به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

آیا یهودی‌ها اقتصاد جهان را کنترل می‌کنند؟ نگاهی به تئوری توطئه درباره بیت کوین

آیا یهودی‌ها اقتصاد جهان را کنترل می‌کنند؟ نگاهی به تئوری توطئه درباره بیت کوین

افراد فراوانی بر این باورند شرایط جهان آنگونه که بیشتر مردم فکر می‌کنند جلو نمی‌رود، بلکه برنامه‌ریزی معینی برای همه رویدادها وجود دارد؛ چیزی که از لحاظ علمی به آن «تئوری توطئه» گفته می‌شود. به طور خلاصه، می‌توان تئوری توطئه را عدم باور شکل ظاهری و رسمی رویداد های سیاسی و اقتصادی و تاریخی بدانیم؛ باور نداشتن به آنچه به شکل رسمی پذیرفته گردیده است. با کمی دقت در فلسفه خلق فناوری‌های بدون نیاز به اعتماد و واسطه‌، مانند بیت کوین و بلاک چین، به این میرسیم که بیشتر طرفداران جوامع ارزهای دیجیتال نیز به چیزی که از لحاظ رسمی و قانونی پذیرفته شده و مطرح میگردد، شکاک یا بی‌اعتقاد میباشند. در حقیقت، ساخت سیستمی مالی که بدون نیاز به عرضه‌کننده و پشتیبان مرکزی فعالیت کند، خود گواه بزرگی بر ناباوری اشخاص نسبت به سازمان‌های مرکزی میباشد که قدرت را در دست گرفته اند. با این وجود، خیلی‌ها هنوزهم بر این باورند که همین بیت کوین هم شاهکار قدرت‌های متمرکز میباشد.

اندرو فنتون (Andrew Fenton)، نویسنده برجسته در زمینه ارزهای دیجیتال، در مقاله‌ای که در مجله کوین تلگراف به انتشار رسیده است، ردپای تئوری‌ توطئه را در ایجاد و شکل‌گیری حوزه های ارزهای دیجیتال بررسی مینماید. او مقاله خود را با داستانی از وین آرمانی (Vin Armani)، یکی از طرفداران تئوری‌ توطئه شروع مینماید.

آیا یهودی‌ها اقتصاد جهان را کنترل می‌کنند؟ نگاهی به تئوری توطئه درباره بیت کوین

طی آوریل ۲۰۲۰ (فروردین)، وین آرمانی خانواده خودرا جمع نمود و با آخرین پرواز (پیش از قرنطینه سراسری) خود را به یک جزیره ناشناخته در میانه های اقیانوس آرام رساند.

این فعال زمینه ارزهای دیجیتال، در حساب توییتری خود، که ۱۴,۰۰۰ دنبال‌کننده در اختیار دارد، بارها بازگو کرده که از شیوع ویروس کرونا جهت تحمیل «استبداد تمامیت‌خواه» در آمریکا بهره خواهند گرفت. او در این خصوص گفته:

تمامیت‌خواهی همواره از یک شرایط بحرانی شروع می‌شود.

آرمانی مدیر اصلی اجرایی در کوین‌تکست (CoinText)، پلتفرمی جهت انتقال ارز دیجیتال از راه تلفن همراه، میباشد. او همواره دغدغه داشت که بیان صریح نظرات و پیوندهایی که با صنعت ارزهای دیجیتال در اختیار داشت موجب شود که «گشتاپو» او را «برباید»! آرمانی در حال حاضر، در سایپن (Saipan)، یکی از جزایر اقیانوس آرام، با ۵۰,۰۰۰ نفر جمعیت، مشغول زندگی میباشد.

او با اشاره به فرار یهودی‌ها از آلمان قبل از آغاز جنگ جهانی دوم، اظهار کرد:

این پایان داستان نخواهد بود. توانایی ما جهت سفر به‌شدت در حال محدود شدن میباشد و شما گرفتار خواهید شد. این دقیقاً به گذرگاه‌ها ختم میگردد… جایی که افرادی را که علاقه ندارند از صحنه روزگار پاک می‌کنند. افرادی که در لیست میباشند.

خیلی افراد در فضای ارزهای دیجیتال درخصوص از بین رفتن آزادی‌های مدنی به دنبال شیوع ویروس کرونا ابراز نگرانی نمودند، ولی آرمانی پا را بسیار فراتر از بقیه نهاد؛ هزار کیلومتر آنورتر.

او خود را نه یک تئوری‌پرداز توطئه بلکه تنها فردی می‌داند که در تلاش است مفروضات جامعه را در خصوص پول و قدرت به چالش بکشد. آرمانی می‌گوید وایت پیپر (مقاله معرفی) بیت کوین هخواره همان وسیله‌ای میباشد که افراد را «بیدار» نموده و آماده یک سفر اکتشافی خواهد کرد. او اظهار داشت:

من از تئوری‌های توطئه متنفر میباشم. اصلاً نیازی به توطئه ندارید. تمام چیزی که ملزم به آن هستید انگیزه‌ای جهت سنت‌شکنی میباشد. جهان به گونه خاص فعالیت می‌کند. افراد تنها به‌نفع خودشان رفتار خواهند کرد. همان‌طور که لرد آکتون می‌گوید، قدرت رو به فساد میباشد و قدرتِ مطلق کاملا فاسد میباشد. فکر می‌کنم افرادی که شما در جامعه ارزهای دیجیتال مشاهده میکنید، افرادی هستند که مطالعات اقتصادی داشته‌اند… افرادی را می‌بینید که می‌دانند دولت و ملت چه معنایی دارند. این اشخاص به‌دنبال قدرت مردم هستند.

اینطور که معلوم است آرمانی در شرایطی قرار دارد که بعضی آن را «سبک پارانویید (بدبین)» در سیاست آمریکایی میشناسند. او یکی از طرفداران جدی نظریه‌پرداز انگلیسی تئوری توطئه، دیوید آیک (David Icke)، میباشد و دو مرتبه نیز با او در برنامه خود در یوتیوب دیدار داشته است. او آیک را بدین شکل توصیف می‌کند:

۱۵ سال قبل که اتفاقی با نوشته های او آشنا شدم، آیک مرا بیدار نمود… طی ۳۰ سال پیش ، هر چیزی که دیوید گفته صحیح بوده است.

نظریات آیک

آیا یهودی‌ها اقتصاد جهان را کنترل می‌کنند؟ نگاهی به تئوری توطئه درباره بیت کوین

آیک اعتقاد دارد که گروهی بیگانه‌ی خزنده و خونسرد جهان را در دست دارند که از سیاره آلفا دراکونیس (Alpha Draconis) به زمین عظیمت کرده اند و قادرند ظاهر خود را به‌شکل انسان دربیاورند. یکی از این بیگانه‌ها به‌شکل «ملکه» تغییر چهره داده است.

به نظر آرمانی، نظریات آیک «تکامل‌» یافته میباشند. اخیراً، به سبب دامن‌زدن به تئوری‌ توطئه‌ای که ادعا داشتند اینترنت ۵G باعث شیوع ویروس کرونا میباشد، حساب‌های فیس‌بوک و یوتیوب آیک بسته شده اند.

کیلب چن (Caleb Chen)، یکی دیگر از افراد حوزه بیت کوین که طرفدار اعتقادات سنت‌شکنانه میباشد ، مسئولیت بازاریابیِ یکی از فراهم کنندگان محبوب VPN را برعهده دارد. با اینکه چن در خصوص خیلی از تئوری‌های توطئه چندان قاطع و مطمئن نمیباشد ، ولی هنوز قسمتی از هر روزِ خود را به جستجو و تحلیل مفصل تالارهای گفتگوی ردیت (Reddit) درخصوص تئوری‌های توطئه می‌گذراند و به‌دنبال «توضیحات جایگزین» جهت اتفاقات امروزی جهان میباشد.

به نظر چن، او برای نخستین بار در جامعه ارزهای دیجیتال با نظریه‌پردازان افراطی توطئه آشنا گردید. چن اظهار کرد:

نخستین جلسه‌ بیت کوینی که شرکت داشتم در سال ۲۰۱۳ بود. بله، همانجا بود که کم‌کم با این اشخاص آشنا شدم. تا هنگامی که در کنفرانس‌ها و گردهم‌آیی‌های بیت کوین شرکت نداشتم، هرگز فردی را ندیده بودم که باور نداشته باشد انسان حقیقتا بر کره‌ ماه فرود آمده است، یا اینکه به تئوری توطئه گِردنبودن زمین اعتقاد داشته باشد.

تئوری توطئه ۵G

به نظر کربی فرگوسن (Kirby Ferguson)، نویسنده و کارگردان مستندات «این یک تئوری توطئه نمیباشد» (This Is Not A Conspiracy Theory)، تفکر توطئه داخل جامعه ارزهای دیجیتال تفکر غالبی میباشد ، گرچه سفته‌بازی‌ها و حواشی این زمینه از اصلی ترین دغدغه‌ها محسوب میشوند. فرگوسن اظهار کرد:

یقینا شکلی از خرده فرهنگ تئوری توطئه در این زمینه وجود دارد. حس می‌کنم ترکیبی از روحیه سنت‌شکنی و شک‌وتردید در مقابل رسانه‌ها در زمینه ارزهای دیجیتال قابل رویت است.

این خُرده‌ فرهنگ به‌اندازه‌ای عظیم است که قابل رویت باشد.

آیا یهودی‌ها اقتصاد جهان را کنترل می‌کنند؟ نگاهی به تئوری توطئه درباره بیت کوین

تقریباً نیم میلیون نفر ویدیوی یوتیوب کریپتو چیکو (Crypto Chico) را تماشا کرده‌اند. این کاربر در این ویدیو توضیح می‌دهد که ارزهای دیجیتال تا چه اندازه با یک تئوری توطئه مربوط به شیوع بیماری کووید ۱۹، تحت عنوان «شیوع جهانی برنامه‌ریزی‌شده» مرتبط هستند.

اوقاتی که کاربر بیت کوین بن (Bitcoin Ben) در یوتیوب و توییتر در حال تبلیغ برای بیت کوین نیست، مایل است در مورد تئوری کیواِنان (QAnon) مطلب بنویسد و به‌ اشتراک بگذارد. تئوری کیواِنان یک تئوری توطئه درباره دولتی پنهان در ایالات متحده است که قصد براندازی دولت ترامپ را دارد. نشریه واشنگتن پست (Washington Post) این ایده را این‌گونه توصیف می‌کند:

این دسیسه‌ای جهانی است از سوی منحرفان جنسی شیطان‌پرست که بر جهان حکم‌رانی می‌کنند.

حالا این تئوری توطئه ۵G که ظاهرا در حال حاضر، از هر هشت نفر، یک نفر به آن اعتقاد دارند، چیست؟ این تئوری می‌گوید: شیوع بیماری کووید ۱۹ مسئله‌ای ساختگی بود تا افراد در سرتاسر جهان از تاثیرات مخرب امواج ۵G غافل بمانند و بیل گیتس بتواند با واکسن‌هایش در بدن هر فرد یک ریزتراشه جای‌گذاری کند. کل این داستان ساخته و پرداخته ذهن یک کشیش طرفدار ارزهای دیجیتال از شهر کوچک لوتون در انگلستان است.

آیا یهودی‌ها اقتصاد جهان را کنترل می‌کنند؟ نگاهی به تئوری توطئه درباره بیت کوین

نشریه تراست‌نودز (Trustnodes) نیز که تخصصی روی ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند، طی ماه‌های اخیر بخش زیادی از مطالب خود را به تئوری‌های توطئه اختصاص داده است. از جمله تیترهای اخیر این نشریه «آمریکا در آستانه یک دیکتاتوری» بوده است و به این ایده می‌پردازد که قرنطینه درواقع راهی برای «سرکوب، به زنجیر کشیدن و بردگی بشریت» است.

این نشریه در یکی از مقالات منتخب سردبیر خود نوشت:

عجیب نیست که افراد دسته‌دسته به‌سمت نظریات الکس جونز (Alex Jones) متمایل می‌شوند.

الکس جونز یکی از نظریه‌پردازان مشهور در زمینه تئوری‌های توطئه است.

تئوری‌های توطئه درباره ارزهای دیجیتال

اقدامات مشکوک افراد سودجو در فضای ارزهای دیجیتال یکی از دلایل تبدیل‌شدن این فضا به بستری مناسب برای تئوری‌های توطئه است. به‌عنوان مثال، نهنگ‌هایی وجود دارند که بازارها را دستکاری می‌کنند و به همین علت، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده به‌طور مستمر از پذیرفتن صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) بیت کوین طفره می‌رود.

از سوی دیگر، اثبات شده است که تتر درواقع پشتیبانیِ یک به یک با دلار ایالات متحده ندارد؛ یعنی پشتوانه دلاریِ تتر کامل نیست. همچنین بسیاری از پروژه‌های این حوزه فقط داستان‌های پرآب‌وتابی هستند که ساخته شده‌اند تا سرمایه و دارایی سرمایه‌گذاران ساده‌لوح را به جیب بزنند. به‌علاوه، در مورد حواشی مرگ مدیرعامل صرافی کوآدریگا (Quadriga)، جرالد کاتن (Gerald Cotten)، شک و تردیدها زیاد است. پس از مرگ کاتن، صرافی کوآدریگا نتوانست به ۱۴۵ میلیون دلار ارز دیجیتال کاربران آن دسترسی پیدا کند و ماجرا تا سرحد انجام اقدامات قانونی برای نبش قبر کاتن پیش رفت.

تورستن هوفمن (Torsten Hoffman)، فیلم‌سازی است که در مستند جدید خود کریپتوپیا (Cryptopia)، تئوری توطئه‌ای را به تصویر می‌کشد که در خصوص بلاک‌استریم (Blockstream)، شرکتی که کار اصلی توسعه بیت کوین را انجام می‌دهد، شکل گرفته بود. او اظهار داشت:

همیشه هر تئوری توطئه‌ای بر اساس نوعی از حقیقت شکل گرفته و واقعیتی درون آن نهفته است که باورش را ساده‌تر می‌کند.

افرادی در جامعه بیت کوین کش وجود دارند که واقعاً معتقد هستند اندازه محدود و اندک بلاک‌های بیت کوین کاری عمدی و بخشی از نقشه بزرگ‌تر بلاک‌استریم، برای اجبار افراد به استفاده از راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری مانند شبکه لایتنینگ (Lightning) و لیکویید (Liquid)، است. به‌عنوان مثال، یکی از کاربران ردیت، به‌نام بیت اِلیِن (BitAlien)، نوشت:

این تئوری توطئه نیست، بلکه خود توطئه است. بلاک‌استریم قصد دارد بیت کوین را فلج کند و به بانک‌ها اجازه دهد تا کنترل ما را به‌دست بگیرند. باید از خواب خرگوشی بیدار شوید!

همچنین، برخی در جامعه بیت کوین بر این باور هستند که راجر ور (Roger Ver)، حامی سابق بیت کوین و بنیان‌گذار بیت کوین کش، قصد دارد بیت کوین را نابود کند تا بتواند قیمت بیت کوین کش را افزایش دهد.

هوفمن تأیید می‌کند که بررسی عمیق و دقیقی روی این تئوری توطئه داشته و زمان بسیار زیادی را صرف بررسی «اطلاعات محرمانه» بلاک‌استریم کرده است، شرکتی که متهم به پرداخت رشوه به نهادهای مختلف برای بازکردن راه خود است. اما در نهایت، واقعیت بسیار معمولی‌تر و عادی‌تر از چیزی است که به‌نظر می‌رسد: این دو جامعه فقط دیدگاه‌های متفاوتی درباره مقیاس‌پذیری بلاک چین دارند. به‌گفته هوفمن، درواقع، جریان فقط بر سر یک پرسش است:

بیت کوین، پول دیجیتال است یا طلای دیجیتال؟ اگر به یکی از این دو اعتقاد داشته باشید، یعنی دو راه‌حل فنی متفاوت در نظر دارید.

طبق نظریه تیغ اوکام، برای هر اتفاق، ساده‌ترین حدس درباره علت آن، از همه به واقعیت نزدیک‌تر است. با این حال، این نظریه توضیح نمی‌دهد که افراد چگونه به نتیجه‌گیری‌های بسیار عجیب می‌رسند. مثلاً، یکی از کاربران ردیت با نام کاربری «ShadowOfHarbinger»، اخیراً در مطلبی در بخش بیت کوین این سایت نوشت که بلاک‌استریم در واقع، متعلق به سازمان سی‌آی‌اِی (CIA) آمریکا است. این کاربر با لحنی بی‌تفاوت، گویی که همه از ماجرا آگاه هستند، نوشت:

سی‌آی‌اِی بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ در امور بیت کوین دخالت کرده است. همه این‌ها یک سری عملیات دولتی و تضادی است که به‌نفع دولت تمام می‌شود.

این کاربر برای نظر جنجالی خود ۱۲ رأی مثبت دریافت کرد.

آیا یهودی‌ها اقتصاد جهان را کنترل می‌کنند؟ نگاهی به تئوری توطئه درباره بیت کوین

این مطلب بر مبنای این نظریه شکل گرفته است که سی‌آی‌اِی بیت کوین را اختراع کرده است، نظریه‌ای که می‌گوید آژانس امنیت ملی (NSA) ایالات متحده الگوریتم هش SHA-256 را که بیت کوین از آن استفاده می‌کند ابداع کرده و ساتوشی ناکاموتو در زبان ژاپنی به‌معنای «سازمان اطلاعات مرکزی» است.

در جستجوی پاسخ

به‌گفته هوفمن، واقعا عجیب نیست که برخی از افراد در جامعه بیت کوین دیدگاه‌هایی سنت‌شکن دارند. او اظهار داشت:

بیت کوین از حاشیه شروع شد و شروع کرد به چالش کشیدن آنچه که معمول و مرسوم بود: قوانین اقتصادی، نظام سرمایه‌داری و همه چیز. درواقع، بیت کوین تمام جهان را به چالش کشید. بنابراین، این افراد مسائل دیگری را نیز در جامعه ما به چالش می‌کشند و این احتمالاً جایی است که این تئوری‌های توطئه جای خود را باز می‌کنند.

هر دو گروه طرفداران ارزهای دیجیتال و تئوری‌پردازان توطئه انگیزه‌های مشابهی دارند: هر دو گروه، خود را جنگجویانی می‌دانند که علیه طبقه فاسد مبارزه می‌کنند، چه این طبقه بانکدار‌ها باشند و چه سازمان‌های سرّی. هر دو گروه نسبت به سازمان‌ها مشکوک هستند و هنگامی که نوبت به‌ بیان ایده‌های چپ‌گرا می‌رسد، از همه روشنفکرتر هستند.

و با توجه به اینکه سیستم مالی به‌شدت مبهم و فوق‌العاده پیچیده است، احتمالاً عجیب نیست که برخی افراد در جستجوی حقیقت، به بیراهه بروند. به‌باور دیوید گولومبیا (David Golumbia)، نویسنده کتاب «سیاست بیت کوین: نرم‌افزار به‌عنوان افراط‌گرایی راست‌گرا» (The Politics of Bitcoin: Software as Right Wing Extremism)، پاسخ‌دادن به پرسش «پول چیست؟»، اصلاً ساده نیست. او می‌گوید:

سردرآوردن از آن کار آسانی نیست… حتی کارشناس‌ها نیز نمی‌توانند توضیح دقیق و کاملی ارائه دهند. به‌نظر من، بسیاری از افراد به‌دنبال توضیحی آسان هستند. آن‌ها چیزی می‌خواهند که برایشان معنی‌دار باشد. ما می‌خواهیم همه چیز ساده باشد و درک می‌کنم که وقتی واقعیت مطابق میل ما ساده نیست، چقدر می‌تواند ناامیدکننده باشد.

به‌عقیده گولومبیا، تئوری توطئه یک پاسخ ساده و تمیز برای پرسشی پیچیده است.

در همین راستا، راب ویجیلیون (Rob Viglione)، بنیان‌گذار هوریزن (Horizen) نیز می‌گوید برخی افراد، خصوصاً طرفداران ارزهای دیجیتالِ حریم‌خصوصی محور (پرایوسی کوین‌هایی مانند مونرو)، به‌سمت ایده‌ها و سناریوهای بزرگ کشیده می‌شوند. او گفت:

فرضیه‌ای وجود دارد که می‌گوید پشت هر چیزی در جهان دست‌های پشت پرده در کار است. نیروهای بزرگ به‌دست برخی سازمان‌ها و افراد بالاتر هدایت می‌شوند… نیروهای بزرگ و مرموز عامل مسائل مختلف هستند. به‌نظر من، برخی افراد که وارد حوزه بیت کوین می‌شوند، این‌گونه فکر می‌کنند. شبیه به این‌که: ما داریم جهان را تغییر می‌دهیم. آن‌ها ایده‌های بزرگی در سر دارند و البته، ساده است که فکر کنید فرد یا سازمان خاصی پشت رویدادهای تصادفی هست.

آیا یهودی‌ها اقتصاد جهان را کنترل می‌کنند؟ نگاهی به تئوری توطئه درباره بیت کوین

پدیده‌ای مشابه در سایر بخش‌های دنیای اقتصاد دیده می‌شود. تحلیل‌گر اقتصادی، جاستین فاکس (Justin Fox) نیز در نشریه تایم مگزین (Time Magazine) در بخشی در خصوص یک منبع خبری مشکوک به‌نام زیرو هج (Zero Hedge)، نوشت معامله‌گران وال‌استریت عاشق تئوری‌های توطئه هستند. حساب توییتری زیرو هج اخیراً به‌علت انتشار اخبار اشتباه در مورد شیوع ویروس کرونا، مسدود شد. فاکس می‌نویسد:

معامله‌گران وال استریت از جمله طرفداران سرسخت تئوری توطئه هستند. علت این امر اول این است که برخی تئوری‌های توطئه واقعا در بازار مالی اتفاق می‌افتد و دوم اینکه اگر دستاویزی در قالب یک تئوری نداشته باشید، در هیاهوی حرکات روزانه بازار کاملاً سردرگم می‌شوید.

نیمه تاریک فدرال رزرو

سازمان فدرال رزرو ایالات متحده یا همان بانک مرکزی آمریکا، مدت‌ها مورد سوءظن اهالی جامعه بیت کوین بوده است. این سازمان به پنج مقام دولتی که توسط مردم انتخاب نشده‌اند این قدرت را می‌دهد تا به‌شکلی کاملاً مختار و مصون از انتقاد، سیاست‌های دلار، ارز ذخیره‌ اصلی جهان، را تغییر دهند. همان‌طور که هوفمن اشاره می‌کند، کل این مفهوم عجیب است. او می‌گوید:

فدرال رزرو یک نهاد دولتی نیست، بلکه بانک‌های خصوصی مالک آن هستند. اگر این را به کسی که نمی‌داند بگویید، شبیه به یک تئوری توطئه به‌نظر می‌رسد.

ممکن است به نظر برسد که گروهی از توطئه‌گران در حال کاهش بهای ارز هستند و نقشه‌های مختلفی با نیت‌های خبیثانه‌ای در سر دارند. با این حال، ویجیلیون می‌گوید احتمال دارد سهواً و کورکورانه در اشتباه باشند و فقط اقداماتی بی‌هدف انجام می‌دهند، به امید اینکه به اقتصاد کمک شود.

ویجیلیون که برای پایان‌نامه دکترای خود اقدامات فدرال رزرو را مورد بررسی قرار داده بود، توضیح می‌دهد:

به جرأت می‌توانم بگویم که به‌نظر من، آن‌ها اصلاً نمی‌دانند چه می‌کنند.

هرچه افراد در کار «بانکداران حریص و طماع» دقیق‌تر شوند، احتمال اینکه به حقایق ناخوشایند برسند، بیشتر می‌شود. فرگوسن در این خصوص می‌گوید:

بسیاری از نظریاتی که علیه فدرال رزرو مطرح می‌شود، به تئوری‌های توطئه مربوط به یهود و خانواده روتشیلد (Rothschilds) برمی‌گردد و همچنین پروتکل بزرگان صهیون و چیزهایی از این دست. اگر در مورد فدرال رزرو برایتان سؤالی پیش بیاید، مثلاً در مورد اینکه این همه پول از کجا می‌آیند و موارد دیگر، احتمالاً از نظریاتی سر در می‌آورید که یهودیان را مسبب تمام مشکلات و مسائل می‌داند.

جاکوب روتشیلد (چپ)، بزرگ خاندان روتشیلد در کنار دیوید راکفلر (راست)، بزرگ خاندان راکفلر
جاکوب روتشیلد (چپ)، بزرگ خاندان روتشیلد در کنار دیوید راکفلر (راست)، بزرگ خاندان راکفلر

خانواده روتشیلد، خانواده‌ای یهودی و اشرافی هستند که فعالیت‌های بانکداری خود را از قرن ۱۸ آغاز کردند. این خانواده موضوع بسیاری از تئوری‌های توطئه، در مورد کنترل ثروت و بانک‌های جهانی، بوده‌اند. پروتکل بزرگان صهیون/یهود نیز یکی دیگر از تئوری‌ها است که رهبران یهودی را کنترل‌کننده اقتصاد و سیاست در جهان می‌داند.

حتی اگر بخواهیم خیلی وارد این قبیل نظریات نشویم، بازهم قطعاً مسائلی وجود دارند. مباحث مرتبط با معاملات ارزهای دیجیتال در انجمن آنلاین ۸chan سرشار از نفرت علیه راست‌گرایی و تفکرات ضدیهود بود. این وب‌سایت هنگامی تعطیل شد که کاربران آن سه بار دست به کشتار جمعی با سلاح گرم زدند. البته، این پلتفرم بعداً به‌لطف فورک مونرو، لوکی (Loki)، و با عنوان ۸kun دوباره در دارک‌نت راه‌اندازی شد.

نئونازی‌ها، ازجمله دانشمند علوم رایانه، اندرو آرنهایمر (Andrew Auernheimer)، وب‌سایت استورم‌فرانت (Stormfront) و وب‌سایت دیلی استورمر (Daily Stormer)، نیز با اهدای بیت کوین تغذیه و پشتیبانی می‌شوند. چندی پیش، مرکز حقوقی فقر جنوبی (Southern Poverty Law Centre) با استناد به هویت پشت چند آدرس‌ بیت کوین روی وب‌سایت خود نوشت:

بسیاری از راست‌گراهای افراطی اولین پذیرندگان بیت کوین بودند… و بسیاری از صعود بهای این ارز دیجیتال سود بردند.

متعصب‌های طلای دیجیتال

گولومبیا قبلاً در وال‌استریت کار می‌کرد و چند سال پیش، هنگامی که بیت کوین تازه ظهور کرده بود، متوجه شد که پیش از این نیز تئوری‌های توطئه مشابه بسیاری را شنیده بوده است. او در این خصوص اظهار داشت:

آن‌ها خیلی شبیه به تئوری‌ توطئه‌ای بودند که من در خصوص طلا به گوشم خورده بود.

طرفداران متعصب طلا (gold bugs) همواره ایده‌های جالبی داشته‌اند. بعضی کاربران در دیکشنری اربن (Urban Dictionary)، که واژه‌ها و اصطلاحات سنتی را معنی می‌کند، اصطلاح «gold bug» را بدیت شکل تعریف کرده‌اند:

مرتبط با پارانویا (بدگمانی افراطی)، تئوری‌ توطئه، طرفداران تئوری توطئه داستان ۱۱ سپتامبر، اشخاصی که به شکل مداوم و افراطی در حال آمادگی جهت شراسیط اضطراری به‌جهت حفظ بقای خود میباشند ، مخالفان پرداخت مالیات، نژادپرست‌ها، یهودستیزها و راست‌گراهای افراطی. به‌عنوان نمونه، از لحاظ یک شیفته و متعصب طلا، پول حقیقی طلا میباشدو پول کاغذی فیات هیچ ارزشی نخواهد داشت و کلاهبرداری میباشد.

داستان های متنوع بیت کوین در خصوص پول کمیاب، عرضه ثابت، حفاظت در برابر تورم، دستکاری در بازار و اختلال در فعالیت چاپ پول فدرال رزرو، در مجموع را می‌توان به شیفتگان متعصب طلا هم مربوط دانست.

اوِرِت میلمن (Everett Millman)، متخصص در امور فلزهای گرانبها در شرکت گینزویل کوینز (Gainesville Coins)، شرکتی که در حال توسعه یک ارز دیجیتال با پشتوانه طلا میباشد، معتقد است که ایده «پول کمیاب» مستقیماً مربوط به یک بی‌اعتمادی ریشه‌ای به جهان اقتصاد میباشد. میلمن افزود:

چنین نظریه ای تماما ریشه در تئوری توطئه دارد. تئوری این میباشد که فدرال رزرو در سال ۱۹۱۳ تأسیس گردید تا کودتایی علیه سیستم صادق و بدون معضل پول مبتنی بر طلا گردد. بنابراین، کل فرض از آغاز درگیر تئوری توطئه میباشد. می‌توان گفت این موضوع راه دیگر تئوری‌های توطئه را نیز جهت شیفتگان افراطی طلا باز می‌کند. اگر شما باور داشته باشید که در خصوص چیزی ابتدایی، مثل شیوه کارکرد پول، به شما دروغ گفته شده است، به‌راحتی امکان دارد  بقیه مسائل دنیا را نیز زیر سؤال ببرید. همین احساسات منجر به تحریک جامعه ارزهای دیجیتال میگردد.

تصویری از ۲۰ دلاری قدیمی که پشتوانه طلا داشت
تصویری از ۲۰ دلاری قدیمی که پشتوانه طلا داشت

میلمن اظهار دارد افکار مرتبط با کنترل جهان به‌دست یهود که بر قسمتی ، هر چند کوچک، از جوامع طلا و ارزهای دیجیتال حاکم میباشد موجب سوق‌دادن این گونه افکار و اندیشه‌ها به قسمتی از گفتمان اصلی زمینه مالی می‌شود. به نظر او، این خود قادر است تبدیل به پدیده‌ای حقیقی و جدی گردد. میلمن گفت:

اگر به نظر برسد که تمام  جامعه سرمایه‌گذاری علیه شما فعالیت می‌کند، تئوری‌های عظیم تر توطئه نیز قدرت بیشتری پیدا می‌کنند و آن‌ها را راحت‌تر این موضوع را پذیرش میکنند.

بیت کوین زاده پارانویا (بدگمانی افراطی) میباشد

گولومبیا طرفدار بیت کوین نمیباشد و در هر چیز، تئوری توطئه را برای خود میسازد، از مفهوم «واسطه‌»ها (که به‌گفته او یادآور عقیده های مرتبط با قدرت یهودیان میباشد) گرفته تا تنفر نسبت به فدرال رزرو. با این وجود، او با اطمینان بر این باور است که بیت کوین زاده پارانویا میباشد و ریشه در افکار و دغدغه‌های سایفرپانک‌هایی دارند که معتقدند همواره  تحت‌نظر قدرت‌های عظیم تر میباشند. سایفرپانک (cypherpunk) به شخصی گفته می‌شود که عقیده دارد باید با رمزنگاری‌های پرقدرت و فناوری‌های تقویت حریم‌خصوصی، شرایط اجتماعی و سیاسی را دچار تغییر کرد. فرگوسن در این مورد اشاره می‌کند:

پارانویا در قلب منطق توطئه جای گرفته است.

گولومبیا در کتاب خود اینگونه نوشته که لیست ایمیل سایفرپانک (Cypherpunks Mailing List) که بیت کوین هم با آن معرفی گردید، مکانی جهت رشد و گسترش عقایدی افراطی در جهت بهره از کدنویسی و رمزنگاری جهت افزایش حریم خصوصی و آزادی‌های شخصی بود. تا سال ۱۹۹۴، ۷۰۰ سایفرپانک با بهره از این گروه مجازی با یکدیگر ارتباط داشتنمد. از قبیل آن سایفرپانک‌ها می‌توان به اساس گذار بلاک‌استریم (Blockstream)، آدام بک (Adam Back)، شخصی که با ساتوشی ناکاموتو در ارتباط بود، هال فینی (Hal Finney)، سازنده بیت گلد (Bit Gold)، نیک سابو (Nick Szabo) و حتی شخصی که خود را ساتوشی معرفی میکند، کریگ رایت (Craig Wright)، اشاره دارد.

آیا یهودی‌ها اقتصاد جهان را کنترل می‌کنند؟ نگاهی به تئوری توطئه درباره بیت کوین

سایفرپانک‌ها بیشتر از اندازه به حریم‌خصوصی آنلاین و نظارت دولت بر روابط خود اهمیت میدادند. این اشخاص رمزنگاری را ابزاری جهت ساخت فضایی عاری از نظارت قدرت‌ها تلقی میکردند.

گولومبیا توضیح همچنین افزوده :

معضلی که به شکل مداوم با آن روبرو بودند پول بود. پرسش آن‌ها این بود که چگونه قادریم پول پرداخت کنیم، زمانی آن‌ها از کارت‌های اعتباری ما بهره برده  و حساب‌های بانکی‌مان را ردیابی میکردند تا ببینند چه فعالیتی انجام میدهیم؟ بهتر نیست که فاقد واسطه، به یکدیگر پول جا به جا کنیم و بدون اینکه ردیابی گردیم پول با هم ردوبدل کنیم؟ لذا ، آن‌ها از فناوری‌های رمزنگاری جهت ساخت  ابزار متنوع مشابه با پول استفاده نمودند.

گولومبیا در ادامه اشهار کرد:

بیت کوین ممکن است از پنج یا شش طرح و پروژه مشابه استفاده کرده تا ارزی را خلق کند  که دولت قادر نباشد آن را قانون‌گذاری یا متوقف نماید.

از این لحاظ، فناوری و هدف بیت کوین مطابق با «سبک پارانوید (بدبین)» شکل گرفته میباشد. هوریزن، بنیان‌گذار ویجیلیون، اشاره دارد که یکی از آن ۷۰۰ سایفرپانک، زوکو ویلکاس اوهرن (Zooko Wilcox O’Hearn) است. او فردی بود که کوین خصوصی زی‌کش را طراحی نمود و این کوین بعدها، فورکی به اسم هوریزن پیدا کرد. ویجیلیون اظهار میکند:

این فناوری‌ها حدودا به شکل مستقیم از دل جنبش سایفرپانک بیرون آمده اند. ایده این میباشد که قدرت‌های عظیم ما را زیر نظر دارند، لذا بیایید چیزی طراحی کنیم که دیگر زیر ذره بین آن ها نباشیم.

جوزف هلر (Joseph Heller) اظهار دارد، حتی چنانچه نسبت بدگمانی و پارانویا به شما بزنند، بازهم به این معنا نیست که آن‌ها به‌دنبال شما نخواهند بود. همان‌طور که ویجیلیون اشاره نمود:

شاید بزرگ‌ترین تئوری توطئه این ایده باشد که قدرت‌های عظیم یا ناسا، هر آنچه انجام می‌دهیم را زیر ذره بین دارند. این مسئله، البته، دور از واقعیت نمیباشد.

درخشش فضای ارزهای دیجیتال

آیا یهودی‌ها اقتصاد جهان را کنترل می‌کنند؟ نگاهی به تئوری توطئه درباره بیت کوین

با در نظر گرفتن اینکه جامعه ارزهای دیجیتال کوچک و در اقلیت میباشند، ولی به قدری سروصدا و نفوذ در اختیار دارند که قادر باشند تئوری‌ توطئه مربوط به امواج ۵G را به همگان بگویند. هوفمن اشاره دارد که خیلی از طرفداران ارزهای دیجیتال، مدت‌ها قبل از رسانه‌های مهم، اطلاعات صحیح در رابطه با شیوع ویروس کرونا را ارائه میکردند و تحلیل داشتند. او اظهار میکند:

داده هایی که از بهضی منابع خوب ارزهای دیجیتال می‌گیریم، بسیار بسیار مناسب تر و کامل‌تر از داده های رسانه‌های به اصطلاح معتبر میباشد. افراد  جامعه ارزهای دیجیتال، به سبب بی‌اعتمادی به مقام‌های دولتی از قبیل خبرنگاران، خود فعالیت هارا را به‌دست می‌گیرند و معتقدند که قادرند گزارش‌گران بهتری باشند. آن‌ها بر این باورند که نسبت به نشریه وال استریت ژورنال (Wall Street Journal) قادرند مدل بهتری از ویروس ارائه و خبرنامه خود را بهتر به‌روز نمایند.

هوفمن معتقد است که نظریه های غیرسنتی و تمایل به نگاهی بیشتر از روایت پذیرفته‌شده، قبیل نقاط قوت مهم در جامعه ارزهای دیجیتال میباشد. او گفته:

سرمایه‌گذارانی که اعتقادات متداول را زیر سؤال می‌برند، اشخاصی هستند که هر دهه متوجه چیزهایی میگردند که دیگران نمی‌توانند مشاهده کنند. در این شرایط، شما احتمالا قادرید قوی سیاه (رویدادی غیرمعمول و پیش‌بینی‌نشده) را مشاهده کنید و راه‌حل بخصوصی برای مشکلی به‌کار ببرید که دیگران حتی از آن خبر ندارند، مثل کاری که ساتوشی ۱۱ سال قبل انجام داد.

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.