به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

هارمونی (Harmony) چیست؟ معرفی و توضیح مختصر

هارمونی (Harmony) چیست؟ معرفی و توضیح مختصر

برای اشنایی با هارمونی بهتر است کمی از قبل شروع کنیم، از 30 جولای سال 2015 که ویتالیک بوترین نوجوان ۲۳ ساله‌ی از روسیه ، به شکل رسمی پلتفرم اتریوم را به جهت اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز عرضه کرد، نگاه تازه ای به کاربرد بلاک چین‌های عمومی صورت گرفت. قبل از آن، مشهور ترین بلاک چین، بلاک چین بیت کوین شناخته میشد که باهدف یک مکانیزم پرداخت جهانی همتا به همتا و غیرمتمرکز خلق شده بود.

به مرور زمان که برنامه‌های کاربردی بر روی پلتفرم اتریوم بهبود یافتند، چالش مقیاس‌پذیری به میان امد و این معضلی بود که نه فقط اتریوم بلکه اغلب ارزهای دیجیتال را تحت شعاع خود قرار میداد، مقیاس‌پذیری ارزهای دیجیتال یا به عبارت دیگر ازیادتر کردن تعداد تراکنش‌ها در ثانیه (TPS) هم اکنون نرخ پایینی برای کاربردهای بین‌المللی مثل ویزا و مستر کارت دارد. مقیاس‌پذیری تابعی از سه پارامتر TPS، تمرکززدایی و امنیت میباشد.

پروتکل هارمونی (Harmony) چیست؟

اتریوم جهت حل معضل مقیاس‌پذیری چندین راهکار را امتحان کرد که از جمله‌ی آنها می‌توان به کسپر، پلاسما و شاردینگ نام برد. جهت حل مشکل مقیاس‌پذیری پلتفرم‌های زیادی به رقابت با اتریوم وارد شدند.

دفینیتی(Dfinity) موفق به جذب سرمایه‌ی بیشتر از ۱۶۷ میلیون دلار گردید و در واقع یک کپی از اتریوم بوده که تنها با برند پرزرق و برقی توسعه یافته است. Dfinity یک سبک ابری غیرمتمرکز را فراهم میکند و خود را شبیه به اتریوم البته با محدودیت‌های کمتری میداند که ظرفیت‌های نامحدودی در خود گنجانده است.

کاردانو یک پلتفرم بر پایه بلاک چین میباشد که مثل اتریوم ویژگی ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند را دارد. با این اختلاف که کاردانو مقیاس‌پذیرتر میباشد و امنیت را از روش معماری لایه‌ای برقرار میکند. کاردانو نسبت به اتریوم و نئو بالغ‌تر میباشد. با در نظر گرفتن ریشه‌ی آکادمیکش به نسبت EOS رسمی‌تر بوده و به‌عنوان بلاک چین نسل دوم از آن نام برده میشود.

ایاس(EOS) به‌ جهت تبدیل‌شدن به یک سیستم‌عامل غیرمتمرکز جهت پوشش انبوهی از اپلیکیشن های غیرمتمرکز، عرضه شد. EOS قصد دارد کارمزد تراکنش‌ها را برای همیشه از کنار بردارد و ادعا میکند که پلتفرمش موفق خواهد شد میلیون‌ها تراکنش را در ثانیهبه اتمام برساند.

و اکنون هارمونی مدعی شده است که یک زیرساخت متن‌باز برای اجماع بوجود اورده است که از ۱۰ میلیارد کاربر پشتیبانی خواهد کرد. طی این مطلب قصد داریم به معرفی اجمالی پلتفرم هارمونی بپردازیم.

پلتفرم هارمونی :

این مجموعه سرمایه‌ی نخستین (seed money) دریافت کرده و ایده‌های تازه ای جهت ایجاد مقیاس‌پذیری در سر دارند. پروتکل هارمونی جهت ساخت یک بازار آزاد در مقیاس گوگل جهت اقتصاد غیرمتمرکز میباشد.

هارمونی اعتقاد دارد مقیاس‌پذیری به بهینه‌سازی در تمام لایه‌های یک شبکه نیازمند است.

پروتکل هارمونی (Harmony) چیست؟

پروتکل اجماع هارمونی Harmony Consensus Protocol

پروتکل اجماع هارمونی از شاردینگ پروتکل های چند مقطعی جهت موازی‌سازی پردازش روند های مربوط بهرمند میشود. این امر به ما کمک خواهد کرد تأخیر ارتباطات (Latency) را در کنترل خود بگیریم و قدرت عملیاتی شبکه (throughput) را با عظیم تر شدن شبکه، نگهداریم.

p

سیستم‌ :

مجموعه هارمونی در حال برنامه ریزی یک هسته‌ عملیاتی جهت اجرای پروتکلش می‌باشد که کارایی CPU و امنیت را بالاتر میبرد. این هسته همچنین به نودهای مضاعفی امکان شرکت در اجماع را داده و شبکه‌ی غیرمتمرکزتری را بوجود بیاورد.

p

شبکه‌ :

هارمونی از تکنیک‌های مهندسی شبکه جهت انتشار پیام (message propagation) به شیوه هوشمندانه‌تر و تشکیل پرسرعت تر اجماع استفاده کرده است. هارمونی ادعا میکند درک توپولوژی شبکه به ساخت یک پروتکل هم‌زمان کمک خواهد کرد.

زیرساخت هارمونی متن‌باز میباشد که به سبب توان عملیات بالا، تأخیر پایین و هزینه‌ی کم در حال حاضر به‌عنوان یک پلتفرم اجماع انقلابی در شبکه‌های غیرمتمرکز بشمار میرود.

پروتکل هارمونی (Harmony) چیست؟

قابلیت های پلتفرم هارمونی

  • زیرساخت متن‌باز برای اطلاعات جهان
  • مقیاس جهانی جهت پلتفرم بازار
  • پیدایش اقتصادهای غیرمتمرکز و مورد اعتماد

پروتکل هارمونی (Harmony) چیست؟

عدم تمرکزسازی مقیاس‌پذیر

هدف بوجود آوردن غیرمتمرکزسازی و مقیاس‌پذیری با حفظ امنیت است. فناوری بلاک چین به ما وعده داده بود تا زمینه ای غیرمتمرکز هماهنگ مقیاس‌پذیری خلق کند اما تا امروز هیچ پلتفرمی خلق نشده تا قادر باشد به هر دو نیاز با حفظ امنیت رسیدگی کند. ولی هارمونی به دنبال چنین هدفی میباشد.

ما در هر قسمت از الگوریتم‌های اجماع، سیستم‌ها و شبکه‌سازی نوآوری‌هایی بوجود آورده ایم تا با حفظ عدم متمرکزسازی، کارایی و قابلیت شبکه‌مان را به بالاترین مقدار ممکن برسانیم. یکپارچه‌سازی ما از شیوه انتها به انتها (End to End) میباشد و این به ما اجازه می‌دهد تا تکرارهای سریع‌تر و بهینه‌سازی فعال‌تری در مقایسه با متدهای ماژولار در اختیار داشته باشیم.

پروتکل هارمونی (Harmony) چیست؟

سوال هایی که به فهم بهتر پلتفرم هارمونی کمک می‌کنند

هارمونی چیست ؟

هارمونی یک ساختار با مقیاس‌پذیری ۱ تا ۱۰ میلیارد نفر برای آینده میباشد. هارمونی یک پلتفرم اجماع با کارایی فراوان بوجود آورده است که اقتصاد غیرمتمرکز را برای همه‌ی افراد بوجود میاورد.

هارمونی با بلاک چین عمومی چه تفاوتی دارد؟

هارمونی برعکس رقبایش فقط بر روی کارایی قدرت عملیاتی (مقدار تراکنش در هر ثانیه) متمرکز نیست، بلکه به مقدار نودهایی که در شبکه‌ی بلاک چینی غیرمتمرکز مشارکت خواهند کرد نیز اهمیت زیادی میدهد.

هارمونی جهت حل مشکل مقیاس‌پذیری چه کاری انجام میدهد؟

درون لایه‌ی پروتکل، از پروتکل اجماع بر پایه شاردینگ بهره میبرد که امکان رشد نودها را در شبکه فراهم می‌آورد. هر شارد متشکل از صدها نود بوده و از یک الگوریتم BFT جهت برقراری اجماع در چند ثانیه بهره میبرد.

درون لایه‌ی شبکه، از پروتکل QUIC جهت انتقال پرسرعت پیام‌ها و در سطح سیستم از unikernel جهت مقیاس‌پذیری زیادتر سیستم‌عامل در یک نود استفاده‌شده است.

با استفاده از پلتفرم هارمونی چه چیزهایی میتوان ساخت؟

برنامه‌های کاربردی مختلفی که نیاز به عدم متمرکزسازی و شبکه‌ای با قدرت عملیاتی زیادی دارند از بازی‌ها گرفته تا مبادلات عدم متمرکز و بازارهای بر پایه هوش مصنوعی قادرند بر بستر هارمونی توسعه پیدا کنند.

چه هنگامی تمام افراد قادرند از پلتفرم هارمونی بهره ببرند؟

پایه گذاران هارمونی بسیار علاقه دارند تا برنامه‌نویسان و ایده پردازان، برنامه‌های کاربردی خود را بر پایه هارمونی توسعه دهند و شبکه‌ی اصلی تا سال ۲۰۱۹ قابل استفاده و در دسترس خواهد بود.

 

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *