به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

بعد از سقوط شدید قیمت بیت کوین، وضعیت ماینینگ و استخراج در نزدیک هاوینگ چگونه است؟

بعد از سقوط شدید قیمت بیت کوین، وضعیت ماینینگ و استخراج در نزدیک هاوینگ چگونه است؟

با در نظر داشتن نزدیکی به هاوینگ (نیم شدن پاداش ماینینگ)، ریزش تازه نرخ بیت کوین ایا در فعالیت ماینرهای بزرگ بیت کوین اثرگذار است یا خیر؟ با توجه به مطلب کوین دسک قصد بررسی این موضوع را داریم.

ریزش شدید هفته ثبل نرخ بیت کوین، آینده شرکت های ماینینگ را تحت شعاع خود قرار داده است، شرکت هایی که از 6 ماه گدشته سعی داشتند نیم میلیارد دلار سرمایه کسب کنند تا خودرا آماده هاوینگ بیت کوین کنند.

مزرعه های بزرگ بیت کوین در سه کشور مختلف، در مصاحبه با کوین دسک اظهار داشتند که ان ها از ماه سپتامبر تا امروز جهت پیشرفت و توسعه ابزار خود بسیار هزینه کرده اند که بیانگر تلاش ها برای ثابت ماندن در سال های طولانی میباشد.

طی ماه آینده (اردیبهشت 99) مقدار بیت کوین های جدید استخراجی که هر ده دقیقه یکبار به ماینرها اهدا میشد بر اساس کد جدید بیت کوین در یکروز نصف خواهد شد. اتفاقی که قادر است ضربه محلکی به این شرکت های بزرگ بزند. براسا گزارشات و با در نظر گرفتن اینکه بسیاری از دستگاه ها حتی پیش از هاوینگ دیگر سوددهی ندارند، شرکت های عظیم ماینینگ بیشتر از 500 میلیون دلار را برای تهیه ابزار و تجهیزات مورد نیاز خود هزینه کرده اند تا قادر باشند با مصرف برق کمتر و کاربرد بالاتر، بیت کوین مضاعف تری کسب کنند.

ولی ریزش 50 درصدی بیت کوین در پنجشنبه گذشته به 5000 دلار مقدار کسب سود این شرکت هارا در معرض خطر قرار داده است.

بر اسا اطلاعات استخر استخراج پولین (Poolin)، مقدار سود ناخالص قدرتمندترین دستگاه استخراج حال حاضر نظیر واتس ماینر M20S ساخته میکرو بی تی و انت ماینر S17 Pro ساخته بیت مین در روز به کمتر از 50 درصد رسیده است. این اطلاعات  با توجه به نرخ و میزان سختی استخراج (مقیاس سنجش سختی رقابت در فرایند استخراج) کنونی بیت کوین و اضافه بر هزینه برق مصرفی برای فرایند محاسبه میشود. با توجه به گفته کوین دسکف در نرخ کنونی،بزرگ ترین و بهترین دستگاه های کنونی دنیا نیز کسب سود بالایی نخواهند داشت.

چنانچه نرخ بیت کوین پس از اتفاق هاوینگ و نیم شدن پاداش استخراج افزایش نداشته باشد. این شرکت ها در جهت جبران سرمایه های خود میبایست مدت زیادی را در انتظار باشند.

ژنگ شان (Zheng Xun)، مدیریت شرکت ماینینگ هشیج (Hashage) که در شهرهای مختلف ایالت سیچوان، منبع شرکت های ماینینگ در چین، کار میکنند. اظهار کرد:

ما طی اینروزا مشغول خریداری دستگاه های استخراج تازه، بدون هیچ حاشیه ای درحال انجام فعالیت بوده ایم. اندازه مزرعه استخراج کنونی ما بسیار خوب است و دیگر نیازی به تهیه ابزارهای تازه نیست. در برهه کنونی مشغول تزریق سرمایه به فارم ها میباشیم تا منتظر چگونگی تغییر وضعیت بعد هاوینگ باشیم.

با توجه به این سخنان. هنوز معالوم نیست قدرت پردازش جمعی بیت کوین در هفته پیش رو و با از کار افتادن ابزارهای کهنه ماینینگ بعد از هاوینگ، به سقوط هفته گذشته بیت کوین چه عکس العملی نشان خواهد داد. احتمال دارد چنانچه سختی استخراج و قدرت محاسباتی بیت کوین (هش ریت) به شکل قابل توجهی کم شود، این شرکت ها قادر باشند واحد های زیادتری را استخراج کنند.

ولی در زمان حال و بعد از ریزش قیمت در پنجشنبه هفته قبل، ماینگین متحرک 7 روزه هش ریت شبکه حرگت کاهش در پیش گرفته است . از 118 اگزاهش در ثانیه به 108 اگزاهش در تاریخ 9 کارش کاهش را تجربه کرده است که مقدار مناسبی نمیباشد.

کریس ژو (Chris Zhu)، از پایه گذاران استخر ماینینگ (Poolin) که روز جکعه در یک پلن مصاحبه در برنامه وی چت (WeChat)  گفتگویی داشت، اظهار کرد که او پیش از ریزش نرخ بیت کوین منتظر این بوده که هش ریت شبکه حرکت صعو.دی در پیش بگیرد. و اکنون بعد از سقوط نرخ ها او منتظر کاهش قدرت محاسباتی در 20 تا 30 روز پیش رو میباشد.


ولخرجی برای دستگاه‌های استخراج


ولخرجی برای دستگاه‌های استخراجصرف هزینه های زیاد و غیر عادی شرکت های ماینینگ جهت تهیه ابزارالات تازه را میتوان در افزایش بی سابقه توان محاسباتی بیت کوین در نیم ستا سپری گذشته دانست.

از سپتامبر سال 2019 تا امروز، قدرت پردازش (هش) کلی شبکه بیت کوین با افزایش 30 درصدی، از 90 اگزاهش به تقریبا 120 اگزاهش در ثانیه رشد داشته است.

با در نظر داشتن این موضوع ابزار الات تازه ماینینگ بین 20 الی 30 دلار در مقابل هر تراهش در ثانیه حساب میشوند. بیانگر این است که صاحبات مزرعه های ماینینگ بیت کوین در چند ماه گذشته بیشتر از 600 میلیون ذدلار برای رویارویی با هاوینگ هزینه متحمل شده اند.

آرتم ارمین (Artem Eremin)، از مدیران شرکت ساخت ابزارالات ماینینگ 3logic اظهار میکند که خریداران او در روسیه و آسیای مرکزی از ماه اکتبر تا کنون به طور جدی در تلاش برای خرید انت ماینرS17 ساخته بیت مین میباشند. دستگاه های ماینینگ یا به عبارتی ای سیک ها (ASIC) تجهیزاتی هستند که تراشه های خاص برای جهت محاسبات سنگین و سخت برای استخراج ارزهای دیجیتال طراحی شده اند.

شرکت 3logic در طول ماه تقریبا 2.500 عدد ای سیک تازه را میفروشد. ارمین اظهار داشت که در ماه های اکتبر و نوامبر این آمار به 5.000 هم میرسید. ولی عطش آن ها برای خرید دستگاه در ماه دسامبر 2019 کمی سرد شد. بر اساس اطلاعات اخیر، ممکن است که تقریبا یک سوم تا نصفه ابزار ماینینگ در حال انجام فعالیت در روسیه با مدل های تازه تر جایگزین شوند.

ایگور رونتز (Igor Runets)، از مدیران شرکت ساخت ابزارالات ماینینگ بیت ریور(Bitriver) واقع در شهر براتسک روسیه نیز اظهار کرد که خریداران او از پاییز سپری شده به شکل مکرر در تلاش خریدای سیک بوده اند، ولی در ژانویه این خریدها به شکل قابل توجهی کم شد.

او همچنین گفت:

سال جدید چینی و به همراه ان گسترش ویروس کرونا موجب گایین آمدن فروش ما شد و سپس مقدار فروش در همین میزان ثابت ماند

در چین هم مزرعه بزرگ ماینینگ بیت کوین از نصفه دوم سال 2019 و پس از اغاز عرضه ان بوسیله تولید کنندگان این تجهیزات، تلاش کردند خرید در حجم بالا انجام دهند.

ژنگ نیز مدعی شد که شرکت او 30 درصد از تجهیزات خودار در پایان تابستان اخیر بوسیله اخرین ای سیک های شرکت بیت مین و میکرو بی تی قدرتمند کرده است و استفاده از ان ها در پیش از انتهای سال جدید چینی در برنامه کاری ذکر شده است.

برخی دیگر نظیر شرکت سپرده گذاری چینی اسپارک کپیتال (Spark Capital)، که مدیر آن گابریل ژیا (Gabriel Xia) میباشد نیز امر عوض کردن تجهیزات و اپدیت ان هارا از تابستان اغاز کرده اند.

گابریل در این خصوص اظهار کرد:

ما مجموع ای سیک های S9 خودارطی تابستان سال گذشته و همراه با افزایش دوبرابری مدل های کارکرده آن ها در بازار به فروش رساندیم و اغاز به تهیه ابزار تازه کردیم.

 


استحکام هر چه بیشتر صنعت استخراج


استحکام هر چه بیشتر صنعت استخراجپشت تب تهیه دستگاه های ماینینگ حجم بسیار بالایی سرمایه موجود است که فقط در سال 2019 وارد عرصه ماینینگ بیت کوین شده اند.

توان پردازش شبکه بیت کوین برای نخستین بار در فوریه سال 2016، 1 اگزاهش در ثانیه را تجربه کرد و جهت برگرداندن دوباره آن به 50 اگزاهش در سپتامبر 2018 حتی با در نظر رگفتن روند افزایشی سال 2017، ملزم به 30 ماه زمان بود. ولی سرانجام بیت کوین قادر شد این توان را در 15 ماه و در ژانویه 2020 دوبرابر کند.

این افزایش فوق العاده بواسطه فعالیت تولید کنندگان دستگاه ها نظیر بیت مین، میکرو بی تی و توسعه دستگاه های ماینینگ با قدرت بالا و تواشه های نوین و جدیدتر امکان پذیر گردید.

ولی این پیشرفت های فنی سبب بالا رفتن قیمت ها نیز گردید. حوزه ماینینگ از شروع سال 2017 به بعد در تلاش برای استحکام (Consolidation) و حذف کردن ماینر های کم قدرت از دور بوده.

طی سال 2017 و با در نظر گرفتن بازار فوق العاده آن، دریافت سفارش های ابزار ماینینگ و دستگاهد ها به مقدار 15 میلیون دلار اضلا معمولی نبود، ولی این فضا در سال 2019 عوض شد.

ژیا که شرکتش در سال 2016 نیز مشغول ماینینگ بوده است، اظهار میکند:

دریافت یک سفارش 15 میلیون دلاری طی سال 2017 قادر بود شمارا به عظیم ترین ماینر شبکه بیت کوین مبدل سازد ولی سفارشی چنینی طی سال 2019 فقط بیانگر این است که شما یکی از ده ها عرضه کننده بزرگ این بازار میباشید.


ریسک قیمت


ریسک قیمتروال عادی در این زمینه همیشه این بوده است که فارم های ماینینگ، بیت کوین های استخراج شده جدید را جهت تامین هزینه های فعالیت خود بفروش  برسانند. ولی طی چند سال گذشته بازاری نوین جهت شرکت های خرمات مالی ایجاد شده است که به آن ها یاری میدهد تا قادر باشند سرمایه های درحال چرخش خودرا، حتی اگر در فکر نگهداری آن هم باشند را نیز جذب کنند.

ژیا میگوید که سهام های استخراج شده بوسیله اسپارک کپیتال به شکل وثیقه جهت دریافت وامی که جهت پرداخت قبض ها و پیشرفت کسب و کار دریافت کردیم، به گرو گذاشته اند.شرکت تصور میکند که میتواند با این امر، همزمان با کم کردن زمان برای برگرداندن سرمایه تهیه ابزارالات، این کوین هارا در آینده با نرخ بیشتری بفروش برساند.

او افزود:

نگاه ما به این موضوع یک نگاهه طولانی مدت است و به هنگامی است شرکت ما به درجه مناسبی رسیده است و توسعه یافته است.

دیمتری اوزرسکی، مدیریت الکترو فارم (ٍElectro.Farm)، یک فارم ماینینگ واقع شده در قزاقستان، معتقد است که 90 درصد از مشتریان ان ها کوین های خودرا به شکل دوره نمیفروشند و در انتظار حرکت های صعودی ناگهانی بیت کوین مینشینند.

دیمتری افزود:

برخی از مشتریان کوین های خودار در نرخ  12000 دلار فروختند و اکنون در انتظار نرخ های بالاتر از 10 هزار دلار میباشند.

سینتیا وو (Cynthia Wu)، معاون و مدیر حفاظتی ماتریکس پورت (Matrixport)، یکی از چند زیر شاخه شرکت بیت مین، اظهار کرد که شرکت او اکنون به بیشتر از 200 فارم عظیم خدمات خودرا میفرستد و بیشتر از 100 میلیون دلار وام چرداخت نشده در دست دارند که اغلب آن ها بوسیله ماینرها و جهت هزینه های آب و برق و تجهیزات و ابزارآلات تازه گرفته شده اند.

ولی چالشی که در مدت ریزش 50 درصدی نرخ بیت کوین در مدت زمان دو روز آن هارا دنبال میکند، مصادره هوشمند هزینه وثیقه آن هاست.

با حضور وام دهندگانی که میزان وثیقه اجباری آن ها به شکل میانگین 60 الی 70 درصد میباشد، شخص یا شرکت گیرنده ی وام در صورتی که قادر نباشد وثیقه خودرا بالا ببرد در خطر مصادره هوشمند اجباری بیت کوین های رهنی خود قرار خواهد گرفت و این در حالتی ممکن است که نرخ بیت کوین کماکان در اوج 11.000 دلاری خود بود و ن اکنون که قیمت آن نیم گردیده است.


عدم تمایل به فروش


عدم تمایل به فروشوو اعتقاد دارد که استراتزی لیکوئید کردن ( مبالغ وثیقه خریداران) قادر است نسبت به عرصه قضایی غملکرد شرکت تغییر کند.

او افزود:

در آمریکا اغلب ماینرها بیت کوین های ساخته خودرا به فروش میگذارند چون به مبالغ نقد احتیاج دارند ولی اغلب ماینرهای چینی، هادلر های طولانی مدت میباشند و علاقه زیادی به فروش دارایی ندارند. عقیده و اعتقاد بیشتر ماینرهای چینی این است که هرگز بیشتر از میزانی که استخراج میکنی خرج نکن.

شریف الله یاروفف مدیر قسمت کسب و کار ماتریکس پورت اعتقاد دارد که کهنه کارهای این حوزه که از سال 2012 تا اکنون فعالیت میکنند هم در فروش بیت کوین صبور هستند.

الله یاروف افزود:

ماینرهای تازه کار به سرعت تلاش میکنند تا موین هارا نقد و یا به ارزهای فیات تبدیل کنند ولی آن ها در صورت ادامه فعالیت در این حوزه متوجه اوضاع شده و از نقد کردن بلافاصله کوین ها خودداری میکنند.

اتان ورا (Ethan Vera)، مدیرعامل اصلی قسمت مالی و یکی از پایه گذاران استخر ماینینگ لوکسور (Luxor)، اعتقاد دارد که اکنون ماینرهای متعددی جهت پرداخت قبض های خود در تلاش دریاف وام میباشند. ولی ان ها بیشتر ماینرهای باهوش و خاص این حوزه میباشند که نگاهه مثبتی به این فعالیت دارند.

بر اساس سخنان او ماینرهای تازه کار اغلب اوقات در تلاش یافتن راهی میباشند که از سقوط ناگهانی بیت کوین دور بمانند.

ورا اظهار کرد:

هم اکنون اشخاص متعددی در تلاش ورود به این حوزه میباشند و بیتشر آن ها اشخاص باهوش و با تجربه در فعالیت های سرمایه گذاری میباشند و اغلب آن ها سابقه کار در بانک های سپرده گذاری، امور مالی شرکت ها و شرکت های نفت و گاز را دارند. آن ها بر این عقیده اند که از ابزارهای کمکی مالی در جهت کم کردن ریسک بهره ببرند. سخنان من با بیشتر ماینرهای بازار به قصد پیدا کردن شیوه ای جهت کاهش تاثیر هش و ریت و نرخ بیت کوین بر فعالیت ان ها انجام شد.

رونتز و ازرسکی افزودند:

آن ها علاقه زیادی به معامله های مشتق از خود بروز نمیدهند، حداقل در روسیه که اینطور است.

ازرسکی اعتقاد دارد که بازار قراردادهای آتی و اختیار معامله ارزهای دیجیتال هنوز کامل نشده نشده است. ماینرهای به قصد دریافت سود از طریق این شیوه ها وارد حوزه شده اند و نه با تفکر صرف هزینه جهت کم کردن ریسک های ناشی از کار.

ولی وو اعتقاد دارد که ماتریکس پورت فهمیده است که برخی ها به برنامه اختیار معامله این شرکت روی اورده اند. طی تقریبا 70 درصد از هفتاد هزار بیت کوین در اختیار معامله های طراحی شده در پلتفرم از هنگام ارائه آن طی ما اکتبر در اختیار ماینرهای عظیم قرار دارد.

وو افزود:

آن ها قصد دارند همراه با سفته بازی و درایفت سود مضاعف در برابر روند بازار حفاظت بیشتری را همراه داشته باشند.


خداحافظ S9


خداحافظ S9در همین هنگام آخرین برنامه فارم های عظیم ماینینگ جهت بازسازی، به یک چالش سنتی برخورد میکنند. ان ها قرار است با ابزارالات قدیمی نظیر انت مایر S9 و تجهیزاتی از این قبیل که فارم ها از سال 2017 از ان ها بهره میبرند چه کنند؟

آیا ریزش نرخ بیت کوین تا سطح 5000 دلار و نزدیک بودن به پدیده هاوینگ بیت کوین که موجب پایین امدن میزان سود آن ها میشود، موجب از کار افتادن دستگاه ها و بیرون رفتن آن ها از شبکه میشود؟

ازرسکی در این خصوص میگوید:

اغلب افراد در تلاش هستند که از مدل S9 خلاص شوند.

ولی او اکنون معتقد است که برای پایان دادن به فعالیت مدل S9 زود است. همه موارد به برنامه ماینرهای جهت ماینینگ بستگی خواهد داشت.

در شرکت بیت ریور که جهت عرضه توان الکتریکی ملزم مشترکان خود 70 مگاوات برق تقسیم میکند، فقط 25 درصد ابزار و دستگاه هارا مدل S9 در بر میگیرد.

رونتز در این باره گفت:

افرادی در تلاش برای بفروش رساندن این مدل ها هستند، میبایست قبل تر به این فکر میفتادند.

ژیا از شرکت اسپارک کپیتال که موفق به فروش مجموع مدل های S9M خود شده است، اعتقاد دارد مدل های S9  تقریبا فقط 20 الی 25 درصد از کا قدرت پردازشی شبکه بیت کوین را در اختیار دارند.

رونتز افزود:

برای اشخاص با عقیده های متنوعف استراتژی و برنامه های متنوعی نیز وجود دارد، برخی از افراد در تلاش هستند که ای سیک های کهنه تر را با ای سیک های نوین تر تعویض کنند و برخی نیز علاقه به خرید مدل های کهنه از با نرخ بسیار پایین دارند و امیدوار هستند که قادر باشند به سرعت مبالغ صرف شده را جبران کنند.

 

رونتز نیز افزود که به اعتقاد او آن هایی که بهره از S9 تمایل زیادی دارند حتی در شرایطی که این دستگاه ها فقط قادر باشند از پس هزینه های خود برآیند، بازهم از آن ها دست نخواهند کشید و ان هارا خاموش نمیکنند.

رونتز گفت:

هیچ فردی تا هنگام هاوینگ بیت کوین ماینر های خودرا خاموش نمیکند و همه در تلاشند تا جایی که امکان دارد از ای سیک های کهنه خود نهایت استفاده را ببرند.

با توجه به سخنان فارم های ماینینگ، انت ماینر S9 این امکان را دارد که مصرف مورد نیاز آن را از 1600 وات به 700 وات تغییر دهید و در مقابل با قدرت 9 تراهش بجای 13 تراهش فعالیت کنید.

برخی از استخرهای استخراج نظیر الکترو فارم (Electro.Farm) و پولین به افراد دیگر گوشزد میکنند که با ترکیب دو سدتگاه S9 مقدار تهیه بیت کوین خودرا بالا ببرید.

هدف هر دو شیوه به این صورت است که مقدار دریافت سود را به صورتی بالا ببرند که این سیک های S9 نیز قادر باشند از پس هزینه 5 سنت جهت هر کیلووات خود در روز نیز برآیند.


برق ارزان


خداحافظ S9در این صنعت نیز اشخاص یا ماینرهایی کوچک نیز موجود است که از برق ارزان تری نسبت به فارم های بزرگ برخوردار میباشند.

ژنگ از شرکت هشیج (Hashage) بعد از صحبت در خصوص شروع فصل بارانی چین و نزدیک شدن به رویداد هاوینگ. افزود:

چنانچه هزینه برق شما 2 سنت باشد هنوزهم قادرید از دستگاه انت ماینر S9 خود استفاده کنید.

ارمین معتقد است که افراد در سیبری هم اکنون تا ماه فوریه قادرند حتی از مدل های کهنه تر مانند S7 نیز بهره ببرند. ماینرهای کوچک تر که هرروز کمتر نیز میشوند اکنون در قزاقستان و مناطق استقلال یافته ابخازستان مشغول استخراج میباشند.

ارمین افزود:

ولی یک چالش دیگر نیز موجود است، به این صورت که دستگاه های کهنه تر فضای زیادی را نیز در بر میگیرند و سود دریافتی از آن ها برای فارم ها که بیشتر برای هر کیلووات هزینه صرف میکنند، بسیار کم است.

به همین سبب میباشد که فارم های عظیم تر در تلاش تعویض دستگاه های کهنه خود با مدل های جدیدتر میباشند.

روتنز گفت که او علاقه ای به از کار انداختن مدل های کهنه در فارم های خود ندارد و به همین سبب در تلاش است که به مدت کمی ام اگر شده دستگاه مشترکان خودرا در حال فعالیت نگه دارد.

ژیا در انتها گفت:

در انتها این ای‌سیک‌های S17 و S19 از شرکت بیت مین و M20 و M30 از شرکت میکرو بی تی میباشند که شایستگی جیگزینی برای مدل های S9 را در شبکه پردازش بیت کوین را دارند.

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *