به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

پلتفرم Theta چیست؟ +کاربردها و مزایای این پروژه

پلتفرم Theta چیست؟ +کاربردها و مزایای این پروژه

ارز دیجیتال و پلتفرم Theta چیست و آیا ارزش سرمایه گذاری دارد یا خیر ؟

کسانی که در صرافی‌های متنوع اقدام به ترید داشته اند، لازم است که پیش از خرید در رابطه با ارزهای دیجیتال ، توکن ها ، کوین‌ها و شبکه‌های بلاک چین آن‌ها اطلاعات کافی را بدست بیاورند. عده‌ای از کارشناسان بر این باورند که از هر ده کوین نه تای آن تقلبی میباشد.

به هیمن جهت تریدرهای حرفه‌ای پیش از خرید یک کوین یا توکن و در معنای عام‌تر یک آلت کوین، در خصوص آن تحقیق میکنند تا از درستی آن اطمینان حاصل کنند. THETA و TFUEL از جمله کوین‌هایی میباشند که اخیراً در صرافی‌هایی مانند بایننس ارزششان، افزایش چشمگیری داشته و توجهات بیشتر تریدرها را به خود جلب نموده است. این دو کوین، متعلق به شبکه‌ی تتا (Theta) میباشند.

برای بیشتر تریدرها امکان دارد که سوالاتی نظیر شبکه‌ی تتا چیست، علت پشت ساخت آن چه میباشد، کوین‌های آن چه نقشی را ایفا خواهند کرد و… پیش آید.

توجه داشته باشید که در این مطلب لغت Theta به شبکه، پلتفرم یا بلاک چین تتا اشاره خواه داشت درحالی که لغت THETA (تماماً با حروف بزرگ) به کوین مورد استفاده بوسیله شبکه اشاره خواهد داشت.

 (Theta) چیست؟

ظهور پلتفرم‌های پخش فیلم با توسعه‌ی فناوری بلاک چین هم زمان بوده. این مسئله موجب شده است که هواداران ارزهای دیجیتال در پلتفرم Theta اقدام به تلفیق این دسته از پلتفرم‌ها با بلاک چین نمایند. نتیجه‌ی این اقدام ساخت یک اکوسیستم تلفیقی میباشد که پلتفرم Theta نام دارد.

شبکه‌ی تتا (Theta network) یک شبکه‌ی بلاک چین محور و یک پلتفرم پخش محتوا میباشد که با بهره از فناوری غیرمتمرکز امکان پخش محتوا با پهنای باند بالا را فراهم کرده است.

شبکه‌ی اصلی (Mainnet) از Samsung VR، Silver.TV و MBN (عظیم ترین شرکت پخش اخبار در کره) پشتیبانی می‌کند. THETA و TFUEL ارزهای اصلی پلتفرم Theta می‌باشد.

پلتفرم Theta چیست؟ +کاربردها و مزایای این ارز دیجیتال

ایده‌ی توسعه دهندگان این پلتفرم به این صورت بوده که یک شبکه‌ی پخش فیلم (ویدیو) که مبتنی بر بلاک چین اختصاصی تتا فعالیت می‌کند، بسازند. این شبکه غیرمتمرکز میباشد و از کوین THETA بهره میبرد.

اهداف پلتفرم تتا

 1. پلتفرم Theta قصد ندارد که تماشاچیان جهت دسترسی به سرویس‌های پخش فیلمی که کیفیت پایینی دارند، پول دهند:

تیم سازنده‌ی پلتفرم Theta مجموعه‌ای از مشکلات بزرگ را که شبکه‌های تحویل محتوای (CDN) امروزی دارند، شناسایی کرده اند. یکی از مبتدی ترین این مشکلات عدم دسترسی به اندازه بعضی از کاربران در مقیاس جهانی به این شبکه‌ها به همراه بعضی از مشکلات تکنیکی مانند متوقف شدن پخش، پرش از یک قسمت وکیفیت کم  فیلم میباشد.پلتفرم Theta چیست؟ +کاربردها و مزایای این ارز دیجیتال

پلتفرم Theta به واسطه‌ی ساخت یک شبکه‌ی همتا به همتا (Peer-to-peer) تلاش جهت حل این مشکلات دارد. در این شبکه‌ی شخص به شخص (P2P) به مشتریان به سبب به اشتراک گذاشتن منابعشان و حفظ همیشگی عملکرد پلتفرم در سطوح بالا، کوین پاداش میدهد. این مسئله پاداش‌ها در ارتباط با بهره از فیلم با کیفیت 4K، 8K و واقعیت افزوده (VR) اهمیت خواهد داشت.

پلتفرم Theta چیست؟ +کاربردها و مزایای این ارز دیجیتال

 1. تتا قصد دارد بدون مواجه شدن با هزینه‌های بازدارنده‌ی فناوری‌ها یک سرویس پخش روانِ فیلم‌های باکیفیت عرضه کند:

در حال حاضر ناشران جهت پخش محتوا (CD) باید زیرساخت‌های گران قیمتی را به کار ببرند و از آن‌ها نگهداری نمایند. بیشتر این ناشران خودشان بار این هزینه‌های زیاد را متقبل میشوند. هرچه سرمایه‌ی کمتری به تولیدکنندگان محتوا اعطا گردد، خلاقیت و نوآوری آن‌ها نیز کاهش خواهد یافت. با بهره از الگوی تتا، هزینه‌های مرتبط با عرضه‌ی فیلم‌های با کیفیت کمتر خواهد شد.

 1. تتا قصد دارد که با استفاده از سیستم شخص به شخص (Peer-to-Peer)، تمرکززدایی را گسترش دهد و سیستم پاداش‌ دهی توزیع شده‌ را بهبود بخشد:

به دیلیل متمرکزگرایی (Centralization) بیش از اندازه ، مدل‌های اقتصادی امروزی در شبکه‌های پخش محتوا (CDN) نمیتوانند که  پاداش‌های زیاد و منصفانه‌ای به مشترکین روبه افزایش خود اعطا کنند.

مطابق با سخنان توسعه دهندگان پلتفرم Theta ، قسمت عمده‌ای از درآمدها به جیب خود این پلتفرم‌ها و تبلیغ کنندگان خواهد رفت در حالی که تنها بخش اندکی از این پول در گردش نصیب بازدید کنندگان و تولیدکنندگان محتوا میگردد. در اکوسیستم تتا، بازدیدکنندگان (بینندگان) قادر هستند با بهره از کوین‌هایشان مستقیماً به تولیدکننگان محتوا پاداش دهند.

با بهره از سیستم نظیر به نظیر (P2P) بلاک چین تتا، واسطه‌ها حذف خواهند شد و وابستگی تولید کنندگان محتوا به اشخاص ثالث (واسطه‌ها) یا میزبان‌های این مجموعه از پلتفرم‌ها یا وب سایت‌ها کمتر خواهد شد.

همچنین ، پلتفرم Theta موجب می‌شود تا هزینه‌های کلی سرویس‌های پخش فیلم کمتر گردد و در نتیجه مخاطبین به ازای اندازه بیشتری از محتوا، پول کمتری پرداخت نمایند.

پلتفرم Theta چیست؟ +کاربردها و مزایای این ارز دیجیتال

شیوه عملکرد پلتفرم Theta:

در قلب پلتفرم تتا شبکه‌ی مش (Mesh) میباشد که از مجموعه‌ای از گره‌هایی (Nodes) که ویژگی ارتباط متقابل (Mutual communication) دارند، تشکیل شده میباشد. این گره‌ها شبکه را به هم متصل کرده و پایه و اساس طرح اشتراک پهنای باندی را که بوسیله شبکه‌ی تتا عرضه میگردد، فراهم می‌کند. در آن واحد، شبکه‌ی تتا به گره‌ها این امکان را می‌دهد تا در همان وهله‌ی نخست به قسمتی از شبکه تبدیل شوند.

پلتفرم Theta در تلاش است که استاندارهای کنونی ارائه کنندگان سرویس‌های پخش محتوا را به چالش بکشد که قسمت اصلی این پلتفرم را پلتفرم Theta تشکیل می‌دهد. شبکه‌ی تتا از معماری P2P (شخص به شخص) بهره میبرد تا یا عملکرد شبکه‌ی کنونی پخش محتوا (CDN) را نسهیل بدهد یا اینکه همه‌ی آن‌ها را با شیوه های زیر جایگزین می‌کند:

 • گره‌های موجود در شبکه‌ی تتا از کاربرانی که مالک انواع متنوعی از سخت افزارها و منابع مورد بهره جهت تماشای محتوای ویدیویی میباشند، تشکیل شده است.
 • تمام گره‌ها در شبکه‌ی تتا قادر نیستند به گره‌های ذخیره کننده (Caching node) تبدیل گردند. این دسته از گره‌ها قادرند هم فیلم (ویدیو) را ذخیره نمایند و هم رسانه‌ی سیال را جهت تماشاچیان در هر نقطه‌ای در دنیا پخش نمایند. این قابلیت گره‌ها قرار است که وابستگی سیستم‌های پخش محتوای سنتی را کمتر کند. در این سیستم‌های سنتی که مراکز اطلاعات پراکنده‌ای از لحاظ جغرافیایی دارند، دوری این مراکز اطلاعات از مکان مشتری قادر است موجب کاهش کیفیت پخش فیلم‌ها گردد.
 • به جای این موضوع، اطلاعات فیلم‌ها بوسیله گره‌هایی که از نظر جغرافیایی به بیننده نزدیک‌تر میباشد، ذخیره و بازپخش میگردد. علاوه بر این، تعداد گره‌ها به وجود گره‌های زیاد موجب می‌شود تا پخش فیلم بدون کاهش کیفیت انجام بگیرد.
 • گره‌های همتا (Peer nodes) قادر خواهند بود به جای وابسته بودن به شبکه‌های پخش فیلم (CDNs)، رسانه‌ی سیال را از یکدیگر بگیرند.
 • به گره‌هایی که در اینگونه طرحی مشارکت دارند، به عنوان انگیزه‌ای جهت ادامه دادن به اشتراک گذاری پهنای باندشان و دعوت از دیگر گره‌ها به شبکه‌ی تتا، کوین تتا پاداش میدهند.

چگونه پلتفرم Theta قادر است امنیت و کیفیت فیلم‌ها را بهبود بخشد؟

یکی دیگر از حوزه هایی که شبکه‌ی تتا قصد دارد طرح‌های سنتی پخش محتوا را به چالش بکشد، امنیت میباشد. در واقع تتا می‌خواهد که مشکل ضعف امنیتی که سیستم‌های دارای مراکز داده‌ی به هم پیوسته به خاطر ماهیت طراحیشان در معرض آن هستند را حل کند.

زیرساخت‌های کنونی آن‌ها این امکان را برای هکرها فراهم ساخته است تا با از بین بردن همزمان تنها بخشی از این مراکز، کیفیت پخش را در مقیاس جهانی کاهش دهند. به جای این نوع سیستم، تتا از ده‌ها هزار گره (Node) تشکیل شده است که باعث می‌شود شبکه در مقابل اخلال در پخش محتوا (Content delivery) مقاوم‌تر شود.

ساخت شبکه پلتفرم Theta براساس یک سیستم گره محور (node-based) باعث ارائه عملکرد در یک سطح مطلوب می‌شود. همچنین باعث ایجادِ لزوم به یکی شدن «کیفیت» هر یک از گره‌ها  در شبکه خواهد شد. لفظ «کیفیت» در اینجا به توانایی‌های متفاوت گره‌ها برای انجام وظایفشان که مرتبط با پخش فیلم است، اشاره دارد. علاوه بر این، برخی از گره‌ها ممکن است که تصمیم گیرند که تتا برای آن‌ها مناسب نیست و باید پلتفرم را ترک کنند.

توسعه دهندگان تتا قصد دارند که این مشکلات به القوه را پیشاپیش از طریق ساخت یک سرور و سیستم مشتری محور (Client-based server) حل کنند. این نوع از سرور مجاورتِ گره‌های همجوار در شبکه را شناسایی می‌کند. وقتی یک گره‌ همتا (Peer) به شبکه ملحق می‌شود، سرور ردیاب (Tracker) به داده‌های مرتبط با موقعیت ویژه‌ی دقت می‌کند. این داده‌ها شامل IP آدرس، طول و عرض جغرافیایی و پارامترهای مرتبط با عملکرد است.

این طرح، ساختِ ارتباط بین نزدیک‌ترین گره‌ها را (به جای گره‌های دور آن هم به صورت شانسی) بهبود می‌بخشد. همراه شدن این مسئله با کاهش وابستگی به مراکز داده‌ها (data centers) شبکه‌ی تتا را قادر می‌سازد تا از جهت کیفیت محتوا شبکه‌های فعلی پخش محتوا را به چالش بکشد.

پلتفرم Theta چیست؟ +کاربردها و مزایای این ارز دیجیتال

بلاک چین پلتفرم Theta چگونه فعالیت می‌کند؟

بر خلاف پلتفرم Theta که بر روی پخش محتوا تمرکز دارد، بلاک چین تتا در پس زمینه کار می‌کند تا یک ساز و کار اجماع (Consensus) بر روی پلتفرم تهیه کند و تا زیرساختِ توزیعِ پاداشِ شبکه را بسازد.

از آنجایی که پخش فیلم نیازمندِ تواناییِ مدیریتِ حجم گسترده‌ای از داده‌هاست، داده‌هایی که به پخش فیلم ارتباطی ندارد، در بلاک چین ذخیره نمی‌شود. بلاک چین از نوعی از ساز و کار گواهی سهم (Proof-of-stake) تشکیل شده که با سه نوآوری‌ فناوری اصلی زیر ترکیب شده است:

 • تحمل خطای بیزانس چند سطحی (Multi-Level Byzantine Fault Tolerance)
 • طرح شایعه پراکنی و امضای جمع شده (Aggregated Signature Gossip Scheme)
 • استخرِ ریزپرداختِ منبع محور (Resource Oriented Micropayment Pool)

این نوآوری‌ها  در پاسخ به چیزی که توسعه دهندگان پلتفرم Theta به عنوان مشکل به القوه‌ی توسعه پذیری پلتفرمشان در نظر گرفتند، طراحی شده است. این نوآوری‌ها به وجود هزاران مشارکت کننده و گره‌ی همتا (Peer node) مرتبط است. گره‌هایی که از عملکرد درست شبکه اطمینان حاصل می‌کنند.

از آنجایی که این گره‌ها واجد شرایط برای دریافت پاداش به خاطر اشتراک گذاری پهنای باندشان هستند، پلتفرم تتا باید برای مدیریت تعداد بسیاری زیادی ریزپرداخت آماده می‌شد.

در آن واحد، بلاک چین تتا قرار بود که زیرساخت مناسبی را برای سایر کاربردهای کوین THETA نظیر خرید کردن یا ارسال پاداش به تولید کننده‌ی محتوا فراهم نماید. به جهت برخورداری از حمایت هزاران گره‌ای که در فرایند اجماع شرکت می‌کنند، پلتفرم Theta قصد دارد که به جهت پشتبانی از تراکنش‌ها، شبکه‌ای با ظرفیت بیش از هزار سیستم پردازش تراکنش (TPS) را فراهم کند.

تحمل خطای بیزانس چند سطحیِ (Multi-level BFT) تتا

برای اینکه ظرفیت بالاتری بدست آید، بلاک چین می‌بایست به دو سطح (لایه) تقسیم شود. لایه‌ی اول نشان دهنده‌ی گروه کوچکتری از گره‌هاست که بر روی مکانیسم اجماع بهبود یافته‌ی تحمل خطای بیزانس فعالیت دارند.

تعداد این گروه که «هیئت اعتبارسنج‌ها» (validator committees) را تشکیل می‌دهند، کمتر از بیست گره‌ی اعتبارسنج است. هدف این هیئت ساخت زنجیره‌های بلاک‌ها در سریع‌ترین شکل ممکن است.

سطح دوم از گروه بزرگی از گره‌های «سرپرست» (guardian) تشکیل خواهد شد که وظیفه‌ی حفظ اجماع را به وسیله‌ی محافظت کردن از فرایند اعتبارسنجی در یک زمان از پیش تعیین شده بر عهده دارند. این جدایی لایه‌ها قرار است که تعداد زیادی از سیستم‌های پردازش تراکنش (Transaction Processing System) را امن کند، آن هم بدون اینکه عوارضی نظیر متمرکز شدن طرح پخش محتوای تتا را در برداشته باشد.

پلتفرم Theta چگونه می‌تواند سیستم پیام رسانی و سیستم ریزپرداخت‌هایش را بهبود بخشد؟

با وجود مکانسیم طرح شایعه پراکنی و امضای جمع شده ، تتا امیدوار است که پیچیدگی سیستم پیام رسانی را کاهش دهد. به جای افزایش هزینه‌های ارتباط ناشی از اجازه دادن به پخش همه به همه (All-to-All) میان گره‌های سرپرست (Guardian node)، این طرح به گره‌ها اجازه می‌دهد که امضای خود را فقط برای نزدیکترین گره‌ها بفرستند.

در آن واحد، پروتکل شایعه پراکنیِ  (gossip protocol) سیستم اجازه‌ی رشد تصاعدی توزیع امضا را می‌دهد. با کاهش اندازه‌ی پیام‌ها و افزایش کارامدی توزیع میان گره‌ها، تیم تتا امیدوار است که با یک تیر دو نشان بزند: تضمین عملکرد بهتر TPS (سیستم پردازش تراکنش‌ها) و تقویت توانایی سیستم برای تنظیم شدن با افزایش تعداد گره‌ها

بلاک چین پلتفرم Theta همچنین به دنبال افزایش توانایی‌اش در مدیریتِ ریزپرداخت‌هاست. این افزایش توانایی به وسیله‌ی به کارگیری استخرِ ریزپرداختِ منبع محور (ROMP) انجام می‌گیرد. این ویژگی به کاربران اجازه می‌دهد تا یک استخر ریزپرداخت خارج از بلاک چین بسازند که سایر کاربران می‌توانند به وسیله‌ی تراکنش‌های خارج از بلاک چین از حسابشان برداشت داشته باشند. علاوه بر مقاومت در برابر مشکل خرج مضاعف، این فناوری به عنوان یک راه حل انعطاف‌پذیرتر در مقایسه با کانال‌های ریزپرداخت خارج از بلاک چین درنظر گرفته می‌شود.

THETA TOKEN

پس از راه انداختن شبکه‌ی اصلی (Mainnet)، نقش کوین‌های THETA به عنوان توکن‌های ERC20 (که صرفاً یک پیش نمایش از توانایی‌هاست،) تغییر کرد. بعد از فعال شدن شبکه‌ی اصلی کوین THETA با کوین‌های جدید به نسبت یک به یک معاوضه شدند.

عرضه شدن بلاک چین جدید پلتفرم Theta ، نقش کوین‌های THETA را به نقش امنیتی، نظارت و سهام گذاری در یکی از موراد زیر ارتقا داد:

 • گره‌های ذخیره ساز می‌توانند به خاطر باز پخش یا پخش زنده‌ی فیلم کوین بدست آورند.
 • بینندگان می‌توانند از طریق تبلیغ کنندگان کوین به عنوان پاداش مشارکت کسب کنند.
 • کوین برای پاداش دادن به تولید کنندگان محتوا نیز کاربرد دارد.
 • تبلیغ کنندگان قادر خواهند بود با استفاده از کوین در کمپین‌های تبلیغاتی سرمایه گذاری کنند.
 • با استفاده از کوین THETA محتوا، کالا و خدمات پریمیوم از وب سایت‌های پخش زنده قابل خرید خواهد بود.
 • علاوه بر این، با THETA مبادله‌ی مجازی کالا امکان‌پذیر خواهد بود.
 • کوین TFUEL معادلِ ساب کوین (Subtoken) کاربردی موجود در پلتفرم Theta خواهد بود. کاربرد آن به ارز دیجیتال GAS در بلاک چین NEO تشبیه شده است. این کوین‌ها برای تراکنش‌ها در قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد. مطابق با انتظارات پنج میلیارد کوین TFUEL تولید شد که به ازای هر کوین THETA که یک کاربر نگه می‌دارد، پنج کوین TFUEL داده می‌شود.

ارز دیجیتال THETA:

در فوریه‌ی سال 2019 ارزش بازار کوین‌های پلتفرم Theta معادل 82 میلیون دلار آمریکا بود. تعداد کوین‌ها حدود یک میلیارد می‌باشد که 870 میلیون آن هم اکنون در گردش است.

تا به این لحظه، بالاترین قیمتی که کوین THETA به آن دست یافته ،  0.501039 دلار است که در 27 می سال 2020 به ثبت رسید.

پلتفرم Theta چیست؟ +کاربردها و مزایای این ارز دیجیتال

کوین‌های THETA را می‌توان از صرافی‌های Binance، Bithumb و Houbi تهیه کرد. در فوریه‌ی سال 2019، تیم تتا به وعده‌ی خود عمل کرد و یک کیف پول اختصاصی تتا (قبل از راه انداختن شبکه‌ی اصلی) به بازار عرضه کرد. لازم به ذکر است که پس از راه اندازی شبکه‌ی اصلی این کیف پول خود به خود به کیف پول تتای اصلی تغییر یافت.

کیف پول رسمی این ارز دیجیتال در آدرس wallet.thetatoken.org قابل استفاده میباشد.

بد نیست بدانید که نسخه‌ی بتای (نسخه‌ی آزمایشی) پلتفرم Theta بر روی شبکه‌ی اتریوم مستقر بود که به طبع کوین THETA جزء توکن‌های ERC20 محسوب می‌شد. کسانی که کوین THETA را سهام گذاری می‌کنند، TFUEL دریافت می‌کنند.

حجم معاملاتی TFUEL معادل 10 میلیون دلار در روز است.

دفتر کل بلاک چین تتا:

دفتر کل (Ledger) تتا یک دفتر کل غیرمتمرکز است که برای صنعت پخش ویدیو طراحی شده است. یکی از چالش‌هایی که تتا با آن مواجه شد، ساخت یک سیستم با توان بسیار بالا در تراکنشات بوده است. اگرچه این مشکلی است که بسیاری از بلاک چین‌ها یا توسعه دهندگان آن‌ها با آن مواجه می‌شوند اما این مشکل در صنعت پخش فیلم کمی متفاوت است. در این صنعت برای هر بخش از فیلم باید یک ریزپرداخت صورت گیرد.

حتی اگر ده‌ها هزار نفر به طور همزمان در حال تماشای یک پخش زنده باشند، به ازای هر نفر و هر بخش فیلم یک ریزپرداخت بر ثانیه باید صورت گیرد که چنین امری از توان تقریباً تمام بلاک چین‌های کنونی نظیر بیت کوین یا اتریوم خارج است. در نظر داشته باشید که برای یک تورومنت زنده مانند مسابقات فوتبال ممکن است که ده میلیون نفر بخواهند، آن را تماشا کنند که این به معنای اتفاق افتادن ده میلیون ریزپرداخت در ثانیه است.

نتیجه‌ی چنین حجمی از تراکنشات پر شدن سریع حافظه می‌باشد. با ثبت شدن چنین حجم بالایی از تراکنشات در ثانیه در یک دفتر کل، یک کامپیوتر معمولی خیلی سریع می‌تواند حافظه‌اش پر شود.

معضل بعدی در این میباشد که در صنعت پخش فیلم به اجماع پرسرعت نیاز میباشد . گره‌ها علاقه دارند که به سبب اشتراک پهنای باندشان یش از اینکه بخواهند دومرتبه این فعالیت را انجام دهند، پاداششان را دریافت نمایند.

موضوع بعدی که البته در تمام بلاک چین‌ها قابل رویت است، مسئله‌ی امنیت میباشد که با مقدار غیرمتمرکز بودن شبکه رابطه‌ی مستقیم خواهد داشت. وجود پروتکل خاص پلتفرم Theta، وقوع حملاتی مانند حمله‌ی 51% را غیرممکن خواهد کرد.

در واقع وجود پروتکل اجماع اثبات سهام بر پایه تحمل خطای بیزانس چند سطحی قادر است تمام مشکلاتی که اشاره شد را حل نماید. البته توسعه دهندگان پلتفرم Theta این احتمال را نیز در نظر گرفته‌اند که ممکن است این پروتکل‌ها برای داشتن چنین حجمی از تراکنش‌ها کافی نبوده و به همین سبب امکان تراکنش خارج از شبکه را مهیا نموده اند.

تیم و شرکای تتا:

تیم پلتفرم Theta بوسیله مدیرعامل و یکی از موسسان آن میتچ لیو (Mitch Liu) هدایت و رهبری میگردد. لیو علاوه بر تاسیس تتا، یکی از بنیان گذاران سایت پخش زنده‌ی بازی‌های کامپیوتری SLIVER.tv نیز میباشد . Silver تا حد زیادی شبیه به سرویس پخش زنده‌ی SWITCH میباشد که به عنوان پیش مقدمه‌ای جهت پروژه‌ی تتا بشمار میرود.

موسس دیگر پلتفرم Theta جییِ لانگ (Jieyi Long) مدیر اصلی فناوری کنونی تتاست که در ساخت Silver.tv نیز مشارکت داشته.

تیم تشکیل دهنده‌ی تتا تحسین برانگیز میباشد. علاوه بر لانگ و لیو، تیم از چهارده نفر دیگر به همراه عده‌ای مشاور عالی گردآمده است. به عنوان نمونه می‌توان به استیو چن (Steve Chen) یکی از موسسین یوتیوب اشاره نمود. مدیر ارشد تولید بر عهده‌ی رایان نیکولز (Ryan Nichols) میباشد که سمت مشابهی را در Theta.TV نیز برعهده دارد. از سوابق او می‌توان به طراحی ارزهای مجازی جهت انواع مختلفی از پلتفرم‌ها، سمت مدیریت در تن سنت (Tencent) به خاطر وی چت (We chat) اشاره نمود.

پلتفرم Theta با بعضی کمپانی‌ها همکاری‌های خوبی را به عمل آورده است؛ یکی از این همکاری‌ها با twitch، سرویس استریم بازی‌های ویدئویی، میباشد.

در این شراکت کاربران قادر هستند با در اختیار گذاشتن پهنای باند خود در twitch کوین‌های THETA را به عنوان پاداش دریافت نمایند. یکی دیگر از اصلی ترین پروژه‌های همکاری پلتفرم Theta با دیگر شرکت‌ها، SamsungVR میباشد.

پلتفرم Theta مانند خیلی از شرکت‌های فناوری در سیلیکون ولی مستقر میباشد.

پلتفرم Theta چیست؟ +کاربردها و مزایای این ارز دیجیتال

اعتبارسنج‌ها:

شرکت‌های گوگل کلاود (Google Cloud)، بایننس (Binance)، بلاک چین ونچرز (Blockchain Ventures) و گومی کریپتوز (Gumi Cryptos) به‌عنوان اعتبارسنج‌های سازمانی این شبکه بشمار میروند.

اعتبارسنج‌های سازمانی تراکنش‌ها را در سراسر شبکه‌ی تتا تایید می‌کنند.  گوگل علاوه بر اعتبارسنج سازمانی، شریک در راه اندازی شبکه‌ی اصلی و تامین کننده‌ی فضای ابری شبکه‌ی تتا نیز میباشد.

راه‌اندازی شبکه اصلی پلتفرم Theta با سیلی از قراردادهای همکاری ارزشمند در طی هفته‌های گذشته مواجه شد که از جمله آنها می‌توان به قرارداد همکاری با شرکت سامسونگ برای عرضه اپلیکیشن تتا روی ۷۵ میلیون تلفن هوشمند اندرویدی در سراسر دنیا اشاره کرد.

آیا THETA ارزش سرمایه گذاری دارد؟

جهت دریافت جوابِ این پرسش، در آغاز شرکت‌هایی مانند یوتیوب یا سرویس پخش آمازون را در نظر بگیرید. همه‌ی ما با ارزش یوتیوب این غول دنیای فناوری کم و بیش آشنایی زیادی داریم. همانگونه که ذکر شد این شرکت‌ها با چالش‌هایی مواجه میباشند در حالی که پلتفرم Theta راه حل آن‌ها را یدا کرده است.

این به این معنی میباشد که تتا تا اندازه زیادی جایگزین یوتیوب خواهد شد (یا حتی به صورت کامل اگر یوتیوب جایگزینی جهت مشکلات کنونی پیدا نکند) و این به معنای افزایش ارزش تتا خواهد بود.

اگر به دنبال یک سرمایه گذاری پر سود میباشید ، THETA یک گزینه‌ی مناسب جهت سرمایه گذاری میباشد. بر اساس پیش بینی بعضی از کارشناسان سوددهی آن طی یک بازه‌ی زمانی پنج ساله (تا سال 2025) بالاتر از 115% خواهد بود.

وایت پیپر:

وایت پیپر (White paper) عبارت میباشد از اوراقی که اهداف یک شرکت و برنامه‌های آن را نشان میدهد که تتا نیز مانند خیلی از شرکت‌ها پیش از شروع به کار آن را منتشر نمود. با توجه به اینکه مدت زمان تقریبا طولانی از شرو به کار تتا گذشته، خیلی از این اهداف برای افرادی که وایت پیپر را نخوانده‌اند، روشن میباشد که البته ما در این مقاله به بیشتر آن‌ها اشاره نمودیم. مسئله‌ای که در خصوص آن صحبت نکردیم، برنامه‌های آینده‌ی پلتفرم Theta می‌باشد که در وایت پیپر 38 صفحه‌ای خود معرفی نموده اند.

بعضی از جنبه‌های پروتکل و شبکه به عنوان برنامه‌های آینده معرفی شده‌اند که به این صورت میباشد:

 • ضد سرقت: در آینده سیستم قادر است قابلیت ضد سرقت داشته باشد. از آنجایی که توکن‌ها امکان دارد که برای پخش یا ذخیره‌ی محتوای خاصی مورد استفاده قرار بگیرد، چنانچه محتوا به عنوان محتوای توکن لازم یا محتوای پریمیوم معرفی گردد، توکن به عنوان یک عامل بازدارنده در داخل شبکه بشمار میرود.
 • پلتفرم سرویس دهی همه منظوره: پروتکل و بلاک چین Theta در حقیقت مستقل از سرویس پخش فیلم میباشد و می‌توان آن را گسترش داد تا از دیگر سرویس‌ها نیز پشتیبانی نماید. سرویس‌هایی مانند اشتراک گذاری منابعِ کامپیوتری نظیر قدرت پردازش. این برنامه در آینده به کاربران اجازه خواهد داد تا از چنین سرویس‌هایی به صورت رایگان استفاده نمایند.
 • زنجیره‌ی جانبی (Sidechain)/ پلاسما (Plasma) برای توان انجام تراکنش‌های نامحدود: با وجود پشتیبانی پلتفرم Theta از قراردادهای هوشمند تورینگ کامل (Turing-complete)، امکان ساخت سازه‌های لایه دومی نظیر زنجیره جانبی، کانال‌های وضعیت (State channel) و پلاسما بر روی بلاک چین تتا وجود خواهد داشت. این لایه‌ها موجب دست یابی به توان نامحدود انجام تراکنش‌ها منتهی میگردد.

فرصت‌ها:

همانطوری که اکثرتان می‌دانید، به اتریوم به شکل استعاری کامپیوتر دنیا گفته می‌شود که در این صورت پلتفرم Theta مخزن دنیا بشمار میرود. همانطور که پیش تر نیز اشاره شده، کاربران قادرند به گره‌ی ذخیره ساز تبدیل شده و پاداش دریافت نمایند. علاوه بر این، هزینه‌های ساخت پهنای باند بیشتر (که در سیستم‌های سنتی پخش فیلم بر عهده‌ی تولیدکنندگان محتواست) کاهش خواهد یافت و این بدان معناست که آن‌ها قادر هستند بودجه‌ای که در اختیار دارند، تماماً به ساخت محتوا اختصاص دهند.

موضوع  دیگری که از اهمیت زیادی برخوردار است وجود واسطه‌ها در سیستم‌های سنتی میباشد که قسمت عمده‌ای از سود حاصل از پخش محتوا را برای خود بر می‌دارند. با وجود بلاک چین تتا، واسطه‌ها از فرایند تولید و پخش محتوا حذف میشوند و تولیدکننگان محتوا قادر هستند یک پاداش عادلانه دریافت کنند.

 

جمع بندی

پلتفرم Theta​ تلاش میکند تا مشکلات کنونی را که در صنعت پخش فیلم (هم بازپخش و هم پخش زنده) وجود دارد، حل نماید. تتا این فعالیت را به واسطه‌ی شبکه‌ی بلاک چین انحصاری خود و پروتکل اجماع خاص خود صورت می‌دهد. شبکه‌ی تتا دارای شبکه‌ی مش (Mesh) شخص به شخص میباشد که وجود ده‌ها هزار گره در آن شبکه را امن کرده و کارکرد آن را در خصوص پخش فیلم بهبود خواهد داد. کوین بلاک چین تتا یک توکن کاربردی (Utility token) است که به عنوان مشوق گره‌ها جهت به اشتراک گذاشتن پهنای باندشان کاربرد دارد.

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.