به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

آموزش استخراج لایت کوین به همراه آمار و ارقام

آموزش استخراج لایت کوین به همراه آمار و ارقام

استخراج لایت کوین، معروف به «نقره دیجیتال»، بعد از بیت کوین باسابقه ترین ارز دیجیتالی میباشد که هنوزهم محبوبیت خود را در اختیار دارد  و به‌عنوان یکی از ۱۰ ارز دیجیتال برتر بازار از آن یاد میشود. این ارز دیجیتال هم مانند بیت کوین جهت تأیید تراکنش‌ها از الگوریتم اثبات کار یا همان استخراج بهره میبرد.

به این صورت اشخاصی که علاقه مند باشند در فعالیت ایجاد بلاک و تأیید تراکنش‌های این شبکه مشارکت داشته باشند، قادر هستند با تهیه سخت‌افزارهای بخصوص به جمع ماینرهای این شبکه اضافه گردند. طی این مطلب به زبانی صریح و ساده استخراج لایت کوین را آموزش خواهیم داد، تجهیزات مورد نیاز جهت این فعالیت را معرفی و سپس سودآوری آن را مورد بررسی قرار میدهیم.

تجهیزات موردنیاز برای استخراج لایت کوین

مهم ترین چیزی که جهت استخراج لایت کوین نیاز خواهیم داشت، سخت‌افزار (دستگاه) استخراج میباشد. در حال حاضر با توجه به پیشرفت صنعت ماینینگ، دیگر مانند گذشته نمی‌توان بیت کوین، لایت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال معروف را با کامپیوترهای عادی و خانگی استخراج نمود.

لذا، بالاترین هزینه شرکت در فعالیت استخراج مربوط به سخت‌افزارهای آن میباشد. بعد از دستگاه استخراج، نیاز است که برق مطلوب این امر را داشته باشید. فعالیت ماینینگ برق فراوانی مصرف خواهد کرد و هزینه و کیفیت برق تأثیر بسیار فراوانی در سودآوری این فعالیت خواهد داشت.

به‌جز دستگاه استخراج و برق مناسب، چند مورد دیگر از اصلی ترین تجهیزات و پیش‌نیازها جهت استخراج لایت کوین بدین صورت میباشد:

 • کیف پول لایت کوین
 • اینترنت ثابت (ADSL یا TD-LTE)
 • کابل‌ و تجهیزات برقی مناسب
 • تجهیزات تهویه (خنک‌کنندگی)

به خاطر داشته باشید نوع و تعداد تجهیزات ماینینگ نسبت به بزرگی یا کوچکی کار شما قادر است متفاوت باشد. برای مثال بدیهی است که جهت یک فارم (مزرعه) بزرگ به تجهیزات جانبی بسیار زیادی نیازمند خواهیم بود، ولی مواردی که در بالا ذکر کردیم را برای هر مقیاسی باید تهیه نمود.

سخت‌افزار (دستگاه) استخراج

روی کاغذ و از لحاظ تئوری، جهت استخراج می‌توان از هر سخت‌افزار کامپیوتری که قدرت پردازش اطلاعت را دارد استفاده کرد، ولی در عمل استخراجِ به‌صرفه این ارز دیجیتال فقط با دستگاه‌های مخصوص (ASIC‌ها) انجام شدنی میباشد.

آموزش استخراج لایت کوین

از سال ۲۰۱۱، تا طولانی مدت استخراج لایت کوین با کارت گرافیک (GPU) صورت میگرفت تا اینکه در سال ۲۰۱۷ شرکت بیت مین دستگاه استخراج Antminer L3 را معرفی کرد و بعد از آن مدل‌های پرقدرت تری به بازار عرضه شدند.

دستگاه‌های ای‌سیک چند برابر کارت‌های گرافیک توان پردازش خواهند داشت و با قیمت پایانی پایین‌تر نسبت به تعداد بسیار کارت گرافیک، بازگشت سرمایه پرسرعت تری را جهت ماینرها فراهم میکنند. علاوه بر این راه‌اندازی دستگاه‌های ای‌سیک خیلی ساده و مثل تنظیمات مودم ADSL میباشد؛ جهت مقیاس‌های کوچک تنها نیاز است دستگاه را به برق وصل کرده و بعد از اتصال به مودم، اطلاعات استخر استخراج را در نرم‌افزار دستگاه وارد نمایید تا فعالیت ماینینگ شروع گردد. با در نظر گرفتن برتری دستگاه‌های ای‌سیک، خیلی سریع استخراج با کارت گرافیک منسوخ میگردد و اکنون تنها بهره از دستگاه ای‌سیک توجیه اقتصادی دارد.

دستگاه‌های استخراج دقیقا مثل هر دستگاه دیگری در طرح‌ها و مدل‌های متوع در دسترس میباشد و هر دستگاه از جنبه‌های زیر امکان دارد  با دستگاه دیگر فرق داشته باشد:

 • برند و مدل: شرکت سازنده دستگاه و مدل آن. نظیر: دستگاه + Bitmain Antminer L3.
  Bitmain: اسم شرکت سازنده
  Antminer: نام سری
  +L3: مدل
 • هش ریت: توان پردازش دستگاه استخراج میباشد که جهت استخراج لایت کوین برحسب مگاهش بر ثانیه (Mh/S) به نمایش درخواهد آمد. مانند: ۶۰۰Mh/S، یعنی دستگاه ۶۰۰ مگاهش بر ثانیه توان پردازش در اختیار دارد.
 • مصرف برق: مقدار برق مصرفی دستگاه برحسب وات. نمونه: مصرف برق یک دستگاه استخراج ۱۴۰۰W میباشد.

الگوریتم استخراج لایت کوین «اسکریپت» (Scrypt) است و این یعنی جهت استخراج نقره دیجیتال باید دستگاهی تهیه نمایید که از این الگوریتم پشتیبانی داشته باشد. به غیر از لایت کوین، با این دستگاه‌ها می‌توان هر ارز دیجیتال دیگری را که از الگوریتم اسکریپت بهرمند میشود را استخراج نمود. دیجی بایت و ورج از قبیل معروف ترین ارزهای دیجیتالی میباشند که الگوریتمی مشابه لایت کوین استفاده میکنند و با یک دستگاه قابل‌استخراج میباشند.

دستگاه‌های استخراج (ای‌سیک) تنها برای استخراج فعالیت میکنند و با ورود دستگاه‌های پرقدرت تر به بازار- به سببب سختی استخراج و رقابتی‌بودن ماینینگ – کم‌کم دستگاه‌های کهنه از دور خارج و بی‌ارزش خواهند شد.

برق استخراج

مقدار مصرف برق یک دستگاه و تعرفه برق مصرفی خیلی زیاد در سودآوری استخراج لایت کوین تأثیرگذار خواهد بود. به‌عنوان مثال ، در مناطقی که هزینه برق تقریبا زیاد است، یک دستگاه با توان ۶۰۰ مگاهش و مصرف برق ۷۰۰ وات، قادر است نسبت به دستگاهی با توان ۱,۲۰۰ مگاهش و مصرف برق ۱,۷۰۰ وات، سودآوری زیادتری در پی داشته باشد. با توجه به قوانین ایران، بهرمندی از برق خانگی و یارانه‌ای جهت استخراج غیرقانونی خواهد بود و فعالان بعد از دریافت مجوز از وزارت صنعت، میبایست از وزارت نیرو برقی با تعرفه صادراتی بدست بیاورند.

به غیر از خود برق، جهت استخراج به کابل‌ها و تجهیزات برقی مطلوب هم نیاز خواهید داشت تا خطراتی نظیر خرابی دستگاه یا آتش‌سوزی را از خود دور نمایید.

آموزش استخراج لایت کوین

کیف پول لایت کوین

به‌عنوان ماینر لایت کوین، به یک کیف پول لایت کوین نیازمند میباشید که سود حاصله از استخراج لایت کوین را دریافت و ذخیره نمایید. نرم‌افزارهای کیف پول کاملاً مجانی میباشند و به سهولت می‌توان آنها را در کامپیوتر یا تلفن همراه نصب نمود. جهت  آغاز ، کیف پول تراست والت (Trust Wallet) یکی از مناسب ترین گزینه‌ها جهت ذخیره لایت کوین خواهد بود. این کیف پول را قادر هسیتد از طریق گوگل پلی یا اپ استور روی گوشی تلفن همراه خود داشته باشید.

اینترنت ثابت

جهت استخراج به اینترنت هم نیاز خواهید داشت. سرعت و حجم اینترنت اهمیت بسیاری نخواهد داشت، ولی پایداری و قطع و وصل‌ نشدن آن بسیار حائز اهمیت است. سرویس‌های اینترنت ADSL و TD-LTE جهت این فعالیت مناسب میباشند.

تجهیزات تهویه

دستگاه‌های ماینینگ علاوه بر سروصدای فراوان ، خیلی خیلی داغ می‌کنند و میبایست چاره‌ای جهت این موضوع در نظر بگیرید. جهت افزایش طول عمر و کارایی دستگاه، در اختیار داشتن تجهیزات خنک‌کننده از اهمیت بالایی برخوردار است.

آیا استخراج لایت کوین سودآوری دارد؟

استخراج لایت کوین حداقل در هنگام به‌روزرسانی این مقاله (دی ۹۹) در مقایسه با بیت کوین توجیه اقتصادی ندارد.

اینکه ذکر کردیم نسبت به بیت کوین، به این سبب میباشد که طبیعتاً استخراج لایت کوین قادر است موجب کسب سود گردد،‌ ولی از آنجا که امر استخراج نوعی سرمایه‌گذاری میباشد و ماینرها میبایست تجهیزات زیادی در اختیار داشته باشند، هنگامی که استخراج بیت کوین سودآوری بیشتری داشته باشد، صرف هزینه جهت خرید تجهیزات لایت کوین امری عجولانه خواهد بود.

البته این مسئله قادر است کاملاً‌ وابسته به تفکر شما باشد. اگر حقیقتا حامی لایت کوین هستید و پیش‌بینی دارید که این ارز دیجیتال در آینده خیلی باارزش خواهد شد، بدیهی است که استخراج لایت کوین برای شما امری باارزش است. علاوه بر این شرایط سودآوری قادر است به سرعت تغییر داشته باشد و ممکن است در مقاطع زمانی مختلف استخراج لایت کوین سودآوری خیلی فراوانی داشته باشد.

در سال ۲۰۱۷ و آغاز ۲۰۱۸ استخراج لایت کوین خیلی سودآور بود، ولی بعد از رویداد هاوینگ سال ۲۰۱۹ (نصف‌شدن پاداش استخراج که هر چهار سال یک مرتبه صورت میگیرد) این مسئله به سرعت سودآوری خود را از دست داد و اکنون  با وجود ارزهایی نظیر بیت کوین و اتریوم، کمتر کسی علاقه دارد لایت کوین استخراج نماید.

پرقدرت ترین دستگاه استخراج لایت کوین در هنگام نگارش این مقاله ، دستگاه Innosilicon A6+ LTCMaster میباشند که در وب‌سایت‌های خارجی با نرخ ۳,۰۰۰ دلار به فروش گذاشته میشوند. توان این دستگاه ۲.۲Gh/s بوده و مصرف برق آن ۲۱۰۰ وات میباشد.

تعداد دستگاه‌های استخراج لایت کوین موجود در بازار به بیش از ۱۰ مدل نمی‌رسد و این در حالی است که از اوایل ۲۰۱۹ تا زمان نگارش این مقاله (اواسط ۲۰۲۰) هیچ دستگاه جدیدی به بازار عرضه نشده است.

از سوی دیگر، برای بیت کوین در طی این سال‌ها به‌طور مرتب دستگاه‌های جدید و قدرتمندتر به بازار عرضه شده است و همچنان استخراج بیت کوین نسبت به سایر ارزهای دیجیتال ریسک بسیار کمتری دارد.

آموزش استخراج لایت کوین

محاسبه سودآوری

بهترین راه برای محاسبه سودآوری استخراج، مراجعه به یک ماشین حساب ماینینگ است. با واردکردن قدرت پردازش دستگاه‌ها، میزان برق مصرفی و هزینه برق در یک ماشین حساب استخراج می‌توانید به‌طور تخمینی درآمد خود را محاسبه کنید. سپس با حساب‌کردن میزان هزینه‌ها، مثل هزینه خرید دستگاه و تجهیزات می‌توان زمان بازگشت سرمایه را تخمین زد.

به یاد داشته باشید مهم‌ترین عامل در بررسی سودآوری یک فعالیت صنعتی، تخمین زمان بازگشت سرمایه است. بازگشت سرمایه به مدت زمانی اشاره دارد که هزینه‌های اولیه یک سرمایه‌گذاری برمی‌گردد و پس از آن می‌توان سود خالص را تجربه کرد. برای ماینینگ، بازگشت سرمایه مدت زمانی است که هزینه دستگاه، تجهیزات، مکان و … برمی‌گردد. بنابراین، صرفاً داشتن درآمد نمی‌تواند اثبات کند که یک فعالیت منطق اقتصادی دارد.

در اینجا شاید این سؤال برای شما مطرح شود که اگر استخراج لایت کوین سودآوری ندارد، پس امنیت این شبکه چگونه تأمین و تراکنش‌های آن چگونه تأیید می‌شود؟ در پاسخ باید گفت که استخراج لایت کوین برای مافیای ماینینگ و شرکت‌های تولیدکننده دستگاه استخراج سودآوری دارد.

در حقیقت مدت‌هاست که دستگاه استخراج جدیدی از سمت تولیدکنندگان بزرگ دستگاه استخراج به بازار عرضه نشده است و طبق گفته کارشناسان، این موضوع را نمی‌توان رد کرد که پشت پرده با دستگاه‌هایی که هنوز به دست ماینرهای دیگر نرسیده است، استخراج لایت کوین انجام شود. قبلاً چنین اتفاقی برای مونرو افتاده بود و زمانی که توسعه‌دهندگان آپدیت بزرگ این شبکه را برای مبارزه با ای‌سیک‌ها پیاده‌سازی کردند، هش ریت شبکه به‌شدت کاهش یافت، در حالی که هیچ دستگاه استخراجی برای این ارز دیجیتال به بازار عرضه نشده بود. این نشان می‌داد که پشت پرده دستگاه‌های استخراج زیادی در حال کار بوده‌اند.

همچنین لایت کوین حامیان سفت‌وسختی دارد که هدفشان از استخراج لایت کوین سود نیست.

پیوستن به استخر استخراج لایت کوین

پس از تحقیقات کامل درباره سودآوری استخراج لایت کوین و سپس تهیه دستگاه استخراج و تجهیزات جانبی، برای آغاز استخراج باید به یک استخر استخراج (Mining pool) بپیوندید.

استخر استخراج محل مجازی است که استخراج‌کنندگان در آن قدرت پردازش خود را با هم جمع می‌کنند و همه برای استخراج یک بلاک تلاش می‌کنند. در این روش، هر استخراج‌کننده بر اساس توان پردازشی خود سود می‌برد. می‌توان این‌طور گفت که ماینرهای سراسر دنیا قدرت پردازش سخت‌افزارهای خود را در اختیار استخر استخراج قرار می‌دهند و استخر استخراج به نمایندگی از همه ماینرها در پیداکردن معادله بلاک‌ها با دیگر استخرها رقابت می‌کند.

با وجود استخرهای استخراج، ماینرها قادر خواهند بود تا با تجمیع توان پردازشی، شانس خود را به‌شدت افزایش دهند. پاداش استخراج بین اعضای استخر متناسب با توان پردازشی آنها تقسیم خواهد شد. بدون پیوستن به استخر استخراج شانس ماینرها برای ایجاد یک بلاک بسیار کم خواهد بود و فقط فارم‌های استخراج بزرگ با هزاران دستگاه قادر هستند به‌صورت مستقل کار ‌کنند.

برای شروع کار استخراج، باید یکی از استخرهای استخراج لایت کوین را انتخاب کنید و با مراجعه به سایت رسمی آن، تنظیمات موردنیاز برای راه‌اندازی دستگاه خود را دریافت کنید. همان‌طور که گفتیم راه‌اندازی یک دستگاه استخراج بسیار ساده است و با چند کلیک انجام می‌شود.

در زمان نگارش این مطلب، بهترین استخرهای استخراج لایت کوین برحسب تعداد ماینر و قدرت هش عبارت‌اند از:

 • پولین (Poolin)
 • انت پول (Antpool)
 • ایزی تو ماین (Easy2Mine)
 • وایا بی‌تی‌سی (ViaBTC)
 • اف تو پول (F2Pool)
 • لایت کوین پول (Litecoinpool)

آموزش استخراج لایت کوین

جمع‌بندی

برای استخراج لایت کوین مانند استخراج بیت کوین، باید سخت‌افزار ماینینگ یا به‌عبارت دقیق‌تر باید دستگاه مخصوص استخراج تهیه کنید. دستگاه استخراج شما باید حتما از الگوریتم لایت کوین یعنی اسکریپت پشتیبانی کند و به‌عنوان مثال نمی‌توانید با دستگاه استخراج بیت کوین لایت کوین هم استخراج کنید.

همچنین باید برق، تجهیزات برقی و تجهیزات تهویه مناسب برای این کار را داشته باشید تا بتوانید بدون خطرات قانونی و آسیب‌های مالی، استخراج را تجربه کنید.

قبل از اقدام برای استخراج لایت کوین، حتماً سودآوری و زمان بازگشت سرمایه خود را بسنجید و با سودآوری و زمان بازگشت سرمایه ارزهای دیجیتال دیگر مانند بیت کوین مقایسه کنید تا بتوانید تصمیم منطقی بگیرید. فراموش نکنید استخراج مانند هر فعالیت صنعتی دیگری، نوعی سرمایه‌گذاری بوده و با خطرات زیادی همراه است، به‌طوری که گاهی اوقات خرید لایت کوین و سرمایه‌گذاری مستقیم در این ارز دیجیتال منطقی‌تر به نظر می‌رسد.

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *