به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

سیاکوین (Siacoin) چیست و چگونه کار می کند؟

سیاکوین (Siacoin) چیست و چگونه کار می کند؟

Sia یک شبکه همتا به همتا بر پایه فناوری بلاک چین جهت ساخت نخستین پلتفرم سپرده گذاری با عدم تمرکز در سراسر دنیا میباشد. در واقع Sia یک پلتفرم سپرده گذاری ابردی نظیر Google Drive، Dropbox یا Amazon Cloud محسوب میشود. Sia یکی از مشتقات بیت کوین نیز به شمار میاید که متشکل از پشتیبانی کلی قرارداد هارا میباشد. ارز محلی Sia با نام سیاکوین و نماد معاملاتی SC به کار گرفته میشود و در آینده نچندان دور یک ارتباط دو طرفه با هدف پیشوند مالی میان بلوک های بیت کوین و سیاکوین تهیه خواهد کرد.

خدمات سپرده گذاری متمرکز دارای نقاط ضعف زیادی است و علاوه بر آن ملزم سواستفاده از اطلاعات رمزگذاری نشده جهت دریافت سود مشاعف میباشد. Sia حجم زیادی از فضاهای سپرده گذاری بلااستفاده را با یدکدیگر متحد میسازد و آن را به یک بلاک چین برای سپرده گذاری رمزنگاری شده با عدم تمرکز وصل میکند. با این حساب نیاز به اطمینان به مراکز اطلاعات متمرکز را از بین میبرد. Sia برای رمزنگاری اطلاعات از Twofish، که یک الگوریتم متن باز و مناسب برای رنگاری با امنیت میباشد استفاده میکند که درواقع یکی از پنج الگوریتم مورد اطمینان استاندارد رمزگذاری نوین (AES) محسوب میشود.

وب سایت رسمی Sia مینویسد:

هدف طولانی مدت سیا به این صورت است که ستون فقرات بدنه ی ذخیره سازی اینترنت به شمار آید، ما اعتقاد داریم اطلاعات میبایست رایگان باشد. ما در تلاش هستیم که بیت های بلااستفاده دنیارا ازاد کرده و عظیم ترین سرور ذخیره انبوه را در این زمین ساخته باشیم.

ایده سیاکوین در HackMIT 2013 ارائه گردید و در حال حاضر بوسیله کمپانی Nebulous Inc (واقع شده در بوستون آمریکا) مدیریت و پشتیبانی میشود.

تاریخچه پیدایش سیاکوین (Siacoin)

تاریخچه پیدایش سیاکوین (Siacoin)در آغاز Sia توسط David Vorick در تابستان 2013 ارائه شد. او در خصوص این پروژه با Luke Champine با استفاده از ایمیل گفتگوهایی داشت و او این شبکه را Nimbus ناگذاری نمود. در نشست HackMIT طی ماه سپتامبر، دیوید این پروژه در نخستین پیش نویس به شکل یک بیانیه انتشار داد. دیوید زمانی که این پروژه را دوستانش در کالج مطرح کرد آن ها توانستند یک نمونه نخستین را برای پروژه طراحی کنند. هنگامی که دیوید از Luke Champine میخواهد تا پروژه Bytecoin را مورد بررسی قرار دهد او نیز در این برنامه آغاز به فعالیت میکند.

در آغاز سال 2014، این پروژه بار دیگر عنوان خودرا به “Sia” که نام خدای احساس مصر باستان است تغییر داد و زمانی که در تالار گفتمان BitcoinTalk مطرح شدف دیوید با دیدن بازخوردهای مثبت نسبت به پروژه خود تصمیم میگیرد که پروژه را به شکل یک استارتاپ ادامه دهد و به شکل تمام وقت روی ان فعالیت کند.

بعد از اینکه یکی از کاربران انجمن BitcoinTalk به شکل ساختگی و با بهره از دیاگرام دستی دیوید مقدار پول سیاکوین را بالا برد، دیوید فهمید که اشتیاق زیادی به Sia جهت کسب و دریافت پول از راه سرمایه گذاری جمعی موجود است. توکن Sianotes بواسطه بیت کوین و پلتفرم NXT Asset Exchange بفروش رسید و بعد از آن قادر است به Siafunds تبدیل شود.

بواسطه ارتباطات در بخش کارآفرینی کالج، دیوید و لوکا با Jim Pallotta آشنا شدند که با موفق شد با نخستین سرمایه گذاری سنتی خود، Nebulous را پایه گذاری کند. با اینکه آن ها تصمیم گرفته بودند به سانفرانسیسکو برای فعالیت بروند ولی جیم اصرار میکند که به بوستون بروندف جایی که دفتر شخصی او در ان جا میباشد.

مکانیسم اثبات ذخیره سازی (Proof of Storage) چیست؟

مکانیسم اثبات ذخیره سازی (Proof of Storage) چیست؟

در حقیقت، Sia با بهره از سیستم کلی اثبات ذخیره سازی (Proof of Storage) فعالیت میکند که این سیتم به الگوریتم اثبات کار شبیه است. ذخیره سازی اطلاعات  بواسطه Sia متشکل از توزیع داده ها به قسمت هایی با حجم ثابت میشود و سپس ان هارا به یک  درخت Merkle هش میکنند.  درخت Merkle، همراه با حجم داده ها جهت پذیرش ذخیره سازی مورد استفاده قرار میگیرد.

میزبان ها بوسیله اطلاعات هش درخت مرکز نشان میدهند مه اطلاعاتی که در اختیار خود دارند. آن ها قسمتی از آن داده هارا به شکل اتفاقی برای اثبات کار خود مورد استفاده قرار میدهند. ایجاد کننده عدد اتفاقی مورد بهره جهت اینکه کدام قسمت داده برای اثبات کار برگزیده میشود. از شناسه قرارداد و نام بلوک پیشین بهره میبرد

قراردادهای ذخیره سازی (Storage Contracts) در سیاکوین چگونه عمل می کنند؟

قراردادهای ذخیره سازی (Storage Contracts) در سیاکوین چگونه عمل می کنند؟قراردادهای ذخیره سازی یکی از اصلی ترین قابلیت های امنیتی در شبکه Sia محسوب میشوند. این قراردادها قادرند با خیالی آسوده و با اعتماد با طرفین ناشناس دیگر ارتباط برقرار کرده باشند. برعکس قراردادهای سنتی، این قراردادها به شکل رمزگذاری شده بوسیله Blockchain فعالیت میکنند. که در واقع هیچگونه پرونده قانونی و چارچوب حقوقی موجود نمیباشد.

در واقع قراردادهای ذخیره سازی همان قراردادهای هوشمند بر پایه بلاک چین Sia میباشند. در این قراردادها اجاره کننده میتوانند حجم ازاد میزبان را با فهرستی از چارچوب ها تعیین کند که به شکل هوشمند بدون وجود اعتماد بین طرفین قرارداد به اجرا دربیاید.

اجاره کننده درواقع یک صندوق مالی را اولید میکند. به این صورت که وجهی را به شکل پیش پرداخت به شکل سیاکوین برای هزینه ذخیره سازی و جچم باند جهت زمان قرارداد ( به صورت پیش فرض 13 هفته) واریز میکند. این مبلغ در کیف پول فریز میشود.

در ضمن برای نشان دادن حس نیت میزبان، کمی سیاکوین نیز توسط او در قرارداد به شکل وثیقه فریز میشود. میزان وثیقه بوسیله میزبان به شکل دستی تعیین میشود، ولی مقدار مضاعف وثیقه باعث کسب امتیاز های بیشتر در ادامه روند گزیدن میزبان میشود.

قرارداد قایل بوسیله اجاره کننده و 50 میزبان به امضا و تایید میرسد و برای بلاک چین فرستاده میشود. 3.9% از مبلغ اجاره کننده و 3.9% از مبلغ میزبان طی ایجاد قرارداد به شکل کارمزد نصیب مدیران Siafunds میشود.

تفاوت توکن های Siacoin و Siafunds

منظور از سیاکوین درواقع سکه ای است که بوسیله مشترکان برنامه Siaاستخراج و بدست میاید. از سویی دیگر منظور از Siafunds در واقع سکه هایی است که در گدشته استخراج شده اند. این سکه بیانگر مشارکت در پلتفرم Sia به صورت یک سپرده گذار تجاری میباشد، نه یک ارز محلی که بوسیله پروژه Sia از ان استفاده میشود. Siafunds بیانگر این است گه به چه نحوی شرکت Nebulous Inc از محبوبیت سیاکوین به شکل یک پبتفرم سود دریافت میکند.

Siafunds جهت اسجاد سود مطابق با ارزش Sia به شکل یک پلتفرم مورد استفاده قرار میگیرد. به شکل خاص، این امر با دریافت کارمزد تولید قرارداد 4.9% به انجام میرسد. این کارمزد میان سهامداران Siafunds تقسیم میشود. تقریبا 88 درصد Siafund بوسیله شرکت Nebulous Corporation و دوازده درصد مابقی بوسیله حامیان این شبکه از راه سپرده گذاری کلی اداره میشود. Siafunds مثل سیاکوین یک سهام قابل جابجایی میباشد، ولی قادر نیست جهت تامین مالی قراردهای ذخیره سازی یا دستمزد استخراج مورد استفاده قرار گیرد.

عرضه سیاکوین (Siacoin) به چه صورت است؟

عرضه سیاکوین (Siacoin) به چه صورت است؟سیستم طراحی شده توسعه سیاکوین تقریبا یک سیستم بخصوص میباشد. به مقدار تمام نشدنی سیاکوین موجود میباشد. جهت اغاز، عرضه کنندگان نخستین 100 بلوک را استخراج میکنند. دستمزد استخراج نخستین بلوک 300.000 سیاکوین بود. پس از نخستین بلوکف دستمزد استخراج بعد از هر بلوک کمتر میشود.

دستمزد استخراج بلوک به شکل زیر ادامه پیدا خواهد کرد:

  • نخستین بلوک دستمزدی معادل 300,000 سیاکوین دارد
  • دومین بلوک دستمزدی معادل 299,999 سیاکوین دارد
  • سومین بلوک دستمزدی معادل 299,998 سیاکوین دارد
  • چهارمین بلوک دستمزدی معادل 299,997 سیاکوین دارد و …

این نظم تا هنگامی ادامه خواهد داشت که دستمزد بلوک ها به 30.000 سیاکوین کم شود. بعد از آن در برابر هر بلوک بدست امده، 30.000 سیاکوین وارد شبکه خواهد شد. هم اکنون نیز 32.56 میلیارد سکه سیاکوین در چرخه شبکه موجود است.

نوسانات قیمت سیاکوین (Siacoin) نسبت به بیت کوین

نوسانات قیمت سیاکوین (Siacoin) نسبت به بیت کوینبالاترین گردش معاملات سیاکوین از راه صرافی های Bisq ،Bittrex ،Cryptopia ،HitBTC ،Poloniex و Yunbi به انجام میرسد. در هنگان نوشتن این مطلب SC/BTC تقریبا معادل 0.00112418 مورد معامله قرار میگیرد. که پیشرفت خوبی را در مقایسه با سال اخیر خود داشته است. همچنین مارکت کپ (ارزش کلی بازار) سیاکوین معادل با 48.5 میلیون دلار میباشد. در فهرست ارزهای دیجیتال برتر دنیا نیز در رتبه 63 قرار دارد. اطلاعات بیشتر را در رابطه با این ارز دیجیتال میتوانید در این صفحه مطالعه کنید.

Sia از پتانسیل بالایی در خود جهت دموکرانیزه کردن ذخیره سازی ابری برخوردار است. به همان شکل که BitTorrent اشتراک گذاشتن اطلاعات را در وب آزاد کرد. Sia نیز با بهره از انعطاف پذیری زیاد، حفاظت از حریم شخصی کاربران و تولید انگیزه مالی، قادر است نوع نوینی از خدمات ذخیره سازی داده هارا بوجود بیاورد که بواسطه آن کاربران نظارت کامل بر اطلاعات خودرا خواهند داشت.

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *