به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

اصطلاحات ترید ارز دیجیتال که هر معامله‌گر باید بداند

اصطلاحات ترید ارز دیجیتال که هر معامله‌گر باید بداند

اصطلاحات ترید ارز دیجیتال مثل بیت کوین یا هر بازار مالی دیگری مختلف میباشد. طی این مقاله، با انواع اصطلاحات معامله گری مانند FOMO ،ROI ،ATH ،HODL آشنا خواهید شد.

چه در بازار سهام، چه در معاملات روزانه فارکس و چه در دنیای ارزهای دیجیتال قصد داشته باشید به یک تریدر فوق العاده تبدیل شده و خرید و فروش ارز دیجیتال صورت دهید، با اصطلاحاتی مثل FOMO ،ROI ،ATH ،HODL و … برخورد خواهید نمود. این‌ها چیست؟ ترید و سرمایه گذاری در ارز های دیجیتال مانند بیت کوین زبان خاص خود را دارد و یادگیری همه این اصطلاحات تازه می‌تواند استرس آور باشد. با این وجود، دانستن آن‌ها در بازارهای مالی خالی از لطف نخواهد بود. در ادامه بعضی از مهمترین اصطلاح های معامله گری را که باید در زمان ترید ارزهای دیجیتال بدانید، جمع آوری کرده‌ایم. این اصطلاحات به شرح زیر میباشد:

  • فومو (FOMO)
  • فاد (FUD)
  • هودل (HODL)
  • بودل (BUIDL)
  • بازگشت سرمایه (RIO)
  • سقف تاریخی (ATH)
  • کف تاریخی (ATH)
  • بررسی خودتان را انجام دهید (DYOR)
  • ارزیابی بایسته (Du Deligence) یا DD
  • ضد پولشویی (AML)

نخسیتن اصطلاح در لیست اصطلاحات ترید ارز دیجیتال : فومو

ترس از دست دادن (Fear Of Missing Out) یا فومو (FOMO) چه میباشد ؟ فومو یکی از اصلاحاتی مییباشد که به زمان ترید ارز دیجیتال مورد استفاده قرار میگیرد و احساسی میباشد که تریدرها در زمان ترس از دست دادن موقعیت سود به آن‌ها دست می‌دهد و جهت خرید یک دارایی حمله میکنند. با توجه به اینکه احساس زیادی درگیر میباشد، FOMO بوسیله تعداد زیادی از مردم قادر است منجر به حرکات پارابولیک قیمت گردد. در این وضعیت، یک معامله‌گر و سرمایه‌گذار حرفه ای می‌داند که روند الان بازار همیشگی نخواهد ماند. در وضعیت اقزایش یا ریزش شدید بازار، قوانین معمول بازارها قادر است تغییر کند. زمانی که هیجانات بر بازار غلبه مینماید، خیلی از تریدر ها امکان دارد از FOMO خارج شوند. این قادر است به حرکت‌های گسترده در هر دو جهت منجر گردد. همچنین امکان دارد بسیاری از معامله‌گران را که سعی در بهره از موقعیت پیش آمده دارند، به دام فومو بیفتند.

فومو اغلب هنگام طراحی برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی نیز استفاده میگردد. آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چرا مشاهده پست‌ها در جدول زمانی شبکه‌های اجتماعی با ترتیب دقیق زمانی سخت تر میباشد؟ این نیز مربوط به FOMO میباشد. اگر کاربران از آخرین ورود به سیستم قادر باشند همه پست‌ها را بررسی نمایند، احساس می‌کنند که آخرین ارسال‌ها را مشاهده کرده اند. با مخلوط نمودن عمدی پست‌های قدیمی و تازه در جدول زمانی، سیستم عامل‌ رسانه‌های اجتماعی قصد دارند فومو را به کاربران القا نمایند. به این ترتیب، کاربران از ترس اینکه چیز مهمی را از دست نداده اند، بارها و بارها پست‌ها را بررسی مینمایند.

دومین اصطلاح در لیست اصطلاحات ترید ارز دیجیتال : FUD

ترس، عدم اطمینان و تردید (Fear, Uncertainly and Doubt) یا به اختصار FUD چیست؟ فاد در حالی که منحصرا یک اصطلاح در ترید ارزهای دیجیتال نمیباشد، بیشتر در حوزه بازارهای مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. FUD یک استراتژی میباشد که هدف آن بی‌اعتبار کردن یک شرکت، محصول یا پروژه بخصوص با انتشار اطلاعات نادرست در خصوص آن میباشد. هدف از این فعالیت، القاء ترس و بدست آوردن موقعیت مناسب است. این مسئله قادر سات یک مزیت رقابتی، تاکتیکی یا سودآوری از ریزش  قیمت سهام ناشی از اخبار مخرب بالقوه گردد.

اصطلاحات ترید ارز دیجیتال که هر معامله‌گر باید بداند

اصطلاح FUD در فضای ترید ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین و اتریوم کاملاً رایج میباشد. در خیلی از موارد، سرمایه‌گذاران امکان دارد با پوزیشن شورت در یک دارایی وارد گردند و بعد از تثبیت موقعیت، اخبار بالقوه مضر یا گمراه کننده‌ای منتشر نموده و به این ترتیب سود کلانی بدست بیاورند. آن‌ها همچنین امکان دارد قبل از انتشار این اخبار در بازارهای غیر رسمی خریدهایی صورت بدهند.

در خیلی از موارد، اطلاعات غلط یا حداقل گمراه کننده به نظر میاید ولی با این وجود، در بعضی موارد درست میباشد. اغلب بهتر است که به عنوان یک تریدر در تلاش باشید همه‌ی وجوه بحث را در نظر بگیرید. فکر کردن در خصوصو انگیزه به اشتراک‌گذاری یک نظر بوسیله افراد، بعضی اوقات قادر است راهنمای مفیدی جهت قضاوت باشد.

اصطلاحات ترید ارز دیجیتال که هر معامله‌گر باید بداند

هادل (HODL)

نگهداری یا هادل (HODL) چه میباشد ؟ HODL یکی از اصطلاحات بخصوص ترید ارز های دیجیتال میباشد که از غلط املایی کلمه Hold برگرفته شده است. این اصطلاح در حقیقت معادل استراتژی خرید و نگهداری ارز دیجیتال میباشد. HODL برای نخستین بار در سال 2013 در یک پست معروف در انجمن مجازی BitcoinTalk ظاهر گردید. این اصطلاح اشتباه املایی یک کاربر با عنوان “I AM HODLING” بود.

هادلینگ (HODLing) به نگه داشتن سرمایه‌گذاری‌ها علی‌رغم ریزش نرخ اشاره دارد. علاوه بر این اغلب در خصوص تریدر‌هایی استفاده میگردد که در ترید کوتاه مدت مهارت نداشته، ولی قصد دارند از تغییرات نرخ سود بالایی کسب نمایند. همچنین امکان دارد برای سرمایه‌گذارانی که اعتقاد زیادی به یک رمز ارز خاص دارند و قصد دارند سرمایه گذاری خود را برای مدت طولانی‌تری حفظ کنند، استفاده شود.

این استراتژی شبیه به استراتژی خرید و نگهداری میباشد که در بازارهای سنتی صورت میگیرد. سرمایه‌گذاران با این نوع استراتژی سعی مینمایند دارایی‌های کم ارزش را یافت کرده و مدت طولانی آن‌ها را نگه دارند. خیلی از سرمایه‌گذاران با بهره از این شیوه برای بیت کوین، سود بالایی را بدست آورده اند. اگر طی پنج سال پیش هر هفته تنها 10 دلار بیت‌کوین خریده بودید، در حال حاضر دارایی شما بیشتر از هفت برابر سرمایه نخستین بود!

چهارمین اصطلاح در لیست اصطلاحات ترید ارز دیجیتال : BUIDL

BUIDL مشتق گردیده از اصطلاح HODL میباشد. این اصطلاح، فعالین صنعت رمز ارزها را توصیف مینماید که بدون توجه به فراز و نشیب های قیمت به کار خود ادامه می‌دهند. ایده اصلی این میباشد که معتقدین حقیقی صنعت ارزهای دیجیتال، بدون توجه به بازارهای نزولی به ساخت اکوسیستم ادامه می‌دهند. از این نظر، آن‌ها واقعا به بلاک چین و ارزهای رمزپایه و کاربردی که قادرند داشته باشند، اعتقاد دارند و به شکل  فعال در حال تحقق این هدف میباشند.

بر اساس طرز فکر BUIDL، ارزهای دیجیتال جهت سفته‌بازی به وجود نیامده‌اند، چراکه فناوری مفید نوینی بوده و این دسته از افراد در فکر آوردن این فناوری میان عموم جامعه میباشند. این شکل فکر منجر به تمرکز بر فعالیت‌‌های این زمینه و ساختن زیرساخت‌هایی می‌شود که امکان دارد در آینده به میلیاردها نفر به خوبی خدمت نماید. علاوه بر این، BUIDLerها اینگونه متصور میباشند که تیم‌هایی که با ذهنیت طولانی مدت به تلاش خود ادامه می‌دهند، در بلند مدت فعالیت خوبی خواهند داشت.

بازگشت سرمایه یا ROI

بازگشت سرمایه (Return of Investment) یا به اختصار ROI یکی دیگر از اصطلاحات در ترید دارایی‌های متنوع و یا سرمایه گذاری در بازارهای مالی مثل ارز دیجیتال بوده و شاخصی جهت سنجش فعالیت سرمایه گذاری میباشد. ROI بازده سرمایه‌گذاری را نسبت به هزینه سرمایه‌گذاری نخستین اندازه‌گیری می‌کند. بهره از این شاخص، اقدامی خوب برای مقایسه عملکرد سرمایه‌گذاری‌های مختلف میباشد.

در ادامه به شیوه محاسبه ROI می‌پردازیم. در آغاز شما ارزش کنونی سرمایه‌گذاری را  در نظر می‌گیرید و هزینه نخستین سرمایه‌گذاری را از آن کم می‌کنید. سپس عدد به دست آمده را بر هزینه نخستین تقسیم می‌کنید:

ROI = مقدار کنونی – هزینه اصلی / هزینه اصلی

تصور کنید شما بیت کوین را با قیمت 6000 دلار خریداری نمودید. تصور می‌کنیم قیمت کنونی بیت کوین اکنون 8000 دلار میباشد. در این صورت نرخ بازگشت سرمایه مساوی است با:

ROI = 8000-6000 / 6000

ROI = 0.33

این بدان معناست که سرمایه شما 33 درصد از میزان سرمایه‌گذاری اولیه‌‌ای که داشته‌اید بیشتر گردیده است.

با این وجوداعداد خام، تصویر درسیتی از سرمایه‌گذاری جهت تریدر ارائه نمی‌دهند. در زمان مقایسه سرمایه گذاری‌‎ها، عوامل دیگری نیز در این حوزه نقش دارند. خطرات چیست؟ افق زمانی چگونه میباشد؟ دارایی چه مقدار امکان نقد شوندگی دارد؟ ROI به خودی خود معیار نهایی نمیباشد، ولی ابزاری مفید جهت اندازه‌گیری عملکرد سرمایه‌گذاری‌های شما خواهد بود. محاسبه میزان سرمایه‌گذاری و توجه به آن هنگام تفکر در خصوص بازده سرمایه‌گذاری بسیار مهم میباشد.

ششمین اصطلاح در لیست اصطلاحات ترید ارز دیجیتال : ATH

بالاترین نرخ در همه زمان‌ها یا اصطلاحا سقف تاریخی (All Time High)، بالاترین نرخ  ثبت شده یک دارایی میباشد. به عنوان نمونه، ATH بیت کوین طی بازار افزایشی سال 2017 در صرافی بایننس 19,798.86 دلار بود. در حقیقت این بالاترین قیمتی بوده که بیت کوین تا به حال از خود بجا گذاشته است.

اصطلاحات ترید ارز دیجیتال که هر معامله‌گر باید بداند

یکی از جنبه‌های جالب یک دارایی که به بالاترین سطح خود رسیده، این نکته میباشد که تقریبا همه دارندگان آن دارایی سود کرده‌اند. اگر آن دارایی پیش از آن در روند ریزشی بلند مدت بوده باشد، خیلی از معامله‌گران احتمالا علاقه دارند که با رسیدن به موقعیت افزایشی، از بازار خارج گردند. با این وجود، اگر دارایی از ATH خود بالاتر برود، دیگر فروشنده‌ای باقی نخواهد ماند که منتظر خروج از بازار باشد. به همین سبب است که بعضی از موارد شکست ATH را “شکست آسمان آبی” ناگذاری میکنند، چراکه لزوما هیچ منطقه مقاومت آشکاری در پیش نمیباشد.

شکست ATH بیشتر با افزایش حجم معاملات همراه میباشد. چراکه معامله‌گران روزانه نیز امکان دارد با سفارشات بازار از فرصت استفاده کنند تا سریع‌تر سود برده و با قیمت بالاتر بفروشند. ولی آیا شکست ATH به این معنی است که قیمت برای همیشه افزایش خواهد یافت؟ البته که نه. معامله گران و سرمایه گذاران به دنبال سود خواهند بود و سفارشات فروش خود را ثبت خواهند نمود.

حرکات پارابولیک یا سهموی اغلب امکان دارد با ریزش شدید قیمت مواجه شوند، چراکه بسیاری از تریدرها زمانی که متوجه می‌شوند روند افزایشی به پایان رسیده، به طرف خروج هجوم می‌آورند. به عنوان نمونه بعد از حرکت سهموی بیت کوین و رسیدن قیمت به حدود 20,000 دلار در دسامبر 2017 (دی 96)، کاهش قیمت را بررسی کنید. پس از رسیدن به حدود 20,000 دلار، در عرض چند روز قیمت تقریبا 45 درصد افت نمود. به همین سبب است که همواره کنترل ریسک و استفاده از حد ضرر بسیار مهم میباشد.

هفتمین اصطلاح در لیست اصطلاحات ترید ارز دیجیتال : ATL

اصطلاح ATL در ترید ارزهای دیجیتال به معنی کمترین  قیمت در تمام زمان‌ها و نقطه مقابل ATH است. به عنوان مثال، کمترین قیمت BNB در صرافی بایننس در اولین روز معاملات 0.5 تتر بود. شکستن ATL امکان دارد به اثری مشابه زمان شکستن بالاترین حد خود منجر شود، اما در سوی مخالف. شکست محدوده حمایتی ATL می‌تواند منجر به یک حرکت شدید رو به پایین گردد.

با توجه به این که هیچ سابقه قیمتی پایین‌تر از ATL وجود ندارد، ارزش بازار می‌تواند پایین آمده یا کم و زیاد شود و از طرفی به این خاطر که لزوما دلیل منطقی برای توقف آن نمی‌توان متصور شد، خرید در چنین مواقعی برای تریدر بسیار خطرناک است. بسیاری از تریدر ها منتظر تغییر حرکت و تایید آن بوسیله یک میانگین متحرک مهم یا یک اندیکاتور دیگر می‌شوند تا حتی وارد یک پوزیشن بلند مدت گردند. البته امکان دارد آن‌ها در وضعیتی گیر کنند که قیمت پایین و پایین‌تر می‌رود.

بررسی خودتان را انجام دهید : DYOR

اصطلاح DYOR در ترید ارزهای دیجیتال مخفف عبارت Do Your Own Research و بدان معناست که فرد شخصا باید تحقیق و بررسی خود را پیرامون یک مسئله صورت بدهد. زمانی کهصحبت پیرامون بازارهای مالی نظیر ارز دیجیتال بیت کوین باشد، DYOR یکی از اصطلاحات است که به تحلیل فاندامنتال نزدیک‌تر میباشد. این بدان معنی است که تریدرها باید تحقیقات خود را در خصوص سرمایه‌گذاری‌های خود صورت بدهند و به دیگران اعتماد نکنند. “اعتماد نکن، تحقیق کن” عبارتی میباشد که اغلب در بازار رمز ارزها با معنای مشابه استفاده میگردد.

p

موفق‌ترین سرمایه‌گذاران تحقیقاتشان را خودشان صورت میدهند و به نتیجه‌گیری‌های خود می‌رسند. به همین ترتیب، هر کسی که می‌خواهد در بازارهای مالی موفق باشد، مجبور است استراتژی ترید منحصر به فرد خود را داشته باشد. این امر همچنین ممکن است منجر به اختلاف نظر بین سرمایه‌گذاران مختلف شود که امری کاملا طبیعی در سرمایه گذاری و معامله است. نگاه یک سرمایه‌گذار ممکن است به یک دارایی صعودی باشد، در صورتی که سرمایه‌گذار دیگر معتقد باشد روند نزولی خواهد بود.

نظرات متنوع قادر سات راهبردهای متنوعی در بر داشته باشد، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران موفق می‌توانند استراتژی‌های بسیار متفاوتی داشته باشند. ایده اصلی این است که همه آنها بررسی خودشان را انجام داده‌اند، به نتیجه‌گیری‌های خود رسیده‌ و تصمیمات سرمایه‌گذاری خود را براساس این نتیجه‌گیری گرفته‌اند.

نهمین اصطلاح در لیست اصطلاحات ترید ارز دیجیتال : DD

اصطلاح DD مخفف عبارت Due Diligence به معنی ارزیابی بایسته میباشد و تا حدودی به DYOR مربوط می‌شود، بدین منظور که انتظار می‌رود شخص قبل از توافق با طرف دیگر، تحقیق و دقت کافی داشته باشد. هنگامی که نهادهای تجاری به توافق می‌رسند، انتظار می‌رود که آن‌ها نسبت به یکدیگر جوانب احتیاط را رعایت کنند. به این دلیل که هر بازیگر می‌خواهد اطمینان حاصل کند که هیچ نکته پنهان بالقوه‌ای در معامله وجود ندارد. در غیر این صورت، آن‌ها قادر نیستند خطرات احتمالی را با منافع مورد انتظار مقایسه نمایند.

در خصوص تریدرها نیز همین امر صادق میباشد. زمانی که سرمایه‌گذاران در جستجوی موقعیت‌های سرمایه‌گذاری‌ بالقوه هستند، لازم است که با دقت نظر تحقیقات خود را در مورد پروژه انجام دهند تا اطمینان حاصل کنند که قادرند تمام ریسک‌ها را در نظر بگیرند. در غیر این صورت، آن‌ها کنترل تصمیمات ترید خود را کنترل نخواهند کرد و امکان دارد در نهایت انتخاب‌ اشتباهی صورت دهند.

مبارزه با پولشویی : AML

آنتی مانی لاندری یا AML یکی دیگر از اصطلاحات ترید ارز دیجیتال و مخفف کلمه Anti Money Loundring و به معنی مبارزه با پولشویی است و به مقررات، قوانین و رویه‌هایی اشاره دارد که هدف آن‌ها جلوگیری از پنهان‌کردن مجرمان در پول بدست آمده از راه‌های غیر قانونی به عنوان درآمد مشروع است. رویه‌های AML برای مجرمان “تمیز کردن” پول را با پنهان کردن از منبع قانونی، بسیار سخت‌تر مینماید.

مجرمان همواره به دنبال راه‌هایی برای پنهان کردن منبع واقعی وجوه خود میباشند. به سبب پیچیدگی بازارهای مالی، روش‌های متنوعی جهت انجام این کار وجود دارد. ابزارها و مشتقات بازارهای مالی می‌توانند جستجوی منبع واقعی وجوه را بسیار سخت کنند (البته غیرممکن نیست). مقررات AML موسسات مالی مثل بانک‌ها را ملزم به نظارت بر معاملات مشتریان خود و گزارش فعالیت مشکوک مینمایند. به این صورت، مجرمان پولشویی وجوهی که به شکل غیرقانونی بدست آورده‌اند را بسیار سخت‌تر انجام خواهند داد.

جمع بندی

وضعیت معاملات رمز ارزها در آغاز می‌تواند اندکی گیج کننده به نظر برسد. ولی  اکنون اصطلاحات مهمی از آنها را می‌شناسید، بذا با دانستن این مفاهیم قادرید امنیت بیشتری احساس و ریسک کمتری در معاملات خود تجربه نمایید. حتماً FUD را DYOR کنید، نه اینکه کورکورانه ارزی را که به ATH رسیده است FOMO کنید و HODLing و BUIDLing را حفظ نمایید!

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *