به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

آیا ارز ایرانی آریا کوین واقعی است یا یک طرح کلاهبرداری؟

آیا ارز ایرانی آریا کوین واقعی است یا یک طرح کلاهبرداری؟

طی این مقاله به بررسی آریا کوین خواهیم پرداخت که به ادعای تیم توسعه اش، یک ارز رمزنگاری نوین میباشد که امکان تراکنش های غیر متمرکز و همتا به همتا را ارائه خواهد داد. این ارز مثل  بیت کوین و لایت کوین میباشد، ولی معاملات آن در پلتفرم هایی صورت میگیرد که محدودیتی جهت استفاده ندارند.

این مقاله دارای دو قسمت است که قسمت نخست آن به ادعاهای تیم سازنده آریا کوین و در قسمت دوم آن به بحث درخصوص پانزی بودن این طرح خواهد بود. مجموع داده های گردآمده در قسمت نخست براساس گفته های تیم توسعه آریاکوین و مطالب فراهم شده درخصوص آن در سایت های خارجی میباشد. ولی شواهدی دال بر پانزی بودن این پروژه در دسترس هستند که در قسمت دوم به آن ها میپردازیم. لذا پیشنهاد میکنیم که پیش از وارد شدن به هر پروژه ای، در گام نخست خودتان درخصوص آن تحقیق نمایید تا از واقعی بودن یا پانزی بودن آن اطمینان حاصل فرمایید. حال برای اشنایی با این پروژه با انتهای مطلب با زرین اکسچنج همراه باشید.

مقدمه

تیم توسعه آریا کوین بر این باورند که این یک ارز رمزپایه نوین میباشد و از هنگام ایجاد تا امروز بهترین فناوری بلاک چین را با هم ترکیب نموده و سعی دارد تا بالاترین استانداردهای معاملاتی و استخراج را جهت جامعه خود پدید آورد. آریا کوین قسمتی از یک اکوسیستم بوده که شامل  درگاه پرداخت Ayapay و Ayabank میباشد . این ارز با پلتفرم رایانش ابری مایکروسافت اَژور همکاری دارد. این پلتفرم اجازه توسعه برنامه ها و ذخیره اطلاعات را بر روی سرورهای مستقر در مراکز اطلاعات توزیع شده فراهم مینماید.

در سرویس Ayapay که بوسیله تیم آریا کوین توسعه یافته، کلیه وجوه فاقد کارمزد یا هزینه اضافی مستقیما و با بهره از فناوری برداشت ابری به کیف پول کاربران فرستاده میگردد.

آریاکوین یک پروژه بر پایه بلاک چین میباشد که به کاربران این امکان را میدهد تا با بهره از جزئیات ورود به سیستم، به کیف پول خود در مرورگرهای وب و تلفن همراه دسترسی داشته باشند. بر اساس اطلاعات ، این ارز قابل استخراج میباشد و می توان آن را در چندین صرافی برجسته جهان مثل چنجلی، وایت بیت، کوین اکس، هیت بی تی سی و P2pb2b به ارزهای دیگر تبدیل نمود. آریاکوین در کیف پول های معتبری مانند کوینومی و گواردا لیست شده است.

داده ها بیان میکنند که همه افرادی که قصد بهره از ارز رمزنگاری و همچنین حفظ حریم خصوصی حتی در زمان خرید و فروش ارز را دارند قادرند از آریاکوین استفاده نمایند. الگوریتم اثبات کار و هش های رمزنگاری امکان تایید تراکنش ها را بوجود میاورند.

کارمزد ثابت به ازای هر آریاکوین (AYA) از قابلیت های منحصر به فرد این ارز میباشد، بنابراین، با افزایش مقدار یا حجم تراکنش ها تغییری در کارمزد شبکه صورت نخواهد گرفت؛ به این معنی که کارمزد انتقال تقریبا یک آریاکوین مساوی با چند صد میلیون آریاکوین خواهد بود. از قابلیت های دیگر آریاکوین می توان به فاقد شناسایی بودن تراکنش ها در جستجوگر یا اکسپلورر( مثل دش و مونرو) اشاره نمود. البته این عملیات مختص آریا کوین میباشد.

با بهره از ارز آریا کوین می توان مثل اغلب ارزهای دیگر، تراکنش های بین المللی را با سرعت بالا صورت داد و با توجه به ادعای سازندگان آن محدودیتی در این قسمت وجود نخواهد داشت.

آریاکوین یک سیستم پول نقد الکترونیکی نظیر به نظیر میباشد که کاربران را قادر می سازد تا به شکل مستقیم از یک شخص ارز دریافت نمایند یا برای آن فرد ارز بفرستند. همچنین کاربران قادر هستند بدون محدودیت و حضور فرد ثالث، وجوه خود را به آن طرف مرزها منتقل نمایند. سیستم بر پایه بلاک چین این ارز دارای امضای رمزنگاری میباشد، همین موجب کارمزدهای بسیار کم انتقال و جلوگیری از حمله دومرتبه خرج کردن خواهد شد. الگوریتم اجماع اثبات کار امکان تصدیق و تایید تراکنش را صورت میدهد، در حالی که کاربران با بهره از ناشناس بودن قادرند از ارزهای خود در هر زمان و در هر مکانی بهرمند شوند.

بر اساس آنچه در وب سایت این ارز نوشته شده، هر کیف پول برای هر تراکنش به 2 یا چند آدرس کیف پول آریا کوین تقسیم میشود و با توجه به حجم تراکنش بلاک، مبدا و مقصد تراکنش ها در شبکه قابل ردیابی نمیباشد و به عموم نمایش داده نخواهد شد.

در واقع، هر کیف پول در آریا کوین در مجموع از چندین کیف پول درست شده است. تعداد این کیف پول ها در هر تراکنش بافروده میگردد تا امنیت و حریم خصوصی بالاتر برود. علاوه بر این با استفاده از پروتکل dPoW یک لایه دوم برای تایید تراکنش ها به شبکه اضافه میشود که حمله 51 درصدی با بیشتر از نیمی از هش شبکه را غیرقابل وقوع میسازد و بلاک هایی که بلاک چین آنها از لایه امنیتی دوم بهره میبرند، هیچوقت در معرض حمله 51 درصدی قرار نخواهند گرفت.

آریا کوین در تعدادی از صرافی های ارز رمزنگاری فهرست شده، اما بر خلاف سایر ارزهای رمزپایه اصلی، نمی توان آن را با ارز فیات خریداری کرد. با این حال، با خرید بیت کوین از صرافی های بزرگ و انتقال آن به صرافی هایی که معاملات ارز آریا را ارائه می دهند، می توان آن را خرید.

تیم سازنده آریا کوین و هدف آن

آریا کوین یک آلت کوین میباشد که گروهی از توسعه دهندگان ایرانی آن را فراهم کرده اند. به همراه این ارز، یک کیف پول دیجیتالی در دسترس است که قادر است بوسیله کاربر ایجاد و کاملا مدیریت گردد. تیم توسعه آریا کوین هیچ گونه کنترلی روی این کیف پول نخواهند داشت.

آیا ارز ایرانی آریا کوین واقعی است یا یک طرح کلاهبرداری؟

کیومرث پارسا، بنیانگذار آریا کوین، طرفدار ارزهای جایگزین (آلت کوین) و به خصوص بیت کوین میباشد. وی اظهار کرده:

ما شاهد بهره مندی مردم دنیا از فناوری بلاک چین و مزایای زیاد آن هستیم. ولی ایرانیان همواره محدودیت های قابل توجهی از لحاظ مالی و تعداد پلتفرم های معاملاتی داشته اند. همواره تکه ای گم شده در این پازل وجود داشته است. من تصمیم گرفتم تا با گذاشتن آخرین قطعه گم شده پازل، آن را حل نمایم. در اینجا بود که ایده آریاکوین به ذهنم رسید.

پارسا در ژوئن 2018 به فکر ساخت ارز نوین رمزنگاری افتاد، ولی می دانست که بر خلاف موج شنا خواهد کرد. در آن دوران بیت کوین بعد از سقوط از سطح 20000 دلار، پایین تر از سطح 7000 دلار در حال معامله بود. بعلاوه، هیچ ارز ایرانی عرضه نشده بود و حتی استخراج یا خرید و فروش ارزهای رمزپایه در ایران قانونی نبود. بنابراین، پارسا تیم خود را در خارج از کشور گردآوری کرد.

پارسا و تیم ایرانی او در تابستان سال 2019 نخستین نسخه آریاکوین را عرضه نمودند.در سال 2020، آریا کوین نخستین ارز ایرانی بود که در CMC لیست شد.

هدف بنیادی آریا کوین آموزش دادن اشخاص و فراهم نمئدن موقعیتی برای آنها جهت بهرمندی آزادانه از ارزهای رمزپایه به شیوه دلخواه میباشد. آریا کوین به کاربران تمام کشورهای جهان اجازه می دهد تا ارزهای رمزنگاری خود را انتقال دهند و یا معامله نمایند.

مسئله ای که آریاکوین به دنبال حل آن است

طبق گفته تیم سازنده آریا کوین، این ارز قصد دارد یک راه حل طولانی مدت برای مشکل دوبار خرج کردن ارائه دهد. این مشکل هنوز هم در بازار ارز رمزنگاری رایج است. توسعه دهندگان این سیستم  مدعی هستند که یک سرور برچسب زمان توزیع شده نظیر به نظیر ایجاد کرده اند که اثبات محاسباتی تراکنش ها را هنگام وقوع تولید می کند.

بعلاوه، این سیستم ایمن باقی می ماند به شرطی که نودهای صادق کنترل بیشتری بر قدرت پردازنده نسبت به نودهای مهاجم داشته باشند. در حالی که بیت کوین طوری تنظیم شده که کنترل و نظارت نشود، بسیاری از صرافی ها و دولت ها اقدامات نظارتی برای این ارز پیشگام اعمال کرده اند. آریا کوین یک ارز دیجیتال آزاد است و قصد دارد بر این محدودیت ها غلبه کند.

مزایای استفاده از آریا کوین از نظر تیم توسعه آن

  • به روز رسانی بلادرنگ: چه به تعطیلات بروید و چه به یک سفر کاری، فرقی نمی کند. شما می توانید به ارزهای خود در سراسر جهان دسترسی داشته باشید.
  • عملیات فوری: آریا کوین استفاده از کیف پول دیجیتال و انجام عملیات مختلف با ان را برای شما کاملا آسان می کند.
  • ایمن و مطمئن: تمام داده های شما به صورت رمزگذاری شده ذخیره می شوند و تنها با کلید خصوصی، عبارت بازیابی یا رمزعبور رمزگشایی می شوند.
  • امنیت قوی: این سیستم هیچ کنترلی روی کیف پول شما ندارد. تمام مسئولیت کیف پول و دارایی ها بر عهده خود شخص است.

ویژگی های آریا کوین از دید تیم طراح

ناشناس بودن

این ارز سطح مناسبی از ناشناس بودن را برای همه کاربران خود فراهم می کند. کاربران می توانند تراکنش های خود را به هریک از نودهای عمومی ارسال کنند تا انتقال داده شوند. تراکنش ارسال شده به نودها باید با کلید خصوصی آدرس فرستنده امضا شود. با این کار، کاربران می توانند در هر زمان و هر مکانی از این ارز استفاده کنند. همچنین ارسال تراکنش ها به طور مستقیم به نود برای کاربران سایر کشورها امکان پذیر است.

کاربرد آن در زندگی واقعی

تیم توسعه آریا کوین به طور مداوم در حال توسعه روش های جدید و ابتکاری برای استفاده از ارزها است. آنها ادعا می کنند که هم اکنون در حال ایجاد صرافی هایی هستند که کاربران می توانند ارزهای خود را بدون هیچ گونه کارمزد و هیچ محدودیتی مبادله کنند. آنها همچنین در حال توسعه فناوری های نوآورانه دیگری هستند که به کاربران امکان می دهند تا ارز آریا کوین را در هرجا و هر مکانی خرج کنند.

صرافی های آفلاین

تیم آریا کوین همچنین با فروشندگان آفلاین مختلفی کار می کند. کاربران می توانند ارزها را مستقیما و با قیمت ثابت/متغیر از این فروشندگان خریداری کنند و یا به آنها بفروشند. کاربران بدون هیچ محدودیتی به ارزها دسترسی دارند .صرافی های آفلاین می توانند سطح ناشناس بودن ارز را بالا ببرند و کاربران جدید را به بازار ارز رمزنگاری و فناوری معرفی کنند. آریا کوین از مدت ها قبل در سایت کوین سرا لیست شده و قیمت آریا کوین را می توانید در صفحه مربوط به این ارز بررسی کنید: مشاهده قیمت آریا کوین

تراکنش ها

زمانی حرف از تراکنش ها به میان میاید، آریا کوین حاوی زنجیره ای از امضاهای دیجیتالی میباشد؛ جایی که هر مالک با امضای دیجیتالی هش تراکنش پیشین و کلید عمومی مالک بعدی، ارز را به فرد دیگری منتقل مینماید. سپس گیرنده قادر است جهت تصدیق زنجیره مالکیت، امضاها را تایید نماید. مهم تر از همه، آریا کوین یک مرجع مرکزی قابل اعتماد در اختیار دارد که تراکنش ها را جهت مشکل دوباره خرج کردن بررسی خواهد کرد.

امنیت

بر اساس گفته تیم توسعه این ارز، ماموریت آنها غلبه بر محدودیت هایی میباشد که موجب ایجاد موانعی برای بهترین ارزهای رمزپایه شده اند.در عین حال آنها نقاط قوت را تقویت خواهند کرد و  رویکردهای نوین تری را جهت امنیت بلاک چین به کار میگیرند.

آریا کوین چگونه کار می کند؟

آیا ارز ایرانی آریا کوین واقعی است یا یک طرح کلاهبرداری؟

آریا کوین در تلاش است سطح بالایی از امنیت و حریم خصوصی را بوجود بیاورد. تیم توسعه این ارز اظهار میکند که هرگونه محدودیت معاملاتی را جهت کاربران شبکه از میان برداشته است:

جهت انجام معاملات نیازی به تایید نمیباشد؛ همین باعث ناشناس  و غیرمتمرکز بودن این پروژه خواهد شد. الگوریتم اثبات تاخیر در کار(dPoW) موجب میگردد تا بلاک چین آریا کوین در مقابل هرگونه حمله 51 درصدی در امان بماند.

کیف پول آریا کوین

اگر قصد دارید آریا کوین بخرید، در آغاز باید یک کیف پول مناسب پیدا نمایید. این ارز کیف پول مخصوص خود را دارد  که در آن قادرید از نسخه ویندوز استفاده نمایید. بعلاوه، کیف پول قدرتمند کوینومی، ارز آریا کوین را به لیست خود اضافه کرده است. این ارز ایرانی را نیز می توان در کیف پول گواردا ذخیره نمود. یکی از مزایای لیست شدن آریا کوین در کیف پول های متنوع این است که اگر یکی از آنها تحریم گردد، هنوز گزینه های دیگری جهت استفاده کاربران وجود خواهد داشت.

عرضه آریا کوین

بر اساس گفته تیم سازنده،ارز آریا کوین یک ارز قابل استخراج میباشد. در حال حاضر، عرضه در گردش آریا کوین تقریبا 160.4 میلیون میباشدو بیشترین عرضه آن 1.2 میلیارد خواهد بود.

شبکه آریا کوین

مراحل اجرای شبکه به شکل زیر میباشد:

  • تراکنش ها تازه در همه نودها پخش خواهد شد.
  • هر نود تراکنش های تازه ای را در یک بلاک جمع می کند.
  • هر نود سعی دارد تا برای بلاک خود یک اثبات کار سخت پیدا کند.
  • زمانی که یک نود اثبات کار را پیدا می کند، بلاک را به همه نودها منتقل می کند.
  • نودها در صورتی بلاک را قبول می کنند که مجموع تراکنش های موجود در آن معتبر باشند و پیش از این خرج نشده باشند.

این یک سیستم بسیار ساده میباشد که موجب سریع و مقیاس پذیر شدن شبکه میگردد و در عین حال سطح مناسبی از ناشناس بودن را برای همه کاربران بوجود میاورد. کاربران قادرند تراکنش های خود را به هر یک از نودهای عمومی بفرستند تا پخش گردند و کلید خصوصی آدرس فرستنده باید هرگونه تراکنش ارسال شده به نودها را امضا نماید. به این ترتیب، تمام اطلاعات تراکنش ها کاملا محرمانه باقی خواهد ماند.

آیا آریاکوین یک طرح کلاهبرداری است؟

در بالا به چگونگی خلق، قابلیت ها و لیست شدن ارز آریا کوین در صرافی های بزرگ و کوین مارکت کپ اشاره کردیم. در ظاهر همه آنها اثبات دارند که این یک طرح حقیقی میباشد. ولی شواهدی وجود دارند که حاکی از کلاهبرداری این طرح میباشند. اول از همه اسم اصلی توسعه دهنده این پروژه میباشد. در بخش تیم سازنده آریا کوین به اسم کیومرث پارسا اشاره گردید. بد نیست بدانید که این اسم مستعار او بوده و نام اصلی او احمد احمدی میباشد.

از سوی دیگر احمد احمدی و سینا جهانبخش با همکاری یکدیگر بوجود آورنده سایت کلاهبرداری mrdigicoin.eu بوده اند و یک طرح کلاهبرداری به شکل پانزی با عنوان جعلی دوج ماینر را ایجاد کرده بودند. این دو نفر در سایه عدم نظارت، اطلاع رسانی ضعیف و عدم آگاهی مردم موفق شده اند بیشتر از 17 میلیارد تومان سرمایه از جیب مردم ناآگاه بدست بیاورند.

احمد احمدی به شخصه قربانی کلاهبرداری پانزی از وب سایت Dogeminer.cc  بوده و بعد از این که با این شیوه کلاهبرداری آشنا گشت، اقدام به اعمال همین شیوه کلاهبرداری از مردم ایران نموده است.

سایت  Mrdigicoin ادعا می کند که به کاربران سودی تقریبا 20 تا 28 درصد اعطا میکند و با سرمایه آنها دوج کوین استخراج خواهد کرد. چند نکته که باید توجه داشت:

اول اینکه در هیچ سیستم استخراجی سود به شکل قطعی و مشخص تعیین نخواهد شد. چون پاداش های حاصل از استخراج به فاکتورهایی وابسته هتسند که همگی دارای تغییر میباشند. دوم اینکه به گفته گردانندگان Mrdigicoin،این سایت هر شبانه روز 6 میلیون دوج کوین استخراج خواهد کرد، این در شرایطی میباشد که کل دوج های استخراج شده در شبانه روز 14 میلیون و 400 هزار میباشد.چطور می توان باور کرد که یک سایت حدودا قادر است  نیمی از دوج کوین ها را استخراج نماید. همینمسئله  پانزی بودن پروژه این وب سایت را اثبات خواهد کرد.

آریا کوین هم بوسیله تیم Mrdigicoin  پایه گذاری گردیده. به همین سبب باید به پانزی بودن این طرح شک داشت.

مسئله دیگر در خصوص این پروژه وایت پیپر آن میباشد. وایت پیپر نوعی کارت شناسایی جهت یک ارز رمزنگاری به بشمار میرود که در آن توسعه دهندگان به شناساندن پروژه خود می پردازند. ولی در خصوص ارز آریاکوین، 80 درصد وایت پیپر از بیت کوین کپی گردیده. تنها جزئیات خیلی کمی فرق بین این دو پروژه را نشان میدهد. بنابراین می توان نتیجه گرفت که تیم توسعه آریا کوین وقت زیادی جهت طراحی و توسعه این ارز دیجیتال نداشته اند. در آغاز وایت پیپر آریاکوین، اسم Mrdigicoin نیز ذکر شده است.

مورد بعدی ادعای همکاری تجاری این پروژه با شرکت Simplex میباشد . این شرکت یک غول مالی بزرگ فراهم کننده خدمات پرداخت میباشد که همکاری با این شرکت قادر است اعتبار فراوانی به پروژه آریا بدهد. ولی طبق مکاتباتی که با این شرکت انجام گرفته، هیچ نشانه ای از این همکاری دیده نمیشود. علاوه بر این اگر به سایت شرکت Simplex مراجعه نمایید، هیچ رد پایی از پروژه آریا در این سایت مشاهده نخواهید کرد.

p

در بالا ذکر شد که آریا کوین به دنبال جلوگیری از حمله 51 درصدی میباشد. ولی باید یادآور شویم که این ارز مثل لایت کوین  از الگوریتم اسکریپت جهت استخراج بهره میبرد. ولی نرخ هش شبکه آریا کوین بسیار اندک بوده و اصلا قابل مقایسه با نرخ هش لایت کوین نمیباشد. این می تواند ارز آریا را در مقابل حمله 51 درصدی آسیب پذیر نماید که مسلما برای یک طرح کلاهبرداری اهمیت نخواهد داشت.

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *