به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

هر آنچه باید قبل از پیوستن به یک استخر استخراج بدانید

هر آنچه باید قبل از پیوستن به یک استخر استخراج بدانید

از کجا می توانید بیت کوین و اتریوم استخراج نمایید ؟ طی این نوشته به نکاتی درخصوص استخر استخراج و آنچه پیش از پیوستن به یکی از آنها باید بررسی کنید، اشاره خواهیم نمود.

صنعت استخراج

طی چند ماه اخیر، استخراج کنندگان ارز رمزنگاری در سراسر جهان خیلی فعال بوده اند و این را می توان از رشد نرخ هش و افزایش همزمان نرخ ارزهای رمزنگاری دریافت. قیمت اتریوم در آغاز سال جاری در سطح 130 دلار بود، ولی در حال حاضر به بالای سطح 500 دلار دست یافته است. قیمت بیت کوین، پادشاه ارزهای دیجیتال، نیز 10000 دلار رشد را تجربه کرده و در حال حاضر این ارز در بالای سطح 19000 دلار معامله میگردد.

لذا ، کاربران چگونه قادر هستند وارد این صنعت شوند؟ واضح است که استخراج انفرادی دیگر شیوه خوبی جهت کسب درآمد نمیباشد. زیرا بلاک چین برای بیت کوین، اتریوم و آلت کوین های بزرگ به شکلی طراحی شده که سختی پیدا کردن بلاک ها به شکل مداوم افزایش می یابد، به این معنی که یک جفت کارت GPU جهت تولید یک بلاک به اندازه کافی پرقدرت نخواهد بود.

هر آنچه باید قبل از پیوستن به یک استخر استخراج بدانید

موضوع ریگ استخراج و قدرت کافی آن برای استخراج اتریوم نمیباشد، بلکه این امر از لحاظ ریاضی امکان پذیر نیست. یک ریگ قادر است چندین ماه به دنبال یک بلاک باشد. زمانی که صحبت از استخراج بیت کوین با دستگاه های اسیک به میان می آید، این زمان حتی طولانی تر هم میشود. به علت هزینه های بالای تجهیزات و برق ، ورشکستگی در استخراج انفرادیهمیشه خطر بزرگی میباشد. محاسبه زمان پیدا کردن بلاک ساده است: کل نرخ هش اتریوم را بر نرخ هش خود تقسیم نمایید، تعداد ثانیه هایی که به شکل میانگین برای پیدا کردن یک بلاک نیاز دارید، بدست خواهید آورد.

لذا منطقی به نظر می رسد که استخراج کنندگان به استخرهای استخراج اضافه شوند، زیرا حتی شرکت هایی که در زمینه استخراج فعالیت ندارند آغاز به راه اندازی چنین استخر هایی نموده اند. به عنوان نمونه، صرافی بایننس اخیرا استخر استخراج اتریوم خود را راه اندازی نموده است.

پیش از پیوستن به یک استخر استخراج چه چیزهایی باید بدانید

استخر استخراج سروری میباشد که قدرت محاسبه شرکت کنندگان متصل به آن را به صورت یکپارچه درمیاورد. استخراج کنندگان از راه اینترنت به استخر اضافه میشوند و ظرفیت سخت افزار خود را دوباره به استخر اختصاص می دهند. آنها به شکل مشترک راه حل های ریاضی را جهت یافتن بلاک های یک ارز رمزنگاری بخصوص انجام می دهند. زمانی که استخر یک بلاک را پیدا می کند، این استخر اجماع دیگر شرکت کنندگان در شبکه را بدست می آورد و پاداش دریافت مینماید. این پاداش متناسب با نرخ هش فراهم شده در میان تمام اعضای استخر تقسیم خواهد شد.

پیش از انتخاب استخر استخراج ، دانستن اندازه آن حائز اهمیت است. وقتی یک استخر بزرگ می شود، احتمال پیدا کردن یک بلاک بیشتر خواهد شد. ولی هر چه افراد بیشتری به استخر اضافه شوند، سود هر یک از شرکت کنندگان کمتر خواهد شد. این مانند یک شمشیر دو لبه است: پرداخت های کمتر اما دائمی یا پرداخت های بیشتر، اما نه همیشگی.

پیش از ملحق شدن به استخر استخراج ، کاربران باید در خصوص حداقل پرداخت، اطلاعات بدست بیاورند. حداقل پرداخت، حداقل اندازه ارز رمزنگاری میباشد که پیش از ارسال به کیف پول کاربران باید استخراج گردد. اگر مقدار حداقل پرداخت بالا باشد، کاربر پیش از دریافت درآمد باید یک مدت طولانی در استخر مشارکت داشته باشد.

نکته مهم دیگری که باید لحاظ گردد این میباشد که پیوستن به استخر استخراج رایگان نخواهد بود. کاربران باید درصد معینی از درآمد خود را برای مشارکت در نظر بگیرند. اغلب چنین کارمزدی از 1 تا 3 درصد متغیر میباشد. به شکل کلی، پیوستن به استخرها به دانش و سرمایه گذاری فراوانی نیاز ندارد و چنانچه کاربر قبل یک ریگ استخراج را تهیه کرده باشد، تشخیص این که کدام استخر را انتخاب نماید کار بسیار سختی نخواهد بود.

پیش از انتخاب یک استخر استخراج به این نکات توجه کنید

در اینجا مواردی میباشند که باید در زمان انتخاب استخر استخراج (صرف نظر از ارز رمزنگاری استخراج شده) مد نظر قرار بدهید:

  • تعداد شرکت کنندگان در استخر که بر درآمد افراد تاثیرگذار هستند.
  • پینگ تایم یا تاخیر زمانی که به سبب زمان بر بودن انتقال اطلاعات از کامپیوتر کاربر به استخر رخ میدهد. پینگ تایم به فاصله منطقه ای وابسته است. هر چه پینگ کمتر باشد، تاخیر زمانی کمتر و اطلاعات سریع تر انتقال داده می شوند. پینگ بالا مناسب نمیباشد، چون بین تغییرات بلاک در شبکه های ارز رمزنگاری مکث هایی وجود دارد و با پینگ بالا، رایانه کاربر مقادیر مربوط به بلاک پیشین را مرور و آن را استخراج خواهد نمود. معمولا یک پینگ مطلوب تا حد 10 میلی ثانیه میباشد.
  • اندازه حداقل پرداخت سود که نباید خیلی فراوان باشد،در غیر این صورت امکان دارد پرداخت تا مدت زمان طولانی انجام نگردد.
  • استخر استخراج های فراوانی وجود دارند که کلاهبردار میباشند یا قسمت زیادی از درآمد را برای خودشان بر می دارند. کاربران باید پیش از ملحق شدن به استخر استخراج ، در خصوص اعتبار آن اطلاعات بدست بیاورند.

پس از ساخت یک ریگ استخراج، نوبت به انتخاب استخر استخراج خواهد رسید. البته، بیشتر استخرها بیت کوین یا اتریوم استخراج مینمایند. در زیر لیستی از محبوب ترین استخرهایی که این دو ارز رمزنگاری را استخراج می کنند، جمع شده است. برای بیت کوین، تقریبا تمام استخرهای اصلی در چین مستقر میباشند. این تعجب آور نیست، چراکه بیشترین سخت افزارهای استخراج بیت کوین در داخل این کشور مشغول فعالیت میباشند.

هر آنچه باید قبل از پیوستن به یک استخر استخراج بدانید

استخر استخراج F2Pool در سال 2013 میلادی تاسیس گردید. F2Pool یکی از کهن ترین استخرهای چینی بوده و  انتخاب نخست استخراج کنندگان بیت کوین میباشد. این استخر استخراج حدودا یک پنجم از مجموع تعداد بیت کوین های استخراج شده را  متشکل میشود. استخر F2Pool از مدل پرداخت به ازای هر سهم  (+ PPS) استفاده می کند که در آن صرف نظر از بلاک های پیدا شده، استخراج کننده به مقدار سهم پذیرفته شده بوسیله استخر پاداش می گیرد. این استخر با در نظر گرفتن سختی شبکه، پاداش، زمان بلاک و توان خود استخر، هزینه هر سهم را به شکل مستقل مشخص می کند.

استخر استخراج F2Pool علاوه بر بیت کوین بیشتر از 40 ارز دیگر را نیز استخراج می کند. بسته به ارز، کارمزد بین 1 تا 5 درصد میباشد. در خصوص بیت کوین، این استخر 2.5 درصد از پاداش ها را  به عنوان کارمزد دریافت خواهد کرد و پرداخت ها یک بار در روز صورت میگیرند. کاربران باید ظرف مدت 90 روز پول جمع شده را برداشت نمایند، در غیر این صورت، استخر آنها را جهت توسعه خدمات نزد خود نگه می دارد.

استخر Poolin

استخر استخراج Poolin متعلق به شرکت مادر Blockin میباشد که در سال 2017 میلادی راه اندازی گردید. این استخر در میان استخراج کنندگان بیت کوین محبوب میباشد. Poolin ارزهای خیلی اندکی جهت انتخاب فراهم میکند: اتریوم، بیت کوین کش، بیت کوین اس وی، لایت کوین و غیره. کارمزدها ثابت نمیباشند و جهت هر ارز رمزنگاری به شکل جداگانه تنظیم شده اند. کارمزد بیت کوین 2.5 درصد میباشد.

مدل پرداخت به ارز انتخاب شده وابسته است: پرداخت به ازای هر سهم(PPS) یا پرداخت کامل به ازای هر سهم (FPPS). طبق مدل دوم، این استخر کارمزد تراکنش ها را نیز میان استخراج کنندگان توزیع مینماید که این رقم 10 تا 20 درصد به درآمد آنهااضافه میکند.از این شیوه جهت پرداخت پاداش استخراج بیت کوین استفاده میگردد.

یک قابلیت قابل توجه این که استخر استخراج Poolin امکان استخراج بواسطه دستگاه های اسیک و GPU های شرکت های انویدیا و ای ام دی را فراهم می کند. تیم توسعه آن جهت اطمینان از پایداری سرویس، هر دو هفته به شکل منظم نرم افزار را به روز رسانی میکنند.

استخر BTC.com

استخر BTC.com یکی از عظیم ترنی استخرهای بین المللی استخراج ارز رمزنگاری است. شرکت بیت مین ،تولید کننده مشهور تجهیزات استخراج ، این استخر را مدیریت می کند. شرکت بیت مین تولید کننده دستگاه های استخراج اسیک با نام تجاری آنتماینر است. این استخر مستقر در چین در سال 2013 میلادی راه اندازی شد.

استخر استخراج BTC.com کارمزد برای هر بلاک استخراج شده را 4 درصد تعیین کرده است. علاوه بر بیت کوین، می توان برخی از ارزهای رمزنگاری دیگر، از جمله بیت کوین کش و لایت کوین را از طریق این استخر استخراج کرد. نمایندگان استخر سوابق درآمد کاربران خود را ثبت می کنند.

استخر AntPool

استخر استخراج  AntPool یک پروژه چینی است که در سال 2014 میلادی راه اندازی شد. شرکت بیت مین نیز این استخر را مدیریت می کند. در این استخر علاوه بر بیت کوین، می توان هفت ارز دیگر، از جمله ارزهای دارای حریم خصوصی دش و مونرو، را استخراج کرد.

پرداخت ها به صورت روزانه انجام می شوند. این استخر کارمزدهای پایینی دارد و کارمزد برخی پرداخت ها صفر است. استخر استخراج AntPool پرداخت ها را عمدتا با استفاده از روش استاندارد “پرداخت به ازای آخرین تعداد سهام (PPLNS) انجام می دهد. در این روش تنها پس از استخراج و یافتن بلاک توسط استخر، به استخراج کنندگان پاداش داده می شود.

با این روش پرداخت ثابتی برای سهم وجود ندارد و مسئله اصلی سرعت پیدا کردن یک بلاک است. هنگامی که یک استخر از روش PPLNS استفاده می کند، پرداخت از طریق “تغییرات زمانی” بین جستجوی دو بلاک انجام می شود. این بدان معنی است که اگر بلاک برای مدت طولانی پیدا نشود، پرداخت به تدریج افزایش می یابد.

ویژگی بارز استخر AntPool توانایی کار در حالت “انفرادی” (اما نه به معنای لغوی آن) است. این استخر امکان استخراج انفرادی را با تلاش های مشترک فراهم می کند؛ یعنی پاداش بلاک به کاربری داده می شود که ریگ استخراج وی توانسته آن بلاک را پیدا کند.

استخر SparkPool

استخر استخراج  SparkPool در چین مستقر است و در ژانویه سال 2018 میلادی راه اندازی شد. شش ماه بعد از راه اندازی، این استخر وارد فهرست استخرهای پیشگام در استخراج اتریوم شد. بعلاوه، استخر SparkPool امکان استخراج ارزهایی مانند نروس نتورک، گرین و بیم را فراهم می کند.

استخراج با استفاده از الگوریتم Ethash انجام می شود. این استخر از روش PPS برای پرداخت ها استفاده می کند. پرداخت ها هر روز و براساس زمان استاندارد سنگاپور انجام می شود و حداقل مبلغ پرداختی 0.1 اتریوم است. در بیست و هشتم هر ماه، اگر موجودی بیش از 0.0105 اتریوم باشد، وجوه به طور خودکار و با کارمزد 1 درصد برداشت می شوند.

ثبت نام در استخر استخراج SparkPool اختیاری است. کاربران می توانند به صورت ناشناس استخراج کنند، اما در این حالت همه عملکردهای استخر در دسترس نخواهند بود.

استخر Ethermine

استخر استخراج Ethermine یک استخر 4 ساله چینی است که فقط از چهار ارز پشتیبانی می کند: اتریوم، بیت کوین، بیت کوین اس وی و بیت کوین کش. به هر حال، این استخر در میان استخراج کنندگان اتریوم بسیار محبوب است.

اطلاعات زیادی برای کاربران غیر چینی در دسترس نیست، اما کارمزد این استخر 2 درصد است. حداقل مبلغ پرداختی به ارز بستگی دارد، اما کاربران هفته ای یک بار می توانند مبلغی را که کمتر از حداقل پرداخت باشد، درخواست کنند.در غیر این صورت، پرداخت ها به طور خودکار هر روز یک بار انجام می شوند.

استخر Nanopool

استخر استخراج  Nanopool مختص ارزهایی است که عمدتا با استفاده از کارت های GPU استخراج می شوند. در حال حاضر این استخر امکان استخراج ارزهای اتریوم، زیکش، اتریوم کلاسیک، مونرو، راون کوین و پاسکال را فراهم می کند. این استخر با توزیع متناسب قدرت بین کاربران به آنها اجازه می دهد تا دو ارز رمزنگاری مختلف را به طور همزمان استخراج کنند. مانند همه استخرهای استخراج، استخر Nanopool نیز کارمزد دارد که آن را براساس درآمد کاربران خود دریافت می کند. روش پرداخت این استخر PPLNS است.

برداشت اتریوم از حساب استخراج کننده و انتقال آن به کیف پول وی در استخر Nanopool به صورت خودکار و با رسیدن حداقل پرداخت به 0.05 اتریوم انجام می شود.

استخر استخراج Nanopool  برنامه پرداخت مشخصی ندارد، اما پرداخت ها در چند مرحله در طول روز انجام می شوند. به محض این که موجودی حساب استخراج کننده از حداقل مقدار تعیین شده بیشتر شود، پرداخت در دور بعدی انجام خواهد شد.

آیا استخراج کنیم یا نه؟

هنگام انتخاب یک استخر استخراج ، کاربر باید به فهرست ارزهای موجود توجه کند تا مطمئن شود که ارزهای مورد نظر وی در فهرست آن استخر قرار دارند. همچنین، به مدل پرداخت و کارمزد استخر باید توجه کرد، زیرا استخری که کمترین کارمزد را می گیرد و هزینه تراکنش ها را پرداخت می کند، در اولویت است. مسئله دیگر نزدیکی سرورهای استخر است؛ هر چه سرور نزدیک تر باشد، روند استخراج پایدارتر خواهد بود.

به طور کلی، می توان گفت که هر ارزی را که کاربر انتخاب کند، بعید است که در هنگام استفاده از استخر استخراج ضرر کند. به گفته چان ونگ، از بنیانگذاران F2Pool، کل صنعت استخراج در حال پیشرفت است:

دقیقا مانند سال گذشته، استخراج بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری در حال رشد است. به لطف دیفای، در چند ماه گذشته دوره ای با نرخ بالای کارمزد تراکنش ها در شبکه اتریوم وجود داشته که همین منجر به درآمد غیر معمول استخراج اتریوم شده است. مردم برای استخراج اتریوم به خرید تجهیزات استخراج روی آوردند. اخیرا با کاهش درآمد استخراج، اشتیاق استخراج کنندگان برای مشارکت در استخراج اتریوم کمتر شده است. اما افزایش سریع قیمت بیت کوین و سایر ارزها باعث سودآوری بیشتر استخراج شده و هم اکنون افراد زیادی مایل به شرکت در فرایند استخراج هستند.

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *