به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

Wrapped Bitcoin چیست و چه هدفی را دنبال میکند

Wrapped Bitcoin چیست و چه هدفی را دنبال میکند

WBTC مخفف واژه Wrapped Bitcoin و یک توکن ERC20 معادل با یک بیت کوین میباشد، هر یک WBTC برابر با یک بیت‌کوین میباشد، می‌توان بیت‌کوین را به EBTC تبدیل کرد و همین فعالیت را برعکس انجام داد.

خلاصه

  • WBTC یک توکن اتریوم میباشد که جهت ایجاد نقدینگی در اکوسیستم اپلیکیشن‌های با عدم تمرکز برنامه ریزی شده است.
  • افرادی که بیت کوین در اختیار دارند قادر هستند بیت کوین‌های خودشان را به شکل WBTC قرض بدهند و در برابر آن بهره بگیرند.
  • WBTC بوسیله گروهی از سازمان‌هایی که در اکوسیستم DeFi فعالیت مینمایند پشتیبانی می‌شود تا به فراهم کردن سرویس‌های مالی پیشرفته تر یاری نمایند.

Wrapped Bitcoin چیست و چه هدفی را دنبال میکند

در این مطلب، برای شما توضیح خواهیم داد که WBTC چگونه بیت‌کوین را وارد اکوسیستم اتریوم مینماید.

بیت‌کوین نخستین، عظیم ترین و محبوب شده ترین ارز دیجیتال جهان میباشد. از زمان خلق بیت‌کوین یعنی بیشتر از 10 سال قبل، فناوری مورد بهره در این سیستم پول نقد الکترونیک نظیربه نظیر حدودا بدون تغییر باقی مانده ولی در دیگر قسمت های اکوسیستم بلاک‌چین ابتکار و نوآوری بیشتر ادامه دارد و اقتصاد غیرمتمرکز یک نمونه قابل مشاهده از آن میباشد. WBTC سعی میکند با فراهم کردن ارزش و نقدینگی بیت‌کوین در دنیای DeFi قابلیت های برتر هر دو زمینه را با یکدیگر ترکیب نماید.

WBTC چیست؟

WBTC مخفف کلمه Wrapped Bitcoin و یک توکن ERC20 برابر با بیت کوین میباشد، هر یک WBTC برابر با یک بیت‌کوین میباشد، می‌توان بیت‌کوین را به EBTC تبدیل نمود و این عمل را برعکس نیز انجام داد. با در نظر گرفتن اینکه این توکن یک توکن ERC20 میباشد، انتقال آن با سرعت بیشتر از بیت‌کوین عادی صورت میگیرد ولی ویژگی مهم WBTC ادغام آن در دنیای والت‌ها، اپلیکیشن‌های با عدم متمرکز و قراردادهای هوشمند اتریوم میباشد. در حال حاضر بیش از 900 WBTC در حال گردش میباشند.

چه کسی WBTC را خلق کرد؟

Wrapped BTC در ژانویه 2019 بر روی مین نت اتریوم قابل دسترس شد. این کوین با همکاری افراد مهم در زمینه DeFi مانند BitGo، Ren، Dharma، Kyber، Compound، MakerDAO و Set Protocol راه اندازی گردید تا با کمک بیت‌کوین مقدار نقدینگی را در شبکه اتریوم بالاتر ببرد. هم اکنون این پروژه تحت پشتیبانی یک سازمان مستقل و غیرمتمرکز با اسم WBTC DAO قرار گرفته است.

آیا می‌دانستید؟

Wrapped Bitcoin تنها پروژه‌ای نمیباشد که بیت‌کوین را وارد شبکه اتریوم مینماید. پروژه‌ای به اسم imToken هم یک توکن ERC20 به اسم imBTC با ارزشی برابر با بیت‌کوین خلق کرد. در حال حاضر بیش از 460 imBTC در حال چرخش میباشند.

ویژگی بخصوص این پروژه چیست؟

خیلی از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز DeFi در اتریوم نیاز به بهره از وثیقه میباشند. محصولاتی مانند MakerDAO و Compound کاربران را مجاب مینمایند که جهت قرض گرفتن دیگر ارزهای دیجیتال، میزانی ارز دیجیتال را در این پروتکل‌ها قفل نمایند. با توجه به اینکه که ارزش مجموع اتریوم بسیار پایین تر از بیت‌کوین میباشد، این امر موجب ایجاد محدودیت در افزایش این پروتکل‌ها خواهد شد. با شروع بیت‌کوین به این اکوسیستم، امکان افزایش میزان نقدینگی پروتکل‌ها بوجود آمده و قادر هستند وثیقه‌های زیادتری جهت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز خودشانبوجود بیاورند. علباوه بر این، Wrapped Bitcoin به افرادی که بیت کوین در اختیار دارند اجازه می‌دهد که علاوه بر نگه داشتن آن از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مانند Compound جهت قرض گرفتن یا وام دادن بهرمند شوند.

دیگر قابلیت های متفاوت WBTC

با توجه به این که هنوز شکاف قابل توجهی میان بیت‌کوین و اتریوم وجود دارد – این زنجیره‌ها قادر نیستند به شکل بومی با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند – باید میان اشخاص اعتماد کافی در میان باشد، در مقایسه با بیت‌کوین، Wrapped BTC امنیت یا عدم نیاز به اعتماد را دارا نیست چون به عوض کد خالص جهت مدیریت سیستم متکی به سازمان‌ها و اشخاص میباشد.

جهت ایجاد وضوح و اعتماد، Wrapped Bitcoin اغلب مورد تحقیقات منظم قرار می‌گیرد و همه تراکنش‌ها و تأییدیه تراکنش‌ها را جهت شبکه‌های بیت‌کوین و اتریوم منتشر مینماید. کاربران قادر هستند به شکل مستقل بررسی نمایند که چه میزان بیت‌کوین به آدرس‌های WBTC در بلاک‌چین بیت‌کوین فرستاده شده و بعد بررسی نمایند که آیا این تراکنش‌ها با مقدار تولید توکن‌های WBTC در بلاک‌چین اتریوم مساوی میباشد یا نه. می‌توان روند سوزاندن WBTC جهت بازخرید بیت‌کوین را هم پیگیری کرد.

Wrapped Bitcoin چیست و چه هدفی را دنبال میکند

شیوه تولید توکن‌های WBTC

اشخاص حاکم بر WBTC DAO در رابطه با آپگریدها و ویرایشات مهم در پروتکل و در رابطه با اینکه چه افرادی قادر هستند نقش Merchant و Custodian را در این سیستم ایفا کنند، تصمیم گیری مینمایند.

کاربرانی که بیت‌کوین تهیه کرده و قصد دارند آن را به Wrapped Bitcoin تبدیل نمایند میبایست با Merchantها در تعامل باشند. Merchantها روند تولید یا سوزاندن توکن‌های WBTC را با اجرای فعالیت اعتبارسنجی بخصوص به جهت تشخیص هویت کاربران صورت میدهند. Custodianها بیت‌کوین‌های حقیقی را در دست دارند و کارهای ایجاد و سوزاندن توکن‌ها در بلاک‌چین اتریوم را صورت میدهند. زمانی که WBTC سوزانده شود، بیت‌کوین به کاربر بازگشت داده میشود . زمانی که WBTC تازه ماین می‌شود، بیت‌کوین از حساب کاربر خارج شده و بوسیله Custodian نگهداری خواهد شد.

شیوه تهیه توکن‌های Wrapped Bitcoin

با توجه به این که Wrapped Bitcoin در حقیقت یک نوع توکن ERC20 میباشد، قادر هستید آن را در اکسچنج‌هایی مانند Kyber یا Uniswap خرید و فروش نمایید. در صورت عوض کردن بیت‌کوین با WBTC، قادر هستید از پلتفرم‌های فراهم کننده  خدمات WBTC بهرمند شوید از قبیل: Dharma، Kyber، Set Protocol، GOPAX، AirSwap، Prycto، Ren و ETHfinex.

فعالیت های قابل انجام با WBTC

شما قادر هستید با بهره از Compound، Wrapped Bitcoin را قرض دهید یا قرض بگیرید یا از WBTC جهت اجرای معاملات مارجین در اپلیکیشن غیرمتمرکز Fulcrum از bZx ابهرمند شوید.

آینده

اصلی ترین نکته در خصوص آینده Wrapped Bitcoin این میباشد که توسعه دهندگان با بهره از آن چه پروژه‌هایی را ایجاد میکنند نه اینکه کاربران چگونه از آن بهرمند میشوند. Wrapped Bitcoin به شکل یک توکن ERC20 بدون نیاز به جواز بخصوصی تبدیل به یکی دیگر از بلاک‌های ایجاد کننده اپلیکیشن‌های DeFi گردیده است. مناسب ترین مثال در این امر TokenSets میباشد که محصولات ایجاد شده بوسیله آن به شکل خودکار میان WBTC و ETH جابجا می‌شوند تا از ویژگی های هر دو ارز دیجیتال بهرمند شوند.

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *