به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

اثبات کار و اثبات سهام چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند

اثبات کار و اثبات سهام چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند

اثبات کار یا اثبات سهام دو عملکر توافقی جهت تایید تراکنش ها در یک شبکه بلاک چین میباشد که هریک دارای مشخصه های بخصوص جهت تایید یک گره در تراکنش و پذیرفتن آن میباشد. در ادامه این مطلب قصد داریم که تحلیل اختلافات این دو عملکرد بپردازیم.

بلاک چین بر اساس تفاوت میان مفاهیم افراد ایجاد گردیده، به زبان ساده تر بلاک چین سیستمی از مشترکان برابر از نظر سطح دستیابی میباشد. اگر برخی از آن ها قابل دستیابی نباشد، بلاک چین به سبب سیستم غیرمتمرکز خود به فعالیت خودش ادامه خواهد داد. همتا بودن به این عبارت است که منابع خصوصی خودرا در دست یک شبکه قرار میدهید، حجم ذخیره سازی، قدرت پردازنده اصلی و گرافیک، RAM، پهنای باند شبکه و…

این عملکرد اصلا آسان نیست و ملزم به سپرده گذاری، جلب کردن اعتماد و مسئولیت پذیری مشترکان میباشد. در بلاک چین این مشترکان در واقع ماینرها و یا گره ها میباشند

لازم است که این مشترکان علاقه مند شوند تا با جدیت فعالیت کنند و مناسب ترین عملکرد خودرا جهت ثابت ماندن شبکه بلاک چین در اختیار شبکه قرار دهند. با در نظر گرفتن این موضوع که کل دنیا هزاران گروه موجود است، پس مهم و حیاتی است که روشی جهت ساخت توافق میان آن ها ایجاد کنیم. اجماع یک قرارداد یا به نوعی چارچوب هایی میباشد که باید برای اینکه بتوانند تراکنش ها و بلاک هارا مورد تایید کند، از آن ها پیروی داشته باشد. چنانچه یک بلاک، بیت کوین را بالاتر از حد تصویب شده ایجاد کندف مجموع گروه های کامل آن بلاک را رها میکنند، حتی اور بعضی از ماینر ها آن را مورد تایید قرار دهند، بلاک فقط وقتی مورد پذیرش شبکه میباشد که عضوی از توفق مشترکان باشد.

اکنون قصد داریم دو الگوریتم یا روش اجماع یا توافق کلی، یعنی اثبات سهام و اثبات کار را مورد بررسی قرار دهیم.

اثبات کار

اثبات کار (PoW) نخستین شیوه توافقی به شمار میاید که ایجاد شده است. از این توافق در شبکه هایی نظیر اتریوم، بیت کوین و فورک های این شبکه مانند بیت کوین کشف لایت کوین، دوج کوین و… بهره گرفته میشود.

بلاک پین متشکل از ماینرها، گره ها و سرمایه گذاران میباشد. ماینر ها گروه های ریاضیاتی را میگشایند تا از طریق پیدا کردن بلاک چین های تازه و راه دادن آن ها به داخل شبکه جایزه دریافت کنند. آن ها همچنین اعتبار تراکنش های ایجاد شده را سنجش میکنند و بررسی میکنند که مبادا یک یکی از آن ها دومرتبه خرج شود. گره ها یا مشترکان بلاک چین را در تمام دنیا گسترش میدهند (آن ها تمام تاریخ بلاک چین که متشکل از تمام تراکنش ها و مجموع بلاک هارا حفاظت میکنند) و سهام داران نیز در ارزهای دیجیتال بلاک چین سپرده گذاری و از آن مانند شیوه ای جهت پرداخت و معامله بهره میگیرند.

در اثبات کارف از ماینرهای بلاک چین بهره گرفته میشود. ان ها معادلات ریاضیاتی را حل میکنند ( که دشوار، نیازمند زمان و ملزم به پردازنده پرقدرت اصلی و گرافیکی میباشد). اگر یک ماینر قادر باشد نخستین نفر یک معادله را حل کندف به سبب اثبات کار خود پاداش کسب میکند.

با توجه به اینکه تعداد زیادی ماینر در شبکه موجود است، سیستم سعی میکند دشواری حل معادله هارا به نوعی طراحی کند تا تورم در شبکه بلاک چین ایجاد نشود.( بلاک چین میبایست هر 10 دقیقه تهیه شود) هرچه ماینرهای زیادتری وجود داشته باشد، دشواری جهت حل معدلات زیادی نیز بیشتر میشود. سختی استخراج هر 2 هفته طراحی میشود. بر خلاف نظر عوام اغلب پیروزی نصیب قدرتمند ترین ماینر نمیشود، در این صورت این امر یک لاتاری یا بخت آزمایی محسوب میشود که سبب میشود سیستم بوسیله استخرهای استخراج مانند یک سیستم متمرکز بنظر نرسد. استخرهای استخراج درواقع اشخاص متحد در فعالیت استخراج میباشند که بعد از استخراج موفق در هر دوره پاداش استخراج را در بین افراد متحد تقسیم میکنند.

بزرگترین چالش موجود این است که اثبات کار ملزم به انرزی بسیار زیادی است و با در نظر داشتن این امر اتریوم در تلاش است خودرا از اثبات کار بیرون آورده و به اثبات سهام وارد شود.

اثبات سهام

اثبات سهام ولی تفاوت زیادی با اثبات کار دارد و دیرگ خبری از پاداش در مقابل یافت بلاک چین نیست. ماینری هم دیگر وجود ندارد که در برابر فعالیت پاداش بگیرد. در مقابل سیستم یه مشترک را که با توجه به میزان سهام و سرمایه اش به عنوان خخالق بلاک برمیگزیند. به این خالق های بلاک فورجر (Forger) نیز میگویند. فورجر ها کارمزد سیستم ناشی از تراکنش هارا به عنوان پاداش دریافت میکنند. سنجش اعتبار نیز روندی میباشد که در آن تمام تراکنش ها با دقت بررسی و نظارت میشوند تا از شبکه در مقابل دومرتبه خرج شدن و یا هجوم Sybil حفاظت شود. بلاک چین های حوزه اثبات کار نظیر بیت کوین، لایت کوین، بیت کوین کش و بیت کوین گلد از این حملات در امان نیستند. زمانی که سختی استخراج کاهش پیدا کند، حمله کنندگان به سادگی قادرند با داشتن قدرت پردازش بالا حمله 51 درصدی خودرا برنامه ریزی کنند.

از نمونه ارزهای دیجیتال که از اثبات سهام بهره میبرند میتوانیم از این موارد نام ببریم:

 • DASH
 • NEO
 • Decred
 • QTUM
 • Komodo
 • Waves

فهرست کسب و کارهای مختلف توافقی، بسیار زیاد است. فناوری های متنوع از رروش های توافقیمتنوعی استفاده بهره میبرند. به عنوان نمونه از کسب و این نوع کسب و کارها میتواینم موراد زیر را نام ببریم:

 • Proof of Authority (PoA)
 • Proof of Weight (PoWeight)
 • Byzantine Fault Tolerance (BFT)
 • Directed Acyclic Graphs (DAGs)
 • Delegated Proof of Stake (DP)

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *