به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

آموزش صرافی Bybit بای بیت و بررسی مزایا و معایب آن

آموزش صرافی Bybit بای بیت و بررسی مزایا و معایب آن

آموزش کار در صرافی بای بیت Bybit و آشنایی با بخش های مختلف آن

چنانچه از افرادی هستید که خبر های بازار ارز دیجیتال را رصد میکنید، ممکن است نام صرافی Bybit به گوشتان خورده باشد. بخصوص این صرافی در معاملات بازار مشتقات، معاملات آتی رمزارز و معامله با اهرم (leverage) بسیار نام برده میشود. با این که این تکنیک ها در نگاه نخست به نظر پیچیده و مبهم می آیند اما قابلیت ها و انعطاف پذیری که بوجود میاورند جهت تریدرها با ارزش است. طی این مطلب با آموزش صرافی Bybit همراه زرین اکسچنج باشید تا، به درک مناسب تری از شیوه ی فعالیت معامله مشتقات در بازار ارز دیجیتال دست پیدا کنید.

معرفی صرافی Bybit

Bybit در سال 2018 در سنگاپور بوجود آمده است و در هنگ کنگ و تایوان نیز دفتر در اختیار گرفته. این صرافی تحت پشتیبانی شرکت Bybit Fintech Limited فعالیت خود انجام میدهد؛ شرکتی که در جزایر British Virgin Islands ثبت شده است، جایی که میزبان سازمان ها و متخصصان فراوانی در حوزه ی بلاک چین و بازار های مالی آن میباشد. Bybit نه یک صرافی عادی ، بلکه صرافی معامله مشتقات ارز دیجیتال میباشد. تمرکز اصلی این صرافی معاملات بیت کوین/دلار و اتریوم/دلار خواهد بود ولی از تعدادی ارز دیگر نیز پشتیبانی خواهد کرد.

صرافی Bybit و معامله مشتقات ارز دیجیتال

فضای ارزهای دیجیتال در ماه های اخیر شاهد فراز و نشیب های بسیاری بوده است. اگرچه مسیر بازار قاعدتا رو به افزایش است، با این وجود از نوسانات متنوع در امان نمانده است. ارزش بیت کوین پس از رسیدن به رکورد سال 2019 خود به قیمت تقریبا 13,000 دلار، حرکت ریزشی اندکی داشته است.

آموزش صرافی Bybit بای بیت و بررسی مزایا و معایب آن

یقینا هنوز عده فراوانی انتظار جهش عظیم بعدی در بازار رمزارز را دارند، ولی تجربه ثابت نموده بازار ارز دیجیتال قادر است غیر قابل پیشبینی فعالیت کند. این جا است که Bybit به کمک ما خواهد آمد. تریدرها قادر هستند به کمک معامله با اهرم و معامله مشتقات نظیر سفارش های شورت (short) یا فروش، حتی هنگامی که بازار سیر ریزشی دارد، سود بدست بیاورند.

مزایای صرافی Bybit

آموزش صرافی Bybit بای بیت و بررسی مزایا و معایب آن

 1. پشتیبانی گسترده

Bybit از معامله ارزهای بیت کوین، اتریوم، EOS و Ripple پشتیبانی میکند. این از مزیت بخصوص Bybit میباشد که می توان این 4 ارز ماژور را در کنار یکدیگر در یک صرافی معامله نمود. هر یک از این ارزها قادر هستند به عنوان مشتقات و با اهرم، به کمک سفارشات لانگ یا شورت در داخل معامله به کگار بیایند.

 1. سرعت بالای موتور مچ کردن

از لحاظ سرعت پردازش سفارشات، Bybit در بین صرافی های کنونی در بالای جدول قرار گرفته. با نرخ 100,000 TPS (Transaction Per Second)، Bybit از رقبای خود نظیر BitMEX و Deribit که به ترتیب 500 TPS و 5000 TPS سرعت دارند خیلی پرسرعت تر میباشد.

این سرعت زیاد کمک می کند شبکه ی Bybit در هنگام های دشوار و پر تلاطم، فاقد اور-لود و به نرمی فعالیت داشته باشد. این معضلی است که اغلب BitMEX با آن رود رو بوده؛ تاخیر یا کم توانی شبکه جهت ثبت یا لغو سفارش شما در زمان اندک، قادر است ریسک دار خودرا به همراه داشته باشد.

 1. ثبت هم زمان نقطه برداشت سود و توقف ضرر

در Bybit این اجازه را دارید که به شکل همزمان یک هدف و یک استاپ جهت معامله خود ثبت نمایید. به جای اینکه این دو فعالیت را در زمان ورود به یک معامله جداگانه صورت دهید، Bybit این امر را ساده تر نموده تا ریسک ضرر به موجب تاخیر در ثبت (مخصوصا در بازار های پر فراز و نشیب) را کمتر کند.

 1. خدمات مشتریان

از مزیت های عظیم Bybit، خدمات مشتریان فعال و پرقدرت آن (و به زبان های متنوع ) میباشد. شما قادر هستید از طریق صفحه ی اصلی داشبورد خود با پشتیبانی ارتباط داشته باشید. علاوه بر این قادر هستید در توییتر، به شکل مستقیم با مدیران Bybit ارتباط برقرار کنید.

آموزش صرافی Bybit بای بیت و بررسی مزایا و معایب آن

 1. بیمه

همچنین Bybit از منابع شرکت های بیمه جهت مدیریت ریسک بازار بهره میبرد. امنیت سرمایه های مشتریان اصلی ترین اولویت در Bybit میباشد.

 1. امنیت و ناشناس ماندن

کیف پول Multi-Signature و Air-gapped جهت حفظ امنیت، و امکان ناشناس بودن جهت تریدر ها (فقدان سیاست سخت گیری جهت  شناخت مشتری یا KYC)، قابلیت هایی میباشند که توجه آن جمع از کاربرانی که نگران امنیت خود در زمان معاملات میباشند را به Bybit جلب خواهد کرد.

 

معامله مشتقات در Bybit، مزایا و خطرات احتمالی

در Bybit شیوه معامله سنتی با دو ابزار “لانگ/خرید” و “شورت/فروش” عوض شده اند. لانگ کردن فعالیتی میباشد مشابه کاری است که تریدر در یک صرافی عادی صورت می دهد. شما اندکی از یک رمزارز را خریداری کرده، به امید این که قیمت آن بیشتر شود. شورت کردن، دقیقا نقطه ی مقابل این فعالیت خواهد بود.

بدین شکل تریدر قادر است تصمیم بگیرد که آیا به نظر او بازار صعود یا سقوط میکند. با لانگ کردن یعنی پیش بینی می کنیم بازار افزایش پیدا خواهد کرد، و بر عکس با شورت کردن پیش بینی خوهیم کرد که بازار ریزش خواهد داشت.

اهرم نیز ضریبی میباشد از این که تا چه اندازه به روند بازار مطمئن میباشیم. این یعنی سود بیشتر در صورت موفق شدن و در برابر ریسک ضرر بیشتر.

معاملات مارجین با اهرم

معاملات اهرم دار یا مارجین تریدینگ یکی از راهکارهای خیلی مورد توجه جهت تریدر ها و کارگزاران در بازار بورس سنتی میباشد. با این وجود همین اصول را می توان در معاملات ارز دیجیتال نیز مورد استفاده قرار داد.

آموزش صرافی Bybit بای بیت و بررسی مزایا و معایب آن

معامله بواسطه اهرم این امکان را به تریدر خواهد داد که با بهره از مقادیری از سرمایه خود، معاملات بسیار عظیم تری صورت بدهد و از جریان بازار جلوتر حرکت داشته باشد. بگذارید با یک نمونه موضوع را روشن تر کنیم

تصور کنید شما بیت کوین را به ارزش 1,000 دلار، با اهرم 10 برابر، لانگ می کنید. بر عوض هر 1 درصد افزایش  قیمت بیت کوین، شما 10 درصد سود بدست خواهید آورد. این یعنی به عوض سود 10 دلار بدون بهره از اهرم، 100 دلار سود خواهید کرد. ولی بخاطر داشته باشید که برعکس این موضوع هم صادق است! با هر 1 درصد ریزش قیمت، ضرر شما 10 برابر اعمال خواهد شد.

مزایا و معایب معامله با اهرم

 1. جبران ریسک طرف مقابل یا Counterparty Risk

ریسک طرف مقابل، این احتمال میباشد که یکی از طرفین یک قرارداد یا معامله قادر نباشد به امورات خود عمل کنند. در بازار ارز دیجیتال یکی از موارد این ریسک، خطر هک شدن صرافی ها خواهد بود.

با بهره از اهرم شما قادر هستید با درصدی از سرمایه خود وارد صرافی شده، سپس با بهره از اهرم، با مقادیر سرمایه واقعی خود معامله انجام دهید. اجازه دهید با یک نمونه توضیح دهیم:

فرض کنید شما 1 بیت کوین در کیف پول خود نگهداری کرده اید. شما قادر هستید جهت محافظت از موجودی خود، فقط 0.1 بیت کوین خود را وارد صرافی نمایید و 0.9 مابقی را در یک کیف پول آفلاین و با امنیت ذخیره نمایید. سپس با بهره از اهرم x10، انگار با تمام 1 بیت کوین خود مشغول معامله هستید.

 1. بازده بالای سرمایه در کنار آسیب پذیری بیشتر

با بهره از اهرم قادر هسیتم سرمایه ی خود را بین بازار های متنوع توزیع کنیم تا با بازده زیادتری سود بدست بیاوریم. ولی این توزیع سرمایه در کنار بازده بیشتر، ما را در معرض خطر ریزش هر یک از این بازار ها قرار خواهد داد.

 1. کسب سود چندین برابر

شما قادر هستید در بازار های با افزایش کم و ثابت، با بهره از اهرم سود بیشتری بدست بیاورید.

مدیریت ریسک

فراموش نکنید که اهرم، شمشیر دو لبه خواهد بود! اگر با احتیاط فعالیت نکنید همان ابزاری که قادر بود سود فراوانی برایتان به ارمغان بیاورد، اکنون قادر است باعث ورشکستگی یک تریدر گردد.

آموزش صرافی Bybit بای بیت و بررسی مزایا و معایب آن

اهرم اگر با مدیریت ریسک مطلوبی به کار گرفته شود ابزاری فوق العاده و سودآور خواهد بود؛ فاقد مدیریت ریسک حکم نابودی شخص! این اتفاق معمولا به شکل مسدود شدن حساب و تسویه حساب با صرافی میباشد.

جهت ورود به یک پوزیشن اهرم دار، باید در آغاز مارجین مورد نیاز جهت آن پوزیشن را در صرافی سپرده گذاری نمایید. در صورتی که پوزیشن شما دچار ریزشی گردد که بیشتر از سپرده مارجین شما باشد، از آن پوزیشن تسویه حساب خواهید شد.

سوال: آیا امکان دارد با استفاده از اهرم، بیشتر از مقدار سپرده ی خود از دست بدهم و به Bybit بدهکار شوم؟

جواب: خیر، بیشترین مقداری که قادر هستید در هر شکل معامله در Bybit از دست بدهید مقدار سپرده ی شما خواهد بود. در حقیقت نه کل سپرده ی خود، بلکه مقدار سپرده ای که به صورت مارجین جهت ورود به یک پوزیشن از آن استفاده کرده اید.

خوشبختانه در Bybit نیازی نیست که کل موجودی اکانت خود را به عنوان مارجین در معرض تسویه حساب قرار دهید. بلکه می توانید از ویژگی مارجین ایزوله شده استفاده کرده و مارجین مشخص و بخشی را به هر ترید اختصاص دهید.

AMR یا تجدید دوباره ی مارجین چیست؟

Bybit این گزینه را برای شما فراهم می کند که برای جلوگیری از تسویه حساب، بطور خودکار با استفاده از موجودی شما، مارجین پوزیشن شما را تجدید کند. شما یک سطح تثبیت مارجین (maintenance) تعیین می کنید که بطور خود بخودی حفظ می شود.

قیمت تسویه حساب یا Liquidation Price چیست؟

به زبان ساده، در مارجین تریدینگ، شما به ازای اهرم خود سود و زیان می کنید. اگر زیان شما بیش از سرمایه ی اولیه سپرده باشد، به صورت خود بخود به قیمت تسویه حساب می رسید. همان طور که توضیح دادیم هرچه از اهرم بزرگتری استفاده کنید، قیمت تسویه حساب به قیمت ورودی شما نزدیک تر خواهد بود.

قیمت تسویه حساب همیشه درست کمی مانده به قیمت ورشکستگی قرار دارد. وقتی قیمت بیت کوین به این مرز می رسد، پوزیشن شما در Bybit منحل می شود و مارجین خود را از دست می دهید.

برای جلوگیری از این اتفاق و از دست دادن پوزیشن خود، همیشه بایستی از استاپ یا نقطه توقف ضرر استفاده کنید. چگونگی انجام این کار را در ادامه توضیح می دهیم.

تنظیم مقدار اهرم

در Bybit می توانید از x1 تا x100 اهرم دلخواه خود را تنظیم کنید. برای این کار می توانید از نوار لغزان گوشه ی صفحه استفاده کرده یا عدد دلخواه خود را تایپ کنید.

آموزش صرافی Bybit بای بیت و بررسی مزایا و معایب آن

هر بار که یک سفارش معامله اهرم دار ثبت می کنید، مقدار تسویه حساب شما نوشته می شود. بسیار مهم است که درک درستی از این عدد داشته باشید و متوجه باشید در اهرم های بالاتر، به چه اندازه نزدیک تسویه حساب است.

در لانگ با اهرم 100x، اگر قیمت در بازار حدود 1 درصد کاهش داشته باشد شما تسویه حساب می شوید.

در اهرم 25x این عدد حدود 4 درصد است.

در 10x این مقدار حدود 10 درصد است.

با این که 100 برابر کردن سود خود بنظر هیجان انگیز می آید، می تواند به خصوص در بازار های پر نوسان خطرناک باشد. پس همیشه وضع بازار مورد نظر خود را پیش از انتخاب اهرم در نظر بگیرید. اگر بازار هدف شما بازه ی قیمت وسیع تری نسبت به نرمال دارد، یا میزان نوسان آن بیشتر از نوسان طبیعی قیمت هاست، استفاده از اهرم بالا بسیار ناشیانه خواهد بود.

لغزش به اضافه ی یک خروجی امن، بهتر است از انحلال و ورشکستگی

با توجه به اندازه ی پوزیشن و مدیریت ریسک هر تریدر، اصل بر این است که برای اهرم بالاتر از استاپ تنگ تری استفاده می کنیم. استفاده از اهرم پایین تر اجازه می دهد از استاپ وسیع تری استفاده کنیم.

باید بدانیم که استراتژی شخصی ما، سبک تریدینگ و شرایط بازار، اجازه چه اقداماتی را به ما می دهد.

دنبال کردن ترند ها در بازاری که رنج روزانه ی وسیعی دارد احتمالا اجازه ی استفاده از اهرم بالا را به ما نمی دهد. تنها در صورتی اهرم بالا جوابگو خواهد بود که از ورودی بی نقص وارد شویم و بعد از آن نقطه حرکتی خلاف جهت ما در بازار نباشد.

استاپ باید درست پیش از نقطه ی تسویه حساب ما باشد، و بازاری که رنج وسیعی دارد بایستی جا برای نوسان آن در نظر گرفت.

شروع به کار در Bybit

برای شروع تریدینگ در Bybit، ابتدا باید ثبت نام کنید. با ورود به سایت، گزینه ی Register را در بالای صفحه مشاهده می کنید. با انتخاب آن فرم ثبت نام نمایش داده می شود.

با وارد کردن ایمیل و پسورد انتخابی، و سپس تایید کد ارسال شده به ایمیل شما، اکانت شما آماده است.

 • نکته مهم: امنیت خود را جدی بگیرید. از یک پسورد قدرتمند استفاده کنید، و پس از اولین ورود به اکانت خود، به بخش تنظیمات امنیتی رفته و انواع حفاظ های امنیتی از جمله تایید با SMS و ایمیل و 2FA با استفاده از Google Authenticator app را فعال کنید.

در هنگام تکمیل ثبت نام، کاربران از یک هدیه ی بیت کوین به ارزش 10 دلار بهره مند می شوند. این مقدار قابل برداشت نیست و فقط می توان با آن خرید و فروش کرد.

توجه داشته باشید که کاربران آمریکایی از خرید و فروش در Bybit منع شده اند. پس اگر در ایالات متحده زندگی می کنید، باید برای اتصال به Bybit و ترید در آن از یک نرم افزار تغییردهنده آیپی استفاده کنید.

چگونگی سپرده گذاری در Bybit

متاسفانه Bybit از سپرده های ارز فیات پشتیبانی نمی کند. این به این معناست که سرمایه گذاران جدید نمی توانند بطور مستقیم وارد Bybit شوند. این افراد باید ابتدا از طریق صرافی های دیگر، سرمایه خود را به ارز دیجیتال تبدیل کرده و سپس به Bybit انقال دهند.

برای سپرده گذاری در Bybit، زبانه ی “trade” را در گوشه ی چپ بالا باز کنید و گزینه ی “deposit” را انتخاب کنید. در صرافی Bybit می توانید بین کوین، اتریوم، XPR و EOS سپرده گذاری کنید.

با سپرده گذاری حداقل 0.2 بیت کوین یا 6 اتریوم در Bybit، معادل 50 دلار دیگر هدیه برای ترید دریافت می کنید.

آموزش صرافی Bybit بای بیت و بررسی مزایا و معایب آن

بعد از ثبت نام در صرافی Bybit، شروع به کار نسبتا آسان است. ابتدا روی دکمه ی “Start Trading” در صفحه ی اصلی Bybit کلیک کنید. با این کار به داشبورد اصلی معامله می روید.

به علاوه این داشبورد کاملا قابل شخصی سازی است. اگر یک تریدر حرفه ای در زمینه معامله مشتقات هستید می توانید اجزای صفحه را به دلخواه خود تغییر دهید، اما طراحی پیش فرض برای کاربران تازه کار قابل قبول است. این طراحی از پیش آماده شده اطلاعات کلیدی برای استفاده از خدمات و قابلیت های ارائه شده در Bybit را به هر کابر تازه وارد ارائه می دهد.

کیف پول در Bybit مشابه هر صرافی دیگر است. اما تفاوت اصلی Bybit با سایر صرافی های معمولی، در امکان معامله مشتقات است. به همین دلیل هنگام ورود به صفحه ی اصلی معاملات، نوار قابل حرکتی را در گوشه ی چپ بالا مشاهده می کنید. این نوار ضریب اهرم است که می توانید مقادیر آن را از 1 برابر تا 100 برابر تعیین کنید.

چگونه در Bybit معامله ثبت کنم؟

ابتدا بگذارید نگاهی به محیط پلتفرم بیاندازیم. از نظر محیط کابری، Bybit چینش منظم و کاربردی دارد. به علاوه می توانید بین حالت روز و شب انتخاب کنید.

آموزش صرافی Bybit بای بیت و بررسی مزایا و معایب آن

پنل وارد کردن سفارش که مشاهده می کنید مشابه هر صرافی دیگر است با چندین آپشن اضافی مثل یک نوار لغزان لیمیت قیمت، و سفارشات مشروط، که در بسیاری از سایر صرافی ها وجود ندارند.

نوار لغزان اجازه می دهد به آسانی با بازار هایی که به سرعت حرکت می کنند سازگار شویم، بجای تایپ مکرر قیمت، خود نوار را به سادگی جلو یا عقب بکشیم.

همچنین همان طور که پیشتر اشاره کرده شد، با استفاده از مارجین ایزوله شده مجبور نیستیم همه ی موجودی خود را در معرض خطر شکست یک معامله قرار دهیم. بلکه می توانیم به هر معامله سهم مارجین خودش را اختصاص دهیم.

انواع سفارشات در Bybit

دو نوع سفارش اصلی وجود دارند: سفارش Market و سفارش Limit.

 • سفارش مارکت

وقتی که یک سفارش مارکت ثبت می کنید، شما یک مصرف کننده ی بازار هستید. چرا که بهترین قیمت موجود را انتخاب می کنید و سفارش بلافاصله انجام می شود. به عنوان مصرف کننده، ممکن است مجبور باشید کارمزد لازم را بپردازید.

سفارش مارکت ساده ترین نوع سفارش است. شما میزان بیت کوینی که می خواهید بخرید و لانگ/شورت را مشخص می کنید. سفارش شما در بهترین قیمت موجود بلافاصله انجام می شود.

 • سفارش لیمیت

وقتی یک سفارش لیمیت ثبت می کنید، شما ایجاد کننده ی بازار هستید. چرا که با قرار دادن سفارش خود، در بازار نقدینگی ایجاد می کنید. سفارش شما در دفتر ثبت سفارش باقی می ماند تا زمانی که قیمت بازار به نقطه ی لیمیت تعیین شده توسط شما برسد. در اینجا شما این امکان را دارید که کارمزدی نپردازید.

برای مثال تصور کنید قیمت کنونی بیت کوین 9,800 دلار است و شما می خواهید آن را لانگ کنید. اما حس می کنید قیمت آن بالاست. پس می توانید با ثبت یک سفارش لیمیت، هنگامی که قیمت آن به 9,700 دلار رسید دستور خرید شما اجرا شود.

 • سفارشات مشروط

این نوع سفارشات کمی پیچیده تر و پیشرفته تر بوده و برای تریدر های حرفه ای مناسب است.

اگر در شرایط خاصی مایل به ثبت سفارش خود هستید، می توانید از سفارشات مشروط استفاده کنید. با یک مثال توضیح می دهم. فرض کنید قیمت بیت کوین اکنون 10,000 دلار است. اگر قصد دارید هنگامی که قیمت بیت کوین وارد کانال 9,000 دلار شد آن را لانگ کنید، می توانید از سفارش مشروط استفاده نمایید. سفارش مشروط می تواند از نوع مارکت یا لیمیت باشد ولی فقط هنگامی که شرایط تعیین شده مهیا شود، سفارش شما به طور اتوماتیک ثبت می شود.

آموزش صرافی Bybit بای بیت و بررسی مزایا و معایب آن

تفاوت سفارش مارکت و لیمیت به طور خلاصه

اگر بخواهیم تفاوت این دو نوع سفارش اصلی را در دو جمله بازگو کنیم، در سفارش مارکت پوزیشن شما قطعا بلافاصله باز می شود، اما نمی توانید قیمت ورودی را تعیین کنید؛ در سفارش لیمیت، شما می توانید قیمت وروردی خود را تعیین کنید، اما باید تا زمان رسیدن قیمت بازار به پوزیشن مورد نظرتان، برای ورود صبر کنید.

هنگامی که در بازه ی زمانی محدودی معامله می کنید، دانستن تفاوت این دو نوع سفارش و کاربرد هر کدام بسیار ضروری است. خوب است بدانید که در Bybit، کارمزد سفارشات مارکت و لیمیت تعرفه های متفاوتی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

انواع سفارشات مشروط

در Bybit انواع سفارشات مشروط وجود دارند. هر یک از این ها هدف خاصی را دنبال می کنند.

 • سفارش “اجرای کامل یا لغو” / Fill or Kill

سفارش “اجرای کامل یا لغو” یا FOC، سفارشی است که یا بلافاصله و بطور کامل پر می شود وگرنه به کل لغو می گردد.

این سفارش برای تریدر هایی مناسب است که قصد دارند سفارش بزرگی ثبت کنند که در حالت معمول ممکن است زمان زیادی برای پر شدن آن طول بکشد. پس تریدر به این روش رویکرد خود را به بازار اعلام می کند.

 • سفارش “بی درنگ یا لغو” / Immediate or Cancel

سفارش “بی درنگ یا لغو” یا IOC، سفارشی است که یا بلافاصله پر می شود وگرنه لغو می شود. تفاوت این سفارش با FOK این است که IOC اجازه ی پر شدن نسبی را نیز می دهد.

این سفارش برای تریدر هایی مناسب است که می خواهند سفارش بزرگی ثبت کنند و نمی خواهند که با قیمت نامناسبی پر شود.

 • سفارش “معتبر تا زمانیکه لغو شود” / Good `Till Canceled

سفارش “معتبر تا زمانیکه لغو شود” یا GTC، سفارشی است که تا نقطه ی قیمت مشخص باز باقی می ماند، بدون هیچ محدودیت زمانی.

این سفارش برای تریدر هایی مناسب است که می خواهند وارد بازار شده یا از آن خارج شوند و محدودیت زمانی نیز ندارند.

کارمزد در Bybit

2 نوع کارمزد در Bybit وجود دارد: کارمزد تریدینگ و کارمزد تامین هزینه

کارمزد برای تریدینگ در Bybit مشابه BitMex است. در این صرافی، کارمزد سفارش مارکت0.075 درصد، و کارمزد سفارش لیمیت، -0.025 درصد می باشد. این یعنی باید برای ایجاد سفارش مارکت هزینه ای را بپردازید، اما برای ایجاد سفارش لیمیت حتی مبلغی دریافت می کنید. به همین دلیل همواره سعی کنید برای ترید در Bybit از سفارش لیمیت استفاده کنید. مگر اینکه عجله دارید و می خواهید سفارشتان بلافاصله پر شود.

آموزش صرافی Bybit بای بیت و بررسی مزایا و معایب آن

به علاوه در Bybit کارمزد تریدینگ بر اساس ارزش اولیه ی پوزیشن محاسبه می شود. به عبارت دیگر مارجین اولیه ی شما و میزان اهرمتان بر میزان کارمزد پرداختی تاثیر دارد. پس توجه داشته باشید که اهرم بالاتر موجب درصد بالاتر کارمزد خواهد بود.

معاملات آتی بدون سررسید (دائمی) و تامین هزینه

تریدینگ در Bybit نوعی از معاملات آتی است که تاریخ سررسید ندارد و منقضی نمی شوند. بجای این، در Bybit حق الزمه ی دیگری وجود دارد بنام تامین هزینه (Funding Fee) که هر 8 ساعت یکبار جمع آوری می شوند.

نکته ی جالبی که در صرافی Bybit وجود دارد این است که کارمزد تامین هزینه، میان لانگ ها و شورت ها رد و بدل می شود، نه خود Bybit. این کار باعث می شود که قیمت بیت کوین در Bybit به قیمت حقیقی بیت کوین نزدیک بماند.

پس نتیجه می گیریم برای کسانی که در سفارش خود همسو با اکثریت تریدرهای بازار هستند (از نظر شورت یا لانگ) درصد اندکی کارمزد برای هر معامله در نظر گرفته می شود و برعکس اگر در خلاف جهت اکثریت پوزیشن باز کنید، کارمزدی نیز دریافت می کنید. از نظر تئوری اگر پوزیشنی به میزان زمان کافی باز بماند، این کارمزد ها می توانند در نهایت سرمایه شما را منحل کند. البته این اتفاق بیشتر در بازار سفارشات مارکت قابل تصور تر است که مارجین و اهرم را با بهره ی بالایی ارائه می دهند نه در سفارشات لیمیت.

 • یک نوع کارمزد دیگر هم هست به نام کارمزد برداشت از حساب. شما برای برداشت موجودی خود از Bybit باید هزینه ی 0005 بیت کوین بپردازید.

ثبت سفارش

اکنون وقت آن رسیده که سفارش خود را طراحی و ثبت کنیم. در مرحله اول باید نوع سفارش خود را انتخاب کنیم.

اگر قصد ایجاد یک سفاش مارکت را دارید، به سادگی بخش “market” را انتخاب نموده، اهرم و مقدار سفارش (Qty) را به دلار انتخاب کنید. در اینجا میزان “Order Value” شما، حاصل مارجین اولیه و اهرم انتخابی شماست.

هزینه ی حقیقی ایجاد پوزیشن شما پایین تر نمایش داده می شود، زیر دکمه های لانگ و شورت. این مقدار مبلغی است که از حساب خود به این ترید اختصاص می دهید.

مقدار “Available Margin” نشان دهنده ی موجودی قابل ترید در حساب شماست.

آموزش صرافی Bybit بای بیت و بررسی مزایا و معایب آن

مراحل آخر ثبت سفارش

در صورتی که سفارش شما از نوع لیمیت است، در انتهای عملیات و درست پیش از ثبت سفارش، گزینه ی “Post Only” را حتما انتخاب کنید.

برداشت سود و توقف ضرر

تا اینجا سفارش خود را ایجاد کردیم، اهرم خود و شروط سفارش را انتخاب کردیم. در این صفحه است که یکی از ویژگی های کلیدی Bybit قابل دسترسی است. در اینجا می توانیم نقطه برداشت سود و توقف ضرر را به عنوان بخشی از سفارش خود ثبت کنیم. این پروسه را بسیار آسان کرده و استرس انجام جداگانه این عملیات ها را حذف می کند.

با انتخاب یکی از گزینه های لانگ یا شورت، به صفحه ای برده می شویم که تمام اطلاعات کلیدی در رابطه با سفارش ما را نمایش می دهد. اطلاعاتی از جمله قیمت ورود، قیمت انحلال، قیمت کنونی بازار، قیمت شاخص و غیره.

آموزش صرافی Bybit بای بیت و بررسی مزایا و معایب آن

همچنین در این صفحه می توانید نقطه ی برداشت سود و توقف ضرر را وارد کنید.

هنگامی که دکمه ی تایید را بزنید، سفارش مارکت شما وارد دفتر سفارش کل می شود و دستورات برداشت سود و توقف ضرر شما به عنوان سفارش مشروط وارد دفتر سفارش می شود و اگر به نقطه ی مورد نظر برسد فعال می شوند.

پیش از تایید و ثبت نهایی، یک بار دیگر سفارش خود را بررسی کنید. مطمئن باشید از اهرم مناسب استفاده کرده اید و قیمت تسویه حساب معقولی دارید. همچنین مطمئن شوید نقطه ی توقف ضرر شما قبل از نقطه ی تسویه حساب قرار دارد.

همیشه و همیشه در Bybit از مارکت استاپ استفاده کنید، بخصوص وقتی از اهرم بالایی بهره می برید. در اهرم های بالا، استفاده از مارکت استاپ برای اطمینان از این که بطور 100 درصدی از معامله خارج شده اید ضرورت دارد. این احتمال که از یک استاپ لیمیت استفاده کنیم و قیمت از خروجی ما عبور کند ولی ما را از معامله خارج نکند، ریسکی بزرگتر از آن است که بتوانیم به جان بخریم.

آموزش صرافی Bybit بای بیت و بررسی مزایا و معایب آن

بعد از تایید نهایی سفارش شما ثبت می شود. اگر یک سفارش مارکت باشد که بلافاصله با بهترین قیمت موجود انجام می شود چرا که Bybit نقدینگی بسیار بالایی دارد.

مشاهده و نظارت بر پوزیشن خود

اکنون که ترید شما انجام شده است فراموش نکنید که مدیریت ترید بعد از نقطه ی ورود بسیار مهم است. اگر یک نقطه ی برداشت سود تعریف نکرده اید باید همواره بازار را زیر نظر داشت باشید.

مقادیر مشخصی را در نظر داشته باشید که در آن ها قصد دارید از پوزیشن خود خارج شوید. پاسخ و راهکاری برای تمام سناریو های ممکن که می توانند رخ دهند در نظر داشته باشید. مهم تر از همه، دوباره تاکید می کنم، استاپ مارکت برای باطل کردن معاملات زیر آن، تعیین کنید.

پوزیشن کنونی خود را می توانید از طریق پایین صفحه ی تریدینگ در Bybit مشاهده کنید.

“Qty” نشان دهنده ی ارزش پوزیشن به دلار در زمان باز شدن آن است. “Value” نیز نشان دهنده ی همین ارزش اما به مقیاس بیت کوین است که اگر به خاطر داشته باشید حاصل ضرب مارجین ابتدایی در اهرم است.

“Margin” نشان دهنده ی سرمایه ایست که برای باز کردن این پوزیشن از آن استفاده کرده اید، و “P&L” سود و زیان تا به این لحظه ی شماست. “Daily realized P&L” هم میزان سود و زیان حقیقی شما را نشان می دهد.

همچنین در اینجا می توانید “تجدید دوباره ی مارجین” (AMR) را فعال سازی کنید.

آموزش صرافی Bybit بای بیت و بررسی مزایا و معایب آن

بستن پوزیشن

شما هرگاه که بخواهید می توانید پوزیشن خود را بوسیله ی مارکت یا لیمیت ببندید که در گوشه ی راست پایین می توانید مشاهده کنید. در بستن با مارکت از بهترین قیمت لحظه ای استفاده می کنید ولی در بستن با لیمیت مشابه این است که سفارشی وارونه ی سفارش خود ثبت می کنید.

تغییر از بیت کوین به تریدینگ آلت کوین

گرچه تریدینگ بیت کوین به علت نوسانات فراوان محبوبیت زیادی دارد، اما اگر به دنبال ریسک بیشتر و پیشبینی ناپذیری بیشتری هستید می توانید از آلت کوین ها استفاده کنید.

Bybit پلتفرم مناسبی را برای این کار ارائه می دهد که تریدینگ آلت کوین ها در آن بسیار آسان است.

آموزش صرافی Bybit بای بیت و بررسی مزایا و معایب آن

برای تغییر ارز مورد نظر، بر روی لوگوی “B” که در گوشه ی تصویر بالا می بینید کلیک کرده و آلت کوین خود را انتخاب کنید. این یکی از تفاوت های اساسی Bybit با سایر صرافی هاست که می توانید در آن آلت کوین های خود را مستقیما سپرده گذاری کرده و بوسیله ی خودشان ترید کنید. معمولا در سایر صرافی ها تنها این امکان وجود دارد که از بیت کوین به عنوان مارجین برای تریدینگ آلت کوین ها استفاده کنید.

همه ی این تکنیک ها و راهکار های احتمالی را باید پیش از ورود به معامله یاد گرفته و درک کرده باشید، اما توانایی روبرو شدن با چالش های ناشناخته در حین عمل، توانایی مهمی است که باید با تمرین به آن دست بیابید.

به خاطر داشته باشید:

اهرم یک شمشیر دولبه است. پیش از استفاده از اهرم شما بایستی علاوه بر اطلاعات کافی، یک متد و استراتژی آزموده شده داشته باشید که ثابت کرده است که نتایج مثبتی دارد. Bybit یک پلتفرم testnet نیز به کاربران ارائه می دهد که همسان پلتفرم تریدینگ اصلی است. می توانید برای آشنایی با فرآیند تریدینگ ابتدا زمانی را در این پلتفرم آزمایشی بگذرانید تا به محیط آن عادت کنید.

برخی ابزار های مفید

 • Tradingview یک ابزار بسیار مناسب جهت ترسیم و دنبال کردن نمودار بازار میباشد. به عنوان یک تریدر حرفه ای میبایست از چنین نرم افزاری جهت کنترل بر بازار بهرمند باشید تا تصمیمات خود را بهتر و مناسب تر اتخاذ نمایید.

البته Bybit تصمیم گرفته جهت سهولت کاربران در آینده ی نزدیک Tradingview را درون خود ادغام نماید.

نکات نهایی

 • استراتژی های مناسب و نظام مند نظیر دنبال کردن ترند و معامله مطابق با مومنتوم، زمانی که با یک اهرم کم خطر و پایین استفاده گردند بسیار مفید خواهند بود. خرید در کف بازار در یک بازار پر رونق با یک اهرم 3-5x و دنبال کردن حرکت بازار، در طولانی مدت خیلی سود آور میباشد.
 • اجازه دهید وضعیت بازار و شرایط قیمت کنونی نسبت به حمایت و مقاومت (S/R) بر مقدار اهرم تاثیر گذار باشند. مخصوصا برای اشخاصی که از ساختار بازار جهت مقادیر استاپ بهره میبرند.
 • در یک ترند پرقدرت، نزدیک به مقدار حمایت + فشرده تر شدن فراز و نشیب ها>> قادر هستید جهت اهرم بالا و یک استاپ باریک ریسک نمایید.
 • بازار در بازه ی وسیع + فراز و نشیب بیشتر >> اهرم پایین تری لازم خواهد داشت تا به نرخ ها فضای تنفس بدهید، علاوه بر این استاپتان باید عریض تر باشد.
 • اگر زمان ورود به ترید احساس راحتی ندارید، احتمالا اهرم بیشتر از اندازه انتخاب کرده اید.
 • به سرمایه ها دقت نمایید، یا لانگ ها بهای شورت ها را میدهند و یا برعکس. هنگامی که بازار در یک طرف شلوغ باشد، حفظ پوزیشن ها هزینه بر تر خواهد بود نتیجه اینکه خروج همزمان عده ی فراوانی از پوزیشن ها، فراز و نشیب زیادی به بازار وارد خواهد کرد.
 • مراقب ورود به الگو های روشن بازاری که قیمت آن بیشتر از اندازه رشد داشته باشید. معاملات پر جمعیت با تریدر های با اهرم بالا به سهولت و با کوچکترین ضربه به طرف مقابل سقوط خواهند کرد.

نظیر هر فعالیت دیگر، با مقادیر اندک آغاز نمایید، خود را با محیط آشنا کنید و با انضباط فعالیت خودرا صورت دهید. اگر سیستمی دارید که احساس میکنید جواب خواهد داد، به وبسایت Bybit.com رفته و از قابلیت های این صرافی و مزایای بهره صحیح از اهرم استفاده کنید.

حالا قصد داریم به مقایسه ی صرافی Bybit با دیگر صرافی های برجسته و رقیب بپردازیم.

مقایسه ی Bybit و Binance و BitMEX

این صرافی ها، هر یک قابلیت ها و امکانات بخصوصی دارند که آن ها را از صرافی های دیگر متمایز میکند.

Bybit از هنگام تاسیس خود در سال 2018، به موانع فراوانی برخورده است. با اینکه خیلی از صرافی ها در آغاز به فعالیت روی یک کشور یا یک قاره تمرکز کرده اند، Bybit از آغاز ادعا کرده که به شکل جهانی طراحی شده و از همه ی دنیا کاربر در اختیار دارد. با توجه به وعده این شرکت، آمریکای شمالی، آسیای جنوبی، ژاپن و روسیه، بیشترین کاربران Bybit را بوجود آورده اند.

در مقابل Binance از بهترین صرافی های ارز دیجیتال کنونی میباشد که به گستردگی امکانات و کاربرد های آن معروف است.

BitMEX نیز از صرافی های با سابقه و برجسته ارز دیجیتال میباشد که امنیت و نقدینگی زیادی را برای کاربران فراهم میکند. این صرافی در سال 2014 بوسیله گروهی از تریدر ها ایجاد گردید و اکنون با بیشتر از 3 میلیارد دلار معامله روزانه، پر نقدینگی ترین صرافی معاملات آتی ارز دیجیتال محسوب میشود.

معلوم است که Bybit به رقابت با صرافی های پرقدرت و قدیمی وارد شده است. حال قصد دارمی  به مقایسه ی این صرافی با صرافی برجسته Binance مشغول شویم.

کارمزد

در Bybit سفارشات به دو گروه ایجاد بازار (لیمیت) و مصرف بازار (مارکت) تقسیم میشوند و کارمزد با توجه با این محاسبه میگردد. کارمزد سفارشات مارکت 0.075 درصد و جهت سفارشات لیمیت -0.025 خواهد بود.

در Binance کارمزد همه ی سفارش ها 0.1 درصد برآورد میگردد؛ ولی در شرایطی که کارمزد را با توکن خود Binance یعنی BNB پرداخت کنید، کارمزد 25 درصد (یعنی به 0.075 درصد) کمتر میشود.

BitMEX نیز از لحاظ کارمزد ها کاملا شبیه به Bybit میباشد.

اگر یک تریدر با سابقه باشید می دانید که این نرخ ها از اندک ترین نرخ کارمزد های موجود بین صرافی ها هستند. لذا نرخ کارمزد کم هر دو صرافی بایننس و بیتمکس از موجبات جلب کاربران بوده.

اهرم

به عنوان یک پلتفرم تازه وارد، Bybit اهرم تا 100x را برای کاربران فراهم میکند که خیی جسورانه است.

Binance اهرم های متنوعی با کاربرد های متنوع فراهم می کند که معروف ترین آن ها مربوط به پلتفرم قرارداد آتی آن خواهد بود. در ابتدای آغاز بکار این پلتفرم اهرم 20x را فراهم میکرد که به نوبه ی خود خیلی بالا میباشد. حال آنکه در اکتبر 2019، Binance با یک تغییر فعالیت ارائه ی اهرم تا سقف 125x را به امکانات خود اضافه نمود.

حتما می دانید که این یعنی به ازای هر دلار سرمایه گذاری شده، شما قادر هستید تا 124 دلار از Binance دریافت کنید.

BitMEX نیز شبیه به Bybit اهرم تا 100x عرضه کرده است.

روش های سپرده گذاری

از معایب Bybit تک محوری بودن آن با ارز دیجیتال میباشد. شما قادر نیسیتد ارز های فیات خود را در این صرافی به ارز دیجیتال تبدیل نمایید و فقط قادرید از ارزهای موجود خود نظیر بیت کوین به کیف پول این صرافی بفرستید.

اینگونه مانع عظیمی جهت بهره از Bybit برای کاربران آمریکایی موجود است که مسدود بودن این صرافی در ایالات متحده خواهد بود.

Binance نیز با اینکه در آغاز فعالیت خود تنها از انتقال مستقیم ارز های دیجیتال پشتیبانی داشت، ولی اخیرا با همکاری شرکت Simplex، از کارت های اعتباری یا Debit Card پشتیبانی فراهم کرده است.

پشتیبانی از ارزهای گوناگون

پشتیبانی صرافی Binance و BitMEX از طیف گسترده ای از ارزهای دیجیتال از عظیم ترین برتری های آن ها میباشد. همچنین علاوه بر تریدینگ ارزهای دیجیتال، Binance جهت برگزاری IEO ها بسیار مشهور است که به استارت آپ ها اجازه خواهد داد جای خود را در بین غول های بازار پیدا نمایند.

اجازه خرید توکن های IEO جهت کاربران Binance به این معنی است که با گذشت زمان و رشد قیمت این توکن ها، سود مناسبی به دست خواهند آورد.

امنیت

Bybit و BitMEX هر دو تمرکز بسیار زیادی بر روی امنیت دارند که از نقاط قوت آن ها محسوب میشود. تمامی صفحات سایت Bybit با استاندارد ارتباطی SSL ادغام گردیده اند.

همچنین تمامی کیف پول ها به شکل کیف پول سرد نگهداری میشوند تا از دست هکرهای احتمالی دور نگه داشته شوند.

با توجه به این که BitMEX خیلی پیش تر از Bybit بوجود آمده، امنیت آن در فعالیت کاملا اثبات شده میباشد.

ولی از لحاظ امنیت بیمه ای، BitMEX با داشتن بودجه بیمه ای به ارزش بیشتر از 30,000+ بیت کوین، خسارت های ناشی از نوسان بازار و خطاهای احتمالی را پوشش خواهد داد.

پشتیبانی از مشتریان

خیلی از تریدر های تازه کار، به خدمات مشتریان و پشتیبانی صرافی خیلی بها میدهند. شایان ذکر است که در حالی که پشتیبانی Binance محدود به ایمیل و تعامل در رسانه های اجتماعی میباشد، Bybit از این موضوعات فراتر رفته و از راه چت آنلاین، ایمیل و حتی تلگرام، به شکل شبانه روزی پاسخگوی سوالت کاربران خود میباشد.

BitMEX نیز با در اختیار داشتن یکی از پرقدرت ترین سیستم های پاسخگویی به مشتریان، با تیم تحقیقاتی خیلی قدرتمندی که در اخیتار دارد (قسمتی از پروژه ی BitMEX Research) ، برنده ی این موضوع است.

در برابر Binance در پاسخگویی گرچه ضعیف تر فعالیت میکند، ولی سیستم خدمات مشتریان این شرکت از 15 زبان جهان پشتیبانی دارد که از گواهی بر ادعای بین المللی بودن این صرافی خواهد بود.

نتیجه گیری

با اینکه همه ی این صرافی ها بسته به شرایط مکانی کاربران مناسب فعالیت می کنند، ولی از نظر امکانات و اندک بودن هزینه ها، و نیز اعتبار و نقدینگی، Binance و BitMEX هنوزهم حرف زیادی نسبت به تازه وارد های این بازار جهت گفتن خواهند داشت.

آموزش صرافی Bybit بای بیت و بررسی مزایا و معایب آن

سوالات متداول

صرافی Bybit چه مزایایی دارد؟

 • پشتیبانی از قرارداد های معاملات آتی فاقد سررسید جهت 4 ارز دیجیتال ماژور
 • سرعت موتور پردازش بالا
 • خدمات مشتریان پرقدرت
 • امکان ثبت هم زمان نقطه برداشت سود و توقف ضرر

و خیلی جزئیات کوچک و بزرگ، همگی از مزایای این صرافی تازه وارد بشمار میروند.

مارجین تریدینگ چیست؟

مارجین تریدینگ یا معامله با اهرم، نوعی معامله میباشد که به افراد این امکان را می دهد با مقداری بیشتر از سرمایه خود معامله انجام دهند.

پوزیشن شورت و لانگ چیست؟

در بازار معاملات آتی، شما قادر هستید سرمایه ی خود را بر روی رشد یا ریزش قیمت یک دارایی ببندید. اگر باور دارید که قیمت افزایش پیدا خواهد کرد، آن را لانگ می کنید (می خرید) و در مقابل اگر فکر میکنید قیمت ریزش خواهد داشت، آن را شورت می کنید (می فروشید).

به این صورت تریدر ها قادر هستند حتی از ریزش بازار نیز سود بدست بیاورند.

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.