به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

ارزش بازار (Market Cap) چیست و چه ارتباطی با قیمت دارد؟

ارزش بازار (Market Cap) چیست و چه ارتباطی با قیمت دارد؟

ممکن است برای شما نیز این پرسش مطرح شده باشد که منظور از ارزش بازار یا به اصطلاح «Market Capitalization» چه میباشد؟ طی این مطلب قصد داریم به بررسی این مفهوم و کاربردهای آن بپردازیم.


تعریف ارزش بازار


ارزش بازار عبارت است از میزان مجموع واحد های یک سهام ضرب در نرخ هر واحد از آن دارایی.

برای نمونه اگر فرض را بر این بگیریم که قیمت هر بیت کوین 10.000 دلار است و میزان مجموع بیت کوین های بازار 17.000.000 میلیون عدد باشد، ارزش بازار بیت کوین عبارت است از 10.000 ضرب در 17.000.000 که برابر میشود با 170.000.000.000 دلار، در واقع یعنی ارزش بازار بیت کوین برابر با 170 میلیارد دلار میباشد.

در خصوص دارایی های دیگر نیز این رابطه صدق میکند. برای مثال چنانچه نرخ سهام یک شرکت 100 تومان باشد و یک میلیون ورقه سهم داشته باشد، در واقع ارزش بازار آن 100 میلیون تومان است.

ارزش کجکوع بازار در حقیقت یک تکنیم ریاضی جهت معین کردن ارزش کلی بازار یک پروژه است. در واقع قیمت یک سهم نمایانگر ارزش آن نیست و نمیتوان با ارزش بودن یک بازار را از قیمت سهام آن تعیین کرد.

برای مثال، اگر قیمت هر واحد ریپل 0.32 دلار باشد، ولی قیمت هر واحد لایت کوین 100 دلار باشد. با توجه به این موضوع که میزان واحد های ریپل در حال تراکنش در بازارتقریبا بیشتر از 42 میلیارد میباشد و میزان لایت کوین های درحال گردش در بازار تنها 62 میلیون است، ارزش بازار ریپل بسیار بالاتر از لایت کوین میباشد و از این نظر با ارزش تر از لایت کوین میباشد.

ارزش بازار (Market Cap) چیست و چه ارتباطی با قیمت دارد؟اگر یک سرمایه گذار تازه وارد، فهم خوبی از ارزش کلی بازارنداشته باشد. احتمال دارد فرض کند بازار لایت کوین به سبب قیمت بالاتر آن بسیار پر رونق تر از ریپل است، ولی با توجه به تصویر فوق، عرضه ریپل خیلی بالا است و با در نظر گرفتن این حجم از عرضه، میبایست قیمت پایین تری نسبت له لایت کوین داشته باشد. بنابراین هیچگاه قیمت یک سهام قادر نیست دلیل خوبی برای ارزش بالای بازار آن سهام باشد.

در حال حاضر ارزهای دیجیتال بسیاری قیمتی بالاتر از 1500 دلار دارند ولی در مقابل لایت کوین که قیمت ان تنها 100 دلار میباشد از نظر بزرگی ارزش بازار در رده پایین تری قرار میگیرند. پس با این حساب قیمت سهام نمیتواند تعیین کننده باشد و معیار اصلی هر سهام مقدار ارزش کلی بازار ان سهام است.


ارزش بازار چه چیزهایی را نشان می‌دهد؟


شاید فکر کنید که مارکت کپ یک بازار تنها یه رقم غیرمهم در مشخصات یک سهام باشد ولی از نظر سرمایه گذاران حرفه ای مشخصات زیادی در آن وجود دارد که میتواند کمک بزرگی به آنان کند. اصلی ترین مشخصاتی که میتوانید از ارزش بازار یک سهم بدست بیاورید عبارت است از:

ریسک سرمایه‌گذاری

در مجموع از لحاظ تئوری، مقدار مارکت کپ با مقدار ریسک سرمایه گذاری در یک سهم برخلاف یکدیگر حرکت میکنند. در واقع هراندازه که مارکت کپ یک سهام بزرگتر باشد، سرمایه گذاری در آن ریسک کمتری به همراه خواهد داشت

در معاملات بورس، در مجموع سهام های بازار به سه گروه «کم ارزش»، «ارزش متوسط»، و «پر ارزش» دسته بندی میشوند.

سرمایه گذاران در برابر سهام شرکت های با ارزش بالا با ریسک های کمتری روبرو هستند و از سویی دیگر شرکت هایی با ارزش پایین ریسک های بیشتری را پیش پایه سرمایه گذاران قرار میدهند، زیرا احتمال فروپاشی این شرکت بسیار بالاست.  از سویی دیگر شرکت هایی با در اختیار داشتن مزایا و سود بیشتر سرمایه گذاران را به سمت خود میکشانند.

در بازار ارزهای دیجیتال نیز این رابطه پابرجاست. سرمایه گذاری و معامله در بازار بیت کوین بسیار کم ریسک ار میباشد تا ارزهای دیجیتال که محبوبیت کمتری دارند.

از طرفی دیگر، کم بودن ارزش مجموع یک دارایی یا یک ارز دیجیتال بیانگر این است که آن سهام در جهت افزایش نرخ به میزان مثلا 50% به ارزش بازار کمتری نسبت به یک سهام با مارکت کپ بزرگتر، نیازمند است

در مجموع باید بگوییم که به هر میزان که ارزش بازار یک سهام کمتر استف ریسک بیشتری را متحمل میشوید ولی رد صورت بالارفتن قیمت آن سهام شما سود بیشتری را کسب میکنید. در خاطر داشته باشید که به هراندازه که ریسک کمتر باشد، سود نیز کمتر میشود.

رابطه ریسک و ارزش بازارتوانایی دست‌کاری در بازار

یکی از قابلیت های مارکت کپ بازار، قابلیت دستکاری در بازار میباشد. بازارهایی با مارکت کپ پایین اغلب بیشتر قادرند مورد دستکاری قرار بگیرند. سرمایه گذاران سود جو احتمال دارد با خرید حجم زیادی از مجموع کل یک سهام، کنترل ان سهام را در دست بگیرند و قصد دستکاری آن را داشته باشند. با توجه به یک کتاب از «ادوین لفرور» که در سال 1923 چاپ شد. در سال های آغازین بازار دارایی ها، اغلب افرادی که در آن زمان مشغول فعالیت بودند قادر بودند سود بسیار بالایی از این طریف بدست بیاورند.

بررسی میزان اهمیت یک فناوری در بازار

با ساتفاده از مارکت کپ قادریم شرکت هایی که از نظر اهداف و ساخت و کار شبیه به یکدیگرند را یافته و با احتساب مجموع ارزش بازار آن ها و مقایسه ان مجموع سرمایه درحال گردش در بازار، مقدار اهمیت و تاثیر هریک را در بازار محاسبه کنیم.

برای مثال قادریم در بازار بئپورس، مجموع مارکت کپ شرکت های فناوری را در بازار را حساب کرده و مقدار اهمیت هریک را در بازار دریابیم.

همچنین در صنعت ارزهای دیجیتال نیز قادریم با جمع کردن مارکت کپ ارزهای دیجیتال امنیت ان ها و یا به عبارتی پرایوسی کوین‌ها (مثل مورنو، دش، زی کش و ..)، مجموع سرمایه را در این زمینه حساب کرد و آن را با مجموع سرمایه در حال گردش بازار مقایسه کرد و از تاثیر و اهمیت پرایوسی کوین‌ها در این حوزه آگاه شد.


سکه‌های مرده در ارزهای دیجیتال


سکه‌های مرده در ارزهای دیجیتالدر عرضه ارزهای دیجیتال، سکه های مرده یکی از پارامترهای مهم و اصلی در تعیین مجموع مارکت کپ یک بازار است. بعضی از کاربران که کیف پول های خودرا گم کرده اند و بعضی از افراد قادر به بازیابی کیف پول خود نیستند. همچنین نقص های درون شبکه ای که موجب نابود شدن دارایی های افراد میشوند. از سوی دیگر نیز میتوان به فعالیت های هکرها و افراد سودجو نیز اشاره کرد.

در حقیقت فرمول کامل بدست آوردن مجموع ارزش بازار به این صورت است:

ارزش بازار = (مجموع سکه‌های در گردش – سکه‌های مرده) * قیمت دارایی

ولی با این وجود هنوز شیوه دقیقی برای محاسبه سکه های مرده بازار موجود نیست.


سخن پایانی


شیوه های متعددی جهت دسترسی به اطلاعات در پیش روی سرمایه گذاران تکنیکی موجود است که قادرند از آن ها استفاده کنند. ارزش بازار یا مارکت کپ نیز یکی از این شیوه ها بحساب میاید. این روش ها چشم اندازی وسیع را در اختیار سرمایه گذاران میگذارد. با توجه به گفته هایمان، ارزش بازار یکی از ویژگی های مهم در برآورد بزرگی و قابل معامله بودن یک سهام یا دارایی میباشد و به خاطر داشته باشید تنها به قیمت توجه نکنید. شما با تحلیل تمام این پارامترها قادرید تصمیمات مناسب تری در معامله هایتان داشته باشید.

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *