به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

کاربرد بلاک چین در مدیریت پروژه چیست؟

کاربرد بلاک چین در مدیریت پروژه چیست؟

فناوری بلاک چین که اغلب مردم آن را بواسطه ارزهای دیجیتال با آن آشنایی دارند، اکنون حاضر است تا به دغدغه ای جدید جهت اغلب عرصه های مختلف نظیر بازار های سنتی سنتی مثل املاک و مستغلات گرفته تا مشاغل نوین تر مثل هم‌پیمایی (کارپولینگ یا به اشتراک‌گذاری خودرو برای کاهش ترافیک و آلودگی هوا) تبدلی شود. مدیریت پروژه (Project Management) از جمله این عرصه ها به شمار میاید.

لازم به ذکر است که تغییر دادن مدیریت پروژه ها بواسطه بلاک چین اکنون تنها در حد فرضیه است. ولی کارفرمایان عرصه کریپتو از گذشته روی شیوه های جدید جهت اجرا کردن یک دفترکل غیرقابل تغییر و یک پارامتر ویژه و اصلی  در عرصه کدیریت پروژه محسوب شود. فعالیت میکنند. آی‌بی‌ام (IBM) طی مطلبی به بررسی این موضوع پرداخته و اکنون نیز سوال این است که آیا بلاک چین میتواند فضای مدیریت پروژه را مورد تغییر قرار دهد یا خیر؟


بلاک چین از داده‌های پروژه محافظت می‌کند


بلاک چین از داده‌های پروژه محافظت می‌کنداز برجسته ترین مزایای فناوری بلاک چین میتوانیم به قبلیت نگهداری سوابق اتفاقات به صورت غیرقابل تغییر با بره از فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) است اشاره کنیم.

حال در عرصه مدیریت پروژه در سال های آتی، گروه پروژه مورد نظر قادرند در جهت هدف های متنوع از این فناوری بهرمند شوند که اصلی ترین آن ها احتمال دارد این باشد که کل افراد حاضر در پروژه قادرند به یک منبع تغییرناپذیر و حاوی داده های صحیح و مطمعن دست پیدا کنند.

طی یک دفترکل توزیع شده، هرگونه نود (Node) و یا سیستم متصل به شبکه، اطلاعات پروژه را به شکل مستقل نگهداری خواهد کرد. در ضمن هر نود، اطلاعات مورد نظر را آپدیت میکند. به زبان ساده تر، هیچ فردی قادر نیست اطلاعات این سیستم را دستکاری و یا عوض کند. هر قسمت که مشکلی رخ دهد کل گروه پروژه قادرند به منبع واحد جهت دریافت واقعیت و نسخه زمینه پروژه دستیابی داشته باشند.

این قابلیت در زمان رخ دادن اختلافات با شخصی که خارج از پروژه قرار دارد (یک مشتری یا پیمانکار) بسیار مثمر ثمر خواهد بود. بع عنوان مثال، اگر شما با پیمانکار پروژه خود توافق داشتید که کارگران در تاریخ و ساعت معینی برای انجام امور به ساختمان بفرستد و پیمانکار افراد را زود و یا دیر بفرستد. در آن هنگام هرفردی قادر است با توجه به دفترکل توزیع شده دریابد که آیا این پدیده به عهده پیمانکار بوده یا نه.

جهت انجام کارهای داخلی پروژه نیز قادرید به اطلاعات دفترکل در زمان بررسی و تحلیل امورات کسب و کارتان تکیه کنید. برای نمونه از روی این اطلاعات قادرید دریابید که چه مقدار زمان صرف امورات مختلف شده و موقعیت های مناسب در جهت استفاده بهتر از کارتان را شناسایی کنید.

شاید اکنون بگویید که این امورات بوسیله یک سیستم مدیریت شبکه متمرکز ابری نیز قابل انجام است و با این حساب ملزم به وجود بلاک چین نیست. ولی باید توجه داشته باشید که هم اکنون امکان نابود شدن بعضی از اطلاعات به دلایل مختلف نظیر اختلالات شبکه و مذاکرات جهت دستکاری شبکه ها وجود دارد.

با بهره از فناوری دفترکل توزیع شده شما قادرید اعتماد داشته باشید که اطلاعات فرستاده شده از طرف گروه شما اصیل و بدون تغییر است. همچنین به سبب وجود نودهای موازی بسیار، هر هنگامی که نود شخصی شما به هر علتی مانند مشکلات نرم افزار یا نابودی اطلاعات از دست رفتف مطمعن شوید که نسخه اصلی آن دست نخورده باقیست و از بین نمیرود. نسخه های بسیار از اطلاعات وجود دارد و دسترسی انی به آن برای شما فراهم شده.


قرادادهای هوشمند می‌توانند روند کار را بهینه‌سازی کنند


قرادادهای هوشمند می‌توانند روند کار را بهینه‌سازی کنندقرارداد هوشمند در واقع کدی است که در بستر بلاک چین فراهم میشود. این قرار داد قوانین خاصی را دارد که میبایست از سوی طرفین قرارداد قبول شود. هر زمانی که نکات مورد قرار انجام شود، قرارداد به صورت هوشمند به پروژه ها اعمال خواهد شد.

در پروژه هایی که الگوی کاری آن ها کمی سخت است و مدیریت در آن ها نیازمند توجه بسیار است، قادریم به صورت بالقوه از قرارداد هوشمند در جهت مدیریت امور استفاده کنیم.

به عنوان نمونه هم اکنون در امور ساخت و ساز مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM) در حال پیشرفت است، ایده نهایی مدل سازی داده ها حاصل همکاری میان ذی‌نفعان متنوع مثل شرکت معماری، مهندسان عمران، تأمین‌کنندگان و دیگر نهادها طی یک پروژه میباشد.

حال یک پروژه ساخت و ساز را در خصوص تهیه کننده بتن، کارگران و مدیر اصلی پروژه فرض کنید. مدیریت پروژه با استفاده از قرارداد هوشمند قادر است برنامه را به نحوی بچیند که تنها به کارگران اعلام کند که در چه تاریخی محموله بتن به پروژه میرسد که کاگران در زمان مقرر برای کار در پروژه حضور داشته باشند.

تا هنگامی که محموله بتن در پروژه نباشد، پیمانکار کارگران تعهدی در مثابل انجام امور ندارد. این موضوع قادر است از تلف شدن وقت و هزینه در پروژه جلوگیری کرده و سبب کمتر شدن هزینه ها نیز شود. پیمانکار قادر است کارگران خودرا در روزهای بدون بتن به پروزه های دیگر فرستاده و لازم به هماهنگی با مدیر پروژه نیست. در این صورت پیمانکار تنها به برنامه فرستاده شده در قرارداد توجه میکند و لازم نیست نگران موارد دیگر باشد. در طرف مقابل مدیر پروژه نیز قادر نیبست تا هنگام رسیدن بتن از پیمانکار شکایتی داشته باشد.

با این حساب، قرارداد هوشمند شما قادر میسازد دستورات و برنامه های خودرا به مدیران و کارگران خود بدون نیاز به انجام امورات سخت بدهید. به عنوان نمونه، فقط در زمانی میزان و کیفیبت فولاد را معین میکنید که مهندسروژه ان مقادیر را به شما ارائه داده باشد. در صورتی که مهندس عمران نکات منفی ای در پروژه پیدا کند تا هنگامی که طراحان آن مشکل را رفع نکنند هیچگونه اطلاعانی مبنی بر فرستادن مصالح نخواهد داد.

ولی زمانی که مهندس عمران نقشه را تایید کرد، تامین کنندگان دستورات را با توجه به برنامه بروز شده دریافت میکنند. با این حساب پروژه هیچگونه هزینه ای بابت ناهمانگی در خرید مصالح پرداخت نخواهد کرد و پروژه نیز متحمل ضرر نخواهد شد. از این قبیل قراردادها در صنایع هواپیمایی، خودروسازی، الکترونیکو سایز پروژه ها نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

یک مجموعه BIM در بستر بلاک چین قادر است برای هریک از ذینفعان مرجعی بدون دستکاری و تغییر ناپذیر از اطالاعات کلیدی (Metadata) فراهم کند. آن ها نیز قادرند از این اطلاعات به شکل یک گواهی نامه در جهت بررسی نتایج اختلافات، امور نظارتی و همچنین در جهت سنجش اعتبار و گرف5تن استانداردهای ساخت و ساز ساخت‌وساز لید (LEED) و وِل (WELL) بهرمند شوند.


آیا چالش‌هایی هم وجود خواهند داشت؟


قطعا در این مسیر چالش ها و مشکل هایی وجود خواهد داشت. با وجود اینکه بهره از بلاک چین در مدیریت پروژه مزیت های فراوانی به ارمغان خواهد آورد ولی مشکلات بخصوص خودش را نیز به همراه خواهد داشت.

به عنوان نمونه، دفترکل بلاک چین به نود ها وابسته است. درصورت اشباع نود ها از اطلاعات احتمال کاهش سرعت نیز وجود دارد. در پروژه هایی نظیر ساخت و ساز که اطلاعات اصلی ان ها بسیار زیاد است. مقیاس پذیری دفترکل توزیع شده امری بسیار سخت است. با این احساب میبایست در خصوص شیوه دستیابی مدیران پروژه و نهادها بوسیله بلاک چین میبایست تمهیدات ویژه ای در نظر گرفته شود.

عقیده شما چیست ؟ ایا بلاک چین سبب سهولت در امور پروژه هاست یا اینکه مشکلات پیش روی آنان را بیشتر خواهد کرد؟

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *