به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

آموزش کیف پول متامسک MetaMask به صورت گام به گام

آموزش کیف پول متامسک MetaMask به صورت گام به گام

آموزش جامع نصب و راه اندازی کیف پول متامسک Metamask

کیف پول متامسک یکی از کیف پول های مورد اطمینان و رسمی اتریوم میباشد، که می توان آن را به صورت یک افزونه روی مرورگر نصب و استفاده کرد. این کیف پول البته یک کیف پول عادی نمیباشد و برای کاربران خود این امکان را فراهم میکند تا با قرارداد های هوشمند و برنامه های غیر متمرکز قعالیت داشته باشند.

شما قادر هستید این کیف پول اتریوم را به صورت یک افزونه روی مرورگر خود در اختیار داشته باشید و فعالیت های معمول یک کیف پول عادی  را به کمک آن صورت دهید. این کیف پول مشکل های مشابه دیگر کیف پول ها را برای دانلود برنامه یا بلاک چین نخواهد داشت و همانگونه که اشاره گردیم نظیر دیگر افزونه ها به سهولت روی کامپیوترتان نصب میگردد. چنانچه نام این کیف پول را شنیده اید ولی تا به امروز با آن فعالیت نکرده اید یا نیازمند آموزش کیف پول متامسک میباشید لذا ادامه این مقاله از زرین اکسچنج را از دست ندهید.

اولویت های انتخاب کیف پول اتریوم

انتخاب کیف پول جهت ارز دیجیتال اتریوم نیازمند به خرج دادن اندکی وسواس میباشد و باید قابلیت های آن را از پیش مد نظر قرار دهیم. در نتیجه قادر نیستیم مانند بیت کوین به سهولت و فاقد در نظر گرفتن خیلی از قابلیت ها برای آن، کیف پول انتخاب نماییم. برای مثال باید جهت انتخاب کیف پول برای اتریوم به امکان پشتیبانی آن از توکن های ERC 20 توجه ویژه ای داشته باشیم.

کیف پول متاماسک دارای افزونه جهت کروم و فایرفاکس و همچنین brave میباشد و به شما اجازه میدهد تا کنترل کاملی را روی تراکنش های آن در اختیار بگیرید. شایان ذکر است بدانید که این کیف پول به شما اجازه تولید کلمات تصادفی می دهد. ولی این چه اهمیتی دارد؟ در حقیقت این ویژگی مهمی برای این کیف پولمحسوب میشود تا موجودی آن را در صورت بروز معضل ، بازیابی نمایید. شیوه بازیابی این کیف پول در ادامه توضیح خواهیم داد.

در این کیف پول امکان ایجاد کلید خصوصی یا private key برای شما بوجود آمده است. اگر روی یک مرورگر این کیف پول را نصب و استفاده نمایید قادر هستید به همان روش هم روی بقیه مرورگر ها آن را نصب و فعال نمایید. در نتیجه فقط نیاز است یکبار آموزش فعالیت با این کیف پول را دیده باشید.

مراحل آموزش کیف پول متامسک: راه اندازی

در مرحله نخست  آموزش کیف پول متامسک د مرحله اول میبایست آن را نصب نمایید. جهت دانلود افزونه این کیف پول براساس نوع مرورگر باید به سایت رسمی آن به آدرس metamask.io مراجعه کنید. این افزونه به جز مرورگر های گفته شده در قسمت پیش نظیر کروم و فایرفاکس، برای مرورگر های دیگر مانند اپرا هم قابل نصب میباشد. امکان دسترسی به سایت رسمی این کیف پول با جستجو اسم آن در گوگل هم ممکن میباشد.

البته بهتر است از آدرس رسمی به این سایت مراجعه نمایید. چون خیلی از سایت های تقلبی قادر هستند خودشان را به جای سایت رسمی این کیف پول جا بزنند و اطلاعات شما را بدست بیاورند. برای اینکه اطمینان داشته باشید، سایتی که به آن وارد شده اید سایت اصلی میباشد یا خیر آدرس آن را در نوار اصلی جستجو مشاهده کنید. آدرس سایت باید دقیقا metamask.io باشد، نه یک کلمه اضافه تر و نه کمتر و نه شکلی مشابه این حروف. جهت جستجو سایت رسمی این کیف پول در گوگل، تنها نیاز است کلمه metamask را جستجو کنید.

مرحله دوم

پس از ورود به سایت قادر هستید از بخش get chrome extension، افزونه این کیف پول را دانلود نمایید

آموزش کیف پول متامسک MetaMask به صورت گام به گام

پس از دانلود گزینه add extension برای شمابه نمایش درخواهد آمد که برای نصب و فعال سازی این کیف پول روی مرورگر شما تعبیه شده است.

آموزش کیف پول متامسک MetaMask به صورت گام به گام

اکنون که این گزینه را انتخاب نمودید، قادر هستید روی آیکون آن را که شبیه به یک روباه میباشد در مرورگر تان مشاهده کنید. روی آن کلیک کنید تا باز گردد. get started را انتخاب نمایید. پس از این باید قوانین حریم خصوصی آن را بپذیرید. دو قسمت PRIVACY NOTICE و PHISHING WARNING را پیش از پذیرش به دقت مطالعه کنید. بعد از پذیرفتن قوانین، قادرید کلمه رمز عبوری را جهت این افزونه تنظیم نمایید. تنظیم پسورد جهت این کیف پول از طریق قسمت new password و confirm قابل دسترسی است.

آموزش کیف پول متامسک MetaMask به صورت گام به گام

مرحله سوم

در مرحله بعد نیاز به ساخت کیف پول میباشد. برای افرادی که کیف پول روی این افزونه ایجاد نکرده اند نیاز به طی کردن مراحل دیگری نیز می باشد. نظیر ساخت کیف پول در خیلی از موارد اینچنینی، باید در آغاز گزینه create a wallet را انتخاب گنید و داده های درخواستی را در مرحله بعد وارد نمایید.

شایان ذکر است که این کیف پول هرگز اطلاعات خصوصی هر کاربر مانند موجودی، تراکنش ها و دیگر موارد را جمع آوری نخواهد کرد تا بعدا جهت فروش استفاده کند. قسمت بعدی به ساخت پسورد مربوط است. این کلمه باید دارای 8 کاراکتر بوده  که می بایست حاوی عدد و حروف بزرگ و کوچک باشند تا امن تر فعالیت کنید. این کلمه انتخابی را بعد از وارد کردن در قسمت create password در جای امن نگهداری نمایید.

کلید خصوصی

در مرحله بعد شما قادر هستید کلمات تصادفی منحصر به فردی که جهت بازیابی کیف پول در آینده در اختیار شما گذاشته میشود را دریافت کرده و یک نسخه پشتیبان از آنها دریافت کنید. به خاطر داشته باشید که بدون وجود این کلمات مهم که secret phrase به آن گفته میشود، امکان بازیابی کیف پول خود را نخواهید داشت.

بعد آن را در جای امنی نگه دارید. این توصیه ای میباشد  که حتی خود کیف پول در این مرحله به شما خواهد گفت. در نگهداری این کلمات کوشا باشید چراکه هر فردی که به آنها دسترسی یابد به سهولت به موجودی کیف پول تان هم دسترسی پیدا خواهد کرد.  برای دسترسی به این 12 کلمه باید روی کادر خاکستری رنگ آن کلیک نمایید.

پس  از کپی کردن این کلمات قادرید به مرحله بعدی رجوع کنید. در این مرحله میبایست I’ve Copied It Somewhere Safe را انتخاب نمایید که به این افزونه اعلام خواهید کرد که کپی را انجام داده اید و به پایان ساخت کیف پول هدایت خواهید شد. پس از کلیک بر روی دکمه next به قسمت دیگری هدایت می شوید. در این قسمت باید با انتخاب کردن عبارات امنیتی که در مرحله پیش به شما نمایش داده شده اند آن ها را در کنار هم داخل کادر وارد نمایید و سپس confirm را انتخاب کنید. مراحل ساخت این کیف پول به همینسادگی خواهد بود.

آموزش کیف پول متامسک MetaMask به صورت گام به گام

نکات مهم در مورد ساخت کیف پول متامسک

یک بار دیگر هم پیشنهاد میکنیم که از سایت اصلی این کیف پول دانلود نمایید و وارد سایت های جعلی که به هر علتی قصد دارند اطلاعات کیف پول شما را استخراج کنند نگردید. جهت فهم جعلی یا حقیقی بودن سایت مورد نظر می توانید از این لحاظ مطمئن باشید که این سایت عبارات امنیتی شما را از شما نمیپرسد و حتی این عبارات به درد این سایت نمی خورد.

در حقیقت شما به هیچ وجه نباید عبارت امنیتی خود را در اختیار دیگران قرار دهید و باید آن را در جای امنی نگهداری کنید. عبارت امنیتی 12 کلمه ای خود را روی یک کاغذ بنویسید و در جای امن نگه دارید. در صورت پیش آمد سوال قادر هستید یک ایمیل به آدرس support@metamask.io ارسال نمایید. جهت تهیه نسخه دوم از این 12 کلمه قادر هستید در قسمت > Security  Settings  نسخه دیگری به عنوان پشتیبان تهیه کنید.

روند فعالیت و تبادل در کیف پول متامسک

پس از ساخت کیف پول و بدست آوردن کلمات امنیتی منحصر به فرد، قادر هستید با این کیف پول جهت دریافت توکن های اتریوم فعالیت نمایید. روند این فعالیت با کیف پول متامسک نیز بسیار ساده خواهد بود و پیچیدگی زیادی ندارد. از این رو کاربران تازه وارد هم می توانند با آن فعالیت کنند.  جهت اینکه کلید عمومی (آدرس کیف پول) خود را مشاهده نمایید می توانید روی نام حساب کاربری تان کلیک کرده  یا آن را زیر نام کاربری تان مشاهده کنید.

این افزونه همیشه در کنار مابقی افزونه های شما روی مرورگرتان باقی میماند. این کیف پول به صورت پیشفرض واحد های اتریوم را نشان خواهد داد که مربوط به یک آدرس میباشند. در شرایطی که شما توکن های دیگری روی آدرس تان دارید، قادر هستید طی مراحلی ساده کنترل آنها را داخل این کیف پول به دست بگیرید. فقط نیاز است تا گزینه ادد توکن یا add token را انتخاب نموده و بعد از آن گزینه custom token را انتخاب نمایید. در قسمت بعد باید آدرس قرارداد هوشمند توکن مورد نظرتان را در فیلد token contract Address وارد نمایید.

نکته:

اگر اطلاعات دقیق تری در خصوص این سه فیلد نیاز دارید باید بدانید که؛ مورد نخست Token Contract Address – آدرس قرارداد توکن میباشد ، مورد بعدی Token symbol – نماد توکن خواهد بود و فیلد سوم Decimals of Precision – رقم اعشار توکن میباشد. پیدا نمودن این اطلاعات جهت مدیریت این توکن در سایت رسمی توکن قابل بازیابی خواهد بود و به سهولت قادر هستید به اطلاعات درخواستی دسترسی پیدا کنید.

بعد از وارد کردن آدرس مورد نظر add tokens را انتخاب کرده. در پایان توکن مورد نظر به فهرست مابقی توکن های شما اضافه میگردد. جهت پیدا کردن آدرس قرارداد هر توکن راه معینی در دسترس است که قادر هستید از طریق آن اقدام نمایید. فقط کافیست به سایت اتراسکن وارد شوید و با انجام جستجو، اسم قرارداد مورد نظر را پیدا کنید.

مثال:

جهت اینکه با روند فعالیت بهتر آشنا گردید می توانید به این مثال توجه نمایید . اگر قصد داشته باشیم توکن DigixDAO را مدیریت کنیم قادریم نماد توکن DGD و رقم اعشار آن را 9 و آدرس قرارداد آن را هم 0xe0b7927c4af23765cb51314a0e0521a9645f0e2a درج نماییم، که مجموع اطلاعات قراداد هر توکن در مرورگر سایت etherscan.io موجود خواهد بود. شما فقط با وارد کردن اسم توکن یا وارد کردن نماد مورد نظر در مرورگر این سایت قادر هستید این اطلاعات را بدست بیاورید. در عکس زیر نیز این اطلاعات در نمونه مثالی که آوردیم درج گردیده است.

آموزش کیف پول متامسک MetaMask به صورت گام به گام

در پایان پس  از وارد کردن اطلاعات درخواست شده، توکن به کیف پول متامسک تان اضافه میگردد.

آموزش کیف پول متامسک MetaMask به صورت گام به گام

چگونه کلید خصوصی مان را در کیف پول متامسک پیدا کنیم؟

یک راه جهت مشاهده کلید خصوصی در این کیف پول وجود خواهد داشت. به این جهت شما باید وارد اکانت کیف پول خود گردید و در زیر بخش حساب کاربری تان، گزینه details را انتخاب نمایید. پس از این مرحله باید گزینه ی Export Private Key را انتخاب کرده. وقتی این گزینه را انتخاب کردید  صفحه ای برایتان ظاهر میگردد و از شما درخواست رمز عبورتان را خواهد کرد (8 کاراکتر).

بعد  از ورود رمز عبور قادرید کلید خصوصی کیف پول متامسک تان را ببینید. به خاطر داشته باشید که در این قسمت از آموزش کیف پول متامسک نباید کلید خصوصی خود را در برابر شخص دیگری به نمایش بگذدارید یا به هر شکلی امکان دسترسی دیگران به این کلید خصوصی را فراهم نمایید.

شما می توانید از چندین آدرس در این کیف پول بهره مند شوید. این کار مانند ایجاد چند حساب مختلف روی این کیف پول است. به این منظور شما باید داخل آیکن بازشونده این افزونه قسمت Create account را انتخاب کرده و حساب جدید را برای خود ایجاد کنید.

نحوه ارسال و دریافت اتریوم در کیف پول متامسک

برای دریافت اتریوم نیز طی کردن گام های کوتاهی به شما کمک می کند تا اتریوم را دریافت یا ارسال کنید. برای این کار سه نقطه کنار نام کیف پول را انتخاب کرده و از منوی باز شده کشویی گزینه show QR code را انتخاب نمایید.

آموزش کیف پول متامسک MetaMask به صورت گام به گام

آدرس اتریوم در مرحله بعد به شما نشان داده می شود که می توانید آن را کپی کنید. در نهایت می توانید از آن برای ثبت در سایت های مختلف یا توکن های ERC20 استفاده نمایید.

همچنین، برای ارسال کردن اتریوم می توانید گزینه send زیر بخش سه نقطه نام کیف پول را انتخاب کنید. این دکمه در تصویر زیر نشان داده شده است.

آموزش کیف پول متامسک MetaMask به صورت گام به گام

با کلیک روی این دکمه یک فرم را خواهید دید که دارای دو فیلد است. در فیلد اول باید آدرس دریافت کننده مورد نظر که قصد ارسال ارز دیجیتال به وی را دارید وارد کنید و در فیلد دوم مقدار مورد نظرتان برای ارسال. بعد از وارد کردن اطلاعات درخواستی می توانید با کلیک روی دکمه next به مرحله بعد هدایت شوید.

فیلد بعدی که به TRANSACTION DATA مربوط است اختیاری است و لزومی به درج اطلاعات درخواستی داخل آن نیست. در نهایت تراکنش مورد نظر تایید شده و میزان ارز درخواستی تان انتقال داده خواهد شد.

آموزش کیف پول متامسک MetaMask به صورت گام به گام

چگونه از کیف پول متامسک نسخه پشتیبان بگیریم؟

فراموش کردن رمز عبور 8 رقمی که در مرحله اول در این کیف پول وارد می کنید یا عوض شدن سیستم کامپیوترتان یا مرورگر و غیره، باعث می شود تا در همین ابتدای کار به فکر گرفتن یک نسخه پشتیبان باشید. حتی برای کسانی که می خواهند کیف پول خود را به یک نرم افزار متصل کنند، واجب است که از آن نسخه پشتیبان تهیه نمایند. اما نحوه گرفتن نسخه پشتیبان از این کیف پول چگونه است؟

در روند آموزش کیف پول متامسک یاد گرفتید که چطور باید کلید خصوصی خود را در اختیار بگیرید. برای بررسی کلمات بازیابی کیف پول خود می توانید روی آیکون روباه متامسک کلیک کرده و سپس حساب کاربری کیف پول خود را انتخاب کنید. به سراغ بخش setting بروید و از آنجا در انتهایی ترین بخش صفحه به دنبال عبارت Reveal seed words باشید.

پس از یافتن آن، روی آن کلیک کنید و سپس کلمه عبور را وارد نمایید. در نهایت بعد از طی کردن این مراحل عبارت و یا کلمات بازیابی برایتان نمایش داده خواهند شد. این عبارت را به صورت امن در جایی خاص نگهداری کنید. در این صورت هیچ شخصی غیر از خودتان نمی تواند به این کلمات مهم کیف پول اتریوم تان دسترسی داشته باشد.

چگونگی بازیابی کیف پول متامسک

کاربران مختلف می توانند به هر دلیل ممکن رمز عبور خود را فراموش کنند. در این حالت، راهی برای بازیابی کیف پول متامسک وجود دارد تا بتوانید به محتویات آن دسترسی سابق را داشته باشید. وقتی که رمز عبور را فراموش می کنید یا قصد دارید با کمک یک مرورگر دیگر و نصب افزونه روی آن به کیف پول (از قبل ساخته خود) دسترسی داشته باشید می توانید این افزونه را باز کرده (با کلیک روی آیکون آن) گزینه Import using account seed phrase را انتخاب نمایید.

در صفحه ای که به شما نشان داده می شود می توانید عبارت بازیابی که قبلا سیو کرده اید را وارد کنید. پس از ورود این عبارت می توانید کلمه عبور جدیدی را برای کیف پول متامسک خود انتخاب کنید. توجه داشته باشید که مانند بسیاری از موارد مشابه در اختیار داشتن عبارات بازیابی اهمیت بسزایی دارد. در نهایت اکانت کیف پول شما بازیابی خواهد شد.

آموزش کیف پول متامسک MetaMask به صورت گام به گام

جمع بندی نهایی

کیف پول متامسک یکی از برترین و ساده ترین کیف پول ها از لحاظ تجربه کاربری و بهره  آسان میباشد که امنیت آن تضمین شده خواهد بود. همانگونه که در این نوشته به آن اشاره کردیم ، کیف پول متامسک هیچوقت اطلاعات شما را جمع آوری نخواهد کرد  تا جهت دریافت سود در آینده به فروش برساند. فرایند بازیابی اطلاعات و دسترسی به موجودی کیف پول تان نظیر خیلی از کیف پول های عادی خواهد بود.

شما جهت دسترسی و انجام تراکنش های متنوع در این کیف پول باید به رمز عبور و کلید خصوصی خود دسترسی داشته باشید. اصلی ترین نکته در خصوص کلید خصوصی این کیف پول و دیگر کیف پول ها این میباشد که اصلا آن را در اختیار فرد یا گروه دیگری قرار ندهید.

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *