به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

هارد فورک بیت کوین کش اتفاق افتاد. توضیحات+بررسی

هارد فورک بیت کوین کش اتفاق افتاد. توضیحات+بررسی

بیت کوین کش با نماد مخصوص BCH، ششمین ارز دیجیتال برتر با ارزش بازاری نزدیک به ۴.۷ میلیارد دلار ، دوباره در رویداد هارد فورک جدید به دو نیم تقسیم گردید. طی این هارد فورک بیت کوین کش به احتمال زیاد شاهد کوین تازه ای نخواهیم بود.

وب‌سایت دیکریپت طی مقاله‌ای، نکات پیرامون این هارد فورک بیت کوین کش رابررسی نموده است.

اکنون ، بیت کوین کش شاهد یک هارد فورک یا انشعاب دشوار بوده و بلاک چین آن به دو ورژن جدا تقسیم گردیده است. لازم به ذکر است هارد فورک، هنگامی رخ می‌دهد که در خصوص جهت‌گیری یک بلاک چین، بین اعضای آن اختلاف و ناهماهنگی وجود داشته باشد

علت وقوع هارد فورک بیت کوین کش چیست؟

علت وقوع هارد فورک بیت کوین کش ، ناهماهنگی بین بیت کوین کش ABC (BCHA) و بیت کوین کش نود (BCHN) میباشد که درحقیقت دو کلاینت اصلی بیت کوین کش میباشند. بیت کوین کش ABC برنامه‌های تازه ای را جهت پیاده‌سازی طرحی موسوم به تأمین مالی زیرساخت (IFP) پیشنهاد کرد و از این رو درصدد بود تا از طریق یک هارد فورک، این برنامه  را عملیاتی سازد.

طی طرح IFP یک مالیات بر ‌استخراج ۸ درصدی مشخص شده است. در حقیقت طی این طرح، ۸ درصد از پاداش‌های اهدایی به ماینرها جهت پردازش تراکنش‌ها به تیم نرم‌افزاری توسعه‌دهنده بلاک چین بیت کوین کش ABC اختصاص داده میشود.

هواداران بیت کوین کش نود با گرفتن موضعی انتقادی اظهار میکنند که این طرح با کم کردن از سود ماینرها به دلسردی آنها خواهد انجامید. علاوه بر این، آنها اعتقاد دارند که چنین برنامه ای قادر است به تمرکز هرچه بیشتر توسعه بیت کوین کش در یک تیم واحد منجر گردد.

به همین سبب، خیلی بر این باورند که طرح پیشنهادی بیت کوین کش ABC به سبب عدم استقبال فعالان جامعه بیت کوین کش با شکست روبرو خواهد شد. لازم به ذکر است حدودا ۸۲ درصد از ماینرها از نرم‌افزار فول نود BCHN بهره میبرند و چندان دور از انتظار نمیباشد که با فورک ABC مخالفت داشته باشند.

آماده‌سازی جهت هارد فورک بیت کوین کش

چگونگی آماده‌سازی جهت هارد فورک بیت کوین کش در صرافی‌های مختلف دارای فرق میباشد. در ادامه، شرایط چند صرافی برجسته را برای این هارد فورک را بررسی خواهیم کرد.

کوین بیس، صرافی معروف مستقر در ایالات متحده انتظار داشت که به‌روزرسانی BCHN به یک فورک غالب تبدیل گردد. بر اساس توییت این صرافی در تاریخ ۵ نوامبر (۱۵ آبان)، تمامی واریزها و برداشت‌های بیت کوین کش تا پایدارشدن وضعیت و تمام شدن به‌روزرسانی به حالت تعلیق درخواهد آمد.

هارد فورک بیت کوین کش اتفاق افتاد. توضیحات+بررسی

بیت‌گو (BitGo)، صرافی معروف دیگری که کارنامه درخشانی در مدیریت فورک‌ها دارد، اعلام نمود که میان این هارد فورک با فورک‌های قبلی، تفاوت‌های آشکاری وجود دارد؛ از قبیل اینکه این هارد فورک، فاقد پشتیبانی مورد نیاز از سوی اعضای جامعه کاربری میباشد. این صرافی در اعلامیه‌ای عنوان کرد و همچنین ۱۲ ساعت، قبل از وقوع هارد فورک، کلیه خدمات مربوط به بیت کوین کش را به حالت تعلیق گذاشته است.

گیت دات‌.‌آی‌او (Gate.io)، دیگر پلتفرم مبادلات ارزهای دیجیتال ولی زیاد نگران این هارد فورک بیت کوین کش نیست. این صرافی نیز قبل از وقوع این هارد فورک، تمام معاملات بیت کوین کش را تعلیق کرده است. بر اسا پیش‌بینی این صرافی، کوین‌های منشعب‌شده از این هارد فورک جهت معاملات روزانه کفایت خواهند داشت. در اطلاعیه این صرافی ذکر شده است:

اگر ما قصد داشته باشیم از معاملات کوین اقلیت پشتیبانی کنیم، با انتشار اعلامیه‌ای آن را به اطلاع کاربران خواهیم داد.

کراکن (Kraken)، صرافی مشهور ارزهای دیجیتال نیز در اعلامیه‌ای ذکر نموده است که فارغ از نتیجه هارد فورک بیت کوین کش از BCHN پشتیبانی کامل را دارد. این صرافی از سوی کاربران، توکن‌های بیت کوین کش آنها را فورک مینماید. در اطلاعیه این صرافی عنوان شده:

کاربرانی که علاقه مند به کنترل کامل نتیجه هارد فورک میباشند، باید BCH‌های خود را به یک کیف پول خصوصی منتقل کنند.

گردانندگان این صرافی ذکر کردند که فقط در صورتی از فورک ABC پشتیبانی دارند که توان هش شبکه آن، دست‌کم مساوی با ۱۰ درصد از توان هش شبکه بیت کوین کش نود (Bitcoin Cash Node) باشد. لازم به ذکر است گردانندگان کراکن به کاربران این صرافی پیشنهاد می‌کنند که قبل از وقوع فورک، مارجین‌های خود را جهت موقعیت‌های معاملاتی آنی متوقف کنند.

هوبی گلوبال (Huobi Global)، دیگر صرافی محبوب ارزهای دیجیتال، عنوان کرده است که از این هارد فورک بیت کوین کش پیشیبانی می‌کند. اینگونه که معلوم است، این صرافی کلیه فعالیت های مرتبط با بیت کوین کش از قبیل معامله، واریز و برداشت را به حالت تعلیق گذاشته. همچنین این صرافی به کاربران خود پیشنهاد کرده است که تا قبل از وقوع هارد فورک، تمامی موقعیت‌های معاملاتی خود روی بیت کوین کش را متوقف نمایند.

بایننس، صرافیعظیم  شماره یک بازار نیز در ساعت ۱۰ قبل از ظهر به وقت UTC امروز، واریز و برداشت BCH را متوقف کرده. این صرافی عنوان کرد که معاملات آنی تحت تأثیر قرار نخواهند گرفت، ولی استقراض BCH را تا زمان وقوع هارد فورک بیت کوین کش متوقف میکنیم. بایننس انتظار دارد که بعد از وقوع هارد فورک، زنجیره BCHN شمار هواداران مضاعفی در اختیار داشته باشد، ولی این حق را برای خود محفوظ می‌داند که در صورت تغییر وضعیت، رفتار خود را تغییر دهد.

صرافی اف‌تی‌ایکس (FTX) نیز با اتخاذ نظراتی مشابهی با دیگر صرافی‌ها اعلام کرده که امکان مبادله کوین‌های فورک‌شده را فراهم میکند. در اعلامیه این صرافی ذکر شده که زمان وقوع هارد فورک بیت کوین کش ، هر کاربری که در حساب خود بیت کوین کش داشته باشد، کوین‌های زنجیره اقلیت به موجودی‌اش اضافه خواهد گردید. مدیران این صرافی اعلام کرده‌اند که شرایط را از نزدیک رصد خواهند کرد و در صورت کافی بودن تقاضا، کوین‌های زنجیره اقلیت را در تابلوی معاملات خود اضافه میکنند.

بیت کوین کش چیست؟

بیت کوین کش، خود نتیجه یک هارد فورک میباشد. در اوت ۲۰۱۷ (مرداد ۹۶)، مجموعه ای از توسعه‌دهندگان اعلام کردند که بلاک چین بیت کوین جهت انجام مقاصد پرداخت، بهینه نمیباشد؛ چرا که اندازه یک مگابایتی بلاک‌ها کفاف پردازش حجم زیاد تراکنش‌ها را نمی‌دهد. همچنین آنها به سبب اندازه کوچک بلاک‌های بیت کوین، پردازش تراکنش‌ها گران و با سرعت کم انجام میگردد.

هارد فورک بیت کوین کش اتفاق افتاد. توضیحات+بررسی

این مجموعه به رهبری راجر ور (Roger Ver) و جیهان وو (Jihan Wu) خواستار بالا بردن اندازه بلاک به ۸ مگابایت شدند. این موضوع موجب کاهش شدید کارمزد تراکنش‌ها و افزایش سرعت پردازش آنها میگردید. لازم به ذکر است در سال ۲۰۱۸، اندازه بلاک بیت کوین کش به ۳۲ مگابایت افزایش داشت.

بیت کوین کش تا امروز از چندین هارد فورک، جان سالم به در برده است. لازم به ذکر است بیت کوین کش، کمی پس از هارد فورک از بیت کوین، شاهد انشعاب خود به بیت کوین اس‌وی یا ساتوشی ویژن (Satoshi’s Vision) بود. این هارد فورک که به رهبری کریگ رایت (Craig Wright)، یکی از شخصیت های پرحاشیه در زمینه ارزهای دیجیتال و خالق خودخوانده بیت کوین صورت گرفت، اندازه بلاک را به ۱۲۸ مگابایت افزایش داد.

آیا تا امروز همه فورک‌های بیت کوین ثابت مانده‌اند؟ باید بگوییم که بله، تقریباً به همین صراحت است. کارمزد تراکنش‌های بیت کوین کش در مقایسه با بیت کوین بسیار اندک میباشد ، ولی قیمت این ارز دیجیتال از زمان خلق آن، روندی کاهشی را طی کرده، در حالی که که قیمت بیت کوین روز‌به‌روز در حال صعود میباشد.

اکنون امکان دارد این سوال برای شما بوجود بیاید که چه بر سر بیت کوین کش های کاربران آمده است؟

صرافی های پشتیبانی کننده بیت کوین کش، تغییرات مورد نیاز را در کیف پول کاربران ایجاد می کنند به شکلی که هرکس تا پیش از انجام هاردفورک، در کیف پول و یا حساب صرافی خود رمز ارز BCH را خریداری نموده است، رمز ارز شبکه تازه را نیز دریافت خواهد کرد. به عنوان نمونه اگر در کیف پول خود 100 کوین بیت کوین کش ذخیره کرده اید، بعد از این هاردفورک، 100 کوین BCHN و 100 کوین BCHA در اختیار خواهید داشت. قیمت هر کدام از این دو ارز دیجیتال در آغاز معادل ۱۲۵ دلار خواهد بود؛ بعد از آن مثل تمامی ارزهای دیجیتال معامله میشود و قیمت آنها نوسان مخصوص خودرا خواهد داشت.

به خاطر داشته باشید که ارزش دارایی شما هنوزهم ثابت باقی خواهد ماند. مثلا چنانچه شما یک بیت کوین کش به ارزش 250 دلار دراختیار داشته باشید، حالایک BCHN و یک BCHA هر کدام به ارزش 125 دلار خواهید داشت بنابراین سرمایه شما تغییری در جریان هارد فورک بیت کوین کش نخواهد داشت ولی به مرور زمان BCHA و BCHN هر کدام روند قیمتی خود را در پیش میگیرند.

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *