به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

RavenCoin چیست؟ +کاربردها و مزایای این ارز دیجیتال

RavenCoin چیست؟ +کاربردها و مزایای این ارز دیجیتال

ارز دیجیتال RavenCoin(RVN) چیست و ماینینگ آن به چه صورت انجام می شود؟

انتقال دارایی از اصلی ترین فعالیت ها در یک اقتصاد میباشد که ریشه‌ی آن به صده های پیش مربوط است. در واقع، ارزهای فیات مثل دلار آمریکا، ین ژاپن و پوند انگلیس در مجموع به عنوان شیوه ای جهت انتقال دارایی ها بوجود آمده اند. ارزهای دیجیتال در آغاز جهت جایگزینی ارز بوجود آمدند، ولی چیزی که RavenCoin سعی دارد پدید آورد پول دیجیتال میباشد. با اینکه بیشتر ما دو کلمه پول و ارز را یکسان میدانیم، سازندگان RavenCoin درک صحیحی از فرق میان این دو کلمه بدست آورده اند.

ارزها، از جمله ارزهای فیات، یک ارزش اسمی در اختیار دارند. در کنار آن پول، کالایی میباشد که خود ارزش ذاتی در اختیار دارد و یا قانونا با چیزی که ارزش ذاتی دارد قابل تعویض خواهد بود. ارز در واقع نماینده‌ی پول میباشد که بوسیله دولت ها چاپ میگردد. بیت کوین جایگزینی جهت ارز فیات بود. هدف RavenCoin ، جایگزینی طیف گسترده‌ی پول میباشد که ارز هایی نظیر بیت کوین را نیز شامل میگردد.

در RavenCoin هر توکن یا دارایی که بوجود میاید، “با پشتوانه” میباشد یعنی با تعداد مشخصی RVN پشتیبانی میگردد. البته استثناهایی نظیر مکانیسم رای گیری وجود خواهد داشت که در آن توکنی که بوجود آمده، یک رای بشمار میرود. در ادامه این مطلب با بهره گیری از مطالب سایت های کوین سنترال و بیت کوین ویکی به معرفی کامل این پروژه و خصوصیات مخصوص آن میپردازیم.

RavenCoin چیست؟ +کاربردها و مزایای این ارز دیجیتال

RavenCoin چیست؟

RavenCoin یک شبکه دیجیتال همتا به همتا میباشد که یک بلاک چین با کاربرد خاص را بوجود میاورد با یک هدف: انتقال درایی ها از شخصی به شخص دیگر.

RavenCoin در آغاز سال 2018 راه اندازی گردید و بر روی یک انشعاب (فورک) بیت کوین بوجود آمده است. این پروژه کاملا منبع باز بوده و خواهد بود، یعنی ICO یا عرضه سکه اولیه برگزار نکرده و مستر نودی در اختیار ندارد.

تمرکز این پروژه ساخت یک تکنولوژی کارآمد با یک جامعه‌ی پرقدرت و رو به رشد میباشد. برخلاف ارزهایی نظیر Ethereum که تلاش میکنند راه حلی جامع و فراگیر جهت همه‌ی کاربردها باشند، RavenCoin قصد دارد خود را به یک کاربرد خاص محدود نماید ولی در عوض آن را بدون نقص و کامل اجرا کند.

در پستی که تیم RavenCoin طی سال 2017 در سایت Medium انتشار داده است، از تشبیهی به مجموعه‌ی معروف بازی تاج و تخت (Game of Thrones) جهت معرفی این ارز جدید استفاده نموده است:

“در دنیای عظیم وستروس، کلاغ ها (raven) نامه رسان هایی بودند که واقعیت ها را حمل می کردند. RavenCoin نیز یک بلاک چین میباشد که با یک هدف خاص بوجود آمده است تا حامل این واقعیت باشد که چه فردی  مالک چه چیزی است.”

فورک یا انشعاب چیست؟

زمانی که یک ارز دیجیتال، از ارزی دیگر انشعاب میگیرد، به این معنی میباشد که با استفاده از کد پایه‌ی آن ارز، به گسترش و توسعه‌ی ارز تازه ای می پردازد.

انشعاب به توسعه دهندگان این اجازه را می دهد که اغلب زمان و تمرکز خود را بر روی توسعه های خاص بگذارند، بدون اینکه مجبور باشند ساخت رمزارز را از صفر آغاز نمایند.

بسیاری از ارزهای جدید، مانند RavenCoin و بیت کوین کش ، انشعاباتی از بیت کوین میباشند.

RavenCoin چیست؟ +کاربردها و مزایای این ارز دیجیتال

اهداف پروژه‌ی RavenCoin

در سوم ژانویه 2018 و برابر با نهمین سالگرد عرضه بیت کوین، RavenCoin فعالیت خود را به عنوان ابزاری جهت پرداخت آنی به هر شخصی در هرکجای جهان شروع کرد.

به عنوان یک انشعاب بیت کوین، RavenCoin 4 تغییر کلیدی در بلاک چین بوجود آورده که آن را جهت انتقال دارایی ها و توکن ها بهینه نموده است:

 • برنامه ریزی استخراج (پاداش هر بلوک 5,000 RVN است)
 • زمان هر بلوک (1 دقیقه)
 • ذخایر کوین (21 میلیارد)
 • الگوریتم ماینینگ (در حال حاضر KAWPOW، پیشتر به ترتیب X16R و X16RV2 بودند)

برخلاف خیلی از آلت کوین های دیگر (رمزارز های غیر از بیت کوین) RavenCoin، عرضه‌ی نخستین سکه (ICO) صورت نداده، پیش ‌استخراج و مستر نود هم در اختیار ندارد.

RavenCoin Bitcoin ویژگی
ابتدا X16R اکنون KAWPOW SHA-256 الگوریتم استخراج
1 دقیقه 10 دقیقه زمان بلوک
5000 RVN 50 BTC پاداش بلوک ابتدایی
21 میلیارد RVN 21 میلیون BTC موجودی کلی کوین

نیاز به RavenCoin در دنیای ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال همیشه ابزار مناسبی جهت  نمایش و انتقال ارزش بوده اند. در کنار همه‌ی ویژگی های بلاک چین، ثبت موجودی هر فرد از ویژگی های پایه ای آن میباشد.

موفقیتی که Ethereum با ERC20 بدست آورده، بیانگر تقاضا جهت دارایی های در قالب توکن میباشد. در مقایسه با سهام های سنتی و دیگر مکانیسم های مشارکت، توکن ها مزایای زیادی از نظیر انتقال پرسرعت تر، عدم وابستگی به یک فرد سوم، کنترل بیشتر کاربر و شفافیت را دارا میباشند.

تمرکز بیت کوین همیشه بر روی این بوده است که نمای خوبی از پول باشد. Ethereum نیز پلتفرمی را جهت ساخت اپلیکیشن های متنوع ، قراردادهای هوشمند و dApp ها بوجود میاورد.

ولی در اینگونه جهان نوینی که افراد به سهولت قادر هستند با بهره از بیت کوین، ثروت هنگفتی را به شکل آنی انتقال دهند، تقاضا جهت همچین راه حل بهینه ای جهت انتقال دیگر انواع دارایی ها و تملکات بالا میباشد. هدف RavenCoin پاسخگویی به این نیاز خواهد بود.

با این که انتقال های این گونه دارایی ها در بیت کوین و Ethereum نیز امکان پذیر میباشد ، ولی این بلاک چین های بزرگ برای این فعالیت طراحی نشده اند. این عدم تخصص یافتگی معضلاتی را به همراه خواهد داشت که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

توکن RVN

ذخیره‌ی مجموع RavenCoin 21,000,000,000 RVN میباشد. اوج نرخ آن تا امروز 0.060209 دلار در 28 مارس 2018 برآورد شده است.

RVN به سهولت در خیلی از صرافی های ارز دیجیتال موجود قابل معامله میباشد از نظیر Binance، DigiFinex، Bittrex، Upbit، Escodex، و CryptoBridge. حجم معامله‌ی روزانه آن حدودا 13 میلیون دلار و همتای معامله‌ی آن تقریبا بیت کوین میباشد؛ با اینکه معامله با USDT، LTC و DOGE نیز در بعضی بازار ها امکان پذیر است.

کیف پول های رسمی RVN برای استفاده سیستم عامل های اندروید، IOS، دسکتاپ و تحت وب در دسترس میبادش. در حال حاضر هیچ کیف پول سخت افزاری از RVN پشتیبانی به عمل نیاورده ولی Trezor و Ledger بر روی پشتیبانی RVN در تلاش هستند.

توجه داشته باشید که دو نوع شبکه‌ی RavenCoin وجود دارند، یکی testnet یا همان شبکه‌ی بتا، و دیگری mainnet. این دو شبکه را با یکدیگر اشتباه نگیرید چراکه هریک کیف پول ها و دفتر کل جداگانه ای در اختیار دارند.

برنامه ریزی استخراج

در بالا ذکر کردیم که پاداش هر بلوک 5000 RVN میباشد. بعلاوه در RavenCoin نیز مانند بیت کوین، پاداش بلوک ها در هر 2,100,000 بلوک نصف میگردد و مقدار آن را به 2500 RVN کاهش خواهد داد.

با یک محاسبه ساده و با در نظر گرفتن یک دقیقه جهت هر بلوک، می توان فهمید که این اتفاق در بازه‌ی زمانی نزدیک به 4 سال (حدودا هر 1458 روز) رخ خواهد بود. لذا نخستین نیمه شدن پاداش در ژانویه سال 2022 رخ خواهد داد.

RavenCoin چیست؟ +کاربردها و مزایای این ارز دیجیتال

ASIC چیست؟

مدار مجتمع با کاربرد خاص یا ASIC، مدارهای مجتمعی است که برای یک عملیات خاص طراحی و بهینه سازی شده است.

ASIC در حقیقت پردازنده ای است که می‌تواند یک الگوریتم از پیش تعیین شده را با قدرت و بازده بسیار بالا دنبال کند، اما انعطاف پذیری چندانی ندارند و نمیتواند الگوی دیگری را دنبال کنند.

برای مثال ASICها در طراحی و ساخت ضبط کننده‌ی دیجیتال صدا، یا در ماینر های قدرتمند بیت کوین کاربرد دارند.

الگوریتم RavenCoin

هدف الگوریتم های جدید RavenCoin، مقابله با متمرکز شدن پروسه‌ی ماینینگ بوسیله‌ی سخت افزار های ASIC است.

در اوراق اولیه‌ی الگوریتم X16R، تیم سازنده‌ی این ارز توضیح داده که چگونه ترتیب ثابت در الگوریتم های هش معمولی، به ساخت ماینرهای ASIC کمک کرده است.

تاکنون 2 انشعاب الگوریتمی برای مقابله با بازده بالای ماینر های ASIC نسبت به تجهیزات در رده‌ی مصرف کنندگان، ایجاد شده است.

X16R

در ابتدا الگوریتم X16R برای مقابله با این مشکل به کار برده شد. این الگوریتم در حقیقت متشکل از 16 الگوریتم مختلف است.

این مشابه کاری که الگوریتم های X15 و SHA512 انجام می دادند با این تفاوت که این الگوریتم ها از هش بلوک قبلی برای تغییر ترتیب الگوریتم استفاده می کردند.

از آنجایی که ماینر های ASIC برای فقط یک الگوریتم بهینه سازی شده اند، روش X16R با به هم زدن مداوم ترتیب الگوریتم هش، طراحی شده بود تا ساخت ASIC را غیرممکن سازد.

در زمان شروع به کار کوین، ماینینگ تنها با CPU امکان پذیر بود. بعد از چند ماه، اجتماع RavenCoin ماینینگ GPU را به شبکه معرفی کرد که بسیار قدرتمند تر از CPU بود.

با گذشت یک سال از ماینینگ GPU، نرخ هش شبکه به طرز نامعمولی شروع به افزایش کرد. بنابر گزارش یک کاربر در سایت Medium، در جولای 2019، یک ماینر موفق شده بود کنترل نزدیک به 50 درصد ماینیگ شبکه را به دست گیرد. این ماینر موفق شد 45 درصد همه‌ی بلوک های RavenCoin در ماه جولای را استخراج کند.

پس دیگر شکی نمانده بود که دستگاه های ASIC سازگار با الگوریتم X16R در حال توسعه هستند. بنابراین تیم RavenCoin تصمیم گرفت با به کار بردن الگوریتم های جدید، از توزیع ناعادلانه‌ی RavenCoin به وسیله‌ی دستگاه های ASIC جلوگیری کند.

X16Rv2

در اول اکتبر 2019، RavenCoin نسخه‌ی 2.5.1 الگوریتم خود را به X16Rv2 تغییر داد تا ماینرهای ASIC در حال فعالیت با X16R را باطل سازد.

X16Rv2 با حفظ الگوریتم های قبلی، الگوریتم هش Tiger را به نسخه قبلی می افزاید. افزودن Tiger، ASICها را از ماینینگ RavenCoin ناتوان کرد و به توسعه دهندگان فرصت داد که به دنبال راه حل دائمی تری باشند.

RavenCoin چیست؟ +کاربردها و مزایای این ارز دیجیتال

تنظیم دشواری

در شروع به کار، الگوریتم تنظیم دشواری RavenCoin، در فواصل هر 2016 بلوک دشواری بلاک چین را تنظیم میکرد.

متاسفانه این به افراد بد نیت این امکان را میداد که با به کار گیری یک توان ماین بالا، زمان بلوک ها را تا حد زیادی کاهش دهند. سپس وقتی که میزان دشواری شبکه برای جبران این افزایش توان تنظیم شد، این افراد با توان بالا، شبکه را ترک میکنند.

در نتیجه سختی بالا و زمان بلوک زیاد، از سرعت شبکه به شدت می کاهد و آن را فلج می سازد.

برای مقابله با این، در 20 آگوست 2018، انشعاب جدیدی در RavenCoin رخ داد. این انشعاب الگوریتم تنظیم دشواری جدیدی به نام Dark Gravity Wave را معرفی کرد که دشواری شبکه را با تناوب بسیار بیشتری تنظیم میکرد.

الگوریتم KAWPOW

الگوریتم KAWPOW کنونی که در RavenCoin نسخه‌ی4 به کار برده شده، سعی دارد با به کار بردن توانایی های حافظه و پردازش کارت های گرافیک (GPU)، بر مشکل متمرکز شدن ماینینگ پیروز شود.

هدف این است که به بیشتر GPU های در رده مصرف کنندگان اجازه‌ی استخراج RavenCoin را بدهد. الگوریتم KAWPOW با کمی تغییر از الگوریتم های ProgPOW و ethhash منشا گرفته است.

با جایگزینی این الگوریتم به جای سیستم 16 الگویی X16Rv2، الگوریتم RavenCoin از ماکزیمم توانایی GPU ها استفاده می کند. این کار اجازه نمی دهد که توانایی ASIC از توانایی GPU پیشی گیرد و توزیع عادلانه‌ی RavenCoin میان همگان را بهبود می بخشد.

تنها نگرانی باقی مانده که Tron Black، توسعه دهنده‌ یارشد، ابراز کرده است بالا بودن حداقل حافظه‌ی مورد نیاز در این الگوریتم جدید می باشد که برخی از GPUهای قدیمی (با حافظه‌ی کمتر از 3 GB) را از ماین RavenCoin ناتوان می کند.

نگاه به آینده

امروزه فعلا انشعاب الگوریتمی دیگری برای آینده‌ی RavenCoin برنامه ریزی نشده است. به گفته‌ی آقای Black:

“به 3 دلیل امید زیادی دارم که این (KAWPOW) آخرین تغییر الگوریتم مورد نیاز خواهد بود. اولا که این الگوریتم به گونه ای طراحی شده که میزان حافظه‌ی مورد استفاده‌ی خود را تنظیم می کند، پس به مرور زمان با پیشرفت سخت افزار ها سازگار خواهد شد.

ثانیا به روز رسانی همه‌ی نود ها اختلال زیادی در شبکه ایجاد می کند پس خوب می شود اگر این اختلال را به حداقل برسانیم.

و در نهایت، تغییر الگوریتم وقت و انرژی زیادی می گیرد، زمانی که می توانیم به جای آن بر روی تغییرات مفید RavenCoin صرف کنیم.”

پس باید در نظر داشت که احتمال گسترش و پیشرفت ASICها در آینده وجود دارد. اما بی شک (به لطف الگوریتم KAWPOW) پتانسیل محدودی برای برتری یافتن ASIC نسبت به سخت افزار های در رده مصرف کننده وجود دارد. پس میتوان گفت RavenCoin به این نوع از متمرکز شدن مقاوم شده است.

خصوصیات منحصر به فرد RavenCoin

 • مقاوم به ASIC – الگوریتم KAWPOW ساخت سخت افزار های ASIC را بی تاثیر میکند.
 • شروع منصفانه – هرکسی از روز اول شانس برابری برای استخراج یا خرید RVN دارد.
 • فاقد هرگونه پیش‌استخراج (pre-mine)، ICO، یا کوین هایی که انحصارا برای سازندگان نگه داشته شده اند.
 • بر پایه‌ی اجتماع و حقیقتا منبع باز

RavenCoin چیست؟ +کاربردها و مزایای این ارز دیجیتال

موارد استفاده از RavenCoin

مشابه Ethereum، RavenCoin به گونه ای طراحی شده که بتوان از توکن های شبکه، برای ساخت توکن شخصی سازی شده استفاده کرد.

هر توکن می تواند ویژگی های خاص و مشخص خود را داشته باشد. میتوانند با تعداد محدود ساخته شده، یا به عنوان اوراق بهادار، یا برای کلکسیون داران ساخته شوند.

همانطور که RavenCoin در توییتر خود توضیح داده، هرچیزی به کمک توکن ها و بلاک چین RavenCoin قابل ساخته شدن است.

توکن دارایی یا Asset

برخلاف بسیاری از انشعابات بیت کوین، RavenCoin محصول جدیدی تولید کرده است که در وایت پیپر به آن پرداخته شده است.

دارایی میتواند توسط هر مالک RVN ساخته و استفاده شود. این دارایی ها عملکردی مشابه توکن ERC-20 در بلاک چین Ethereum دارد.

در یک کلام میتوان گفت هر کسی می تواند به سادگی توکن دلخواه خود را با استفاده از RVN بسازد.

رقبای RavenCoin

جا دارد بگوییم که RavenCoin چیز جدیدی را خلق نکرده است. چرا که استانداردهای ساخت توکن روی بلاک چین Ethereum همچون ERC20، ERC721 و ERC223 و بلاک چین Waves امروزه نیز وجود دارند. اما توکنیزاسیون تمرکز اصلی این پلتفرم ها نیست.

p

پروژه‌ی Counterparty یکی از محبوب ترین پلتفرم های توکن حال حاضر است، اما به شبکه‌ی بیت کوین وابسته است. این وابستگی هم نقطه‌ی قوت و هم نقطه‌ی ضعف برای این پلتفرم محسوب می شود.

پروژه هایی مانند WAX و Enjin Coin نیز در زمینه دارایی های دیجیتال توکنی فعالیت دارند اما بازار هدف این ها صنعت بازی های کامپیوتری است. Polymath نیز پروژه‌ی مشابهی است که بازار اوراق بهادار را هدف قرار داده است.

شبیه ترین پروژه به RavenCoin، Bytom است. تیم سازنده‌ی هر دو شبکه اهداف مشابهی را دنبال کرده و پلتفرم هایشان امکانات مشابهی را به کاربران ارائه می دهد. با این حال تفاوت های عمده ای نیز در بینشان وجود دارد. Bytom، ICO برگزار کرده و از ماینیگ ASICها در شبکه خود حمایت می کند.

اما تیم RavenCoin معتقد است که عدم تخصص یافتگی، مشکلات مهمی را برای انتقال دارایی ها ایجاد میکند.

بزرگترین این مشکلات که تیم RavenCoin به آن اشاره کرده، این است که در این شبکه ها برای تبادل یک دارایی، به ارز پایه‌ی شبکه (برای مثال ether) برای پرداخت هزینه‌ی تراکنش نیاز داریم. اگر نرخ حق الزحمه در شبکه بالا باشد، تبادل دارایی ها نیز به طبع آن هزینه‌ی زیادی خواهد داشت.

یک مشکل دیگر این است که این شبکه های غیرتخصص یافته، راه حلی برای جلوگیری از مشکلات رایج در هنگام انتقال دارایی ها ندارند. شما ممکن است با یک اشتباه ساده در ارسال توکن ERC20 به آدرس یا کیف پول اشتباه، دارایی زیرین آن را نابود کنید.

به همین دلیل RavenCoin قصد دارد شبکه ای برای انتقال هر کالای حقیقی یا دیجیتال فراهم سازد و به این منظور بهینه سازی شده است.

ساخت Asset

ساخت دارایی از طریق کیف پول دسکتاپ RVN انجام میشود. برای ایجاد یک دارایی ساده، کاربر به 500 RVN نیاز دارد. کاربر بایست یک نام، قابل تقسیم بودن، و تعداد توکن (از 1 تا 21 میلیارد) را به دارایی اختصاص دهد.

به علاوه کاربر می تواند مشخص کند که آیا این دارایی در آینده قابل صدور دوباره هست یا خیر. همچنین کاربر می تواند برای ایجاد شروط و قوانین، متادیتا مشخص کند.

این انعطاف پذیری بالا، امکان مصارف عملی و واقعی را برای دارایی ها ایجاد میکند.

لازم به ذکر است RVNهایی که برای ایجاد دارایی مصرف میشود، سوزانده می شوند که ذخیره‌ی کل ارز را کاهش می دهد. در حال حاضر بالغ بر 22,000 دارایی در شبکه RVN در حال گردش است که یعنی بیش از 11 میلیون RVN از ذخیره‌ی کل کاسته شده است.

دارایی های موجود کنونی را میتوان از طریق مرورگر دارایی های RVN مشاهده نمود:

https://ravencoin.asset-explorer.net/

تا این جا توکن های ساده را بررسی کردیم که پایه و اساس پلتفرم RavenCoin می باشند. اما علاوه بر این انواع دیگری از توکن ها وجود دارند که به توضیح مختصر آن می پردازیم.

 1. دارایی های منحصر بفرد

یک دارایی ساده را می توان با مصرف 5 RVN به یک دارایی منحصر بفرد تبدیل نمود. دارایی منحصر بفرد علاوه بر ویژگی های ذکر شده، یک شناسه‌ی منحصر بفرد دارد.

این شناسه رد پایی از دارایی درون بلاک چین بر جای می گذارد. پس هر کاربر می تواند به سادگی دارایی را تا منشا آن ردیابی کند. این شفافیت غیرمتمرکز می تواند راهی برای بررسی صحت و اعتبار یک محصول یا دارایی باشد.

این توکن ها قابل ساخت دوباره نیستند و ابزار خوبی برای اثبات اعتبار و مالکیت هستند. در هر جایی که چنین اثباتی نیاز باشد، مانند مجوز فعال سازی نرم افزار، جمع آوری آثار هنری، مالکیت خودرو و غیره می توان از این توکن ها بهره برد.

دارایی های منحصر بفرد وجه افتراقی است که RavenCoin را در میان حجم عظیم انشعابات بیت کوین متمایز می کند.

 1. پاداش

شما میتوانید پاداشی را میان صاحبان توکن های خود توزیع کنید. به عنوان مثال این پاداش می تواند برای امتیاز وفاداری مشتریان و حتی تسهیم سود به کار برده شود.

 1. توکن های غیر دارایی (Non-Asset)

RavenCoin علاوه بر این توکن های بخصوصی را دارد که جهت فعالیت های غیر تجاری نظیر رای گیری و پیام رسانی قابل بهره میباشند.

کانال های ارتباطی فعال جهت هر سیستم بر پایه‌ی توکن ضروری میباشد. جهت تسهیل این کانال های ارتباطی، RavenCoin به هر دارایی یک توکن پیام دهی نیز مختص میدانند که فقط صاحب دارایی قادر است پیام های آن را مشاهده نماید.

جهت رای گیری نیز از مکانیسم مشابهی بهره گرفته میشود. شما با ارسال یک پیام به صاحبان توکن، یک رای در اختیار آن ها خواهید گذاشت. سپس فرد قادر است رای خود را به کاندید مورد نظرش ارسال نماید.

تعدادی از کاربرد های روزمره که جهت توکن و دارایی میتوان متصور شد:

 • اوراق صاحبان سهام که در آن هر سهم با یک توکن شناخته میگردد.
 • سهام شرکت ها که در RVN، ویژگی تقسیم پذیری برای آن تعریف شده است.
 • توکن های بیانگر یک شرکت تعاونی، شرکت ها مختلط غیرسهامی، و پلتفرم های تسهیم سود
 • بلیط جهت رویداد های منوع نظیر کنسرت ها، مسابقات ورزشی و غیره
 • دارایی های دیجیتال نظیر اقلام قابل خرید در بازی های کامپیوتری، collectibleها مانند crypto kitties
 • توکن مجوز جهت دسترسی و بهره از خدمات
 • سند زمین و دیگر مدارک مربوط به مالکیت، مانند فلزات گرانبها

سرمایه گذاری Overstocks در RavenCoin

نخستین بار هنگامی توجه ها به طرف RavenCoin جلب شد که Patrick Byrne، مدیر عامل Overstocks، در فوریه 2108 در مصاحبه ای با Business Insiders اعلام نمود که شرکت او در یک استارت آپ رمزارز که قبل از آن ناشناس بود، یک سرمایه گذاری چند میلیون دلاری صورت داده. Byrne اکنون نیز از بزرگترین حامیان RavenCoin میباشد و به تحقق پتانسیل های این شرکت کمک دارد.

p

یک شرکت تحت نظر Overstock، به اسم Medici Ventures، نخستین انتقال عمده‌ی توکن در RavenCoin را صورت داده. این شرکت با یک انتقال توکن دیجیتال به ارزش 3.6 میلیون دلار، در Chainstone Labs سهام 29% ای را در اختیار گرفت. گرچه این توکن به شکل عمومی عرضه نشد، ولی این تراکنش بیانگر قبلیت بلاک چین RavenCoin بود.

Bruce Fenton مدیر عامل Chainstone Labs در این خصوص اظهار کرد:

“RavenCoin یک پروتکل و بلاک چین ایده آل جهت توکن اوراق بهادار میباشد. هدف RavenCoin انجام بی نقص یک فعالیت میباشد: به کاربران کمک کند توکن ها و دارایی های دیجیتال امن داشته باشند. توکن ها، بخصوص توکن های اوراق بهادار، جهت تکنولوژی بلاک چین زمینه فعالیت امید بخشی خواهد بود.”

تیم RavenCoin

با توجه به این که RavenCoin یک پروژه تمام منبع باز و بر پایه‌ی اجتماع میباشد، هرفردی قادر است در توسعه‌ی این ارز در وبسایت GitHub مشارکت داشته باشد.

میزان دقیق توسعه دهندگان RavenCoin نامعلوم میباشد. تعداد تخمینی با توجه به GitHub حداقل 400 نفر میباشد که بیشترشان نیز پیش تر در توسعه‌ی بیت کوین مشارکت داشته اند.

خالق اصلی RavenCoin آقای Tron Black میباشد. او بیشتر از 5 سال در توسعه‌ی بلاک چین و ارزهای دیجیتال فعالیت داشته. او جایگاه برنامه نویس اصلی در شرکت Miedici VC را در اختیار دارد، شرکتی که درگیر تحقیق و مطالعه بر روی تکنولوژی بلاک چین میباشد.

چگونه توکن RVN به دست بیاورم؟

دو راه جهت دریافت RVN وجود دارد: ماینینگ و تهیه از طریق صرافی.

از آغاز پروژه، ماینینگ RVN امکان پذیر بوده. جهت اینکار میبایست در آغاز یک کیف پول بوجود بیاورید تا آدرسی جهت ارسال کوین ها در اختیار داشته باشید. کیف پول RavenCoin از صفحه GitHub پروژه قابل دانلود میباشد.

سپس جهت راه اندازی ماینر، نرم افزار آن را از صفحه رسمی Raven در Bitcointalk دانلود نمایید. استخر ماینینگ RavenCoin را انتخاب و تنظیم نمایید.

ماینینگ RavenCoin در استخرهای فروانی مانندMinepool، MiningPanda، Supernova، Virtopia، Protopool، Hash4Life، Omegapool و غیره قابل انجام است.

همچنین RavenCoin در خیلی از صرافی ها مانند  Binance و Bittrex قابل خرید و فروش می باشد.

برنامه‌ی RavenCoin برای آینده

نقشه‌ی راه RavenCoin که در سایت GitHub قابل رویت میباشد جهت آینده‌ی توسعه‌ی آن ، 8 فاز را در نظر گرفته است. تا به اکنون  توسعه‌ بر پایه‌ی اجتماع در RavenCoin، پیشرفت مطلوبی را نشان داده و نقشه‌ی راه را با رعایت زمانبندی و به دقت جلو رفته که در بین خیلی از ارزهای دیجیتال کاری نامعمول میباشد.

تیم توسعه هم اکنون مشغول فعالیت بر روی فاز 5 توسعه میباشد: پیام رسانی. تا به افراد مجاز، امکان ارسال پیام به صاحبان توکن ها را فراهم کند.

فاز های بعدی توسعه را به صورت مختصر بررسی می کنیم:

 • فاز 6 – رای گیری

یک مکانیسم رای گیری در سطح پروتکل برقرار گردد. هماهنگی لازم با تولید و توزیع توکن های موازی صورت بگیرد. سپس با فرستادن این توکن ها به آدرس های RVN (کاندیداها)، یک رای ثبت گردد.

 • فاز 7 – سازگاری

به توکن های جدید ایجاد شده این اجازه داده شود که عینا مانند RVN یا BTC به نمایش دربیایند تا در صرافی ها و کیف پول ها به کار برده شوند.

 • فاز 8 – کیف پول های سیار، که با عبارت یادآور (Mnemonic Seed) سازگار باشد.

RavenCoin چیست؟ +کاربردها و مزایای این ارز دیجیتال

نتیجه گیری

RavenCoin پروژه ای با پتانسیل های فراوان میباشد. با اینکه خیلی از ارزهای دیجیتال در تلاش هستند با Ethereum جهت مقام “بهترین پلتفرم قرارداد هوشمند” رقابت داشته باشند، RavenCoin تمرکز خود را بر هدف بخصوصی معطوف نموده است، توکنیزه کردن انتقال دارایی ها.

محدود کردن پروژه به یک هدف بخصوص مزیت های خوبی در اخیتار دارد. زمانی یک پروژه سعی می کند مشکلات فراوانی را پوشش دهد، بیشتر وقت ها نتیجه چند راه حل ناقص خواهد بود.

به عنوان یک پروژه‌ی تازه وارد ، RavenCoin هنوز به موفقیت بزرگی نرسیده است و در زمینه فعالیت خود، رقبای بزرگی مانند Ethereum، Cardano، EOS، Waves و یا Bytom پیش رو دارد. ولیبا این وجود این پروژه حمایت اجتماعی عظیم و قدرتمند و نیز حمایت مداوم مدیر عامل Overstocks، Patrick Byrne را در اخیتار دارد.

باید منتظر باشیم آیا RavenCoin موفق خواهد شد در طولانی مدت در بازار در حال افزایش توکنیزاسیون دارایی ها غالب گردد یا حکومت Ethereum بر این بازار پابرجا خواهد ماند.

سوالات متداول

RavenCoin چیست؟

RavenCoin بلاک چینی میباشد که به شکل اختصاصی جهت انتقال همتا به همتای دارایی و توکن ها کاربرد دارد. با این که اغلب بلاک چین های دیگر این فناوری را به شکل فرعی ذدر اختیار دارند، ولی RavenCoin در این فعالیت تخصص یافته میباشد.

توکن RVN چیست؟

در شبکه‌ی RavenCoin جهت پاداش دادن به استخراج بلوک ها، و نیز جهت ساخت توکن دارایی شخصی سازی گردیده، به RVN نیاز خواهیم داشت.

Asset یا دارایی چیست؟

همان طورکه دوره ای پول با پشتوانه‌ی فلزات گرانبها ایجاد و استفاده می شد، دارایی ها در دنیای ارزهای دیجیتال (یا به اصطلاح دارایی مصنوعی)، توکن هایی میباشند که یک دارایی با ارزش ذاتی را نمایندگی خواهند کرد. به عنوان نمونه سهام یک شرکت، مجوز های بهره و غیره.

شباهت و تفاوت های RavenCoin با بیت کوین چیست؟

با توجه به این که RavenCoin انشعابی از بلاک چین بیت کوین میباشد، شباهت های زیادی به آن دارد. ولی تفاوت هایی از نظیر زمان بندی و پاداش بلوک، و الگوریتم های مورد بهره ، RavenCoin را جهت هدف بخصوص خود بهینه نموده است.

 

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.