به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

چند خصوصیت ارزشمنده سرمایه گذاران موفق و بزرگ

چند خصوصیت ارزشمنده سرمایه گذاران موفق و بزرگ

سرمایه گذاران موفق و برجسته جهانی، از رویکردهای متنوعی جهت بدست آوردن ثروت‌های میلیونی و چه‌بسا میلیاردی خود بهره میبرند، ولی در کالبد داستان فلسفه‌ی همگی آن‌ها درپایان مشترک است. ما در این مطلب قصد داریم این کالبد را برای شما باز کنیم تا شما نیز از رمز آن ها باخبر شوید. شاید شما نیز با پیروی از این چند عادت، در مسیر مناسب قرار گرفتید و بعد از مدتی به یکی از این افراد موفق در زمینه شغلی خود تبدیل شدید.

سرمایه گذاران موفق چه ویژگی هایی دارند؟


 آن‌ها اهداف خود را به‌ وضوح تعیین میکنند


چند خصوصیت ارزشمنده سرمایه گذاران موفق و بزرگدرست به همان صورت که بدون معین کردن مقصد، در جاده‌ ای به رانندگی نمپردازید، نمی‌توانید بدون تعیین روشن اهداف خود سرمایه‌گذاری و ریسک را بپذیرید. ولی از اینکه بخواهید دقیق و ریز بین باشید نترسید. سرمایه گذاران موفق و برجسته، آنچه را که قصد دارند به دست بیاورند و مراحل ملزم جهت رسیدن به آن را دقیقاً می‌دانند و معین می‌کنند. ولی آیا به این باور ندارید که تنها نوشتن ساده‌ی اهداف قادر است در تحقق آن بسیار موثر باشد؟ نتایج تحقیقی بیان میکند، گروهی از دانشجویان فارغ‌التحصیل رشته‌ی MBA دانشگاه هاروارد که از آغاز اهداف خود را نوشته بودند، ۱۰ برابر بیشتر در مقایسه به هم سن و سالان خود در یک دهه گذشته، قادر بودند بودند مراحل تحصیلی‌شان را با موفقیت به انتها برسانند. بدین ترتیب پیش از قدم گذاشتن در مسیر سرمایه‌گذاری، اهداف اصلی و مهم خودار را تعیین کنید و حتی آن‌ها را یادداشت کنید.


 آن‌ها “ریسک” را درک میکنند و از آن فرار نمیکنند


فعالیت سرمایه‌گذاری به‌ شکل طبیعی مستلزم پذیرفتن مقدار معینی ریسک است. هیچ شیوه ای جهت تضمین موفقیت وجود ندارد، درنتیجه میایست این حقیقت را درک کرد و جهت رسیدن به خواسته ها ریسک‌پذیر بود. اما چه عواملی موجب می‌شود یک فرد بسیار ریسک‌پذیر باشد؟

متأسفانه، با توجه به گفته های محققانی در لندن، پیکره و ساختار مغز شما تا بخش عمده ای تعیین می‌کند که آیا شما با قمار مالی راحت هستید یا خیر؛ بدین ترتیب دامنه‌ی تحمل ریسک شما به‌طور کامل در دست خودتان نیست. ولی خوشبختانه، این چیزی است که قادرید بر آن غلبه کنید. اگر به‌ شکل طبیعی فردی ریسک‌پذیر نیستید، یاد بگیرید کارهایی را صورت دهید که شما را در وضعیت عدم اطمینان قرار می‌دهند.


سرمایه گذاران موفق زمان زیادی جهت مطالعه و یادگیری در نظر میگیرند


یادگیری شیوه تسلط و کنترل بر بازار، مهارتی است که سرمایه‌گذاران برتر سال‌ها عمر و انرژی خود را برای آن گذاشته اند و این مهارت را با دست رو دست گذاشتن و هرروز چک کردن شبکه‌های اجتماعی در طول روز کسب نکرده اند. در عوض، آن‌ها وقت خود را معطوف به خواندن کتاب، روزنامه، مجله‌های تجارت و اخبار اقتصادی می‌کنند تا از آخرین حرکت های بازار و علت آن ها مطلع شوند. آن‌ها هرروز مشغول فراگیری و پیشرفت هستند. بر اساس بررسی مرکز آمار ایالات‌متحده، میانگین آمریکایی‌ها در طول روز فقط ۱۶ دقیقه به مطالعه و یادگیری می‌پردازد. این در صورتی است که میانگین مطالعه‌ایرانیان طی یکی دو دهه‌ی گذشته از دو دقیقه تا ۱۲۰ دقیقه در شبانه‌روز برآورد شده است. بدین ترتیب اگر قصد دارید وارد این حوزه شوید، تلفن خود را فراموش کنید و یک کتاب برای مطالعه پیدا کنید.


در تصمیم گیری آن ها ترس نمیتواند دخیل باشد


تحقیقات تصویربرداری از مغز نشان داده‌ است که احساسات (به‌خصوص ترس)، محرک مهم و بنیادی در تصمیمات مالی محسوب میشود. هرچه بیشتر احساس ترس برای خود بسازید، تنها احتمال گرفتن تصمیم نادرست در امور خودرا بالا میبرید. ترس، نقش مهم و طبیعی را در این زمینه بازی می‌کند؛ اما این را بدانید که هر سرمایه‌گذاری امکان دارد به شیوه ای خاص پول خود را از دست بدهد و اغلب افرادی از این نبرد سربلند بیرون می‌آیند که اجازه نمی‌دهند ترس آن ها روی تصمیمات آن ها بیشتر از خودشان تاثیر گذار باشد.


آن‌ها رفتاری متواضعانه و فروتن دارند


همان‌طور که اغلب میدانید وارن بافت پدر دانش سرمایه‌گذاری هوشمند در دنیای کنونی است. او مانند خیلی دیگر از سرمایه‌گذاران برجسته که شرکت‌های بزرگی را اداره می‌کنند، به‌ صحت مصداق نتایج تحقیقات این عرصه است:

تواضع (فروتنی) کلید رهبری مؤثر است.

بسیار مهم  و موثر است که در یک شرکت، مدیرعامل‌ها با مدیران میانی ارتباط داشته باشند و این عمل را از طریق فروتنی انجام دهند.


آن‌ها از شکست ها و ضررهای خود میاموزند


چند خصوصیت ارزشمنده سرمایه گذاران موفق و بزرگشعار خیلی از سرمایه گذاران موفق این است که: “اگر در آغاز موفق نشدید، دوباره و دوباره امتحان کنید”.

به‌جای اینکه از شکست تنها ناامیدی را بدست آورید، از آن به‌ شکل یک محرک استفاده کنید تا شمارا از گذشته بیشتر جلو ببرد و بتوانید شیوه ای جهت بهبود و جبران پیدا کنید. مکتب و شعار “هرگز تسلیم نشو”، رویکرد سرمایه‌گذارانی نظر Peter Thiel (موسس PayPal) و Morten Lund (پشتیبانSkype) است که با وجود رو به رو شدن با زیان‌های زیادی در طول مسیر، اکنون به بالا ترین درجات رسیده‌اند.


آن‌ها قدرت ایستادگی را ثابت می‌کنند


چند خصوصیت ارزشمنده سرمایه گذاران موفق و بزرگسرمایه گذاران موفق با نخستین نشانه‌های وجود معضل پا پس نمیکشند. آن‌ها می‌دانند که خلق یک ثروت، نیازمند پافشاری و مقاورمت در مسیرهای طولانی است، حتی هنگامی که به نظر می‌رسد بازار در حال سقوط است. همان‌طور که نتایج تحقیقاتی در دانشگاه پنسیلوانیا ثابت کرده است، توانایی بیان کردن استقامت در وضعیت چالش‌برانگیز با میزان موفقیت زیادی مرتبط است.


آن‌ها صبر و شکیبایی را سرلوحه میکنند


سرمایه گذاری هوشمندانه و موثر، چیزی بیشتر از برگزیدن سهام یا صندوق سرمایه‌گذاری خوب است و در این بین “زمان‌بندی” نقش اصلی و مهمی را بازی میکند. با توجه به مطالعه‌ی محققان دانشگاه شیکاگو و دانشگاه چین، موفق ترین سرمایه‌گذاران افرادی هستند که به‌جای اقدامات با عجله و احساسی، منتظر زمان مناسب می‌گردند و این صفتی است که اثبات شده است با مقدار موفقیت مضاعف در ارتباط است.


واقع‌بینانه هستند


یقینا همه‌ی ما در طول روز به این فکر می‌کنیم که به چه شکلی ثروتی بزرگ را از این بازار به دست بیاوریم. ولی این شیوه ای واقع‌بینانه برای تحقق این هدف نیست. براساس تحقیقی در مجله روانشناسی و اجتماعی، بیان میکند که خیال‌پردازی و تضور بیش از معمول در خصوص یک هدف خاص، در حقیقت می‌تواند مانع موفقیت شما شود.


 آن‌ها به پیروزی خود اعتماد دارند


چند خصوصیت ارزشمنده سرمایه گذاران موفق و بزرگبااینکه سرمایه‌گذاران در مورد شانس خود واقع‌بین هستند، اما می‌دانند که گام نخست دارا بودن نگرش ذهنی قدرتمند است. قبل اوقات، پیش از حقیقت بخشیدن به اهداف خود در زندگی واقعی، باید تصویر را آن در ذهنتان به وضوح معین کنید. تحقیقات بیان میکند که تصویرسازی اهداف، احتمال دستیابی به آن را افزایش می‌دهد و سرمایه گذاران موفق نیز از این توان درونی ذهن به خوبی بهره میبرند.


آن‌ها همه‌چیز را بیشتر از حد تجزیه و تحلیل نمی‌کنند


آیا شما به‌عنوان یک سرمایه‌گذار تازه، ساعت‌ها برنامه‌ریزی می‌کنید که چه‌ امری را باید انجام دهید و چه‌کاری را نباید انجام دهید، در پایان هم متوجه میشوید هیچ کاری را انجام نداده‌اید؟ درست است که جهت انجام تحقیقات آغازین باید زمان بگذارید، ولی در برخی مواقع نیز باید به سرعت ماشه را کشید. سرمایه‌گذاران فصلی این را میدانند که بیشتر از حد تجزیه و تحلیل کردن قادر است نتیجه مخالف با خواسته ها پدید بیاورد. به گفته‌ی Jon Stein مدیرعامل شرکت Betterment، او هنگامی که برای نخستین بار آغاز به کارکرد به‌ شکل افراطی همه‌چیز را تجربه و تحلیل می‌کرد و این موجب که زمان و پول زیادی را هدر دهد.


سرمایه گذاران موفق انسان هایی خوش‌بین هستند


سروکار داشتن با نوسانات روزانه یا حتی ساعتی بازار قادر است استرس زیادی را بوجود بیاورد، ولی تحقیقات انجمن روانشناسی آمریکا بیان کرده است که هرچه نظر و عقیده شما خوش‌بینانه‌تر باشد، به صولت بیتشری می‌توانید بر این امواج میسل شوید و همراه آنان حرکت کنید. سرمایه گذاران موفق به خود اجازه نمی‌دهند در هنگامی که وضعیت دشوار می‌شود، مشقت بکشند؛ آن‌ها تصمیم می‌گیرند به‌جای این کار، بر روی نکات مثبت مانور بدهند..


آن‌ها به‌ شکل فعال سرمایه‌گذاری‌های خود را مدیریت می‌کنند


چند خصوصیت ارزشمنده سرمایه گذاران موفق و بزرگبر اساس گزارش Fidelity، بیشتر از ۶۰٪ آمریکایی‌ها برای زمان بازنشستگی خود برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری کرده‌اند و اغلب بر آن نظارت دارند، اما بیشتر از نیمی از آن‌ها در سرمایه‌گذاری‌های دو سال قبل خود تغییری ایجاد نکرده‌اند. عقیده “برنامه بریز و رها کن” امکان دارد برای پرداخت صورتحساب و یا پس‌انداز پول کارایی خوبی داشته باشد، ولی اگر دوست دارید میزان دارایی‌هایتان افزایش داشته باشد، این عقیده اصلا برای شما مناسب نیست.


 وقت خود را برای سرزنش کردن هدر نمی‌دهند


سرمایه گذاران موفق می‌دانند یزمانی که یک معامله مطابق میل و تصوراتشان پیش نرفت، زمان آن نیست که انگشت اشاره‌ی خود را به سمت افراد دیگری بگیرند. بر اساس گفته‌ی محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و استنفورد، این امر به‌ خصوص برای سرمایه‌گذارانی که نقش رهبری را ایفا می‌کنند از اهمیت زیادی برخوردار است، چراکه سرزنش کردن اثری ناامید کننده در یک سازمان دارد. در عوض، مسئولیت تصمیمات مربوط به سرمایه‌گذاری‌تان را بر دوش بگیرید (حتی اگر به نظر می‌رسد تصمیمات مناسبی نیستند)، معین کنید در کجاها اشتباه پیش رفتید و سپس قادر خواهید بود انتخاب‌های منسب تری را در ادامه فعالیتتان صورت بدهید.


بر قعالیت خود دائماً نظارت دارند


سرمایه‌گذاران خبره و ماهر می‌دانند مناسب ترین شاخص عملکرد آینده، عملکرد سپری شده است. علاوه بر این به معین کردن آنچه برای سبد سهامشان مفید است و آنچه لزومی ندارد است توجه زیادی دارند. اگر شما همراه با سرمایه‌گذاری اهداف بزرگی را برای خود مشخص کنید، بر نقاط قوتی که باعث بیش‌ترین پیشرفتتان شده است تمرکز کنید تا از نکات منفی و ترس از شکستی ناراحت کننده در امان باشید.


 سرمایه گذاران موفق و برجسته از خریدهای ناگهانی دوری میکنند


اگر شما از آن دسته سرمایه‌گذارانی هستید که به‌ شکل لحظه‌ای جهت انجام معامله تصمیم می‌گیرید، پیش از اقدام به فعالیتی چند لحظه دست نگه‌دارید و با خود فکر کنید اگر این عمل به معامله‌ای با ضرر زیاد منجر شد، در ادامه چه تاثریات منفی برایتان در پی خواهد داشت.

بر اساس سخنان Alexa Tullett محقق دپارتمان روانشناسی دانشگاه تورنتو، حرف زدن با خود می‌تواند حرکات ناگهانی ما را (که در بیشتر مواقع سرانجام خوبی ندارند) کنترل کند.


آن‌ها در هر زمینه‌ای از فعالیت‌های مالی خود، عادت‌های خوب را تمرین می‌کنند


در کتاب Millionaire Next Door، به قلم (Thomas J. Stanley) عادات اصلی سرمایه‌گذاران موفق و تیزهوش را به این شکل بیان کرده است:

این دسته از سرمایه‌گذاران خیلی اهل صرفه‌جویی هستند، به‌صورت محافظه کارانه از سرمایه خود استفاده میکنند و  اموراتی که قادر به پرداخت هزینه‌ی آن نیستند، خریداری نمی‌کنند. از همین عادت ها می‌توان در زندگی عادی نیز بهره برد.


آن‌ها سپاس گذاری را تمرین می‌کنند


سپاسگزار بودن برای هر آنچه که امروز دارید قطعا یک عقیده خوب است. سپاسگزار بودن موجب کاهش میزان استرس و سلامت قلب می‌شود، با این حال نیز بعضی از محققان ادعا می‌کنند این عمل قاد راست شما را به سرمایه‌گذاری خوش فکرتر تبدیل کند. نتایج یک مطالعه بیان میکند، در هنگامی که از افراد درخواست شد تصمیمات مالی مهم بگیرند، افراد قدردان جواب هایی معقول‌تر و محتاطانه‌تر ارائه داده بودند.


سعی میکنند اعتماد به نفس خوددرا در همه شرایط حفظ کنند


چند خصوصیت ارزشمنده سرمایه گذاران موفق و بزرگاگر تصمیم دارید سرمایه‌گذاری کنید، داشتن اعتماد به نفس امری مهم و بنیادی در این حرفه است. گذشته از همه‌ی این‌ها، هنگامی که صحبت از ریسک کردن بر روی سرمایه است، به هیچ عنوان نباید شک را در دلتان راه بدهید. سرمایه‌گذارانی که در رتبه‌بندی افراد برنده قرار دارند می‌دانند که داشتن عقیده “من می‌توانم” جهت رسیدن به خواسته ها و ارزوها از اهمیت زیادی برخوردار است.


اعتماد به نفس کاذب را کنار میگذارند و در این زمینه افراط نمیکنند


اینکه شما بتوانید یک سرمایه‌گذار با اعتماد به نفس باشید بسیار خوب است، اما موردی که لازم به ذکر است این است که اگر در آن افراط کنید ممکن است برایتان نتایج مخالفی داشته باشد. هنگامی که نظر شخصی شما در مورد مهارت‌های سرمایه‌گذاری حقیقی نباشد، می‌تواند موجب شود تصمیمات با منطق کاذب بگیرید. متأسفانه، این تعصب اخلاقی کاذب در دنیای مالی بسیار رایج است. در لندن نیز نحقیقاتی بر روی ۳۰۰ مدیر حرفه‌ای صندوق صورت گرفت و نتایج آن نشان داد، اغلب این مدیران از “خوش‌بینی کاذب و بیشتر از حد “ رنج می‌برند.


آن‌ها در مورد بازار و روحیات آن، آموزش دیده‌اند


چه میزان در مورد سرمایه‌گذاری آگاهی دارید؟ آیا از مجموع گزینه‌های سرمایه‌گذاری مطلع هستید؟

گذشته از سهام، موارد دیگری نیز برای سرمایه‌گذاری وجود دارند مثل اوراق قرضه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و … . ولی بیشتر سرمایه‌گذاران تازه‌کار، در خصوص دیگر گزینه‌های سرمایه‌گذاری هیچ آگاهی ندارند. طی یک نظرسنجی، بیشتر از ۶۰ درصد پاسخ‌دهندگان بیان کردند که آن‌ها تا به حال در صندوق‌های سرمایه‌گذاری و یا بازار کالا سرمایه‌گذاری نداشته اند، چراکه اصلاً هیچ‌گونه اطلاعاتی در رابطه با این بازارها ندارند. از طرف دیگر، سرمایه گذاران موفق علاوه بر زمینه‌ی عملکرد خود، درک زیادی از جریان‌های دیگر سرمایه‌گذاری ها دارند.


رعایت تنوع


اگر قصد دارید با مقدار پول اندکی آغاز به کارکنید، محدود کردن خودتان به تنها ۱ یا ۲ سبد سرمایه‌گذاری نمی‌تواند سود خالص خوبی را برایتان به ارمغان داشته باشد. بارها و بارها بررسی ها نشان داده‌اند که متنوع سازی سبد سهام، سنگ بنای یک استراتژی سرمایه‌گذاری صحیح و مناسب است. رعایت تنوع در سبد سرمایه‌گذاری، مهم‌ترین اصلی است که میان سبدهای سرمایه‌گذاری‌تان تعادلی مورد انتظار را برقرار می‌کند.


 آن‌ها برای خروج خود از قبل برنامه‌ریزی کرده‌اند


هیچ‌کس دوست ندارد به این موضوع فکر کند که احتمال دارد در فعالیت‌های خود با شکست مواجه شود؛ ولی سرمایه‌گذاران موفق برای چنین گزینه‌ای هم آمادگی لازم را دارند. موفق‌ترین سرمایه‌گذاران نسبت به هر آنچه که انجام می‌دهند مثل یک کسب و کار رفتار می‌کنند، حتی اگر شخصاً در پیکره آن شرکت فعالیت نداشته باشند. درنتیجه آن‌ها همان‌طور که جهت به دست آوردن سرمایه خود برنامه‌ریزی می‌کنند، برای خروج نیز برنانه هایی را در سر دارند تا اگر یکی از سرمایه‌گذاری‌هایشان به‌خوبی پیش نرفت شیوه ای جایگزین داشته باشند و ضرر هنگفتی را متحمل نشوند.

سخن آخر:

تا به اینجا چند مورد از این عادت ها در شما وجود دارد؟ اگر نقاط اشتراکی پیدا کرده‌اید، پس پیش‌زمینه‌ی تبدیل‌شدن به یک سرمایه گذار موفق را دارید. حتی اگر هم بدین شکل نباشد، این عادت ها باگذشت زمان قابل فراگیری هستند. به خاطر داشته باشید، همیشه “هوش مالی“ حرف اول را نمی‌زند و صفاتی نظیر عزم و اراده، صبر، اعتماد به نفس، علاقه به یادگیری و ریسک‌پذیری قادرند تاثیر بسیار زیادی در فعالیت شما داشته باشند. با تسلط بر این موراد، به‌زودی خود را در مسیر پیروزی و سرمایه گذاری پرسود دید. ناامید نباشید زیا هیچوثت براییشرفت در این کار دیر نیست و تنها کافیست تمرکز خودرا بدست بیاورید تا قادر باشید با مطالعه بیشتر خودرا در این عرصه به ثبات نسبی برسانید.

 

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *