به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

چرا بیت کوین یک رمزارز ارزشمند است ؟

چرا بیت کوین یک رمزارز ارزشمند است ؟

بیت کوین شیوه ای بسیار مناسب جهت انتقال و پرداخت مبالغ بواسطه اینترنت است. این رمزارز گرانبها بوسیله شبکه ای با عدم تمرکز با روندی از چارچوب ها و قانون های معین اداره میشود. به همین سبب میشود آن را جایگزین جهت ارزهای فیات و سنتی در کنترل بانک ها و متمرکز دانست. در ادامه این مطلب قصد داریم با توجه به مقاله از اینوستوپدیا به عوامل وابسته به ارزش بیت کوین بپردازیم.

مناسب این است که از ابتدا آغاز کنیم. بیت کوین و سایر رمزارزها روشی برای جایگزینی ارزهای سنتی میباشند. ولی حالا ارزش این ارزهای دیجیتال از کجا سرچشمه میگیرد ؟


چرا ارزها ارزش دارند؟


چرا ارزها ارزش دارند؟یک ارز در حالتی قابل بهره میباشد که روشی جهت نگهداری ارزش باشد. به زبان ساده تر، باید در مورد آن یقین داشته باشید که ارزشش به صفر نخواهد رسید. خیلی از جوامع طی تاریخ، از وسایل مورد نیاز و یا سنگها یا فلزهای گران قیمت برای پرداخت های خود استفاده میکردند، چراکه  ارزش ثابت و ماندگاری داشتند. سپس اشخاص در عوض اینکه بخواهند گونی های بزرگ اجناس و یا بسیار طلارا برای معاملات به جایی ببرندف در فکرذ ایجاد یک ارز جدید برای سهولت در امورات افتادند. قابل بهره بودن اغلب ارزهای اولیه، قابل اعتماد بودن، تهیه شده از فلزات گرانبها و پایدار و ریسک اندک کم شدن ارزش ارزها، موجب شد تا همچنان مورد بهره عوام قرار بگیرند.

ولی در دنیای کمی مدرن تر، ارزها بیشتر به صورت اسکناس در دسترس میباشند که ارزش و اعتماد آن ها در واقع به همان سکه های قدیمی برمیگردد ولی به اندازه آن ها نیست. درحال حاضر اغلب افراد پرداخت های خودرا از طریق اینترنت و رمزارزها انجام میدهند با این اختلاف که بجای فیزیکی بودن اسکناس، توسط سرورهایی بر زمینه اینترنت و شبکه ها پرداخت ها انجام میشود.

روزگاری پشتیبان اسکناس ها طلا بود. درواقع یعنی به همان مقدار که اسکناس چاپ میکردند، در خزانه، طلا انبار میکردند. ولی با خارج شدن ایالات متحده آمریکا از این مسئله طلا طی سال 1970، اکنون تقریبا 50 سال میباشد که تمام ارزهای دولتی دنیا، هیچ پشتیبانی ندارند و همین سبب به آن ها ارزهای فیات ( به معنی بدون پشتیبان) میگویند. ارزهای فیات توسط دولت ها ارائه شده و هیچ پشتیبانی را دارا نمیباشند.

ارزش یک ارز فیات فقط به این سبب است که دولت ها یا نهادهای اقتصادی بزرگ از آن برای معاملات و پرداخت های خود بهره میبرند. در حقیقت با توجه به قراردادها، افراد و نهادهای طرف معامله، یک امر را در خصوص ارزها قبول و به توافق میرسند. در این صورت اگر اغلب افراد دنیا در تلاش باشند از یک ارز بهره نبرند، آن ارز کاملا بی ارزش خواهد شد.


کمیابی، بخش‌پذیری، کاربرد، و انتقال‌پذیری


کمیابی، بخش‌پذیری، کاربرد، و انتقال‌پذیرییک ارز محبوب علاوه بر این مسئله که آیا برای حفظ دارایی مناسب است یا خیر، باید قابلیت هایی در خصوص کمیابی، بخش پذیری، قابل انتقال، ثبات و غیر قابل نفوذ را داشته باشد. حال به بررسی این مفاهیم خواهیم پرداخت.

۱) کمیابی

قبات ارزش یک ارز وابسته به نحوه عرضه آن است. چاپ و تزریق بیش از حد پول داخل چرخه بازار موجب بالا رفتن ناگهانی قیمت ها و بوجود آمدن “تورم” میشود. تزریق اندک پول نیز قادر است مشکلات زیاد اقتصادی بوجود آورده و “تورم منفی” شکل بگیرد. مکتب پولگرایی نکته ای از اقتصاد کلای به شمار میاید که قصد آن بررسی نقش پول در سلامت و افزایش یک جامعه رو به تکامل میباشد.

در خصوص ارزهای فیات، اغلب حکومت ها در سراسر دنیا جهت کنترل کمیابی پول، چاپ پول را روشی کارآمد میدانند.حکومت ها جهت حفاظت افزایش اقتصادی تورم را از طرف خودشان طراحی میکنند و با چاپ پول مضاعف موجب کم شدن ارز پول خود میشوند. به عنوان نمونه در ایالات متحده آمریکا، این آمار در تاریخ تقریبا 2 درصد بوده است، لازم به ذکر است که تورم بسیار زیاد نیز، که در ونزوئلا ایجاد شده است، باعث از هم پاشیدن اقتصاد یک کشور خواهد شد.

۲) بخش‌پذیری

ارزها قادرند به بخش های کوچکتری تقسم شوند، با این حساب جهت اینکه یک سیستم ارزی به شکل یک ابزار معامله میان انواع کالاها در اقتصاد فعالیت کند، میبایست انعطاف پذیری ملزم این بخش پذیری را دارا باشد. ارز میبایست به میزان لازم قابل بخش شدن باشد، تا قادر باشد جوابگوی اجناس و خدماتی که در مجموع نظام اقتصادیبوجود میاید، باشد. برای مثال، دلار به بخش های کوچکتری به نام سنت تقسیم میشود.

۳) کاربرد

یک ارز جهت نفوظ در جامعه میبایست کاربرد مناسب را دارا باشد. اشخاص باید قادر باشند با اطمینان زیاد، از واحد های ارزش جهت خرید و معاملات خود بهره ببرند. این اولین علت گسترش و محوببیت ارزها در مرحله آغازین است. به این صورت که، شرکت ککندگان در این موضوع قادرند از پرداخت مستقیم و پایاپای جهت احناس خودداری کنند. کاربرد، همچنین موجب سهولت در جابه جایی ارزها نیز میشود. فلزات و کالاهای با ارزش درخصوص این ویژگی همیشه با مشکل موجه بوده اند.

۴) انتقال‌پذیری

ارزها جهت کاربردی بودن و محبوب بودن میبایست به سهولت به طرفین جوامع انتقال داده شوند. در مورد ارزهای فیات، این درواقع یعنی که واحد های ارزی میبایست در اقتصاد یک حکومت و همچنین در چرخه اقتصاد جهانی به واسطه صرافی ها و بازارهای جهتنی قابل انتقال باشد.

۵) پایداری

یک ارز میبایست لالقل در مورد قابلیت پایداری را دارا باشد. سکه ها و یا پول های کاغذی کنونی به سبب جنس خود نوعی ساخته شده اند که این قابلیت در آنان به وضوح قابل مشاهده نیست. زیرا به سهولت پاره و یا سوخته میشوند و از بین خواهند رفت و یا با سپری شدن زمان کم کم شاهد تخریب آن ها خواهیم بود.

۶) جعل‌ناپذیری

به همان اندازه که یک ارز ملزم به پایدار بودن استف جهت با ارزش باقی ماندن میبایست جعا ان اسان نباشد. اگر جعا یک ارز آسان باشد، اشخاص سواستفاده گر به راحتی قادرند اسکگناس های جعلی را ساخته و وارد چرخه اقتصاد یک کشور کنند و به این سبب باعث بر ارزش یک ارز اثرات ناخوشایندی بگذارند.

اکنون بیایید نگاهی به بیت کوین کنیم و به بررسی آن بپردازیم:


بیت کوین در مقایسه با ارزهای فیات


بیت کوین در مقایسه با ارزهای فیات۱) کمیابی

هنگامی که بیت کوین طی سال 2008 معرفی گردید، عرضه کنندگان این رمزارز در پروتکل آن معین کردند که فقط 21 میلیون از بیت کوین ساخته خواهد شد. اکنون مقدار کلی بیت کوین 18 میلیون واحد میباشد.میزان انتشار بیت کوین حدودا هر 4 سال یکبار نیم میگردد که آن را هاوینگ (Halving) مینامند. با این حسابف مقدار عرضه بیت کوین در سال 2022 میبایست از 19 میلیون بیشتر باشد. البته این در صورتی است که فرض را بر این بگیریم کهروتکل بیت کوین دچار ویرایش نشود. به یاد داشته باشید که ویرایشروتکل ملزم به توافق نظر میان نیمی از قدرت پردازش شبکه که در استخراج بیت کوین شریک هستند، میباشد. روی کاغذ به حقیقت پیوستن این =دیده ممکن است، ولی در عمل از حقیقت به دور میباشد. اغلب دولت ها قسمتی از سیاست مالی خود، کنرل منعطفی را جهت توسعه ارز در چرخه در نظر میگیرند و با توجه به آن عوامل اقتصادی خودرا برنامه ریزی میکنند.

این امر در خصوص بیت کوین امری نشدنی است. تا امروز، ادامه فعالیت توسعه و استخراج واحد های بیت کوین موجب تهیه جامعه ایت همگانی و با قدرت از ماینرها گردیده است. با اینکه این وضعیت با نزدیک شدن به 21 میلیون واحد تغییر خواهد کرد. پیش بینی اتفاقاتی که در آن روز خواهد افتاد بسیار سختد است. فرض کنید دولت ایالات متحده دستور به جلوگیری از چاپ اسکناس جدید بدهد. آخرین بیت کوین طی سال 2140 ایتخراج نمیشود. در مجموع کمیابی قادر است سبب با ارزش شدن یک داراریی بشود. این مسوله و قابلیت را میتوانید به وضوع در فلزی بنام طلا مشاهده کنید.

۲) بخش‌پذیری

21 میلیون واحد بیت کوین خیلی آمار پایین تری نسبت به ارزهای فیات درحال چرخش در بازار است. بیت کوین تا 8 رقم اعشار قابل تقسیم است. کوچکترین واحد قسمت شده آن 0.00000001 بیت کوین میباشد که  آن را “ساتوشی” مینامند که در واقع برگرفته از نام خالق این رمزارز “ساتوشی ناکاموتو” میباشد.

ثابل قسمت شدن و بخش پذیری یک واحد بیت کوین بسیار بیشتر از یک ارز فیات مانند دلار است. در صورتی که دلار قادر است به سنت و یا یک صدم دلار آمریکا (USD) قسمت شود. یک ساتوشی، با این حال یک ساتوشی یک صد میلیونیوم از یک واحد بیت کوین (BTC) میباشد. این بخش پذیری منحصر به فرد بیت کوین را میسازد، چنانچه بیت کوین با سپری شدن زمان رشد قیمت داشته باشد، مشترکان و دارندگان بیت کوین با داشتن قسمت کوچکی از بیت کوین قادرند به معامله یا خرید بپردازند. با در نظر گرفتن بخش پذیر نبودن بیت کوین و با قیمت یک میلیون دلاری برای هر واحد آن ف بهره از بیت کوین در معاملات و خریدهای برای دارندگان آن بسیار دشوار خواهد بود.

۳) کاربرد

یکی از خصوصیات منحصر به فرد بیت کوین بهره این رمزارز از نوآوری بلاک چین میباشد. بلاک چین یک سیستم دفتر کل توزیع شده میباشد که الزام وجود اعتماد بین طرف هارا بی معنی کرده است. به این صورت که دیگر طرفین موجود در قرارداد ها و یا پرداخت ها لازم نیست به یکدیگر اعتماد داشته باشند. به سبب وجود سیستم پیشرفته و وجود تاییدیه ها در دفترکل توزیع شده بیت کوین و سیستم تهیه بیت کوین جدید، این اعتماد از قبل در شبکه طراحی شده است. مهم تر از اینها، انتعطاف پذیری فناوری بلاک چین این است که بیرون از صنعت رمزارز ها نیز منفعت هایی دارد. بیت کوین قادر است مثل پول های رایج در دنیا در پرداخت ها و خرید ها استفاده شود. البته مشکلاتی در این خصوص نیز موجود است که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

۴) انتقال‌پذیری

به سبب وجود تبادلات ارزی، کیف پول ها و دیگر اهرم های همکاری، بیت کوین با قابلیت انتقال وجوه در کمترین زمان، بدون دخیل بودن حجم انتقالات و با کمترین هزینه کارمزد امکان پذیر است. با اینکه ممکن است در موقعیت کنونی بهره از بیت کوین برای انتقالات اندک منطقی بنظر نمیرسد و سیستم های کارت اعتباری انتخاب های بهتری بنظر میرسند. ولی جهت انتقالها و پرداخت های با حجم عظیمف بیت کوین مناسب ترین انتخاب شما میتواند باشد. یک شخص به صهولت قادر است ده هزار دلار بیت کوین خریداری کرده و بدون الزام به بهره از سیستم های بانکی و بدون مشکل مسدود شدن انتقال یا بازگشت انتقال، این بیت کوین هارا برای شخصی در ژاپن با کمترین کارمزد انتقال دهد.

فرایند انتقال بالای پول در سیستم های امروزی احتمال دارد دشوار و زمان گیر باشد. همچنین کارمزد انتقالی اینچنین ممکن است بسیار بالا باشد. قابل انتقال بودن امروزهف یک قابلیت بسیار مهم برای ارزها به شمار میاید.

۵) پایداری

یکی دیگر از موارد اصلی و با اهمیت جهت ارزهای فیات قابل لمس، پایداری میباشد. یک اسکناس علاوه بر مقاوم بودن، قادر است پاره شود و یا در انتها قابل استفاده نباشد. ولی رمزارزها از این مشکل در امان میباشند. به این سبب، بیت کوین یک ارز منحصر به فرد بشمار میاید. بیت کوین مثل یک اسکناس پاره و یا آسیب نمیبیند. از سویی دیگر احتمال اینکهبیت کوین گم شود اصلا ممکن نیست. بنابراین بلاک چین هیچگاه از بین نخواهد رفت و همیشه در در اطلاعات بلاک چین وجود دارد.

۶) جعل‌ناپذیری

به سبب وجود سیستم غیرمتمرکز و غیرقابل نفوذ دفتر کل فناوری بلاک چین، جعل و یا نفوذ به بیت کوین بسیار سخت است. این امر نیازمند فریب دادن تمام مشترکان این شبکه میباشد. تنها روش اینکه فردی قادر باشد بیت کوین جعلی وارد بازار کند این است که از شیوه “دوباره خرج کردن” استفاده کند. دوباره خرج کردن به موقعیتی میگویند که در آن مشترک، میزان قابلد توجهی رمزارز را دو یا چند مرتبه  در شرایط مختلف خرج یا استفاده میکند. به زبان ساده تر، این مشترک اطلاعات تکراری را میسازد و در شبکه پخش میکند. البته این چالش فقط مخصوص رمزارز ها و یا بیت کوین است، چرا که یک ارز فیات را نمیتوان همزمان در دوجا خرج کرد. ولی چنین اتفاقی روی کاغذ برای رمزارزها افتادنی است.

ولی امری که از دوباره خرج کردن جلوگیری میکند، حجم شبکه بیت کوین است. جهت انجام عملیات دوبار خرج کردن، باید یک حکله 51 درصدی صورت بگیرد. طی این هجوم، مهاجم یا حمله کننده ها باید لالاقل 51 درصد از قدرت پردازشی کل شبکه بیت کوین را در دست بگیرند. با در دست داشتن بیشتر شبکه این رمزارز، این افراد قادرند بر باقی مانده قدرت شبکه جهت هک و یا جعل شبکه تسلط داشته باشند. با این وجود، چنین حمله ای به شبکه بیت کوین مستلزم به تلاش، سرمایه و قدرت بسیار زیادی میباشد.


چالش‌های بیت کوین


چالش‌های بیت کویندر مجموع، بیت کوین در مقایسه با ارزهای فیات در موقعیت بهتری حضور دارند. حال سوال این است که چه مشکلاتی برای بیت کوین ودیگر رمزارزها ممکن است وجود داشته باشد ؟

یکی از عظیم ترین موارد مهم، نگهداری ارزش این رمزارز میباشد. کاربرد این رمزارز به عنوان ابزار نگهداری ارزش به کاربرد آن به عنوان دارایی برای پرداخت و انتقال وابسته است. چنانچه بیت کوین در مرحله پرداخت و معاملات محبوب نباشد و فعالیت خوبی نداشته باشد، پس در آینده ارزش آن نیز کاهش پیدا خواهد کرد و مثل یک ابزار نگهداری ارزش از آن استفده نخواهد شد. اگر روند رشد بیت کوین ادامه پیدا کندف نرخ آن نیز پایداری بیشتری خواهد داشت، البته لازم به ذکر است که هیچکس قادر نیست در خصوص آینده رمزارز هایی نظیر بیت کوین نظر قاطعی بدهد.

کاربرد و انتقال پذیر بودن بیت کوین به علت مشکلات نگهداری و ذخیر سازی و موارد مربوط با صرافی ها با مشکلاتی روبه رو میباشد. طی سال های گذشته، صرافی های رمزارزها در منجلاب هک، دزدی و یا کلاهبرداری گرفتار شده اند. البته از این قبیل مشکلات در صنعت ارزهای فیات نیز وجود دارد. در حالی که در این خصوص، قوانین زیادی طراحی شده است. که همین موضوع به جبران خسارت های ناشی از این موارد کمک زیادی خواهد کرد. زمانی که حرف از قوانین و چارچوب ها میشود، افراد به دنیای رمزارز ها و بیت کوین مانند یک یک صنعت بی قانون و پر هرج و مرج با آن رفتار میکنند. نظرات افراد و حکومت های دنیا به بیت کوین متنوع است، برخی اعتقاد دارند برگزیدن بیت کوین به عنوان ارز جهانی عواقب بسیاری در پی خواهد داشت.

ویرایش های بد بازار بیت کوین نیز یکی دیگر از مشکلات در صنعت این رمزارز بشمار میاید. بازار بیت کوین در مقایسه با بازارهای سنتی خیلی کوچک است و اشخاص سرمایه دار و باهوش که به آن ها “نهنگ” میگویند، قادر میباشند با ساخت یک بمب خبری در سایت ها و رسانه ها و یا ایجاد سفارش های عظیمف بازار را به سمت دلخواه خود بکشانند. تنها موردی که قادر است این مشکل را نابود کند، زمان و گسترش صنعت بیت کوین است. هر اندازه که بازار این رمزارز عظیم تر شود و قوانین بیشتری روی آن بوجود اید، ویرایش در آن کاهش خواهد یافت.


نتیجه‌گیری


چرا بیت کوین یک رمزارز ارزشمند است ؟ارزش بیت کوین از جایی سرچشمه میگیرد که بقیه رمزارزها میگیرند. اشخاص در بین خودشان با ارزش بودن بیت کوین را پذیرفته اند و با افزایش درهخواست جهت خرید این رمزارز موجب با ارزش تر شدن ان میشوند. علاوه بر این بیت کوین قابلیت های بسیار زیادی در خصوص ذخیره ارز و دارایی و انتقال آن دارد که بر محبوبیت آن افزوده میشود. رفع شدن مشکلات و کاستی های کنونی شبکه بیت کوین موجب پیشرفت این رمزارز و با ارزش تر شدن آن میشود و بالعکس نیز با رفع نشدن مشکلات امکان نابودی بیت کوین نیز وجود دارد.

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *