامه قصد داریم به صورت تصویری به آموزش ایجاد سای بپردازیم.

جهت ساخت مشخص شده ای از سای، میبایست لااقل یک و نیم برابر همان میزان، اتر و یا بت در صندوق واریز شود. در و.اقع برای هر مقدار سای (Sai) میباست 50 درصد آن مثدار بت یا اتر داشته باشیم.

سای چگونه کار می‌کند و چگونه قیمتش ثابت می‌ماند؟مکانیسم حفظ ثبات قیمت سای (Sai)

با همان صورت که گفتیم، هر مشترکی قادر است در صندوق امانت گذاری کرده و سای (Sai) ایجاد کند. به این صورت باید منتظر باشیم تا با بالارفتن تولید قیمت آن کاهش پیدا کند و با کم شدن ساخت سای (Sai) ، قیمت آن افزایش داشته باشد ولی حال چرا باید قیمت سای (Sai) ثابت بماند و حتی عرضه و تقاضا روی آن تاثیر نگذارد؟

برای مثال علی قصد دارد 100 سای (Sai) تولید کند. جهت این امر میبایست اتر یا بت را به مقدار 150 دلار در صندوق امنت داری ئاریز کند، با این حساب محمد 100 سال (Sai) یا 100 دلار دریافت میکند و قادر است این 100 دلار را در امر مورد نیاز خود مورد استفاده قرار دهد. در این میان مبالغ او از طرف صندوق بسته شده و علی قادر به استفاده از آن نیست.

هر زمانی که علی قصد داشته باشد وجوه خودرا پس بگیرد میبایست سای (Sai) هارا تحویل داده و بت و اتر دریافت کند طی این تراکنش ها میبایست کارمزدی را به شبکه میکردائو اعطا کند که این مبلغ را «Stability Fee» یا «کارمزد حفط ثبات» مینامند. این مباغ کارمزد در آغاز با ارز دیجیتال «MKR» پرداخت میگردید که از محصولات دیگر میکردائو بود. ولی هم اکنون کارمزدها نیز با استفاده از سای پرداخت میگردد.

سای چگونه کار می‌کند و چگونه قیمتش ثابت می‌ماند؟علی با گرفتن ارز دیجیتال خود که اتر یا بت بوده است، سای (Sai) و اندکی به عنوان کارمزد به شبکه میکردائو تحویل میدهد. کارمزد نزد شبکه و سای ها باطل میشوند. زیرا سای ارز دیجیتالی است که ملزم به حضور پشتیبان است. با برداشت اتر ها و بت ها از حساب سای دیگر پشتوانه ندارد و باید سوزانده شود.

مورد مهم در خصوص حفظ قیمت سای (Sai)، کارمزد حفظ ثبات میباشد. این کارمزد با بقیه کارمزدهای دنیای ارزهای دیجیتال فرق دارد.

سای دو نرخ مختلف دارد، “قیمت هدف” و “قیمت بازار”. سیستم برنامه میکردائو همیشه قصد دارد قیمت سای یک دلار ثابت باشد، بنابراین قیمت هدف سای (Sai) یک دلار میباشد. ولی به نرخی که در صرافی ها دیده میشود و با قیمت هدف کمی فرق دارد قیمت بازار میگویند.

سیستم میکردائو همیشه در تلاش است که قیمت هدف و بازار مثل یکدیگر باشند. هنگامی که قیمت بازار پایین میاید، میکردائو کارمزد هارا کم کرده تا کاربران تشویق به برگرداندن سای (Sai) ها به صندوق شوند. در این صورت کاهش تعداد سای در مجموع بازار، نرخ آن بالا رفته و تقریبا در نزدیکی برابری با قیمت هدف قرار میگیرد.

با بالارفتن نرخ سای (Sai) در بازار، میکردائو کارمزد هارا بالا میبرد. در این وضعیت علی تصمیم میگیرد وثیقه خودرا در صندوق نگهداری کند. زیرا در چنین موقعیتی، دریافت وثیقه ها نیازمند کارمزد بیشتری میباشد. بنابراین حجم زیادی سای در بازار باقی مانده و قیمت شروع به کاهش میکند.

با این وجود به این نتیجه میرسیم با تو تکنیک ابتدایی «کارمزد ثبات» و «عرضه و تقاضا» نرخ سای همیشه قریب به 1 دلار حرکت میکند. بنارباین ثابت بودن نرخ سای (Sai) ماورائی نیست، و تنها با 3 گزینه «ریاضی»، «اقتصاد» و «کدهای منبع‌باز» اتفاق میفتد.


مزایای سای نسبت به فیات و دیگر ارزهای باثبات


فاقد مرز

تقریبا 1.8 میلیارد نفر در سراسر دنیا وجود دارند که از دستیابی به بانک محرومند، در واقع متاسفانه این تقریبا 1 چهارم جمعیت زمین است. در اختیار نداشتن بانک مبنی بر در اختیار نداشتن خدمات پرداخت و ارزهای فیات میباشد. ولی خوشبختانه با بودن ارزهای دیجیتال با ثبات مثل سای (Sai) اغلب افراد زمین در خدمات مالی و اقتصادی برخوردار هستند، حتی در صورت فقدان بانک ها و مراکز مالی.

قابلیت برنامه‌ریزی

سای (Sai) دارای ویژگی برنامه ریزی (Programmable) میباشد. به عنوان نمونه اگر ارز دیجیتال در اختیار دارید و ماهانه مبایست دستمزد صدها نفر را بدهید قادر هستید با استفاده از ویژگی برنامه ریزی و ایجاد یک قرارداد هوشمند این امر را به انجام برسانید. مزیت قراردادهای هوشمند این است که در هرحالت و هر ساعت و هرروز اماده به کار هستند و مثل بانک ها محدود به ساعت و تاریخ نیستند.

انتقالِ آسان

منتقل کردن پول به صورت نقد اغلب ما بین کشورها امری به مراتب سخت میباشد. بره گیری از برنامه هایی مانند سوئیف نیز نیازمند زمان و هزینه کارمزد زیاد میباشد. ولی خوشبختانه استفاده از سای به صهولت امکان پذیر است، انتقال ها و دریافت ها در این شبکه به سرعت و با کمترین کارمزد به انجام میرسد.

غیرمتمرکز

یکی از بنیادی ترین علت پدیدار شدن ارزهای دجیتال در دنیای معاملاتف و یکی از اصلی ترین برتری های در مقابل ارزهای فیات، عدم تمرکز ارزهای دیجیتال است.

سای (Sai) در این خصوص حتی از دیگر ارزهای دیجیتال باثبات نیز پیشی گرفته است، برای مثال USDT به عنوان بهترین ارز دیجیتال باثبات که پشتوانه آن بنیاد تتر میباشد، در مقابل تهیه هر تتر، یک دلار را در بانک سرمایه گذاری میکند. در حقیقت این یک دلار پشتیبان آن یک تتر است. پس در نتیجه ما جهت بهره از تتر میبایست به بنیاد تتر مانند یک شرکت متمرکز نگاه کنیم.

ولی سای (Sai) به هیچگونه نهاد و شرکتی وابستگی مستقیم ندارد. پشتیبان آن نیز اتر یا بت میباشند که خود ارزهای دجیتال با عدم تمرکز هستند. همچنین سای هیچ پشتوانه این نظیر ارزهای فیات ندارد  و در مجموع از فناوری بلاک چین پیروی میکند.

شفاف و منبع‌باز

کدهای ارز دجیتال سای (Sai) ضفا هستند و برای هرفردی قابل دستیابی میباشند. این امر موجب اعتماد سازی در کسب و کار برای کاربران میشود.

دارای پشتوانه

طی قرارداد هوشمند که سای (Sai) ترتیب میدهد در ازای هر یک واحدف وثیقه متناسب آن در صندوق واریز میشود که ارزش آن تقریبا یک و نیم دلار میباشد.


کیف پول‌های سای (Sai) 


سای (Sai) یک توکن بر پایه ERC-20 اتریوم میباشد. یا این حساب قادریم از کیف پول هایی که از اتریوم پشتیبانی میکنند در جهت نگهداری سای نیز استفاده کرد. در ادامه به معرفی چند کیف پول محبوب برای سای خواهیم پرداخت.

کیف پول‌های سخت‌افزاری

از محبوب ترین کیف پول های سخت افزاری موجود در بازار، میتوانیم لجر، ترزور و کیپ‌کی را نام ببریم که هر سه قادرند از سای (Sai) پشتیبانی کنند. از نظر امنیت و اطمینان کیف پول های سخت افزاری بهترین گزینه در روبروی شماست.

کیف پول‌های تحت وب

کیف پول‌هایی نظیر مای‌کریپتو (MyCrypto)، متامسک (MetaMask) و مای‌اتروالت (MyEtherWallet) بهترین گزینه ها در جهت ذخیره سازی سای (Sai) در شبکه اینترنت میباشند. بهتر است از کیف پول اختصاصی توکن ها ERC-20 در جهت ذخیره سای استفاده کنید.

کیف پول‌های موبایلی

در میان برنامه های موبایل های هوشمند نیز میف پول هایی نظیر بی‌آردی (BRD)، اج (Edge)، آرگنت (Argent) و Ethos Universal Wallet وجود دارند که قادرید سای را در این کیف پول ها نگهداری کنید.

کیف پول‌های دسکتاپ

برنامه های دسکتاپ (ویندوز، لینوکس و مک) شمارا قادر میسازد تا با استفاده از کیف پول های اتمیک و اکسودوس از اسی های خود نگهداری و حفاظت کنید.


چگونه سای (Sai) تولید کنیم


در ابتدا شرط اول تولید سای(Sai)، دارا بودن ارز دیجیتال اتر (یا بت) میباشد. اگر اتر در دسترس ندارید کافی است به صرافی ها سر بزنید تا بتوانید اتر مورد نیاز خودرا تهیه کنید. تهیه اتر با کارت بانکی به صورت ریال از صرافی های داخلی نیز ممکن است.

حال در جهت تولید سای به قسمت سپرده گذاری سایت اختصاصی میکردائو بروید.

چگونه سای (Sai) تولید کنیمدر این قسمت با کلیک بر روی کلمه «MetsMask» از شما میخواهد تا یک کیف پول تحت وب تهیه کنید و یا بسازید. در نظر داشته باشیم که سای تهیه شده به همین کیف پول فرستاده میشود. پس از تهیه کیف پول، حال میتوانید وثیقه گذاری را شروع کنید.

چگونه سای (Sai) تولید کنیمبا توجه به تصویر بالا، با کلیک روی واژه «Open CDP» قادرید یک صندوق وثیقه گذاری را در جهت اهدای اتر و دریافت سای (Sai) ایجاد کنید.

چگونه سای (Sai) تولید کنیمپس از ساخت صندوق، حال نیاز است که مقدار سای مورد نظرتان را وارد کنید(1). بعد از آن بر اساس قیمت اتر در زمان، میزان اتر مورد نظرتان جهت سپرده گذاری مشخص کنید(2). مقدار اتر سپرده گذاری شده میبایست یک و نیم برابر سای دریافتی باشد. سیستم داخل سایت این عدد را برای شما حساب میکند. این مقدار لااقل مقداری است که میبایست واریز کنید، ولی امکان واریز مبالغ بالاتر نیز وجود دارد. در انتها با کلیک روی «Collateralize & Generate Sai» سای مورد نظر شما تولید شده و به کیسف شما فرستاده میشود (3). شما قادر هستید آن را از کیف پول به صرافی مورد نظرتان انتقال دهید.


نتیجه‌گیری


سای یک توکن یا ارز دیجیتال با ثبات (استیبل کوین) میباشد که ارزش آن حدودا همواره برابر با یک دلار است. سای (Sai) بوسیله سیستم میکردائو و بواسطه صندوق وثیقه گذاری ایجاد میشود. این صندوق در واقع یک قرارداد هوشمند بر پایه اتریوم میباشد.

متفاوت با سایر ارزهای دیجیتال باثبات (استیبل کوین) مثل تتر که نرخ آن ها با توجه به پشتوانه فیات ان ثابت میماند. سای با بهره از قرار داد هوشمند و عدم تمرکز و تنظیم عرضه و تقاضا همیشه ثابت بوده و با تنظیمات کامرزد ثبات خود قادر است قیمت خودرا همواره روی یک دلار نگه دارد. ارز دیجیتال با ثبات سای (Sai) مطابق با امار و ارقام کوین مارکت کپ هم اکنوندر رده پنجمین استیبل کوین بزرگ صنعت ارزهای دیجیتال میباشد.

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *