به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

کومودو (Komodo) چیست؟ هر آنچه باید بدانید

کومودو (Komodo) چیست؟ هر آنچه باید بدانید

کومودو (Komodo) یک ارز دیجیتال و شبکه بر پایه بلاک چین میباشد که هدف آن ارائه دادن امنیت بیشتر و حریم خصوصی مناسب تر نسبت به ارزهای دیجیتال نسل نخست مثل بیت کوین میباشد. بسترهای نرم‌افزاری کومو دو بر پایه فناوری‌ای به اسم اثبات دانایی صفر عمل میکنند.

قریب به ۱۲ سال از هنگامی که ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را به جهان عرضه کرد می‌گذرد. از آن دوران تا امروز، بازار ارزهای دیجیتال رونق زیادی داشته است و هر روز شاهد عرضه شدن یا معرفی ارز تازه ای هستیم. بعضی از این ارزها صرفاً کلون‌های بیت کوین میباشند و با تقلید از آن جلو میایند، ولی با این وجود بعضی دیگر، گوشه ‌بازارها و کاربردهای بخصوصی را شناسایی نموده و با توجه به همان نیازها ایجاد میشوند. طی این نوشته با کمک مقاله‌ای از کوین‌ساترا (Coin‌Sutra)، اطلاعاتی دقیق درخصوص یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال تازه وارد یعنی ارز دیجیتال کومودو با نشان اختصاری KMD برای شما فراهم کرده ایم

بر اساس اطلاعات کوین مارکت کپ، هزاران ارز دیجیتال در بازار وجود دارند که معامله‌گران با آنها معاملاتشان را صورت میدهند. فوق‌العاده نیست؟ تعداد فراوانی ارز دیجیتال در بازار موجود است که می‌توانید از بین آنها هر کدام را که به نظرتان مناسب تر است انتخاب نمایید. با این وجود، این جمله معروف را همواره به خاطر داشته باشید:

هر چه گزینه‌ها بیشتر باشند، انتخاب دشوار تر و گیج‌کننده‌تر خواهد بود.

دقیقاً به همین صورت است. جهت انتخاب یک ارز دیجیتال مناسب از میان هزاران ارز متنوع، پرسش‌های فراوانی به ذهنمان خطور خواهد کرد و موجب سردرگمی خواهد شد:

 • در کدام ارز باید سرمایه‌گذاری داشته باشم؟
 • کدام ارز به شکل جدی در تلاش میباشد تا مشکلی را حل نماید؟
 • کدام یک از ارزهای تازه گزینه بهتری میباشند؟
 • کدام یک از این ارزها کلاهبرداری هستند؟
 • چطور باید با این کوین‌ها آغاز به فعالیت کنم؟
 • کجا باید آنها را نگهداری کنم؟

جهت رفع این سردرگمی‌ها، طی این مقاله با زرین اکسچنج همراه باشید و به صورت کامل با رمزارز کومودو آشنا شوید تا بهتر و با سهولت درخصوص کار کردن با این ارز دیجیتال تصمیم‌گیری نمایید.

کومودو چیست؟

همان گونه که ذکر کردیم، کومودو یک ارز دیجیتال با شعارهای امنیت و حریم خصوصی میباشد. کو‌مودو را می‌توان به گونه ای «قسمت دوم» انقلاب ارزهای دیجیتال خواند. پلتفرم بلاک چینی کومودو، از ارز دیجیتال متن‌باز کو مودو جهت انجام تراکنش‌های واضح، ناشناس، محرمانه و تعویض‌پذیر استفاده دارد. این پلتفرم با استفاده از بلاک چین بیت کوین، از طریق پروتکل اثبات کار با تأخیر (dPoW)، امنیت بسیار بالایی جهت انجام تراکنش‌ها فراهم میکند. (درخصوص این پروتکل در قسمت بعد توضیح خواهیم داد.)

کومودو (Komodo) چیست؟ هر آنچه باید بدانید

ارز دیجیتال کومودو در زمان کوتاه موفق شد جای خود را در بین ۵۰ ارز برتر از لحاظ ارزش بازار پیدا کند و در عرضِ شش ماه نرخ آن بیشتر از ۲,۲۰۰ درصد افزایش را تجربه کرد. البته در حال حاضر با نرخ ۰.۵۶ دلار در رتبه ۱۲۹ بازار قرار گرفته است.

پلتفرم کو مودو از سه راه به توسعه و شکوفایی حوزه ارز دیجیتال کمک خواهد داشت:

 • با فراهم کردن امنیت به بلاک چین‌های شخص ثالث
 • با ارائه قابلیت های حفظ حریم خصوصی به اپلیکیشن‌ها جهت تقویت آنها
 • با فراهم کردن ابزارهایی جهت دستیابی به ثبات قیمت در سرویس‌های پرداخت همتابه‌همتا.

ارز کومودو ارز رسمی اکوسیستم سوپرنت (SuperNET) هم میباشد. (درخصوص سوپرنت هم در قسمت بعد توضیح خواهیم داد.)

پلتفرم کومودو چه ویژگی‌هایی دارد؟

جهت درک پلتفرم کومودو در آغاز باید درخصوص زی کش، پروتکل اثبات کار با تأخیر و اکوسیستم سوپرنت اطلاعاتی در اختیار داشته باشید:

زی کش

زی کش یک پروژه ارز دیجیتال باز میباشد که از پروتکل zk-SNARK استفاده دارد که نوعی پروتکل رمزنگاری نوین با اثبات دانایی صفر میباشد و حفظ حریم خصوصی، ناشناس‌بودن و تعویض‌پذیری هر ارز دیجیتال را تضمین خواهد کرد. کومودو از همین پروتکل جهت انجام تراکنش‌های خصوصی و ناشناس بهرمند میشود.

اثبات انجام کار با تأخیر

این پروتکل نوین را توسعه‌دهندگان کومودو ایجاد کرده‌اند. در حقیقت همان مکانیسم اجماع است که از پروتکل اثبات کار (درست مثل بیت کوین) استفاده می‌کند، با این فرق که مکانیسم دیگری هم دارد که بلاک ‌ها را در بلاک چین اعتبارسنجی خواهد کرد و اطمینان می‌یابد که ویرایش نشده‌اند. به این صورت یک لایه امنیتی دوم به تراکنش‌هاافزوده میگردند.

۶۴ نود که از پیش تعیین شده‌اند این اعتبارسنجی را صورت میدهند و احتمال خطر ویرایش شدن بلاک‌ها را از بین می‌برند. بذا اگر مهاجمانی قصد داشته باشند تاریخچه تراکنش کومودو را ویرایش کنند، در آغاز باید بلاک چین بیت کوین را ویرایش کنند که می‌دانیم امری دور از واقعیت میباشد. اگر قصد دارید وایت پیپر آن را بخوانید در این لینک آن را پیدا خواهید کرد.

کومودو (Komodo) چیست؟ هر آنچه باید بدانید

سوپرنت

سوپرنت یک سازمان غیرمتمرکز میباشد که ابزارهای غیرمتمرکز و متن‌باز را برای این ارز دیجیتال فراهم میکند. از قبیل این ابزارها می‌توان به کیف پول‌های چند کاربردی که از چندین کوین پشتیبانی دارند، صرافی‌های غیرمتمرکز و ابزارهایی جهت ساخت ثبات قیمت اشاره نمود. بعضی از این ابزارها را در ادامه لیست کرده‌ایم:

بارتردکس

بارتردکس (BarterDex) یک صرافی غیرمتمرکز میباشد که تیم کومودو توسعه آن را بر عهده داشته اند. این صرافی از فناوری نوین مبادلات اتمی (Atomic Swaps) بهرمند است و به همین سبب است که ما آن را یک گام جلوتر از دیگر صرافی‌های غیرمتمرکز می‌دانیم. دیگر صرافی‌های غیرمتمرکز از توکن‌های پروکسی (proxy token) جهت بوجود آوردن امکان مبادله روی پلتفرم‌هایشان استفاده می‌کنند، ولی بارتردکس با کمک مبادلات اتمی این معضل را حل می‌کند.

همچنین ، تقریباً در همه صرافی‌های غیرمتمرکز، جهت مبادله ارزها لازم میباشد اندکی بیت کوین به‌عنوان وجه تضمین در اختیار باشد. چراکه بیشتر این صرافی‌ها امکان هماهنگی سفارش و تسویه را به صورت غیرمتمرکز فراهم نمی‌کنند. در حالی ‌که در بارتردکس چنین قوانینی وجود ندارد.

بارتردکس تا امروز بیشتر از ۵۰ هزار مبادله اتمی را صورت داده و بیشتر از ۸۰ ارز دیجیتال با این صرافی غیرمتمرکز ادغام شده‌اند.

کاربران هم اکنون از نسخه GUI این صرافی که رابط کاربری آن چندان مناسب و آسان نمیباشد استفاده می‌کنند، ولی به‌زودی قرار است نسخه نوین این صرافی با رابط کاربری بسیار عالی منتشر گردد که استفاده از آن خیلی آسان‌تر میباشد.

dICO

همان‌ گونه که از اسم آن مشخص است، dICO یا «decentralized initial coin offering» همان عرضه نخستن سکه (ICO) میباشد که پلتفرم کومودو امکان برگزاری آن را به صورت غیرمتمرکز فراهم می‌کند. dICO از بارتردکس و فناوری مبادلات اتمی جهت توزیع و صدور توکن‌ها / کوین‌ها به صورت کاملاً غیرمتمرکز و ناشناس استفاده می‌کند.

تیم کومودو سعی دارد این ویژگی را کاربرپسندتر بکند تا خیلی از عرضه‌های نخستین را بتوان با این مدل صورت داد. مدل جالبی است؛ از یک سو تا امروز هیچ‌کس به این مسئله توجه نکرده است و از طرف دیگر، با توجه به ممنوعیت‌ها و قوانینی که روی عرضه‌های نخستین پیاده می‌شود، وجود چنین قابلیتی ضروری به نظر می‌رسد.

جامبلر

جامبلر یک «کوین میکسر» غیرمتمرکز میباشد که قادر است هویت شما را پنهان نماید. جامبلر از میکسرهای متمرکز بهتر است، چراکه با بهره از اثبات دانایی صفر، محرمانگی کامل را جهت هویت افراد فراهم خواهد کرد و با ۰.۳% کارمزد، در مقایسه با دیگر خدمات و سرویس‌ها حقیقتا ارزان‌ قیمت میباشد. جهت استفاده از این قابلیت جامبلر، باید کیف پول آگاما در اختیار داشته باشید.

پیرچین

پلتفرم کومودو به پروژه‌های مختلف اجازه میدهد بلاک چین مخصوص خودشان را که البته به کو مودو وابسته میباشد ایجاد نمایند. وابستگی این بلاک چین‌ها به این معنا نمیباشد که آنها محدود به بلاک چین کو مودو میباشند. چنین بلاک چین‌هایی در این اکوسیستم پیر چین (peerchain) نامیده میگردند. این بلاک چین‌ها اگر علاقه داشته باشند قادر هستند قابلیت هایی را از ارتقاهای آینده کو مودو به ارث ببرند یا نبرند؛ ولی این مسئله وابستگی‌شان را به پلتفرم کومودو خدشه‌دار نخاهد کرد.

تیم کومودو به صورت مداوم جهت پیشرفت و بهبود تمام این حوزه ها فعالیت می‌کند. صحیح است که این راه‌حل‌ها هنوز کامل نمیباشند ، ولی به شما یادآوری خواهند کرد که کو مودو همچنان در راه پیشرفت قرار گرفته است و اگر وقفه‌ها یا معضلاتی  وجود دارند، به این سبب است که این زمینه هنوز مثل سرزمینی ناشناخته میباشد. با این وجود جهت کلی مسیر خوب و مثبت به نظر میاید و کو مودو روبه‌جلو حرکت خواهد کرد.

تیم کومودو

تا حدودی تمام اعضای تیم کومودو برای حفاظت از حریم خصوصی اهمیت زیادی قائل هستند و بنابراین از اسامی و عناوین مستعار استفاده می‌کنند. JL777، توسعه ‌دهنده اصلی و CA333، مدیر اصلی فناور کو مودو، چند نمونه از این اسامی مستعار میباشند. این موضوع موجب می‌شود که خیلی از افراد تصور کنند که این پروژه مشکوک و مبهم میباشد، درحالی‌که این گونه نیست.

عرضه کل ثابت کومودو

موجودی کل کومودو جهت عرضه، ۲۰۰ میلیون سکه و ثابت میباشد. ۱۰۰ میلیونِ آن را از پیش استخراج کرده و در عرضه نخست این پروژه فروختند. البته از این ۱۰۰ میلیون، ۹۰ میلیون را در میان سرمایه‌گذاران تقسیم کردند و ۱۰ میلیون مانده را جهت توسعه و پیشرفت این پلتفرم در آینده و هزینه‌های بازاریابی آن کنار گذاشته اند.

زمان عرضه اولیه کو‌مودو از ۱۵ اکتبر ۲۰۱۶ تا ۲۰ نوامبر ۲۰۱۶ به طول انجامید. در طی این عرضه نخستین تقریبا ۲,۶۳۹ بیت کوین بدست آمد.

۱۰۰ میلیون سکه استخراج‌ نشده را می‌توان با بهره از الگوریتم اجماع اثبات کار استخراج نمود.

برآورد تیم کومودو این بود که مجموع ۲۰۰ میلیون سکه در عرض حدودا ۱۴ سال استخراج گردد. هولدرهایی که کو مودو را نگهداری میکنند و آدرس کیف پول کومودوی آنها با حرف R آغاز میگردد، ۵% نرخ درصدی سالانه (APR) سود بدست میاورند تا هنگامی که کل این ۲۰۰ میلیون سکه استخراج گردد.

ارزش بازار کومودو

براساسِ اطلاعات کوین مارکت کپ، مجموع موجودی در گردش کومودو 123 میلیون KMD میباشد و قیمت کنونی هر واحد 0.55 دلار میباشد . به این صورت ارزش بازار کو مودو حدودا 68.3 میلیون دلار در هنگام نگارش این نوشته میباشد.

چطور ارز کومودو بخریم

خرید کومودو با ارز فیات به‌شکل مستقیم تا حدودی دشوار است. به‌جای آن، می‌توانید ارزهای دیگر از جمله بیت کوین، لایت کوین یا اتر را به‌راحتی با توکن کومودو در شیپ‌شیفت مبادله کنید. روند کار بسیار ساده است.

برای خرید کو‌مودو به دو چیز نیاز دارید:

۱. آدرس کیف پول کو‌مودو برای ذخیره توکن‌های کو‌مود‌و

۲. مقداری بیت کوین یا آلت کوین برای مبادله با کو‌مودو

برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال که کومودو را در فهرست‌شان قرار داده‌اند عبارت‌اند از:

 • بایننس: از جفت‌ارزهای کومودو/بیت کوین، کومودو/اتر و کومودو/تتر پشتیبانی می‌کند.
 • بیترکس: از جفت‌ارز کومودو/بیت کوین پشتیبانی می‌کند.
 • آپ‌بیت: از جفت‌ارزهای کومودو/بیت کوین و کومودو/KRW که وون کره جنوبی است پشتیبانی می‌کند.

محبوب‌ترین کیف پول‌های کومودو

۱. لجر نانو اس: لجر نانو اس امن‌ترین روش برای ذخیره ارز کومودو است، چراکه کلیدهای خصوصی‌تان را هرگز از دست نخواهید داد. می‌توانید کومودو را از هر جایی بخرید و به آدرس کیف پول لجر انتقال دهید.

البته نکته منفی این کیف پول آن است که به کاربران اجازه نمی‌دهد سود ۵ درصدی را که پیش‌تر درباره آن گفتیم، مستقیماً دریافت کنند. البته ترفندهایی برای این کار وجود دارد.

۲. کیف پول آگاما: این کیف پول که توسعه‌دهندگان کو‌مودو آن را طراحی کرده‌اند، روی دسکتاپ نصب می‌شود و در واقع کیف پول رسمی کومودو است.

کومودو (Komodo) چیست؟ هر آنچه باید بدانید

آگاما یک صرافی داخلی دارد، کیف پولی چندمنظوره است و به جز KMD، از ارزهای دیجیتال موردپذیرش کومودو هم پشتیبانی می‌کند. این کیف پول، قابلیتی بسیار مهم برای حفاظت از حریم خصوصی دارد که جامبلر نامیده می‌شود و پیش‌تر درباره آن صحبت کردیم. البته این کیف پول هنوز هم باگ‌های زیادی دارد، اما تیم در تلاش است این مشکلات را برطرف کند و هر نسخه از آن بهتر از قبلی است.

از این کیف پول می‌توانید برای سهام‌گذاری KMD به‌منظور دستیابی به سود ۵% سالانه استفاده کنید. این کیف پول دسکتاپ برای سیستم‌عامل‌های ویندوز، مک و لینوکس در دسترس است و می‌توانید آن را از وب‌سایت رسمی کومودو دانلود کنید.

۳. کیف پول کاغذی کومودو: این کیف پول تکه‌کاغذی است که کلید عمومی و خصوصی روی آن چاپ می‌شود. اگر با کیف پول کاغذی راحت هستید، می‌توانید به این لینک مراجعه کنید و یکی برای خودتان پرینت بگیرید.

آینده کومودو

از نقطه‌نظر سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، کومودو از زمان عرضه اولیه‌اش تاکنون، سود قابل‌توجهی به سرمایه‌گذاران ارائه کرده است. این سود بالا می‌تواند تا زمانی که تیم کومودو به اصلاح و تقویت در زمینه توسعه و بازاریابی این ارز دیجیتال اهتمام می‌ورزد، ادامه یابد.

کومودو (Komodo) چیست؟ هر آنچه باید بدانید

از این گذشته، پلتفرم کو‌مودو در حال ایجاد ابزارهایی متعدد است که برای صنعت ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز سودمند خواهند بود. هرچه ابزارها و امکاناتی مانند dICO، بارتردکس و پیر چین پیشرفته‌تر می‌شوند، کاربران بیشتری آنها را می‌پذیرند و بنابراین اتفاقات خوبی برای جامعه کومودو خواهد افتاد که یکی از آنها افزایش قیمت این ارز است.

وقتی پلتفرم کومودو را با همتایان آن مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم که سرعت رشد آن به نسبت بالاتر از سایرین است. در حال حاضر کومو‌دو را نمی‌توان صرفاً یک ارز دیجیتال ناشناس دانست، بلکه باید به‌چشم راه‌حلی عالی برای اقتصاد غیرمتمرکز به آن نگاه کرد. در تصویر زیر برخی از تفاوت‌های اساسی بین کو‌مودو، زی کش، دش و مونرو را می‌بینید:

کومودو (Komodo) چیست؟ هر آنچه باید بدانید

در این تصویر هم صرفی بارتردکس متعلق به کو‌مودو با چند صرافی متمرکز و غیرمتمرکز دیگر مقایسه شده است:

کومودو (Komodo) چیست؟ هر آنچه باید بدانید

 

 

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *