به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

راهنمای کاهش صدای ماینینگ و دستگاه استخراج (ماینر)

راهنمای کاهش صدای ماینینگ و دستگاه استخراج (ماینر)

استخراج رمزارزها اغلب با مشکلاتی روبرو بوده است؛ هزینه ها، موقعیت بازار، معظلات استخرها، اینترنت بی ثبات و…. ولی ممکن است بتوانیم صدای ماینینگ را که یکی از برجسته ترین مشکلات دستگاه های استخراج محسوب میشود را با تدابیر و روش هایی حل کرد. طی این نوشته قصد داریم شیوه های مختلف که در سرتاسر دنیا از آن بهره میبرند معرفی کنیم.

سر و صدای ماینینگ یا همان دستگاه های ای‌سیک (ASIC)، اغلب یکی از مهم ترین مشکلات جلوی پای ماینرها بشمار میاید، صدای مهلک و گوش خراش این ماینینگ ها علاوه بر اینکه خواب و سلامت روانی شما تحت خطر قرار میدهد، همسایگان شمارا نیز رنجیده خاطر خواهد کرد. از سویی دیگر، تا زمانی که این دستگاه های ماینینگ برای شما کسب سود دارند نمیتوانید آن هارا خاموش کنید. ولی چه روش هایی برای حل چالش صدای ماینینگ وجود در هنگام فعالیت وجود دارد؟

جواب را با جواب دادن به سوالی دیگر آغاز میکنیم؛


منشأ این سرو صدای ماینینگ از کجاست؟


دستگاه های استخراج اغلب دو فن جهت خنک کردن دستگاه دارند. یکی از این فن ها وظیفه مکیدن هوا به درون دستگاه را دارد و دیگر فن وظیفه دارد هوای داغ ایاد شده از چیپ هارا به خارج از دستگاه ببر و از داغ شدن دستگاه تا حدودی جلوگیری نماید. این فن ها جهت انجام وظایفشان میبایست با سرعت معینی فعالیت کنند، و سر و صدای ماینینگ به همین سبب میباشد.

منشأ این سرو صدای ماینینگ از کجاست؟به عنوان نمونه میخواهیم به انت ماینر اس9 (Antminer S9) اشاره کنیم که سرعت چرخیدن فن های آن در مشخصات دستگاه ماینر (Status) تقریبا 4320 الی 4560 دور در دقیقه برآورد شده و صدای ماینینگ ان تقریبا 76 دسی بل (dB) میباشد که تقریبا در صورت روشن بودن دستگاه مانند روشن بودن یک قطار در ترمینال مسافربری میباشد.

اکنون قصد داریم چند روش برای کم کردن صدای ماینینگ معرفی کنیم.


۱- کاهش صدا از منبع با پایین آوردن دمای محیط

بیشتر دستگاه های استخراج، و تمام دستگاه های جدید استخراج، با سیستم خودکار قادرند سرعت فن های خودرا با دمای محیط و گرمای دستگاه هماهنگ کنند. به همین سبب چنانچه دستگاه را در فضایی با دمای کم بگذاریم ( یا دمای فضارا کم کنیم) مستوانیم سرعت فن هارا کاهش بدهیم که این عمل به کاهش صدای ماینینگ منجر میشود. پس در نتیجه با کاهش دمای محیط یا برگزیدن فضاهای خنگ برای دستگاه قادریم صدای ماینینگ را کم کنیم.

شیوه های متعددی جهت کنترل دمای فضای اتاق یا فارم وجود دارد که پرداختن به این موضوع در این نوشته نمیگنجد. ولی مناسب ترین عمل جهت برنماه ریزی که سیستم تهویه و خنک کننده خوب است. بهتر است از افرادی کمک بگیرید که در این زمینه سر رشته دارند.


۲- کاهش صدای دریافتی توسط گوش انسان

یکی از روش های کم کردن صدای ماینینگ که ممکن است زیاد مناسب نباشد. استفاده از هدفون های جلوگیری از ورود صدا یا محافظ های گوش (Ear Plug)  در زمان خوابیدن یا کار با ماینرها میباشد. با بهره از این شیوه قادریم کار خودرا با ماینر اسان تر کنیم و از ضررات احتمالی این فعالیت در اینده جلوگیری کنیم. ولی تنها نکته منفی این روش این است که تنها برای فرد فعالیت کننده مناسب است و کارایی دارد و روی همسایه ها و دیگر افراد در نزدیکی مانیر کارایی نخواهد داشت.


۳- استفاده از باکس‌های ماینینگ

۳- استفاده از باکس‌های ماینینگباکس ماینینگ، جعبه ای ا میباشد که فضای درون آن با یک لایه فوق عایق صورت با کیفیت تهیه شده و خروجی های جای فن های آن به دقت طراحی شده است. در نظر داشته باشید از باکس های با کیفیت و معتبر بازار استفاده کنید و توجه داشته باشید که دهانه خروجی لوله فن همیشه کمی گشاد تر از خود فن باشد تا به آسانی فن از آن خارج شود و به درستی عایق بندی شده باشد. جهت کاهش بیشتر صدای ماینینگ میتوانیم داخل لوله را با عایق های مخصوص صدا بپوشانیم. لازم به ذکر است در این روش میتوانیم از عایق های ضخیم تر نیز برای کاهش صدا استفاده کنیم.

بهره گرفتن از لوله به این سبب ذکر میشود که گرمای داخل باکس را به سهولت از باکس خارج کنید و از گرم نبودن داخل باکس خیالتان راحت باشدو در نظر داشته باشید که گنجاندن مناسب دهانه لوله در خروجی باکس امری بسیار مهم و دقیق است و حتما میبایست توسط افراد خبره و ماهر در این زمینه انجام شود.

البته باکس ماینینگ را میتوان با چند تکه چوب تخت هم طراحی کرد. ولی در صورت نداشتن تبهر و دانش در این زمینه اقدام به انجام این فعالیت نکنید. یک عمل نامناسب در طراحی باکس قادر است موجب گرمکتر شدن فضای داخل دستگاه بشود و پیامد های بدتری را برای شما به همرا داشته باشد و به آتش سوزی یا سوختن دستگاه شما بیانجامد.

با گشتن در اینترنت مشاهده میکنید که بسیاری از اشخاص برای کم کردن صدای ماینینگ و ساختن باکس دستگاه از یخدان های بزرگ با کیفیت و فومی بهره میبرند و روش بدی نیست و در هر صورت اگر این کار با دانش انجام نشود مناسب نیست. حبس کردن دستگاه در یک فضای خفه نتیجه خوبی نخواهد داشت و میتواند تمام زحمت شمارا به باد بدهد.


۴- استفاده از پرده و یا فوم‌های عایق صدا

تهیه یک پرده ضخیم، یا بهره از فوم های مخصوص آکوستیک صدا، یا عایق صدا دیواری (مدل نسوز) قادر است صدای ماینینگ را مقدار قابل توجهی کم کند. در این شیوه باید توجه داشته باشید که خروج گرما به بیرون با راحتی انجام شود زیرا به علت قابل سوختن بودن موارد مصرفی در احتمال آتش سوزی در محل کار امکان پذیر میباشد.


۵- استفاده از اتاق مخصوص

جهت تعداد زیاد ماینر قادریم یک اتاق بخصوص (یا اتاق سیار) تهیه کنیم و آن را سفارشی سازی کنیم. مناسب از اتاق دارای دو تهویه خروجی باشد تا قادر باشید گرما و هوای داخل اتاق را به خوبی بیرون کنید. جدا کردن دستگاه ها از یکدیگر با بهره از تخته های کوچک گچی نیز قادر است کمک بسیاری به شما کند. هوا کش ها اتاق میبایست در نزدیکی لوله های تهویه دستگاه یا متصل به این لوله ها باشند.


چند نکته مهم


از روغن مینرال استفاده نکنید

فرو کردن دستگاه ماینینگ در روغن مخصوص مینرال (mineral oil) در کم کردن صدا و گرمای ددستگاه کمک خواهد کرد، ولی این امر اصلا توصیه نمیشود. ایجاد روش های تایید نشده توسط شرکت سازنده بر روی دستگاه قادر است به تجهیزات و ابزراهای دستگاه صدمه وارد کند و ضمانت دستکگاه شما ناکارامد کند. هم اکنون بسیاری از کامپیوترها از این شیوه به‌جای فنبهره میبرند، ولی بهره از آن‌ در سخت‌افزارهای ماینینگ هنوز مورد تایید کسی قرار نگرفته است. اغلب دارندگان دستگاه‌های ماینینگ (غیر از چند استثنا مثل S9 Hydro) از این شیوه به خوبی یاد نمیکنند. بهره از روغن مینرال ملزم به وجود ابزاری خاص مانند آکواریوم و رادیاتور دارد که در واقع خوئده رادیاتور نیز صدای زیادی همراه دارد. از این شیوه اغلب برای کم کردن دما بهره میبرند تا کاهش صدای آن. به خاطر داشته باشید از نظر کارشناسان، چنانجه ماینر را در روغن مینرال بگذارید دیگر بیرون از روغن و بدون ان قادر به ساتفاده از آن نیستید.

از روغن مینرال استفاده نکنیددر مجموع بهره از روغن مینرال هزینه زیادی به همراه دارد و همچنین یک فعالیت بسیار تخصصی میباشد که اگر اشتباه کنید موجب ضرر به دستگاه خود خواهید شد. همچنین اغلب روغن های مینرال موجود در ایران از کیفیت پایینی برخوردار میباشند و برخی فرشندگان نیز از نادانی خریداران سود میبرند و روغن موتور یا این چنین روغن هارا به جای روغن مینرال به خریداران میفروشند و این عمل سبب خرابی هش برد و دیگر قطعات دستگاه میشود..

فن‌ها را حذف یا دستکاری نکنید

با توجه به گفته هایمان، منشا صدای ماینینگ فن های ان میباشد ولی نباید آن هارا تغییر داد یا حذف کرد. دستگاه های شرکت انت مایر و اغلب شرکت ها، سرعت فن هایشان به صورت خودکار تغییر میکند. چنانچه دمای فضا کم باشد، سرعت فن ها به شکل خودکار کمتر میشود وصدا ینز کمتر میشود و دستگاه به همین روال به فعالیت خود ادامه میدهند.

با کم کردن سرعت فن ها با استفاده از نرم افزارها و یا عوض کردن فن های اصلی دستکاه با فن هایی با سرعت پایین تر امکان دارد در دمای ستگاه تغییرات نامناسبی ایجاد شده و تجهیزات آن خراب شود.

دستگاه‌ها را در فضای باز قرار ندهید

بعضی از اشخاص مانیرهای خودرا در محیط های باز قرار میدهند تا صدای ماینینگ آن کمتر گوش خراش باشد. این عمل موجب میشود تا دستگاه شما در معرض گرد و غبار زیادی قرار بگیرد و طول عمر آن کم شود. در ضمن چنانچه ریطوبت هوا زیاد باشد و یا باران ببارد، آسیب شدید و جبران ناپذیری به دستگاه شما خواهد رسید.

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *