به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

بیت کوین کش چیست؟ + کیف پول‌ها و نحوه خرید این ارز دیجیتال

بیت کوین کش چیست؟ + کیف پول‌ها و نحوه خرید این ارز دیجیتال

بیت کوین کش یک ارز دیجیتال و یک شبکه پرداخت بر پایه بلاک چین میباشد. این ارز دیجیتال در حقیقت یک انشعاب (فورک) بیت کوین بشمار میرود که در راستای اختلاف عقیده میان فعالان بیت کوین، در سال ۲۰۱۷ خلق شد. در ادامه این مطلب، نخست داستان خلق بیت کوین کش را بررسی میکنیم و به بررسی مفهوم فورک میپردازیم. سپس اختلافات بیت کوین کش با بیت کوین را بررسی میکنیم. در انتها، بعد از نگاهی به تاریخچه نرخ این ارز دیجیتال، چند کیف پول معروف را جهت نگهداری آن معرفی می‌کنیم و به شما آموزش میدهیم به چه روشی بیت کوین کش خریداری کنید.

از روزهای نخست ظهور بیت کوین تا همین حالا، سرعت و کارمزد تراکنش‌های این ارز دیجیتال، یکی از مورد بحث ترین بحث‌های این زمینه میباشد. بیت کوین قادر نیست در هر ثانیه بیشتر از هفت تراکنش را پردازش نماید و این امر کاربرد آن برای پرداخت‌های روزمره را به چالشی بزرگ تبدیل کرده است.

گروهی اعتقاد دارند که جهت افزایش سرعت تراکنش‌ها و پایین آوردن کارمزدها لزومی ندارد تغییری در بیت کوین حاصل گردد و میبایست از راه‌حل‌های جایگزین (مانند لایتنینگ یا Segwit) بهرمند شد.

گروه دیگری بر این باورند که هدف بنیادی بیت کوین کاربرد داشتن به شکلی از پول و شیوه پرداخت میباشد و برای دست یافتن به این هدف، راه‌حل‌های جایگزین فایده خاصی ندارند. بذا با این حساب و طبق نظر گروه دوم، باید یک گروه از قوانین محدود‌کننده بیت کوین را تسهیل نمود تا معضل سرعت و کارمزد تراکنش‌ها بهبود یابد. بعضی از پیروان تفکر دوم، بیت کوین کش را از دل بیت کوین بدست آوردند.

بیت کوین کش چیست؟

بیت کوین کش (Bitcoin Cash) ارز دیجیتالی میباشد که خود را «پول نقد الکترونیکی همتا به همتا» معرفی مینماید؛ دقیقا همان چیزی که در عنوانِ مطلب ایده بیت کوین (وایت پیپر) ذکر شده بود.

کش (Cash) در زبان انگلیسی به معنی پول نقد میباشد. به زبان ساده تر، بیت کوین کش قصد دارد بیت کوینی باشد که با بالا بردن سرعت تراکنش‌ها، قادر باشیم از آن به‌عنوان پول در زندگی روزمره بهرمند شویم.

این رمزارز، انشعاب یا همان فورکی از بیت کوین میباشد. در ۱ اوت سال ۲۰۱۷، با خلق بلاک شماره ۴۷۸,۵۵۹ در بلاک چین بیت کوین، یک بلاک چین تازه خلق و به این نحوه، رسماً بیت کوین کش به دنیا آمد. در ادامه بیشتر با معنی انشعاب یا فورک (Fork) آشنا خواهید شد.

دلیل اصلی ایجاد شدن اختلاف در جامعه بیت کوین که سبب پیدایش بیت کوین کش گردید، یک امر بنیادی بود: معضل مقیاس‌پذیری یا همان امر سرعت پایین تراکنش‌ها و بالا رفتن کارمزد آنها در گذر زمان که در شبکه بیت کوین هنوز قابل لمس است.

بیت کوین کش با بالا بردن حجم بلاک تا حداکثر ۳۲ مگابایت که در بیت کوین به ۱ مگابایت محدود میشود، میدان جهت پردازش تراکنش‌های مضاعفی را فراهم می‌کند.

به دور از اختلاف عقیده های ایدئولوژیک و اندازه بلاک، شباهت‌های بسیاری میان بیت کوین و بیت کوین کش قابل مشاهده است. هر دوی آنها جهت تأیید تراکنش‌ها و ایجاد سکه‌های تازه از مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW) یا همان استخراج (ماینینگ) بهره میبرند و تعداد مجموع واحدهای هر دو در تعداد ۲۱ میلیون به پایان خواهد رسید.

بیت کوین کش خود در نوامبر سال ۲۰۱۸ فورک گردید و بیت کوین اس‌وی (Bitcoin SV) از آن شکل گرفت. در ادامه در خصوص بیت کوین اس‌وی خواهید خواند.

داستان پیدایش

بیت کوین کش چیست؟ + کیف پول‌ها و نحوه خرید این ارز دیجیتال

حامیان بیت کوین کش بر این باورند که این ارز دیجیتال اهداف بنیادی بیت کوین را هدف خود دارد. به اعتقاد آن‌ها، با توجه به برنامه ساتوشی ناکاموتو، خالق بدون هویت بیت کوین، قرار بر این بود این شبکه ارز دیجیتال همتا‌ به همتایی جهت تبادلات مالی بماند.

بعد از سپری شدن تقریبا پنج سال از پیدایش بیت کوین، با افزایش مقبولیت این ارز دیجیتال در میان عموم و درنتیجه بالا رفتن قیمت آن، بیت کوین در عوض یک ارز، بیشتر به ابزاری جهت نگهداری ارزش تبدیل گردید. به سبب افزایش مقدار تراکنش‌ها، در سال ۲۰۱۵ بود که کم کم بلاک چین بیت کوین رو به شلو میرفت و معضل مقیاس‌پذیری در آنجا خودرا نشان داد. محدودیت سایز بلاک بیت کوین سبب شده بود تراکنش‌های متعددی در صف منتظر تأیید بمانند. چون بلاک‌ها قادر نبودند همزمان با افزایش تعداد تراکنش‌ها حجم خود را نیز بروزرسانی کنند.

در بیت کوین، حجم بلاک‌ها محدود به ۱ مگابایت میباشد و با در نظر گرفتن راهکارهایی مثل Segwit، می‌توان گفت که هر بلاک بیت کوین در بالاترین فعالیت خود تقریبا ۴,۰۰۰ تراکنش را در خود جای می‌دهد. با توجه به این که هر ده دقیقه یک مرتبه، یک بلاک ایجاد می‌شود، خودِ شبکه بیت کوین قادر نیست در هر ثانیه بیشتر از ۷ تراکنش را پردازش نماید.

گروهی از اشخاص با نفوذ که از همان آغاز در زمینه بیت کوین فعالیت مثبتی داشتند، با پیشنهاد بالا بردن اندازه بلاک به ۸ الی ۳۲ مگابایت، در راستای تسهیل وضع موجودبلند شدند، زیرا با بالا بردن اندازه بلاک، شبکه قادر است تعداد بیشتری تراکنش را در ثانیه پردازش نماید.

میانگین تعداد تراکنش‌ها در هر بلاک بیت کوین میان ۱,۰۰۰ تا ۱,۵۰۰ میباشد. این در صورتی است که در جریان آزمایشی که در سپتامبر سال ۲۰۱۸ بر روی بلاک چین بیت کوین کش صورت گرفت، هر بلاک این بلاک چین قادر به ثبت بیشتر از ۲۵,۰۰۰ تراکنش میباشد.

فورک: گزینه‌ای جهت حل اختلافات

همان‌طور که قطعا می‌دانید، یک پروتکل بر پایه بلاک چین را نمیشود ویرایش کرد. لذا اگر لازم باشد تا روی آن به‌روزرسانی انجام شود، یا چنانچه عده‌ای از فعالیت شبکه رضایت ندشاته باشند، راه حل چیست؟ اگر درخصوص یک بلاک چین عمومی، اختلاف عقیده وجود داشته باشد، دو راه بیشتر موجود نیست: یا سافت فورک یا هارد فورک.

بیت کوین کش چیست؟ + کیف پول‌ها و نحوه خرید این ارز دیجیتال

سافت فورک چیست؟

سافت فورک یک به‌روزرسانی در بلاک چین است که با نسخه‌های پیشین سازگار (backwards compatible) میباشد. سازگاری با نسخه‌های پیشین مانند این است که یک فایل متنی را که با برنامه Word 2016 نوشته شده باشد، در برنامه قدیمی Word 2003 باز نمایید. به ‌زبان ساده تر، با سافت فورک یک به‌روزرسانی روی بلاک چین صورت یمگیرد، ولی افرادی هم که مایل به به‌روزرسانی نمیباشند، همچنان قادر هستند در اعتبارسنجی تراکنش‌ها نقش خودرا ادامه دهند.

هارد فورک چیست؟

هارد فورک به عبارت ساده، تغییر در قوانین بلاک چین میباشد که سازگار با نسخه‌های قدیمی‌تر نمیباشد، به شکلی که نسخه‌های قدیمی‌تر قادر نیستند در شبکه فعالیت نمایند. لذا ، جهت مشارکت در شبکه، مجاب خواهید شد که نسخه خود را بروزرسانی نمایید.

با توجه به همان مثال فایل ورد که در بالا به آن را مطرح کردیم، تصورکنید که قادر نیستید یک فایل متنی نوشته شده در برنامه Word 2016 را در برنامه Word 2003 باز کنید، چراکه ساختار این برنامه به شکل کلی تغییر کرده است.

هارد فورک‌ها همواره موجب تولد یک ارز دیجیتال تازه نمی‌شوند. در صورتی که اختلاف‌ عقیده وجود داشته باشد و عده زیادی از کاربران همچنان قصد داشته باشند روی نسخه قدیمی کار نمایند، شاهد یک بلاک چین و یک سکه تازه خواهیم بود.

بیت کوین کش تنها هارد فورک بیت کوین نمیباشد. بیت کوین گلد (Bitcoin Gold) هم یکی دیگر از هارد فورک‌های محبوب بیت کوین میباشد. جالب است بدانید که بیت کوین تا امروز بیشتر از ۱۰۰ بار فورک گردیده، ولی بیشتر آنها گمنام مانده اند.

حامیان فورک

بیت کوین کش چیست؟ + کیف پول‌ها و نحوه خرید این ارز دیجیتال
دو نفر سمت راست: راجر ور، یکی از اولین حامیان و مبلغان بیت کوین در کنار وو جیهان، یکی از بنیانگذاران بیت مین که دو رهبر اصلی بیت کوین کش بودند.

اشخاصی مثل هایپو یانگ (Haipo Yang)، راجر ور (Roger Ver) و وو جیهان (Wu Jihan) ازجمله طرفداران نخستین بیت کوین محسوب میشدند. این‌ها افرادی بودند که به‌گفته خودشان قصد داشتند به آرمان ساتوشی ناکاموتو بر پایه کاربرد پرداختی بیت کوین استوار بمانند و به همین سبب، افزایش اندازه بلاک بیت کوین را پیشنهاد کردند.

اما آنها هرگز موفق نشدند تمام جامعه بیت کوین را با خود موافق کنند. طرفداران بیت کوین باور داشتند که با بالا بردن سایز بلاک، حجم بلاک چین نیز بیشتر خواهد شد و به این ترتیب خیلی از فعالان شبکه نمیتوانند به ذخیره تراکنش‌ها ادامه دهند و این تمرکززدایی را به چالش میکشد. در پایان ، در ۱ اوت سال ۲۰۱۷ بعد از کشمکشی طولانی، هاردفورک محبوب بیت کوین صورت گرفت و بلاک چین بیت کوین دو قسمت گردید: بیت کوین و بیت کوین کش.

بعد از هارد فورک، همه‌ دارندگانِ بیت کوین، به مقدار دارایی بیت کوین خود، بیت کوین کش بدست آوردند و قادر بودند بنا به انتخاب خود در هر یک از دو شبکه فعالیت خودرا ادامه دهند.

فورک در فورک

حدود یک سال قبل از خلق بیت کوین کش، در جامعه این ارز دیجیتال هم بر سر اهداف و سایز بلاک اختلاف به وجود آمد که در پایام بیت کوین کش را هم وادار به هارد فورک کرد.

در روز ۱۵ نوامبر ۲۰۱۸، این ارز دیجیتال فورک و به دو نسخه رقیب یعنی Bitcoin Cash ABC و Bitcoin SV تقسیم شد. این شکاف در راستای اختلاف‌نظر و مشاجره درونی راجر ور و کریگ رایت (Criag Wright) به‌همراه دیگر شخصیت های مرتبط با بیت کوین کش رویداد.

بیت کوین کش چیست؟ + کیف پول‌ها و نحوه خرید این ارز دیجیتال
اختلاف کریگ رایت و راجر ور باعث فورک شدن بیت کوین کش شد

عبارت ABC در Bitcoin Cash ABC که مورد حمایت راجر ور و جیهان وو هم بود، خلاصه عبارت «Adjustable Blocksize Cap» (یعنی اندازه بلاک تنظیم‌شونده) میباشد و اندازه بلاک را تا ۳۲ مگابایت حفظ مینماید.

ولی جبهه مقابل به‌رهبری کریگ رایت، نسخه نرم‌افزاری Bitcoin SV را که مخفف شده عبارت «Satoshi Vision» (به‌معنای آرمان ساتوشی) میباشد، فراهم کردند. کریگ رایت طولانی مدت است خودش را ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت کوین معرفی می‌کند و ادعا دارد که توسعه‌دهندگان بیت کوین آن را از هدف بنیادی خود دور کرده‌اند. بیت کوین اس‌وی محدودیت سایز بلاک را تا ۱۲۸ مگابایت بالا برده است.

بیت کوین کش چیست؟ + کیف پول‌ها و نحوه خرید این ارز دیجیتال

بیت کوین کشی که ما در هم اکنون با آن آشنا هستیم و از آن نام می‌بریم همان Bitcoin Cash ABC میباشد که از کلاینت اصلی بیت کوین کش بهرمند شده است.

چگونه فعالیت می‌کند؟

بیت کوین ‌کش مثل بیت کوین، بلاک چین مخصوص به خود را در اختیار دارد و الگوریتم امنیتی آن اثبات کار یا همان ماینینگ میباشد.

با توجه به این که بیت کوین‌ کش درنتیجه انجام یک هارد فورک از بیت‌کوین جدا گردید، لذا می‌توان دریافت که تاریخچه تراکنش‌ها و پایگاه‌داده آنها شبیه به بکدیگر میباشد. بنابراین، زمان ایجاد یک بلاک در بلاک چین بیت کوین کش ۱۰ دقیقه طول خواهد کشید و پاداش بلاک آن نیز هم اکنون ۶.۲۵ واحد BCH میباشد.

اکنون، هر ۱۰ دقیقه ۶.۲۵ واحد بیت کوین کش استخراج میگردد. پاداش استخراج در شبکه بیت کوین کش مانند بیت کوین، حدودا هر ۴ سال یک‌بار در رخ دادی به اسم «هاوینگ» نصف خواهد گردید.

زمان مورد نیاز جهت محاسبه و ایجاد بلاک تازه در بیت کوین کش مثل بیت کوین، تحت تأثیر پارامتری به اسم «سختی استخراج» قرار دارد. درصورت بالا رفتن توان محاسباتی ماینرها، با افزایش متناسب سختی استخراج می‌توان زمان ساخت یک بلاک را ثابت نگاه داشت.

در آغاز، بیت کوین کش هم مثلل بیت کوین جهت این‌که واحدهای تازه در هر ۱۰ دقیقه استخراج شوند و نه زودتر یا دیرتر، از الگوریتم تنظیم سختی (DDA) بهره میبرد. برمبنای این الگوریتم، مقدار سختی بعد از هر ۲,۰۱۶ بلاک ( حدودا هر دو هفته) تنظیم میگردد. برای مثال اگر امروز ناگهان قدرت پردازش ماینرهای شبکه بالا برود و واحدهای تازه ، به‌جای ۱۰ دقیقه در ۸ دقیقه استخراج گردند، دو هفته بعد سختی استخراج بالا خواهد رفت تا میانگین زمان بلاک همچنان روی ده دقیقه ثابت باشد. ولی بعد از مدت کوتاهی، توسعه‌دهندگان به این نتیجه رسیدند که جهت ایجاد انگیزه در ماینرهای زنجیره و جذب بیشتر آن‌ها باید این مکانیزم را تغییر دهند. آن‌ها در کنار DAA از الگوریتم تنظیم سختی اضطراری (EDA) نیز بهره گرفتند. در حالتی که فاصله زمانی میان استخراج ۶ بلاک بیشتر از ۱۲ ساعت بود، این الگوریتم نوین، سختی استخراج را ۲۰٪ کمتر میکند.

تنظیمات EDA باعث اختلال در سختی استخراج گردید و در نتیجه بلاک چین بیت کوین کش هزاران بلاک جلوتر از بیت کوین حرکت نمود. جهت رفع این معضل، توسعه‌دهندگان بیت کوین کش تغییری در الگوریتم DAA حاصل نمودند، به این شکل که این الگوریتم سختی استخراج را بعد از هر بلاک تنظیم می‌کرد، نه بعد از ۲,۰۱۶ بلاک. آن‌ها همچنین الگوریتم EDA را به شکل کلی حذف کردند.

بیت کوین کش چیست؟ + کیف پول‌ها و نحوه خرید این ارز دیجیتال

تراکنش بدون نیاز به تأیید

تراکنش بدون نیاز به تأیید (Zero Confirmation) به تراکنش‌هایی گفته میشود که هنوز روی بلاک چین ثبت نشده‌اند، ولی فروشنده یک کالا یا خدمات، آن را به شکل دریافت‌شده در نظر خواهد گرفت و خدمات را می‌فروشد. خیلی از افراد جامعه ارز دیجیتال از ایده تراکنش بدون نیاز به تأیید استقبال مینمایند، چراکه باعث می‌شود تراکنش‌ها و پرداخت‌ها با سرعت زیادتری صورت بگیرند که مطلوب هر دو طرف معامله میباشد.

با این وجود، تراکنش بدون نیاز به تأیید خیلی بحث ‌برانگیز بود، چراکه بعضی افراد فکر می‌کنند به سبب امکان رخ دادن «حمله دو بار خرج کردن»، این قابلیت قادر است دردسر آفرین و خطرناک باشد. طبق این تصور، می‌توان یک تراکنش برای یک فروشنده کالا یا خدمات ارسال نمود و پس از دریافت خدمات، یک تراکنش برگشت به شبکه فرستاد و عملاً بیت کوین‌ها را دوبار خرج نمود.

با این وجود، کسب‌وکارهای پذیرنده بیت کوین کش قادر هستند جهت تراکنش‌های خرد و کوچک (که انگیزه دوبار خرج کردن وجود ندارد) قابلیت تراکنش بدون نیاز به تأیید را به‌عنوان یک مزیت قبول کنند. با این فعالیت، به ‌محض ارسال تراکنش، مشتری قادر است کالا یا خدمات را دریافت نماید.

بیت کوین کش به سه علت اساسی زیر قادر است گزینه مناسبی جهت ارائه قابلیت تراکنش بدون نیاز به تأیید گردد:

  1. بیت کوین کش امکان «جایگزینی تراکنش» را حذف نموده است.
  2. فضای خیلی زیادی حتی برای تراکنش‌های با کارمزد کم موجود است.
  3. زمان تأیید تراکنش‌ها همیشه ثابت میباشد.

حذف قابلیت «جایگزینی تراکنش»

بیت کوین از هنگام شروع فعالیت خود از این قابلیت که یک تراکنش تأییدنشده امکان دارد اصلاح و دوباره به شبکه عرضه گردد، پشتیبانی می‌کرد. این مفهوم به عنوان «جایگزینی تراکنش» شناخته می‌شود، چراکه تراکنش تازه جایگزین تراکنش قدیمی خواهد شد. از آن‌جایی که برای تراکنش‌های پیشینی که با تراکنش تازه جایگزین گردیده اند، کارمزدی پرداخت نخواهد شد، خطر حمله دیداس شکل خواهد گرفت. مهاجمان قادر هستند هر چه قدر که قصد داشته باشند تراکنش ایجاد نمایند، درحالی‌که فقط  برای تراکنش نهایی کارمزد پرداخت مینمایند. در طول این شیوه حمله، شبکه با تراکنش‌های جفنگ شلوغ خواهد شد و از کار خواهد افتاد.

جامعه بیت کوین جهت رفع این معضل، مفهوم «جایگزینی با کارمزد» را توسعه داد. با وجود چنین وضعیتی، کاربر میبایست علاوه‌بر کارمزد جایگزینی، کارمزد تراکنش جایگزین‌شده را نیز پرداخت کند.

ولی حتی به ویژگی جایگزینی با کارمزد نیز انتقاداتی وجود دارد. با وجود این قابلیت، هر فردی قادر است تراکنش خود را با کارمزد بالاتر دوباره به شبکه مخابره نماید و شبکه بیت کوین نیز تراکنش مشابه با کارمزد بالاتر را به‌عنوان تراکنش اصلی در نظر می‌گیرد.

برای نمونه، شما قادر هستید هزینه قهوه خود را با بیت کوین پرداخت کنید و به‌محض خروج از کافه و قبل از تأیید تراکنش صورت گرفته، بار دیگر تراکنش خود را با کارمزد زیادتر به شبکه مخابره نمایید و پولی که برای خرید قهوه پرداخت کردید را به کیف پول خود برگردانید. در حقیقت ، به این صورت شما پول قهوه خود را پس میگیرید.

بیت کوین کش چیست؟ + کیف پول‌ها و نحوه خرید این ارز دیجیتال

بیت کوین کش با هدف این‌که به‌ شکل یک ارز دیجیتال و نه ابزاری جهت ذخیره ارزش مورد بهره قرار بگیرد، این قابلیت را از کد خود حذف نمود. به همین سبب، آن را با نام «کافی کوین» به معنی «سکه قهوه» نیز می‌شناسند، زیرا می‌توان با آن پرداخت‌های عادی روزمره را (که در بین مردم دنیا اغلب قهوه میباشد) صورت داد. با وجود این قابلیت و همچنین تأیید سریع تراکنش، می‌توان این ارز دیجیتال را شیوه ای امن و سریع جهت پرداخت تلقی کرد.

ساخت توکن مجزا

بیت کوین کش ویژگی ای را در اختیار کاربران خود قرار نهاده است که به سبب آن هر کسی با بهره از پروتکل دفتر کل ساده (SLP) و ورم‌هول لانچد (Wormhole-launched) قادر است بر روی شبکه BCH توکن خلق کند.

SPL پروژه‌ای میباشد که اجازه ساخت توکن، خریدوفروش و مدیریت آن را بر روی بلاک چین بیت کوین کش و فقط در عرض چند ثانیه و با هزینه خیلی ناچیز فراهم میکند. شاید ساخت و توزیع توکن بر روی بلاک چین بیت کوین کش خیلی ساده و شاید تا حدی سرگرم‌کننده بنظر برسد، ولی آن چیزی که اهمیت دارد اضافه شدن ارزش به این توکن ها میباشد.

 تاریخچه قیمت بیت کوین کش

بیت کوین کش بعد از عرضه‌ در روزهای پایانی سال ۲۰۱۷، اغلب به‌عنوان یکی از بهترین ارزهای دیجیتال بازار مطرح بوده. در هنگام نوشتن این مثاله، بیت کوین کش با ارزش بازار بیشتر از 4.9 میلیارد دلار، ششمین ارز دیجیتال برتر از لحاظ ارزش بازار میباشد. با اینکه بازار ارزهای دیجیتال به فراز و نشیب های زیاد خود معروف است، ولی قیمت بیت کوین کش حتی بیشتر از میانگین بازار هم دارای نوسان میباشد.

بیت کوین کش چیست؟ + کیف پول‌ها و نحوه خرید این ارز دیجیتال

همان‌طور که در نمودار زیر میبنید، نرخ بیت کوین کش در نخستین روز عرضه به صرافی، یعنی اوت ۲۰۱۷ تقریبا ۳۶۰ دلار بود و پنج ماه بعد، یعنی در ۲۰ دسامبر همان سال، به بالاترین نرخ تاریخ خود در رقم تقریبا ۴,۰۰۰ دلار دست پیدا کرد. این افزایش سریع و قابل‌توجه باعث شد تا سرمایه‌گذارانی که بر روی آن سرمایه‌گذاری نموده بودند، در کمتر از شش ماه سودی معادل ۱,۰۰۰ درصدی بدست بیاورند.

بیت کوین کش چیست؟ + کیف پول‌ها و نحوه خرید این ارز دیجیتال

با فرا رسیدن دوره ریزش ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۸ که به «زمستان ارزهای دیجیتال» نیز معروف میباشد، ارزش بیت کوین کش نیز مانند دیگر ارزهای دیجیتال با ریزش روبرو شد. بعد از آن برادر ناخلف بیت کوین موفق نشد به‌خوبی خودش را بلند کند و اکنون که در حال به‌روزرسانی این مقاله هستیم (ژوییه ۲۰۲۰)، قیمت هر واحد BCH بیش از ۵۰٪ پایین‌تر از هنگام عرضه به صرافی‌ها میباشد.

از اصلی ترین عواملی که قادرند در بلندمدت افزایش قیمت این ارز دیجیتال را بوجود بیاورند، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • چالش های مقیاس‌پذیری بیت کوین
  • حرکت استخراج‌کنندگان به طرف استخراج بیت کوین کش در عوض بیت کوین
  • کاربردی شدن بیشتر در مقایسه با بیت کوین

در واقع می‌توان گفت که افزایش بیت کوین کش در گروی ناکامی بیت کوین در رسیدن به اهدافش میباشد. لذا، اگر به آینده بیت کوین خوش‌بین نمیباشید، سرمایه‌گذاری در بیت کوین کش یا دیگر فورک‌های این ارز دیجیتال قادر است یکی از گزینه‌های اصلی شما محسوب شود.

کیف پول‌های بیت کوین کش

اکنون که تا حدودی دریافتیم بیت کوین کش چیست و از کجا پدید آمده است میبایست کیف پول های نگهداری این رمزارز را بررسی کنیم. کیف‌پول‌های متنوعی در‌حال‌حاضر وجود دارد که از بیت‌کوین‌‌کش پشتیبانی مینماید. در اینجا فقط به بعضی از آنها اشاره خواهیم نمود.

بیت کوین کش چیست؟ + کیف پول‌ها و نحوه خرید این ارز دیجیتال

لجرنانو (کیف‌پول سخت‌افزاری)

لجرنانو یک کیف‌پول سخت‌افزاری جهت نگهداری بیت‌کوین، بیتکوین‌کش، اتریوم و سایر آلت‌کوین‌ها میباشد که با توجه به قابلیت های امنیتی قوی جهت ذخیره‌سازی ارزهای رمزنگاری‌شده و ایمن‌سازی پرداخت‌های دیجیتال برنامه ریزی شده است.

شما می‌توانید این کیف‌پول را به هر رایانه‌ای بوسیله درگاه USB وصل نمایید. لجرنانو اس دارای یک صفحه نمایش برای بررسی و تأیید هر تراکنش میباشد و فقط با یک دکمه فیزیکی روی دستگاه قادرید تراکنش‌ها را تایید کنید. لجرنانو اس یکی از برترنی کیف‌پول های سخت‌افزاری میباشد که به سبب قابلیت های امنیتی آن در سراسر جهان مورد بهره قرار می‌گیرد.

کوینومی (کیف‌پول موبایلی)

کیف‌پول کوینومی (Coinomi) نیز از ارزهای متنوع از جمله بیتکوین‌کش پشتیبانی مینماید. علاوه ‌بر قابلیت های مشترک، در این کیف‌پول این امکان نیز فراهم شده که ارزهای دیجیتالی خود را به یکدیگر تبدیل نمایید. کوینومی یکی از عظیم ترین کیف‌پول‌ها با ویژگی پشتیبانی از بیت‌کوین و آلت‌کوین‌های دیگر میباشد، چراکه بیشتر از ۷۰ ارز رمزنگاری‌ گردیده و بیشتر از ۲۰۰ توکن را پشتیبانی مینماید.

ترزور (کیف پول سخت‌افزاری)

ترزور یک کیف‌پول سخت‌افزاری میباشد که امنیت پیشرفته‌ای را جهت مدیریت کلیدهای خصوصی بیت‌کوین و ارز‌های دیجیتالی دیگرفراهم میکند. بر‌خلاف شیوه های ذخیره‌سازی قدیمی (ذخیره‌سازی آفلاین و یا کیف‌پول کاغذی)، ترزور قادر به صورت دادن پرداخت‌های ایمن فاقد افشای کلید خصوصی شما به یک کامپیوتر آلوده میباشد.

 جکس (کیف‌پول موبایل و دسکتاپ)

کیف‌پول جکس از ارزهای رمزپایه متنوع از قبیل بیت کوین کش پشتیبانی مینماید. از ویژگی های این کیف‌پول این میباشد که قادرید جهت همگام‌ سازی کیف‌پول خود در دیگر دستگاه‌ها هم آن را استفاده نمایید. دیگر ویژگی‌های مشترک مثل اسکن کدهای QR و پین کد برای ورود برای امنیت نیز در دسترس میباشند. این کیف‌پول در ضمن برای سیستم عامل‌های اندروید و iOS نیز فراهم گردیده است.

کیف‌پول اکسدوس (کیف‌پول دسکتاپ)

اکسدوس یک کیف‌پول نسخه دسکتاپ میباشد که میانه های سال ۲۰۱۵ ایجاد گردیده. بهره از آن کاملاً رایگان میباشد و دارای رابط کاربری خیلی خوبی میباشد. به‌محض آنکه کیف‌پول اکسدوس را باز مینمایید، یک نمودار پایه به‌شما مجموعه دارایی‌تان را از ارزهای دیجیتالی نمایان میکند. اکسدوس جهت سیستم عامل‌های مک، لینوکس و ویندوز در دسترس میباشد.

به خاطر داشته باشید پیش از بهره از کیف پول یک ارز دیجیتال، حتماً از آن نسخه پشتیبان (بک‌آپ) بگیرید. اغلب کیف پول‌ها برای بک‌آپ به کاربر یک مجموعه ۱۲ تایی از کلمات انگلیسی نشان میدهند که باید آنها را در جایی امن یادداشت نمود. در صورت حذف شدن کیف پول یا هر معضل دیگری، کاربر قادر است دارایی‌های خود را دوباره بازیابی نماید. اگر از کیف پول خود بک‌آپ نداشته باشید، با حذف شدن کیف پول، سرقت و یا خرابی دستگاه، هیچوقت نمی‌توانید دارایی‌های خود را بدست بیاورید..

کیف پول‌های نرم‌افزاری معتبر از امنیت مناسبی برخوردار میباشند، ولی همان‌طور که اشاره کردیم، اگر سرمایه قابل توجهی در دست دارید و یا به‌دنبال امنیت بیشتری میباشید، کیف‌پول‌های سخت‌افزاری مثل لجر (Ledger) و ترزور (Trezor)، گزینه‌های مناسبی جهت ذخیره امن دارایی‌های شما میباشند.

خرید بیت کوین کش

بیت کوین کش چیست؟ + کیف پول‌ها و نحوه خرید این ارز دیجیتال

جهت خرید بیت کوین کش، منسب ترین شیوه مراجعه به یک سایت صرافی ارز دیجیتال میباشد. بیشتر کاربران ساکن ایران اغلب از یکی از دو شیوه زیر بهرمند میشوند:

  • خرید مستقیم از سایت‌های داخلی با ریال و کارت بانکی
  • خرید بیت کوین یا تتر از سایت‌های داخلی با ریال و سپس تبدیل آن به بیت کوین کش در صرافی‌های خارجی مثل بایننس (Binance.com)

شما قادرید با جستجوی «خرید بیت کوین کش» در گوگل، وب‌سایت‌های داخلی را که با ریال بیت کوین کش معامله مینمایند یافت کنید و بعد از ثبت‌نام در آنها، به شکل مستقیم با کارت بانکی خود خرید خودرا صورت دهید. با این وجود، از آنجایی که بیشتر سایت‌های ایرانی این ارز دیجیتال را در لیست ارزهای خود ندارند یا نقدینگی آنها کم میباشد و یا هزینه تمام‌شده خرید مستقیم در آنها بسیار زیاد است، بیشتر سرمایه‌گذاران از راه دوم استفاده مینمایند: خرید بیت کوین یا تتر از سایت‌های داخلی و سپس تبدیل آن به BCH در صرافی‌های خارجی ارز دیجیتال مثل بایننس.

لیست صرافی‌های بین‌المللی که از تبادلات این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند، در این لینک قابل‌ رویت میباشد. به این مسئله حتماً توجه کنید که صرافی‌های بین‌المللی به سبب تحریم‌ها به کاربران ساکن ایران اجازه فعالیت نخواهند داد و ریسک مسدود شدن حساب برای شما وجود خواهد داشت. با این وجود، بیشتر کاربران ایرانی در حال حاضر از بایننس استفاده مینمایند که البته پیش از استفاده، باید با نرم‌افزار آی‌پی را تغییر داد. در مقاله «آموزش صرافی بایننس» می‌توانید شیوه تبدیل ارزهای دیجیتال در این صرافی را فرا بگیرید.

سوالات متداول

بیت کوین کش چگونه خلق شد؟

اختلاف نظر بین توسعه‌دهندگان بیت کوین باعث ایجاد بیت کوین کش گردید. در واقع بیت کوین کش انشعابی از بیت کوین میباشد. این اختلاف‌نظر بر سر شیوه های افزایش سرعت تراکنش‌ها و کم کردن کارمزدها بوجود آمد. به اعتقاد جامعه بیت کوین کش، جهت رسیدن به مقیاس‌پذیری میبایست قوانین دست‌وپاگیر بیت کوین (مثل حجم بلاک) را تغییر داد.

تفاوت بیت کوین با بیت کوین کش چیست؟

از اصلی ترین تفاوت‌های بین بیت کوین و بیت کوین کش، سایز بلاک آن‌هاست. بیت کوین کش به سبب آنکه فورک و زنجیره‌ای جدا گردیده از بیت کوین میباشد قابلیت های مشابه خیلی زیادی با بیت کوین دارد.

چگونه بیت کوین کش بخریم؟

جهت خرید بیت کوین کش به شکل مستقیم می‌توانید به سایت‌های صرافی داخلی مراجعه کنید. علاوه بر این می‌توانید بیت کوین یا تتر خریداری کنید و آن را در صرافی‌های بین‌المللی به بیت کوین کش تبدیل نمایید.

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *