به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

آنتولوژی (Ontology) چیست؟

آنتولوژی (Ontology) چیست؟

ارز دیجیتال آنتولوژی (با نام اختصاری ONT) هم اکنون نگاه های زیادی را به خود دوخته است. در این مطلب قصد داریم به معرفی و بررسی و نکاهی به تاریخ این ارز دیجیتال بپردازیم. و همچنین کیف پول و شیوه خرید این ارز دیجیتال را بررسی کنیم.


آنتولوژی چیست؟


وب سایت رسمی آنتولوژی، آن را یک برنامه بر بستر بلاک چین تعریف کرده است که در جهت تطبیق و همتایی با دیگر بلاک چین های خصوصی و عمومی بوجود آمده است تا شرکت ها قادر باشند از ثمرات این پروژه نهایت استفاده را کنند. این بلاک چین برای شرکت امکان نگهداری اطلاعات را به شکل خصوصی و عمومی فراهم میسازد.

آنتولوژی در حقیقت یک پروژه بلاک چینی است که بنا به سخنان گروه خود قادر است که انقلابی در صنعت ارزهای دیجیتال و بلاک چین بپا کند. ساختار بلاک چینی این پروژه فوق العاده است و قابلیت های آن به شکلی با ظرافت طراحی شده است تا با ساخت اکوسیستمی بی نقص و مزیت های فراوان، اغلب سهام داران و کارآفرینان را به سمت خود بکشاند.

آنتولوژی (Ontology) چیست؟آنتولوژی از پیکره اجماع متحمل خطای بیزانس تایید شده یا همان VBFT بهرمند  میباشد که یکی فناوری های نوین این پروژه به شمار میاید.

پرسشی که ممکن است در این موضوع بوجود بیاید این است که چرا در صورت حضور بلاک چین هایی نظیر اتریوم، ترون و سایر پروژه های همنظیرريال آنتولوژی بوجود آمد ؟

جواب، در بلاک چین های عمومی مثل اتریوم، داده ها جهت مشاده برای اغلب افراد به دفترکل عمومی فرستاده میشود و در ضمن شبکه بلاک چین آن ها متن باز میباشد.

این امر در راستای فعالیت هایی که خصوصی بودن بعضی از داده ها برایشان از اهمیت بالایی برخوردار است و همچنین علاقه به بهره از بلاک چین دارند، زیاد مناسب نخواهد بود و در این میان شبکه آنتولوزی برای چنین کسب و کارهایی بوجود آمده است.

شبکه آنتولوژی با عنوان تراست نتورک (Trust Network) از چند بلاک چین و اکوسیستم شناخته شده میباشد دتا قادر باشد کسب و کارهای بسیاری را پشتیبانی و در اختیار خود بگیرد.

در جهت پشتیبانی و صلب نیاز صنایع متنوع، طراحی منحصربفرد پیکره این شبکه به سهولت بر روی شبکه های ناتوع قابل گسترش، تفکیک و اجرای آسان میباشد.

آنتولوزی، فناوری بلاک چین را برای همه کسب و کارها آماده میکند و قابلیت های بلاک چینی نظیر  قراردادهای هوشمند، برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز، مدیریت احراز هویت توزیع‌شده، تبادل اطلاعات، SDK و APIها را برای آن ها فراهم میسازد.

شبکه آنتولوزی با فراهم کردن ابزارهای کاربردی و دارا بودن چند زبان جهت برنامه نویسی، زمینه و شبکه بسیار خوبی برای توسعه دهندگان پلتفرم های کاربردی با عدم تمرکز به ارمغان اورده است.

تطبیق آنتولوزی با پلتفرم های کاربردی با عدم تمرکز (DApps) و همچنین ابزار ایجاد قرارداد هوشمند در این شبکه، بیانگر این است که آنتولوزی در این خصوص رقیب پرقدرتی برای اتریوم، ایاس و ترون به شمار میرود.

ارز دیجیتال آنتولوژی

شبکه انتولوزی بر اساس مدل دو توکنی فعالیت میکند که هریک از توکن ها کاربرد مختلفی با یدکدیگر دارند. توکن آنتولوزی که با نماد ONT فعالیت میکند و جهت سپرده گذاری در فراید اجماع و در نتیجه درایفت حق رای در ارتباط با رویکردهای اصلی شبکه مورد استفاده قرار میگیرد.

دارندگان ONT، توکن آنتولوژی GAS که بوسیله سیستم ایجاد میشود و با نماد ONG فعالیت میکند، دریافت میکنند. از ONG جهت ارائه خدمات درون شبکه ای نظیر ایجاد قراردادهای هوشمند و بارگذاری شبکه استفده میکنند.

از 30 ژوئن سال 2018، که بلاک چین پروژه آنتولوژی را معرفی کرد و این پروژه در شبکه اصلی خود بارگذاری شد، به شکل دوره ای توکن ONG عرضه میکند.

تهیه ONG تقریبا 22 سال طول میکشد و مجموع توکن های ONG فراهم شده در پلتفرم درمیان دارندگان ONT تقسیم میشود.


تاریخچه آنتولوژی


آنتولوژی (Ontology) چیست؟پروزه آنتولوژی طی سال 2017 بوسیله یک شرکت چینی با عنوان آن‌چِین (Onchain) که گذشته پرافتخاری در این زمینه دارد، ایجاد شد. این پروژه با هدف سپرده گذاری بر روی مجموع مزایای شبکه بلاک چین تهیه و ران اندازی شد.

بلاک چین آنتولوژی بدست دو نفر به نام دا هانگفی (Da Hangfei) و اریک ژانگ (Erik Zhang) طراحی و ایجاد گردید.

این دو تن در آوریل 2016 بعد از 22 ماه فعالیت، توانستند بلاک چین نئو (NEO) را که نامش انت‌شیرز (Antshares) است را راه اندازییپ کنند. ولی پایه گذار و طراح شبکه آنتولوژی کسی به نام لی جون (Li Jun) میباشد.

متفاوت با نسل نخست ارزهای دیجیتال که قصدشان فقط پرداختن به موضوع تمرکز و پیشرفا امور انقال و دریافت مبالغ بود، امور وابسته به بلاک چین هرروزه در حال تغییر و گسترش میباشد و انتظار کاربران از این شبکه روز به روز در حال زیادتر شدن است.

هدف نسل دوم ارزهای دیجیتال بیشتر حل کردن مشکلاتی بود که در نسل اول آ« دیده شده بود و اکنون، نسل سوم ارزهای دیجیتال نظیر آنتولوژی تمرکز خودرا بیشتر بر روی همبستگی و تطبیق بین بلاک چین و شبکه های سنتی گذاشته اند.

آنتولوژی (Ontology) چیست؟ لی جون (چپ) و دا هانگفی (راست) به ترتیب بنیان‌گذار آنتولوژی و خالق بلاک چین آنتولوژی

در انتها عرضه کنندگان کمی تغییرات را چاشنی کار کردندئ و تصمیم به عرضه سیستمی گرفتند که طراحی شده از ترکیب تبادل اطلاعات توزیع‌شده، امکان تشخیص هویت توزیع شده، جوامع توزیع شده و اکوسیستم رویه توزیع شده میباشد.

تمام این قابلیت ها در کنار بکدیگر، پیکره و ساختار شبکه مورد اطمینان همتا به همتا را شکل میدهد که در حقیقت میان زنجیره‌ای، میان صنعتی، میان برنامه‌ای و میان ابزاری میباشد.

با توجه به اینکه پروژه آنتولوژی و نئو بوسیله شرکت یکسانی عرضه شده اند، آنتولوژی نیز همانند نئو با هدف وارد کردن فناوری بلاک چین در صنایع حقیقی در دنیا فعالیت میکند.

قصد اصلی آنتولوژی این میباشد که تمامی شرکت ها و نهادها نظیر ادارت دولتی به این شبکه بپیوندند و بدون تغییر در سیستم کنونی خود از فناوری بلاک چین در ساختار کارشان بهره برده باشند.

پایه گذاران و گروه توسعه دهنده آنتولوژی اعتقاد دارند که خوب نیست ارزهای دیجیتال به صورت تنها و تکی فعالیت کنند. میبایست ارزهای دیجیتال با همبستگی با یکدیگر و بوسیله هم با هدف پذیرش بیشتر مردم فعالیت کنند تا قادر باشنند به موفقیت ها بیشری رسیده و از این گسترش و محبوبیت نهایت بره را ببرند.

هم اکنون تسهیل بهره از فناوری های نوین و به شکل خاص تر بلاک چین، هدف اصلی پروژه آنتولوژی میباشد و برای دست یافتن به این هدف سخت فعالیت میکند.

این پروژه عرضه نخستین سکه یا به عبارتی ICO را برگزار نکرد. ولی توکن OTN را در آغاز سال 2019 برای پلتفرم میزبانش که بلاک چین نئو میباشد ایردراپ شد. آن ها جهت تامین مبالغ این پروژه از سپرده گذاران خصوصی کمک گرفتند.

در طول این ایردراپ، گروه آنتولوژی  1000 توکن ONT را به کاربران خبرگذاری خود که توکن نئو (NEO) در اختیار داشتند، به شکل هر توکن نئو، 0.01 توکن آنتولوژی، اعطا کردند. همچنین میان افرادی که در کنفرانس توسعه دهندگان حضور داشتند هم 500 توکن ONT توزیع گردید.

مجموع  تعداد توکن‌های ONT یک میلیارد واحدمیباشد که پخش آن به صورت زیر خواهد بود:

 • 12% جهت، جامعه و مشترکان آنتولوژی
 • 28% جهت، شرکای نهادی
 • 10% جهت، شورای نئو
 • 25% جهت، توسعه اکوسیستم آنتولوژی
 • 10% جهت، جایزه دادن به یافتن مشکلات فنی آنتولوژی
 • 15% جهت، گروه توسعه‌دهنده اصلی

آنتولوژی چگونه فعالیت می‌کند؟


آنتولوژی زمینه جهت همکاری قابل اطیمنان به شکل توزیع شده ایجاد میکند. این بیانگر این است که برای بلاک چین های دیگر امکان ورود به هسته آن به عنوان زنجیره های جانبی فراهم گریده است.

قوانین مقرر بلاک چین آنتولوژی از بلاک چین های عمومی پیروی میکند و میتواند که بلاک چین های عمومی را در جهت فعالیت های خاص خصوصی سازی کند. آنتولوژی در ضمن از همکاری بین شبکه های متفاورت با پرتوکل متنوع پشتیبانی میکند.

سیستم اعتمادی که در پروتکل این بلاک چین آمیخته شده است، کاملا شفاف و تشکیل شده از 4 قسمت است:

مرحله اول، حاوی تایید اعتبار مدارک است، اعتبار موضوعات و ااشخاص دنیای حقیقی است.

مرحله دوم، به اتصال و تایید پلتفرم های کاربردی متنوع کمک می‌کند.

مرحله سوم، به پذیرش امکان پذیر شدن فعالیت های عملی و فنی مثل پذیرش SDK، API، ماژول‌ها و موضوعاتی نظیر این پرداخته میشود.

در مرحله پایانی شبکه های متنوع پذیرفته شده و جهت بهبود بیشتر فعالیت مجموع شبکه ها به یکدیگر وصل خواهند شد.

به این نحوه است که آنتولوژی به عنوان مرزی میان دنیای حقیقی و دنیای دیجیتال فعالیت میکند. ولی حالا شما چگونه تشخیص میدهید که داده ها مورد اعتماد است ؟

آنتولوژی (Ontology) چیست؟مثل سایر بلاک چین های دیگر، شبکه آنتولوژی هم از یک مکانیز اجماع بهره میبرد.

مکانیزم انجماع راهبردی است که بلاک چین هارا جهت تایید و کیفیت سنجی تراکنش ها فاقد لزوم به شخص ثالث به کار میگیرد. به زبان ساده تر، این همان امری است که بلاک چین را غیرمتمرکز نگه میدارد.

مکانیزم ها و الگوریتم های اجماع متنئوعی موجود میباشد که بوسیله بلاک چین ها مورد استفاده قرار میگیرند که از مورد علاقه ترین آن ها میتوان به اثبات سهام (PoS) و اثبات کار (PoW) اشاره کرد.

آنتولوژی از اللگوریتم تحمل خطای بیزانس قابل پذیرش VBFT بهره میگیرد که شامل 3 مدل متنوع ، اثبات سهام (PoS)، تحمل خطای بیزانس (BFT) و تابع تصادفی قابل تایید (VRF) میباشد.

الگوریتم نوین که نخستین مرتبه بوسیله گروه آنتولوژی عرضه شده است که میتوان به شکلی بهبود الگوریتم تحمل خطای بیزانس از نظر افزودن و فعالیت تابع تضادفی قابل پذیرش تلقی کرد.

گروه آنتولوژی بر این باور است که با برگزیدن و معرفی تصادفی نودها بوسیله الگوریتم VRF، تضخیص نودهای درخواست دهنده، اعتبار سنج و پذیرنده در هر دو اجماع بسیار دشوار خواهد شد. در نتیجه، این نوآوری میزان مقاورت در مقابل هجوم به الگوریتم اجماع را بالاتر میبرد.

به زبان ساده اگر بخواهیم عملکرد و فعالیت آنتولوزی را شرح بدهیم اینگونه است:

با بهره مکانیزم اجماع VBFT، نودهای آنتولوژی در آغاز جهت مشارکت در اجماع شبکه میبایست سهام‌گذاری (Staking) انجام دهند. پس از آن با بهره از یک عدد تصادفی مورد پذیرش، چند نود درخواست دهنده از بین شبکه اجماع برگیزده میشوند و هر نود برگزیده شده بلاکی را درخواست خواهد داد.

به روش مشابه نودهای اعتبارسنج چندگانه هم با بهره از الگوریتم VRF از بین شبکه اجماع برگزیده میشوند. پس از ان هریک از این نودهای اعتبارسنج چندگانه، بلاک‌ها را از شبکه گردآوری کرده و روی آن‌ها صحت‌سنجی انجام می‌دهند. پس از آن به کاندید با بالاترین اولویت رای می‌دهند.

آنتولوژی (Ontology) چیست؟نودهای پذیرنده چندگانه هم نظیر بقیه برگزیده میشوند و نتایج رای‌گیری نودهای اعتبارسنج را تحلیل و نظارت میکنند و در انتها به اتفاق نظر و اجماع همگانی دست پیدا میکنند. زمانی که نتیجه اجماع گره‌های پذیرنده فرستاده شد، یک دور به پایان می‌رسد و دور بعدی و جدید اجماع شروع میشود.

به زبان ساده تر، مکانیزم VBFT با برگزیدن نودهای اجماع به شیوه VRF به مقیاس‌پذیری زنجیره، با تصادفی بودن به نحوه ی PoS به ضد هجوم بودن و با پایانی کردن تراکنش با سرعت به شیوه BFT به کل قابلیت های خوب این سه مدل دست پیدا خواهد کرد.

یکی از عظیم ترین و اصلی ترین اختلاف های VBFT و سایر الگوریتم‌های اجماع این است که هم خوان ترین روش مدیریتی را با شبکه آنتولوژی دار است، طراحی VBFT برگرفته از پارامترهای توزیع شده توسط آنتولوژی است که در عین حال تصادفی بودن و منساب بودن پیکره ی اجماع شبکه را در اختیار دارد.

مکانیزم VBFT یاری ارزشمندی به بلاک چین‌های عمومی در خصوص فعالیت و مقیاس‌پذیری می‌کند. چنین پلتفرمی، کمک های مناسب تری را جهت توسعه‌دهندگان پلتفرم های غیرمتمرکز فراهم خواهد کرد.


تاریخچه قیمت آنتولوژی


آنتولوژی (Ontology) چیست؟حرکت قیمتی آنتولوژی از هنگام شروع کار در بازار در واقع ماه مارس 2018 تقریبا تا خحدودی ثابت باقی مانده است. این ارز با نرخ 2.6 دلار پا به بازار نهاد و بعد از 1 ماه به قیمت 10 دلار صعود کرد.

هنگامی که مجموع بازار در موقعیت نامناسبی قرار گرفت، قیمت آنتولوژی مخالف با حرکت کل بازار بالا رفته و از 1.42 دلار در ماه مارس به 10.25 دلار در ماه می صعود کرد.

با اینکه مجموع حرکت آن بعد از آن اغلب سقوط بوده است، ولی از میانه های ماه آگوست، هنگامی که کل بازار مشغول مبارزه با رکود بود، آنتولوژی دوباره خلاف حرکت کاهشی بازار، افزایش یافت.

نرخ این ارز در هنگام نوشتن این مطلب (20 اسفند 98) مساوی با 0.58 دلار است و مارکت کپ این بازار اکنون 370 میلیون دلار است و در میان ارزهای دیجیتال دارای رده 29 ام میباشد.


کیف پول‌های آنتولوژی


در وب سایت آنتولوژی در جهت حفاظت ارزهای دیجیتال ONT و ONG کیف پول های اختصاصی ONTO و OWallet معذفی و عرضه شده است. از این پول های برای حفاظت و نگهداری ONT و ONG در ویندوز/لینوکس/MacOS و همچنین اندروید و iOS استفاده میشود.

کیف پول دسکتاپ

آنتولوژی (Ontology) چیست؟اوولت (OWallet) کیف پول کاربردی دستکتاپ آنتولوژی میباشد. این کیف پول از مدیریت کیف پول خصوصی و مدیریت کیف پول اشتراکی مبنی بر فناوری چند اسمی پیروی میکند و ویژگی متصل شدن به کیف پول های سخت افزاری نظیر لجر (Ledger) و ترزور (Trezor) را نیز دارا میباشد.

کیف پول گوشی

آنتولوژی (Ontology) چیست؟اونتو (ONTO)، یک کیف پول آنتولوژی با عدم تمرکز جهت گوشی های هوشمند میباشد و به صورت ورودی به سیستم بلاک چین آنتولوژی به شمار میرود. ONTO این امکان را برای شما فراهم میکند که هویت دیجیتالی خودرا داشته باشید و از سرمایه خود نگهداری کنید. اصلی ترین قابلیت این کیف پول این است که امنیت و حریم شخصی این کیف پول با استفاده ار الگوریتم های رمزنگاری تامین میشود.


چگونه آنتولوژی بخریم؟


آنتولوژی (Ontology) چیست؟خرید مستقیم آنتولوژی با ریال با استفاده از صرافی های داخلی نیز امکان پذیر است ولی پیدا کردن این ارز در میان صرافی های داخلی کار یسار دشواری است. یکی از محبوب ترین شیوه های خرید ارزهای دیجیتال به جر بیت کوین و اتریوم، برای مشترکان ایرانی، خرید این دو ارز از صرافی های داخلی و سپس تبدیل آن به آنتولوژی با استفاده از صرافی های خارجی معتبر.

این ارز که در بیشتر صرافی های معروف قابل خرید است و همچنین فهرست صرافی هایی که از این ارز پشتیبانی میکنند را میتوانید در سایت کوین مارکت کپ نگاه کنید. البته باید به این مسئه توجه کنید که به علت تحریم ها قبل از برگزیدن یک صرافی از نبود مشکل با مشترکان ایرانی اطمینان داشته باشید.


جمع‌بندی


آنتولوژی (Ontology) چیست؟در کل بعد از شناخت و تحلیل اندک این ارز دیجیتال و رسیدن به یک شناخت کامل تر از این شبکه و پروژه بلاک جین چشت آن قادریم موارد زیر را به عنوان نکات مثبت و منفی آن جمع آوری کنیم.

مزایا:

 • سهولت در استفاده کسب و کارها: آنتولوژی جهت کسب و کارها با حجم های بزرگ و کوچک بسیار مناسب خواهد بود و ملزم به داشتن دانش بسیار در رابطه با بلاک چین نیست.
 • تیم قدرتمند: شرکت آن چین که بلاک چین آنتولوژی را ایجاد کرده است. قبل تر هم با ایجاد پروژه نئو قدرت خود را در این زمینه نشان داده و توانسته تاریخچه درخوشانی برای خود ایجاد کند.
 • پتانسیل نامحدود: میزان قسمت های صنعتی که قادرند از شبکه آنتولوژی استفاده کنند بسیار زیاد میباشد.
 • الگوریتم اجماع ناهمتا: مکانیزم اجماع VBFT که بوسیله آنتولوزی مورد استفاده قرار میگیرد، بسیار نادر و شامل سرعت و امنیت بالایی است. انجام هزاران تراکنش در ثانیه برای این پلتفرم گزینه دو ار واقعیتی نیست.
 • پلی بین دنیای حقیقی و دیجیتال: بلاک چین آنتولوزی، صنعت دیجیتال را قادر میسازد به استفاده از بلاک چین های زیاد، با صنعت واقعی در رابطه باشد.

معایب:

 • قوانین دشوار کشور مبدأ: آنتولوژی در یکی از سخت گیر ترین ناحیه های ارزهای دجیتال با قوانین و چارچوب های دشواری، یعنی چین، ایجاد و درحال کار است.
 • روزهای آغازین: با اینکه توکن ONT، پتانسیل پیشرفت زیادی داراست، ولی افزایش و گسترش آن ملزم به کاربردی شدن آنتولوژی در حجم زیاد میباشد. که رفتن به سرویس ابری گوگل و بهره استیبل‌کوین پکسوس از استاندارد آنتولوژی از جمله این راه ها محسوب میشوند.

 

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *