به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

اتریوم 2.0 چیست؟ ؛ هر آنچه باید بدانید

اتریوم 2.0 چیست؟ ؛ هر آنچه باید بدانید

اتریوم که یکی از مناسب ترین پلتفرم‌های غیرمتمرکز و زمینه ای جهت اجرای قراردادهای هوشمند میباشد، مراحل توسعه خود را یکی بعد از دیگری طی نموده و حالا در آستانه یکی از عظیم ترین تحولات خود قرار گرفته است. بنیاد اتریوم در حال راه‌اندازی دومین نسخه از این پلتفرم با اسم اتریوم 2.0 میباشد .

« اتاتریوم 2.0 » (Ethereum ۲.۰) که با اسم های «Eth2» و «سرنیتی» (Serenity) نیز مشهور میباشد، به‌روزرسانی بعدی در بلاک چین اتریوم میباشد. این به‌روزرسانی عظیم در چند فاز متنوع (فاز صفر، فاز یک و فاز دو) منتشر میشود. فاز صفر در ۱ دسامبر سال ۲۰۲۰ ( ۱۱ آذر ۹۹) راه‌اندازی خواهد شد. هر فاز، عملکرد و کارایی اتریوم را از جنبه‌های متنوع بهبود خواهد داد. در آستانه این اتفاق عظیم، سوالات فراوانی ذهن کاربران اتریوم را به خود مشغول نموده است. وب‌سایت «Consensys» به قسمت عمده ای از این پرسش ها پاسخ داده است. جهت اطلاع از پاسخ این سوال‌ها تا انتهای مطلب با زرین اکسچنج همراه باشید.

خلاصه‌ای از اتریوم 2.0

اتریوم 2.0 نام به‌روزرسانی عظیم اتریوم میسباشد که بر اساس گفته های تیم اتریوم، پیشرفت‌های چشم‌گیری را جهت این شبکه فراهم خواهد کرد. دو خصوص از این پیشرفت‌ها، «اثبات سهام» و «شاردینگ» میباشند که در پایان موجب افزایش زیاد سرعت تراکنش‌ها و کم شدن کارمزدها خواهند شد.

اثبات سهام جایگزینی جهت استخراج در اتریوم میباشد . به عبارت ساده، در این شیوه افرادی که قصد داشته باشند در کار تأیید تراکنش‌ها و ساخت بلاک مشارکت داشته باشند، دیگر ملزم به تهیه سخت‌افزار استخراج و برق نمیباشند. آنها قادر هستند به‌جای این کار اتر تهیه نمایند و در اختیار شبکه بگذارند و شبکه هم نسبت به دارایی این اشخاص ، به آنها پاداش اعطا خواهد کرد.

البته استخراج اتریوم هنوزهم تا مدت‌ فراوانی ادامه خواهد داشت. اتریوم 2.0 چند فاز اصلی در اخیتار دارد که فاز صفر آن ۱ دسامبر ۲۰۲۰ راه‌اندازی خواهد شد. در این فاز اثبات سهام فعال میگردد، ولی همچنان استخراج هم به شکل موازی ادامه پیدا می‌کند. در فاز دو استخراج پایان خواهد یافت که زمان اجرای آن به طور دقیق معلوم نیست.

جهت شرکت در اثبات سهام اتریوم، شما دو راه پیش رو خواهید داشت؛ فعالیت مستقیم و فعالیت غیرمستقیم.

در شیوه مستقیم باید کلاینت (نرم‌افزار) اصلی اتریوم 2.0 را از سایت رسمی دانلود کرده و کمترین ۳۲ اتر (بیشتر از ۱۶,۰۰۰ دلار در هنگام به‌روزرسانی این نوشته) در اختیار شبکه قرار دهید. علاوه بر این باید حداقل یک کامپیوتر خانگی با سخت‌افزارهای تقریبا پرقدرت داشته باشید و کامپیوتر شما همواره روشن بماند. لذا شرکت در اثبات سهام به شکل مستقیم جهت کمتر کسی امکان‌پذیر میباشد.

در شیوه غیرمستقیم، باید صبر داشته باشید تا به‌روزرسانی پیاده‌سازی گردد و صرافی‌هایی مثل بایننس و کیف پول‌ها، امکان سهام‌گذاری را برای کاربران خود بوجود بیاورند. به این صورت قادر خواهید بود با هر اندازه سرمایه‌ای در اثبات سهام اتریوم شرکت داشته باشید.

سود اثبات سهام اتریوم هنوز معلوم نیست و به شکل لحظه‌ای قادر است تغییر داشته باشد، ولی تخمین زده می‌شود که سالانه میان ۴ الی ۱۰ درصد باشد. بهخ یاد داشته باشید اثبات سهام بیشتر برای اشخاصی مناسب میباشد که در اتریوم سرمایه‌گذاری بلندمدت صورت میدهند و قصد دارند در مدت سرمایه‌گذاری خود، از پاداش اثبات سهام هم بهره‌مند گردند.

نیاز نیست سرمایه‌گذاران و فعالان معمولی اتریوم جهت به‌روزرسانی اتریوم 2.0 عمل خاصی انجام دهند و در تمام کیف پول‌های معتبر و صرافی‌ها، این به‌روزرسانی صورت خواهد گرفت.

این خلاصه‌ای از اتریوم 2.0 بود برای اشخاصی که قصد ندارند تمام این مقاله را مطالعه کنند. اگر جزئیات بیشتری می‌خواهید به خواندن مطلب ادامه دهید.

فرق اتریوم ۱.۰ با اتریوم 2.0 چیست؟

در اتریوم 2.0 شاهد دو پیشرفت بنیادی نسبت به اتریوم ۱.۰ خواهیم بود؛ مکانیزم اجماع اثبات سهام و زنجیره‌های شارد.

اثبات سهام

هم اکنون ، اتریوم ۱.۰ از مکانیزم «اثبات کار» (PoW) یا همان استخراج (ماینینگ) بهره میبرد. این مکانیزم جهت ساخت بلاک‌ها در بلاک چین، از قدرت محاسباتی فیزیکی ماینرها و برق (کار) بهرمند میشود . در اتریوم 2.0، مکانیزم اجماع این ارز دیجیتال به «اثبات سهام» (PoS) به‌روزرسانی میشود. اثبات سهام امنیت، مقیاس‌پذیری و بهره‌وری انرژی را در اتریوم تسهیل بدهد.

مکانیزم اثبات سهام به عوض اتکا به نیروی برق و فعالیت فیزیکی ماینرها، به سپرده‌های مالکان اتر متکی میباشد. در ادامه به شیوه شرکت در اثبات سهام اتریوم پرداخته میشود.

زنجیره‌های شارد

«زنجیره شارد» (Shard Chain)، مکانیزمی جهت بهبود مقیاس‌پذیری میباشد که به شکل چشم‌گیری موجب افزایش کارایی بلاک چین اتریوم میشود. «شاردینگ» نوعی پارتیشن‌بندی میباشد که در آن یک پایگاه اطلاعات بسیار عظیم، به قسمت های کوچک‌تری تقسیم خواهد شد تا مدیریت پایگاه اطلاعات آسان‌تر و زمان پاسخ‌دهی کم تر شود.

در حال حاضر، بلاک چین اتریوم از یک زنجیره واحد با بلاک‌های متوالی تشکیل شده میباشد. این شبکه بسیار ایمن میباشد و بررسی و تأیید اطلاعات در آن به سهولت صورت می‌گیرد. با این وجود، در این شبکه هر فول‌نود (نود کامل) باید در تأیید تمام تراکنش‌ها در بلوک‌های متوالی شرکت نماید. این مسئله قادر است بر توانایی تأیید سریع تراکنش‌ها تأثیرگذار باشد و موجب کندی شبکه گردد، به خصوص هنگامی که تعداد تراکنش‌ها بالاست. زنجیره شارد، مکانیزمی میباشد که بلاک چین اتریوم را به چند قسمت جداگانه «شکاف» می‌دهد و مسئولیت پردازش اطلاعات را میان نودها تقسیم می‌کند. با اجرای شاردینگ، می‌توان معاملات را به شکل موازی و نه متوالی، پردازش نمود.

اتریوم 2.0 چیست؟ ؛ هر آنچه باید بدانید

شاردینگ؛ چند زنجیره موازی، به عوض یک زنجیره متوالی

اضافه‌کردن هر زنجیره شارد، مانند به‌روزکردنِ اتریوم از یک خیابان تک‌لاینی به یک اتوبان چندلاینی است. لاین‌های بیشتر و پردازش موازی منجر به توان عملیاتی بسیار بیشتری می‌شود. انتظار می‌رود زنجیره‌های شارد در فاز ۱ اتریوم 2.0 پیاده‌سازی شوند.

نقشه راه اتریوم ۲.۰ چگونه است و چند فاز دارد؟

طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، پیاده‌سازی اتریوم 2.0 حداقل سه فاز خواهد داشت؛ فاز صفر، ‌فاز ۱ و فاز۲. انتظار می‌رود که فاز صفر در دسامبر ۲۰۲۰ و فازهای ۱ و ۲ در سال‌های بعد منتشر شوند. در مورد فازهای بعدی هنوز به‌صورت رسمی تاریخی مشخص نشده است.

فاز صفر

در فاز صفر که اولین مرحله از پیاده‌سازی اتریوم 2.0 است،‌ «بیکن چین» (Beacon Chain) اجرا خواهد شد. بیکن چین، دفتر ثبت اطلاعات اعتبارسنج‌ها را مدیریت می‌کند و مکانیزم اجماع اثبات سهام را در اتریوم 2.0 پیاده‌سازی خواهد کرد. زنجیره فعلی اتریوم نیز که از مکانیزم اثبات کار استفاده می‌کند،‌ به فعالیت خود ادامه خواهد داد تا شکافی در پیوستگی داده‌ها به وجود نیاید.

فاز ۱

فاز ۱ که دومین مرحله از اتریوم 2.0 است،‌ به احتمال زیاد در سال ۲۰۲۱ به مرحله اجرا درخواهد آمد. مهم‌ترین اتفاقی که در این فاز خواهد افتاد،‌ ادغام زنجیره‌های شارد است. همان طور که اشاره شد، شاردینگ مکانیزمی برای بهبود مقیاس‌پذیری است که بلاک چین اتریوم را به ۶۴ زنجیره جداگانه تقسیم خواهد کرد. به این ترتیب تراکنش‌ها، ذخیره‌سازی اطلاعات و پردازش آنها با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. در بدترین حالت، شاردینگ باعث خواهد شد سرعت پردازش تراکنش‌ها و داده‌ها در اتریوم ۲.۰، حدود ۶۴ برابر سریع‌تر از اتریوم ۱.۰ باشد. اما طراحی زنجیره‌های شاردینگ به گونه‌ای انجام شده است که اتریوم 2.0 در عمل صدها برابر سریع‌تر از اتریوم ۱.۰ باشد.

فاز ۲

نهایتاً فاز ۲ که سومین و آخرین مرحله از راه‌اندازی اتریوم 2.0 است،‌ احتمالاً در سال ۲۰۲۱ یا ۲۰۲۲ اجرا خواهد شد. در حال حاضر اطلاعاتی که درباره این فاز داریم،‌ بسیار کمتر و مبهم‌تر از دو فاز قبلی است؛ اما می‌دانیم که این فاز شامل اضافه‌کردن حساب‌های اتر و قابلیت انتقال و برداشت، پیاده‌سازی انتقال‌ها در شاردهای متقاطع، فراخوان قراردادها، ساخت محیط‌هایی برای اجرای برنامه‌های مقیاس‌پذیر در بستر اتریوم 2.0 و واردکردن زنجیره اتریوم ۱.۰ در یکی از شاردهای اتریوم ۲.۰ برای پایان‌دادن به فعالیت مکانیزم اثبات کار است.

مانند هر برنامه دیگری،‌ اتریوم هم نیاز دارد که همواره به‌روزرسانی شود. به این معنی که بعد از اتمام فاز ۲، پروسه پیشرفت اتریوم به پایان نخواهد رسید و تحقیقات و توسعه بیشتری در انتظار اتریوم خواهد بود.

طبق برنامه از پیش‌ تعیین‌شده،‌ فاز صفر در سال ۲۰۲۰ اجرا می‌شود. پیش‌بینی می‌شود فاز ۱ در سال ۲۰۲۱ و فاز ۲ و به‌روزرسانی‌های بعد از این فاز در سال ۲۰۲۱ یا بعد از آن پیاده‌سازی شوند.

بعد از اجرای کامل اتریوم 2.0،‌ چه چیزی تغییر خواهد کرد؟

اتریوم 2.0 در درجه اول مقیاس‌پذیری،‌ توان عملیاتی و امنیت شبکه عمومی اتریوم را بهبود خواهد بخشید. اتریوم ۲.۰ به هیچ وجه داده‌های ثبت‌شده، سوابق تراکنش‌ها و مالکیت افراد بر اترهای شبکه اتریوم ۱.۰ را از بین نخواهد برد. بیکن چین که به نوعی ستون فقرات اتریوم ۲.۰ است،‌ به‌گونه‌ای طراحی شده است که قابلیت پیاده‌سازی روی اتریوم ۱.۰ را داشته باشد تا به این طریق پیوستگی داده‌ها حفظ شود. جوزف چو (Joseph Chow)، یکی از توسعه‌دهندگان این شبکه، مثال قابل‌فهمی در رابطه با تفاوت بین اتریوم ۱.۰ و اتریوم 2.0 مطرح کرده است. او اتریوم ۱.۰ را به یک جاده تک‌لاینه و اتریوم ۲.۰ را به یک بزرگراه تشبیه کرده است.

سرنوشت زنجیره فعلی اتریوم ۱.۰ چه خواهد بود؟

قرار است بلافاصله بعد از اجرای فاز ۱،‌ زنجیره اتریوم ۱.۰ به‌عنوان اولین شارد در اتریوم ۲.۰ ثبت شود. تا آن موقع، فعالیت اتریوم ۱.۰ با روال فعلی ادامه خواهد یافت و دستخوش پیشرفت‌هایی هم خواهد شد تا پیاده‌سازی آن به‌عنوان یک شارد از اتریوم 2.0 آسان‌تر شود.

فرایند اثبات سهام در اتریوم 2.0 چگونه است؟

همان طور که اشاره شد، در حال حاضر مکانیزم اجماعِ اتریوم، اثبات کار یا ماینینگ است. مکانیزم اجماع این ارز دیجیتال در نسخه دوم اثبات سهام خواهد بود. این تغییر باعث بهبود امنیت و مقیاس‌پذیری شبکه خواهد شد. اثبات سهام نوعی مکانیزم اجماع است که برای ادامه روند تولید بلاک‌ها در بلاک چین، به اعتبارسنج‌ها و اترهای سپرده‌گذاری شده متکی است. پیاده‌سازی این مکانیزم برای اجرای شاردینگ نیز ضروری است. اعتبارسنج‌ها افرادی هستند که توسط اعضای شبکه انتخاب شده‌اند و حداقل ۳۲ اتر در «قرارداد سپرده‌گذاری» (deposit contract) واریز کرده‌اند تا روند تولید بلاک‌ها در بلاک چین را ادامه دهند.

اتریوم 2.0 چیست؟ ؛ هر آنچه باید بدانید

اعتبارسنج‌ها دائما عوض می‌شوند و هر بار یک اعتبارسنج دیگر به‌صورت اتفاقی از استخر انتخاب می‌شود. اعتبارسنجِ انتخاب‌شده این شانس را دارد که بلاک بعدی را تولید کند. اگر اعتبارسنج بتواند با موفقیت بلاک را استخراج کند، به‌عنوان پاداش مقداری اتر دریافت خواهد کرد. در مقابل،‌ اگر اعتبارسنجی سعی کند در صحت بلاک‌ها خدشه وارد کند، مقداری از سپرده او کسر خواهد شد، به این معنی که او تمام یا بخشی از ۳۲ اتر خود را از دست خواهد داد.

امنیتی که این سازوکار فراهم می‌کند، بسیار بیشتر از سیستم ناامیدکننده‌ای است که برق زیادی برای استخراج تلف می‌کند. برخلاف مکانیزم اثبات انجام کار که هزینه برق زیادی دارد و برای اجرای آن نیاز به دستگاه‌های استخراج قدرتمندی است،‌ برای شرکت در فرایند اثبات سهام فقط به یک لپ‌تاپ معمولی نیاز است. حتی در برخی از نرم‌افزارها، فرایند به حدی ساده‌سازی‌شده است که بتوان با تلفن همراه هم در فرایند استخراج شرکت کرد. به این ترتیب افراد شرکت‌کننده در مکانیزم اثبات سهام بیشتر و شبکه غیرمتمرکزتر خواهد شد. این مکانیزم در فاز صفر اتریوم 2.0 پیاده‌سازی خواهد شد.

چگونه می‌توانم در شبکه اتریوم 2.0، اتر بخرم؟

هیچ راهی برای خرید اتر از شبکه اتریوم ۲.۰ وجود ندارد؛ چراکه قرار نیست با اتریوم 2.0 ارز دیجیتال جدیدی ایجاد شود. بنابراین همچنان مانند روال سابق می‌توان از صرافی‌ها اتر خریداری کرد. در عوض کاربران می‌توانند با واریز اتر در قرارداد سپرده‌گذاری، پاداش دریافت کنند. طبق برنامه‌ریزی‌های فعلی، قرار است این سپرده‌گذاری یک‌طرفه و غیرقابل برگشت باشد.

دو روش برای دارندگان اتر وجود دارد که بتوانند با مشارکت در سپرده‌گذاری، اتر به دست آورند. در روش اول،‌ دارنده اتر می‌تواند با سپرده‌گذاری ۳۲ اتر، خود تبدیل به یک اعتبارسنج شود. تبدیل‌شدن به نود اعتبارسنج به این معنی است که فرد موظف است بلاک‌ها را اعتبارسنجی و سازماندهی کند، در غیر این صورت جریمه خواهد شد.

شیوه دوم که جهت افرادی با مقدار اتر کمتر از ۳۲ عدد مناسب‌تر میباشد، پیوستن به یک استخر استخراج میباشد. هرکس با هر تعداد از کوین اتریوم قادر است وارد این استخرها شده و متناسب با سهم خود،‌ پاداش دریافت نماید.

چگونه می‌توانم یک اعتبارسنج در اتریوم 2.0 باشم؟

تغییر از مکانیزم اثبات کار به اثبات سهام، موقعیت فوق العاده جهت درآمدزایی در اختیار دارندگان اتر قرار خواهد داد. دارندگان اتر قادر هستند به‌عنوان اعتبارسنج در شبکه اتریوم فعالیت داشته باشند و با سپرده‌گذاری اترهای خود و تأیید اعتبار بلاک‌های نوین ، از این شبکه پاداش بدست بیاورند.

هر فرد قادر است با واریز کردن ۳۲ اتر، به یک اعتبارسنج در شبکه تبدیل گردد. این امر به دو شیوه قابل انجام میباشد. در شیوه اول، شخص قادر است نود اعتبارسنج خود را اجرا نموده و اترهای خود را در شبکه سپرده‌گذاری نماید. شیوه دوم، سپرده‌گذاری از طریق یک فراهم کننده خدمات سهام‌داری اتریوم میباشد. فراهم کنندگان این خدمات احتمالا چند هفته یا چند ماه قبل از راه‌اندازی اتریوم 2.0 وارد بازار خواهند شد. فعالیت این نهادها مشابه همان استخرهای استخراج در مکانیزم اجماع اثبات کار میباشد.

دریافت پاداش از سپرده‌گذاری در اتریوم ۲.۰ چگونه میباشد؟

هر سپرده‌گذار، جهت  پیشنهادِ ایجاد و تأیید بلاک بعدی در زنجیره، پاداش خواهد گرفت؛ به شرطی که بلاک‌های ایجاد شده مورد اعتبار باشند.

مقدار جوایز به شکل پویا و با توجه به شرایط شبکه در آن لحظه تعیین خواهد شد. نرخ صدور پاداش شبکه، تابعی از مقدار اتر سپرده‌گذاری گردیده و میانگین درصد اعتبارسنج‌های آنلاین میباشد. مقدار پاداش اعتبارسنجانی نیز که به شکل فردی فعالیت می‌کنند به میزان کل نودهای اعتبارسنج و هنگام اجرا شدن یک نود اعتبارسنج بستگی دارد.

پاداش منهای جریمه هر اعتبارسنج در پایان هر دوره که معادل ۳۸۴ ثانیه یا ۶.۵ دقیقه میباشد، به کیف پول وی واریز میگردد. در نتیجه امکان دارد پاداشی که انتظار دریافت آن را دارید، با پاداشی که دریافت خواهید کرد متفاوت باشد.

سپرده‌گذاری و اعتبارسنجی در اتریوم 2.0 چه ریسک‌هایی به همراه دارد؟

مزیت اعتبارسنجی در شبکه اتریوم، دریافت پاداش میباشد. ولی این مشارکت، معایب و ریسک‌هایی را نیز به همراه خواهد داشت. امکان دارد اترهایی را که در شبکه سپرده‌گذاری نموده اید از دست بدهید. البته با کمی دقت، قادر هستید از این اتفاقات جلوگیری نمایید.

اتریوم 2.0 چیست؟ ؛ هر آنچه باید بدانید

یکی از مواردی که قادر است موجب از دست رفتن سرمایه اعتبارسنج‌ها گردد، آفلاین بودن در هنگامی است که توسط شبکه جهت تأیید بلاک‌ها انتخاب شده است. این رویداد،‌ مجازات سبکی به همراه خواهد داشت؛ این جریمه تقریبا معادل با پاداشی میباشد که قرار بود اعتبارسنج جهت تأیید بلاک بدست بیاورد. اگر مدت زمان آفلاین بودن،‌ حداکثر به اندازه ۵۰ درصد از زمان موردنظر باشد، اعتبارسنج جریمه نمیشود.

یکی دیگر از مواردی که قادر سات موجب جریمه شود، انتشار اطلاعات متناقض و مغایر در بلاک چین میباشد. این مورد مجازات خیلی سنگین‌تری در بر خواهد داشت. اعتبارسنج علاوه بر اینکه از شبکه اخراج میگردد، مقداری از سپرده خود را نیز به عنوان جریمه میدهد. این مقدار متغیر میباشد و قادر سات حداقل یک اتر و حداکثر کل مبلغ سپرده‌گذاری شده باشد.

اعتبارسنجان به سهولت قادرند از عواملی که موجب این جریمه سنگین خواهد شد ، پرهیز نمایند. این مجازات به طور معمول تنها هنگامی رخ می‌دهد که یک اعتبارسنج به شکل عامدانه و از روی بدخواهی، قصد بوجود آوردن خلل در فعالیت شبکه را داشته باشد.

چگونه جهت تأیید یک بلاک در بیکن چین انتخاب خواهم شد؟

پس از اینکه ۳۲ اتر در قرارداد سپرده‌گذاری واریز نمودید و اعتبارسنج شما فعال گردید، بیکن چین هرازگاهی وظایفی به شما محول خواهد نمود. از اعتبارسنج‌ها درخواست خواهد شد که هر ۶.۵ دقیقه یک مرتبه، بلاک‌های بیکن چین را تأیید نماید. همچنین اعتبارسنج‌ها به شکل دوره‌ای و اتفاقی از بین کل اعتبارسنج‌های دیگر انتخاب خواهند شد تا بلاک‌های تازه را تولید نمایند.

چنانچه ۱۰۰,۰۰۰ اعتبارسنج در شبکه وجود داشته باشد،‌ هر اعتبارسنج به شکل میانگین در هر دو هفته یک مرتبه وظیفه تولید بلاک را بر عهده خواهد داشت. همه‌ی این اتفاقات به شکل خودکار و تماماً بوسیله نرم‌افزار اعتبارسنجی انجام خواهد شد.

جهت آغاز فعالیت بیکن چین، چند اتر باید سپرده‌گذاری شود؟

جهت راه‌اندازی بیکن چین حداقل ۱۶,۳۸۴ اعتبارسنج لازم میباشد که این عدد معادل با ۵۲۴,۲۸۸ اتریوم میباشد. تا هنگامی که بیکن چین به آستانه آغاز فعالیت  نرسد، پاداش‌های سپرده‌گذاری توزیع نخواهند شد.

بر سر کوین‌های اتر که اکنون در دست کاربران است چه خواهد آمد؟

چنانچه در حال حاضر اتریوم دارید، نیاز نیست کار بخصوصی صورت دهید. فعلا این کوین‌ها در اتریوم ۱.۰ قابل استفاده میباشند و هنگامی که اتریوم ۱.۰ به یک شارد از اتریوم 2.0  تبدیل شد، باز هم این کوین‌ها معتبر خواهند بود و جهت استفاده از آن‌ها نیاز به هیچ اقدام بخصوصی از طرف کاربر نیست.

ولی اگر قصثد دارید با کوین‌های اتریوم‌ خود در فرایند اثبات سهام شرکت داشته باشید، قادرید با واریز اترهای خود در قرارداد سپرده‌گذاری بیکن چین در اتریوم ۱.۰،‌ به یک اعتبارسنج در شبکه اتریوم ۲.۰ تبدیل گردید. توجه داشته باشید که در حال حاضر این فرایند غیرقابل بازگشت میباشد. در طول مدت اجرای فاز صفر قادر نیستید اتریوم‌های خود را از قرارداد سپرده خارج نمایید.

اعتبارسنج‌ها جهت بازپس‌گیری کوین‌های اتر باید تا هنگام راه‌اندازی فاز ۲ منتظر بمانند؛ پس از راه‌اندازی این فاز قادر هستند اتریوم و پاداش آن را برداشت نمایند. اتریوم و پاداش برداشت‌ شده در شبکه اتریوم 2.0 قابل بهره خواهد بود.

چه افرادی اتریوم ۲.۰ را توسعه می‌دهند؟

صدها توسعه‌دهنده در این پروژه مشارکت خواهند داشت. این فعالیت بوسیله تیم تحقیقاتی بنیاد اتریوم هدایت و هماهنگ خواهد شد؛ ولی تیم‌های توسعه و پیاده‌سازی زیادی نیز به روند اجرای پروژه کمک خواهند کرد. هفت تیم مختلف در حال ساخت رابط‌های کاربری اتریوم 2.0 در زبان‌های برنامه‌نویسی متنوع میباشند تا برای کاربردهای مختلف قابل استفاده واقع شود.

اتریوم 2.0 چیست؟ ؛ هر آنچه باید بدانید

ویتالیک بوترین، فرایند توسعه اتریوم را به اتریوم 2.0 محدود تلقی نمیکند. او اخیراً‌ در توییتی نظر شخصی خود را در خصوص توسعه اتریوم در ۵ الی ۱۰ سال آینده اعلام کرد. به نظر میاید فرایند توسعه و پیشرفت اتریوم تا سال‌ها ادامه خواهد داشت و این پلتفرم به پیشرفت و بزرگ شدن ادامه خواهد داد​.

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *