به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

Horizen هورایزن چیست؟+کاربردها و مزایای این ارز دیجیتال

Horizen هورایزن چیست؟+کاربردها و مزایای این ارز دیجیتال

ارز دیجیتال هورایزن Horizen چیست و آیا ارزی آینده دار جهت ماینینگ می باشد؟

زمینه ارزهای دیجیتال با توجه به گرایش مارکت‌های متنوع به عرصه‌های تازه وارد تجارت الکترونیک، در حال گسترش میباشد و به یکی از مقاصد اصلی مبالغ هنگفت تبدیل شده است. بیشتر اشخاص احتمالاً ارز دیجیتال را با اسم بیت ‌کوین میشناسند یا حتی هم اکنون نیز، بیت ‌کوین را اصلی و با اعتبار ترین ارز حاضر در این زمینه بدانند ولی این اصلاً صحیح نمیباشد. به خاطر داشته باشید که طیف وسیعی از ارزهای دیجیتال هم اکنون مبادله میشوند و هر یک بسته به وضعیتی که دارند دارای قیمت و اعتبار بخصوصی میباشند.  یکی از این ارزها، ارز هورایزن یا همان Horizen میباشد که موفق شده  تا حد بالایی مورد استقبال صرافی‌ها و اشخاص بازار ارز دیجیتال قرار بگیرد.

اما ارز Horizen چیست؟ فرق ارزهایی نظیر بیت‌کوین و تتر با ارز Horizen در چه چیزی است؟ بهترین و مورد اعتماد ترین راه موجود جهت نگهداری یا خرید و فروش ارز Horizen چیست ؟ الگوریتم استخراج ارز Horizen چگونه میباشد ؟ این‌ها مجموعه پرسش هایی میباشند که حول هر ارز رمزپایه‌ای بوجود میاید و میبایست جهت آن‌ها پاسخ مناسبی بدست اورد. به خاطر داشته باشید که در هیچ مبادله و معامله ای بدون داشتن شناخت و دانش کافی موفق نخواهید شد.

لذا چنانچه یکی از علاقمندان به زمینه خرید و فروش یا استخراج ارزهای رمزپایه میباشید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای این مطلب با زرین اکسچنج همراه باشید. ما در این مطلب سعی میکنیم به تمام ابعاد پرسش ارز Horizen چیست پاسخ داده و سعی داریم تا شما همراهان گرامی را به وضوح با این ارز آشنا کنیم.

Horizen هورایزن چیست؟+کاربردها و مزایای این ارز دیجیتال

مجموعه Horizen در یک نگاه

در مجموعه ساختار الکترونیکی ارز Horizen شاهد وجود 21میلیون ZEN که همان واحد محلی این ارز میباشد هستیم. قله نمودار نرخ هر ZEN تا امروز موفق شده آستانه 65 دلار را تجربه کند و این رویداد در تاریخ 9 ژانویه سال 2018 اتفاق افتاد. هیچ رخدادی جهت عرضه نخسیتن این سیستم برگزار نگردید و به عوض آن شاهد انشعاب(فورک) ارز Horizen که پیش تر با ZenCash شناخته میشد ، از ارز Zclassic بودیم. این رویداد در تاریخ 23 می سال 2017 رخ داده و بر مبنای آن با نسبت یک به یک به دارندگان ZCL واحد ZEN اعطا گردید. شیوه استخراج ZEN یا همان Horizen با کمک نوعی از الگوریتم PoW صورت میگیرد. در ادامه مطلب بیشتر به مسئله استخراج ZEN خواهیم پرداخت.

ZenCash در خیلی از صرافی‌ها سراسر جهان در قسمت ارزهای رمزپایه و در مارکت‌های متنوعی شامل Binance، Bitterex، DragonEx، Upbit، OKEx، Sistemkoin و COSS داد و ستد میگردد. بیشترین ارزهایی که در داد و ستد ZEN به عنوان طرف دیگر هر داد و ستد یا خرید و فروش قابل مشاهده هستند، بیت‌کوین، اتریوم و تتر میباشند. مجموعه سیستم ارز Horizen از پروتکل‌های CDN و HTTPS جهت حفظ امنیت انتقال‌ها و داد و ستدها بهرمند میشود و علاوه بر این از اصول zk-SNARKS در کریپتوگرافی آن استفاده خواهد شد.

هر چند در ادامه بیشتر در این خصوص توضیحات مطلوبی ارائه خواهد شد ولی در حال حاضر می‌توان گفت که نتیجه استفاده از zk-SNARKS این میباشد که معاملات ZEN به هر دو شکل ناشناس یا با اسامی و عناوین غیر حقیقی و مستعار قابل صورت دادن میباشند و این یک امتیاز خوب در حفظ حریم شخصی و امنیت شما خواهد بود؛ هرچند نمی‌توان منکر این مطئله بود که این ویژگی باعث شده تا انتقادات فراوانی به طرف این سیستم روانه گردد.

نقطه اتکای ارز Horizen چیست؟

ارز Horizen که قبل تر از آن تحت عنوان ZenCash به آن اشاره میشد، یک ارز رمزپایه با تمرکز بر امنیت و حفظ حریم شخصی میباشد که در آغاز بر پایه بلاک‌چین Zclassic ایجاد شده بود ولی با گذر زمان دچار انشعاب یا همان فورک از آن شده است. فورک کردن در زمینه ارزهای رمزپایه و دیجیتال به این معنی میباشد که یک دسته یا گروه از برنامه‌نویسان به دلایل مختلفی مانند فقدان امنیت یا ضعف اطلاعاتی، ساختار و پروتکل‌های بوجود آورده را دگرگون میکنند. در خصوص ارز Horizen نیز، شاهد فورک بلاک‌چین میباشیم. شبکه جهانی Horizen مشتمل بر یک سازمان فاقد مرکزیت و خودبنیاد بوده و شامل چند نهاد بنیادی میباشد:

 • ZenChat که یک پیام‌رسان خصوصی با سطح امنیت خیلی بالاست
 • ZenPub که یک پلتفرم جهت ایجاد و تولید فایل‌ها به صورت ناشناس میباشد
 • ZenHide که یک تونل انتقال اطلاعات محرمانه است

هم اکنون نیز هنوزهم ZEN سکه محلی داد و ستد در شبکه Horizen میباشد . امنیت و حریم شخصی تنها یک مسئله پایین‌دستی و جزئی در برابر با حملات تروریستی و سایبری نمیباشد بلکه به یکی از نگرانی‌های بنیادین بیشتر افراد حاضر در دنیای دیجیتال تبدیل شده است. نورتون تخمین می‌زند که تقریبا 60 میلیون آمریکایی تابحال حداقل یک مرتبه قربانی دزدی اطلاعات شده اند و پیشبینی میگردد که تا سال 2023 شاهد رشد بیش از دو برابری این گونه حملات در سراسر دنیا خواهیم بود.

Horizen هورایزن چیست؟+کاربردها و مزایای این ارز دیجیتال

به خاطر داشته باشید که زمان سخن گفتن از حملات سایبری و دزدی اطلاعات یقینا مقصود ما صرف رایانه شخصی شما نمیباشد بلکه بیشتر داده‌ها و اطلاعاتی که از شما در سامانه های اطلاعات ابری ذخیره میگردند، طعمه چنین حملاتی خواهند شد. حال با توجه به این گفته ها بهتر می‌توان به این سوال پاسخ داد که نقطه اتکای ارز Horizen چیست ؟ پاسخ شفاف است؛ سلخت حصاری امنیتی و پرقدرت در اطراف اطلاعات و داده‌های شما. Horizen با شناخت تهدیدات رو به افزاسیش حوزه اطلاعات دیجیتال، نیاز به رشد امنیت را در دستور کار خود قرار داده است و به این روش اعتماد کاربران خود را جذب نموده است.

آکادمی محتواهای مربوط به شبکه ارز هورایزن

آکادمی Horizen یک سرویس رایگان و گشوده جهت فراهم کردن خدمات در حوزه یادگیری و شناسایی سطوح متنوع شبکه ارزی هورایزن میباشد. این آکادمی به کاربران اجازه انتخاب بین سه سطح مختلف ابتدایی، پیشرفته و حرفه‌ای را خواهد داد. آکادمی هورایزن دارای مقالاتی میباشد که به شما کمک خواهد کرد که از شروع تا پایان تمام ابعاد مختلف این تکنولوژی را شناسایی نموده و بیاموزید.

الگوریتم PoW در استخراج ارزهای رمزپایه

همانگونه که در بالاتر ذکر شد، جهت استخراج ارز Horizen از الگوریتم بخصوصی که یکی از شاخه‌های الگوریتم PoW میباشد استفاده خواهد شد. به همین سبب بهتر است تا قبل از پرداختن جزئی به نوع بخصوصی از الگوریتم PoW خود این الگوریتم را در نگرشی جامع بررسی و شناسایی نماییم. اگر اندکی در صرافی‌های الکترونیکی یا مباحث مربوط به ارزهای رمزپایه اطلاعات داشته باشید، حتماً با این سوال مواجه شده‌اید که درکل خود یک ارز رمزپایه از چه چیزی بوجود میاید و اصطلاحاً بها و اعتبار خود را در گرو چه چیزی میداند ؟

Horizen هورایزن چیست؟+کاربردها و مزایای این ارز دیجیتال

به عنوان نمونه هر اسکناس یا سکه‌ای که از هر واحد پولی نظیر دلار، یورو، پوند یا تومان در اختیار دارید، اعتبار و پشتوانه خود را مدیون ذخیره فلزات گرانبهایی میداند که در بانک مرکزی مربوط به همان ارز نگهداری میگردد (هرچند این تمام جوانب داستان نیست) ولی در خصوص ارزهای رمزپایه چطور؟ در ارزهای رمزپایه دو الگوریتم اساسی و متفاوت جهت تأمین و ساخت منابع مالی وجود دارند: PoW و PoS که ما در این مطلب با توجه به موضوع آن بر الگوریتم PoW تمرکز خواهیم کرد.

آنچه که موجب ایجاد منابع و خود واحدهای یک ارز رمزپایه میگردد، به جای اینکه بر مبنای فلزات گرانبها یا دیگر عملیات‌های بانکی باشد، بر پایه عملیات‌های دشوار ریاضی خواهد بود. در الگوریتم PoW که اساس فعالیت ارزهای بیت‌کوین و اتریوم نیز میباشد شیوه فعالیت مطابق شرایط زیر میباشد:

 • یک معادله فرضی ریاضی در اختیار شما گذاشته خواهد شد. به شکل مثال مسئله 8+7=؟ در سیستم عرضه خواهد شد.
 • به محض عرضه یک مسئله ریاضی کلیه مشارکت‌کنندگان در شبکه فرضی سعی جهت  حل مسئله را شروع خواهند کرد. دو نکته اصلی را مد نظر داشته باشید. نخست اینکه معادله ریاضی فراهم شده به سادگی معادله‌ای که ما به شکل فرضی بیان کردیم نخواهد بود و بسیار دشوارتر خواهد بود. نکته دوم نیز این میباشد که به محض ارائه مسئله تمام مشارکت‌کنندگان درگیر حل مسئله میشوند و این فرآیندی تقریبا زمان‌بر میباشد.
 • حل مسئله موضوعی در حیطه اراده شما نخواهد بود و در حقیقت کاری است که بوسیله چیپ‌ها و هسته‌های پردازشی سیستم شما صورت میگیرد. مهم نمیباشد که این فعالیت توسط کارت گرافیک، سی.پی.یو و لپ‌تاپ یا کامپیوتر شخصی صورت میگیرد، به هر صورت باید پردازش بوسیله سیستم شما پایان یابد.
 • در مسئله فرضی ما جواب عدد 15 خواهد بود. هر سیستمی که زودتر به این جواب درست دست پیدا کند و آن را برای هسته(Node) اصلی بفرستد، پیروز رقابت دریافت ارز رمزپایه خواهد بود و واحد ارزی به او اعطا خواهد شد.

در پایان باید گفت که به مجموعه مراحل و عملیات‌های صورت گرفته در بالا ماینینگ میگویند. در ماینینگ توان پردازشی سیستم شما از اهمیت زیادی برخوردار است. به خاطر داشته باشید که هر اندازه سریع‌تر مسائل پیچیده را حل کنید و جواب صحیح به هسته اعلام گردد ، واحدهای ارزی بیشتری کسب خواهید کرد.

نگاهی اجمالی به الگوریتم Equihash

همانطور که گفته شد Equihash یکی از انواع الگوریتم‌های PoW است که توسط الکس بیروکوف و دیمیتری خوفراتویچ توسعه یافته و به شکل رسمی توسط دانشگاه لوکزامبورگ معرفی شده است. واحدهای پولی مختلفی از این الگوریتم استفاده می‌کنند؛ به طور مثال ZenCash ، ZClassic و Hush. در مورد نحوه عملکرد این الگوریتم نیز باید گفت که برای ایجاد یک بلاک غیر متقارن در آن نیاز است تا از یک مسئله با نیاز بالا به توان پردازش رجوع شود. مسئله‌ای با چنین مشخصاتی، مسئله معروف تاریخ تولد یا همان پارادوکس احتمال تاریخ تولید است که در الگوریتم Equihash از آن استفاده شده است. بر همین مبنا باید گفت که هر شاخه برای کرنش(جابجایی) ضمن افزایش پیچیدگی عملیات، موجب کاهش حافظه خواهد شد. این بدان معنی است که در الگوریتم Equihash میزان بازدهی شدیداً وابسته به میزان رم وسیله شماست.

با این وجود میزان حافظه رم لپ‌تاپ یا هر وسیله دیگری که با آن عملیات ماینینگ ارز Horizen را انجام می‌دهید، نقش مؤثری در میزان استخراج شما دارد. مسئله محوری در الگوریتم Equihash احتمالات است و به همین خاطر ماینر‌هایی با میزان رم بالا شانس موفقیت بسیار بیشتری داشته و در طول مدت زمان ثابت در ماینینگ ارز هورایزن دارای برتری محسوسی خواهند بود.

میزان سهم هر ماینر از بلاک موفق ارز هورایزن

بر مبنای الگوریتم Equihash که در بالا توضیح داده شد، هر بلاک موفق ارز Horizen بر مبنای سهم‌های زیر تقسیم خواهد شد:

 • 60 درصد بلاک به خود ماینر پیروز تعلق می‌گیرد
 • 20 درصد به خزانه ارز Horizen رفته و صرف امور توسعه این شبکه خواهد شد
 • 10 درصد به اپراتورهای سوپرنود تعلق می‌گیرد
 • 10 درصد دیگر نیز به اپراتورهای ایمن کننده رفته و در آن‌جا انبار خواهد شد

این به چه معنی است؟ این یعنی هر بلاک(واحد) استخراج شده توسط شما به چندین سهم تقسیم شده و مطابق توضیحات فوق تنها 60 درصد آن به خود شما تعلق می‌گیرد. مابقی مطابق توضیحات فوق به اجزای مختلف شبکه Horizen تعلق خواهد گرفت.

کیف پول‌های ارز هورایزن

کیف پول‌های متعددی امکان نگهداری ارز Horizen شما را دارند که در سیستم عامل‌های ویندوز، مکینتاش، لینوکس، اندروید و یا آی.او.اس پشتیبانی خواهند شد. کیف پول‌های رسمی ارز هورایزن البته بدین شرح هستند:

 • Sphere
 • Swing Wallet
 • MyZenWallet
 • Zen Wallet
 • Paper Wallet

همچنین کیف پول‌های شخص ثالثی مانند CoolWallet، Coinomi و Ledger نیز در دسترس هستند که توسط خود شبکه ارز Horizen تأیید شده‌اند.

سطح امنیت شبکه هورایزن تا چه حد است؟

فراموش نکنید که فلسفه اصلی شبکه ارز Horizen بر پایه امنیت و حفظ حریم شخصی بنا شده است و حفظ حریم شخصی و امنیت هدف اصلی و فلسفه وجودی آن است. در همین راستا شبکه ارز هورایزن از پروتکل‌های زیر استفاده می‌کند:

 • zk-SNARKS
 • انضمام TLS
 • تقسیم مستمر دامنه
 • نشر و تنظیم توزیع‌شده(مقسوم)
 • کدگذاری کاربر به هسته
 • کدگذاری End-to-End

این پروتکل‌ها و تکنولوژی‌ها کمک می‌کنند تا کاربر بتواند به ‌سادگی میزان مد نظر امنیت و شفافیت در داد و ستدهای الکترونیک خود را تعیین کند. علاوه بر ارز ZEN که زیر واحد بلاک چین Horizen است، این پلتفرم توانایی بالایی برای ایجاد کانال امن ارتباطی با سایرین داشته و از طریق Sphere در اپلیکیشن Horizen این امکان را فراهم می‌کند.

زیرساختِ هسته چندبخشی شبکه ارز هورایزن

می‌توان گفت تجهیزات و جزئیات شبکه ارز Horizen و پلتفرم آن جز بزرگترین شبکه‌های فعال در دنیای ارزهای رمزنگاری هست. در همین راستا بلاکچین هورایزن تا حد زیادی قابل اتکا، امن و سریع هست. به علاوه یک ساختار چند‌بخشی در هسته‌های شبکه به پلتفرم Horizen امکان به کارگیری تکنولوژی سایدچین خود را در حد عالی می‌دهند. هسته‌های این شبکه وسیع و امن به شرح زیر هستند:

 • فول نودها (Full Nodes): فول نودها که در واقع همان هسته‌های نرمال شبکه ارز Horizen هستند ، یک رونوشت از تازه‌ترین بلاکچین را نگه داشته و به‌روز و قابل اعتماد در صورت لزوم ارائه می‌دهند. برای تبدیل شدن به یک فول نود لازم است تا هسته هورایزن را اجرا کرده و دارای یک رونوشت به‌روز از بلاکچین باشید.
 • نودهای ایمن کننده (Secure Nodes): نودهای ایمن کننده برای عملکرد صحیح شبکه ارز Horizen حیاتی هستند. برخلاف فول نودها، این نوع از نود‌ها یک هدف خاص برای نگهداری به‌روز ترین بلاکچین دارند. همچنین باید گفت که یک نود ایمن کننده دارای کدگذاری TLS است که امکان ایجاد ارتباطی با نهایت امنیت بین نودهای امن را فراهم می‌کند. این نود‌ها، حدود 10 درصد از بلاک‌های جایزه را به خود اختصاص می‌دهند. نیازمندی‌های لازم جهت ایجاد یک نود ایمن کننده ، این است که حداقل 42 واحد ZEN را نگه داشته و توانایی انجام دادن چالش‌ها را در کمتر از 200 ثانیه داشته باشید. در کنار دو مورد یاد شده وجود شاخص 92درصدی قابل اتکا بودن الزامی است.
 • سوپر نود‌ها (Super Nodes): سوپرنود‌ها برای پیاده‌سازی سایدچین‌های Horizen الزامی بوده و نقش کلیدی دارند. برای بیان واضح‌تر موضوع لازم به ذکر است که سوپر نود‌ها بخش اعظم توانایی‌های نهفته در هر دو نوع نود دیگر را داشته و به‌ خوبی توانایی انجام و پیشبرد عملیات‌های چندگانه را دارند. این نودها همانطور که گفته شد برای ارائه خدمات مربوط به سایدچین حیاتی بوده و میزبانی بخش اعظمی از منابع مورد نیاز برای انجام این کار را بر عهده دارند. همچنین مشابه نودهای ایمن کننده، اپراتورهای سپور نود حدود 10 درصد از هر بلاک جایزه را دریافت می‌کنند. هرچند از آنجایی که سوپر نودها نیازمندی‌های بیشتری برای برپایی دارند از نظر تئوریک همواره نسبت به سایر نودها در اقلیت هستند. اما این به چه معنی است؟ این یعنی درست است که سهم برابر 10 درصدی با نودهای ایمن کننده دارند اما بخاطر کمتر بودن تعداد آن‌ها در کل شبکه ارز Horizen ، همواره سود بیشتری دریافت می‌کنند چون سهم ایجاد شده را با تعداد کمتری از نود‌ها تقسیم می‌کنند. برای تبدیل شدن به یک سوپر نود، شما باید حداقل 500 واحد ZEN را ذخیره داشته، توانایی حل چالش‌ها در زیر 150 ثانیه و 8 گیگابایت یا بیشتر حافظه موقت (رم) داشته باشید. در کنار موارد فوق داشتن 100 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی نیز الزامی است.

Horizen هورایزن چیست؟+کاربردها و مزایای این ارز دیجیتال

برنامه‌ها و دورنمای پیش روی شبکه ارز هورایزن

ارز هورایزن راه بلندی را پیموده است و از آغاز به کار خود در سال 2017 تاکنون توانسته تا به شکل فعالی در نقش یک پلتفرم تمام و کمال ظاهر شود. تیم Horizen بسیار فعال بوده و با پافشاری مستمر خود در بهبود و توسعه شبکه ارز هورایزن ، همواره این پروژه را در مسیر پیشرفت حفظ کرده‌اند. این یعنی پروژه ارز Horizen درونمایی برجسته و روشن را پیش روی خود دارد. تا یک چهارم نهایی سال 2020 ارز هورایزن برنامه دارد تا توسعه چشمگیری را در سایدچین‌ها ایجاد و زنجیر اصلی را نیز بشدت تقویت سازد.

وجهه اقتصادی ماینینگ ارز هورایزن

پرسودترین پلن موجود برای ماینینگ Horizen در بازار ایران، استفاده از ماینر مدل B3 pro پاندا-ماینر است که یکی از مدل‌های قدرتمند برای انجام این کار است. این نوع ماینر در پلنی بلندمدت و 977 روزه امکان بازگشت سرمایه را فراهم کرده و پس از این شما وارد فاز سوددهی خواهید شد. هرچند این پلن برای ماینینگ نمی‌تواند خیلی معقول باشد اما بهترین پلن موجود بین ماینرهای مختلف است. فراموش نکنید که توضیحات ذکر شده در مورد این پلن بر مبنای داده‌های فعلی است و در صورت داشتن تصمیم قطعی برای ورود به عرصه استخراج ارز Horizen حتماً داده‌های بروز در نظر بگیرید.

ارز هورایزن و آینده‌ای مبهم

در نهایت باید به عنوان نتیجه‌گیری به برخی از ابعاد مختلف این ارز رمزپایه بپردازیم. پیش از هرچیز فراموش نکنید که زیربنای الگوریتم عملکرد Horizen ، PoW است. با توجه به ظهور الگوریتم‌های PoS که برتری محسوسی در نحوه عملکرد دارند، می‌توان گفت که ارزهایی بر مبنای الگوریتم PoW در معرض خطر جدی سقوط هستند. به طور مثال ارز تزوس با عملکردی بر مبنای PoS شانس بسیار بیشتری برای موفقیت دارد.

شاید در حوصله متن نباشد که به برتری‌های PoS بپردازیم اما در هر صورت باید گفت که در شرایط فعلی آینده روشن‌تری برای آن وجود دارد. پس اگر نگاهی بلندمدت به ماینینگ یا داد و ستد ارزهایی مثل ارز تزوس دارید، شاید بهتر باشد که در مورد این موضوع بیشتر تحقیق کنید. البته این تنها یک روی مسئله است. استفاده از الگوریتم Equihash در کنار برخی معایب، محاسنی نیز دارد. نحوه عملکرد در این الگوریتم کمک می‌کند تا بتوانید ضعف پردازش در هسته پردازشی را با حافظه موقت یا همان رم جبران کنید. در مقیاس وسیع ماینینگ این می‌تواند یک حسن باشد.

در کنار وجهه تکنیکال و علمی از نظر پولی و اقتصادی نیز باید گفت که ارز Horizen  که واحد شمارش آن ZEN است، در کانال 5.9 دلار در نوسان است. ارز هورایزن با قیمت هر واحد 19 دلار در سال 2017 عرضه شد و در طول ژانویه سال 2018 توانست به قیمت رویایی 62 دلار برسد. هرچند این قیمت 62 دلار دیری نپایید و پس از سلسله نوساناتی با یک سقوط آزاد تا ماه دسامبر سال 2018 به کانال قیمتی 4.9 دلار وارد شد. از آن هنگام تا حال، شاهد نوسانات جزئی هستیم اما تا تاریخ فعلی نگارش این یادداشت در همان رنج مابین 5 تا 6 دلار ساکن بوده است. با این اوصاف می‌توان انتظار راکد بودن و نوسان کمی را در کوتاه‌مدت این ارز داشت اما در بلندمدت حتماً نیازمند تحقیق بیشتری برای تصمیم‌گیری دقیق هستید.

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *