به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

وارن بافت ، 7 سخن ارزشمند در خصوص سرمایه گذاری

وارن بافت ، 7 سخن ارزشمند در خصوص سرمایه گذاری

وارن بافت، ششمین مرد ثروتمند جهان، با دریافت سودهای باورنکردنی یکی از قدرتمند ترین سرمایه‌گذاران در تاریخ سرمایه‌گذاری محسوب میشود. افزایش مرکب سرمایه همراه با تصمیم‌گیری‌های حرفه‌ای، بافت را به یکی از ثروتمندترین اشخاص جهان تبدیل کرده است. در طول این سال‌ها، اضخاص زیادی از بافت پرسیده‌اند که به چه نحوی چنین ثروتی را به دست آورده و چه نظری درخصوص بازار سهام دارد. نظرات وارن بافت را می‌توان به شکل سخنانی مشهور پیدا کرد، مقل «طمع‌کار باشید زمانی ‌که دیگران می‌ترسند.»

بافت روی خرید شرکت‌هایی تمرکز دارد که ارزش‌های جذابی ارائه می‌دهند. او سهام شرکت‌هایی را که بیش ‌از حد ارزش‌گذاری شده‌اند، نمی‌خرد؛ بلکه، برای خرید سهام، ترجیحاً به شرکت‌هایی نظر دارد که اخیراً دچار افت شده‌اند یا بازار از آنها غافل شده است. این استراتژی باعث شد بافت از خرید سهام شرکت‌هایی همچون آمازون و گوگل در روزهای اولیه عرضه آنها، باز بماند؛ با این حال، همین استراتژی او را تشویق کرد تا بخش زیادی از سهام اپل را خریداری کند، سهامی که نقش مؤثری در رشد سبد سهام او داشته است.

بافت طی مصاحبه‌های متعدد، دیدارهای سالانه با سهام‌داران و دست نوشته هایش، نکات ارزشمندی در دسترس سرمایه‌گذارانی گذاشته است که در تلاش جهت گردآوری سبد سهام خود هستند. در ادامه، با بهره از نوشته ای که روزهای گذشته در وب‌سایت مدیوم گردآوری شده، هفت سخن بزرگ و ارزشمند از وارن بافت را به همراه مثال‌هایی گویا و صریح مطالعه خواهیم کرد که قادرند کمک شایانی به سرمایه گذاران کرده و شاید دیدگاه شمارا نسبت به بازار و سرمایه گذاری دستخوش تغییر کند.


سخن شماره 1


وارن بافت ، 7 سخن ارزشمند در خصوص سرمایه گذاری

«سرمایه‌گذاری زمانی پرخطر می‌شود که ندانید چه می‌کنید!»

منظور وارن بافت از این سخن این است که قبل از هرگونه سرمایه‌گذاری، اطمینان حاصل کنید که دقیقاً می‌دانید چرا قصد دارید روی شرکت (یا پروژه‌ای) بخصوص سرمایه‌گذاری کنید. تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران تنها به دنبال دارایی‌هایی هستند که حرکت افزایشی با خود به همراه داشته باشند، در صورتی که اطلاعات و داده های واضحی از آن پروژه در اختیار ندارند.

با توجه به اینگه برخی اوقات، نتیجه این سرمایه‌گذاری‌ها مناسب و خوب است، ولی اگر پروژه اشتباهی را انتخاب کرده باشید، امکان دارد در بعضی مواقع با نتیجه ای نامناسب روبرو شوید. اگر به‌جای اینکه صرفاً از بازده سالیانه شرکت مطلع باشید، در خصوص خودِ شرکت یا پروژه نیز داده های خوبی بدست بیاورید، در آن زمان است که قادرید تصمیم‌های منطقی‌تر و عاقلانه تری بگیرید و در پایان، با خطر کمتری به سرمایه گذاری در پروژه ها بپردازید.


سخن شماره 2


وارن بافت ، 7 سخن ارزشمند در خصوص سرمایه گذاری

«به فرمول‌ها تکیه نکنید!»

به نظر وارن بافت فرمول‌ها شما را به یقین می‌رسانند. فرمول‌ها با درنظرگرفتن متغیرهایی بخصوص، شما را از ارزش متعارف یک سهم آگاه می‌کنند. مشکل بهره از فرمول‌ها جهت مشخص کردن قیمت سهام (یا یک ارز دیجیتال) این است که شما ابزاری قطعی را در فضایی به‌ کار می‌گیرید که هیچ‌گونه قطعیتی را نمیتوان برای آن در نظر گرفت.

به‌عنوان نمونه، داده‌های نوین در زمینه اقتصاد و آمار به‌روزرسانی‌شده فدرال رزرو ایالات متحده، دو متغیر شمارش‌ناپذیر هستند که بر بازار سهام تأثیرگذارند. بی‌ثباتی در بازار سهام تا حدی است که تنها یک توییت کوتاه از ایلان ماسک (Elon Musk)، مدیرعامل شرکت تسلا، قادر است ارزش سهام را تا 5 درصد بالا ببرد.

بیشترین فراز و نشیب ها در بازار قبل از ارائه سود شرکت‌ها مشاهده میشود؛ با این وجود، خبرهای متنوع به سهولت می‌توانند تأثیری مقبت یا منفی در قیمت سهام داشته باشند.

به‌جای اعتماد به فرمول‌ها، منابع مالی و افزایش کنونی شرکت‌ها (یا ارزهای دیجیتال) را مطالعه و بررسی کنید. افراد زیادی بخش زیادی از تمرکز و زمان خود را صرف محاسبه نسبت قیمت به درآمد شرکت‌ها می‌کنند. این فرمول قادر است شرکت‌های رشدیافته‌ای همچون آمازون را از نقطه‌نظر ارزش‌گذاری، در مرتبه پایین‌تری قرار دهد.


سخن شماره 3


وارن بافت ، 7 سخن ارزشمند در خصوص سرمایه گذاری
«از آرایشگر نپرسید که آیا نیاز به اصلاح مو دارید یا نه.»

به اعتقاد وارن بافت باید مراقب باشید که از چه کسی مشاوره دریافت میکنید. بعضی اشخاص انگیزه‌هایی پنهانی دارند و ممکن است صادق نباشند؛ بعضی اشخاص نیز نیت خوبی دارند، اما ممکن است مشاور خوبی برای شما نباشند.

اگر از شخصی ورشکسته در خصوص روش سرمایه‌گذاری در بازار سهام بپرسید، از کسی یاد می‌گیرید که در شرایط مالی بدی قرار دارد. این فرد ممکن است به شما بگوید که پول خود را در بانک پس‌انداز کنید و کوچک‌ترین سرمایه‌گذاری در بازار سهام یا املاک و بازارهای مالی نداشته باشید.

اگر از یکی از کارمندان شرکت اپل بپرسید که بهتر است روی چه سهامی سرمایه‌گذاری کنید، به احتمال بالا به شما سهام اپل را پیشنهاد می‌دهد. شاید انگیزه مالی در میان نباشد، اما ممکن است این شخص نسبت به محل کارش متعصب باشد. اگر او از شغل خود در شرکت اپل راضی نباشد، شاید به شما بگوید روی سهام اپل سرمایه‌گذاری نکنید.

به سوالی فکر کنید که به‌دنبال جواب آن هستید. سپس، به‌دنبال اشخاصی باشید که قادرند مناسب ترین پاسخ را به این پرسش بدهند. اگر استراتژی سرمایه‌گذاری فرد متمرکز بر ارزهای با ارزش‌گذاری کم باشد، به شما بیت کوین را پیشنهاد نخواهد کرد. اما، اگر استراتژی او سرمایه‌گذاری روی شرکت‌های رشدیافته باشد، به احتمال زیاد به شما خواهد گفت بیت کوین بخرید یا دست نگه دارید. در هر صورت، برای مشاوره مالی در مورد بیت کوین، مشورت با این افراد سودمندتر است.


سخن شماره 4


وارن بافت ، 7 سخن ارزشمند در خصوص سرمایه گذاری

«همیشه می‌دانستم که قرار است پولدار شوم. حتی لحظه‌ای تردید نداشتم.»

به اعتقاد وارن بافت مهم‌ترین ویژگی سرمایه‌گذاران داشتن اعتماد‌به‌نفسی منطقی و معقول است. اعتمادبه‌نفس معقول جهت باورداشتن به خودتان کافی است؛ ولی نباید بیشتر از حد به خودتان ایمان داشته باشید، تا انداره ای که فکر کنید به هر آنچه دست بزنید،طلا خواهد شد یا در هر بازار مالی شما قادر به موفق بودن هستید.

ممکن است نسبت به بعضی ارزها اعتقاد و اعتماد بالاتری داشته باشید؛ ولی همواره میبایست به خودتان نیز اعتماد داشته باشید. وارن بافت هیچوقت و حتی برای لحظه‌ای به هدف بلندمدت خود شک نکرد و این اعتمادبه‌نفس در رسیدن او به چنین ثروت کلانی نقشی مهم و اساسی ایفا کرد.

امکان دارد در طول این فرایند، وارن بافت در خصوص سرمایه‌گذاری‌هایی که او را زودتر به هدف خود میرسانند یا مواردی که مانع پیشرفت او هستند، تریدد داشته باشد؛ ولی، او هیچوقت در مورد هدف نهایی خود تردیدی به دل راه نداد.


سخن شماره 5


وارن بافت ، 7 سخن ارزشمند در خصوص سرمایه گذاری

«فرصت‌ها نادرند. اگر طلا می‌بارد، زیرش سطل بگذارید نه انگشت‌دانه!»

شما همواره باید در انتظار فرصت های طلایی خود باشید. وارن بافت به همین سبب ذخیره نقدی زیادی دارد و اخیراً طلا خریده است. بافت در کمین ریزش خیره‌کننده قیمت‌های سهام نشسته است تا از شرایط استفاده کند و بهترین معاملات قرن را صورت دهد. این نکته در خصوص دیگر سرمایه‌گذارانی هم که اواخر مارس (اوایل فروردین) و به هنگام سقوط بازارهای سهام تا پایین‌ترین حد خود، سهام خریدند صدق میکند.

ممکن است بعضی سرمایه‌گذاران، بخصوص جوان‌ترها، چندان علاقه ای به نگهداری نقدی سرمایه نداشته باشند. با این وجود، فرصت‌ها به شکل های مختلفی خودرا نشان میدهند و تنها در بازار به دست نمی‌آیند. اگر وضعیتی جهت پیدا کردن مشتری جدید یا بالا بردن حقوق به دست آورده‌اید، تمام تلاش‌تان را برای به‌دست‌آوردنش بکار بگیرید و فرصت پیش‌آمده را از آنِ خود کنید.


سخن شماره 6


وارن بافت ، 7 سخن ارزشمند در خصوص سرمایه گذاری

«نمی‌توانید با کاشت ۱۰ درخت ۱ ساله در یک روز، یک درخت ۱۰ ساله به دست بیاورید»

این حقیقت تلخ را همواره به یاد داشته باشید: بازار مالی، بازی صبر و حوصله میباشد. اگر به‌موقع از فرصتی مطلع شوید یا در هنگامی مطلوب سرمایه‌گذاری کنید و ثروت خود را زیاد کنید، خیلی خوش‌شانس هستید. اما در هر صورت، سرمایه‌گذاری شباهت های زیادی به شرطبندی دارد.

بیشتر اشخاص طی چندین سال ثروتی جمع میکنند. تا حدودی غیرممکن است که در یک بازار، طی یک سال، از صفر دلار به یک میلیون دلار برسید. ولی، رسیدن به این هدف در طول ۵۰ سال امکان‌پذیر است و دور از انتظار نیست.

در بعضی حوزه ها مانند سرمایه‌گذاری، تنها لازم کمی صبور باشید.


سخن شماره 7


وارن بافت ، 7 سخن ارزشمند در خصوص سرمایه گذاری

«لازم نیست همیشه و روی همه چیز سرمایه‌گذاری کنید. منتظر فرصت مناسب بمانید!»

صرفاً به این دلیل که پولی برای سرمایه‌گذاری دارید به این معنا نیست که حتما میبایست سرمایه‌گذاری کنید. درست است که با مقایسه نرخ بهره بانک‌ها با نرخ تورم، نگهداری سرمایه در بانک نیز قطع به یقین به‌معنای کم شدن ارزش سرمایه شماست. با این وجود، اگر سرمایه‌گذاری اشتباهی صورت بدهید، قطعا پول بسیار بیشتری از دست خواهید داد.

نیازی نیست جهت خرید عجله داشته باشید. می‌توانید قبل از تصمیم برای خریدن یا نخریدن دارایی خاصی، به‌مدت چند ماه، روی آن تحقیق و بررسی کنید.

همان طور که قبل تر ذکر کردیم، وارن بافت شانس سرمایه‌گذاری روی آمازون و گوگل را از دست داد. با اینکه سود زیادی به دست نیاورد، اما سرمایه ای نیز از دست نداد. او منتظر ماند و سهام اپل را خریداری کرد و به‌اندازه مناسبی سود دریافت کرد.

تنها به این دلیل که همه مشغول خرید دارایی‌ای خاص و مشهوری هستند، به این معنی نیست که شما هم میبایست از بقیه پیروی کنید. تبعیت از اکثریت بدون تحقیق منطقی، اشتباه ترین کاری است که شما میتوانید مرتکب شوید.

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *